Nieuwe Haan. üouraiit. Wat anderen zeggen. Staten-Generaal. Rechtszaken. Landbouw en Visscherij Boekbeoordeeling Vertrouwd soneel krijgt u advertentie in tie Roomsch dienstper- het best door een zondering der heeren Cooremans, Hess, Lu- oa, Moelier Welter en Hooghwinkel, die er de voorkeur aan gaven aan wal te blijven. Ook de Deensche kolonie is op de Kortenaer. DE OUDERDOMSRENTE VAN TREUR. Naar het Hbld. verneemt, zou te Utrecht een berekening zijn gemaakt, volgens welke de voorgestelde regeling van uitkeering van de ouderdomsrente een voordeelig saldo voor die gemeente zou afwerpen. De Ver. tot verbetering van armenzorg te Rotterdam heeft haar jaarverslag ditmaal voorzien van een beschouwing over het ont- .Werp-Ouderdomsrente. Daaraan is het volgende ontleend: De opsteller acht nieuwe onbillijkheden In 't leven geroepen door dit ontwerp: Terwijl toch thans het criterium is, of Iemand al dan niet gedurende zekeren tijd vóór zijn 70ste jaar arbeider is geweest, wordt nu gevraagd of iemand al dan niet bedeeld werd. Het „bedeeld zijn" sluit het begrip behoeftigheid geenszins uit. Het is toch ieder bekend, dat ouden van dagen soms niet meer dan twee kwartjes weke- lijksche bedeeling ontvangen, en wie zal durven beweren, dat zij daardoor van gun stiger conditie zijn dan zoovele anderen, die niet bedeeld worden en voortaan toch op de ouderdomsrente recht zullen hebben? Het is hier een meten met twee maten. Er zou zeker meer voor zijn te zeggen, om in 't algemeen het bedrag der bedeeling te ver minderen dan een geheele groep van perso nen buiten de wet te brengen, die aan de zegeningen ervan zeker groote behoefte heeft. Ook het kostenargument mist z.i. over tuigende kracht. Werd het wetsontwerp wet, dan ware 't bezwaar niet denkbeeldig, dat instellingen personen van 65- tot 70-jarigen leeftijd niet zouden ondersteunen, omdat deze, laatstge noemden leeftijd bereikt hebbende, van een ouderdomsrente zouden kunnen gaan genie ten. En wat zou het gevolg ervan kunnen zijn? Dat die ouden van dagen tussehen 65- cn 70-jarigen leeftijd óf gingen bedelen, mits zorgende, dat zij niet naar een Rijkswerk inrichting werden opgezonden, óf terecht kwamen bij menschen, die gaarne gevende „wat de hand vindt om te doen", van een georganiseerde armenzorg niet willen weten en het „doe wel en zie niet om" klakkeloos toepassen. Want hun ondersteuning zal de behoeftige 70-jarigen niet van een verkrij gen eener ouderdomsrente uitsluiten. Het denkbeeld, door Armenzorg te 's Gra ve nhage opgeworpen, of het niet wensche- lijk zou zijn, indien niet anders te bereiken ware, slechts de bedeelden tussehen 65- eD 70-jarigen leeftijd, die van een openbare in stelling van weldadigheid trokken, van het verkrijgen eener ouderdomsrente uit te slui ten, lacht de Ver. te Rotterdam niet toe, omdat zij meent, dat de bedeelden, alleen om het „ondersteund zijn," niet mogen wor den uitgesloten. Nog wordt onder de oogen gezien de vraag, of niet, als een zekere bedeeling tus sehen 65- en 70-iarigen leeftijd van een ou derdomsrente uitsluit, personen, die tot nog voorwaardelijke bijdragen voor verschillen de gezinnen onder de administratie der Ver- eeniging stelden, daarmede zullen ophouden. Zij zullen, en vermoedelijk terecht, mee- nen, dat de ouden van dagen, als zjj den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt, niet meer voor een ouderdomsrente in aanmerking, zul len komen, omdat die ondersteuning door middel van onze Vereeniging werd genoten, en als bedeeling zal worden aangemerkt. Het zou o.i. zeer te betreuren zijn, als die be langstellende personen hun sympathiek doel zouden laten varen. HET PANAMAKANAAL. „Het