DAGBLAD voor NOORD* en ZUID-HOLLAND. jrsar^£ïïr.e- ieichShesfdtof" liil ™iii <011 yeruesvan6611 Ifiil yeriiesvaa Mi !yeriiesvan fi|| veri&van tv znveeftujjse/i. '^Bar/eJ/orJss/r 27. FeJe/.ma MEOWS BIT DÜ OMHEI KineSerfouSsvest 29-3I-33, Haarlem Sociale Berichten. STADSNIEUWS. Uit de Statenzaal. - V HOPsSËÜSA© 7 HIES 1314 33s •gang Ho. 3433 BureSdX van ft»d»die en Administratis Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bij |W|I GULDEN bij 1 ||f| GÜLDEN bij fJTTT.REN bii pa m 'Sm .UUltUEiW DU i 'I R-BB uuiOJJJJiN Dy Igsta trU-LOJJLiN Dy ill GULDEN bij Dit nummer twee bladen. bestaat uit Nalezing van de Raadsvergadering. Haarlemsche Alledagjes No. 1324. 'ABONNEMENT SP KIJS» Voor de overige plaatsen in Nederlana fianco per post jl.80 Afzonderlijke nummersi'Lj PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ot. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 et. contant). Alle betalende ahonné's op dit blad, die in Ket bezit eener verzekeringspoli zün, zün volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: verlies van een H ril 11 verlies van 91 BI9' i verlies van werken. lïllll tJIJÜ hand of voet. 1|||| 'éénoog. SUÜ één duim. ill wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE 'ALGEMEENS VERZEKERINGSBANK" te Schiedam. AGENDA. 8 Mei In 't Pand Herijk van maten en ge- vichten. Van 8J4—12 uur: Kruisweg, en van 1_4 UU1- Jausweg en Stationsplein. Meisjespatronaat St. Rosa Nassaulaan 50_ lYi— 8'A uur Spaarbank. Paleis van Justitie half 2 Bureau van Consultatie. Groote Kerk 2—8 uur Orgelbespe ling. (Zie programma Stadsnieuws). Teyler Museum Tentoonstelling van leekeuingen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat i9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. De zitting begon met een verrassing. Er is „iemand" die een kwart millioen over heeft voor een nieuwen schouwburg, te hou wen op het Wilsonspleiu, naar plannen van den heer Van der Steur Is dit een verbijsterende belangstelling in ons vaderlandsch tooneel! Of in de architec tuur van den heer van der Steur? Of in 't as pect van het Wilsonsplein?. WÜ tasten hierover ©enigszins in 't duister. 'tls een mooi aanbod, en iemand die een kwart millioen aan de gemeente wil cadeau doen, behoort natuurlijk voor dat genereuse aanbod geprezen, zooals de burgemeester het gisteren deedmaar wij vragen ons af: waartoe moet die Schouwburg dienen, is er jehoefte aan in Haarlem! De vraag stellen, dunkt ons, is haar beant woorden. Het is daarenboven zéér de vraag, of de gemeente Haarlem nu geroepen is, een ge meentelijke schouwburg te gaan exploi- teeren, met al den aankleve van dien! Terwijl ten derde de gemeente bezwaard zou worden met afstand van een terrein, dat nu een fraai plein ie, enmet betaling van kosten voor mobilair en tooneelversiering, die werkelijk niet gering zullen zijn!.... Alles bijeengenomen, gelooven we niet dat de Raad hoe genereus en royaal het aan bod ook is op dit cadeau moet ingaan. Wij zouden dat, wat ons betreft, dan ook zéér betreurenwat natuurlijk niet wegneemt lat wij van harte waardeeren het feit, dat een Haarlemmer zóóveel voor zün vaderstad blijkt over te hebben. Alleenhet geld kan o.i. nuttiger be steed! Onze nabetrachting moet zich, om verschil lende redenen, heden bepalen tot het voor naamste punt: de Amsterdamsehe poortbrug. De Raad heeft tenslotte, in arren moede, zou den we haast zeggen, en zeker mag men zeg gen, in óver-vermoeidheid omtrent dit punt, aangenomen het voorstel van B. en W. om, naar plannen van den heer Dumont. een brug l-e bouwen naast de Amsterdamsehe poort aan ie Noordzijde. Daarvoor moet de Amsterdam sehe vaart iets verlegd, en tevens zal de be staande brug die door de poort leidt, in schui nere richting (op het hart van den weg) wor den verlegd. Wy zeggen: de Raad was er beu van. En toch natnen de beeren ten slotte dat voorstel maar aan. De zaak