DAGBLAD voof NOORD^n ZUID-HOLLAND. tvZnYeeiïujfs «3 artejjorJss/r FeJe/.ma STADSNIEUWS. iiiidei'iinlsvest29'3l*8d,jlaarl3iti BLAO. WOEftSDAG 6 BS EI 1914 39»te Jaargang No. 8438 ABONNEMENTSPRIJS» Per 3 maanden voor Haarlem „-c------- Voor de plaatsen, waar een agent ls gevestigd (kom der gem,). 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1.80 0.08 Nisreaux wan ftedaoiia en Administratie I intercommunaal Telefooflnummei* I486. PRIJS DER A DVERTENTIëNj Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Boitenl. 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 et.tA contant), j Alle betalende abonné's op dit blad, die In fiét bezit eener verzekeringspoli* ztln, ztfn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge- 6ehiktheid tot •werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van een hand of voet GULDEN »bü yerlies van één oog. GULDEN bij verlies van één dnim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bjj verlies van één anderen vinger. Do uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLiANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" te Schiedam. Bit Bwmmes* itaree feSadee?. bestaat wit AGENDA. 7 Mei. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Propagandacliib. 8—9 uur R. K. Bureau voor rechtskundig advies inzake arbeiders belangen. I n 't P a n d Herijk van maten en ge wichten. Van 814—12 uur: Kruisweg en 1—4 uur: Jansweg en Stationsplein. Sociëteit „V e r e e n i g i n g" 8 uur Gemengd koor „Onder Ons". Concert, met medewerking solisten. Groote Kerk 23 uur Orgelbespe ling. (Zie programma Stadsnieuws). T-e y 1 e r Museum Tentoonstelling van leekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum? portretten, portret- sciretsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat .'9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Katwijk—Leiderdorp. Nu de lieer van Wassenaer van Catwijck lid der Eerste Kamer is geworden, komt d'e Tweede Kamer-zetel van Katwijk-Leiderdorp open. Onze lezers, die zich herinneren hoe bij de jonaste algomeeue verkiezingen (wederom!) allerlei verschil van meening is aan dien dag gekomen, zullen het met ons eens zijn, dat het opnieuw-bezetteu van deze openvallende plaats waarschijnlijk niet zonder eenige strub beling zal gaan. Weliswaar is do reclitsche meerderheid in dat distriet zoo goed als vast, maar de Ka tholieken en Antirevolutionairen zullen er nog moeielijker dan voorheen zijn te bewegen, om vod erom een Christ elijk-Historische te can- dideeren. De hoofdleiders der coalitie-partiien hebben hier een moeilijke taak, gezien wat er reeds Vroeger is geschreven, gezegd en gedacht Wij zullen op dit moment natuurlijk geen -ordeel uitspreken, doch er mag zeker aan herinnerd worden, dat KatwijkLeiderdorp jén der Noord-Moer cl ijksche districten is, waar de katholieken van de drie coalitiepar tijen verreweg de sterksten zijn! Wat de jijfere uitwijzen: bij de verkiezing in 1901 kreeg de katholieke eandidaat 2347 stemmen, Ie antirevolutionair 1401, de ehristelijk-his- corische 1439. Nu de exceptie van „het zittend lid* niet neer opgeworpen kan worden, is de kwestie, aan welke partij de vertegenwoordiging van Rechts zal worden opgedragen, in een andier stadium gekomen: wij hebben hierop de aan dacht willen vestigen, erbij voegende, dat alle drie dé Rechtscbe partijen, óók met liet oog op wat in andere distrieten eventueel nog zal moeten geschieden, de verantwoorde lijkheid van hun besluiten terdege zullen heb ben te overwegen. Zelfs als er iets valt op te offeren van eigen wenschen.... Haarlemsche AHedagjes No, 1323. HET AVONDBEZOEK AAN ONZE STADS BIBLIOTHEEK. De heer H. J. Otto, oud-uitgever schrijft in de „St. Ed." over dit onderwerp een in gezonden stuk, waaruit wij, iu verband met de Openbare Leeszaal-plannen, het volgen de overnemen: In de vergadering van 31 Juli 1912 besloot onze, gemeenteraad de Stadsbibliotheek ook op 2 avondep