Nederlasdsslie R. K. Volksbond voor Haarlei en bnitengemleo. R. K. Vereenigingsleven in Haarlem en 0. Mengelwerk. Het 1 ienstuiverstukje. ROODE PUNTEN AAN DE LAARZEN. Onder deze rubriek worden, op verzoek der besturen, geregeld opgenomen de R. K. Ver- eenigingen van Haarlem en O. met korte be schrijving van bet doel en opgave van het dageliiksc-h bestuur. Vereen i gin gen. die gere geld in deze rubriek wenschen vermeld te worden g< lieven zich te wenden tot d» Re dactie der N. Haarl. Crt. Drankbestrijders vereeniging „Sint E rtus." Deze vereeniging heeft ten doe] de geestelij ke en stoffelijke belangen barer leden te be hartigen. Allen, die werkzaam zijn bij distil lateurs, bierbrouwers, of in de melkbereiding enz., kunnen zieb als lid opgeven. Het bestuur bestaat uit de beeren: A. Dam, Voorz.; J. Leeflang, Secr., Gr. Heiligland 28; H. v. Ha zen, Pennniugm. R. K. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloememlaal. De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te besehermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged. Oude Graebt 111, is gele genheid tot buisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor diensiaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 3—4, Don derdagavnnd 8—9. Mevr. Wed. IJpma Beijnes, pres; mej. J. Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Bloemendaal; mej. A. Middeldorp, penning- meeeteresse. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa". Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel is Roouiseb Katholieke meisjes uit den arbeidenden stand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ier bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede herbal)ngsouderwjjs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schreven en rekenen. Da oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnenden alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half en tot half negen. Nieuwe leerlingeu worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor de leerlingeu bestaat er een spaar bank en een strijkeursus. lederen lsten Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is het bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingeu. Het bestuur bestaat uit; mej. J. D. C. Loo meijer, presidente; mej. M. H. v. Velsen pen- ningmeesteresse; mej. M. C M. de Graaff, se cretaresse, Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk tot Versiering en Ondersteuning van arme eu behoeftige Kerken Bestuur: Mevr. de Wed. J. Beünes—v, d. Heijden, presidente; mevr. R. J. van Dieren Bijvoet— Haakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. M. Beijnes, penningme lores e; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten Hagen—Reu ver; mevr. Grijpink—Middelhoff; mevrouw v. HeesLams; mevr. Wed. Kok-Kavelaars; mej. W. van Hees. Directeur is de HoogEerw. beer U. F. J. Rikmenspoel, plebaan der Kathedrale kerk. R. K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludoviea-vereeniging stelt zich ten doe] hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat zijn hun kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tusschen viji uur en half acht. Geestelijk adviseur is le WeLEerw. Pater A. M. Ellerbeck Mar ia-Vereen igi ng. Secretariaat Zijlweg 82a, Overveen. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelonthoudster of afsehafster. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren beneden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. A. Roozen, secretaresse, Zijlweg 82a, Overveen; mej. C. Russell, penniugmeesteresse. R. K. Vrouwenhond. (Afd. Haarlem). Het doe] der vereeniging is de deelnermng der Katholieke vrouw aan het godsdienstig on. maatschappelijk leven op de krachtigste wijze te bevorderen, aan te moedigen en te steunen, met uitsluiting echter van alle zui ver politieke actie. Leden (ter vereeniging kunnen worden* a. aüe R. K. vrouwen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben eu te wier aanzien niets aan te merken valt wat godsdienst en b. Bisschoppelijk goedgekeurde rechtsper soonlijkheid bezittende plaatselijke vereeni- gingen van vrouwen, welke door het dage- lijksch bestuur als zoodanig zijn erkend. Het dagelijkseh bestuur bestaat uit de vol gende dames: Mevr. Dicpenbvoclc, Staten- bolwerk 34, presidente; Mevr. M. Schiphorst, Tetterodestraat 78, 2e secretaresse en Mevr. Dirken, Raamveet 17, penningmeesteresse. Geestcl. Adviseur is de Zeereerw. Heer J. E. W. Borsboom. Haarlemsel) Brokkenliuis. Zoeiestraat 14. Doei: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. Ieder van welken godsdienst ook kan voor Kittelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Jvieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. jj. Vaart. R. K. Bibliotheek der Sint Vineentïus- Vereeniging. Doel: De Christelijke beginselen te ver spreiden door middel van boeken of tijdschrif ten en door het verkrijgbaar stellen van uit- spanningslectuur, welke niet in strijd is met de Kath. Geloofs- en zedeleer, tegen een uiterst billijk leesgeld. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van VA tot 9 uur. Sehoterkwartier bil de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avonds van 8 tot 9'A uur. Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van 7K tot 9 uur. Dagelijkseh Bpstuur: C. H. J. de Graaff. President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. R. K. Politieke propaganda-club „St. Petrns." Schoten. Zij is opgericht tot bijstand van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel_ de ver hooging der politieke kennis en aetie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter veikrpging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan practisehe verkie zingswerkzaamheden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt; Sleeker, voorzitter, Billitonstraat 22; J. D v. Wieringen, secretaris, Gen. Cronjéstraat 115rood; Th. van Geldorp, penningmeester, Borneostraat 15, waar zich ten alle tijde uieu we lede.n kunnen aanmelden. Geestelijk Adviseur: WelEerw. Heer J. van Veen, kapelaan Propegandaclub Leo XIII, Hillegom en O. Doel der vereeniging is liet verspreiden van het weekblad „De Christelijke Aetie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp Het bestuur bestaat uit de heeren M. W Ruigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krocht6traat, penningmeester. Vereeniging „St. Jeroen" te Hillegom. De vereeniging St. Jeroen stelt zieh ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart te houden naar Noordwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. van Putten, penningmeester. Eerbied in Gods Huis. Noord wijk erbout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemsche vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook bier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijkseh bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, secretaris-penningm. Propagandaclnb „Sint Leo", Beverwijk. De club stelt zich ten doel: het uitbreiden der Bondsafdeeling en liet verspreiden van goede lectuur; het aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen beleggen van propagandavergaderingen en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijkseh bestuur bestaat uit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter, Wolf en De- kenstr. 