I I EXPEDITIE. Kastpapier. J. VAN WIJK, Brouwersvaart 106. 1 Wetenswaarlig Allerlei Specialisten-polikliniek. Telephoon 748. DE SPAARNE-BANK MNECHTE üciverieeïiiëffi. op Amsterdam. K. VISSER, MMffttTMMT17 TEL. 24DS Papierhandel Frankestraat 33, Telefoon 1723, T ulngrint en Schelpen Duinzand voor Kinderspeelplaatsen Aanbesteding. O. L. M. ROBBERS ft ZOON, Nieuwe Gracht 98 HAARLEM, DEPOSITO-RENTE s I „Hygléa" Katholieken Aanbevelend^ beat, nadat de vlammen in het seliip waren namen op: generaal Miramom, keizer Maxi- uitgebroken, maai de bcot sloeg om. loon miliaan, generaal Mejia. Onder ieder van de- begon ik in bet zwarte water te zwemmen, dat door het brandende schip verlicht werd. De benzine over de oppervlakte van de zee ze namen stond de naam van een onbekenden soldaat. Geweren van den „tiro de gracia" (het ge- verspreid, vormde één groot brandend vk.es- nadese'hot) legde de gouverneur welwillend dat de wind naar mij toedreef. Gedurende aan Barzani nit. En de gouverneur herinner- twee uur zwom ik in wanhoop om do vlam- de aan de tragische episode van Queretaro. men te ontkomen. Ten laatste, toen ik op liet! Den Kien Juni 18G7 werden Maximiliaau. onnt was bet op te geven, hoorde ik een stem Miramon en Mejia, die gevangen zaten in in bat Russisch roepen: „Kom hier!" 't Was het Capueijner-klooster, gewekt door het ge- de chef-sloker met eenige mannen in een boot luid van de zware deur hunner eel, die open die vol voter was. Zij heschen mij op eu Jk gemaakt werd. Een soldaat, die op den drein- -at tot mijn henpen weer twee uur lang in pel verscheen, kondigde het noodlottig oogen- het water. Ik hoop nu alleen maar. dat mijn blik aan: Ma est hora het uur is gekomen- man bij diegenen is, die het Engelsehe schip Een rijtuig wachtte huiten. Eén zwijgende j Limerick" gered zijn. Smokkelen van lucifers. Te Duisburg ls menigte vulde de straten. De gevangenen werden vervoerd naar de Cerro de las Cam- een uitgebreide smokkelhandel in lucifers panas, een heuvel waar de Keizer was ge- ontdekt F.r werden 33.000 pakken lucifers ln oeslag genomen. De smokkelaars, een koop- nan, een fraiser en een paardenhandelaar. •v-aohten do waar met een anto bij Kalden- ■urehen, bij Vctilo, over de Daitsche grenzen- Dat gebeurde 's nachts en op weinig begane wegen, waarbij de anto zeer snel reed, zoodat rij uiet kon worden aangehouden. De geheele mak was zorgvuldig in elkaar gezet. De drie smokkelaars en ook de ebanffrur van de auto ,ijn gearresteerd. Cliinecsche roevers. We hebben gewag gemaakt van een geval van zeeroof in de Chiceesche wateren, waarbij vermoedelijk 200 menschenlevens verloren zijn gegaan. Het was het Engelsehe s.s. „Taion", dat ter hoogte- van Kiau, ten noorden van Macao, door zee- roovers overvallen werd. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat. de zeeroovers zich als passagiers aan boord van de „Taion" hadden ingescheept. Eenige uren nadat het schip Hongkong had verlaten, over rompelden zij de bemanning, waarna de of ficieren van de brug werden verdreven, de machines stop gezet en het stuurtoestel ver nield werd. Daarop werd het schip in brand gestoken, maar gelukkig konden naderende eu passeerende schepen een deel van de op varenden redden. Bij het gevecht met de zee roovers werden verschillende officieren ver wend. Het stoomschip Stanley heeft het s.s. Taion teruggevonden, bedekt met lijken. De Taion is naar de grens van het Britsche gebied gebracht, vanwaar het naar Hongkong zal gesleept worden. De dramatische (liefstal. Bij den moord te Krainfeld, in de huurt van Frankfort aan le Main, waarvan wij reeds melding maakten, is blijkbaar sprake van een wraakoefening. Want voor zoover men thans kan uitmaken, ontbreken noch voorwerpen van waarde, noch