Pink Pillen. BUITENLAND. BINNENLAND. UEIWS UIT OEN OMTREK Ingezonden iededeeiingen, Meemt dit ter harte UIT DE ZAANSTREEK. Uit Maud's Pnnrderkwartier KERKNIEUWS nen, aldus kap. Noord mail, ik dank je voor wat je voor de vereeniging hebt mogen doen. Ik hoop dat je nog .vele jaren zult mogen leven en hoop dat de vereen, altijd een prefect zal bezitten, die uw voorbeeld zal volgen. Wij willen niet voor goed den band verbre ken, die u aan de R. K. M.-V. bindt; het bestuur heeft u willen benoemen tot eerelid der R. K. Mil. Vereen, (daverend applaus). Hierop overhandigde de eerw. heer direc teur den scheidenden prefect een prachtig eere-diploma, met mooie zinnebeeldige voor stelling. Voor deze attentie komt het bestuur der R. K. Mil. Vereen/alle hulde toe. Het diploma is keurig gecalligrapheerd door de eerw. zuster Celesta, uit het St.. Veranica- gesticht. Voortgaande zeide de eerw. heer directeur, dat het bestuur bij het diploma de medaille had willen voegen, die lieijnen ontving bij zijn aanstelling tot prefect. Daarbij sprak de directeur de hoop uit en het verlangen van het bestuur dat R. iederen avond in de Vereen, zal komen „om je zelf te komen amuseeren" (Applaus der soldaten). De medaille werd Reijnen overhandigd in een sierlijk etui. De weleerev. heer directeur eindigde met de dankbaarheid te betuigen van het bestuur voor al hetgeen Reijnen had gedaan en bood hem als stoffelijk bewijs daarvan een enve loppe met inhoud aan. (Langdurige toejuichin gen). Reijnen dankte geroeid. Hij hoopte aan het verlangen van het Ik's tuur om hier te koraeh te kunnen voldoen. Hij zeide den wil te hebben te blijven werken voor de vereeni-. ging en zal gaarne steeds helpen. Daarna richtte hij woorden van dankbaarheid en aan moediging tot zijn „mannen". Groot gejuich steeg op toen Reijnen zich tot de militairen wendde. Hierna gaf Kap. Noordman het woord aan den heer J. H. van Oosten, voorzitter van het huldigingscomité. Toen bekend werd, aldus de heer Van Oos ten dat u als prefect der R. K. Militairen- vereen. eerstdaags ontslag zoudt nemen, heeft zich uit de oud-miliciens, leden der R. K. Mi litairen-vereen., die in Haarlem hun dienst plichten vervulden, en uit de miliciens, die nu nog hun eersten oefeningstijd volbrengen, een comité gevormd, dat zich ten doel stelde om uw afscheid niet geheel onopgemerkt te laten voorbij gaan. Het heeft daartoe de mede werking verzocht van alle oud-miliciens, wier adressen nog bekend waren en van de lich ting, die nu nog onder de wapenen is. Dezen hebben mij opgedragen om heden avond bij dat afscheid eenige woorden van waardeering tot u te richten voor den ar beid, dien gij 21 jaar lang in het belang der R. K. Mil. Vereen, hebt verricht. Het is mij aangenaam, dat juist ik dat voor recht heb, omdat ik u heb leereii waardeeren en hoogschatten. Dan schetste de heer Van Oosten op hoe aangename wijze Reijnen vriendschap wist aan te knoopen en te onderhouden. Uitvoerig zette hij uiteen wat de beteëkenis der R. K. Militairen-vereeniging voer de R. K. Mili tairen moet zijn en is, en wekte de tegen woordige miliciens en de toekomstige op trouwe leden daarvan te zijn. Dan stelde hij in het licht, dat, als de militairenverecniging op het oogenblik zich in rijken bloei ver heugt, dit voor een groot deel te danken is aan het tactisch, sympathiek optreden van Reijnen, naast de energieke leiding van den directeur en het bestuur waarvoor bij dezen dank bracht. Spr. noemde Reijnen een voorbeeldig