16; F. J. de Wildt, secretaris, Heems kerkerweg 32; J. Commandeur, penningmees ter, van Harencarspelstraat 11. Bedevaartclub „St, Jeroen". Heemstede. Deze vereeniging stelt zich ten doel ten eerste: de animo voor de bedevaart zooveel mogelijk te bevorderen; ten tweede: zooveel mogelijk godsdienstige mannen en jongelin gen bijeen te krijgen om op 17 Augustus of den Zondag daaropvolgende te voet of per fiets (enkel heenreis) op te gaan naar het heiligdom te Noordwijk, ter vereering der relikwieën van den Heiligen Jeroen. Belangstellenden, die nadere inlichtingen wenschen, kunnen die ten allen tijde beko men voor Haarlem bij P. B. Janssen, Gen. Cronjéstraat 40; voor Heemstede en omstre ken bij de heeren H. C. H. de Boer, Molen- werfslaan; D. van Kesteren, Glip, eu M. de Vries, Leidselievaart 4, Vogelenzang. Afdeelig HAARLEM. Maandag 11 Mei. Ondersteuningsfonds. Bestuur Schoenmakers. Dinsdag 12 Mei. Commissie van Bijstand. Vergadering Timmerlieden. Vergadering Schilders. Bestuur Metselaars. Donderdag 14 Mei. Arbeidsrecht. Rederij kers* Vrijdag 15 Mei. Hoofdbestuur. Zaterdag 16 Mei. 8 uur Hulpspaarbank Seho terkwartier. Half 9 Spaarbank. Coöperatieve bakkerij. Steuncomité. Spaarkas St. Nieolaas. Winterprovisie. Namens het bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. A-ér:-ling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 9 Mei, des avonds van hal f8 tot half 9, zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal; tevens gelegenheid zich als Ld op te geven. Zondag 17 Mei des morgens te 7 uur H. Mis voor do leden der St. Isidorusvereeniging De leden worden verzocht met het insigne ge tooid tot de H. Tafel te naderen. Bloemist- arbeiders die dezen winter een tuinbouwwin- terenrsus wen6chen te volgen, worden ver zocht zich aan te melden Rollandspa d 25. Namens het bestuur, W. VAN DEN AARDWEG, Secr. Afdeeling HEEMSTED R, K. Vereenigingsgebouw. Zondag 10 Mei van 1114—12 uur Bibliotheek. Dinsdag 12 Mei. Repetitie Harmonie St- Michaël. Donderdag 14 Mei. Repetitie Gymnastiek vereniging. Vrijdag 15 Mei. Repetitie Harmonie Sint Michaël. Namens het bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr Afdeeling LISSE. Vrijdag 8 Mei. Repetitie Gymnastiek. Zaterdag van 89 uur Spaarkas. Zaterdag van half 8 tot half 9 zitting Re- traitefionds aan huis van den heer P. Vrij burg. Zondag 10 Mei des namiddags half vijf. jaarvergadering. De agenda luidt: 1. Jaarver slag penningmeester. 2. Jaarverslag secreta ris. 3. Installatie. 4. Verkiezing bestuur. 5. Verkiezing afgevaarigde Centrale Raad, we gens periodieke aftreding van H. Scbrama. 6. Ingekomen stukken. 7. Mededeeling Bode Engel. 8. Rondvraag. Namens het bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. Afdeeling SASSENHETM en Omstreken. Dinsdag 12 Me:, des avonds 8 uur, vergade ring van het Afdeelingsbeetuur. Vrijdag 8 uur repetitie Turnclub. Namens het bestuur, J. PREENEN, Secr Afdeeling VOORHOUT. Al degenen, welke nog goen brandstoffen besteld hebben, worden verzocht dit zoo spoe dig 'mogelijk te doen. Ook is er gelegenheid om binnen 14 dagen steekturf m te koopen, 1ste kwaliteit 2. per duizend. Betaaldag der Friesche turf en anthraeiet is vóór of op 1 Juni. Alle afnemers worden verzocht bet bestuur te steunen door zoo spoe dig mogelijk te bestellen. Namens het bestuur der Coöperatie. C. ANGEVAARE, Secr. Afdeeling ZAANDAM. 