geld. De vronw van den vermoorden koop- uau Siein, en de vier kinderen verkeeren nog steeds in levensgevaar. De jongste dochter is het minst verwond, daar behalve de schedel- verwonding die zij kreeg, haar een vinger werd afgesneden. Volgens haar verklaring ge beurde de daad kort na één uur in den nacht. Een groote man, die een masker droeg en met een bijl gewapend was, drong de kamer humeri en viel baar aan. Toen zij om hulp riep, vluchtte hij. Weldra daarop stond bet- huis in vlammen. Het vuur vernielde het dak. de schuur en de stallingen en een naburige hoeve. Politiehonden, die het spoor van den ver moede! i.iken clatter vonden, liepen naar het vangen genomen. Cerro, die versterkt was. had gediend tot laatste vesting, waar de kei zerlijke macht weerstand bood. De Keizer ging dus sterven op de plaats waar het kei zerrijk was te niet gedaan. De drie slachtoffers werden geplaatst op het punt waar de laatste geweerschoten had den geknald. Het pel eten, dat de gevangenen moest dood schieten, trad voorwaarts. Maxi miliaau vroeg den chef verlof, onder de sol daten liet geld te mogen verdeelen dat hij bii zich had. Aan ieder hunner gaf hij een goud stuk, hen zachtkens aanbevelend goed op zijn horst te mikken. Daarna omhelsde hij zeer hartelijk de twee hem trouw gebleven gene raals, eu ging tussehen hen in staan, om den dood af te wachten. Miramon, die aan zijn linkerzijde stond. merkte glimlachend op: Ik neem de pinas .van den slechten moor denaar in. Maximiliaan duwde hem toen zachtjens naar het midden. Het hevel om aan te leggen werd gegeven. Met een heldere, vaste, luidklinleende stem riep de Keizer uit: Ik stierf voor een rechtvaardige zaak; de vrijheid en de onafhankelijkheid van Mexico. Ik geef allen vergiffenis en vraag allen, mti vergiffenis te schenken. Dc geweren werden gericht. Mogo mijn bloed, hernam de Keizer, die nen tot het welzijn van mijn aangenomen va derland. Leve Mexico! „Fuego" (vuur) beval de sergeant, die het. peleton soldaten commandeerde, en nog de keizerlijke uniform eu het cijfer van Maximi liaan op de kepi droeg. Het peleton behoorde niet tot, de revolutiounaire troepen, doch tot de troepen, die verraad hadden gepleegd. Drie soldaten liepen toe naar liet lijk, dat. was gevallen en losten a hout portant do ge nadeschoten. Hun geweren staan nu in die vitrine op de banier van het bataljon der opstandelingen. Wijl dit bataljon tlruis hoorde in Nu eva Leon, kwam de eer, om deze roemrijke herin nering te bewaren, aan Monterey toe. De sergeant, die liet peleton commandeerde, dat don Keizer en zijn- getrouwe generanis doodschoot, heette Blanquet. Hij had sinds dien een prachtige loopbaan. Thans is hij minister van Oorlog in Mexico. Zedelijk verval in de Engelsehe arbeiders beweging. De kanker in de Engelsehe arbei dersklasse is het spelen voor geld. Waar aan gedrongen wordt op lioogere loonen, heet het steeds, dat de arbeiders niet leven kunnen 1» dorp Salz. Een der honden bleef stilstaan de tegenwoordige télvensdimrte. Maar waar voor de woning van den arbeider Kar] Hoff- diezelfde arbeiders spelen op de paar- mann, die juist bezig was een hemd vol bloed- j de: koersen en op de voetbalvelden, zou men vlekken ie wasschen. De man werd gearres-wel zeggen dat hun loonen nog zoo kwaad te.erd: hij loochent echter de dader te zijn. niet zijn. Dat is echter niet het geval. Wat Een historische herinnering. Barzani, de j de arbeiders bij het spel verliezen, wordt uït- bekende Iialiaansche reporter, is thans in 1 gespaard ten koste van de maag van vrouw Mexico. En hij is altijd daar, wahr een re-en kinderen. Bijzonder het wedden op de porter kans heeft belangwekkende zaken op i paarder.koersen geeft aanleiding tot het meest te doen. Te Monterey