Kwartjes-Advertentiën. STADSNItUWS. Berichten reeds geplaatst in nnze vorige oplage. Posterijen en Telegrafie. NIEUWS Ulï UEN OlflTHEK. NIEUWS UIT LISSE e. o. UIT DE ZAANSTREEK. KERKNIEUWS Van Overal J. if. LUCAS Sport en wedstrijden. Uit onze Uosi Public Accountant Leopaai" M> 0. Boekhouden, Parklaan 59. Telefoon 2164. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. Wij ontvingen, in sierlijken omslag, het ver slag over het jaar 1913 van de school voor Kunstnijverheid, verbonden aan het museum van Kunstnijverheid, alhier. Daarin lezen wij o.m. het volgende: Gedurende het jaar 1913 werd een nieuw leerplan voorbereid, waarin het onderwijs in het algemeen werd herzien en de bouwkun dige aldeeling in het bijzonder werd geregeld en vastgesteld. Dit leerplan, dat aan de goedkeuring van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Za ken werd onderworpen, is in het begin van 1914 in werking getreden. Omtrent de af deeling van het bouwkundig onderwijs mogen hier nog eenige nadere toe lichtingen volgen De organisatie der bouwkundige af deeling aan de School voor Kunstnijverheid werd ter hand genomen, omdat zich van lieverlede meer en meer leerlingen hebben aangemeld, die eene bouwkundige opleiding wenschten te ont vangen. Gaarne kwam de Commissie aan de behoef te, die zich deed gevoelen, in zooverre de beschikbare middelen zulks toelieten, tege moet te meer nog, daar reeds sedert geruimen tijd 'het plan bestond, het bouwkundig on derwijs aan de dagklasse te vei binden, om zoodoende eenen meer vasten grondslag te leggen voor het onderwijs in de decoratieve en °de toegepaste kunst, dat tot nog toe het hoofd-element van het leerplan vormde, ter wijl tevens de beste verwachtingen werden gekoesterd van eene regeling, die er toe zou leiden, het bouwkundig onderwijs in onmid dellijk verband met de decoratieve toepas sing te brengen. Het ligt in de bedoeling genoemd onderwijs, dat, evenals de andere vakken, hoofdelijk wordt gegeven, op eenvoudige, degelijke en practische wijze in te richten en steeds met de krachten der leerlingen rekening te hou den, zoodat de opgaven, die ze hebben uit te werken, door hen worden begrepen en zij zoodoende geleidelijk van de laagste tot de hoogste klasse worden geleid. Daartoe was het bij het vaststellen van het leerplan noodzakelijk, rekening te houden met het onderwijs, dat de meeste leerlingen heb ben doorloopen, alvorens de School voor Kunstnijverheid te bezoeken en het leerplan niet te overladen, terwijl de leerstof zoo moest worden verdeeld, dat de leerlingen haar kun nen volgen en zij de gewen,schte vruchten van het onderwijs kunnen plukken. Het spreekt van zelf, dat, waar het vak van den bouwkundige zooveel moeilijke vraag stukken biedt- en zooveel practische kennis .vereischt, men, wil het onderwijs met gun stig gevolg worden bekroond, op een flink slag intelligente jongelieden moet kunnen re kenen, die zich met ernst, ijver en volhar ding aan hunne taak willen wijden. De leerkrachten, waaraan de leerlingen zul len worden toevertrouwd, zijn bouwkundigen, die gedurende de dagen, dat ze niet aan de School verbonden zijn, in de praktijk werk zaam blijven en zoodoende steeds op de hoog te zijn van hetgeen op bouwkundig gebied voorvalt. De leerlingen zullen reeds dadelijk door het onder