Letteren en Kunst. Leger en Vloot Sporten Wedstrijden Van Overal. ONDERWIJS. Van onze Rechtbank 7 ei Penningmeester is de heer D. R. Buma. Nassauplein 1, alhier; voorzitter de heer C. W- S, Westerman, arts, en secretaris Dr. A. A- Land, Raamsingel 8, Haarlem. Verder maken deel nit van het comité de ïeeren: J. J. Beynes, L. P. Bienfait. A. Bie- yene de Haan, dr. M. C. A. Biileveld, dr. L C. Kersbergen, J. Krol Kzn„ Johan Laan, dr tl. L. van Linden v. d. Heuvel, H. D. Mis pelblom Beijer, L. Graaf van Randwijck, A- Btoop, Jhr. F. Teding van Berkhout, mr. P G. van Tienhoven, K. E. Veltman en J. R Wiiste. Men deelt ons nog mede, dat bij het Hoofd- bestnnr te Amsterdam reeds toezeggingen van giften zijn ingekomen tot een bedrag van ruim 170,000 waaronder een gift van 25,000- S van 10,000, 10 van 5000, 1 van 3000, 24 fan 1000 en meerdere kleinere. VERBETERING. In ons bericht over den Schouwburg" stond gisteren te lezen dat de voorgevel in het verlengde van de Sophiastraat zou komen. Bat is natuurlijk niet juist, het moet zijn ongeveer in het verlengde van de Wilhelmina- straat KENNISGEVING. Be Burgemeester van Haarlem brengt bij deze Ier kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 5en Mei j.l. execu toir verklaarde kohier No. 13, op de Perso- neelebelasting dezer Gemeente, dienst 1914 op heden aan den' ontvanger der directe be- tingen is ter hand gesteld. (Zitting van gisteren.) Verduistering vau cacaoboonen. In Maart van dit jaar moest schipper S. de V. een lading van 100 baal cacaoboonen ver voeren van Amsterdam naar Wormerveer, wel ke vracht bestemd was voor de firma Boon, aldaar. De schippersknecht W. M., die ook op de schuit was, haalde onderweg uit verschillende zakken partijtjes boonen, terwijl de V. aan het stuur was. De diefstal was vooruit afgesproken door de twee scheepslui. De verduisterde boo nen heeft men in twee zakjes gedaan, het was ongeveer 77 K. G. In Beverwijk is de buit ver kocht voor 37. De beide beklaagden stonden gisterenmiddag terecht en bekenden. In deze zaak waren 7 getuigen gedagvaard. De getuige v. d. Trom, de patroon der schipperslui, verklaarde dat beiden reeds lan gen tijd bij hem in dienst geweest zijn, doch hij had van deze nog nooit iets bemerkt, dat niet in den haak was. Nu zijn beide ontslagen. Het O. M. deelde mede, dat de bekl. toen zij het feit pleegden te Wormerveer woonde, thans wonen zij te Amsterdam. Het feit is gepleegd tusschen Amsterdam en Wormerveer. De rechtbank is zeker competent leze zaak te behandelen. Spr. toonde dan de schuld aan van de V. en van M. Hier hebben we te doen met verduiste ring en medeplichtigheid daaraan, de V. is de meest schuldige. Tegen dezen vraagt spr. wegens verduiste ring een gevangenisstraf van 4 maanden, tegen (V. M. wegens medeplichtigheid een straf van 2 maanden Arbeidswetover tredingen Een banketbakker alhier, was op 18 Maart 1.1. door den Kantonrechter vrijgesproken van de beschuldiging dat hij op Zondag 30 Novem ber 1913 een leerling werk zou hebben laten verrichten: het glazuren van gebakjes. De ambtenaar van het O. M. bij het Kanton gerecht was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Gisteren diende dit hooger beroep Bekl. ontkende, dat de jongen in zijn werk plaats was om te werken, doch zeide, dat hij daar was om te zien hoe het maken van gebak ging. Het O. M. achtte de overtreding bewezen en eischte een boete van 5 Valt het bollenbedrflf onder de arbeidswet? De hoeren P. N. B. en A. M. B. hadden zich te verantwoorden ter zake van overtreding der irbeidswet, waarvoor zij door den Kantonrech ter waren vrijgesproken. Tegen dit vonnis was appel aangeteekend en