binnenland. BUITENLAND. Ingezonden Mededeeling. s, Schele hoofdpijn bij kinderen. Staten-Generaal. fcLGESSEER OVERZICHT. KORTE BERBGHTEU. De commissie voor buitenlandsche zaken van de OOS fENRIJKSCHE delegatie begon gis teren de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken. De rapporteur, markies Bogueheni, sprak over een meer intieme ver houding in den driebond, welke kort geleden den vrede in stand hield en de Oosten rijksehe belangen deed eerbiedigen. De vooroordeeleu van Engeland zijn verdwe nen en de traditioneele vriendschap voor de ücnanmonarehie krijgt weer de overhand. Afgevaardigde Barnreither begroette de toe nadering van Duitschland en Engeland, als het eerste morgenrood van een nieuwen politieken tijd. Hij wensehte dat de betrekkingen met Rusland zoo waren als in het exposé van graaf Berehtold is uiteengezet. In een eergisteren te Weenen gehouden bij eenkomst van partijleiders werd, zooals uit een telegram reeds bleek, besloten, nieuwe bespre kingen te openen tussehen de vertegenwoordi gers der Tsjechen en Duitschers over de kwes tie der samenroeping van den Boheemschen landdag. Dit besluit werd genomen op voorstel van den voorzitter van het huis van afgevaardig den, dr. Sylvester. Deze heeft reeds stappen ondernomen om een conferentie, als boven be doeld, voor te bereiden en is geneigd, de con ferentie eventueel ook in Praag bijeen te roe pen. De besprekingen zullen waarschijnlijk na afloop der zittingen van de delegaties plaats vinden. De Tsjechen wenschen Praag, de Duitseh- Bohemen en de minister-president Weenen als plaats van anderhandeling. De kans op succes van deze nieuwe onder handelingen wordt gering. De wapensmokkelarij in ULSTER gaat kalm haar gang. Eergisterenavond is in de Scliotsche haven Leith de „Breslau" binnengeloopen, met zes manschappen van het Ulster-9mokkelschip „Mountjoy" of „Fanny" aan boord, vertelt de „Msb.". Zij waren als machinist, stoker, steward en matrozen aangemonsterd en ver klaarden niet geweten te hebben, dat de „Mountjoy" geweren voor de Orangemen van Ulster geladen had. Spoedig echter wisten zij het. Aan boord ge noten zij niet de minste vrijheid; zij mochten zelfs niet aan hun vrouwen en kinderen schi ij- ven. Eens dreigde zelfs muiterij uit te breken, wijl hun verboden werd geld te zenden aan hun gezinnen. De bootsman verklaarde aan een journalist, dat de lading ongeveer anderhalf millioen gul den waard was. Waar de wapens en munitie vandaan kwa men, wist hij niet te zeggen. Veertien dagen lang kruiste de „Mountjoy" 'op de kust van Ulster. De naam „Mountjoy" was op een stuk linnen geschilderd en voor Luis Potosi wordt gevangen gehouden en eiken avond het dreigement krijgt te liooren, dat hij morgen gefusilleerd zal worden, wordt niet veel gewicht gehecht. „Tribune", „World" verzekeren echter, dat in congresbringen thans algemeen pessimisme heerscht over het resultaat van het bemidde lingsvoorstel. Over deze bemiddelingsvoorstellen is het in- tusschen wat nieuws. Nadat staatssecretaris Bryan met de gezan ten der A. B. O.