leiding hunner leeraren bezoeken van bouwkundige werken, werkplaatsen, fabrie ken, steenbakkerijen, enz. voeling gaan hou den met de praktijk. Tevens kan in overleg met den Directeur en de leeraren, indien de leerlingen voldoende onderlegd zijn, gelegenheid worden geboden gedurende eenigen tijd bij in aanbouw zijnde gebouwen in de praktijk werkzaam te zijn, zoodat het onderwijs met den practischen werkkring kan worden afgewisseld. De Commissie vertrouwt, dat door den geno men maatregel de practische en aesthetische zijde van het bouwkundig onderwijs elkaar de hand zullen reiken en dat, gelijk thans in de afdeelingen der decoratieve en toege paste kunst reeds plaats heeft, nog meer leer lingen uit verschillende plaatsen van ons land roeping zullen gevoelen de Haarlemsohe School voor Kunstnijverheid te bezoeken. De avondcursus onderging eenige uitbrei ding''. Het verslag geeft daarop tal van beharti genswaardige wenken en wenschen, het on derwijs betreffende, vooral wat de kunstop vattingen betreft. Deze zijn juist daarom zoo belangwekkend, omdat zij gegeven worden 'door den heer E. A. von Saher, directeur van het museum en de school van Kunstnij verheid. O.m. deze: Op het oogenblik verlaten nog te veel leer lingen de School, wanneer ze de lessesn 6lecht3 een paar jaar hebben gevolgd. De ouders zijn dan veelal van meening, dat de leertijd lang- genoeg heeft geduurd: „Onze jongen teekent toch al zoo aardig en is zoo handig", wordt er gezegd, „hij kan bij een patroon of op eigen werkplaats: best verder leeren." Een andermaal krijgen de leerlingen gunsti ge aanbiedingen van industrieelen, 'die zeer .vleiend en verleidelijk voor hen zijn en zo laten de School in den steek om naar de parti culiere werkplaats te gaan. Ofschoon er in het jaarverslag over 1912 reeds op gewezen werd, dat de leerlingen der School voor Kunstnijverheid die de lessen piet vrucht willen volgen, beter onderlegd jnoeten zijn, dan de lagere school hen voor bereidt, zoo moet de commissie hetzelfde in dit jaarverslag nogmaals ernstig herhalen, [Vooral voor hen, die tot bouwkundigen wen- pchen te worden opgeleid, is het doorloopen ©ener Middelbare School met 3-jarigen cursus zeer noodzakelijk. Looals ook vorige jaren het geval was, Werden ook gedurende het schooljaar 1913 onder leiding der H.H. Hoofdleeraren en Leeraren verschillende uitstapjes in de buurt Ondernomen. Aan drie leerlingen werd het einddiploma der school toegekend en wel aan de heeren D. A. van Hamburg, J. G. Beernink en H. E I M. Barten. De lessen werden gedurende het afgeloopen Jaar geregeld gegeven en op enkele uitzon deringen na trouw bezocht. Zij werden bij gewoond door 73 vrouwelijke en 160 manne lijke, totaal 233 leerlingen. De leeftijd der leerlingen wisselde af van 11—53 jaar. De vrouwelijke en mannelijke leerlingen, die de lessen bijwoonden, kwamen uit 85 ver schillende plaatsen: Gedurende de maanden April, Mei en Juni werd aan de School een bijzondere cursus gegeven in het kantmaken. Mevrouw! L. Wi. van der Meulen-NuUe, oud-directrice der K. N Kantwerkschool, heeft zich daartoe wel willend beschikbaar gesteld. De cursus werd bijgewoond door 7 dames-leerlingen komende uitÖHaarlem en omstreken en heeft bijzonder goed voldaan. Door de leerlingen der School werd dit jaar eene Vereeniging