Vaderland" heeft den oud-minister Kraus ondervraagd over den invloed van het Panamakanaal op onze scheepvaart. Prof. Kr au was zeer stellig van meening, dat onze stoomvaart van de openstelling van het Panamakanaal voordcel zal trekken. Reeds schijnen Hollandse!so si mvnartlijnen plan nen gereed te hebben om ook de Pacific coast in hun geregeld vrachtverkeer op te nemen. De Koninkl. West-Indische Mail breidde hare diensten reeds tot Centraal-Amerika uit en heeft haar agenten te Colon en Panama. Waarschijnlijk zal de Nederlandsche scheep vaart ook o de Westkust van Zuid-Amerika in dc toekomst nieuw werk vinden. Maar prof. Kraus was van gevoelen, dat dit slechts geleidelijk zal geschieden. Of hij uitbreiding van het aantal beroeps- consulaten op de kust (te Valparaiso is er onlangs met het oog op de opening van het kanaal een gevestigd) noodig achtte? Callao, de haven van Lima, zou, zoo oor deelde prof. Krans, wanneer men daartoe overging, wel in aanmerking komen. Men moest dan meende hij allereerst het oog vestigen op bekwame en actieve per sonen, bekend met de eisohen der practijk, Maar niet minder zal men er ook op moéten letten, personen te kiezen, die geen inferieure positie bekleeden en de eer van ons land weten op te houden. Dit illustreerde de heer Kraus met een voorbeeld uit zijn eigen erva ring, elders dan op de Westkust van Zuid- Amerika. V at Indië aangaat was prof. Kraus het geheel met onze zienswijze eens. De weg via Suez is korter en zal dus de voorkeur blijven behouden. Maar er zal -ter Westkust van Zuid-Amerika hoogstwaarschijnlijk meer vertier komen als gevolg van de opening van het Panamakanaal en daarvan kan ook Ne der!.-Indië, de overbuur van Chili en Peru aan gene zijde van den Stillen Oceaan, pro- fiteeren. Ook Bolivia met zijn rijke minerale hulpbronnen, is van beteekenis voor de scheep vaart met de havens van de Westkust. Wat Peru en de dichter bij den evenaar ge legen streken aangaat, is het natuurlijk een bezwaar, dat Java en Ilezc landstreken, als liggende in de tropische zone, gedeeltelijk de zelfde voortbrengselen hebben. In het alge meen is meer verkeer te verwachten in de richting der meridianen dan in die van de parallellen der aarde. Wij vroegen prof. Kraus ook het een ander aangaande Curasao. oor het groote interoeeanisch verkeer achtte ook de oud-Minister Curasao niet het meest gunstig gelegen. Daarvoor ligt het te ver ten Zuiden van de wegen, die do groote scheepvaartlijnen van Europa naar het Pana ma-kanaal volgen. Gunstig ligt het, daarente gen wel met betrekking tot de vaart tus sehen het kanaal en de kusten van Venezue la, Brazilië en zuiderlijker gelegen landen aan de Oostkust van Zuid-Amerika. Bovendien als dat. kanaal geopend is, zal ongetwijfeld het scheepvaartverkeer in de ge heele Caraïbische zee drukker worden, en en daarvan zal ook Curacao evenredig kun nen profiteeren. Onder de factoren, die voor Curasao voer deel kunnen aanbrengen, rekende prof. Kraus ook het toeristenverkeer, dat naar zijn ge voelen ook voor de Westkust van Zuid-Ame rika van nut kan zijn, hier voornamelijk in direct, omdat dergelijke toeristenbezoeken zoo dikwijls handelsrelaties ten gevolge hebben. Naar en in de Caraïbische zee organ iseeren verschillende groote stoomvaartlijnen (dit zijn o.a. de Hamburg-Amerikalijn, de Royal Mail Steam Packet Cy en de Compagnie Genérale Transatlantique) reeds nu geregeld toeristen- uitstapjes. Ais het kanaal geopend is, zullen deze waarschijnlijk ook wel worden georgani seerd van uit New-York naar de kust van de Stille Zuidzee. Curayao is niet groot, maar de hoofdplaats Willemstad, heeft voor vreemdelingen veel eigenaardigs en is daarom