m De nieuwe Kardinalen. Langzaam eten. nen mocht, of tiet zelfs -wel voorzichtig was dat te doen. Kon het misschien geen gestolen goed zijn, dat, in der haast bij haar afgege ven, weldra het voorwerp zou worden van het onderzoek der politie. Doch daar haar ad ree er zoo duidelijk op stond te lezen, meen de zij wel de vrijheid te hehhen, het te mogen openen. Met een uitroep van de grootste ver bazing, wierp zij zich in haren stoel, hijgende naar lucht, nauwelijks hare oogen vertrou wende en op het punt van in zwijm te val len. Zich weldra een weinig herstellende, doch het haar bekende foudraal niet durven de openen uit vrees dat het misschien niet con bevatten wat zij nauwelijks durfde ho pen, sloeg zij het oog naar hoven, terwijl zii den wenseh uitsprak, dat zij zich niet mocht bedriegen. Met bevende hand en kloppend hart maak te zij de zilveren haakjes los en ja, daar lag het kostbaar pand voor haar in al zijne heerlijkheid Geen teruggevonden schat, hoe kostbaar ook., kon iemand ooit meer verheu gen dan haar, die buiten zichzelve van vreug de uitriep: „eens was dat kruis mij een kruis in waarheid; nn is bet mij een oorzaak van ongedachte vrengd en nimmer te vergeten dankbaarheid", en met een vnrigen kus be groette zü het verloren geachte, maar tot haar teruggekeerde pand. Toen de eerste oogenblikken van blijde ver rukking en van dank jegens den onbekenden weldoener, voorhij waren, begon zij er over na te denken, wie het mocht zijn, dat haar zulk een naamlooze vreugde bereid had. Vroegtijdig, den volgenden morgen, spoed de zij zich naar den pandhouder, om van hem, zoo mogelijk te vernemen, wie de onbekende was, die haar zulk een weldaad bewezen had. Toen zij zich aan hem hekend had gemaakt, sprak hij: „Te laat, juffrouw, te laat! Ik heb het zoo lang gehouden als ik kou, maar weet n, er zijn wetten die...." „Genoeg, mijnheer; weet gij mij ook te zeg gen, wie het kruis heeft gekocht?" „Waarom niet een paar dagen vroeger ge komen? Nu moet gij het uit de handen bre ken, als het nog te krijgen is. Als 't nog te krijgen is, juffrouw, zeg ik; want ik weet uit mijn hoofd niet, wie het gekocht heeft, en ik geloof haast dat de heer, die het kocnt en terstond betaalde, zijn naam niet eens heeft opgegeven. Ja, zoo is't, ik zou het n niet kunnen zeggen, want de heer en hij geleek wel een zeeman heeft zijn naam niet opgegeven. Gewoonlijk ken ik anders de koopers wel, maar n begrijpt, er gaat hier zooveel om en een mensch had hier wel drie hoofden noodig, om alles te onthouden." Teleurgesteld ging Elise heen, die geen lust- had om de breedvoerige praatjes van den pandhouder langer aan te hooren. Twee dagen later ontving zii den volgenden brief met het postmerk: Helder: „Elise! Zoo aanstonds gaan wij onder ziel. Waar heen en met welk schip behoeft gij niet te weten. Mijn ouders zijn overleden en ik weet niet hoe lang mijne reizen zullen duren. Gij hebt voor een paar dagen iets ontvangen, waar ik wist dat gij hoogen prijs op steldet. Ik kwam voorhij dén lomberd. Daar werd een kleinood verkocht, waar ik zin in kreeg. Bij nauwkeurige beschouwing zag ik, dat er op gegraveerd stond: „Aan mijn Elise G. van der Noot". Nu moest het mij niet ontgaan; ik kocht het, informeerde naar u en begreep niet heter te kunnen doen, dan het u terug te geven, daar ik wel