opgericht, welk© zich ten doel stelt gezellig onderling verkeer te be vorderen en leerzame bijeenkomsten te hou den. De aan het Museum verbonden Boekerij verschaft den leerlingen der School een uit gebreid studiemateriaal, waarvan ook dit jaar gietdg gebruik werd gemaakt. Verschillende autoriteiten en vaklieden uit binnen- en buitenland hebben bezoeken aan de School gebracht. HAARLEM. PERSONALIA. Vrijdag vierde de 'heer C. Montauban zijn 50-jarig jubileum als onderwijzer bij het open baar lager onderwijs. Hij ondervond veel blij ken van belangstelling. Ook was 'hij 45 jaar lid van „Zang en Vriendschap". KONINKLIJK BEZOEK. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens op 16 Mei de vergadering bij te wonen der Hol- landsche Maatschappij van Wetenschappen alhier te houden en ook om aan den daarop volgenden gemeenschappelijken maaltijd deel te nemen. A LLIDSCONFLICT AAN DE STEL- PLAATS DER H. IJ. S. H. Naar wij vernemen is Zaterdagoohtent bij het werk aan de stelplaats der H. IJ. S- M. een arbeidsconflict uitgebroken. D© metse laars, daar aan het werk, die per uur 35 ct. verdienden (het standaardloon voor metselaars te dezer stede is 26 cent) eischten een uur loon van.40 dts. De aannemer, de heer Wegerif, die buiten het zeer hooge loon, nog vele andere groote voordeelen aan zijn werkvolk geeft (zoo 6 weken ziekengeld, de vrije Zaterdagmiddag met behoud van loon, 40 pOt. ingeval van regen) kon en wilde natuurlijk op dezen eisch niet ingaan, en heeft de werklui (26 in getal) onmiddellijk ontslagen. De metse laarsbaas, die reeds op het door den aanne mer goedgekeurde loon van 33 ets een op slag van 2 c|t|. had gegeven, kon deze 5 ets. niet geven en heeft eveneens ontslag genomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren, 30 April, z. v. C. Mosseveld-Joo- res. 29 April. d. van M. H. JordanStef- fens. 30 April. d. van T. J. Bouekaert Veltman. 2 Mei. z. van A. J. O. Bomans Reijnart. 1 Mei. d. van G. J BakkerSteen- hoven. z. van J. M. P. DamesHandgraaf. 2 Mei z. van E. H. Kleijngeld—Smael. 1 Mei. d. van J. F. Crommelin—baronesse v, d. Boren v Verwolde. Overleden: 1 Mei. P. H., 6 jaar, zoon van H, v. d. Heuvel, Lomhardsteeg. SCHOTEN. DE VERNIETIGDE RAADSVERKIEZING. Zaterdag hebben wij gemeld dat Gedep. Staten van Noord-Holland niet als raadsle den hebben toegelaten de heeren Bies, Boeree en Schuurman. In de betreffende missive overwegen zij dat blijkens het raadsbesluit vaststaat dat de ver zegelde papieren, bedoeld bij de laatste zin snede van art. 86 der Kieswet, door het twee de stembureau, na de herstemming, niet zijn verpakt geworden, overeenkomstig de bepa ling van art, 13 van het Kon. besluit, zijnde de verzegeling geschied met het zegel der ge meente met één cent, met een ronden en met een vierkanten stuiver. overwegende dat dientengevolge de wette lijke waarborgen ontbreken, dat zich in de verzegelde pakketten dezelfde stukken bevin den, die dcor het stembureau daarin zijn ge sloten, zoodat een onderzoek naar de juist heid van de door bet Hoofdstembureau vast gestelde resultaten niet kan worden ingesteld; besluiten te handhaven bet raadsbesluit, waarbij de heeren R. G. Bies, J. Boeree en N. W. Schuurman niet als raadsleden worden toegelaten en ongegrond verklaren het daar tegen ingestelde