een bezoek over waard. De allergrootste schepen zien even wel op tegen het binnenvaren der St. Anna- baai, en doen dientengevolge de plaats niet aan. Met een gesprek over de activiteit en be teekenis van het Hollandsche element onder de, met uitzondering van Brazilië, bijna ge heel Spaansehe bevolking van Zuid-Amerika en de rijke toekomst die voor dat halfwereld- deel is weggelegd, eindigde het ondrhoudi. DE TABAKSBELASTING. Er begint wat verademing te komen. Er is nu hoop, dat de tabaksbelasting er niet komt, schrijft het Patroonsblad. Bij de debatten in de Tweede Kamer beeft zich zoowat niemand „einverstanden" verklaard met Minister Bertling's plan, om 'n paar mil- lioen te halen uit eene indirecte belasting als deze. Men kan op die woorden der heeren in Den Haag niet te veel bouwen. De Linkerzijde heeft steeds gefulmineerd tegen indirecte belastin gen, de socialisten 't hardst. Maar als het erop aankomt, dat bleek bij de algemeene beschou wingen, dan is men er nog niet zoo vies van, als er maar een bevriend Minister gered moet worden. Weinig sympathie ondervond de tabaksbe lasting o. a. bij de heeren Patijn, de Meester, Vliegen, Van Vuuren enz. enz. Men heeft den Minister ernstig gewaarschuwd, om daaraan niet te beginnen. En in een openbare politieke vergadering heeft de Voorzitter der Liberale Unie het plan tamelijk wel onaannemelijk ver klaard. Het staat er dus niet slecht voor. Minister Bertling schijnt tamelijk van hou vast te zijn. Maar toch heeft hij in zijne dupliek bij de algemeene beschouwingen ten slotte ge zegd, dat hij de tabaksbelasting niet zou hand- haven, wanneer zij niet uit voeren was zonder merkelijke schade voor de industrie of de arbei ders. Welnu, als dat' geen diplomatieke uitvlucht is, dan kunnen de sigarenfabrikanten gerust zijn. Zij zullen intusschen wel zorgen,' dat onze wettenfabrikanten overtuigd worden van het nadeel, dat zoowel de industrie als de arbeiders van eene tabaksbelasting zouden ondervinden. Die overtuiging vestigen, dat is de taak der belanghebbenden, zoodra de Minister met meer uitgewerkte plannen komt. Het zal niet zoo moeilijk zijn. terdam' liep Vrijdagnacht bij een vechtpar- maanden voor toep ss neter voo.-vau d ko ty een diepe messnede over den neus op. opschorting in aanmerking komen. Inbrekers. Een agent van politie ont- Dezen wilden geen grens stellen en tegen dekte, te Rotterdam twèe personen op het de opmerking, dat de rechter vrij is zelf de dak van een koperfabriek aldaar. I straf te stellen onder de 6 maanden, wanneer Ze drongen de fabriek binnen en zetten hÖ de opschorting wil toepassen, voerden zij I fttvi #1 1 C ftTT A V, rr.i Aa.Tlda.fc mp.n Hpti rpchfyii' -inief- nïpf iv» de inbrekers na, die evenwel ontkwamen Visscherijinieuws. Van Katwijk zullen dit haringseizoen o.a. een paar nieuwe log gers deelnemen, welke elk van een motor sloep worden voorzien, om als het weer het toelaat gebruikt te worden bij het uit brengen der haringvleet. Ook kunnen deze sloepen goede diensten bewijzen als de vleet op een of andere wijze in het ongereede geraakt. Geen kleinigheid 1 In de gemeente Los ser werden volgens het A. H. voor een brui loft, deze week gevierd, niet minder dan 200 L. Jenever en 500 L. bier ingeslagen. Beroofd. Een 80-jarige wissellooper te Amsterdam werd door een viertal individuen beroofd van zijn portefeuille met t 175. Aan een 64-jarig looper aldaar werd uit de buitenzak van zijn jas een zakje met ongeveer f 40 ontvreemd. Doodgevallen. Zaterdag is te Amster dam een vrouw uit de 3de verdieping van een huis gevallen op een man die daardoor licht verwond werd. De vrouw werd dood opgenomen. De staking te Almelo. Het