was werkelijk uitgeput, en bevredigen doet deze „oplossing" maar heel weinigen. Maar men kon haast niet anders, 't Eenige zou geweest ziin een voorstel om alles nog eens uit te stellen, tot tiid en wijle de Raad besproken heeft.... het plan, het groot© plan, waarvan deze brugbouw een on derdeel heet: het groote plan van verbete ring der toegangswegen in het Oosten der stad. Maar de heer Nagtzaam, die pogingen deed Dm onderteekenaars te krijgen voor zulk een voorstel tot uitstel, kon ze niet bijeenkrijgen. Men was er beu vanSinds 1908 trou wens is dit zaakje nu al aanhangig. Men zal vragen: waarom dan sinds 1908 niet Jat groote plan, waarom de Raad al herhaaldelijk heeft gevraagd .wij spatieeren!) niet ingediend! Het a s ingediend, maar het is, op de gewone wys, achterbaks gehouden! De Raadsleden wisten en weten ©r wat van: Je heer Dumont is de ontwerper en de Ba- kenessergracht behoort er bij om gedempt re Maar voor het overige is het plan geheim gebleven, en ook nooit door den Raad goed gekeurd. Het plan-Dumont is weer een onder-onsje, waar de burgerij, het publiek, niets meie te maken schijnt te hebben. Die burgerij (die voor de vijf of zes ton zal hebben te dokken) kan er koud van blijven en zoowaar deden nu B. en W. ongeveer, alsof dat fameuze plan-Dumont, dat in het geheime laad je heeft gelegen, al mir nichts dir nachts als aangenomen kon worden be schouwd! Dat was velen raadsleden toch te kras: de heeren van Styrum, van Rossnm, van de Kamp en vooral Nagtzaam lieten dat duide lijk uitkomen, maar.... het gaf niet. Laten we er maar een eind aan maken, zei de meerderheid, al was het een kleine. En nu krijgen we, voor het bagatel van 81.000 guldens, een nieuwe brug naast de Amsterdamsehe Poort, die u over een breeden weg zal voeren naareen nauw straatje, en voorts zullen we nu vast zitten aan een plan van verbetering van verkeerswegen dat vijf a zes ton zal kosten enwaarvan de burgerij nu voor het eerst hoort! Wii kunnen niet zeggen dat het besluit door den Raad gisteren genomen, gelukkig was, ook al is er een langdurige kwestie mee doorgehakt! Wat de details betreft, zii verwezen (als voor de overige punten van de agenda) naar de discussie, in het verslag uitvoerig opgeno men. Alleen zy gezegd dat wij het betreuren dat de zéér rationeele weg, door den heer Heerkens Thyssen aangewezen om de oude brug voor de Poort te laten liggen althans tot de nieuwe is gebouwd niet werd inge slagen. Dat kon toch in ieder geval gepro beerd! DE TRAPJES AAN HET SPAARNE. Een bewoner van het Spaarne vraagt gast vrijheid voor enkele regelen tegen de opmer king: van den heer Elffers in de gisteren ge houden vergadering van den gemeenteraad en die betroffen de trapjes aan het Spaarne hij de Melkbrug. De heer E. meent, dat deze trapjes een voortdurend gevaar zijn voor de jeugd, die daar gaarne speelt, terwijl zij nergens nuttig voor zün. Dit laatste valt op goeden grond te hetwy- felen. Voortdurend leggen daar motor- en roei bootjes aan en vele schippers maken van deze trapjes gebruik om van of op hun schip te komen. Wat het gevaar voor de jeugd betreft, ze ker, dit bestaat, doch dit is overal, waar wa ter is, en zou men dit wallen beperken of wegnemen, dan zou men langs de grachten wel een hek mogen plaatsen zoodanig inge richt, dat de jeugd er niet door of overheen kan komen, dus liefst van kippengaas. Deze trapjes bewijzen aan velen goede dien sten en van den anderen kant is het gevaar er zeker niet grooter dan overal lange het water en zoo as er dus volgens de meening van bedoelden bewoner van het Spaarne toch we> nig reden om, zooals de heer E. deed,^ aan te dringen op het doen verdwijnen van die trap jes. Het gevaar dat ze opleveren, wordt im mers verdrongen door het nut dat ze hebben. Intusschen is het te bewonderen dat de heer Elffers zün vroede-vader-blikken bü zyn vele wandelingen langs het