beroep. Mr. v. Pisenne en den heer Aug. Lindner, presi dent van den Bijzonderen Raad te Amsterdam, de heeren van Eeghen, W. baron RoëlI, Jos. Cuypers, Dr. N. van Spanje, enz. In de kapel officieerde de Zeereerw. Heer Prof. Westerwoudt, van het Groot-Seminarie te Warmond, geassisteerd door pastoor Colla en Rector G. Beukers van Voorschoten. Aan de groeve stonden de leerlingen van de hoogste klasse der St. Vincentius-scholen. Een zoon van den overledene dankte voor de eer, aan zijn overleden vader bewezen. buitenland. UIT MEXICO. Een particulier telegram uit Vera Cruz aan de „New-York Herald" zegt, dat de stad Ta- moico in handen der constitutionalisten onder bevel van generaal Carranza gevallen is en dat de strijdkrachten van Huerta een nederlaag hebben geleden. Telegrammen uit Mexico-City melden, dat generaal Zapata met Huerta definitief vrede gesloten heeft en met 3000 bereden en goed uitgeruste aanhangers Mexico-City binnenge trokken is. Alle politieke gevangenen zijn door generaal Huerta in vrijheid gesteld. Het commando over Vera Cruz is door Funston overgenomen. Flet- hebben een revue gehouden over 3000 man in Vera Cruz aanwezige ma rinesoldaten. BINNENLAND. 40 JAAR PROFESSOR. Men meldt ons uit Leiden: Zaterdag had alhier huldiging plaats van Pro fessor Francimont, die 40 jaar geleden zijn ambt in de organische chemie aan de Leid- sohe Universiteit aanvaardde. Een bronzen plaquette met zijn beeltenis werd aangebracht in de vestibule van het organisch chemisch laboratorium. BEGRAFENIS VAN Mr. F. Th. WESTER WOUDT. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagmiddag had op de R. K. Begraafplaats St. Barbara onder buitengewone belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Mr. F. Th. Westerwoudt. De uitvaart had te voren plaats in de pa rochiekerk van St. Willibrordus binnen de Ves te, en was opgedragen door den Zeereerw. Heer Pastoor G. C. v. Noort van die parochie. Op het kerkhof was het Prov. Bestuur verte genwoordigd door den Commissaris der Konin gin, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen en verschil lende leden van Gedeputeerde Staten. Voorts merkten wij op den burgemeester van Amster dam, Jhr. Roëll, meerdere leden der directie der H.IJ.S.M., de directeur der Nederlandsche Bank, tal van professoren der Universiteit, Mr. Hom men, vice-president van het Hof, de algemeene president der Kf, Vjjeentius-Vereeaiviag. Jhr.' EEN BELANGRIJKE dienstorder is door den Directeur-Generaal der Posterijen uitgevaardigd, aldus „de Postbazuin." We vin den ze van voldoende belang, om ze ook voor onze lezers te doen afdrukken: Af en toe blijkt, dat bij sommige directeu ren onzekerheid bestaat omtrent de wijze, waarop aangelegenheden, betreffende den dienst van het personeel, met het personeel te hunnen kantore of met afdeelingsbesturen van bonden van ambtenaren of beambten bij den dienst der Posterijen en Telegrafie zijn te behandelen. Daarom wordt het wenschelijk geacht, het navolgende vaat te stellen met intrekking van alle dienstorders, circulaires of voorschriften, die vroeger zijn verschenen. 1. Indien door ambtenaren of beambten van zijn. kantoor of door een afdeelingsbe- stuur een onderhoud met den directeur wordt gewenscht over aangelegenheden, betreffen de den dienst van het personeel aan het be trokken kantoor, jfeven deze hiervan schrif telijk kennis met opgave der punten van be handeling, en verstrekken desgevraagd nader schriftelijke toelichting. 