-staten een onderhoud had ge had. werd medegedeeld, dat definitief besloten is. de bemiddings-actie buiten Oarranza om voort te zetten. Blijkbaar beschouwt men eeni- ge wijziging in Carranza's houding als buiten gewoon twijfelachtig. De Mexicaansche regeering heeft Eabosa, Luiz Elgurro en Auguste Rodriguez, die in Mexico een werkelijk gezag genieten, dat alle waarborgen biedt voor hun onpartijdigheid, aangewezen, om als tnsschenpersonen op te treden bij de met de Zuid-Amerikaansche repu blieken, die hare bemiddeling hebben aangebo den, aan te knoopen onderhandelingen. De in het oog loopende vriendelijkheid van dc- regeerïng der Vereenigde Staten jegens de Mexicaansche rebellen en speciaal jegens gene raal Villa is volgens het „Alg Hbld." veel Ame rikanen een doorn in het oog. Zij zijn n.l. en naar al hetgeen omtrent deze gewezen ban diet bekend is geworden niet ten onrechte van meening, dat de door de regeering zoo verguisde Huerta, vergeleken bij Villa, haast als een model van braafheid beschouwd kan worden. De verbolgenheid over deze kortzichtig beid der regeering uitte zich Dinsdag in den Senaat in de vraag van den republikeinschen senator Lippitt van Rhode Island of het waar was, dat de regeeriug plan heeft Villa te erken nen als voorloopig president van Mexico. Daarop las Lodge, eveneens een republi- keinsche senator, een lijst voor van door Villa gepleegde gruweldaden, ontleend aan Londen- sche bladen. Hij voegde daaraan schamjjer toe vernomen te hebben, dat departement van bui tenlandsche zaken een levensbeschrijving van Villa voorbereidt, waarin diens wandaden zoo veel mogelijk vergoelijkt worden en dat hij daarom dit uitvoerig relaas met namen en plaatsen ter beschikking der regeering stelde om haar als leiddraad te strekken bij de voor genomen uitgave. Villa heeft het voorstel van de aanhangers van Huerta om met hen gezamenlijk den strijd tegen de Amerikanen aan te binden botweg van de hand gewezen. Dc rebellen-aanvoerder verklaarde, dat de partijgangers van Huerta de interventie van de buitenlanders alleen uit lokt hebben om beter het door hen beoogde doel te kunnen bereiken. Toch openbaart zich in offeieele kringen een toenemend stilzwijgen, vooral over de militaire toebereidselen. Volgens de publieke opinie zijn er daarom nieuwe complicaties te vreezen. Aan de werkzaamheid der Mexicaansche troepen voor "Vera Cr\iz wordt vooreerst geen ernstige beteekenis toegekend. 13jj bet voort- duren van deze bedreigingen bestaat echter SPANJE. De kapiteins, de officieren en aan de universiteit te Heiden aan den boeg vastgespijkerd. De schoorsteen I - •T het gevaar van het mislukken der bemidde- was eerst wit, later zwart en ten slotte rood u t;1 geverfd. Toen het afgesproken signaal van de kust kwam, werden de wapens in drie kleinere sche pen overgeladen, waarna de „Mountjoy" naar Hamburg koers zette. De bemanning van de „Mountjoy" bestond üit matrozen van verschillende nationaliteit. De unionistische bladen schijnen het er op aan te leggen om in elk geval te zorgen, dat de Ulster-kwestie het pièce de milieu van den po litieken toestand blijft en dat de begrooting en de strijd daarover te voeren, niet haar plaats zal innemen. Ze bespreken de millioenen-rede van Lloyd George en de nieuwe voorstellen, die daarin vervat waren, met gvoote gematigheid en terughoudendheid. De „Daily Mail" komt er open voor uit en verklaart, dat Ulster het brandpunt moet blij ven en de begrooting dit niet mag worden. Wel legt de kanselier van de schatkist het, volgens dit blad, er op aan, om de opmerkzaamheid van Ulster en de groote kwestie van deu iag af te wenden, de financieele kwestie naar voren te schuiven en tot een groote campagne over de begrooting uit te Tokken. Maar dit, mag niet gebenren. Zoolang Ulster niet voor den onder gang gevrijwaard is en het land niet is verze kerd tegen 'n burgerkrijg, zoolang moeten de nieuwe belastingen, hoe valsch en