heeft hij den gcuverneur be zocht. In de wachtkamer trok een vitrine zijn aandacht. Op een oude Mexicaansehe ba nier met gouden franje omzoomd en met het keizerlijk wapenschild daarachter lagen drie geweren. Op den kolf een plaat, waarop de woorden waren gegraveerd. Men las er drie geraffineerd bedrog. En de speler betaalt. Het uitbaten van het paardenkoersenspel ie een machtigs internationale onderneming gewor den, dïe zeer winstgevend is. Een voorwaarde voor een gezonde arbei dersbeweging eischt, dat de arbeiders gewaar schuwd worden tegen de practijken van een internationale afzettershende, die het vooral gemunt heeft op het loon der arbeiders, om dat die door hun domheid de voorbeschikte slachtoffers zijn. Zoo denken er zekere heeren in Engeland niet over. Een groep geldmannen hebben uit G-enèvo een groote weddenschap ingericht- voor een paar paardenkoerson en geven prij zen voor te samen meer dan een millioen mark. Het ongewone van de zaak is echter, dat. de heeren een arbeidersafdeeling hebben ingericht voor hun weddenschap, de Trades and Labour Section of the Turf Pooh Syndi cate. Die heeren beloven 30,000 frs. aan da arbeidersbeweging, maar dan moeten de aX- deeliugs-secretarissen van alle vakverenigin gen er voor zorgen dat hunne leden aan de- wedding deelnemen. Boven die 30,000 frank zullen de inrichters nog 10 pet. van liunne zuivere winst afstaan. Zij hebben dan een aantal vakvereenigingsleiders bijeen gezocht- die hunne namen leenen om die afzetterij op groote schaal hij de georganiseerde arbeiders aan te hevelen. Wat zij voor dien dienst, door de bookmakers betaald zijn, meldt de historie niet, maar zij zijn brutaal genoeg geweest een circulaire te onderteekenen, die naar alle af delingen van de bestaande vakbonden is ge- ststuurd. De meeste van die heeren hebben niet veel naam, maar bovenaan prijkt den naam van den revolutionnair Tom Manit. Dat is dus een nieuwe wijze van revolu- tionnaire opvoeding der arbeiders. Natuurlijk heeft dat schandaal heel wat verontwaardi ging gewekt en de Daily Citizen heeft de ar beiders gewaarschuwd tegen dezen vorm van afzetterij. De hoofdleiders van verschillende groote vakbonden hebben naar hunne aftlee- ihigen uitdrukkelijk bevelen gezonden, waar door het kwaad niet veel gevolg zal hebben. In semmige afdeelmgen heeft men de circu laire van Tomm Mann en ziin vrienden, met al de andere papieren van bookmakers met zekere ceremonie verbrand. Tom Mann ver dedigt zich met de verklaring, dat hij zelf steeds op de koersen gespeeld 'heeft en de ar beiders dat ook doen. En hij vindt het heel prachtig, dat nu een deel van de winst van dat spel naar de arbeidersbeweging gaat. Dc arbeidersbeweging als zoodanig heeft natuurlijk met heel de zaak niets te maken- merkt liet K. V. op. Maar het is ver gekomen- wanneer menschel! als Tom Mann niet eens het laakbare van hunne handelingen inzien. Een 13-jarige erfgenaam van 200 mil lioen. De eenige dochter van wijlen George Vanderbilt, mej. Cornelia, Stuyvesant Van derbilt, een jongedame van 13 jaar, is door het testament van haar vader in de voorste rij der Amerikaansche „erfdochters" ge plaatst. Aan zijn echtgenoot© heeft Vander bilt slechts een millioen in contanten en liet vruchtgebruik van vier millioen vermaakt*, aan zijn dochter daarentegen 200 millioen- zijn paleis in de 5de avenue en zijn bezitting Biltmore in Noord-Carolina. Biltmore is zoo wat de grootste bezitting in land in één hand in Amerika en omvat 300,000 morgen in tuin bouw geëxploiteerd. Nadat de met de Titanic omgekomen John Jacob Astor zijn vermogen, mqt voorbijgaan van zijn weduwe en de an dere verwanten aan een minderjarig kind heeft vermaakt, heeft George Vanderbilt dat voorbeeld gevolgd. De We