2. De directeur zal binnen een maand na ontvangst der sub. i bedoelde schriftelijke kennisgeving de gelegenheid geven voor eene mondelinge behandeling der opgegeven pun ten, doch kan onder opgaaf van redenen het onderwijs weigeren o.a. indien behan deling van persoonlijke belangen wordt ver langd. 3. Indien omtrent eenig punt door den di recteur eene beslissing is. genomen, zal hij niet gehouden zijn binnen 6 maanden om trent hetzelfde punt met ambtenaren of be ambten, dan wel met bet afdeelingsbestuur opnieuw overleg te plegen. 4. Den directeuren wordt aanbevolen om belangrijke aangelegenheden, dan dienst van het personeel betreffende, door tijdig© aan plakking' in het kantoor bekend te maken aan het personeel, opdat dit desgewenscht onder elkander en met den directeur overleg knnnen plegen. 5. Omtrent moeilijkheden, die mochten rij zen met afdeelingsbesturen, wordt door den betrokken directeur door tusschenkomst van den Inspecteur aan den Directeur-Generaal verslag gedaan. 6. Directeuren zijn niet verplicht in over leg te treden met de hoofdbesturen der bon den. Voor zoover toepasselijk, geldt het vo renstaande ook voor de Ingenieurs. 7. Afgescheiden van het vorenbepaalde, staat het den bonden vrij, zich rechtstreeks tot den Directeur-Generaal te wenden. Met 't uitvaardigen van dezen dienstorder zal de heer Directeur-Generaal zich zelf en ook den bonden en afdeelingen vermoedelijk veel werk in de toekomst besparen. Nu is de weg aangegeven, waarlangs aan vele wenschen en bezwaren door onderling overleg en bespreking met onmiddellijke su perieuren kan worden tegmoet gekomen. Zóó wordt langzamerhand een zuivere toe stand geboren. VELSEN. Be v eiserpont. Men schrijft ons: Vanwege de Rijkswaterstaat wordt sedert eenigen tijd het verkeer over het Noordzeekanaal met de stoomponten gecontroleerd. Het gemiddeld aantal voetgangers en wiel rijders zal per dag circa 6000 bedragen, ter wijl Zondags het getal aanmerkelijk hooger is, vooral hij een voetbalmatch op het terrein Kinheim. Naar verluid zouden op de bedde Paasclidagen ruim 50,000 personen tusschen beide oevers overgezet zijn. De bedoeling dezgr controle moet verband houden met het pMn van den Minister van Waterstaat, ten einde een meer hetere rege ling in het verkeer te brengen. Volgens betrouwbare geruchten wordt in overweging genomen tot het indienststellen van kleine ponten, uitsluitend ten dienste van voetgangers en wielrijders. Of dit echter een goede verbetering zijn zal 1 De scheepvaart zal ei- zeker eenige hinder door ondervinden. Het is blijkbaar een zeer moeilijke kwestie- en verblijdend in deze is ongetwijfeld dat de minister zijn aandacht aan deze zaak wijdt. BEVERWIJK. De nachtvorsten van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag, hebben in de streek tusschen Haarlem en Alkmaar een niet te berekenen schade aangebracht. In het bij zonder de eerste aardbeien hebben zeer veel geleden, zoomede zeer veel vruclitboomen. Het algemeen gevoelen is een schrale oogst in het vooruitzicht. HALFWEG. R. K. Volksbond. Gisterenavond werd een algemeene ledenvergadering gehouden door de afd. Halfweg en