bestuur van het R.K. Bureau voor Vakorganisatie deelde namens de drie organisaties aan de patroons mede dat zij al hunne eischen vervat in hun schrijven van 30 December laten vervallen en een onderhoud verzoeken. De patroons hebben hierop geantwoord dat nu de oor zaken der staking, namelijk het eischen van een collectief contract en loonsverhooging zijn vervallen, zij geen bezwaar hebben een conferentie toe te staan; de punten waar over de besprekingen zullen gehouden wor den, dienen vooraf te worden opgegeven. Nogal dom! Bij een bewoonster van den Overtoom te Amsterdam kwam Vrijdag 'n man, die beweerde inspecteur van de Rijks postspaarbank te zijn en het spaarbankboek je vroeg. De dame was, naar het Hbld. meldt, zoo onvoorzichtig het boekje, waarin f 275 aan bankpapier was opgeborgen, af te geven. Het vermoeden ligt voor de hand dat de oplichter met deze omstandigheid niet onbekend is geweest. Ingeschreven was in het boekje slechts een luttel bedrag., Waar reist men het goedkoopst? Nu het reisseizoen wederom zoo zachtjesaan begint, is 't van belang een antwoord te geven op de vraag, waar men 't goedkoopste reist, zegt de Voorhoede. Het goedkoopste reist men in Zweden, waar voor langere reizen slechts 1.32 ets. per kilo meter 3e klasse betaald wordt. IntU'Ssehen, iedereen is niet in staat reisje naar het Noorden te maken. Maar ook dichterbij zijn goedkoope reisgelegenheden. En, wat menigeen niet denken zou, onder do landen waar men 't goedkoopste per spoor reist, staat Nederland in de eerste rij. Dit bewijzen de volgende cijfers, ontleend am „De Kampioen." De prijzen zijn herleid in Ned. centen per kilometer. België Idem, retourkaarten (slechts 2 dagen geldig) Denemarken Duitschland Engeland Frankrijk Idem retourkaarten Italië tol 200 K. M. (zonetar) bij 400 K. M. (zonetar.) bij 600 K. M. NEDFELAN Oostenrijk, gew. tr. 'Oostenrijk, sneltreinen 5194 a sa 9 ai i Zweden bij 40 K. M. (zonetar.) bij 200 K. M. (zonetar.) bij 600 K.M. Zwitserland Idem retourkaarten „In Denemarken, Duitschland en Zweden krmt hierbij voor het gebruik van sneltreinen nog een verhooging in den geest van den bij slag, die hier te lande voor het gebruik van D-treiuen geheven wordt. Bovendien zijn in Duitschland alle plaatsbewijzen onderworpen aan de befaamde Fahrkartensteüer. „Uit dc bovenstaande tabel blijkt, dat het Nederlandsche tarief feitelijk het laagste is met uitzondering van het Zweedsche voor af standen boven 200 K. M. in de 2e en 3e klas se; daartegenover staan echter onze kilome- terkaarter, die veel goedkooper zijn. „Ook dc Zwitserscbe retourkaarten 2e en 3e klasse zijn iets goedkooper, doch duurder dan onze kilometerboekjes; alleen de Belgi sche retourkaarten 3e klasse blijven iets daar- 1 kl. 2 kl. r—1 CO 4.52 8.08 1.83 3.63 2.48 1.45 4.95 8.14 1.82 4.20 2.70 1.80 6.25 4 8.15 5.38 3.63 2.36 4.04 2.91 1.89 6.12 4.28 2.77 5.42 8.70 2.40 4.83 8.20 2.06 3.25 2.45 1.62 M 4.50 2.75 1.75 W)4 3.63 2.31 4.12 2.48 1.65 3.69 2.38 1.58 3.30 1.98 1.32 5.— 3.51 2.50 3.75 2.40 1.56 TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. STRAFOPSCHORTING. Aan het verslag1 der Tweede Kamer betref fende dit ontwerp, is het volgende ontleend In de afdeelingen der Tweede Kamier bleek het wetsontwerp tot vaststelling van nadere strafrechtelijke voorzieningen betreffende de voorwaardelijke strafopschorting', de betaling van geldboeten en'de voorwaardelijke in vrij heid stelling met ingenomenheid ontvangen. Hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van minister, Regout, die het ontwerp aanhan gig maafcte. Gewezen werd op 3eomstandigheid, dat ons land ten deze al zeer ten achter is bij andere landen, dat het