dacht, dat gij, door den nood gedrongen, het niet weder had kunnen inlossen. Gij weet het nog wel, Elise: eens dong ik ook naar uwe hand, een ander achttet gij waardiger. Ik heb Van der Noot gekend, hij was uwer waardig; hij zou uwer waardig ge bleven zijn, als do lieer hem in het leven gespaard had. Neem het pand dat ik u terng mocht geven aan als een hulde aan zijn na gedachtenis en als een bewijs van achting die u bestendig wordt toegedragen door Uwen vriend JOHANNES VAN DER ELVEN. U. C. HET VERBLIJF IN HOOGE LUCHTLAGEN Eonige Ameriktansoho endsrzoekers hebben vijf weken op de 4137 M. hooge Pikes Peak in Colorado doorgebracht, om de invloeden te be- studeoren. die de geringere luchtdruk bii het verblijf op groote hoogten op de lichamelijke gesteldheid uitoefent. i Volgens de „Prometheus" laten de daarbij opgedane ervaringen zich als volgt samenvat ten: de verschijnselen, die zich bij het berei ken van groote hoogten voordoen, het blauw worden van de lippen en het gezicht, het al- gemeene onaangename gevoel en de storingen in de verteringsorganen, evenals de hoofdpijn en de neiging tot aanvallen van flauwte treden, onafhankelijk van den individueelen aanleg na tuurlijk, bij het stijgen tot meer of minder groote hoogte op en zijn al of niet rechtstreek- sche gevolgen van het met den verminderden luchtdruk samenhangend gebrek aan zuurstof. Na een verblijf van twee of drie dagen in die hooge luchtlagen heeft het lichaam zich aan den zwakken luchtdruk gewend en de bovengenoemde ziekteverschijnselen verdwij nen. Bij slechts geringe lichamelijke inspan ning worden de lippen echter weer blauw evenals het gezicht en wordt de ademhaling terstond snel en onregelmatig. Na een verblijf van ongeveer drie weken in die hoogere re gionen zijn het aantal van de roode bloed lichaampjes en de massa bloedkleurstof aan merkelijk gestegen, het totaal van de in het lichaam aanwezige hoeveelheid -bloed is ver groot en de ademhaling is krachtiger dan onder normale omstandigheden. Na terugkeer uit die hoogte behoeft het lichaam ongeveer drie we ken, om zich weder bij de veranderde omstan digheden aan te passen en in den normale toe stand terug te keeren. WAAR WERKT DE POST HET VLUGST? Bij een banket van de Eransche automobie lenclub klaagde de sportman Achdeacon over den Franschen postdienst, die volgens hem de slechtst georganiseerde post ter wereld is. De „Matin" heeft daaromtrent een interessant on derzoek ingesteld, om vast te stellen, in welke landen deze dienst het best geregeld is. Aan zeventien correspondenten van de groot ste steden van Europa werd de opdracht ge geven, op denzelfden dag, hetzelfde uur aan het hoofdpostkantoor van tan stad de volgende drie dingen te doeneen telegram afgeven, een telefoongesprek naar een minstens honderd kilometer verwijderde stad aanvragen, en ten derde een postwissel afgeven. Het vlugst werd het telegram te Londen aangenomen: hier duurde het slechts dertig seconden. In Parijs duurde de aanneming één minuut, in Rome één minuut en 41 seconden. Het telefoongesprek kwam het spoedigst met Brussel tot stand, in bijna 55 seconden, Londen had 6 minuten 2 se conden noodig, Parijs 7 minuten, Berlijn 13 minuten, Rome echter één uur en 16 minuten. De afgifte van een postwissel eisehte in Londen één minuut 36 seconden, in