in de week open te stellen en wel op Maandag en Donderdag van 7 tot 10 uur, beginnende 2 September d.a.v. Nu was ik benieuwd of dit besluit op prijs gesteld of er voldoende gebruik van gemaakt wordt. Ik ben er in April 2 Maandagen en 2 Donderdagavonden geweest. Wat is me dit bezoek tegengevallen; van 7 tot 10 uur kwa men tl—8 personen! Heb i3 de moeite niet waard, om daarvoor 2 bedienden in te span nen, plus licht en verwarming-. Zou de commissie voor een openbare lees zaal zich niet eens komen overtuigen van het slechte bezoek 'savonds? Ook den werkman ziet de heer Otto er niet, schrijft hij, on hij besluit dat op een kleine plaats allicht behoefte aan zulk een inrichting is, omdat daar weinig gelegen heid tot uitgaan is. In onze stad met haar vergaderingen en bijeenkomsten van tal rijke vereenigingen, bovendien schouwburgen, bioscopen, enz.; komt men waarlijk tijd en geld tc kort, om alle bij te wonen. De personen, die ik nu in de Stadsbiblio theek aantrof, hebben vermoedelijk 'sdaavs ee" ll£Uu' uurtjes te missen óf weten 'savonds JPyl n t'Jd geen raad. Zij toch vinden al- uc.iL Over cl.-vg een oogenblikje om een boek PERSONALIA. In de plaats van dr. Dinges, die bedankt beeft, is tot oogarts van het zieken- en onder steuningsfonds der Centrale Werkplaats der H.IJ.S.M. benoemd dr. Brongersma, Heden herdacht de heer J. J. Bos, blik slager aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag, waarop bij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. SNELVERBAND. Den 27en Augustus 1913 bad de beer D. Couwenhioven de voldoening, de levensgeesten op te wekken van een 7-jarig knaapje, dat al spelende in de Paul Krugerkade was geval len hier zoo goed als levenloos werd uitge haald. Het plaatselijk comité van de Maat schappij tot redding van drenkelingen had gemeend deze daad op de gebruikelijke wijze te moeten beloonen en kende den beer Gou- wenhoven dan ook de zilveren medaille met diploma toe. Bij monde van dr. W. C. Merens werd deze onderscheiding in de Maandagavond gehou den bijeenkomst van genoemd comité aan den redder van dit jonge leven ter hand gesteld. Daar het in de vier jaar van haar bestaan reeds de vijfde maal is dat deze onderschei ding aan een lid van „Snelverband* wordt toegekend, was het dr. Merens naar hij zeide een dubbel genoegen, deze thans aan den voor zitter van d'it kranige korps te mogen over handigen; een meening, welke wij gaarne on derschrijven. NEBERLANDSOHE TAAL- EN LETTER KUNDIG. CONGRES. Door de regelingscommissie van het 33ste Nederlandsche Taal- en Letterkundig Con gres, alhier te houden, ia ten getale van een kleine 3000 stuks per post verspreid in Haar lem, Bloemendaal, Heemstede, Santpoort, Zandvoort, .Velsen en Beverwijk, een circulaire waarin uitgenoodigd wordt lid te worden van het drie-en-dertigstei Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, door de ingesloten briefkaart, ingevuld en on- dertleekend, en een postwissel voof* f 2.50 (5 franken), to zenden aan den heer J. Schran ders, directeur der Hollandsehe Handelsbank, Groote Markt 1, alhier. Men kan ook tot de „Congresvereeniging" als lid toetreden; en dan verder telkens om het andere jaar, f2.50 te betalen hebben. Dat lidmaatschap verleent stemrecht. Indien f 12.50 (25 franken) betaald wordt is men begunstiger van het Congres; in het programma en in de „Handelingen" zullen de namen der 'begunstigers worden vermeld. Gehoopt wordt, dat belangstelling in het Congres óók op nog een andere wijze tot uiting zal komen: dat velen den lsten secretaris, Mr. A. Bruch (Kruisweg 26, Haar lem), zullen mededeelen, dat zij het een of andere belangrijke onderwerp aan de orde gesteld zouden willen zien en dan de be spreking ervan zouden wenschen in te lei den. Of, dat ze een voorstel wenschen te doen, een stelling willen verdedigen. Onder deze circulaire konden niet de namen van alle leden der Regelings-commissie ge plaatst worden, omdat