aantal korte vrijheidsstraffen toeneemt, waarvan de uitvoering geen nut heeft, dat door de voorwaardelijke opschor ting een prikkel tot zelfverbetering wordt geschapen, en dat de ervaring in het buiten land opgedaan gunstig is. Buitendien hoopte men nqg op het practi- sche gevolg, dat het aantal appèlzaken er door verminderen zal, de behandeling in eerste instantie meer tot haar recht kan komen. Evenwel werd gevraagd naar een richtsnoer voor de toepassing van het nieuwe instituut. Er zijn immers vele gevallen ook buiten die, waarin preventieve werking wordt ver wacht waarin de rechtsorde toepassing van jie straf eischt. De richtsnoer zou vaag moeten wezen, maar daarom toch niet geheel nutteloos voor den rechter, die het nieuwe instituut moet toepas sen. De ontwerpen Cort van der Linden en Loeff hadden wel zulk een richtsnoer. Hiertegenover stond anderer oordeel, dat de rechter Zoo vrij mogelijk blijven moest. Sommige leden uiten de vrees, dat de pre ventieve werking der strafbedreiging zou lij den onder de voorwaardelijke sti afbepalmg. Die vrees werd niet door alle leden gekoes terd, mits de toepassing even bezadigd ge schiedt als in het buitenland, hoewel men die toepassing in België, waar zij meer dan 30 pet. der veroordeelingen omivat, veel te ruim vond. Verschil van meening heerschte over de Vraag, of het niet beter ware geweest in plaats van de strafopschorting, de opschorting van de veroordeeling in te voeren. Als derde stelsel werd nog aanbevolen het opheffen aan, dat men den rechter juist niet in de verleiding moet brengen, dit te doen. Van hen, die voor het stellen van een grens waren, waren er eenigen, die niettemin de grens van 6 maanden te eng oordeelden, maar ook deze grens werd verdedigd. Uitbreiding van de nieuwe instelling ook over geldboeten werd bepleit, o.a. op grond, dat achter elke geldboete de vervangende hechtenis staat en het buitensluiten van de boeten een bevoordeeling is van de gegoeden. Het denkbeeld werd evenwel bestreden met een beroep op de omstandigheid, dat de rech ter de vrijheid heeft het minimum der geld boete op te leggen. Krachtig werd er tegen opgekomen, dat de voorwaardelijke strafopschorting ook recidi visten kan ten goede komen en men drong aan op wijziging ten deze. Ernstige bezwaren hadden vele leden tegen de voorwaarden, die den veroordeelde worden gesteld voor den duur van den proeftijd. Men meende dat vaak een veroordeelde lie ver de straf zal ondergaan dan 2 of 3 jaar lang zich in zijn vrijheid geknot te zien door hatelijke voorschriften. Mén wilde alle voorwaarden laten vervallen behalve deze dat de veroordeelde niet nieuw tot misdrijf vervalt. Evenwel waren er weder andere leden die minder bezwaar hadden tegen het bijzonder toezicht en tegen voorwaarden die zorgvuldig zouden kunnen worden vastgesteld. Eindelijk wilden sommige leden den rechter de bevoegdheid verleenen in het geheel geen straf op te leggen in bijzonder lichte gevallen. Bij de bespreking der artikelen werd o.a. ernstig bezwaar gemaakt tegen het opnemen van eautiestelling in het wetsontwerp. Inkorting van den maximum-proeftijcl werd aanbevolen. Onjuist achtte men het, dat ook het minste strafbare feit gedurende den proeftijd gepleegd de tenuitvoerlegging van de opgeschorte straf kan ten gevolge hebben. Met ingenomenheid behoudens enkele practische opmerkingen werd kennis ge nomen van de bepalingen, welke het betalen van de geldboeten bevorderen en da uitbrei ding der voorwaardelijke invrijheidsstelling. op- nieis ;e maken heeft met geschillen over schuld vordering of eigendom voor welke de A. R. de verjaring wèl aanneemt ook al wortelen die ge schillen in het publiek