Spaarne, ook op zulke nietigheden Iaat vallen. PERSONALIA. De heer W. Dernison, tuinder alhier, is als zzoodanig bij de plantsoenen van de gemeente benoemd. R. K. ONDEKUbWlGIEREN-VEREENIGING „SINT MARTINUS". Dinsdagavond hield bovengenoemde veree- niging haar 2de jaarvergadering. Nadat de voorzitter met den Christelijker! groet de vergadering had geopend en oenige punten van de agenda waren afgewerkt, gaf de secretaris in zijn verslag een overzicht van het afgeloopen vereenigingsjaar. Uit dat verslag bleek dat alhoewel geen grootte dingen konden worden gedaan, toch in de goede richting was gewerkt, waarvan een ldeine bibliotheek welke dit jaar werd opgericht en waaruit de leden degelijke en leerzame lectuur wordt verstrekt, een be wijs rs. Mocht de vereeniging niet veel zijn voor uitgegaan een kleine schrede voorwaarts viel toch te constateeren ook wat ledental en do nateurs betreft. De blijken van sympathie werden haar evenals het vorige jaar, ook dit jaar niet JntmnrAo6011 bfu£ 0ver het Spaarne is er inI onthouden; vooral van de zijde van het be- n on brut? u a/breken van de Gravenstee-1 stuur der R. K. Militaïrenvereeniging mocht tossehen 'rii»'-.r'-l geheel wordt zoo geraamd 1 zij steeds welwillende tegemoetkoming tv.hnnrrTn 611 zes I ondervinden, waarvoor de secretaris in Dat hoorden we ervan i verslag dank bracht. DE VOORGEVEL VAN DEN DE GEMEENTE HAARLEM AANGEBODEN SCHOUW BURG OP HET WILSONSPLEIN. z^jn Die dankbaarheid uitte hy ook ten opzich te van den Geestelijken Adviseur den Wel- Eerw, Heer Noordman. De bibliotheek, die door diens krachtdadige hulp werd opgericht, de wijze waarop Zijn Eerwaarde ons steeds met goeden raad ter zijde stond en vooral de zoo aangename om gang in de vereeniging mogen zoovele blij ken zijn, van zijn waar medeleven met ons. Nadat nog eenige punten der agenda, waar onder ook het verslag vau den penningmeester waren afgehandeld, en de leden tot bijwonen .van een retraite ook dit jaar weder in Noord- wijkerhout te houden, waren opgewekt werd deze goed bezette vergadering met den Chris- telijken groefc gesloten. R. K. KIES VEREENIGING. Gisterenavond hield de R. K. Kiesvereni ging eene algemeene vergadering in het ge bouw: „St. Ravo". Zij; was zeer goed bezocht. Na de opening der vergadering met gebed en het lezen der notulen stelde do voorzitter, de heer Mr. J. N. J E. Heerkens Thijssen aan de orde de verkiezing van een -oheei nieuw bestuur, aftredende wegens wijzig-, ng der statuten. Verder deelde de voorzitter mede dat een nieuw bestuurslid moet gekozen worden in de plaats van den heer J Brakenhoff, die ontslag heeft genomen wegens vertrek uit de gemeente. De voorzitter meende dat het de plaats was om hulde te brengen aan den heer Brakenhoff van wat hij in het belang der Kiesvereeniging deed als bestuurslid, maar niet alleen als bestuurslid maakte de heer Brakenhoff zich verdienstelijk, voor al ook als propagandist in tij den van verkiezingen. Dan was de heer Bra kenhoff in de weer van den morgen tot den avond. Daarvoor brengt spr. hem warme hul de en dank bij zijn afscheid (warm applaus). Een der aanwezigen stelde voor het aftre dend bestuur bij acclamatie te herkiezen. De statuten verzetten zich echter hiertegen. Op een vraag of de voorzitter bereid was zich een eventueele herbenoeming wederom te laten welgevallen, antwoordde deze, on der applaus der vergadering, toestemmend. Het resultaat der eerste stemming was dat het aftredend bestuur met overgroote meer derheid van stemmen werd herkozen, en voor de Vacature-Brakenhoff een nieuwe stemming moest worden gehouden. De heer Mr. J. B. Romans, die eveneens een aantal stemmen op zich vereenigd had, gaf te kennen een eventueele benoeming niet te zullen aannemen. De tweede vrije stemming bracht geen de finitief resultaat, zoodat een herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Lom beek en J. van