BUITENLAND. BINNENLAND. «SUITDEN OMTREK Steten.Genera» «LGEfflgËR OVERZICHT. De gezondheidstoestand van keizer Frans Jozef van OOSTENKIJK is nog altijd critiek. Do hoogbéjaarde vorst is wel de catarrh te boven, maar in verband juist met zijn ouder dom vreest men nog altijd een spoedigen ach teruitgang. Het is mensehelijk, maar voor het land is het een kwaad ding en de liefde die de bewoners der monarchie allen hun ouden Vorst toedragen, komt in deze dagen zeer krachtig aan het licht! De bekende prof. Ortmar, die tezamen met dr. Kerzl, den lijfarts, den keizer behandelt, moet er nn op aandringen, dat hij zich naar een plaats met een zachter en gelijkmatiger klimaat zal begeven, opdat de catarrhe niet chronisch worde. Al deze berichten bewijzen wel, dat het erg ste ten slotte toch wordt gevreesd, al is de onde keizer ook nog op het oogenblik friseh en monter. Huerta denkt er niet aan, om als president van MEXICO af te treden, zooals de Ame rikaansche bladen willen doen voorkomen. Hij beeft de volgende proclamatie aan zijn troepen uitgevaardigd: „Wellicht verneemt gij, dat de Amerikanen mij gefusileerd hebben, wellicht verneemt gij dat ik gearresteerd ben en mogelijk verneemt gij zelfs, dat ik vermoord werd dat alles kan waar zijn, maar verneemt gü ooit dat ik ben afgetreden als president, zeg dan, dat het gelogen is. Ik heb geen enkel voorstel tot bemiddeling aanvaard, dat mijn aftreden zou medebrengen." De Amerikaansche militaire autoriteiten overwegen thans zoo bericht men aan de TeL opnieuw het zenden van meer troepen naar Vosa Cruz. Men vreest nl. tc Washing ton dat, mocht Hncrta vallen, deze gebeur tenis een zoodanig oproer in de hoofdstad en andere groote steden van Mexico zou kun nen verwekken, dat onmiddellijk interventie noodig zou zijn. Intussehen is men te Washington al over tuigd dat de diplomatieke actie in het con flict met Mexico zal mislukken (voer zoover het herstel van den VTede tusschen de Mexi canen onderling betreft), daar noch Huerta, noch Carranza tot eenige eonelnsie bereid zijn. De Amerikaansche regeering is voorbereid op bet afbreken van de onderhandelingen en in de diplomatieke kringen meent men, dat de Mexicaansche kwestie voor de po'orten van Mexico tusschen aanhangers van Huerta en de rebellen beslist zal worden. Of echter de Vereenigde Staten nog eerst zullen ingrijpen?.... De Deutsche Tageszeitung brengt, naar w» in een bericht van de Msb. lezen, een sensa tioneel nieuwtje uit BELGIë. Er wordt daar in nl. gezegd dat „zekere politieke kringen" in België met het oog op de zware lasten- welke het land door het bezit van den Congo worden opgelegd, er ernstig over zouden den ken, deze dure kolonie te verkoopeu. De correspondent merkt op, dat koning Leo pold in 1884 aan Frankrijk een reebt vaB voorkoop op Belgisch Congo heeft verleend. Van dat recht kan echter ni mmer door Frank rijk gebruik gebruik worden gemaakt, daar de andere groote mogendheden een dergelijke verplaatsing van het evenwicht in het zwarte werelddeel niet zouden kunnen toestaan. Indien België zich dus op zekeren dag van den Congo zou willen ontdoen, zou de ver koop alleen kunnen plaats hebben na een voorafgaande overeenkomst tusschen Frank rijk, Engeland en Duitsehland. In regeeringskringen, zoo haast de man van de Tageszeitung zich erbij te voegen, wil men niets van een dergelijk transactie weten. Niet temin meent hij, dat de macht der feiten sterker zal zijn dan de regeeringswil, en dat de Congokwestie binnenkort weer actueel zal zijn. De Deutsche Tageszeitung