Rome twee minuten 34 seconden, in Parijs vier minuten, in Berlijn en in Brussel veertien minuten. Het onderzoek heeft dus aan het licht gebracht, dat de post dienst in Londen het vlugst werkt en dat hij daar het best georganiseerd is. Berlijn heeft het er bij deze proef maar slecht afgebracht. Het publiek moest daar langer wachten dan in de meeste andere hoofdsteden. DE SPOORWEGTUNNEL DOOR DE ROCKY MOUNTAINS. Denver, de hoofdstad van den staat Colo rado, ligt in een bergstreek, die hijzonder rijk is aan mineralen. Het is voornamelijk kool; doch de geweldige anthracietlagen zijn voor- loopig niet^ te exploiteeren, omdat er geen geschikt^ middel van vervoer is. De spoor wegverbindingen met Denver loopen ten noorden en ten zuiden van de stad, doch ra ken haar niet. Vlak 'in de nabijheid van de stad ligt n.l. het beruchte Continental Divido, een hemclhooge bergketen van het Ameri- kaansche rotsgebergte-, waar de spoorweg heusch niet overheen kan. Denver_ heeft thans vast besloten de rijk dommen in de bergen bloot te te leggen, en heeft nu het plan opgevat, de bergen te door boren. De stad, die 150,000 inwoners telt, wil zelf de zeven millioen gulden, noodig voor den houw van een tunnel van 9 K.M., opbren gen. Do ingang zal op een afstand van 50 K.M. verwijderd liggen en op een hoogte van 2850 M. Bij de rotsboringen zal de electriciteit een grooto rol spelen, want er zijn veel water vallen in de nabijheid, welker kracht men exploiteeren wil. Met dit kloeke besluit slaat de stad Don- ver twee vliegen in één klan. In de eerste plaats heeft zij zelf een weg om haar rijk dommen aan kolen te vervoeren en in de tweede plaats zullen de spoorwegen, die thans noordelijk en zuidelijk van de stad een grooten omweg van 40 a 50 KM. moeten maken, de voorkeur geven aan een korteren weg door den tunnel, waarvoor schadeloos stelling van de stad te eischen is. EEN OUD DAK. De geheele reparatie van het dak van de Westminster Hall, de zaal waar het oude En- gelsche parlement vergaderde en waarin ko ning Karei I ter dood werd veroordeeld, zal de bescheiden som van 1 millioen gulden kos ten. Dat dak, een merkwaardig kunstwerk, heeft meer dan vijfhonderd jaar dienst ge daan. Nog maar weinig jaren gel-eden was 't in uitmuntenden toestand. Maar sedert is 't door houtworm aangetast en zeer bouw vallig geworden. SALARISSEN VAN VROUWEN IN El}- GELAND. Bij den „Local Government Board" onge veer gelijkstaande met ons ministerie van binnenlandsche zaken, is een vrouw als in- speeteerend ho-ofdopzichteres werkzaam, met 5400 gulden inkomen, terwijl 6 andere vrou wen met een inkomen van 3000 a 4200 gulden als inspectriees werkzaam zijn. Het minis terie heeft een vrouw als inspectrice over de gevangenissen benoemd en haar salaris op 3600 gulden vastgesteld, wat klimmen kan tot 4800 gulden. De mannelijke inspecteurs hebben een salaris van 7000—8500 gulden jaarlijks. Het ministerie van handel heeft voor de in spectie der vrouwennijverheid en van den vrouwenarbeid een dame benoemd, die 5400 gulden salaris ontvangt. Ook aan 't centraa' bureau der arbeidersheurs zijn een -gebeele reeks van vrouwen werkzaam, de hoogst ge salarieerde krijgt 4800 gulden en haar salaris Kan tot 5400 klimmen. Een ander goed bezol digd staatsambt is dat van de eerste school- irnspectrice; dtae heeft 