pre fect, omdat hij naast de stoffelijke belangen der soldaten onbewust ook voor de geestelijke belangen zorgde, en wel hierom, omdat de militairen naar de vereeniging kwamen om Reijnen en zoodoende geen behoefte hadden andere gelegenheden tot ontspanning te be zoeken. Ik zou niet durven schatten hoevele Room- sche jonge mannen, die nu wellicht voor beeldige vaders zijn van een aantal kinderen, Sij voor zedelijken ondergang hebt behoed, zei de spr. Wij kunnen uwen opvolger niet anders wen- schen dan dat hij uw voetsporen drukt. Dan wees spr. er op hoeveel het afscheid aan Reijnen moet kosten, maar het moet hem een vreugde zijn zooveel sympathie te onder vinden. Deze sympathie bleek, volgens spr. uit de medewerking die het "comité had on dervonden. Van heinde en ver waren bijdra gen toegevloeid, vele vergezeld van de le vendigste betuigingen van sympathie. Ook van de oud-directeuren waseen gift ingeko men, alsmede van den tegenwoordigen di recteur. Deze belangstelling moet voor Reijnen een genoegen zijn. Spr. wenschte Reijnen na mens allen een langdurige en welverdiende rust. Hij bracht dank voor de medewerking on dervonden om Reijnen te huldigen en dankte de oud-militairen voor hun aanwezigheid. Verder deelde hij mede dat ook de R. K. Onderofficieren aan het huldeblijk had den bijgedragen en bood Reijnen daarop namens de vrienden en vereerders als blijk van waardeering voor de vele diensten en de groote vriendschap en als vertolking der gevoelens van hoogachting een enveloppe met inhoud aan, die hij verzocht naar ge noegen te besteden. Ten slotte noodigde hij allen uit Reijnen een lange rust te wenschen en uit te roe pen: Lang zal hij leven! waaraan geest driftig werd voldaan. Bjj de enveloppe met inhoud was een fraaie gecalligrafeerde opdracht gevoegd, onderteekend door de leden van het co mité. Reijnen dankte weder. 1 Ten slotte voerde nog het woord adjudant- onderofficier F. van Roosmalen, voorzitter van de R.K. Onderofficiersvereeniging, die namens deze Reijnen hartelijk dankte voor zijn bereidwilligheid en betoonde gastvrij heid bij vergaderingen. Reijnen, het ga u goed! besloot de heer v. Roosmalen (Ap plaus)., Na deze officieele plechtigheid nam de feestavond een aanvang. De bekende goo chelaar Don Bosco boeide de aanwezigen door zijn werkelijk kranige staaltjes van behendigheid en vingervlugheid. Opvallend fe de heer Don Bosco in zijn goocheltoe ren door de groote hoeveelheid en onbe rispelijke uitvoering zijner toeren. Voor feestelijke gelegenheden is de eenvoudige, gemoedelijke prestidigitateur zeer aan te be velen. Verder hadden de heeren Helman en iBart Elfeiink een welverdiend succes met een groot getal leuke voordrachten, die zeer in den smaak vielen en de aanwezigen de den proesten van het lachen. De heer Gus- kens Jr. had zeer welwillend de piano-bege leiding op zich genomen en kweet zich uit nemend van zijn taak. Het was een genoegelijke avond. De mi litairen werden getracteerd op sigaren en ververschingen. Wij nemen die gelegenheid waar om de R.K. Militairen-vereeniging in aller financieele steun aan te bevelen. Een avondje met de militairen doorgebracht en één gesprek met den eerw. heer directeur of een der bestuursleden over den financi- eelen toestand der vereeniging zal voorze ker de beurzen wagenwijd doen opengaan. Te midden van den feestavond had de plechtige installatie plaats van den nieuw- benoemden prefect-concierge den heer J. v. Hulst. De weleerw. heer directeur