dit voor een circulaire, die over heel het Taalgebied verspreid wordt, uitteraard te veel zou worden. Slechts com- pareeren als onderteekenaars het Bestuur en eenigen onzer bekendste Haarlemsche Let terkundigen, die tevens lid der Regelings commissie zijn. Men verzoekt ons mede te doelen hetgeen in de circulaire is verzuimd da.t elke deelnemer van het Congres gratis een dame kan introduceeren op de vergaderingen en bij de feestelijkheden. UITREIKING DER PRIJZEN VAN DEN VIJFDEN GEVELWEDSTRIJD. De mooie Kroonzalen aan de Groote Markt waren gisterenavond gevuld met een elite-gezel schap. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst had een algemeene vergadering belegd om de medailles en getuigschriften, toegekend in den gehouden vijfden gevelwedstrijd voor Haar lem en Omstreken, uit te reiken. De leden der vereeniging „Haerlem" hadden eveneens toegang tot die vergadering. Onder de aanwezigen merkten wij op o. m. Jhr. Mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haarlem, en echtgenoote. De heer A. W. Weissman, architect, heette aniens het bestuur de aanwezigen welkom, in JHnde,r den lieer ihr- Mr- J- w- G. Boreel i 7,?u ,nden' oud-burgemeester van Haar- te meeri zeide spr., omdat de gevel- wedstrijd een "geesteskind is van Jhr. Boreel v. H. toen hij nog burgemeester van Haarlem was en hoewel sindsdien Jhr. Boreel v. H. geroepen werd tot een hoogeire functie, bleek deze toch nog groote belangstelling voor den gevelwed strijd te koestelen; verder heette spr. welkom den burgemeester van Haarlem, Jhr. W. B. Sandberg; de juryleden van den vijfden gevel-1 te halen; dus voor hen behoeft de bibliotheek wedstrijd; de eigenaars der bekroonde perceelen niet geopend te wezen. en ten slotte de ontwerpers. De heer Weissman iWij achtten het niet ondienstig op deze verzocht nu aan Jhr. Boreel van Hogelanden de plaats de aandacht op deze opmerkingen te prijzen uit te willen reiken, vestigen. Jhr. Boreel van Hogelanden, daarna het woord verkrijgende, zeide het op zeer hoogen prijs te stellen uitgenoodigd te zijn om de prijzen uit te reiken en aan deze uitnoodiging met groot genoegen gevolg te geven. Op de eerste plaats stelt spr. de uitnoodiging hier op hoogen prijs, omdat daaruit blijkt dat Haarlem den oud- burgemeester nog niet vergeten heeft, maar ook omdat het hier een geesteskind van spr. betreft, dat ten slotte zich toch in goeden welstand mag verheugen. Spr. heeft voor mooie gevels immer veel gevoeld. In de mooie geveltjes moet men de uiting zien van het kunstgevoel der inwoners, dat op prijs dient gesteld te worden. De heer Boreel v. H. zeide dat het aanvan kelijk in zijn voornemen had gelegen om eenige indrukken ten beste te geven op architectonisch gebied, maar was daarvan teruggekomen na het lezen van het artikel over cubisme en futurisme. Het scheen hem toe dat een Italiaansche roover- bende de wereld kwam bedotten. En hoewel geen cubist of futurist, zal spr. hedenavond niet over architectuur spreken. Hij meent op het gebied der architectuur geen roover te mogen worden en zich geen aanmerkingen te mogen veroor loven. Spr. wil dus blijven op het terrein van den leek. Spr. ziet in de gevels iets meer dan schoone lijnen en vormen; men moet er de ziel van een volk in herkennen. Dan wijst spr. op de oude gebouwen, die inderdaad een ziel hebben. Spr. noemt de kerkgebouwen en andere plaatsen voor publiek gebruik. Maar ook de schoone woningen spreken er van dat de burgers be hoefte hadden aan een omgeving, die opwekkend werkte. Zelfs in den grooten worstelstrijd, die ons vaderland doormaakte, ontwikkelde zich de kunst, zoodat de Hollandsehe renaissance een eervolle plaats zich wist te verwerven in de kunstgeschiedenis. Terloops wees spr. nog op het verval dat daarop volgde. Nu is de decadence voorbij. De eerbied voor het schoone in het oude is terug gekeerd. Men streeft naar nieuwe banen Op geestelijk en intellectueel gebied