ener chef van het huis Rothschild, de rijkste man van Europa- heeft insgelijks eenige jaren geleden zijn ge heele vermogen aan één zijner kinderen, met. verwanten met renten afgescheept. De invloed van den bioscoop. Een jongen van twaalf jaar heeft getracht een sneltrein van Leeds naar Londen op de Great Eastern Lijn to doen ontsporen. Een goederentrein had hij hij South Kerbij reeds tegen een groo- ten steen ges loo ten, die op den hellenden weg lag. Maar de steen was gelukkig tot gruis ge reden. Hij woog 70 pond. Vijf andere steenao waren op 1 meter afstands van elkaar op een klimmend gedeelte van den-weg gelegd. Een machinist van een sneltrein op de andere lijn zag de steenen en seinde den komenden trein, dat de weg onveilig was- Anders zou de sneltrein, die met 100 kilometer snelheid reed en ongeveer 100 passagiers vervoerde, ont spoord zijn. De schuld van den jongen werd door getuigen bewezen. De vader van don jongen verklaarde, dat deze in een bioscoop een spoorwegongeluk bad zien spelen, en dut dit zjin verbeelding had opgewekt. De jongen is tot een lichaamsstraf veroordeeld en de vader moet dc kosten dragen. IEen annonce voor één kwartje contant fj Geplaatst in de Nieuwe Haarl. Courant Zoekt U Bedienden Knecht of een Me d? NU kost het U slechts een kleinigheid Brengt U een keur van goed personeel Menigmaal is zelfs de keus al te veel. MODERNE ADMINISTRATIE. Men schrijft uit New-York aan Eindh. Dbld.: Dezer dagen nam ik een kijkje in een z.g. kantoor, waar een geheele moderne administra tie was ingevoerd. Men staat paf van hetgeen men ziet. Het kantoor leek wel een fabriek. Er stonden in de ruime, lichte, hygiënisch inge richte kantoorlokalen allerlei groote en kleine geheimzinnige machines, waarvan wij de wer king niet konden bevroeden. Op verzoek van den directeur leidde mij een der jongedames door de kantoorlokalen rond om de verschillende ma chines te verklaren. Bij ons in Holland, zeide ik, zitten op vele kantoren de klerken nog op een hoogen lesse naar; zij hebben den geheelen dag een klamme penhouder of een podlood in hun hand, en het zweet loopt van liun gezicht, zoo spannen zij zich in bij het optellen van lange kolommen. En gij dartelt rond tussehen uw machines, gij amuseert u, gij „Wacht eens even, mijn waarde heer, ge ver gist u. Ik ben ook in Holland geweest, maar mijn indruk was, dat men in de nieuwe wereld tweemaal zoo hard werkt dan in Europa. Het lijkt wel makkelijk, met al die machines te wer ken, maar vergeet u niet, dat er tien, twintig maal meer uit onze handen komt, en dat men krachtige zenuwen moet hebben, om het op een modern kantoor uit te houden. De machine neemt ons het machinale werk af, maar ze denkt niet voor ons. De denk-arbeid blijft voor ons." Slechts over enkele dezer kantoor-machine zal ik uitweiden. Allereerst de schrijfmachine. Zeker, in Holland is die ook populair, maar het is de schrijfmachine van het jaar 0. In Amerika heeft men heel nieuwe systemen in den handel gebracht. Zoo heeft men b.v. de automa tische schrijfmachine, waarop slechts bepaalde brieven kunnen worden getypt. De constructie van deze zelf-typende schrijfmachine komt over een met de muziekplaten, de muziekrollen, enz. die orgel en piano automatisch laten werken. Geheel op dezelfde manier als een muziekstuk op den papieren rol wordt weergegeven, worden de brieven op den papieren rol gebracht. Zoo worden de brieven automatisch geschreven; al leen de adressen typt men er op met de hand. verschillende documenten te typen, zooals fac turen, vrachtbrieven, enz. Door de combinatie van rekenmachine met schrijfmachine wordt de Billing-machine tot de hoogste volmaaktheid gebracht. Vooral op de factureer-afdeeling van groote ondernemingen wordt deze