Noordman wenschte eerst de militairen, die pas hun opdracht gedaan hadden van harte geluk. Spr. richtte zich dan tot den prefect en wees den nieuwbenoemde op zijn plichten zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied en spoorde hem aan de voetsporen van zijn voorganger te drukken. De lieer v. Hulst dankte voor de vriendelijke woorden en vroeg om de samenwerking der leden om zijne beloften van plichtsbetrachting trouw te kunnen nakomen. Om half twaalf werd de feestavond met het avondgebed besloten. Een woord van hulde werd nog door den directeur gebracht aan de huldigingscom missie voor het vele werk dat zij zich had getroost. Hier past een woord van hulde aan het bestuur der R.K. Mil. Vereen, met zijn kranigen directeur voor de leiding1 der R.K. Mil. Vereen, in het algemeen en van die van dezen avond in het bijzonder. TE WATER. Door het uitschieten van een vaarboom had gistel-middag een schipper in het N. B. Spaar- ne het ongeluk voorover te water te vallen. Na onder water geweest te zijn, toonde hij zijn zwemkunst, en zwom als een rat naar zijn schip. ALGEMESB OVERZICHT. Ons overzicht kan zich heden bepalen tot eenige mededeelingen over Mexico, dat nog immer en altijd het punt is waar zich de belangstelling van heel de wereld op richt. oIgeiis Amerikaansche berichten is Huer- ta in zijn nadagen. Dat is de meening van den Mexicaanschen. correspondent van de „New-York Herald", die beweert uit de bes te bron vernomen te hebben, dat de prèsi- dent zedelijk en lichamelijk een wrak is. Huerta weet, zoo meldt de correspondent, dat hij omgeven is door personen, die hem haten en op verraad zinnen en zijn macht nog slechts een schaduw is. Sinds een week heeft de president niet meer in zijn bed geslapen; hij rijdt alle nachten als een dolle door de straten en de bosschen van Cha- pultepec en zoekt zijn zorgen te verzet ten door groote hoeveelheden brandewijn te drinken. Door sterken drank houdt liij zich over eind en zoo men hem verhinderde daarvan gebruik te maken, zou dat gemis zijn dood zijn. Dat is de meening van personen uit 's presidenten naaste omgeving. Huerta weet maar al te goed, dat hij hopeloos verloren is en voor hem sleehts twee dingen mogelijk zijn: de dood of de vlucht. Voor zijn omgeving is hij als een woes te hyena. Niemand durft iets tegen hem zeggen en hij wantrouwt iedereen, zelfs zijn zoon Jorge. Hij weet dat de hoofdstad vol is van verraders, die op het oogenblik wachten om hem bij de keel te grijpen. In zulk een toestand van Mantrouwen en hopeloosheid verkeerende, is liet niet te ver wonderen, dat hij middelen beraamt om het land te ontvluchten. Te Vera Cruz vertelt men, dat hij of wel met den Franschen -kruiser „Condé" of met den Spaanschen kruiser „Carlos V" hot land zal verlaten. De Vereenïgde Staten zullen hem geen moeilijkheden bereiden, integendeel zij zul len Huerta's vlucht slechts vergemakke lijken. Als opvolger van Huerta wordt reeds ge noemd generaal Blanquet, die bij het leger zeer gezien is. Of hij in Washington ook de gewenschte opvolger zijn zal, valt echter te betwijfelen, want Blanquet was cle man, die door zijn overloopen van Madero naar Huerta, den eersten ten val en den twee den aan de regeering bracht." Hoe dit alles zal afloQpen, is natuurlijk niet te zeggen. KORTE BERICHTEÜ. ENGELAND. Weer is een schilderij in de Royal Academy door een kiesrechtvrouw beschadigd, nu het portret van den schrijver Henry James. Op drie plaatsen is het doek, een der