gaat men in de goede richting, zoodat om met onzen goeden ouden Kruger te spreken ook hier: alles reg kom 1 Spr. hoopt dat ook voor Haarlem, waar de oude gebouwen spr. zoo dikwijls opgebeurd en ver kwikt hebben. Daarna ging spr. over tot de uitreiking der prijzen. Aan den eersten prijswinner, bekroond om den mooisten gevel in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Schoten, bracht spr. zijn bijzon dere hulde. Dat is de villa van den heer Van Heek aan de Van Merlenlaan -te Heemstede. Architect de heer K. P. C. de Bazel te Bussum. De heer Boreel van Hogelanden zegde toe zoodra hij daartoe in de gelegenheid zou zijn den bekroonden gevel te komen bezichtigen. Voor de gevels te Haarlem had de jury naar men weet vijf zilveren medailles willen beschik baar stellen voor de vijf mooiste gevels. De gemeenteraad van Haarlem had slechts een gouden medaille toegekend en een verzoek om deze te veranderen in vijf zilveren werd door den Raad niet ingewilligd. De heer Weissman deelde mede, dat nu be sloten was de gouden medaille te verloten on der de eigenaars van de vijf bekroonde gevels en verzocht de heer Jhr. Boreel van Hogelanden deze loting te doen. Deze zeide ietwat be schroomd te zijn en vroeg daarom verlof iemand daartoe uit te mogen noodigen waarvan de on partijdigheid boven alle verdenking staat. Hier op verzocht Jhr. Boreel van Hogelanden, aan mevr. Sandberg, echtgenoote van onzen burge meester, het briefje uit de bus te nemen. Deze voldeed daaraan. Het resultaat was dat de gou den medaille ten deel viel aan de H. IJ. S. M. voor den gevel van 't station, ontwerper de heer Westhof, ingenieur te Amsterdam. De overige prijzen werden telkens met een hartelijk woord aan de bekroonden uitgereikt. Jhr, Mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haarlem, had in ontvangst te nemen de medaille van het Frans Halsmuseum. De heer Boreel van Hogelanden zeide dat hem dit bijzon der aangenaam was. Jhr. Mr. W. B. Sandberg wilde de medaille heel hoffelijk aan den heer Dumont, directeur van Openbare Werken, en architect van het Museum, laten, doch de burgemeester werd er op attent gemaakt dat de medaille behoorde aan de eigenaars der gebouwen en de ontwerpers een diploma ontvangen. De burgemeester behield toen de medaille en de heer Dumont ontving een getuigschrift. Onder de bekroonde architecten was ook de heer J. A. G. v. d. Steur. De oud-burgemeester van Haarlem nam deze gelegenheid waar om den heer v. d. Steur als oud-Haarlemmer hulde te brengen voor het groote succes dat hij met zijn werken behaalt. Spr. herinnerde aan het groote aandeel dat de heer v. d. Steur heeft gehad in den bouw van het Vredespaleis en hoewel hij niet ter vergadering aanwezig was, vvlide spr hem toch huldigen. Als oud-Haar lemmer zal men hem gaarne in zijn werken volgen. Aan het slot bracht spr. dank aan liet be stuur der Maatsch. tot B. d. B, voor de gelegen heid die het spr. geboden had de prijzen uit te reikeiA Hij achtte dit een bijzonder voorrecht. Spr. meende verder niets meer te kunnen doen dan te wenschen dat het kind, dat hier geboren is, moge groeien en bloeien tot grooter glorie van Haarlem. De heer Weissman dankte Jhr. mr. Boreel van Hogelanden voor diens welwillendheid om de prijzen uit te reiken en deelde nog mede dat de Ned. Aannemersbond voor den architect van het hoogst bekroonde gebouw, den heer K. P. C. de Bazel, nog een medaille had beschikbaar gesteld, waarvan echter alleen de teekening aanwezig was. Hierop verkreeg de heer A. W. Weissman het woord om een rede te houden over: „Haarlem's glorie irf de beeldende kunst". Dit was een mooie, goed voorgedragen en doorwrochte rede. De heer Weissman wees er op dat Haarlem reeds in de 15e eeuw een stad was waar de' kunst bloeide. De vijftiende eeuw had een eigen bouwtrant, welke men toen ging minachten en daarom „Gothischen stijl" noemde, naar de bar baren van vroeger. Thans waardeert men