Omstreken van den Ned. R. K. Volksbond. Aan de orde was het oprichten van een Boe ren afdeeling. Door den Geestel. Adv. werd in schoone woorden het doel en nut dier oprich ting besproken, evenals het toetreden tot de vakafdeeling, terwijl ook door den voorzitter in duidelijke woorden het nut ervan werd aan geduid. Tot bestuurslid werd gekozen de heer H. Reekers. Na eenige besprekingen over de overname van het St. Jozefsgebouw, Retraite Spaarkas en Bedevaart werd de vergadering gesloten. SLOTEN. J. J. Rjjnierse t. Den 15en April j.l. zooais men zich herinneren zal, de heer J. J. Rijnierse als Taadslid der gemeente Sloten zijn 50-jarig jubilé. De heer Rijnierse, wethouder van deze ge meente, heeft zijn gouden feest niet lang over leefd. Op 76-jarigen leeftijd is hij, aldus meldt de „Tel.", overleden. Het stoffelijk overschot van den heer Rij nierse zal Dinsdag a.s., des morgens te half tien, op de Katholieke begraafplaats alhier be graven worden. BURGERLIJKE STAND. NOORWIJK. Geboren: 20 April H. G. H., d. v. J. de Groot en J. Meulenbroek. 26 April M. J., d. v. O. Hoek en S. Jansen. 28 April A. S., d. v. P. Vink en P. O. Meijland. OntertrouwdJ. O. Groenendijk te Haarlem mermeer en J. C. Westgeest, alhier A. R. Overvelde, te Noordwijk en A. de Haas, te Voorburg. Getrouwd: L. van Beelen en J. Plug. J. van Duin en Neeltje Barnhoorn. Overleden30 April. O. M. v. d. Luijt, 22 md. d. v. A. v. d. Luijt en M. O. E. Both. 30 April P. Hoogeveen, 16 j. z. v. Th. Hoogeveen en C. van Eeden. Sparen. Gedurende de maand April is bij de spaarkas „St. Thomas v. Villanova" ingelegd 62.50 en terug betaald 307.22, Aantal boekjes in omloop 232. Vorst.. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn tengevolge van de zeer strengen vorst velen hoeken aardappelen alhier totaal afge vroren. ASSENDELFT. Aanbesteding. De uitslag van de aanbeste ding eener villa voor rekening van den heer Benedictus Tremsela, arts alhier, luidt als volgt: J. Veenis, 8590; W. Veenis, 8630: A. Boekel, 8730; Gebr. Spreeuw, 8846; S Koomen, 8888; Fr. Kroon, 8950; K. Vrou we, 8960; A. Crok, 10,360; Kleijn en Win ter, alhier, 10,580. De begrooting was 8590 Alle inwoners zijn hier woonachtig. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. Veenis. Architecten zijn de heeren A. Noë en Zn- Z. D. H. Mgr. li. J. A. H. Schrijnen, Bis schop van Roermond, heeft op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. heer L. H. Hamaekers als pastoor te Vlo drop en aan den Zeereerw. heer J. L. H. Vrancken als pastoor te Reuver en heeft benoemd: tot pastoor te Grathem den'Zeer eerw. heer H. M. O, Van ter Velden; tot pastoor te Nunhem den Zeereerw. heer H. J. Bouwers; tot pastoor te Vlodorp den Zeereerw. heer A. Verstappen; tot rector te Merselo den Weleerw. heer L. H. V. Janssen; tot kapelaan te Blerick den Wel eerw. heer J. H. Huyben; tot kapelaan te Kessel den Weleerw. heer M. J. J. Kengen; tot kapelaan te Blerick den Weleerw. heer J. H. A. L. Leesens; tot pastoor te Reuver den Zeereerw. heer H. P. H. Toebosch; tot kapelaan te Munstergeleen den Weleerw. heer E. F. H.