zegt in een com mentaar op 't artikel van zijn correspondent, dat Frankrijk en Duitsehland hij de sluiting van de overeenkomst betreffende Marokko bepaald hebben, dat, als België den Congo verkoopen zoo, de twee mogendheden zieb zonden verstaan over bet recht van verkoop van Frankrijk en dat Duitsehland bijgevolg geen gevaar zou loopen, dat het buiten de zaak zon worden gebonden. Wij gelooven van de beele zaak niet veel! Ook BELGIë heeft nn zijn verplichte arbei dersverzekering, een weldaad, die de arbei ders ten slotte in ons land, door de schuld van liberaal en socialist, vele andere landen zul len benijden. 'Volgens een telegram aan de „Tel." nam de Belgische Kamer gisterenavond in eerste lezing bet verzekerings-ontwerp aan. De verplichte onderdomsverzekering werd met algemeene stemmen aangenomen, de ver plichte ziekte- en ongevallenverzekering werd met op ongeveer 10 na algemeene stem men aangenomen. Deze wet is van toepassing op twee mil lioen arbeiders in de nijverheid, den handel en den landbouw, die minder dan 2400 francs per jaar verdienen. Zij legt ten laste van den arbeider 6 francs per jaar voor de ziektever zekering; 6 francs voor de her-verzekering en 12 francs voor het ouderdomspensioen. De werkgevers zullen 6 francs per jaar en per arbeider storten, d. i. ongeveer 11 millioen francs. De 6taat draagt 42 millioen francs hij, waarvan 14 millioen ten bate der onder domsverzekering, en zal voorts 5 millioen frs. besteden aan de stichting van sanatoria vcor tuberculoselijders. De verzekerden ontvangen, m geval van ziekte, 1 francs per dag van den lOden dag af tot hunne genezing, en in geval van inva liditeit, niet het gevolg van ouderdom zijnde, 1 francs per dag tot hun 65ste jaar. De wei- handhaaft voorts de reeds bestaande onder linge verzekeringen KORTE BERICHTE**. RUSLAND. Toen in de gisteren gehouden kitting van de Doema de voorzitter van den ministerraad, Goremkin, het spreekgestoelte betrad, begonnen zoo seint Reuter de afgevaardigden der uiterste rechterzijde ge raas te maken. Zij schreeuwden en sloegen met de deksels der lessenaars. Nadat eene poging van den voorzitter om de orde te herstellen, vruchteloos ge bleken was, stelde deze voor, op de acht rust verstoorders de hoogde straf toe te passen, a.L hen voor 15 zittingen te verbieden de de- fkatten hii te wonen. Een Aur tot dc orde Be roepen afgevaardigden, Tschenkeii, wilde de zaal niet verlaten en gaf ook geen gevolg aan het hevel der boden. De voorzitter hief toen de zitting op en verzocht Tschenkeii uit de zaal te gaan. Alle afgevaardigden verwijder den zich, alleen Tschenkeii bleef achter. AMERIKA. Te Panama is een aan de re geering toebe'hoorend dynamieimagazijn ont ploft, waarbij 8 personen gedood en 19 ernstig gekwetst werden. Er is veel schade aange richt De ontploffing werd veroorzaakt door een electrische ontlading au het gebouw. De meeste personen, die omgekomen zijn, waren brandweerlieden, die het magazijn poogden te reden. De stakende mijnwerkers in Colorado zijn van plan een vervolging te beginnen te gen J. D. Rockefeller Jr., dien zij verantwoor delijk 6tellen voor de slachtoffers van de sta kingsonlusten. JAPAN. Het Japansche ministerie van ma rine publiceert een reeks van rank lachten te gen admiraal Fudjii, waarin hij beschuldigd wordt van twee bekende Engelsche scheeps werven (Vickers en Armstrong), groote pro visies te hebben ontvangen. Fudjii zou in de tijdsruimte Januari 1911 September 1912 voor niet minder dan 852.700 yen (500.000 gulden) van. deze firma's