gisteren werd de zaak voor de Rechtbank be handeld. Het feit, waarvoor procesverbaal was opge maakt, was, dat zich in de bollenschuur, waar eenige vrouwen bezig waren met pellen en schoonmaken der bloembollen, zich geen ar beidslijst bevond. De bekï. (voor den heer P. B. was als gelas tigde verschenen de heer Mr. Tjeenk Willink) zeiden, dat volgens hun meening geen arbeids lijst noodig was, omdat het werk daar verricht, geen arbeid is in den zin der arbeidswet. Het O. M. was het met deze opvatting eens en vroeg bevestiging van het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter. Ter terechtzitting werd erop gewezen, dat deze zaak aanhangig was gemaakt, om een principiëele beslissing in hoogste instantie uit te lokken, of deze arbeid onder de arbeidswet valt, dan wel onder tuinbouw arbeid moet ge rekend worden. Mr. Tjeenk Willink verdedigde uitvoerig deze laatete, algemeen in het bollenbedrijf ge huldigde opvatting, zich daarbij vooral gron dende op de beslissing betreffende den vlas bouw, die zeer veel overeenkomst heeft met den arbeid in het bloembollenbedrijf. merking Nederlanders, die op 1 Jnli as. den leeftijd van 23 jaar nog niet overschreden hebben en die in het bezit zijn van: het getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen eener hoogere burgerschool mei vijfjarigen cursus, bedoeld in art. 55 der wet op bet middelbaar onderwijs; het getuigschrift van voldoend afgelegd examen bedoeld in art. 123 der Hooger-onder- wijswet, of het getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen van een der te Amsterdam, En schede, Groningen, Haarlem, Harlingen, Rot terdam, Utrecht en Vlissingen gevestigde openbare, of te Katwiik en Nijmegen geves tigde bijzondere handelsscholen met 2-jarigen cursus (waaraan ten grondslag ligt eene hoo gere burgerschool met 3-jarigen cursus), dan wei aan de handelsschool (directeur de heer F. Tijmstra) gevestigd te 's Gravenhage. Do aanvragen om benoeming, door belang hebbenden eigenhandig geschreven op geze geld papier, moeten vóór den 4den Juni "bii den Minister van Marine zijn ingediend en vergezeld zijn van de bovenaangegeven ge tuigschriften met bijbeboorend bewijs betref fende de hij het examen verkregen punten in de verschillende vakken, en opgave bevatten van datum en jaar van geboorte van den sol licitant. Uit hen die zich voor benoeming aanmelden wordt door den Minister eene keuze gedaan- Vóór zijne benoeming zal de adspirant van wege de marine aan een geneeskundig onder zoek worden onderworpen, nit welk onder zoek zal moeten blijken dat de candidaat ge schikt is voor den burgerlijken dienst. De benoemde klerk kan bij voldoende be kwaamheid te zijner tijd ook in aanmerking komen voor de vervulling der hoogere betrek kingen van het ambtelijk personeel bij 's-Rijks werven. Het bezit van een diploma in het boekhou den strekt tot aanbeveling. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: De „Madonna di San Sisto". De gesmokkelde geweren in Ulster. Mgr. E. ter Laak. Van de oproerige beweging in Noord- Ierland. Een ndeuwe spoorweg in Zeeuwscli- Vlaanderen (2). Een zeldzame vischvangst. In een moeilijk parket. Moederliefde. Andernach aan den Rijn. Het vijftigjarig priesterfeest van den Hoogw. Heer Beijs, pastoor van Gul pen (Limburg). De grillig gevormde rots d'Aiguiehe hij le Puy in Frankrijk. De eom- munauteit van het Carmelietenklooster te Boxmeer. Katjes die goud waard zijn. Prof. Dr. A. A. Pulle. Mr. Felix Hb. Westerwoudt t- Bij het 10-jarig bestaan van het beroemde Residentie-orkest te 's Gravenhage. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De brutale ge- werensmokkelarij van de Ulster anti-Home- Rule-mannen. „Christus wordt in het graf ge legd". Het geschenk van H. M. de Koningin aan Prinses Juliana op haar verjaardag. Het 50-jarig feest der Congregatie van O. L. Vr. Boodschap in de kerk van den H. Ignafci us (Molenstraat) te Nijmegen. President Poln- caré gaat stemmen. TEKST: Meimaand. Angelus. De kroon van Alviara (vervolg). Bood of levend? Ander nach aan den Rijn. De Carmelieten van Box meer. Zwervers. Door strijd tot overwinning. Bij onze platen. EXAMENS VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOND VAN ACCOUNTANTS. De uitslag van het op 29 en 30 April en 1 Mei 1.1. te Rotterdam gehouden examen van den Nederlandschen Bond van Accountants is als volgt: Nederlandschaangem. 2 Fransch Algemeene Rekenkunde 7 Handelsrekenen7 Economie7 Recht4 Accountancy10 Het volledige aeeountans-diploma kan wor den uitgereikt aan de heerenA. G. Geerling, Amsterdam; H. O. Hoek, Nijmegen; H. N. J- Kuyer, 's-GravenhageA. Nierhoft, Rotter dam; C. A. A. Vekemans, Nijmegen; O. A. Ver- hey, Leiden en H. A. Verhey, Amsterdam. gesl. 2 1 5 6 5 3 makkelijke nerstelhaarheid aan een aanmer kelijke vergrooting van het drijvend vermo gen bü averij op zee paart. De ballon heeft aan het achtergedeelte een zeer slanken vorm, die het gemakkelijke wegstroomen van de lucht begunstigt en aan het luchtschip, ook dank zij zijn sterke zij- en hoogtesturen, een weergaloos vermogen om te manoeuvreer en verzekert. De schuitjes zijn op zeer eigenaardige wijze aangebracht. Behalve de in de richting van de kiel vrij opgehangen voorste en achterste machinesehuitjes en het schuitje voor den commandant zijn namelijk nog twee andere machine-schuitjes op zy aan bakboord en stuurboord aan den buitenwand opgehangen. Daardoor heeft men bereikt, dat het schip op vasten grond of op het water onder den in vloed van zijdelingsehe winden veel moeilij ker schuins naar heneden gedrukt kan wor den dan wanneer het alleen schuitjes die in de richting van de kiel aangebracht zijn, had. Zoodra het luchtschip naar een kant begint over te hellen, worden de touwen van het op zij hangende machine-schuitje aan de ly- zyde slap, terwijl het schuitje aan de loefzijde met zyn volle gewicht het luchtschip weer tracht op te richten. Bovendien heeft men nit die twee schuitjes opzij natuurlijk een veel ruimer gezicht naar hoven toe dan uit de schuitjes vlak onder de kiel. In de machineschuitjes zyn vier Maybach- motoren van 170 P.K. elk geplaatst, die de rechtstreeks aan de as bevestigde bladen van de schroef drijven. By de Zeppelius zijn de schroeven opzü naast het luchtschip aange bracht en worden met groot kraehtverlies door overhrengingsstangen in beweging ge bracht. v Het waterstofgas is bü de S. L. evenals by de Zeppelin in een groot aantal gaszakken vervat, onder welke een gang van het voor schip tot aan het achterschip doorloopt. Trap pen vormen de verbinding van de schuitjes met de hooger gelegen gedeelten van het luchtschip. Door bijzondere inrichtingen kan al het gas, dat zich in de loopgang mocht verzamelen, snel in de open lucht afgevoerd worden. Het gevaar, dat vonken uit de moto ren uitstroomend gas zouden doen ontploffen, is weggenomen, doordat de schuitjes een heel eind heneden den ballon hangen. Bü de inrichting van de S. L. 2 is gerekend op een wapening met verscheidene machine geweren. De toestellen voor draadlooze tele grafie hebben op de verschillende proeftoch ten uitstekend gewerkt. De S. L. 2 heeft en dit is het punt waar op zij alle andere luchtschepen overtreft een buitengewoon groot draagvermogen. Men ban daar party van trekken om een sterkere bemanning of groote voorraden benzine