recht. Een vordering, dit herstel beoogt van een toe stand, strijdig met het pubhek recht, verjaart nooit. Wel meent de tegenpartij, dat door de in art. 42 Armenwet verv£-w opdracht van dit geschil aan den burgerlijken rechter, de regels van het burgerlijk proces hier toep.iS.selijk svor- nen, maar dit geldt alleen voor het fonueele, niet vooi het materiëele recht. !n de junsprudentie vindt men dan ook beslissingen die bet stand punt van eischer bevestigen. Wat de hoofdzaak aangaat, onjuist is de beslissing van het Hof, dat een instelling van weldadigheid door par ticulieren opgericht en ondersteund, een gemeen te-instelling zou kunnen zijn, als bedoeld in art. 2 sub. a, dat spreekt van staats-, prov.- en gemeente-instellingen door de burgerlijke over heid geregeld en bestuurd. Volgens de letterlijke bewoordingen van het artikel zou men hel armhuis er slechts onder kunnen iaten vallen, wanneer het een gemeente- instelling was, hetgeen hier niet het geval is: daartoe immers zou het door de gemeente moe ten zijn opgericht; regeling en bestuur van ge meentewege is daartoe niet voldoende. Ook uit de schriftelijke gedachtenwisseling bij de tot standkoming der wet blijkt dezelfde cnvaiting. Bovendien heeft het hof het begrip „regelen ra besturen", van art. 2 letter a, buiten zijn gif- zen uitgebreid, door er handelingen c-nuti" begrijpen, die er niet toe behooren om daarc af te leiden, dat die regeling en dal bestuur ,t de gemeente berustte. Men kan 's Hofs fout bewijzen, door een parallel te trekken tussehen de verhouding van hoogere machten tot de gemeente en die van d- gemeente tot het armhuis. Volgens de gemeen.'e- wet komen aan de hoogere machten ten aanzien van de gemeente zekere bevoegdheden toe, ana loog aan die welke het Hof bij de beoordeeling' van de verhouding bij de beoordeeling van a\ gemeente tot armhuis, en handelingen van rege ling en bestuur beschouwt. Dat ze dit niet zijn, blijkt wel hieruit, dat de autonomie door de G. W. uitdrukkelijk aan de gemeente zelf wordt overgelaten, zoodat niet de hoogere macht kan regelen en besturen de bevoegdheden van die hoogere macht behooren dus niet tot deze cate gorie. Mr. J H. Telders, voor de gemeente Hoorn liet woord voerende, handhaafde met een beroep op het arrest van den Hoogen Raad van 1908. de opvattine, dat ook publiekrechtelijke vorde ringen aan verjaring onderworpen zijn, wan neer de kennisneming aan den burgerlijken rech ter is opgedragen. Wanneer, zooals eischer toe geeft, de regels van burgerlijk procesrecht in zoo'n geval toepasselijk worden, dan ook die omtrent de verjaring, daar men deze gebruik! in den vorm van een exceptief verweer. Wat het eerste cassatiemiddel betreft, het loopt hier over rï? vfaa£' a.rt- sufr- a- twee vereischten stelt, nl. dat de inrichting een gemeente-instelling is, tevens door de gemeente geregeld en bestuurd, of slechts één vereischte, nl. dat alleen regeling en bestuur van de gemeente moeten uitgaan, om de instelling tot gemeente-instelling in den zin van het artik,l te stempelen. Pleiter huldigde de laatste opvatting, welke ook steun vindt in de geschiedenis der wet en wel in de mondelinge beraadslagingen. Ten aanzien van het tweede cassatiemiddel diende opgemerkt, dat ten on rechte art. 2 geschonden was verklaard en niet het reglement der gemeente van 1827, waaruit het hof de bevoegdheid der gemeente tot rege len en besturen heeft meenen te mogen afleiden. Het door eischer gegeven voorbeeld van hande lingen, die niet tot regelen en besturen zouden behooren, omdat de gemeente autonoom is, gaat niet op. Wil men een parallel trekken, dan moet r men zegêen een gemeente is een instelling, dooi