hebben opgestreken. FRANKRIJK. Gisteren is dr. Albert Cai rn c.tte, de broer van den vermoorden direc teur van de Figaro, door den rechter va» instructie in verhoor genomen. Getuige ver klaarde, dat hij direct na den aanslag een onderzoek had ingesteld naar de papieren van zijn vermoorden broeder en in diens por tefeuille twee documenten betreffende hei Agadir-ineident had gevonden. Hij en de andere familieleden besloten deze stukken aan den president der republiek te overhandigen, wat zij dan ook daags na de begrafenis deden. Dr. Calmette gaf aan den rechter van on derzoek verder de verzekering, dat zijn broer geen andere documenten en geen intieme brieven bezat. Getuige had enkele dagen voor den moord aan zijn broer de vrees te kennen gegeven, dat diens campagne tegen Caillaux wel eens slechte gevolgen zou kunnen hebben, maar deze had slechts geantwoord: „Wees niet bang. het is mijn plicht te vechten tot het land het groote gevaar kent, waaraan Caillaux het blootstel om zijn eerzucht te bevredigen. Deze inan kan ons ten gronde richten en Frank rijk in een onheilvollen oorlog wikkelen. Ik werk voor Frankrijk. Jammer genoeg kan ik de twee documenten betreffende het Agadir- ineident niet publiceeren en ik heb ook be loofd het rapport van Fabre niet te zullen bekend maken." Dr. Calmette verklaarde verder, dat zij» broer geen persoonlijken baat tegen Caillaux koesterde, maar hij achtte Caillaux' politiek verderfelijk voor Frankrijk. DE VORSTIN VAN WALDECK. Eergisteren zijn per Staatsspoor te 's Gra- venhage aangekomen de vorstin van Wal deck en hare dochter, die, gelijk gemeld, gedurende eenige dagen als gasten van H. M. de Koningin-Moeder té haren paVeize zul len vertoeven. De Koningin-Moeder verwelkomde hare lo gees aan liet Staatsspoorstation, terwijl zich mede ter begroeting op het perron bevon den de grootmeester van het huis van II. M. de Koningin-Moeder, jhn de Ranitz, de burgemeester jhr. mr. dr. van Karnebeek en de gouverneur der. residentie, generaal Klerk de Reus. PROF. STRUYCKEN LID VAN DEN RAAD VAN STATE. Naar de St aat scourant meldt, is tot lid van den Raad van State, in de vacature van wijlen mr. Borret, benoemd de heer prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is mr. dr. A. A. H. Struycken benóemd tot lid van den Raad van State. Bij K. B. is de zilveren eeremed. der orde van Oranje Nassau verleend aan M. Veen, Steenwijk, turfmeter van het water schap Vollenhove, en aan W. Veen, Zuid veen, opzichter der lage verveningen van dat waterschap. DE TWEEDE KAMERZETEL VAN KAT WIJK. Voor den zetel in de Tweede Kamer, die openkomt door de verkiezing van baron van Wassenaer van Catwijck tot lid der Eerste Kamer, wordt genoemd de heer dr. J. Th. de Visser, Christelijk-historisch oud-afge vaardigde voor Leiden. De heer Wassenaer van Öatwijck steLt het aannemen van zijn verkiezing tot lid der Eerste Kamer afhankelijk van het feit, of de reehtsche partijen in het district Kat wijk tot overeenstemming zullen komen. WAAR BLIJFT DE COMMISSARIS? Onder dit opschrift lezen wij, naar aan leiding van de op 't minst aller-onvoorzich- tigste Meispeech van den socialistisehen burgemeester van Zaandam, het volgende in „De Standaard": Te Zaandam dacht men eerst, dat het met Ter Laan nog wel los zou loopen. Hij was altoos zoo kalm. Er viel met hem te redeneeren. Inschikkelijk was zijn aard. En nu men in Amsterdam zelfs mee toastte op de Draagster van de Kroon, dorst men toch hopen, dat ook burgemeester Ter Laan zich wel voegen zou. Zijn inzet was zelfs op 't