beste werken van Sargent, ge scheurd. Men hoopt het te kunnen herstel len. De bezoekers, die getuige waren van de daad, hebben een man, die de kiesrecht vrouw trachtte te beschermen, geducht af gerost. OOSTENRIJK. Het officieele bulletin van gisteren luidt: De Keizer heeft vandaag slechts weinig gehoest, de algemeene toe stand is goed. UIT DE STAATSCOURANT. By K. B. is benoemd tot rechter in de arr. rechtb. te Groningen, jhr. mr. D. R. de Ma- rees van Swinderen, weth. dezer gem., oud- kantonrechter-plaatsvervanger, aldaar. Bij K. B. ie toegekend de aan de orde v. Oranje-Naseau verb, eereined., in brons, aan B. Leer in 't Veld, vormer, en D. Kerkhof, smid-bankwerker, beiden bij de N. V. Ma chinefabriek „Kinderdijk," aldaar. DE ZAAK DILLON CORNECK. Vernomen wordt, dat de Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië het gratieverzoek van den Franschen: baron Dillon Comeck van de hand heeft are wezen. PROV. BOND VAN R. K. KIESVEREENI- GINGEN IN NOORD-HOLLAND. Gisterenmiddag 2 uur vergaderde de Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord- Holland in Het Gulden Vlies te Alkmaar. De vergadering werd door den voorzitter, den beer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, geopend, waarna het jaarverslag werd uitge bracht door den len secretaris, den heer P. Bos, notaris te Hoorn. Betreurd wordt daarin den uitslag dor ver kiezingen, waardoor in Noord-Holland voor de Tweede Kamer 5 en voor de Prov. Staten 3 zetels der rechterzijde werden verloren. De Prov. Staten in Noord-Holland bestaan thans uit: 8 katholieken, 9 anti-revolutionai ren, 6 christ.-historischen, 38 liberalen, waar onder de vrijzinnig-demoeraten en 16 sociaal democraten. De Bond vergaderde in 1913 tweemaal. In Januari trad als spreker op: de voorzitter, de heer mr. Heerkens Thijssen, met het onder werp: De hedendaagsche politiek, en in April do heer Bruna van Utrecht, met bet onder werp: De Tariefwet. Bij den Bond bleven aangesloten 47 afdee- lingen, terwijl het ledental met 393 leden steeg, zoodat bet op ultimo December 1913 bedroeg 9188. Aan het einde van het verslag spreekt de secretaris het vertrouwen uit. dat de recht- sche kiezers zich niet zullen laten ontmoedi gen en hoopt, dat eenmaal, in het bijzonder door het aanwerven van nieuwe kiezers, de uederlaag van 1913 op schitterende wijee zal gewroken worden. De voorzitter, de heer Mr. Heerkens Thijs sen, hield een prachtige rede over de „Inva- lid.iteils- en Ouderdomsverzekerihg." PLAATSELIJKE keuze. Tot dusver zij n, naar verluidt, op het adres voor plaatselijke keuze 387,234 handteekenin- gen verzameld en men heeft nog slechts de gemeenten bewerkt met een gezamenlijk be volkingscijfer van 3.457,144. De Tijd, melding makende van dit resul taat, vindt dit aantal zeer groot en wil aau- nemen, dat alle onderteekenaars „zelfbewuste" adressanten zijn en allen twijfel daaraan voor bet oogenblik onderdrukken. Doch dan is een andere gevolgtrekking daaruit gewettigd en dan zegt het blad vol ironie natuurlijk, „dat men ira ook eenig recht heeft om te verwachten, dat de 387,234 als ze hnn zin niet krijgen en men weet dat dit onder Minister Cort van der Linden niet ge beuren zal uit louter haloorigheid in massa algeheele afschaffers zullen worden. Zoodat dan na ecnigeu tijd het aantal drank winkels weer sterk moet gedaald zijn of, wat juister is, 'de geconsumeerde hoeveelheid sterke drank, wijn en bier enorm moet zijn verminderd. Wat is af te wachten!" 