ze naar behooren. Als voorbeeld van den laat- Gothischen stijl behandelde spr. in bijzonderhe den de parochiekerk van Haarlem, de mooie Sint Bavo, die men aan de Groote Markt kan bewonderen. Dan behandelde spr. ook de schil ders uit dien tijd, waarvan de namen tot ons gekomen zijn door den geschiedschrijver Karei van Mander. Haarlem had in de 15e eeuw veel verkeer met Vlaanderen en daaraan schreef spr. het toe dat hier zoo vlug het gebruik van olieverf bekend was, door Huib. van Eijk te Brugge het eerste toegepast. Spreker herinnerde aan schilders als Geert jen van Sint Jan, de evenknie der beste landschapsschilders uit de 14e ekuw, Jan Joosten, Jan Mosterd; verder aan Maerten van Heemskerck. Cornelis Comelissen, die de eerste schutterstukken maakte en aan Holtzius. Dan vertelde spr. hoe de eerste jaren van den tachtigjarigen oorlog ongunstig waren voor de ontwikkeling der kunst; ook de bouwkunst ont wikkelde zich nfet. Harlem leed door het beleg. Spr. herinnerde er aan hoe, toen de zuidelijke wijk der stad afbrandde; hoe Vlamingen zich hier vestigden en de behoefte aan bouwen zich deed gevoelen. Dit werd aanleiding dat Lieven de Keij, de groote bouwmeester, zich hier ter stede vestigde. Hij werd aangesteld tot stadssteenhouwer en bleef dit tot aan zijn dood. Hij bouwde o. m. de St. Joris Doelen, de Waag aan het Spaarne, de Vleeschhal, niet alleen éen glorie der bouw kunst van Haarlem, maar voor de bouwkunst der 17e eeuw in het geheele land; dan bouwde Lieven de Keij nog de Nieuwe Kerk, de fraaiste van het begin der 17e eeuw en voorts vele gevels. In die gevels wilde men aanvankelijk den rijk dom doen uitkomen, maar later wijzigde zich de smaak en meende men dat de rijkdom liever binnen de gebouwen moest vertoond worden en alweer was het een Haarlemmer, die hiertoe den stoot gaf, nl. de beroemde Jacob van Campen, hier ter stede geboren uit een Amsterdainsch geslacht. Hoewel de voornaamste bouwwerken van dien meester te Amsterdam zijn, worden er hier ter stede ook nog van hem aangetroffen. In het vervolg zijner rede behandelde spr. verder de groote schilders, die Haarlem binnen hare muren heeft gezien. In het begin der 17e eeuw was Haarlem een leerschool voor tal van schilders. Verschillende schilders behandelde spr. en gaf tal van aar dige bijzonderheden over hun leven en hun werken. Lang stond spr. stil bij Haarlem's grootsten meester, Frans Hals, en vertelde hoe die, evenals Rembrandt, in het begin gevierd, doch later miskend, omdat hun opvattingen zich niet wijzigden met de volksopinie, die naar het klassieke ging, en ten slotte beiden in een Armenhuis stierven. Een geluk noemde spr. het dat Hals' regentenstukken en grootste meester-_ werken zijn bewaard gebleven voor Haarlem. Spr. noemde o. m. nog Jan de Braay, J. v. d. Velde en Ruysdael, den grootsten landschaps schilder misschien van alle tijden; Wouermans, v. d. Meer enz. Het is merkwaardig dat in de 17e eeuw een zoo groot getal meesters in Haarlem te vinden was. Daartegen steekt de 18e eeuw ongunstig af. Het scheen een pogen om de stad op te heffen uit haar verval, maar het bleef een pogen tot de omwenteling toe. Doch Haarlem mag tevreden zijn met wat de 15e, 16e en 17e eeuw gegeven hebben. Spr. hoopte dat Haarlem, nu de bloemenstad genoemd, ook moge bloeien op het gebied der kunst en zich daar ook rijke bloesems zullen vertoonen. (Applaus.) De heer Lasschuit bracht den spreker dank, waarop de heer Weissman, onder dankzegging aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, de vergadering sloot. Vermelden wij nog dat de foto's der bekroon de gevels in de zaal aan de wanden ten toon hingen. BLOEMENDAG. De organisatie van den bloeinverkoop ten bate der R. K. tuberculosebestrijding „Her wonnen Levenskracht" is ter liaud genomen -ASS door het bestuur der gecombineerde vakbon den van den Ned. E. K. Volksbond, bestaan de uit de heereu C. A. P. Dammers. P. Dijt w Molenkamp