leuke af. Ieder kreeg zoo den indruk, dat 't wel zou boteren. En nu op eens zoo'n speech. Blijkhaar zat er achter, dat zijn mee gaandheid gelaakt is in den lageren kring. Dat dit zijn prestige bedreigde. En dat liij nu begreep, een toontje hooger te moeten zingen, om weer in de gratie te komen. Nu, dit zou nog zoo onbegrijpelijk niet ^Maar wel onbegrijpelijk is het, dat men nog niets uit Haarlem hoorde. Daar voert toch de Commissaris der Koningin den provincialen scepter ook over burgemeesters die uit den band springen. En niets roerde zich. Nu Is 't zoo, dat dit in stilte kon zijn toegegaan. Doch gaat dit aan. waar te Zaandam, in lief 'nrihliék 'aéóréerd: was?" Publiek vergrijp kan au eenmaal niet in een onderonsje worden goedgemaakt. MR. HEERKENS THIJSSEN OVER DE INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET. In de vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord- Holland heeft de heer Mn. J. N. J. E. Hear kens Thijssen een mooie rede gehouden over de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Het volgende ontleenen wij daaraan: Do Invaliditeitswet is wel niet in werking, doch enkele artikelen ervan wel en deze hebben in de praktijk heel wat beroering te weeggebracht. Spr. geeft dan aan hoe aan de 70-jarigen een ouderdomsrente wordt uitgekeerd. Wekelijks een toelage van rijkswege, enkel om het feit, dat ze, toen hun krachten het veroortoofden, voor hun dagelijksch brood ge werkt hebben. Ja-, als het zoo maar was; maar zoo is het niet. Wie na zijn 60e jaar door den arbeid der daaraan voorafgaande jaren te veel versleten was, omi nog 3 jaren lang arbeid te verrichten krijgt niets. De uitkeering wordt gegeven aan ben, die in het bedoelde tijdperk loonarbeid hebben verricht en aan dezen alleen. Wie is in loon dienst geweest, wie niet. Ziedaar het groote struikelblok. Ei" wordt gemopperd tegen, deze wet, die onbillijk genoemd wordt. De fout zit niet in de wet, miaar in geheel iets anders, dat veel dieper zit. Spr. acht liet Wenschelijk in een Katholieken kring daarop te wijzen. Omdat te kunnen doen, moet spr. het begrip „Armenzorg" in bet algemeen bespreken. Spr. herinnert aan de laatste herziening der Armenwet, waarbij rekening is gehouden met nieuwe begrippen te dezer zake. Aan het bestaande principe van publieke ar menzorg heeft deze wet intussehen niet ge- rXakt en "dit is een groot geluk. Aan alle pogingen om in de nieuwe wet het modern socialistisch begrip, dat den arme een recht op onderstand waarborgt, in te voeren, is de pas afgesneden. Er bestaat nog ruimte voor Christelijke lief dadigheid. Door de Invaliditeitswet zijn we gekomen op het hellende vlak, en varen in zuiver socialistische richting. Daarop is naar spr.'s gevoelen tot dusverre lang niet genoeg ge wezen. Wanneer dit princiep allengs wordt doorge voerd en wortel schiet in ons volk, dan gaat op den duur een Christelijk beginsel over boord van het hoogste belang. En wie heeft ons nu deze wet gebracht? Voor een goed deel de socialist. Want het is een amendement van den heer Duys geweest, dat de invoering van de ouderdomsrente los van elke verzekering bewerkt heeft. En het is een reehtsche kamermeerderheid geweest, die de aanneming van het amendement op hare rekening heeft staan. Het geschiedde nadat de Kamer door een ellenlange behande ling van de Invaliditeitswet moe gepraat was, het geschiedde ook vlak voor de periodieke verkiezingen, toen men er natuurlijk niet af- keerig van was een populairen maatregel op het credit der rechterzijde te kunnen boeken. Dat