verkeerd zij dan ook zijn wat beteekenis betreft, op de twee- Ie plaats komen. Ook de „Morning Post" is van oordeel, dat het snood bedoelen bij Lloyd George heeft voor gezeten, om de aandacht van Ulster af te trek ken. Daarom was de begrooting zoo gecompli ceerd en zoo meer. In enkele bladen wordt ook de vraag gesteld, of de regeering weer op een herfstzitting van het Lagerhuis aanstuurt, daar de begrooting een geheele rij nieuwe wetten medebrengt. De „Timesweet te melden, dat eergisteren reeds een particuliere bijeenkomst heeft plaats gehad van den minister-president Asquith, den leider der conservatieven, Bonar Law, en den ongekroonden koning van Ulster, Carson. De besprekingen liepen over de Ulster-kwestie en de vraag op welke wijze deze kwestie zoo snel mogelijk langs vredelievenden weg kan worden opgelost. Bijzonderheden over het verloop van deze conferentie zijn nog niet bekend. De toestand in MEXICO, blijft nog steeds de algemeene aandacht vragen. De New-Yorksche correspondent van de „FrankfZtg." seint d.d. 5 Mei aan zijn blad dat de spanning aan het front der Amerikaan- ■ehe troepen in Vera Oruz zoo groot is, dat generaal Funston kanonnen van de schepen heeft doen landen. De Mexicaansche comman dant, generaal Maas, moet de laatste dagen groote versterkingen gekregen hebben. Intusschen wordt in Washington met het daar gebruikelijke optisme verzekerd, dat alles vlot van stapel loopt en aan een bericht, dat «ie Amerikaansehe consul Sillfman in San ling. Dan zou het tot den Amerikaanschen op- marseh naar Mexico, mogelijk ook tot een be zetting van Tampico en Manzanillo komen. De meeningen over Huerta's bedoelingen zijn, ondanks het feit, dat hij zijn vertegen woordigers op de A. B. C.-conferenties benoemd heeft, verdeeld. Wilson's vertrouweling, John Lind, had gisteren een gesprek met senatoren. Hij was van meening, dat Huerta zpu vluch ten. Volgens de opinie van anderen legt Huerta het er op aan, een inval der Amerikanen uit te lokken. Generaal Carranza heeft zijn weigering van het voorstel tot wapenstilstand daarmee ge motiveerd, dat deze alleen Huerta tot voordcel strekt. De A. B. C.-staten, die zich met de oplossing- der tegenstelling tussehen Huerta en de Unie bezighouden, hopen steeds nog op Carranza's latere deelneming. De correspondent van do „Evening Sun" te Gnadelajara seint, dat zij bij onlusten in de El Favonmijnen te Host-atipagnillo. Twee Amerikanen zouden gewond zijn. Bui ten het rapport van admiraal Howard, betref fende de onlusten in dè El Favonmijnen heeft het ministerie van Marine te Washington geen bevestiging van het bovenstaande bericht ont vangen. Het. is best, mogelijk dat deze feiten weder om het conflict zouden verscherpen. De republiek HAITI wordt aangesproken om schadeloosstelling door Engeland en heeft steeds een ultimatum op haar dak gekregen. De diplomatieke vertegenwoordiger van En geland heeft aan de regeering van Haiti een ultimatum overhandigd, waarin de betaling ge- ëischt wordt van 62.000 p. st. als schadeloosstel ling aan de Britsche onderdanen voor de ver woesting van een zaagmolen gedurende de re volutie onder Leconte zoo meldt een Reuter bericht. De tijd in het ultimatum bepaald was gisterenavond zes uur verstreken. Naar aanleiding van een bericht over het Engelsche ultimatum aan de regiering van Haiti, stelde het departement van Buitenland sche Zaken te Washington zich haastig in ver binding met den Engelsclien gezant aldaar, eu verzocht in ieder geval eenig