en olie voor verre tochten of een menigte hand granaten mee te nemen. Het schip kan met slechts 3 van zyn motoren reeds 74 K.M. in het uur afleggen. Het record van de snelste Zeppelin is maar 79 KAT. Op geforceerde toch ten heeft de L. 2 echter zelfs een snelheid van 90 K.M. gehaald dat is een snelheid die voldoende is, om een flinken storm het hoofd' te bieden. In een strijd tegen de snelle vlieg tuigen zou het nieuwe luchtschip ook een geducht wapen blijken. Pustau verklaart ten slotte, dat in het bui tenland geen enkel luchtschip bestaat, dat zïcW met de S. L. 2 zoel kunnen meten. KLERKEN AAN DE MARINEWERVEN- De Minister van Marine maakt bekend, dat bii 'sRyks werven gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie klerken, met standplaats Willemsoord, Amsterdam of Hellevoetsluis- op eene aanvangsjaarwedde van 600, welke na 1, 2, 4, 6 en 8 jaren dienst als zoodanig wordt verhoogd tot 700, 800, 900, 1000 en 1100. Voor eene benoeming komt alleen in aan- FOKKER Over de vluchten van onzen landgenoot Fok ker, waarvan wy reeds melding maakten, lezen wy in de „Köln. Ztg." nog het volgende: De ingenieur Fokker, die reeds in 1910 en 1911 uitgebreide theoretische en practische proeven met vliegtuigen gedaan heeft, heeft dezer dagen voor het eerst schroef- en valvluch ten boven het vliegkamp Görries by Schwenn uitgevoerd, die prachtig slaagden. De proeven werden gedaan in een eendekker, gebouwd vol gens het Morane-Saulnier-principe en evenals de andere Fokker-vliegtuigen, met een automa tische stabilisator. De machine heeft een ge wicht van 300 K. G., de 80 P.K. Oberuselrota tiemotor inbegrepen. Fokker ondernam deze vluchten om te be- wijzen, dat oog met een gewoon toestel derge lijke vluchten mogelijk zyn. Hy maakte-geheele gesloten cirkelvluchten. Ook het opvliegen en het zijwaarts neerstorten over den vleugel ge lukte na eenige proefnemingen. Men zegt, dat Fokker het nieuwe toestel, dat buitengewoon snel is voor militaire en weten schappelijke kringen zal demonstreeren. HET NIEUWSTE DUITSCHE BESTUUR BARE LUCHTSCHIP. De gepensioneerde kapitein ter zee v. Pus tau, de bekende luchtvaartkundige, schrijft naar de N. R. Ct. mededeelt, de volgende we tenswaardige dingen over het nieuwe Duit- sche luchtschip, de S. L. 2: Het nieuwste legerluchtschip, dat reeds da delijk zyn eerste proeftochten in Februari met 27 man aan boord schitterend volbracht, is met een luchtverplaatsing van tusschen de 23,000 en 24,000 kubieke meters het grootste dat bestaat. Als materieel voor het bekleed sel van deu ballon is weer hout gekozen, dat de voordeelen van groote elasticiteit en ge- Een katholiek Missionaris gehuldigd. Op een vergadering j.l. Zondag te Luik belegd ter bevordering van het katholieke missiege bied in den Congo, is een geestdriftige hulde gebracht aan pater Cambier, den hekenden missionaris, die sedert 1880 zoo ontzaglyk veel en onder zoo moeilijke omstandigheden heeft gearbeid in de Cougo-missie. De voorzitter had aangekondigd, dat Pater Vermeersch S. J., een rede over den Congo zou houden, en hij deed er op volgen: „Een der helden van den Congo bevindt zieli op het oogenblik in ons midden, dames en hoe ren; ik weet zeker, dat hij hier in de zaal is, doch hij houdt zich verborgen; ik zie hem op het oogenblik niet en toch moet hy bier zyn. Deze missionaris is een voorbeeld van moed en volharding, van plichtsgevoel en opoffering, van edelmoedigheid en goedheid, van zelfverloochening en gehoorzaamheid en van heldenmoed. Deze missionaris, dat is pa ter Cambier, dat is...." Maar een donderend applaus breekt nu los. De spreker wil door gaan, doch 'tis hem onmogelijk. Salvo's