'tZou inderdaad consequent zijn: wie dit adres teekende, moet ook voor zich zelf de consequentie daarvan aanvaarden. Doch we meenen, dat de café-houders zich nog niet ai te ongerust behoeven te maken! o— Brandstichting te Egmoiul aan Zee. Men meldt nit Egmond aan Zee aan het Hbld. Gisteren is een begin gemaakt met slooping ping van liet Kurhaus te Egmond aan Zee, dat onlangs door Hriiïtd vernield werd. Zoo- als men iieh berinMbt werd door de polite in verband mot dezen brand, waarbij -aan brandstichting schijnt te moeten worden ge dacht, een belooning Uitgeloofd voor het vin den van de daders. Het sloopingswerk geschiedde door werk lieden uit Alkmaar, die met touwen de over eind gebleven muren omtrokken. Heden' of morgen zal het werk worden hervat. Bij het sloopingswerk waren tegenwoordig de justi tie uit Alkmaar, alsmede de heeren van Led den Hulsebosch, scheikundige, en Fiorani, hoofdbrandmeester, heiden te Amsterdam, als deskundigen, Gevallen. Bij een worsteloefening van eene gymnastiekvereeniging te Gouda, zoo schrijft het A. H., viel de 20-jarige Van den Berg' zoodanig, dat zijn opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk was. Aan de gevolgen van den val is de jongeling over leden. Boschbranil. Doordat een 13-jarige jon gen hij het aansteken van een sigaar een lucifer weg wierp, lezen wij in de Ass. Ct.., woedde Zondag in het Lheeder- en Dinge- looërzand, gem. Dwingeloo, een hevige bosch- en heidebrand. Vele H.A. werden een prooi der vlammen. Smokkelaars. Men schrijft uit Venlo aan het A. H.: Te Duisburg heeft de Buit- sche politie de hand gelegd op een yen- looseh ingezetene, L., die hier seuert lang bekend staat als de leider van een gore- gelden smokkelhandel op Pruisen. Den laat- sten tijd scheen het eenvoudige smokkelen met dragers hem niet meer voktoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto „den poal over" gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de lading van, naar men zegt, eenige duizen den pakjes lucifers, in beslag 'genomen, ter wijl de inzittenden in verzekerde bewaring werden gesteld. Welk een uitbreiding deze smokkelaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven blijkt wel hieruit, dat reeds maandenlang bijna dage lijks 4, 5 of 6 man, beladen met pakken tabak en zakken koffieboonen zich tegen hét vallen van den avond per tram naar ïegelen begeven. Van daar gaan ze te voet door de bosschen in de richting van Kal- denkirchen en Bracht, of laten ze zich met een kar brengen naar Reuver, van waar dan op gelijke wijze de tocht door de grensbos- selien begint. Als men rekent dat er onder de dragers kerels zijn, die een 110 pond koffieboonen meesjouwen, dan kan men nagaan, welke hoeveelheden aldus wekelijks de grens pas- seeren. Gewoonlijk worden de zendingen een uur of drie ver Duitschland in gebracht. Om bij deze krachttoeren de armen vrij te heb ben, worden de pakken tabak met draag riemen over de schouders vastgesjord. Bo ven op de pakken krijgt een zakje koffie boonen plaats, terwijl dan nog om het mid del een ruime gordel met koffieboonen sluit. De terugreis heeft gewoonlijk plaats per spoor via LobberichKaldenkirchen. Voor ooggetuigen van deze sjnokkeniewe ging is het onbegrijpelijk, dat zoo iets maan denlang!, bij na ongestoord zijn gang kon gaan. SANTPOORT. Jubileum. De heer M. L. Wijmer, stationschef alhier, hoopt den 27sten Mei a.s. zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Holl. IJz. Spoorweg Mij. te