we in deze wet een overgang zien naar Staatspensioen blijkt spr. als voorzitter van den Raad van Beroep bij herhaling. Er zijn volgens spr. twee wegen, waarlangs aan het gebleken bezwaar tegemoet, gekomen kan worden, óf doorgaan en de rente uitkee- ren aan alle ouden van dagen, die geacht kunnen worden haar noodig te hebben, óf wel terugkeeren op den ingeslagen weg en die ouden, voor zoover ze zulks noodig hebben, weder over laten aan de particuliere of kerkelijke liefdadigheid en aan het openbaar bestuur, zoo deze beide laatsten zich terug trekken. Minister Treub heeft een poging in deze laatste richting gewaagd. Spr. acht het niet denkbaar, dat zijn theorie genade zal vinden. Het terugnemen van deze uitkeeringen zal in tal van gevallen tot groote ellende leiden. Spr. voorspelt, dat het den anderen weg op gaat en dat we inderdaad in een overgangs toestand tot het Staatspensioen verkeeren, het Staatspensioen zonder voorafgaande premiebe taling. We zijn in een moeras geraakt door den ouden weg van Christelijke armenzorg te ver laten. Spr. hoopt dat de overheid, wanneer ze ge roepen wordt om op andere wijze zich aan armenzorg te wijden, voorzichtig zal zijn. Hij doelt op de gemeenteraden. De socialisten leggen het erop aan het Burgerlijk Armbestuur naai' voren te brengen en de kerkelijke liefdadigheid door hoogerc bedeeling van gemeentewege afbreuk te doen. Daartegen dient door de Katholieken gewaakt te worden. Men behoeft echter niet te bevreesd te zijn voor groote uitbuitingen op dit gebied in socia listische (richting. Uit de gewone staatsinkomsten kunnen de reusachtige uitgaven niet, bestreden worden, die veroorzaakt worden door de rente-uitkee- ringen. Dat deze zijn aangevangen, zonder dat men het eens was over de bronnen, waaruit die uitgaven bestreden zouden worden, is een andere niet minder ernstige fout. De vorige Regeering wist een oplossing ©n had men haar rustig aan het bestuur gelaten, dan ware een oplosing gevonden, die naar spr.'s vaste overtuiging het Nederlandscha volk weinig bezwaard zou hebben. De natie heeft echter anders gewild. In den opgewekten haat tegen de Tariefwet zijn en niet het minst in deze provincie tal van reehtsche kiezers links gaan stem men. Veler oogen zijn reeds opengegaan- Wanneer ze eerlang een belasting1-'11!\ln krijgen, waarop ze niet gerekend haae en i ander dat een veel hooger clJlcr. c vurige aanwijst, dan mogen ze daarin mets anders zien dan de vrucht van de stem, die ze in liberalen zin hebben uitgebracht. Er zullen al te knellende banden aan de bevolking aangelegd worden. Doch we zitten in het liberale schuitje en we moeten mee varen totdat het vastloopt. En vastloopen moet het. Niet omdat het Nederlandsche volk zal weigeren te betalen, maar omdat men niet ongestraft de directe lasten kan blijven op voeren. Ook ziet spr. den tijd naken, dat ook de huidige regeering teneinde raad de hand gaat slaan aan de tariofverhooging. Hoe ontnuchterend zou; 4et wezen voor die vele reehtsche menschen, aie verleden' zomër uit angst links stemden. Waarheen zouden die armen dan de wijk moeten nemen? Laat hen terugkeeren tot hen, van wie ze zijn uitgegaan en ze zullen als verloren zonen liefderijk worden opgenomen in het gezin, waartoe ze van rechtswege behooren. Gaan we daarom, eindigt spr., met vertrou wen de toekomst tegemoet, rijker aan erva ring en daardoor voorzichtiger in onze ham delingen, voorzichtiger vooral in het uitbren gen van onze stem. Blijft eensgezind, volgt uw eigen leidslie den, die u zoo vaak reeds tot