van gejnich en gejubel klinken overal. En pater Cambier wordt nu door «yn vrienden wel gedwongen, op te staan; hy wordt zachtjes voortgeschoven naar de tri bune. Verscheidene Kamerleden, magistraten en nniversiteits-prof'essoren omgeven hem en huigen zich voor deze heldenfiguur en de bis schop noodigt hem aan zijn rechterzijde plaats te nemen. En terwyl pater Cambier geknield den hisschioppelyken zegen vraagt, davert de zaal nog altyd van het enthousiaste applaus en gejuich. De wapensmokkelarij voor Ulster. Uit verklaringen van eenige te Leith aangekomen leden der bemanning van de „Mountjoy", het schip, dat deelnam aan de wapensmokkelary te Ulster, blykt, dat dit schip veertien dagen in de Iersche Zee heeft liggen wachten op signa len van de kust en dat daarna de wapens en voorraden op drie kleine stoombooten overge bracht werden. Toen dit was geschied, vertrok de „Mountjoy" naar Hamburg. De zes te Leith aangekomen mannen waren indertyd te Belfast van verschillende schepen aangemonsterd. Men vermoedt, dat ze op „Breslau onaer valsche namen hebben gereisd. Zij zijn onge stoord te Leith aan wal gegaan. Krankzinnigen. Te Milaan heeft het eer ste lawaai-concert der futuristen plaats gevon den in het publiek meldt de Tel. Het orkest bestond uit 'n groote vijf-en-twintig „lawaai- verwekkers,"- zooals Marinetti het noemt, 8 gonzefs, 3 knetteraars, 2 dondergoden, 3 knars- kerels, 1 gorgelaar, 3 jankers, 1 fluiter, 1 schet- teraar (waarschynlyk bediende Marinetti deze „party" zelf!), 1 slyper, 1 ritselaar en rui- 8ebers. Het programma vermeldde de volgende lawaai-nummers1. „Het ontwaken eener groo te stad", 2. „Het souper op het terras van het Casino", 3. „Samenkomst van verschillende vliegmachines en automobielen." Nadat de la- waaiverwekkers eenige minuten lang naar har telust aan 't blèren. Dienen, gTommen, gonzen suizen, toeteren en gorgelen geweest waren, begon het publiek luide te manifesteeren, zóó luid, dat de futuristische muziek overdonderd werd. Daarna werd men handgemeen en begon nen verschillende voor- en tegenstanders der futuristen in de zaal een gezonde klopparty. Vluchtelingen nit Mexico. Zondag j.l. zijn met het stoomschip „Monterey" 632 vluchte lingen nit Mexico, allen burgers van de Ver- eenigde Staten, te New-Orleans aangekomen. Gedurende den overtocht hadden zy verklarin gen geteekend, dat zy door Mexicanen belee- digd en mishandeld waren en dat zy hunne ver lossing te danken hadden niet aan Amerikaan- sche tusschenkomst, maar aan de Engelsehen. Toen het schip de haven binnenvoer, stonden honderden geboren Amerikanen op de dekken van het schip, namen hun hoeden af en brach ten een driewerf „hoera" uit op de Britsche vlag meldt het A. H. Een man, staande op het opperdek, haalde plotseling een groote Engel- sehe vlag te voorschyn. Hy ontplooide ze en zwaaide haar boven zijn hoofd. „Ik ben een ge boren en getogen Amerikaan," zoo riep hy uit. „Op school werd my geleerd, dat de Ameri- kaansehe vlag het zinnebeeld is van kracht en veiligheid en ik heb dat geloofd. Ik moet u echter zeggen, dat ik my thans schaam voor myn land. Hier is de vlag, die ons leven redde". En daarby wapperde hij herhaaldelyk met de Engelsche vlag. „Geen mensch, geboren onder deze vlag," zoo vervolgde hy, „behoeft uit schaamte het hoofd te buigen. Zy beschermt hem thuis, zy be schermt hem in het buitenland en iedereen weet, dat zy zelfs in de afgelegenste streken voor ieder een toevlucht is. Kunnen wy iets dergelyks zeggen van de „sterren en strepen" in Mexico?" „Neen, neen," klonk het antwoord uit honderde kelen. President Wilson en minister Bryan zullen deze loftuiting op de