herdenken. SPAARNDAM. Bekeurd. Door den Rijksveldwachter D. Boorsma, is proces-verbaal opgemaakt te gen een tweetal jongens, wegens het zoe ken van kievitseieren zonder vergunning, op de landerijen van den heer van W. te Spaarn- woude. Een verwoeste gezondheid, dat is de ver woesting voor u zelf. Een slechte maag, dat is de verwoesting van uwe gezondheid. Waak dus over uwe maag. Indien gij er gebruik van maakt is zij uw vriend, indien gij er misbruik van maakt is zij uw vijand. Zij zal u de ergste pijnen doch lijden. Om uw maag goed te doen werken, moeten do ver teringsorganen sterk en moet gij zelf krach tig zijn. Gij kunt geen kracht hebben dan in dien uw bloed rijk is. Zij die arm aan bloed zijn, lijden een ellendig leven. Zij wier bloed rijk is, hebben een gemakkelijk leven, zij kunnen in alle omstandigheden er van slagen. Armbloedigen, weet jvel dat gij even krachtig kunt worden als zij die u omringen en wier goede gezondheid gij bewondert. Daartoe is het voldoende dat gij de Pink Pillen gebruikt, die de machtigste hersteller van bet bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. Do Pink Pillen zullen, door uw bloed te verrijken en het te zuiveren, van u een nieuw mensch maken, zoodat gij u zelf niet meer zult herkennen. Neemt dit wel ter harte en zegt het voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, maagziek ten. OVERVEEN Het stationscmplacemcnt. Stct. 110. 104 be vat een K011. besL, waarbij is goedgevonden en verstaan ton behoeve van dc uitbrei ding' van het stationsemplacement Overveen ten algemeenon nutte, ten name van de HaarlemZand voort-spoorwegmaatschappij, ter uitvocriDg' van de wet van 1 Dcc. 1913, j (Staatsblad no. 430), te onteigenen de ei gendommen in do gemeente Bloemcndaal, aangeduid in liet plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 der wet van 28 Aug. 1851, (Staatsblad no. 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen, tocbchoorende aan Mevr. B. J. W. Bijlevebl, geb. van der Vliet. UMU1DEN, S e h e 0 p v a a r t b e w e g i n g. In de- maand April 1914 zijn op het Noordzeekanaal ge schut: door de Noordzeesluizen alhier. Naar Zee: 1 Schoener; 1 Kofschip; 195 Stoomschepen142 Tjalken; 214 Visscliers- vaartuigen; 332 andere vaartuigen; te zamen 885 schepen, inhoudende 1,314,056 M2. Uit zee: 2 Schoeners; 209 Stoomschepen, 141 Tjalken, 224 VLsschera vaarlui gen317 an dere vaartuigen; te zamen 893 schepen, ink. 1,399,946 M3. Totaal 1778 schepen, inhoudende 2,714,002 M3„ tegen 2,082,996 M3. in 1913. Hiervan 542 schepen geschut door de groote schutsluis, waarvan 71 te groot voor de oude sluizen. (Zeepost.) HEEMSKERK. Treurig. De vorige week had een bijna twee jarig jongetje van den heer B. B. te Heems kerk aan Duin het ongeluk in een tobbe met kokend water te vallen. Na een vei'blijf van eenige dagen in de Maria-stichting te Haar lem, is het aan de gevolgen overleden. UITGEEST. Rö^dsvcr^tidorin^ D0 Baad dezer gemeente komt aanstaanden Vrijdag 8 Mei bij een ter vergadering. De onderwerpen ter be handeling zijn de volgende: lo. Ingekomen stukken; 2e. Rekening Bur gerlijk Armbestuur; 3e. Af- en overschrij ving dienst 1913; 4e. Supplétoire begrooting 1913; 5e. Aangaan van een geldleening Elec- trisch bedrijf; Ge. Bespreking benoeming Ad ministrateur voor het electrisch bedrijf; 7e. Rekening en begroofcing gezondheidscommis sie; 8e. Sluiting." HAARLEMMERMEER. Een jubilaris. Een gedeelte van Hoofd dorp was gisteren in feestdos, d.w.z. uit vele huizen waaide de