zegenrijke over winning gevoerd hebben, ONAFHANKELIJK ^FEESTEN TE MID DELBURG. Gisteren zijn de onafhankelijkheidsfeesten te Middelburg begonnen met een dubbele reveille en een uitvoering op het Markt plein van Vaderlandsche liederen. Des middags werd de historische optocht gehouden, welke zoo getrouw mogelijk weer gaf de ontvangst en den intocht van de commissarissen-generaal van den Souverei- nen Vorst, J. H. Schorer, en W. F. van dei- Burcht van Lichtenbergh op 5 Mei 1814. ZONDAGSRUST. De regelingscommissie van het 3e Natio naal Congres voor Zondagsrust, aangemoe digd door den steun van velen, die als lid toetreden, heeft voor de bijeenkomsten van het congres, dat zooals men weet op 16 en 17 September a.s. te 's Gravenlrage zal worden gehouden, het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen gehuurd. Onder de reeds toegetreden leden behoo ren vele mannen en .vrouwen van naam van verschillende godsdienstige en politieke rich ting. Behalve de meeste ministère zijn ook lid ge worden de oud-minister Dr. Kuyper, de voor zitter en secretaris van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en dc Aartsbisschop van Utrecht Monseigneur van de Wetering. De toetreding van velen acht de regelings- commissie echter nog zeer gewenscht. ONGEREGELDHEDEN IN NED.-INDIë. De correspondent van het „Hbl.," te Ba tavia seint: Op het eiland Savoe (ten Z. O. van Soem- ba) is de heidensche bevolking van kam pong Kalmri oproerig geworden; zij ver brandde de school, de kerk en de woning van den goeroe (onderwijzer), achtervolgde den eivielgezaghebber en schoot een zijner pradjoerits dood. Militairen onder bevel van luitenant Muller vertrokken derwaarts om de rust te herstellen. De bevolking van het landschap Kangea, eiland Flores, Weigert lieerendienst; een hun ner pleegde een moordaanslag op den eiviel gezaghebber van Maoemere, Dannenberger; de aanslag mislukte. Gewapende politie is bezig de orde te herstellen. RESTGEVAL TE BATAVIA. Uit Batavia komt liet bericht, dat aldaar een Chineesche emigrante uit Hongkong ten- evolge van longenpest is overleden. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen, om verdere verspreiding tegen te gaan. Een zuinige Raad! In de jongste raadsvergadering der gemeente Balgooi stel de de burgemeester, op advies van den Mi nister, voor, den uit dc 15e eeuw afkomsti- gen kerktoren te restaureeren, Maar de Raad besloot hem af te breken en de steenen te ebruiken tot verbetering der wegen. Doodelijke ongelukken. Men meldt uit Millingen aan de Msb.: Alhier werd de arbeider Jac. Verhoeven op de scheepswerf door een zware beugel- schroef op het hoofd getroffen. Zwaar ge wond naar het gasthuis vervoerd, overleed de ongelukkige nog denzelfden avond. In het aangrenzende Bimmen viel een ar beider van een stelling, met het treurig gevolg, dat hij kort daarop overleed. Een politiehond aan het werk. Dezer dagen is op de IJkade en in de Rietlanden te Amsterdam, waar herhaaldelijk uit spoor wagens koperen kranen van de verwar mingsleiding vermist werden, met succes een politie-hond aangewend. De „Politie-bode" vertelt daarover, het vol gende Het toeval wil, dat een wagenplakker in dienst dei" Staatsspoor een persoon tus schen eenige wagens, staande op de IJka de, hezig ziet, de moeren van een kraan aJ te draaien. Bij onderzoek bleken al twee moeren af gedraaid en bedoelde persoon wordt later door eon agent van politie gearresteerd. Aangezien die moeren zoo maar niet met de hand zijn af te draaien en bij bcm geen voorwerp door dien wagenplakker