Engelsche vlag vermoede lijk met zeer gemengde gevoelens hebben ont vangen Postzegelnieuws. Sinds eenigen tyd wor den de postzegels in Zwitserland op eene by- zondere wijze gestempeld. Het Hbld. v. Antw. deelt hieromtrent eenige nadere bijzonderhe den mede. Van 1795 tot 1814 onderging de republiek van Geneve, evenals de andere Europeesche landen, de gevolgen van de oorlogen en over winningen van Napoleon I. De Franschen overrompelden het gewest den 11 April 1789 en weldra werd de repu bliek by Frankrijk ingelijfd en Genève werd de hoofdstad van het departement Lehman. Den 30sten December 1813 kreeg Genève de onafhankelykheid terug en in 1814 werd de republiek hij Zwitserland gevoegd en vormde aldus het 22ste kanton der Zwitsersche con federatie. Te dezer gelegenheid werd er door de con gressen van Weenen en Parijs een deel van het grondgebied van Savoye aan toegevoegd. Het is dus een eeuw dat Genève deel uit maakt van de Zwitsersche confederatie. Om dit historisch feit te herdenken worden voor Juni 1914, in het kanton, groote feeste lijkheden voorbereid. De overheden hehben hiertoe een eer et e ere- diet toegestaan van 200,000 francs en het post- beheer der federatie heeft den byzonderen stempel aangenomen, die thans op de fran keerzegels der brieven en kaarten voorkomt. Deze stempels, evenals deze, die betrekking heeft op de nationale Zwitsersche tentoon stelling van 1914, zal na afloop dezer plech tigheden vernietigd worden. Een reeks nieuwe postzegels zal zelfs wor den uitgegeven, waarvan de vignetten dooi de meest byzondere Zwitsersche kunstenaars werden geteekend. Zij werden thans aan het oordeel van het postheheer onderworpen. De postzegels vertoonen verschillende ge zichten van nationale monumenten en som mige dragen een symbolische voorstelling van Zwitserland. Auto-ongeval. De gravin van Turenne is by een wandelrit in haar automobiel in de omstreken van Montpellier ernstig verwond, doordien de auto tegen een boom reed. De automobiel werd geheel vernield. De gravin bekwam zware verwondingen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het lin kerbeen zal Waarschijnlijk moeten worden ge amputeerd. Een goede vangst. De politie te Krakau heeft twee bandieten gearresteerd die een groot aantal misdaden op hun geweten heb ben. Zij hadden o.a. een aanval op het ge meentehuis te Glocena gedaan, waarby zij den voorzitter van het gemeentebestuur ver wondden en de kas roofden. Tydens hunne vlucht schoten zy twee gendarmen dood, pleegden een dynanrietaanslag op "den com missaris van politie die doodelyk werd ge wond en schoten den politiedirecteur_ dood. In hun bezit werd nog 20 K.G. dynamiet be vonden. Zij hebben hekend 20 moorden en roofd'iefstallen te hebben gepleegd. Veiligheid van schepen. De Belgische Minister van Marine heeft een wetsontwerp ingediend betreffende de veiligheid van sche pen. Het wetsontwerp is niet van belang ont bloot voor de landen, die met België rpari- tieme betrekkingen onderhouden. Volgens het ontwerp mag geen Belgisch of vreemd schip van uit een Belgische haven zee kiezen of de Belgische binnen wat er enen kanalen bevaren, dat. ziek niet m een goeden staat van volledigheid bevmdk Voorts mag geen Belgisch schip in de vaart zijn, dat niet is voorzien van een vaarbewys, dat overeenkomstig de wettelijke bepalingen zal worden uitgereikt. Een koninklijk besluit zal de voorwaarden bepalen, waaraan bet schip moet voldoen om te worden aangemerkt als een zich in staat van veiligheid bevindend schip. Het vaarbewys zal worden uitgereikt door een scheepvaartinspectie, welke door den mi nister in het leven zal worden geroepen. Honden als