uitstel toe te staan. De gezant vroeg telegrafisch aan het Engelsclie ministerie van Buitenlandsche Za ken om uitstel te verleenen, zoodat een onder zoek kan worden ingesteld. Een later bericht uit Port au Prince meldt dat het congres het gouvernement machtigt om inet den Engelsclien vertegenwoordiger te onderhandelen en een crediet te openen voor de betaling van het geëischte bedrag. DUITSCHLAND. Op het oefeningsterrein van Pzorzheim, viel bij de geschut-exercities een kanon om. Enkele kanonniers geraakten er onder; twee .werden zwaar en twee licht machinisten van de handelsvloot, proclameer den de algemeene staking, welke te midder nacht zou beginnen. Hun collega's in Barce lona, Santander en Le Coruna Gyon, Sevilla en andere havens sloten zich bij de beweging aan. Talrijke schepen liggen stil te Bilbao en am andere havens. Te Ferrol is eveneens de algemeene staking afgekondigd. COLORADO. Volgens telegrammen uit Colorado, waar thans door de justitie onder zoek wordt gedaan naar het doodschieten van een aantal stakers, tijdens de jongste woelingen, bestaat er mogelijkheid, dat mr. John D. Rockefeller Jr. gearresteerd en naar Colorado gebracht zal worden, ten einde zich daar te hooren beschuldigen van aanzet ten tot moord, als gevolg van den opstand en het laten doodschieten van mannen, vrou wen en kinderen iu het stakingsgebied, meldt de „Tel." Een groot aantal patroons in Colorado heb ben gedreigd, de stakingsleiders te doen ar resteeren op beschuldiging van moord en -aanzetten tot moord, en het wordt als zeker beschouwd, dat, indien zij hiertoe inder daad overgaan, de stakingleiders onmiddel lijk met gelijkluidende beschuldigingen te gen den jongen Rockefeller voor den dag zullen komen, evenals tegen de leden der Baldwin Feltz Detctive Agency, die de ge wapende wachts leverde, en tegen andere bekende eigenaars. Het schijnt, dat het rapport van het leger bestuur van den staat het optreden der mi liciens verre van verontschuldigt. Evenals de jury te Ludlow, schrijft het de ver antwoordelijkheid voor het verlies van zoo veel menschenlevens en het verwoesten van eigendommen in Ludlow voornamelijk toe aan het optreden der soldaten. De bladen te New York het rapport be sprekend, verklaren, dat de door de mijn werkers, zoowel als der soldaten in Colo rado bedreven wreedheden, even laag' wa ren als de misdaden, die men aan de Mexi canen pleegt toe te schrijven en „een schan de voor de beschaving beteekenen." ALBANIë. Ten Noord-Westen van Dibra hebben Servische troepenaïdeelingen de Al- baansche grens overschreden, op een heu velrug op Albaansch grondgebied hun artil lerie opgesteld en daar verschansingen op geworpen. AMERIKA. Het stoomschip „Franconia" van de Cunardlijn zond een draadloos tele gram, meldende, dat het een boot oppikte, waarin zich dertien overlevenden bevonden van het Engelsche stoomschip „Columbian", varende van Antwerpen naar hier, welk schip Zondagnacht in volle zee in brand raakte. Wij meldden dit reeds gisteren. De overlevenden brachten het lijk mee van den eereten steward. Een andere boot, bevat tende de eerste en tweed© officieren en ze ventien man, zwalkt nog rond. De overlevenden waren uitgeput, daar zè reeds veertig- uren in' de boot hadden doorge bracht. De brand brak Zondag uit. Bijna onmiddel lijk nadat het vuur ontstaan was, Volgde er een reeks hevige ontploffingen. Het toestel voor de draadlooze telegrafie werd vernield. Een later ontvangen'draadloos telegram van «o „Manhattan" moldt