Seggelen. Gekozen werd de heer Jos. van Seggelen. De gekozen bestuursleden namen allen hunne benoeming aan. Daarna werd uitvoerig besproken de agen da van de vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, in deze maand te Utrecht te houden. Besloten werd dat de afgevaardigde over 't algemeen naar beste inzien over de ver schillende voor deze vergadering ingediende voorstellen zou stemmen en spreken. Eenige zaken werden echter met name, soms uitvoerig, aangeroerd. Daarbij was voor eerst het voorstel, om op den Tweeden Pink sterdag voortaan de jaarvergadering van den Alg. Bond vast te stellen: dit voorstel zal niet worden gesteund. Ter sprake kwam voorts de motie-Nij me- gen, die zich ervoor- verklaart den Algemeenen Bond de verklaring te doen afleggen dat de katholieke partij zieh met algemeen kies recht voor mannen (gezien de politieke om standigheden) zal kunnen vereenigen. De voorzitter vulde het zeer magere prae- advies van het hoofdbestuur („de motie is in hooge mate inopportuun") aan met de ver klaring dat zulk'n uitspraak de zaak der Even redige vertegenwoordiging zou tegenhouden; omdat het stelsel van A. K. tegen het stelsei der E. V. zou worden gezet. Aangedrongen werd er op, dab als dit zoo is, het duidelijk moge blijken op de vergadering van den Al gemeenen Bond, opdat niet de meening ge vestigd worden, dat de katholieken als zoo danig in hun politieke organisatie zijn tegen het Algemeen Kiesrecht! Ongeveer hetzelfde werd wenschelijk ge acht bij de motie-Nijmegen die verbetering der onderwijzerssalarissen urgent acht. Het hoofdbestuur acht zulk een uitspraak „niet op den weg van den Alg. Bond"; men zeide: dat kan, doch laat de indruk niet worden ge vestigd dat de katholieken (men zie Lim burg en Brabant maar eens!) tegen de ver hooging van het minimum zouden zijn! In dezen geest zou de afgevaardigde te Utrecht zich hebben uit te spreken, aldus werd ten slotte goedgevonden. Voorts werd bij de motie-Amsterdam in zake unificatie der politieke actie door een der aanwezigen 'n afgerond en mooi plan voor een politieke katholieke actie ontvouwd, dat echter op raad van den voorzitter, daar het te Utrecht toch niet in behandeling kan ko men, voor later werd bewaard, terwijl dit lid óók bepleitte de wenschelijklieid om op de vergadering van den Alg. Bond anderen dan afgevaardigden en hunne plaatsvervangers toe te laten. Den afgevaardigde van Haarlem werd opgedragen dit punt niet als voorstel maar bij de rondvraag ter sprake te brengen. Voor het overige vereenigde de vergadering zich met de praeadviezen van het hoofdbe stuur. De bespreking over dé candidaatstelling voor de a-.s. gemeenteraadsverkiezing had tot resultaat dat in de vacature-Wilkens candidaat werd gesteld de heer M. L. A. Klein. Verder besloot de R. K. Kiesvereeniging om den can didaat der Anti-Revolutionairen te steunen, onder voorwaarde dat de A. R. den candidaat der R. K. Kiesvereen. overnemen en steunen. Om over half twaalf sloot de voorzitter de vergadering met gebed. OP EEN TREIN GEWORPEN. Om half vijf gisterenavond zijn van een trein komende uit de richting Rotterdam de rui ten van een coupé ingeworpen. Gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. EXAMENS LAG. ONDERWIJS. Gisteren zijn geëxamineerd zeven vrouwe lijke candidaten. Geslaagd zijn de dames: A. J. Clausing, Haarlem; A. Davidson, Hel der; M. Weeshöff en A. E. O. Wengen, beiden Haarlem. H. V. B. V. „DE TIEN". In de gisteravond in Café Brinkmann ge houden jaarvergadering van deze vereeniging had, nadat de gewone punten waren behan deld, bestuursverkiezing plaats. In de plaats van den heer H. C. Yernout en den heer J, van Olphen, die resp. als penningmeester en 2e secretaris aftraden en zieh niet herkiesbaar stelden, werd als penningmeester gekozen de heer B. van Liemt, terwül de heer W. Lange- veld tot 2e secretaris gekozen werd. Medegedeeld