en P. Roelofs. fig U ZIEK HAARLEM'S ZANGGENOT. Onder leiding van den directeur, denheCt K. H. Kerkhoff, heeft de Liedertafel Haar lem's Zanggenot gisterenavond een concert gegeven, waarvan de eerste helft met wer ken van Ph. Loots was gevuld. En zoo begon he't koor met. „Mijn Hof", dat heel wel slaagde en in alle opzichten het best werd uitgevoerd. Het leek mij tenminste het meest technisch en muzikaal beheerscht. Het trof ook bij de uitvoering van dit werkje, dat de klank van het koor héél goed en het ensemble even goed van verhouding is; dat alzoo de samenzang meermalen buiten gewoon welluidend was. Dan was ook met vreugde op te merken, dat de voordracht niet zonder strenge nauwkeurigheid was be studeerd, en over 't algemeen vrijwel be schaafd van uiterlijk was. Van een ernstig dirigent als de heer Kerkhoff was ook wel niet anders dan een serieus-muzikale be handeling te verwachten. Het andere werk van den heer Loots, dat voor de pauze werd uitgevoerd, was „Morgenlied", dat technisch en artistiek veel hooger eischen stelt dan „Mijn Hof". Eerlijk gezegd lijkt mij dit „Morgenlied" voor de LiedertafeL te zwaar; dit zeg ik niet omdat er in 't begin fouten werden gemaakt, (want die kwamen niet uit onmacht, maar uit vergissing voort) maar omdat het geheel, dat nu wel heel ver dienstelijk was, soms wat zwak klonk, voor al wat de souplesse der rvthmiek betreft. Hier en daar was ook de nuanceering wat onduidelijk, en dit is een uiterst belangrijk punt bij een werk, dat een zoo m ooi-ge componeerde doorwerking bevat van een even-mooi puntig thema. Toch waren er zeer te respecteeren momenten in de uitvoering van „Morgenlied" en directeur en zangers zijn in ieder geval om hun toewijding te prijzen. Van het koor hoorde ik voorts nog het schijnbaar onverwoestbare „Des Heeren Huis" van Boers. Een enkele kleinigheid daargelaten, was de voordracht van dit werk. héél goed! Over 't algemeen genomen heelt „Zanggenot" zich toch van een goeden kant laten zien, en er is wel zeker reden het beste in de toekomst te verwachten. Mej. Johanna Reeser zong voor de pau ze drie liederen van Ph. Loots, met een nogal hard-klinkende, niets meegevende stem. Ongetwijfeld had de soliste goede in tenties, maar de voordracht was niet fijn, zonder teerheid, zonder die zuivere gevoe ligheid, die het ware natuurlijke uiterlijk aan deze liedjes moeten geven. Een betere verdeeling van klanksterkte lijkt me aller eerst aanbevelenswaardig, maar die moet voortkomen uit artisticiteit 1 De heer Willem Knikker, violist, speelde het mooie Adagio van Ph. Loots met heel- mooi-vollen toon en ook met muzikaliteit, maar toch weer wat gereserveerd. Zijn voor dracht der gedeelten uit Wieniawski's Com cert heb ik tot mijn spijt niet meer gehoord. Eindelijk is er nog met veel waardeering te spreken over de praestatiën van mej. Annie Püsch, pianiste, die de solisten heel muzikaal begeleidde en op meer dan ver- dienstelijke wijze Liszt's Polonaise voor droeg. h. F. A, R. El VEREENIGING VAN POST- TELE GRAAF EN TELEPHOON-PERSONEEL „ST. JOSEPH." Men schrijft ons: Op Zondag a-s. 10 Mei, des middags tea 4 uur, zal een vergadering worden gehouden door bovengenoemde vereeniging in het ga- bouw „St Bavo.." Aller opkomst is gewenschl daar er gewichtige punten op de Agenda voor komen en tevens heeft de installatie plaati van nieuwe leden. .VECHTPARTIJ. Dinsdagmiddag 4 uur had öp het Kort» Spaarne een vechtpartij plaats tusschen eet venter in huishoudelijke artikelen en een straatjongen, die zoo hoog liep dat de kxxyfr man een bezemsteel op de beenen'van dót inmiddels vluchtenden jongen stuksloeg,Bef politie-agent scheidde de twistenden. WATERLEIDING GESPRONGEN. Gisterenmiddag 'gntstond op den Wagen» weg nabij de Hazepaterslaan een lek in een buis der waterleiding. Door spoedige hulp van eenige werklieden was het weldra weef. in orde. 30V SO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1