do redding van den Wa- piteih Mc. Donald *:eri dertien leden der be manning van de „Columbian". Een machinist werd door de ontploffing' gedood. Een matroos kwam bij het verlaten van het schip in de golven om. Men is nog op zoek naar een derde boot, welke negentien man bevat. Tot. mi toe ^ijn in het geheel 27 man gered. De sehelo hoofdpijn, ofschoon voornamelijk een ziekte bij rijperen, leeftijd, komt tocli nog al dikwijls voor bij de kinderen. Bij de volwas senen komt zij uit den volgenden aanleg voort: de jicht, gebrek in de voeding-, veroorzaakt door te veel opnamen en onvoldoende vertering; bij de kinderen is zij een nagenoeg zekere aandui ding van bloedarmoede. Wij raden dan ook aan de ouders, wier kinderen over schele hoofd pijn klagen, hen de versterkende behandeling met de Pink Pillen te doen volgen/ onovertrof fen tegen de bloedarmoede. Het kind beklaagt zich in h'et algemeen »iet al]een ,°yer schele hoofdpijn, maar ook oVfr oorzuizingen, ge zichtsverduistering hii *s meestal bleek en heeft gebrek aan eetlust, even zoovele aanwij zingen, dat een versterkende en verkwikkende behandeling noodig- is. Zij zijn verkrijgbaar a fi.75 Per j 9 P« ze* doo- zen bij het Hoofd-depöt Oacoatakade 15hui«, Amsterdam. Voor Haarlen en omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Gr. H0U',.t.r"'JW. ASchou- ien, drogist te Lisse. En verder bij verschillende Apothe kers en Drogisten. BEZOEK VAN ILET DEENSCHE KONINGS PAAR. Bij gelegenheid van het verblijf van het Deensche staatshoofd on gemalin in ons land zijn door H. M. de Koningm toegevoegd aan Z. M. den Koning do. schout-bij-nacht Naudin ten Gate, commandant in de stelling van Den Helder; kqlonel llabbema, comman dant der brigade Grenadiers en Jagers en de le luitenant van bet regnnent huza ren J. A. baron van Heeckeren van Mole culen; aan H. M. Koningin Alexandrine me vrouw Groeninx van Zoelen, dame du p. - lais; jhr. Van de Poll,opperschenker en J. A. baron van Pallandt van Walfort, ka merheer in buitengewonen dienst te s Gra- venhage. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag 14 Mei, via Vlissingen met een der nacht- mailbooten der Maatschappij „Zeeland naar Engeland oversteken, alwaar Hare Majesteit eenige weken zal vertoeven. UIT DE STAATSCOURANT. - Bij K. B. is, met ing. van 1 September, benoemd tot leera§t$ R- H, B. S. te Hoorn, W. Macalester Loup, te 's Gravenhago. Bij K. B. is tot ,eu met den dag waarop de non-activiteit yaïi den lióogleeraar dr, B. D. Eerdmans zaT eindigen, benogtotj tot tijd. hoogl. in dé' iac. der. godg'eleèraiieid om onaerwns te geven in de Isr. letterkunde en de uit legging van het Oude Testament, dr. A. J. Wensinck, tevens hoogl. in de fac. der let teren en wijsbegeerte aan de Universiteit Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, mr. H. G. Jor- dens, kantonrechter te Zwolle. DE KAMERZETEL VAN KATWIJK Naar aanleiding van de verkiezing van Baron Wassenaer van Catwijck tot lid der Eerste Kamer, wijst de Tijd erop hoe reeds geïnfluenceerd wordt op de beslissing der kiezers in het district Katwijk, waarvoor de nieuw-gekozene zitting heeft in de Twee- do Kamer. Reeds Dinsdagavond kregen sommige vrijzinnige bladen van een cor respondentie-bureau de mededeeling, dat dr. J. Th. de Visser bestemd was tot- opvolger van den heer van Wassenaer. Dit geschied- °P een oogenblik, dat de laatste nauwe lijks het bericht zijner benoeming" kon heb ben ontvangen en het dus nog niet eens zeker was, dat hij deze zou aannemen. Het spreekt van zelf, dat het der vrij zinnige bladen lieel wat waard zou zijn als er eens een frissche kibbelpartij kwam tussehen de partijen der Coalitie. Men meldt uit Katwijk aan de „Nieuwe Courant", dat de heer mr. O. J. baron van Wassenaer van Catwijck zijn benoemin. tot lid Van de Eerste Kamer zal aannemen. Het bestuur van de Chr.