- v. Eijs. EEN VLIEGER VERMIST. De Fransche vlieger Delaporte, die Don derdagmorgen per Sanctez-Besa-tweedekker van Issy naar Londen gevlogen is, wordt sinds dien vermist. Delaporte had den uit vinder der machine senor Sanchez-Besa aan boord. EEN GEDENKTEEKEN VOOR CHAVEZ. Te Parijs lieeft zich onder voorzitterschap vaii prins Roland Bonaparte een comité ge vormd tot oprichting van een monument voor Chavez, den vlieger, die het eerst de Alpen overvloog, maar bij zijn landing te Domodossola kwam te vallen en zulke zwa re verwondingen opliep, dat hij enkele da gen later overleed. De Peru.aansche regeering, Chavez was een Peruaan heeft 5000 francs voor dit gedenkteeken geschonken. EEN LUOHTSCIHPONTPLOFFING. Reuter meldt uit. Verdun: Tijdens de vul ling is het omhulsel van het bestuurbaar luchtschip Adjudant Reau gesprongen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. ONZE MILITAIRE VLIEGERS. Luitenant Van Heyst en Roeper Bosch zijn Zaterdag van uit de legerplaats van Oldebroek in het vliegkamp te Soesterberg teruggekeerd. De proeven ten doel hebben de te onderzoeken in hoeverre de vliegers kunnen assisteeren bij de verkenning van verdekt opgestelde doelen en de regeling van het vuur daarop, hebben de verwach ting overtroffen, zegt het A. II. Het in schieten der artilLerie werd door de inlich tingen der vliegers zeer bespoedigd, terwijl het effect van het vuur in beduidende mate werd verhoogd. Het toestel van luitenant Versteegli dat zooals men weet te Spaarndam bij een ver- kf. rde landing ernstig beschadigd werd, ver keert wener in vliegstaat en zal begin dezer week worden ingevlogen. TWEEHONDERD JAAR GEVANGENIS STRAF. In de desa Soija, afdeeling Bondowoso, kre- gen onlangs twee inlanders twist. De een use lid van den Sarekat Islam, zijn vijand uué een tegenstander zijner vereeniging. Vermoe delijk is de twist dan ook ontstaan naar aan leiding van een meeningsverschil omtrent de bedoelde vereeniging. Hoe het ook zü. de twist liep zoo hoog, dat het niet-lid het wei lid een opstopper met zijn mes toediende, waardoor de getroffene op de plaats leven loos ineenzakte. Bijna op hetzelfde oogenbl'k kwamen van verschillende zijden vele leden van den S. I toegestroomd. Zij wierpen zich op den moor denaar, en voordat de politie lusschenbeide kon komen, was de man letterlijk door de woedende bende verscheurd. Alle 1 ehsams- deelen waren verbrijzeld, en ook dit slacht offer van partijhaat overleed op de plaats zelf- Tengevolge van deze wreedaardige moord partij hadden zich voor den landraad te Bon- dowoso te verantwoorden hadji Abdoelladim en 22 modeplicht'gen. De bad j i i als hoofd schuldige werd veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid, in den ketting, terwijl de ove rigen allen straffen tegen zich hoorden uit sprekend, varieerend van drie tot vijftien ja ren. Bij elkaar hebben de moordenaars meer dan tweehonderd jaar gevangenisstraf opge- loopen. Daar hun verzoek om een van de bende voor do geheeie straf te laten opdraa'en, natuur lijk onbeantwoord bleef, hebben de 23 moor denaaré besloten, revisie aan te vragen bü den raad van justitie. Binnenkort zou deze zaak dan ook in behandeling komen, meldt het Soer. Hbld. onze UiTLOTSNGEN UITLOTINGEN. Witte Kruis-Loten. Trekking 1 Mei. Betaalbaar 31 Maart 1Q15. Seriën 3854 501 5191 6755 3652 3052 6320 383 5724 5830 6108 6360 6067 1649 1501 Premietrekking. Serie 5191 no. 36 met f 15,000; serie 3652 no. 26 met f 250; serie 3652 no. 42 met f 100. De volgende elk met f 25: Serie 1649 no. 43, serie 6108 no. 17, serie 3854 no. 17, serie 5191 no. 1, serie 63o0 no. 25, serie 5724 no. 2, serie 3854 no. 25, serie 1649 no. 1, serie 1501 no. 50, serie 5191 no. 18, serie 6755 no. 35, serie 6360 no. 19. serie 6108 no. 39, serie 3052 no. 3, serie 5830 no. 48, serie 5830 no. 12, serie 6755 no. 32, serie 1649 no. 4, serie 5724 no. 23, serie 5191 no. 42, serie 6320 no. 50, serie 1649 no. 25, serie 5724 no. 42, serie 5191 no. 38, serie 5191 no. 9, serie 3052 no. 16, serie 6755 no. 6, serie 6320 no. 15, serie 6320 no. 44, serie 3652 no. 5, serie 3052 no. 10, serie 3052 no. 7, serie 6360 no. 45, serie 5l9l no. 5, serie 3052 no. 48, serie 6320 no. 41, serie 5724 no. 13, serie 6320 no. 29, serie 6320 no. 22, serie 6755 no. 39, serie 501 no. 36, serie 5724 no. 17, serie 501 no. 48, serie 6360 no. 12, serie 5830 no. 7, serie 3854 no. 36, serie 5830 no. 6. Alle overige nos., in bovenstaande serieën ver vat, elk met f 14. De papegaai van vorst Willem van Al banië. Ongeveer 35 jaar geleden keerde een naar Amerika verhuisd echtpaar te Neuwied terug, om daar zijn oude dagen in rust door te brengen. Zij brachten een mooien papegaai mee, die door zijn gebabbel de heele buurt innam. Daar hij bij mooi weer zijn plaats aan 'traain had. kon men hem van daar in 'tslot te Wied hooren en de kinderen wenschten vurig den vogel te zien. Eens kwam een be diende met de prinsen, waaronder ook vorst Willem, bij de teruggekeerde landverhuizers en de kinderen vonden zooveel behagen m den vogel, dat hun vader hun beloofde te trachten den vogel in zijn bezit te krijgen. De bezittere van den vogel stonden hem den. prine ter wille der kinderen af, en de vogel verhuisde naar de kinderkamer. Maar nau welijks was hij daar, of hij riep: „,Veeg eerst je snneusl" Wat gaf dat een ontsteltenisl Neen, zulk een onfatsoenlijke vogel kon geen oogenblik langer aan 'thof blijven. Hij werd aan de vorige eigenaars teruggegeven en zoo eindigde de korte hof carrière van den pap»* go ai. Twee uren zwemmen om brandende ben zine te ontkomen. Anna Boeme, de vrouw van don kapivein van de Russische stoombark „Kometa" dat hij Algiers, zooals men v'fct, ontplofte mei verlies van 15 mar de equi page, vorhaaii: „Mijn man zette mii ':1 en OOSTENRIJKSCHE LOTEN a fl. 500 van 1860. Trekking 1 Mei. Serie 13490 no. 4 Kr. 100.000; serie 8040 no. 7 Kr. 50.000; s. no. 1 Kr. 20.000; s. 16568 no. 15 en s. 15379 no. 11 beide Kr. 10.000; s. 67 no. 8, s. 84 no. 8, s. 641 no. 7, s. 989 no. 9, s. 2257 no. 15, s. 3680 no. 20, s. 5439 no. 14, s. 7Ö97 no. 15, s. 8040 no. 10, s. 8559 no. 17, s. 13291 no. 16, s. 14937 no. 19, s. 15895 no. 13, s. L8628 no. 20 en 8. 19571 no. 8, elk Kr. 2000; 8. 546 no. 9, s. 641 no. 17, s. 989 no. 11, s. 2861 no. 20, s. 2870 no. 2, s. 2870 no. 6, s. 3602 no. 12 ,s. 3615 no. 19, s. 5274 no. 15, s. 5949 no. 6, s 6164 no 20, s. 7906 no. 1, s. 88004 no. 9, s. 8040 .10. 5, s. 8659 no. 3, 8. 9502 no. 18, s. 9705 no. 20, s. 1G026 no. 12, s. 11505 no. 18, s. 11606 no. 4. s. 11665 no. 9, s. 12196 no. 20, s. 12662 no. 11, s. 14029; no. 18, 8. 14*897 no. 10, b. 15342 no. 20, s. 15379 no. 16, a. 17469 no. 15, s. 17926 no. 11 en s.* 18910 10. 3. Alle overige 7750 nos. in genoemde svriecr begji-penj elk Kr. 1203.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7