driekleur ter eere van den jubilaris B. van Bungen, die gis teren den dag herdacht waarop hij 40 jaar geleden in dienst kwam hij den wagenma ker Schreuders en al dien tijd onafgebroken in diens dienst en bij hem inwonende is geweest. De laatste paar jaar, toen de zaak overgegaan was bij den schoonzoon van Schreuders, was van Bungen ook in de zaak gebleven. Als blijk van waardeering ontving 'hij van zijn vroegere» en tegenwoordigen patroon te samen, een gouden horloge met inscriptie. Door velen werd de jubilaris gis teren gecomplimenteerd. Fee voor Frankrijk. Door een buiten- landsch veehandelaar is andermaal een aan tal jong rundvee opgekocht in deze ge meente en verzonden naar Frankrijk. Het waren prachtige dieren, welke echter een hoogen prijs opbrachten. Het schijnt dat het met den veehandel ook van uit on zen polder nog al goed gaat. Onder den wagen. De timmermansknecht L. N. te N. Vennep, in dienst van den aan nemer Stans te Burgerveen, geraakte bij het materiaalvervoer per wagen, bij den af rit aan de Kaag het stuur van den wagen kwijt. Het paard ging op hol en N. kwam onder den wagen te vallen, waarvan de wielen over zijn lichaam gingen. Inwendig .ernstig begeerd werd luj. naar zij nwoning vervoerd, alwaar onmiddellijk geneeskundi ge .hulp werd ingeroepen. Verlangen naar regen. Algemeen doet in onzen poiciei' net uitblijven van regen zicht duchtig gevoelen. Wat betreft de bieten* zaaisels, waar zooveel, van afhangt is het resultaat: sommige velden komen zeer on gelijk op, andere in 't geheel niet. Overigens staan de gewassen prachtig. Karwij- en koolzaad staan al mooi in bloei cn de stand der graangewassen laat niets te wenschen over. ZAANDAM. Vervolging van den lieer Duijs. Do beer J- E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale blaten en van den Gemeenteraad, zal binnenkort terecht staan wegens beleediging in ge schrifte van den secretaris van den vrij- zinnig-demoeratischen bond te 'sllage, den heer W. O. A. Koster. De beleediging kwam voor in een in (Je cember j.l. door den heer Duvs in II' t VbII géschreven artikel. DE STAKING. Men meldt van hier aan de Tel.: Maandagmiddag kwamen hier drie arbei ders uit Duitschland aan, die echter door de stakers ontvangen werden. Toen zii huurden, dal zij onderkruipersdéensteü moesten vt.r richten, zijn ze weer vertrokken. Aan dei burgemeester verklaarden zij, dat zii géoigu niseerde arbeiders waren, die ju de ineenim verkeerden, op een nieuw-opgerichte fabib van de firma H. van der Stadt ie ziiu aan genomen. Nog 50 Duitsche arbeider» wate op weg naar Zaandam. Zij zouden ook deze den juisten stand van zaken meedrelen trachten ook lien tot terugkeer te bewegc De heer H. van der Stadt deelde nn de, uien van deze komst der arbeiders geweten 1 hebben. WORMERVEER. Bouwmaterialenhandel. De bt.Ct. bevat d akten van oprichting van dc Bouwnwüteria- lenhandel v.h. Bocvé en Vink, alhier. Het kapitaal is f 25.000, aandeeleu vau f 500. Directeur K. M. Boevé en Z. Vink. Comm. H. J. Houtman en F. H. Engelsma. HOORN. Drankbestrijding. In do vergadering vac Zondag werd, op initiatief van het Kruisver bond, door de afgevaardigden van de Maria- vereenigingen en de Kruis verbonden uit de Streek, Enkbuizen cn Hoorn besloten op den feestdag van de HH. Petrus en Pan lus eei; Drankbestrijdersmeeting te Grootebroek te houden, waarvoor als sprekers uitgenoodigd zullen worden: Pater Borromeus de Greeve, rector Möller, uit den Haag, en de beer Krijgsman, voorzitter van den R. K. Bond van Goud- en Zilversmeden. MEDEMBLIK. Ansjovisvangst. I)e resultaten der ansjovisehvangst zijn de laatste dagen ge lukkig nog al bevredigend. Gisteren werd aan de afslag alhier door 66 booten aangevoerd 210.000 stuks. De aanvoer varieerde van 193 tot 11620 stuks per boot Prijs f 5,40 tot f 5,55. HET DERTIENDE GOUDEN JUBILE TE MEERVELDHOVEN (N.