-Hist, Kiesvereeni- ging te Katwijk aan Zee zal vooretellen, in zijn plaats candidaat te stellen den heer R. Snoeck Henkemans, oud-lid van de Tweede Kamer. Aan de districtsbesturen der a.-r. en r.-k. kiesvereenigingen zal worden verzocht deze caudidatuur over te nemen. Uit het district Katwijk wordt aan het „Huisgezin" geschreven, dat nu tengevolge van de verkiezing van baron Van Wassenaer van Catwijck tot lid der Eerste Kamer dit district vacant is, vermoedelijk reeds in de eerstvolgende vergadering van de R. K. Cen trale Kiesvereeniging op 14 Mei de vaca ture besproken zal worden. Bij verschil lenden bestaat het voornemen dit district vertegenwoordigd te krijgen door een Ka tholiek bloembollenkweeker of verzender. Reeds worden namen genoemd. MINISTER TREUB'S OUDERDOMSRENTE. In de vergadering van den Bond van an ti-revolutionaire Gemeenteraadsleden in de provincie Groningen, werd na bespreking van het ontwerp-Treub,, ouderdomsrente, de volgende motie aangenomen: „De bond van a.-r. Gemeenteraadsleden in de provincie Groningen, in vergadering bijeen, spreekt zijn diepe teleurstelling uit over de plannen van minister Treub ten opzichte der sociale verzekeringswetgeving. acht het ontwerp-Ouderdomsrente een stap in de verkeerde richting, daar het ar men- die het volk zedelijk en stoffelijk ver zwakt, stelt in de plaats van sociale verze kering, die het volk in zedelijken en stof- felijken zin zou sterken, en oordeelt dat in dit ontwerp aan de gemeente een taak wordt opgelegd die haar administratief en finan cieel te zware lasten oplegt. iAf NederlandscliIn de hoofdstad zijn reeds meerdere haar- en baardkunstenaars er toe overgegaan, hun stiel te noemen met den Hollandschen naam, zoo lezen wij in De Tijd. Men heeft ten minste al heel wat Kappers, die vroeger Coiffeurs waren. Bar biers zien er evenwel nog tegen op, om zich Scheerders te noemen, al spreken zij dagelijks in hun moedertaal van scheren en opscheren. Als een aardige variatie op dit gebied, toont men ons oen adreskaart van een baardscheerder in een nieuwe buurt, die niet alleen vertelt, dat hij een Coiffeurszaak zou openen, maar ook, dat hij zal handelen in Brosuturien en Toillet-arfcikelen. Behalve dameskapper is deze man ook nog Pasti- ceur en Maniceur. Wat een ge-Ceurl Misdaad. Op den straatweg Oldenzaal— Denekamp, nabij Oldenzaal werd Dinsdag avond door een paa,r voorbijgangers het lijk gevonden van een circa 23-jarigen Duitscher, die door een schot in den slaap bleek [gedood te zijn. In zijn nabijheid lag een nog gedeel telijk geladen revolver. Op het lijk, dat naar Oldenzaal werd vervoerd, werd nog circa 10 Mark aan geld gevonden. Ontrouwbaren. Door de politie teVenlo is gevangen genomen de postbode P. Th. H- P., aldaar, verdacht van verduistering van een aangeteekenden brief. Als verdacht Van verduistering van gelden, tot de menage behoorende, is in voorloopig arrest gesteld de fourrier van I., belioorencle tot de depot-compagnie van het regiment infanterie te Assen. Een zakkenroller, Gisterenmiddag, is in het postkantoor op het Beursplein te Rotterdam van een kantoorlooper der firma V. v. d. W., een aangeteekenden