methode toe gepast. Op het New-Yorks modelkantoor zagen wij voorts allerlei rekenmachines. De meeste werken electrisch. Met zoo'n machine kan men niet alleen optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, worteltrekken, machtsverheffen en logarithme nemen, maar door op enkele knopjes te drukken, worden verschillende formules toegepast. Onze vriendelijke gids liet ons één machine zien, ge plaatst op de technische afdeeling, die in den wandel Pythagoras No. 3 heette. Met één slin- J gerbewegmg maar ook de electriciteit deed haar plicht trok deze machine den vierkants wortel uit de som van de tweede macht van twee getallen. Wij sloegen aan 3 en 4, de slingei omgedraaid, en het cijfer 5 kwam voor den dag; en onze gids zeide 3 kwadraat is 9, 4 kwadraat is 16, som 25, de wortel daaruit is 5. Wij sloegen een 5 en 12, de siinger werd omge draaid, en oogenblikkelijk verscheen het cijfer '13. 5 kwadraat is 25, de tweede macht van IJ is 144, 25 plus 144 is 169, de wortel hieruit geeft 13. Dus: 'n rechthoekige driehoek, waarvan de beide rechthoekszijden 5 en 12 cM. zijn, heeft een schuine zijde van 53 cM. Pythagoras za? niet gedacht hebben, dat eeuwen en eeuwen na zijn dood zijn stelling met een kleine machine toegepast zou worden. Zooals vanzelf spreekt, spaart een dergelijke rekenmachine den techni cus heel wat arbeid. Midden in de correspondentie-afdeeling staan de dicteermachines. De chef beantwoordt alle brievenin de machine. Het membraan tee kent woord voor woord op. Brief na brief wordt zoo in den wasrol vastgelegd. Is de correspon dentie afgehandeld, dan gaan de rollen naar de typisien-afdeeling, zij worden op de weergeef- machine" geplaatst, de typiste krijgt een soort kap over het hoofd, en hoort bijv.: „Morgen juf frouw, wij hebben een boel te doen vandaag, dus hard werken. Nou, daar gaat-ie. Allemaal dato heden. Zoekt u de adressen maar precies op uil de correspondentie. Dus juffrouw, opgepast. Even stilte daarna: Aan de Directie der N. V.. Vergist de clief zich, dan moet hij het gauw verbeteren, 'en zegt b.v.: Sakkerloot juffrouw, maakt u van die 4 een vijf. Hij moet noodzake lijkerwijs een stopwoord hebben. Anders bestaat de kans, dat de typiste ook de opmerking voor haar bestemd overneemt. Is de chef in een goede bui, dan ziet men de typiste gedurende het werk af en toe wel eens lachen. Is hij met zijn verkeerde been uit bed gestapt, dan zal de typiste dat ook bemerken. Het groote voordeel van de dicteer-machine is, j dat de directeur ook brieven kan dicteeren na liet sluitingsuur van het kantoor, die dan den j volgenden dag, wanneer hij zelf b.v. op reis is, (kunnen worden uitgewerkt. In het model-kantoor, dat wij bezochten, had men voorts allerlei vennenigvuldigingsappara- ten. De electrische rotatie-cyclostyle staat geer dag stil. Hiermee kan men 8000 afdrukken in een uur maken. Deze cyclostyle-afdrukken zien er gewoonlijk onberispelijk uit, maar er zijn twet bezwaren: ten eerste worden de afdrukken ge maakt op het z.g. quick drying-paper, daar an- ders de afdrukken vlekken, terwijl het tweede be- i zwaar is, dat de letters niet scherp overkomen. Men ziet direct dat het copiëer-werk is. De drukmachine, de z.g. Progressograaf, maakt werk, dat er uitziet alsof hetgedrukt i is. Zoo'n imitatie-zetmachine kost niet meer dan een electrische rotatie-cyclostyle, maar de cyclos tyle werkt tienmaal zoo vlug. Terwijl de brief, die op de rotatie-cyclostyle, wordt afgedrukt, in de gewone snelheid eerst op liet stencil wordt getypt, moet bij de Progressograaf eerst worden gezet met losse lettertypen, dezelfde, die ook door den boekdrukker worden gebruikt. Deze wijze van vermenigvuldiging heeft ech ter dit voor, dat de ontvanger van den brief wer