7800 gulden jaarwed de. Bij den gezondheidsdienst krijgt de eerste dokteres 7200 gulden salaris, dat tot 9600 gul den kan opklimmen, 8 andere dokteressen krijgen 4800 tot 6000 gulden. Door de nieuwe verzekeringswet zijn een aantal betrekkingen voor vrouwen ontstaan, die goed gehonoreerd worden. De best h-etaalde betrekking daarbij is die van vrouwelijk commissaris, die 12.000 gul-den salaris geeft, evenals dat van haar mannelijke collega's. KRIJGSLISTEN. Sedert het paard van Troje, zijn de krijgs listen elkander opgevolgd, In den tegenwoor- digen tijd van moderne oorlogswerktuigen, zou men denken, dat krijgslisten moeilijk uit te voeren waren. De oorlog van de Japanners in Mandsjoe- rije heeft echter anders geleerd. In dien oorlog maakten de Japanners een z.g. „wandelend bosch" door hun infanteristen, verborgen on der de takken, die zij droegen, voorwaarts te laten trekken. Op die wijze werd de vijand verschalkt. Een and-ere krijgslist was het vormen van valsche batterijen. Men legt een aantal boomstammen neer in welker nabij heid men eenige granaten laat. springen. De vijand verschiet zoodoende al zijn kruit op de ze denkbeeldige kanonnen. In den laatsten Balkanoorlog hadden de Montenegrijnen castagnetten, die het getik der mitrailleuses nabootsten. De Serviëe» hadden daar nog een beter instrument voor Met een ratel van bepaalde groote, is de na bootsing volmaakt. Op een soortgelijke wijze denkt men het gesnor van vliegmachines na te doen, om daarmede de schrik in de vijar deJijke rangen teweeg te kragen. ESPERANTO BIJ DE FRANSCHE POSTERIJEN. Het esperanto zal officieel bii de Fransche Posterijen te Parijs ingevoerd worden. Het bestuur wil de nieuwe- wereldtaal trchten te bevorderen door de postbeambten esperanto te laten leeren. In het Hotel des Postes te Pa rijs zullen twee a driemaal per week cursus sen georganiseerd worden waarvoor een groot aantal beambten zijn ingeschreven. Op deze wijze hoopt de Franscbe regeering een groot aantal employés te krijgen, die met het espe ranto bekend zijn, vooral met het oog op het Esperanto-congres, dat dit jaar te Parijs zal gehouden worden. Tijdens dit congres worden de beambten, die esperanto kennen, op de postkantoren in de hnurt van de vergadering geplaatst. Bovendien zal op ieder hoofdkan toor een dergelijk beambte, dienst doen. De Esperanto-postmenschen zullen kenbaar zijn aan een groene stc op hun manchet DINSDAG 5 MEI 1914. 39ste JAARGANG No. 8431 BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. 3B: De aanstaande creatie van nieuwe kardi nalen omvat de volgende dignitarissen schrijft kapelaan Goulmy in de „Msb.": I. LOUIS NAZAIRE BéGIN, geboren 10 Januari 1840 te Pointe-Lévis, diocees van Québec, studeerde achtereenvolgens aan het klein-seminarie van Québec (1857,) aan het college van de Propaganda te Rome (1863), aan de universiteit van Innsbruck (1866) in Oostenrijk, alwaar hij in 1867 den doctors titel in de Godgeleerdheid verwi-erf. Intus- schen zag hij zich op 10 Juni 1865 in de (St. Jan van Lateranen tot priester gewijd. In 1868 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Laval-universiteit te Québec, in 1877 tot studie-prefect aan het klein seminarie en in 1884 tot bestuurder van de Laval-nor- maalschool te Québec. Op 1 October 1888 werd hij bisschop van