brief ge rold, inhoudende f 5000. Ontsporing, Dinsdagmorgen is tussehen Bolsward en Nijland de tram ontspoord, ten gevolge van een botsing met een melkwa gen. De paarden sprongen dwars over do rails en kwamen in den sloot terecht. De machine en meerdere wagens ontspoorden, de melkwagen werd geheel Vermeld, doch niemand werd gewond. Levend hegraven. Twee arbeiders te Maarn in Utrecht werden bij een zandaf- schuiviug ónder het zand bedolven en dood er onder uit gehaald. Lijkje gevonden, 'l'e Amsterdam werd in een kelder, waarin 65 c.M. water stond, het lijkje gevonden van een 4-jarig knaapje. De kleine werd sedert eenige dagen vermist. O verreden. Tussehen Echten en Koeckange werd zekere A. S. door den sneltrein van Groningen overreden en gedood. Niet goed terecht gekomen. Men meldt uit Meppel aan het A. H. ln het gehucht Oosterboer nabij Meppel was een ploeg spoorwegarbeiders aan het werk. Eén hunner kreeg opdracht even naar Meppel te sporen om een werktuig^ te ha len en dit uit den trein te werpen- Hij deed zulks maar trof daarbij een zijner kamera den zoodanig aan het voorhoofd, dat deze levensgevaarlijk gewond werd en onmiddel lijk per ziekenwagen naar Zwolle moest worden vervoerd. Staking. Tc Amsterdam iq-een staking van mestwérkliecfen' uitgèWokeh. De stakende werici ieticn, ren getale van ongeveer 50 en meer end eels by patroons te Sloten werkzaam, eist-hen o.a. eén gulden loonsverbooging. Vreeèelijk ongeluk. In de lucifersfabriek" van de lirma Eras en Paulson, nabij Breda, had Dinsdagavond een verschrikkelijk on geluk plaats, schrijft de Tel. Bij het. uit gaan der fabriek kwam de 16-jarige arbei der Jacq. Goudric, wonende onder Prinsen- hage, al spelende met een drijfriem in aan- raxing, waardoor hij eenige malen werd londgesleurd en tegen den muur en zolder geslingerd. Xoen men hem uit zijn benar de positie verlost had, bleek hij ernstig verwond; hn was bijna niet kenbaar. Onmid- dcllijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen; de eerste werd in de fa- verleend, waarna hij per brancard werd overgebracht naar het gasthuis, alwaar bleek dat hij beide armen en een been gebroken had en inwendig ook gekneusd WGid. Zijn toestand was levensTevanrHjk. Branden. Te Leiden is gisterennacht "o heel uitgebrand de floor het echtpaar L.an geveld slechts kort bewoonde bakkerij aan dc Y\ aardgracht hóek Groenestee'g. De ooizaak is onbekend. Verzekering dekt dc schade. In de gemeente Emmen geraakt© door heidebrand het groote dennenbosch bij Den Gever m brand. Met groote moeite wist mei rrbw'11!SrenZeude boerderijen voor brancl te V i jj vv cii e n EEN KERK AFGEBRAND. Wederom is een om haar laat zestiende- eeuwsehen bouw zeer belangwekkende kerk met haar machtigen toren ten offer geworden van een loodgieters-onvoorzichtigheid. Hei is het oude Ned. Herv. kerkgebouw te Streef kerk. Aan de N. R. Ct. wordt bet volgende om leend omtrent dezen ernstigen brand. Sedert enkele weken waren leidekkers lie zig het dak van de kerk te herstellen. G'ster- namiddag was de zoon van den leidekker mei loodgieterswerk doende geweest, juist lover den preekstoel. Om zes uur gisterenavond zaï de doodgraver op dezelfde plaats rook opstij gen uit het kerkdak. Maar nog eer de brand was rondgeroepen, en de menschen verschrik) uit hunne huizen kwamen, stond de kerk ii lichter laaie. Aanstonds rukten de beide brandspuiter uit.. De 6toombrandspuit van Nieuw Ainmer! was weldra ter plaatse en heeft belangrijk* diensten bewezen. Die