17 Mei zal de jaarvergadering plaats heb ben des middags 5 uur> waar de verkiezing voor het. bestuur zal plaats hebben wegens periodieke aftreding der heeren Palmboom, Borghouts, Houtepin, de Lange, allen her kiesbaar; een vacature van den heer J. v. d. Ward en tusschen tij ds aftreden van den heer Jansen. andidateu worden ingewacht tot eu met 7 Mei e.k. Verkiezing leden Centrale Raad, aftredend de heer P. Esman, herkies baar. Nu het aantal leden gestegen is tot 400, hebben wij het recht op 3 afgevaardigden voor den Ceutr. Raad. Candidaten worden in gewacht tot en met 7 Mei e.k., bii den heer P. Borghouts, Jasijkoffstraat 24. Met de jaarvergadering zal Weduwensteuri van 4 5 uur zitting houden. Zondag 10 Mei des avonds 8 uur Encycliek- feest, toegankelijk voor alle R. K. heeren en dames. Als spreker zal optreden de WelEd. Gestr. heer Mr. J. j}. Bomans, rechtskundig adviseur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem, met het onderwerp: „Wii en Zij.' Namens het bestuur, P. J. JANSEN, 2e Secr Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7 tot 8 uur Spaarkas. Dinsdag 12 Mei vergadering der Propagan daehib. Tijd en plaats bekend. Namens bet bestuur, S. VROUWE, Secr Het was een be'rchclüke geseuiedenis in het begin, en op het laatst meer dan vermake lijk. Kleine Dora reed met haar ponny langs het excercitieveld, waar een bataljon soldaten aan het execeeren was. Ze reed langzaam, ter wijl haar blik oyer het veld dwaalde, toen het eerste gelid zich op commando voorover bcog en een officier beval; Vuur! Krak, krak ging door de lucht. Knal op knalrookvuur en de ponny vloog als een pijl uit den boog vooruit. Dora sloot de oogen ze was nog geen dertien en green de teugels vast. De ponny deed een sprong links rende het veld en dwars door de gele deren. De soldalen stoven uiteen, allen, behalve een. Hij schoot op den vluchteling t-oe en slaagde er in hem tot stilstand te brengen Dora barstte 'n slikken los, toen ze het gevaar geweken zag. Do soldaat liep een eind met haar mee. Nu zal het alleen we] weer gaan, zei hij ten laatste. Ik moet nu weer naar mijn mak kers terug. De ponny i§ nu geheel bedaard En haar de teugels overgevende wilde bii zich verwijderen. Dora had haar tranen gedroogd en haar beursje uit den zak genomen. Ik heb maar een h;1]ve gU](]er) bij mii- zei ze, hem het zilverstuk voorhoudende. Ik wilde dat het een rijksdaalder was. Wanneer gij mij uw naam wilt zeggen zal oom Johau u een rijksdaalder sturen of misschien wel een gouden tientje, maar dat weet ik nog niet Misschien is het oom wel tien gulden waard, dat ik niet verongelukt ben. Ik dank u zoo hartelijk en zal niet vergeten dat gij mij het leven hebt gered- De soldaat nam bet zilverstukje aan en be zag het spottend. Hij was een welopgevoed jongmensch en zag er mooi uit in zijn uniform, dacht Dora. Ik kan het niet van u aannemen, zei hij glimlachend. Maar ge moet, drong ze aan. Gü hebt mii het leven gered, denk eens aan? Zoo, heb ik? wel, daar ben ik blij om- Maar ik heb heusch uw geld niet noodig en moet nu werkelijk weg. ik denk dat de oude mij een uitbrander zal geven, omdat ik zoo lang weg ben gebleven. En meteen wierp hij het geldstuk in Dora's schoot. Maar wilt 11 dan uw naam niet zeggen, stotterde ze, denkende dat hij de belooning weigerde omdat ze zo-o klein was. De soldaat lachte. Met pleizier, kindlief: Arthur Vlodder Onthoud hem nu vooral maar goed. Eu al lachende ging hij heen, terwijl Dora spijtig dat het versmade tienstuiverstuk haar eenig bezit was hem naoogde. Oom, hoeveel is mijn leven u waard? Wat bedoel je, kindlief. Is een rijksdaalder te veel of zou u meer voor mij over hebben. Bijvoorbeeld een gou den tientje, tien gulden, oompje? Wel, kindlief, je bent onbetaalbaar. Ik zou je voor geen tienduizend kwijt willen zijn. Dus zou u er niet op tegen hebben