handel en mdusne heeft geheerseht, ving wet en G. W. geregeld; alleen de inwendige spoedig een sterke agitatie tegen het ontwerp j regeling blijft bij de instelling zelf. Zoo blijken aan. Alle industrieele kringen verzetten zich die aan hoogere macht toekomende bevoegdhe- Hoe het buitenland onze belastingen regelt. Wij lezen in de Residentiebode: Bij de algemeene beraadslagingen over de Inkomstenbelasting is nog eens op krachtige wijze aangetoond, hoe eenzijdig het libera lisme met den z.g. vrijhandel te werk gaat. Treffend vooral waren de mededeelingen van den heer Kooien over een onder de Duit sche indnstrieelen verspreid stuk door het Duitsche Ministerie van Binnenlandsche Za ken. Van dit zeer vertrouwelijk rondschrijven, hetwelk „niet voor die pers bestemd" was. wist mr. Kooien een exemplaar machtig te worden. In de „Handelingentetaat het nu afgedrukt Het is van dezen inhoud: „Het Nederlandsche tarief van invoerrech ten. Na de aanvankelijke stilte, die na het bekend worden tot herziening van het Neder- landsch ontwerp tot herziening van bet ta rief in de kringen van den Nederlandisehen Ook hiertegen evenwel werden beginselbe- zwaren aangevoerd. In verband met. een on ander werd ook ge discussieerd over den naam dien het nieuwe instituut moest dragen. Vele leden gaven aan „voorwaardelijke ver oordeeling" de voorkeur vanwege de bekend heid dezer uitdrukking. Sommige leden wemchten de beslissing over de opschorting in de eerste plaate aan het openbaar ministerie te geven en niet aan den rechter. De taak van dessen» zoo meenden zij, is slechts te beslissen over de schuld an den verdachte en de bepaling van lietleed ter ,oe" ting van de daad. De al dan niet uitvoering der straf moeat tot de competentie behooren van de autoriteit, welke in t algemeen met de uitvoering van straffen is belast. Ook prao- tisch achtte men het O. M. daartoe beter ge schikt, doch ook dit stelsel werd aangevochten op grond o.a. hiervan dat de rechter bij het wijzen van zijn vonnis de vraag der uitvoe ring niet uit het oog kan verliezen. Ook werd tegengesproken, dat. het O. M. beter dan do rechter geschikt zou zijn voor tegen de ben betreffende artikelen van bet tarief en algemeen werd de protectionistische bedoeling daarvan door ben veroordeeld. De gezamenlijke Kamers van Koophandel, met uitzondering alleen van Maastricht, 6praken zich tegen bet tarief uit en wezen op de na doelen, die voor handel en industrie van Ne derland uit de aanneming van do voorstellen voortvloeien. Bij hen sloten zich alle veree- nigingen van producenten en consumenten aan en bijna dagelijks kan men zien, boe an dere vereenigingen in vergaderingen tegen bet ontwerp protesteeren en uitvoerige uit eenzettingen van hnn beschouwingen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zenden. Het is zondeT eenigen twijfel, dat de buiten- landsche importeurs hierbij op hun zaken vrienden invloed hebben uitgeoefend en dat eigenlijk achter deze geheele agitatie de bni- tenlandsche importeur staat. Het tegenwoor dig tijdstip is dan ook buitengewoon geschikt om nog verdere wenscben en verlangens van belanghebbenden in Duitschland aan Neder land kenbaar te maken." Onomwonden wordt dus in dit Duitsche re- geeringsstuk erkend, dat eigenlijk achter de anti-Tariefwet-agi'tatie de buitenlandscb.e in voerder stond 1 En de goedmoedige liberale Nederlandsche kiezer laat zich van nit Duitschland voor schrijven, welke Nederlandsche belastingen het bestevoor Duitschland zijn. den wel degelijk regelingsbevoegdheden te zijn. Na re- en dupliek werd de conclusie bepaald op Vrijdag 15 dezer. JV. R, Cf. onder, maar deze zijn slechts 2 dagen geldig. de beoordeeling, vooral omdat men den rechter „Het duurst zijn de spoorwegen in Engeland.meer objectief achtte te zijn dan de autori- Mec roept er wel eens over, dat daar de «je teit, die de vervolging op touw zette en klaese-rijtuigen zooveel beter zijn ingericht j lijk werd tegen dit aanbevolen stelsel einde- aanga- dan op het vasteland, doch vergeet daarbii voerd dat, indien het O. M. 