werd dat door het bestuur stappen worden gedaan om voor vrijwilligers der brandweer vrijstelling van landweerdienst te verkrijgen. VAN DE GROENTENMARKT. Gisteren zijn alhier door Gebr. Witkamp de eerste nieuwé aardappelen aan de groen- tenmarkt gebracht. Ze zyn opgekocht door P, Brussé, Groote Houtstraat, en F. Beelen, Kruisstraat, alhier VELSEN. De waterleidingwerken. B. en W. stellen den gemeenteraad voor hen te machtigen den heer D. Drost, ingenieur-onderdirecteur der waterleiding te Amsterdam, de directie op te dragen van de uit te voeren waterleiding- werken in deze gemeente. Een kinderwagen omver. Woensdagmiddag werd een kinderwagen, waarin zich een twee tal kinderen bevonden, door een zwaar met groenten beladen wagen aangereden. De kin derwagen viel om. Een kindje, dat tegen een der wielen kwam te vallen, kreeg een gat dm het hoofdje. Het andere kwam er zonder lichamelijk letsel af. Raadsvergadering. De suppletoire agenda voor de openbare vergadering van den ge meenteraad dezer gemeente, op'Vrüdag 8 Mei, nam. half zeven, vermeldt: la. Machtiging benoeming deskundige voor de uitvoering van werken inzake de waterlei ding. Toelichting: In verhand met het bepaalde in Gemeenteblad no. 69 van 1912 stellen B. en W. den gemeenteraad voor hen te machtigen den heer D. Drost de directie van de uit te voeren waterleidingwerken op te dragen, on der de door hen te stellen voorwaarden. HOUTRAKPOLDER. Brand. Gistermiddag tegen 5 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de niet- gebruikte, op het erf staande paardendorsch- machine bü den landbouwer Komen aan den Voorderweg, waardoor die machine, een bou ten met riet gedekt schuurtje met nagenoeg den geheelen inhoud en aanzienlijke hoeveel heden ongedorscht graan en stroo zyn ver brand; het woonhuis met aangebouwde hqu- ten stalling, dat reeds brandende was, terwyl beide gebouwen zooveel mogelijk waren ont ruimd, wist men te behouden. De brandspuit van Halfweg (1 uur afstand) was ongeveer een uur na het uitbreken van den brand op het terrein en moest, met het oog op den oogst en het stroo, den geheelen nacht in werking blyven. De burgemeester was geruimen tyd op het terrein. Niet alles wat verbrand is, was verzekerd. HILLEGOM. Bouwen. Aan de aannemers C. G. v. d. Poll en A. Leliveld alhier is opgedragen het ver nieuwen, vergrooten en aanbouwen der empla cementen der N. Z. H. T. gelegen te Oegst- geest. Aan den aannemer S. den Boer alhier is als laagste inschrijver gegund het bouwen van een burgerwoning aan de Weeresteinstraat voor rekening van den heer J. v. Til Rz. voor de som van 7998. Onbestelbare stukken gedurende de tweede helft van April: L. Jause, Amsterdam; F. J. Drulleman, Amsterdam; N. Hovenier, Hille- gom; Bene Poepjes, Kalenberg; Alida Cohen, Antwerpen; Frl. M. Tillmann, Berlin Schone- herg; Th. Maier, Miinebcn; (alle hriefk.). Dr. Henry Kotha, Monte Carlo (brief). HET VOORSTEL-AALBERSE. Te Amsterdam werd voor het Burefa van Advies voor den Handeldryvenden- en Indus- trieelen Middenstand door Mr. Paul Keymer uit Hilversum een lezing gehouden over oneer- lyke concurrentie. De volgende motie werd aangenomen: De vergadering gehouden door 't Bureau van Advies voor den Handeldryvenden en indu- strieelen Middenstand te Amsterdam, op 5 Mei 1914, gehoord de inleiding van den heer Mr. Paul Reymer over de aanvulling van het straf wetboek met een artikel tegen de oneerlijke concurrentie, ingediend bij de Tweede Kamer door den heer Mr. Aalberse, draagt het bestuu» van het Bureau op aan het Bureau der Kamet mede te deelen, dat de aangesloten Midden* standsvereenigingen aandringen op spoedige behandeling en verheffing tot wet yan gei2 noemd voorstel-Aalberse." KATH. SOCIALE WEEK. Naar wy vernemen, zal dit jaar de KatK Sociale Week te Enschedé worden gehouden/ en wel van 8 tot 15 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1