tien gulden voor mij te betalen? En Dora klom op zijn knie, sloeg de armen om zijn hals en vertelde hem haar avontuur. Ik had dood kunnen zijn, oom, besloot ze haar verhaal. Ik zag wel tien boomen tege lijk, zoo hard ging het en we mogen Arthur Vledder wel dankbaar zijn, dat hii mijn leven redde. Mag ik zelf zijn naam op het couvert zetten? Ja? O, oom, vijf-on-twintig gulden? zei ze met schitterende oocen Ben ik zooveel waard? hè. dat is tveerlijk. Wat moet ik schrij ven? Arthur Vledder" of „soldaat- Arthur Vledder"? Zet maar: den heer Arthur Vledder, dan komt hij stellig terecht. Mag ik hem zelf op de post gaan bren- gen? De oude heer knikte vriendelijk en staarde haar liefdevol aan. Hij behoort stellig tot Dirks regiment- 't kan niet missen, sprak de oude man in zich zelf Negen jaar zijn voorbijgegaan. De onde man is gestorven en Dora ;s eige nares geworden van Rozenburg, een prachti ge grootc bezitting. Ze had nooit van zoo'n groot fortuin durven droomen, doch daar twee neefs gestorven wa ren en een neef in onmin met zijn oom leefde- had hij slechts eenige duizenden gekregen, terwijl Dora Rozenburg met al ziiu eigen dommen was begiftigd. Gedurende al deze jaren had ze Arthur Vledder niet vergeten. Hij was en bleef de held barer droomen. 't Kwam haar. nn ze rijk geworden was niet meer dan billijk voor hem nu naar waarde ziju „heldendaad" zooals ze het noemde, te heloonen. Ze kocht een prachtig gouden horloge met zwaren gouden ketting en liet in de kast gra- veeren: „Aan Arthur Vledder, in dankbare herinnering van Dora K." De: juwelier glimlachte, heeft mij eens 't leven gered en dat is de uaarn is, legde ze uit, maar dat moet er in staan. Hü heeft mij eens 't leven gered eu dat is denaam dien hij mij toen opgaf. Dora ging op weg, 't kwam met in haar op. dat Arthur Vledder verplaatst zou kunnen zijn. Kunt ge mij ook zeggen, vroeg ze san een heer dicht bij het soldatenkwartier, of hier een soldaat is, Arthur Vledder geheeten Om u te dienen, die hen ik. -— Zijt gij Arthur Vleddcx? vroeg ze verwon derd. Neen, dan bedoel ik een ander, zei ze verdrietig. Dat spijt mij, juffrouw. Kunt u het met mij niet af. Neen, zei ze spijtig. De, man tegenover haar "sloeg aan en ging op zij om een officier voorbij te laten gaan, een mooien jonkman met gebruind gelaat. Het bataljon was nog niet lang geleden uit Indië teruggekeerd. Dat is hij, riep Dora opeens. Ik zou hem uit duizenden herkend hebben. Zeg hem, dal ik hem gaarne wil spreken; zeg hem, dat hü mij eens het leven gered heeft, wacht even ik zal mijn kaartje geven. Zeg negen jaren ge leden. Hij bracht mijn ponny lot staan Hii zal het ziel) nog wel herinneren. Dora K. van Rozenburg, onmogelijk, ik kan haar niet ontvangen. Wat wil ze van mü hebben? Ik wil haar niet zien. 't Was haar schuld niet, dat oom -verbitterd op mij wasenzegt ze niet, waarom ze komt? Dat juist niet. Maar u schijnt haar eens het leven gered te hebben, negen jaar gele den. Ze vroeg naar Arthur Vledder, maar toen ze hem sprak, zag ze dat ze zich vergist had. U kwnamt aan-en ze herkende u dade lijk. De kolonel dacht na. Voor den dja, nu herinner ik het mij. Ze moet dat kleine meisje zijn met die korte jurk, die mij een tienstuiverstuk wilde geven eu later mijn naam vroeg. Laat haar hier binnen komen. Toen Dora binnentrad, nam hii haar nauw keurig op. Ze was een mooi meisje, allerliefst, meende hij, toen ze begon te spreken. Ze her kende hem terstond. Ik ben zoo blij u te zien, zei ze. Ik beb n nooit vergeten. Ik ben gekomen om u een souvenir aan te bieden, wanueer ge het ten minste accepteereu wilt. Dora zag vol bewondering