't beslist, de toe- gewoonlijk, dat men in Engeland voor de passing van het instituut onder, minder ge- derde klasse bijna evenveel betaalt als bij ons wenschte controle zou komen, voor de eerste." Verscheidene leden betreurden dat slechts Vechtpartij. Een 27-jarige man te Rot- vrijheidsstraffen tot een maximum van 6 VAN ELDERS. ARMHUIS CONTRA GEMEENTE BESTUUR. Voor den Hoogen Raad is er gipleit in een geschil tussehen het Arm- en Weeshuis te Hoorn en het gemeentebestuur van Hooin. Mr. J. A. Loeff, voor den tischer optredend, zette uiteen, hoe het hier ging om de uitlegging van art. 2 letter a der oude Armenwet. Het Armhuis meende, dat het ten onrechte onder de weldadigheidsinstellingen sub a was gerang schikt, terwijl het bij die sub. d vermelde thuis behoorde. Alvorens dit nader toe te lichten bestreed plei ter het incidenteel cassatieberoep der tegenpar tij. Deze hield nl. vol, dat de vordering van het armhuis door verjaring was te niet gegaan, daar de gewraakte toestand reeds vanaf 1854 bestond, terwijl de actie eerst in 1909 dus langer dan 30 jaar na haar ontstaan was ingesteld. Eischer betoogde hiertegen, dat een beroep op art. 1991 B. W. niet op kan gaan, omdat dit artikel, waarbij publiekrechtelijke colleges aan dezelfde verjaring als bijzondere personen wor den onderworpen, slechts een gelijkstelling be doelt, voorzoover het privaatrechtelijke verhou dingen betreft. Hier echter wordt geprocedeerd over een zuiver staatsrechtelijke quaestie. die PERS-COMMUNIQUé VAN DEN NEDER- LANDSCHEN TUINBOUWRAAD. Sedert eenigen tijd kan men in verschillende dag- en weekbladen advertenties vinden, waarin door „Landzicht's Kweekerijen" te Leiden, de meest uiteenloopende soorten van planten aan het publiek te koop worden aangeboden. Door de wijze, waarop de bedoelde adverten ties gesteld zijn, wordt het groote publiek in de waan gebracht, dat de steller ervan reeds meer malen de eer genoot verschillende der door hem aangeprezen artikelen aan H. M. de Ko ningin te leveren, en het behoeft geen betoog, dat menigeen daarin aanleiding vindt op deze aanbieding in te gaan. Niet alle advertenties waren geheel eensy luidend; gaven sommige slechts voor den op pervlakkige lezer aanleiding tot het maken van. eene gevolgtrekking in den hiervoren bedoelden zin, de inhoud van één der aanbiedingen, wij onder de oogen kregen, liet geen twijfel aast de bedoelingen van den adverteerder om bij if-, lezers de gedachte te wekken, dat hij de Ko ninklijke tuinen mede van planten mocht voor zien. Waar het intusschen, naar wij vernemen, vast staat, dat de hierboven genoemde kweekerij nim mer aan Harer Majesteits' Huis heeft geleverd, meenen wij goed te doen zulks hier mede te deelen teneinde het publiek te waarschuwen, zich niet door bedoelde advertenties te laten misV leiden aldus lezen wij in het Wkbl. voor BI. CV Focus. Tiendaagsch Fotoblutfc, No. 12 van den eereten jaargang van dHi mooie fototijdschrift bevat weer veel mtere*- sante mededeelingen op fotograti.oh gebltd en eenige zeer goedgeslaagde opnamen van, W. Vrijman en F. L. V erster. Voor amateur fotograf en, die zich meer en heter in de kunst om mooie foto's te maken; willen bekwamen is dit tijdschrift een goede en onmisbare gids.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6