Chicoutimi, behooren- de tot de kerkprovincie-Québec, op 22 De cember 1891 titulair-aartsbisschop van Cyre- ne en coadjutor te Québec bij kardinaal Ta- schereau, op 3 September 1894 werd hij apostolisch administrator van Québec en ,12 April 1898 aartsbisschop dier stad. Op 3, 4 en 5 Juni 1913 vierde mgr. Bégin zijn zilveren bisschopsjubileum. EL FRANCISCUS VON BETTINGER, gebo ren 17 September 1850 te Landstuhl (diocees van Spiers), werd 17 Augustus 1873 pries ter. Na als kapelaan werkzaam geweest te zijn, werd hij in 1879 pastoor, in 1895 ka nunnik van Spiers en in 1909 pastoor-deken der kathedraal aldaar. Op 6 Juni 1909 volg de zijn benoeming tot aartsbisschop vanMiin- zhenFr eising, aan welke waardigheid het zitting-nemen in de Kamer der Rijksraden verbonden is. Zal nu aan den koning van Beie ren het voorrecht verleend worden, om den Beiersghen kardinaal de barret op te zetten, waardoor het Beiersche kardinalaat een kroon- kardinalaat worden zou? TTT- GIAOOMO MARKIES BELLA CHIE- SA, geboren 21 November 1854 te Fegli (di ocees van Gunea). Hij werd priester 21 De cember 1878; secretaris van nuntiatuur te Madrid, terwijl Rampolla daar nuntius was, vau 1883—1887; minutante aan de Staats secretaris en secretaris van kardinaal Ram polla van 1887—1901subsituut van de Staats- secretarie en secretaris van het cijferschrift van 19011907; aartsbisschop van Bologna en als zoodanig door Paus Pius X zelf gewijd 1907. Mgr. della Chiesa was een groot vereer der en trouwe vriend van wijlen kardinaal Rampolla. IV. JOANNES ESERNOOH, geboren op 18 Juni 1852 te Szakokza (diocees van Gran), werd op 18 Nov. 1874 priester gewijd en was achtereenvolgens pastoor en kanunnik van de metropolitaankerk van Gran, lid van de Kamer der Representanten, bisschop van Csa- nad, op 16 Februari 1908, aartsbisschop van Kalocsa, op 20 November 1911 en aartsbisschop van Gran, alsmede prins-pri maat van Hongarije, op 13 December 1912. De titularis van Gran is ambtshalve lega- tus natus van den H. Stoel, rechtens lid van de Kamer van Magnaten, met zetel naast de ministers, aartshertog en eerste burger van het volk van Hongarije. Het is zijn voor recht, den koning van Hongarije te mogen kronen, en wel zóó, dat, indien de stoel open staat, de kroning moet uitgesteld worden ter wijl hij ook als bemiddelaar tusschen vorst en volk optreden mag. Aan den zetel van Gran is het kardinalaat, om zoo te zeggen, verbonden. V. FRANCIS AYDAN GASQUET, van de Orde dor Benedictijnen van Engeland, gebo ren 5 Oct. 1846, geprofest 30 Sept. 1867, priester 19 December 1871, abt-president van de Briteche Congregatie 26 September 19001 Hij Is consultor van de pauselijke commissie tot hereeniging dor Kerken en resideert te Londen. .VL VIOTORINUS GUISASOLA J. MENEN- DEZ, geboren 21 April 1852 te Oviedo, stu deerde aan het seminarie van Oviedo en la ter aan de universiteit dier stad. Hij werd eerst advocaat, doch in 1876 priester. Ach tereenvolgens was hij beneficiant van de ka thedraal van Giudad-Real (1876—1882), kanunnik van het Kapittel dier kathedraal, secretaris van het bisdom Orihuela (1882 1884), kanunnik van de kathedraal van Compostella, cantor dierzelfder kerk, alsme de vicaris-capitularis (1888), bisschop van Osma) (1893—1897,) bisschop van Jaen (18971901), bisschop van Madrid (1901 1905)aartsbisschop