naar hem op en overhandigde hem het gouden horloge. Ik heb dien naam, dien gij mij negen jaar geleden opgaaft, erin laten zetten, zei ze, maar die is niet correct, is het wel? Neen, mejnffrouw, zei de kolonel, dat was een grap. Doch het horlogo heeft voor mij evenveel waarde nu die naam erin staat. Mijn hartelpkeu dank. Ze had gaarne ziju waren naam vernomen- doch dit lulde niet. Ze stak de hand uit, maak te een buiging en ging heen, teleurgesteld dat hij zoo onbeleefd was geweest zich met aan haar voor te stellen. Tien dagen na haar bezoek aan „Aithur Vledder" kwam haar tante haar bezoeken. jlt moet u wat vertellen, lieve, begon zc. Ge hebt wel eens gehoord, dat er nog een neef bestaat, die eigenaar van Rozenburg zou zijn geworden, had hü geen ongenoegen met zyn oom gehad en niet.... Daar heb ik nooit van gehoord, lieve tante. Waarover twistte bü met oom? Uw oom wenschte dat hü met een zeker meisje niet zou huwen, en Dirk verkoos dit niet te doen. Die arme neef, riep het meisje uit. Ik heb eigenlijk geen recht op Rozenburg. Kan er niets aan gedaan worden? Denkt ge dat hü d© helft van die bezitting zou willen Reb ben? Ik weet het niet, lieve, zoo meteen komt hij je bezoeken, en dan moet je het hem maar voorstellen, hoewel ik natuurlijk..*» Kolonel Garde werd aangediend. Laat hem hier, zei bet meisje. Het volgende oogenblik trad de kolonel b nen en stond Dora van aangezicht tot aan gezicht met haar held, op wiens vest de zware, gouden horlogeketting neerhing. Hoe, begon ze blozend, wij zijn oude ken nissen. En neef en nicht, voegde n« ex buigen de aan toe. Gü hebt mij bet leven gered, gü züt Dirk Gade, mijn neef? Mün redder Arthur Vledder» de held mpner kinderdroomen. Te veel eer, zei hü buigende. 'tZou toi jammer zün, Dora, bpgon dt tante, Rozenburg te verdeelen. Is er geen betere manier? Kolonel Gademan en Dora, niet in staat he- iger 1e blozen ,zag naar den grond. Geen van beiden sprak een woord. Ik ben uw taute's meerling toegedaan nichtje, zei de kolonel plotseling. Het zou waarlük jammer zfin Rozenburg te splitsen Veronderstelt dat gü Rozenburg bel: ie bit en mij u zelf gaaft? Er kwam geen direct antwoord, toen Drie maanden later werd Dora r ev-ouw Gade. L. K. DOOVEN-KENTEEKEN. Op aanstichting van onzen Nederlandschen Toeristen-Bond kennen wp in ons land reeds een merkteekentje, dat doove wielrijder» achter hun rijwiel beyestigen, waardoor andere toe risten op den weg voornamelijk automobilis tfin reeds op een afstand kunnen zien, dat de vóór hen rijdende fietser doof is, zoadat hp eenig waarschuwend sein niet zal verstaan; bij het achterop- en voorbp-rpden kan men met deze omstandigheden dus rekening houden, en een aantal ongelukken kunnen op deze mauiei voorkomen worden. In het buitenland is men op dit terrein ook werkzaam, doch men wii er iets -verder gaan, n.l. door niet slechts dooie wielrijders te be schermen, doch alle dooven van een kenteeken voorzienhet zijn dus ook doove wandelaars, die aldus tegen de gevaren van het moderne verkeer beschermd worden. Zoo stelt de te Berlijn gevestigde Bond tot bescherming van dooveu voor, om dezen te voorzien van een witten band om den arm. Tot dezen Boud zijn reeds een zeshonderdtal doo ven eu hardhoorenden toegetreden, en de ver takkingen tellen haar leden reeds in Hamburg, Munchen, Leipzig en Weenen. De hc-doeling is natuurlijk, deze beweging tot een internationale te maken. Wij opperen echter de vraag, zegt het Alg Hhld. wetende hoe juist hard-hooreuden en dooven liefst hun lastige kwaal trachten te verbergen of deze mensehen bereid zullen worden bevonden, zich zelf te beschermen, en