kelijk geen onderscheid kan maken tussehen dil werk en gewoon type-werk, om de eenvoudige reden, dat beide afdrukken feitelijk hetzelfde proces ondergaan. De Multigraaf is te beschouwen als de ver beterde editie van de Progessograafhierbij brengt men automatisch hoofd en adres boven den brief aan. Het snelle zetten wodt bereikt door bepaalde lettergrepen, zooals „the", „ly", enz., die her haaldelijk voorkomen in één type aan te bren gen. „Wij kunnen," zeide onze gids, „eenvoudig niet buiten de machinerie. Zonder al die admini stratie-machines zouden we wel twintigmaal zooveel personeel noodig hebben, en dus faillee- ren. En nu, het is tijd, ga met de machines naai Holland, richt er een zaak op, en wordt rijk Het is tijd. Adieu! Christelijke Naastenliefde Een gewichtige plicht rust op ons, den noodlijdenden evenmensch te hel pen. Armoede is een zeer zwaar kruis, vooral als men betere dagen gekena heeft. Door treurige omstandigheden is een oppassend huisgezin, man, vrouw en acht kinderen in groote financiëele moeilijkheden geraakt. Helpt dan een weinig, milddadige Geloofsgenooten, anders kan een algeheele ondergang niet uitblijven. Alle gaven, ook de klein ste, zijn welkom en worden in ontvangst genomen door de Administratie der N. Haarl. Crt. en door ondergeteekende, Pater F. J. A. GELSING, Spinhuissteeg 4, Amsterdam. De specialisten-polikliniek is verplaatst naar Jansstraat 65. De spreekuren zijn: Oogziekten: G. W. BRONGERSMA: dagelijks 89. Kinderziekten: E. S. FRANK: Maandag, Woensdag, Vrijdag 9-9V2. Oor-, Neus- en Keelziekten: P. H, G. v. GILSE: dagelijks 8—8'/2 (vanaf 4 Mei). Huid- en Geslachtsziekten: De. H. KIKKERT Czn., Dinsdag, Don derdag, Zaterdag 89. y.k. LUCAS m VERBOOa, Groote voorraad Kastpapier met en zonder rand Bloem- en Crêpepapier, Punaisen enz, Wederverkoopers rabat. Kantoor en Magazijn Namens het Bestuur der Eerw. Zusters van Liefde, Moeder van Barmhartigheid te Haarlem, zal op Dinsdag 19 EWei a.s., 's namid dags te y uur in het gebouw „Éint Save", Smedesiraat 23, onder R- K. Aannemers, te Haarlem woonachtig, worden aanbesteed: Het bouwen van een Meisjesschool voor M, U, L, O., annex Fröbelschool, bevattende te samen 14 stuks lokalen, idem een gymnastiek lokaal c.a., op een terrein, plaatselijk getee- kend |\|0. 22 en 24 aan den Kleinen Houtweg te Haarlem. Bestek met 3 stuks teekeningen zijn f5.te bekomen ten kantore van de Architecten, Raamsingel No. 38. Iedere inschrijver, die het complete stel, ongeschonden, binnen 3 dftgön na de besteding bh' de Architecten aan huis terugzendt, wordt het geheele bedrag teruggegeven. pe tijd van inlichtingen is vermeld op het Bestek. Oe Architect*», te HAARLEM. Dagelijks opeischbaar 2y, Vo°** «en maand vast (Bedragen vanaf f 1QQ0.— prolongatierente). Voor 3 maanden vast Voor eon jaar vaot. I Stoim ïïascb- ea Sfrijkinrichtiiijj, l BROUWERSVAART 50—52 m LANGENDIJK8TB, 18-20. Aanbevelend, g| H. G. VAN DAALEN Nljmeegeeh A Provinciaal Dagblad heeft in STAD en PROVINCIE de grootste oplage, (15000 ex.) wordt in hoofdeaak geleien door koopkraohtigen Midden-en Boe renstand en heeft daardoor on. geëvenaarde publioiteitswaarde Handelsannonces laag tarief. Vraagt proefnummereen prijs opgave. volgens het beslist alonde reoept ALLEEN VERKRIJ6BAAR bij Drogisterij K. VAN EDEN. Spaarne 38 en Br. Hoatetr, 161 f 0.25 per doos. koopt niet in winkels, waar onzede- lqke of N. Malthusiaansehe artikelen worden verkocht of voorhanden ïjjn koopt aan Stationsboekenkas- ten alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert eerne YieV, oudste, vorinaaLt. on al zipi ov eri u?© Een andere constructie is de z.g. Billing- mactiine, waarmee het mogelijk is, gelijktijdig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8