van Valencia (1905 1913), aartsbisschop van Toledo (1913—?.) In deze hoedanigheid is mgr. Guisasola pa triarch der 'West-Indiën, primaat van Spanje opper hofkapelaan des Konings, vicaris-gene raal der „Bulla Cruciata" in Spanje, senator. VII. FILIPPO GIUSTINI, geboren 8 Mei 1852 te Cineto-Romano, werd 23 December 1876 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij hoogleeraar in heb Kerkelijk Reoht aan heb Romeinsche seminarie (1878), secreta ris van de H. Congregatie van de Bisschoppen en Regulieren (1902), idem van de HU. Sacramenten (1908). Ook was hij auditeur, dei' Rota vóór 1908. Vin. FELIX VON HARTMANN, geboren te Munster 15 December 1851, werd 19 De cember 1874 priester. Vervolgens was hij ka pelaan van de „Anima" te Rome, idem te Havixbeek en te Emmerich (18801890), secretaris van mgr. Dingelstadt van Mün- ster (1890). kanunnik (1903), vicaris- generaal (1905), deken van het Kapittel en vicaris-capitularis,bisschop van Mun ster (1911—1912), aartsbisschop van Keu len (1912—?). IX. MICHELLE LEGA, geboren te Brisig- hella op 1 Januari 1860, werd in 1883 pries ter. Achtereenvolgens was hij professor in de Wijsbegeerte en het Recht (18881890). auditeur bij de Concilie-Congregatie (1894) professor in het Kerkelijk Recht aan de ApoUinaris, onder-secretaris van het Con cilie (1903) deken der H. Romeinsche Ro ta op 20 October 1908. X. FREDERIK GUSTAAF PIFFL, van 'de Orde der Reguliere. Kanunniken van den H. Augustinus, was abt en proost van de colle giale kerk van Klos ternerburg, toen hij 2 Mei 1913 vorst-aartsbisschop van Weenen werd. XI. DOMENICO SERAFINI, van de Orde der Benedictijnen van Monte-Cassino, gebo ren te Rome op 3 Augustus 1852, is op 16 Juni te Subiaco geprofest en sedert 21 October 1877 priester. In 1882 word hij procurator- generaal der Orde, in 1900 aartsbisschop van Spoleto, in 1905 delegaat voor Mexico, in 1911 assessor van het H. Officie, in 1912 titulair-aartsbisschop van Seleucia in Syrië. XH. HECTOR IRéNéE SEVTN, geboren 22 Maart 1852 te Semandre (diocees van Belley) studeerde te Meximieu, Belley en Brou, en werd onder-directeur aan het doofstommen- instituut te Bourgs (1875). Op 10 Juni 1876 priester geworden, zag hij zich in October d.i.v. tot professor van de Dogmatiek en in 1888 tot directeur van het seminarie be noemd. In 1888 eere-kanunnik geworden, werd hij in 1891 kanunnik en evens directeur van do opvoedingsgestichten en kerkelijke con ferenties. In 1904 was hij vicaris-generaal in 1908 bisschop van Chalons, in 1912 aartsbisschop van Lyon en Viene, primaat van Gallië. XIII. SOIPIONE TECCHI, geboren te Rome 26 Juni 1854, werd 23 December 1876 pries ter. Later zag hij zich tot kanunnik van St. Jan van Lateranen benoemd. Hij werd 20 October 1908 assestor van de H. Congregatie van het Consistorie, tevens secretaris van het II. College. Te voren was hij aan hetzelfde bestuurslichaam substituut. Na de creatie van de nieuwe kardinalen telt het H. College 65 leden, zoodat er 5 vacaturen blijven. Er zijn dan: 5 kardinaal- bisschonnpn tééne vacature welke on het a.s Consistorie wel zal vervuld worden), oO kardinaal-priesters eu 10 kardinaal-dia kens (4 vacaturen.) Er zijn dau 10 kardinalen geen bisschop nl. Billot, Bisleti, Cagianode Azevedo, Gas- quet, Giustini, Lega, Lugarj, van Rossum Tecchi en della Volpe, Tien kardinalen zijn dan kloosterlingen n.IT: 3 Benedictijnen (Gasquet, Serafini, Yaszary) 2 Augustijnen (Martinelli en Piffl.) 