golden vooral het nathouden van d» pastorie en de school, gelegen in de onmid dellijke nabijheid van de overweldigende vuw zee. Men had de voldoening, dat beide ge bouwen ongedeerd zijn gebleven. Maar aan redden van de vervaarlijk in, haar hout opvlammende kerk, die spoedig ook het houtwerk van den toren aantastte, viel niet te denken. Al spoedig stortte het bovenstuk, de lan taarn van den toren in, dat uit hout, lood en leien bestond. Doch gelukkig was de wind Zuid-West, waardoor vlammen en vonken werden meegevoerd uit de kom der gemeen te, waarin nog enkele huizen met stroodaken staan. De ruïne, de vervaarlijke steenromp, vier kant en massaal dn zijn machtige Ommuring, maakte een zeldzaam fantastisch en indruk. Langsde vier zijden van den toren bleef bet lang lichten en vonken. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Inkomstenbelasting, Nadat aan de heeren KL EERE KOP ER en MEN DELS (S.D.A.P.) toestemming was ver leend resp. den minister van Waterstaat en Koloniën te interpelleeren werd voortgezet de behandeling der Inkomstenbelasting. De lieer VAN NISPEN verdedigt zijn amendement. De heer DE WUKERSLOOTH (R.K.) meent, dat voor het voorstel der Regeering verschillende gronden van billijkheid plei ten. le de bescherming, die de wet de naam- looze venootschappen schenkt; 2e. dat de belooning die de Staat vraagt niet te hoog is. Sedert de groot-industrie met de naamlooze venootschappen tot bloei kwam, trad ook de sociale kwestie naar voren, die aan dei? Staat zware offers vraagt. In de vroegere klein-industrie toch was de afstand tus sehen arbeiders en werkgever niet zoo groot en de patroon kwam er des te meer toe in in de behoeften te voorzien. De heer SCHAPER (S. D.)Als het uit je eigen zak moest komen zou je wel anders praten. De heer DE WIJKERSLOOTH antwoordt op deze interruptie, dat hij nooit voor zijn eigen belang liier heeft gepleit. Spr. wijst er op, dat er in den regel heel wat van de winst eener naamlooze vennootschap afgaat voor commissarissen, reserve, oprichters- aandeelen, directie enz. zooda-fc er voor de aandeelhouders slechts een matig percentage overblijft. Laten die commissarissen en di recteuren de belasting betalen, dan krijgen de aandeelhouders geen cent minder. Men spreekt van vrees voor verplaatsing den venootschappen naar het buitenland, doch spr. wijst er op, dat bij gemeentelijke be lasting van naamlooze vennootschappen de vrees nog grooter is, dat ze naar een andere gemeente zullen worden verplaatst. De heer DE MEESTER (U.-L.), verdedigt het stelsel van dividendheffing van den Mi nister en bestrijdt het amendement van den heer Van Vuur en. De heer VLIEGEN (S.-D.), bestrijdt de rede van den heer Van Vuuren en ontkent, dat de economische ontwikkeling schade zou lijden door deze dividend-belasting. Dei naamlooze vennootschap is een teeken des tijds en niet door een kleine belasting te weren. Juist noemt spreker het argument van den heer De Wijkerelooth dat voor dt naamlooze vennootschappen de gemeenschap zich tal van sociale uitgaven heeft te ge troosten op het gebied van armenzorg, on. der wijs etc. De Minister van Financien, de heer BEET LING deelt mede in overleg met den Mi nister' van Binnenlandschè Zaken tot dé di videndbelasting te zijn gekomen. De heer Van Vuuren stelde het ten onrechte fooi of men bier te doen had met een nieuwe be- lasting in plaats van met een verzwaring. Dat de kleine man druk zou ondervinden';

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2