was ge zien noch in de nabijheid van dien wagen of op hem was bevonden, stelde een agent den aan zijn leiding toevertrouwde poli tie-hond aan het werk, door hem aan de pet van den verdachte lucht te geven. Al dadelijk begon de hond in de voetaf drukken tusschen die wagens in het zand, te krabben, sprong tegen den wagen op, snuffelde aan de bewuste kraan en begon te blaffen, ten teelcen dat daar dezelfde lucht was als aan de pet, die bem was voorgehouden. Even daarna sprong hij in den open- staanden wagen en haalde daar een zakje met brood uit, zocht toen om den wagen in breeden kring het terrein al, en den agent, achtereenvolgens van achtereen hoop °rint, twee schroefsleutels, die beide op de moeren van die kraan passen. Verdachte erkende bij vertooning, dat het zakje met inhoud aan hem toebehoorde. Rood, ook in de sport. Een inzender in „Het Volk" klaagt over de Sportrubriek in dat blad, die te eenzijdig aan bet voet balspel is giewijd. Niet onvermakelijk is het, dat de vurige sociaal-democraat ook den verslaggever daarvan niet in de puntjes vindt. Deze spreekt telkens van „Ons elftal" en van „de Oranje-nrannen". En hij moest zeggen: „het Nederlandsche elftal" en „de Neder landers". Ook moest zijn geestdrift niet cul- mineeren in een Nederlandsch doelpunt, daar dit met de internationale strevingen van het socialisme niet te rijmen is." ELk doel punt is goed, als het maar mooi gemaakt is. Een socialistische sport is een heek andere dan een bourgeois-sport spot de Tpd. Mej. de Boer weer thuis. De „N. Dion. Ofc;'schrijft t in dén gelukkigen kring van de familie I)i: Horr fh- de Orifie-draa!fe Zondag - feest ■gevierd. Het vroolijke .heldere voorjaars zonnetje daarbuiten, het blijde, rustige daar binnen ,stemde zoo goed. Mej. de Boer wa-s thuis gekomen uit het R.K. Ziekenhuis, waar zij zooveel lijden heldhaftig heeft gedragen. Daar in den familiekring waren ze allen gelukkig en dankbaar. Een scliat van bloe men bmgaf de herstellende, wellicht spoe dig een gelukkige bruid. Juffrouw De Boer heeft het onderwijs reeds vaarwel gezegd. Haar gezondheidstoestand is zeer goed. Ver moedelijk zal zij deze week op het kantoor van haar vader reeds enkele zeer lichte werkzaamheden mogen doen en danis afwachten de boodschap, tot dr. Van den Berg weer thuis komt. Hem geldt vooral een woord van oprechten eerbied voor alles wat hij heeft gedaan voor de zoo wonderlijke genezing van zijn patiënte. Men geloofde niet, dat zij weer in het ziekenhuis zal. behoeven terug te keeren. Van andere zij de hooreu wij, dat mej. De Boer wellicht nog naar Keulen zal moeten, in verband met het kunstbeen. Oprecht hartelijk is mej. De Boer Zater dag en Zondag door velen gehuldigd. Een bloenienschat wachtte haar bij haar thuis komst .In enkele bladen kwam een berichl voor, dat onder die bloemstukken er ook één was van de Staatsspoor. Dat bleek he laas een onjuist bericht te zijn. Daarom trof ons te meer aangenaam, te vernemen dat het grijze Stauishool'd in Den Haag, de Minister-president Cort van der Linden, die aan het droevig ongeluk in den jongster Kerstnacht nabij Hooghalen zulke vreeset- lijke herinneringen heeft, de patiënte eer allervriendelijkste bloemenhulde zond. Brand. Te Helmond brandde de boerderij van Th. Rooyackers geheel uit. Zes melkkoeien ei een paard kwamen in de vlammen om. De oor zaak is onbekend. Windhandel. Men schrijft uit Bemmel aan df „Geld.": Het kersengewas in den boomgaard van den heer C. H. Rijssenbeek alhier is nu reeds onder hands verkocht voor de som van f 1400. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Inkomstenbelasting. Gisteren werden behandeld art. 33 en dc daarop ingediende amendementen. De heer BOS verdedigde nog zijn amende ment, waarna de minister van Financiën, dc lieer Bertling bet ontwerp verdedigde, dat inkomsten uit vermogen zwaarder belast dan uit arbeid, en het amendement bestreed in verband met de gemeentelijke heffingen. Het nuchtere verstand echter doet hem het amen dement ontraden. Het amendement-Bos wordt vervolgens met 5926 6temmen verworpen. Het amendement-ter Laan wordt verworpen met 2065 stemmen. Art. 33 wordt vervolgens z.h.s. aangenomen Bij art. 35 verdedigt de heer VAN VUU- REN zijn amendement om de dividend-be lasting terug te brengen tot het bedrag var liet oorpsrponkelijke ontwerp, n.l. 2K pet. Spr. wijst erop, dat bet bier geldt een dub bele belasting, die zoowel hoogc als lage di videnden treft. Deze belasting is een beletsel voor den bloei van de naamlooze vennootschappen er belet tevens den noodlijdenden gemeenten hulp te bieden. Van de dividend-belasting als gemeente-belasting is spr. ook al geen groot voorstander, docb ze is boven een rijksin komstenbelasling te verkiezen. Spr. verzoekt zijn rede, daar de Kamer te vermoeid is om te luisteren, te mogen afbreken. Spr. wijst er verder op, dat vroeger het di vidend werd belast in de Patent-belasting Een inkomstenbelasting bestond er toen niet en van dubbele belasting- was dus geen sprake Toen de bedrijfsbelasting werd ingevoerd, beeft men de naamlooze vennootschappen ge troffen bij de bron. Tegen half vijf verdaagt de voorzitter de vergadering en do heer Van Vuuren breekt zijn rede af- Heden kwam aan de orde bet Academisch ziekenhuis te Leiden. VELSEN. Onvoorzichtig. Maandagavond wilde een werkman W. v. H., welke in staat van dron kenschap verkeerde, op de stoomtram sprin gen, welke juist van de pont afreed; hij kwam echter te vallen, met het gevolg dat hü be wusteloos werd thuis gebracht en tot op he den nog niet goed is bijgekomen. R. K. Schoolgebouw. Door bet R. K. kerk bestuur van den H. Engelmundus is gegund volgens ontwerp van den architect Aru. A. M. Bruning te Haarlem, het bouwen een er R. K. schoolgebouw aan den laagsten in schrijver H. C. van Leyen te Wassenaar, voor de som van 33,380. IJMÜIDEN Meer politietoezicht. In de vischhal is meer der politietoezicht noodig gebleken. Daarom i» de havenknecht v. d. Boorn benoemd tot tweedf politieagent in de vischhal. BEVERWIJK. De Bisschoppelijke. Kweek school. Van de alhier gevestigde R. K. Bisschoppelijke Kweekschool namen dit jaar 12 leerlingen te Haarlem deel aan het examen voor onderwijzer. Gisteren slaagden er weel drie, zoodat nu alle twaalf oandidaten het onderwijzersdiploma hebben behaald. Voorwaar een schitterend succes voor da R. K. Kweekschool! zandvoort. Aangekomen vreemdelingenM. G. Kragt, Amsterdam, Burgem. Engelb.str. 5. 2 p.; J Groeneweg, Watergraafsmeer, Zandv.laan 16 5 p.; fam. M- v. Bernau, A'dam, Villa Mi nerva, 6 P-; A, Moens, idem idem, 7 p.; Jacquei van der Sluys, idem, Kostverlorenstraat 26 HAARLEMMERMEER- Alweer een hloemv^rkocp- "raid x etV de in deze gemeente in te stellen wijkverple ging, bestaan er plannen om ter gelegenheid voor bet a.s. turnfeest op 2en Pinksterdag» wanneer duizenden menschen Hoofddorp zuk len bezoeken, een bloemenverkoop ten bate der wijkverpleging te organ; seei en. Verschillende jongedames hebben zich daar- voor beschikbaar gesteld, nJ. voor dep vex- .koop van bloemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2