TWEEDE BLAD Haaqsche Brieven Wat anderen zeggen. Rechtszaken. IHüEZOüOEfê. DE TREKHONDEN-MITRAILLEURS. Naar de Nieuwe Ct. uit goede bron verneemt, is de minister van oorlog er definitief toe over gegaan het vervoer van mitrailleurs voor de infanterie met bijbelioorende munitie en ge reedschappen, door hondentractie in te voeren Reeds in Augustus zal het eerste gedeelte, zijnde honderd wagentjes, ter beschikking van verschillende regimenten infanterie, worden gesteld om daarmede de najaarsmanoeuvres te kunnen mede maken. Het eerste zestal wagens heeft reeds ander half jaar dienst gedaan en de groote leger- manoeuvres in het najaar medegemaakt. Deze wagens zullen nu algemeen worden in gevoerd. BELASTING NAAR DRAAGKRACHT. Mgr. Dr. W. H. Nolens schrijft in de Nieuwe Venl. Crt. De Tweede Kamer houdt zich reeds een drietal weken bezig met de behandeling der in komstenbelasting. Eene niet aangename bezigheid, noch voor de Regeering, noch voor de volksvertegenwoor diging. En evenmin voor de belastingplichtigen. Want meestal zal het doel van die bezigheid zijnverhooging. Het is nu eenmaal een feit, dat de begroo tingen van uitgaven steeds stijgen. Voor een gedeelte is dat toe te schrijven aan de vermeerdering van de bevolking; voor een grooter deel aan de omstandigheid, dat de staatsbemoeiing voordurend een grooteren om vang heeft genomen. Ook de vorige regeering moest geld zoeken. Het groote verschil tusschen haar en de tegenwoordige regeering is in dit opzicht hier in gelegen, dat de vorige regeering een aan zienlijk bedrag wilde halen uit de verhooging en wijziging van het tarief van invoerrechten en de tegenwoordige uit directe belastingen. Met name voor de sociale hervormingen. In zoover voert de tegenwoordige regeering het program der concentratie uit. Dat program toch verklaarde, dat verande ring in onze vrijhandelspolitiek, (die er niet is), moet worden afgewezen en dat niet mag worden teruggedeinsd voor verhooging van directe heffingen. In de concentratie zelve bleken denneeningen over dit „niet terugdeinzen" uiteen te loopen. Verhooging of vermeerdering van indirecte heffingen scheen er voor sommigen niet door uitgesloten. Ook de Minister van Financiën hield het met hen, die aan dat program slechts eene betrek kelijke oprechtheid toekennen. Hij toch heeft reeds in uitzicht gesteld eene heffing op tabak, verhooging van den bierac cijns en een staken van het vullen van den zoo- genaamdgn suikerpot, waaruit de suikeTaccijna zou verlaagd worden. Terecht merkte hij op, dat, wanneer men' gaat discussieeren over het wenschelijke of niet wenschelijke van directe of indirecte belastin gen, voor alles dient vast te staan, wat men onder een directe belasting verstaat. Zelf gaf hij als onderscheidend kenmerk aan: de draagkracht; „geen andere onderscheiding kan worden aangenomen dan deze, dat men met directe belastingen wil heffen eene belas ting, te regelen geheel of althans zooveel mo gelijk naar draagkracht, terwijl een indirecte belasting met die draagkracht geen rekening houdt, maar geheven wordt krachtens alge- meene regelen." Nu is het regelen en heffen eener belasting „geheel naar draagkracht" een onmogelijke eisch. Ook eene inkomstenbeli&ting, hoe men ze ook regele, kan er niet aan voldoen. Immers de omstandigheden, waarin de be lastingplichtigen verkeeren, kunnen Zóó ver schillend zijn, en zijn zoo Verschillend, dat het ideaal van eene belasting naar draagkracht, waarvan dan ieder niet meer last en druk zou gevoelen dan ieder ander, onmogelijk bereikt kan worden. En in betrekkelijken zin zal ook een goed Voor_ den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie uiel teruggegeven. Haarlem, 4 Mei 1914 Geachte Redactie. Gaarne zag ik dat u voor de volgende re gelen een plaatsje in uw veelgelezen, blad wilde inruimen. Ontvang bij voorbaat mij® beleefden dank. Waarde collega's in het bakkersbedrijf- Zooals gij allen wel zult weten, zün de toe standen in ons vak nog verre van rooskleurig. Zooals gij misschien ook wel gelezen zult heb ben worden door de bestaande organisaties stappen gedaan om verbetering in dien toe stand te brengen. Maar nu verwachten wij van u, dat u ook eens de handen uit de mou wen zult steken en dat alle ongeorganiseerden toe zullen treden tot de vakorganisatie, waar toe zij behooren! Daarom neem ik, als secretaris van het R. K. Bakkersgilde St. Hubrecht de vrijheid u, R. K. hakkersgezellen, toe te roepen: Sluit u aan bij „St. Hubrecht", daar zij de óénige organisatie is, die uw belangen alleszins èn op geestelijk èn op stoffelijk gebied behar tigt. Geeft u dan als leden op aan onder staand adres, of komt allen op onze eerstvol gende vergadering van Zondag 10 Mei, des nammidags half één, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. C. J. VAN DOORN, Kamperzijstraat I VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard 29 April. J. Th. Massa, kantooroed. en pensionhouder, Utrecht. H. Wj. M. M. Brans, postzegelhandelaar, Rotterdam, Van Oosterzeestraat 23a. G. Pasman, zonder beroep, te Rotter dam, Nieuwe Zaagmolenstraat 22a. A. Stompedissel, koopman, te Ann» Paulowna. A. [Bruin, winkelier, Alkmaar. M. Sepers, schipper, Kolhorn. 1 Mei. A. van der Weeg, graanhandelaar, Tilburg. Th. van den Broek1, Uden (Hengstheu- vel). H, van der Zanden, Uden. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement D. W. van der Knaap, vroeger warmoezier en koo- man, Vlaardingen. Opgeheven de faillissementen O. M. Nef- k'ens, schildersknecht, Amsterdam; B. Kooy- mans, zonder beroep, Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5