anderen willen helpen om straatongelukken te voorkomen. EIGENAARDIGE STUDIE. In de laatst verschenen aflevering van het Zentralblat für Bibiiothekswesen geeft Adolf Rosenthal, te München, kennis van zijn voor nemen, de dactyloscopie toe te passen op de studie van Gutenbergdrukken. Bü het door bladeren van het Misboek, zoo sehrjjft hp, vie len hem op verschillende vingerafdrukken in drukinkt van den zetter, en deze onbedriege- lijke „visitekaart" van den drukker bracht hem op dit denkbeeld. Zpn doel is het nu, volgens het Nbl, v. d. Boekhandel, vast te stellen, of deze afdrukken overeenkomen met een dergenen, te vinden in de aan Gutenberg toegeschreven drukken en voor dit doel verzoekt hp alle bibliothecarissen en directeuren van museums dergelijke druk ken daarop te onderzoeken en hem fotografi sche reproducties van hun vondsten te doen toe komen. KA BEL VERNIELENDE MIEREN. "Uit Adelaide wordt aan de Elektrotechnische Zeitsclirift gemeld, dat de witte mieren (termie ten) hun vernielingswerk niet tot de houten masten van telefoon,- telegraaf- en electrische geleidingen bepalen, maar dat zp ook detele- graafkabels aantasten door den looden mantel ei van aan tp vreten. De te Adelaide bewerkte ver woestingen strekken zich uit over een lengte van meer dan 6 meter bjj een in Februari 1907 ge legden kabel. In September 1911 werden de eerste beschadigingen aan den kabel ontdekt, in de nabijheid van een tegen invreting door mieren beschermden telegraafpaal, die onge veer 18 meter van den kabel verwijderd was. Daar het kabelkanaal uit 7.5 a 10 c.M". dik metselwerk bestaat, kan men maar niet begrij pen, hoe de miereu het klaar hadden gespeeld om het kanaal binnen te dringen. Men ontdekte echter na een nauwkeurig onderzoek een kleine scheur in het metselwerk, die den diertjes als poort van aanval gediend had. Van hieruit wa ren de termieten verder getrokken, daar hun tegenwoordigheid ook in andere kabelkanalen bleek. Om zich van de gevaarlpke knagers te ontdoen, stopte men alle openingen met klei toe en liet toen in de kanalen kooloxydegas stroomen; een maatregel die onmiddellijk het gewenschte gevolg had. Uit Perth en Sydny kwam gelpke berichten over het vernielingswerk van de witte mieren Het geschiedt echter niet door knagen, maa door afscheiding van mierenzuur, dat oplossenc op het metaal werkt. Als herinnering aan de oorlogen honderd jaar geleden, heeft de Czaar van Bus land het 81e reg. Inf. een eigenaardige onderscheiding toegekend; officieren en manschappen van dat regiment mogen voortaan laarzen met roode punten dragen. Dat komt hiervan. Het keizerin-Catharina-regiment No. SI beeft zieh in vele veldtochten onderscheiden. Bij Kn- nersdorf vocht het tegen Freiicrik den Groote en zün buitengewone dapperheid besliste den slag. Daar het heette, dat het reg: ment tot de knieën in het bloed had gestaan, beval kei zerin Catharina, dat de soldaten van dat re giment roode kousen zouden dragen. Toen later nieuwe uniformen werden ingevoerd, stierf de herinnering aan de daden van het regiment uit, en zelfs zün naam werd ver anderd. Maar hp de soldaten bleef de herin nering aan de vroegere dapperheid voortle ven. Zij maakten de oorlogen tegen Napoleon mee en leverden bp Ansterlitz een voorbeeld van moed. In 1813/14 werd het regiment zoo danig gehavend, dat voor Parps nog maar een enkele compagnie over was. De nieuwe onderscheiding moest de dapperheid van het oude regiment weer in het geheugen terug roepen en een vergoeding zün voor de roode kousen, die de soldaten bp Kunersdorf ver diend hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 11