-Br.) Met groote plechtigheid is gisteren het 13e gouden Jubilé der vinding van het miraculeus Beeld te Meerveldhoven O. L. Vr. ter Eijk gevierd. Een klein stukje geschiedenis moge hier vol gen- ,,'t Was in het jaar 1264, dat een inwoner van bet aloude Mirfeld een Maria-Beeldje ontdekte, tusschen de takken van een der eikenboomen. Hij nam het mee naar huis, doch des anderen daags was het beeld spoorloos uit zijn woning verdwe nen. Hij vond het beeldje terzelfder plaatse, in den eik, weer terug. Die onverklaarbare verplaatsing moet zich volgens de overlevering tot driemalen toe her haald hebben. Mogen wij geloof hechten aan het volksver haal, dan kon men aan den zoom van 't kleed duidelijk bemerken dat het beeldje zelf den slijke- rigen bodem had bewandeld die leidde van de landmanswoning naar den Eik. Sedert dien tijd nu werd het Mariabeeld in den Eik vereerd. De mare der wonderbare ver plaatsing verspreidde zich alom en het Volk stroomde tóe naar het nederige Merefelt om dt voorspraak en de voorbede te vragen van Maria, die nu onder den titel van O. L. Vrouw ter Eijk algemeen bekend wérd! Toen nu in het jaar 1269 te Meerveldhoven vele mirakelen geschiedden, bouwde men een kapelletje om den boom. De devotie tot O. L. Vrouw ter Eik bleef steeds groot. Telken jarc stroomen duizenden en dui zenden naar het eenvoudige landelijke dorpje, om er de voorspraak van O. L. Vrouw ter Eik voor stoffelijke of geestelijke zaken af te smeeken, Het was te voorzien dat de viering van het 650-jarig bestaan, schitterend zou worden. In den morgen had een algemeene H. Com munie plaats eii werden H.H. Missen opgedra gen. Te half tien werd de Solemneele H. Mis opgedragen door den HoogEerw. Heer Mgr. J. Pompen, Vicaris-Generaal van het Bisdom 's-Hertogenbosch, geassisteerd door acht Eerw, Heeren Geestelijken. Na de Ti Mis werd door den ZeerEerw, Pater B. Vermeer van de Congregatie van O. L. y. Moeder van Barmhartigheid een feestpredikatie gehouden. Te half drie in den namiddag had een solem neel Lof plaats, waaronder, na het „Ave Maria", de groote optocht werd samengesteld. Te ongeveer 3 uur trok de processie over het processieveld en het kerkhof en daarna door het dorp. Deze optocht was in alle opzichten een groot- sche, bestaande uit 14 groepen. Meerveldhoven opende met den Suisse. Zeer goed voldeed de „Hulde aan O. L. Vrouw ter Eik", in rozen uit gebeeld, door de parochie Acht. Een keurig num mer vormde de historische groep van Veldhoven, De Harmonie van Zeelst werd gevolgd dooi een CO-tal bruiden en bruidjes m veelkleurig! costuums, dragende verschillende emblemata, alsook de eeretitels van O. L. Vrouw uit de lita nie van Loretto. v, Tite In gr oep 8 van Meer vel dhp ven vol deden b fr, zonder de 12 maagden in 't wit mét goudenj Zii zijn vsrkriigbaar a 11.75 per doe» en f 9 per zes doo- zen bij het Hoeid-depöt der Pinlc-PUlen, Dacostakade 15huie, Amsterdam, Voor Haarlem en omstreken bij da firma'a J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Lisse. En verder bij verschilienda Apothe ker» en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2