2. Francis canen (Falconio en Neto). 1 Karmeliet (Got- tL) 1 Redemptorist (van Rossum), 1 Jezuiet (Billot) Er zijn dan 34 Italianen, 2 Duitschers (1 Pruis en 1 Beier), 4 Britten (onder wie 1 Ier en 1 Canadees), 3 Oostenrijkers, 3 Hon garen, 1 Balg, 1 Braziliaan, 1 Nederlander, 6 Spanjaarden, 3 Noord-Amerikanen, 7 Fran- sohen, 1 Portugees, of wel 34 Italianen en 31 vreemden. Onder deze kardinalen zijn er 45 door Plus X en 20 onder Leo XIII gecreëerd, terwijl er onder het pontificaat van Pius X 47 ge storven zijn, van wie er 1 door Pius IX, 42 door Leo XIH, i 4 door Rus X gecreëerd waren. Aan de Curie werken dan 27 kardinalen (of Gasquet, naar Rome gaat, is niet te zeg gen). De „doyen d'age" is kardinaal <n Retro (86 jaar) en de Benjamin kardinaal Merry del Val (49 jaar). Er zijn dan tusschen 80 en 90 jaar: 7 kar dinalen; 70 en 80 jaar: 18 kardinalen; 60 en 70 jaar: 30 kardinalen; 50 en 30 jaar; 8 kar dinalen; 40 en 50 jaar: 1 kardinaal (De leeftijd van kardinaal Piffl is mij onbekend, Deken is Serafino Vannutelli, onderdeken Agliardi, eerste kardinaal-priester Neto, eer ste kardinaal-diaken della .Volpe. Dir. Jacquet heeft in do Parijsche "Acadte- mie voor Geneeskunde een rede gehouden over de slechte gevolgen van vlug eten, Jacquet zoekt deze gevolgen in het gelaat Terecht neemt hij aan, zegt Moleschott, dat de maag en de buikingewanden heel wat meer aan voedsel moeten arbeiden, als het in groote stukken, onvoldoende met Bpeek- sel vermengd, omlaag komt, dan als het be hoorlijk is gekauwd. De spijsvertering duurt daardoor te lang en hier begint Jacquet's persoonlijke opvatting al dien tijd heeft (er een aandrang van bloed naar het hoofd plaats. Het aangezicht is rood nog meer dan de tong is het de spiegel der maag, en als dit spelletje iederen dag wordt gespeeld, blijft de huid rood, te veel met bloed ge vuld; pukkeltjes en andere gebreken van het „teint" ontwikkelen zich gaarne op die bloed rijke huid en de jeugdige frischheid is voor tl tijd weg. En, op echt Fransche wijze, maakt I dan de geleerde spreker zijn verontschuldi- ging voor de Acad., dat hij haar heeft durven bezighouden met een aandoening, die wel ont- j siert, maar niet gevaarlijk is. Doch hij ver- zoekt te bedenken, dat „voor het bevalligste deel der menschheid" niet te behagen een bron van lijden is, even ernstig als een werkelijke ziekte, en dat de geneesheer ook aan dergelijk lijden zijn denken en werken verschuldigd is, Maar nog belangrijker gevolgen van hoi slechte kauwen dan Jacquet hoeft een andere Franschman, dr. Léon Meunier, waargeno men. In den mond, gelijk wij weten, wordt het voedsel met speeksel vermengd. Dit dien! niet alleen om de spijzen te bevochtigen, maar het bevat ook een stof, die een deel van het voedsel kan verteren, dat wil zeg gen in een toestand brengen, waardoor het oplosbaar wordt en in het, bloed kan wor- d«n opgenomen. Do voedingsstof, die door het speeksel wordt verteerd, is het zetmeel een hoofdbestanddeel van alle meelsoorten en den aardappel, van erwten en boonen. Door do »nwerkinfr van het speeksel wor^t hel 1 ALLEEL., VOOR DE HUISKAMER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7