getuigen. Zaterdag zijn voor het gerechtshof te Frankfurt a.Main vier hon den als getuigen verschenen. Tegen een concierge was een vervolging in gesteld, omdat zyn hond een werkman aange vallen en gevaarlijk gebeten had. De aangeval lene had een aantal getuigen medegebracht, die allen kwamen bestigen dat de hond van den concierge de dader was. De concierge was voor de rechtbank verschenen, niet alleen vergezeld van zyn hond, maar nog van vier andere hon den, die als vier druppels water op elkaar ge leken. De concierge noodigde de getuigen uit| onder deze vier honden, die aan te wyzen, die hem persoonlijk toebehoorde en die, volgens hen, de delinquent was. De eischer en de ge tuigen aarzelden geen oogenblik en wezen met roerende eensgezindheid een der viervoeters als den dader aan. De concierge bedankte hen op ironischen toon voor hun welwillendheid en gaf den rechter te kennen, dat zyn hond zich' niet onder de vyf viervoetige getuigen bevond. Tiet dier, waarvan hy de eigenaar was, wachtte inderdaad by de deur van het gebouw op zyn baas. Men liet het dier binnenkomen, dat door kwispelstaarten en andere teekenen van vreug de duidelyk te kennen gaf, dat hy zijn meester teruggevonden had. Onnoodig te zeggen, dat de beschuldigde werd vrygesproken en met een glimlach op do lippen het gerechtshof verliet. De slechte tand van den onderofficier. Een sergeant van het Pruisische leger had e-w slechten tand. De tandarts, tot wien hy zich wendde, en die natuurlijk „zustandig" was, gaf zwart op wit, dat de tand getrokken moest worden en door een kunstproduct vervangen. Deze schriftelyke verklaring was het begin van de papier-lawine schrijft het Hbld. Da compagniechef diende het schriftelijke voorster in by den bataljons-chef, de kosten te doen dr-.. gen door den militairen fiscus. En de batal jons-chef, gehoord den bataljons-arts, gaf bet- voorstel verder aan den regiments-chef, die natuurlyk den regiments-arts kende in deze belangryke aangelegenheid. Ten slofte werd het advies ingewonnen van den divisie arts en deze wendde zich schriftelijk tot het ,Sanitiitsamt" van het corps. Tot zoo lang had de sergeant kans op een goedkoopen tand. Maar het „Sanitatsamt," niet twyfelende aail de slechtheid van den tand in kwestie, vroeg zich af of het kauwen van soldatenbrood gere kend moest worden tot de dienst-verrichtingen. „In geen geval heeft men hier te doen met het 1 nadeel toegebracht in en door den dienst, daar de manschappen het brood kunnen snyden." Met deze belangryke opmerkingen gingen de stukken naar het ministerie van oorlog, waar een principieele beslissing genomen moest worden in deze uiterst belangryke aan- gelegeenheid, die dringend opgehelderd diende te worden. In het ministerie van oorlog werd beraad slaagd en men kwam er tot de conclussie dat eerst vastgesteld diende te worden of de tand slecht geworden was door 't kauwen van solda tenbrood alleen, of ook van ander brood. Dit bleek niet voldoende uit de schrifturen. „Bo vendien moest de vraag of bet kauwen van sol datenbrood gerekend diende te worden tot den dienst, zoodat op rykskosten een nieuwe tand ingezet mocht worden, beantwoord worden voor elk geval op zich zelf." Volkomen opheldering is er in deze zaak nog niet gebracht, want nu dient vastgesteld te worden of en hoe dikwijls de sergeant ander brood dan kommiesbrood gegeten heeft, en of hij dit deed in dienst dan wel toen hij met ver lof was. En dit alles om een bedrag van vijf mark. Een lijster, die 't spoorwegverker stremt. Op het groote rangeerstation te Bazel, dus op grooten afstand van de zalen van het per- sonen6tatïon, maar toch op een plaats waar een druk verkeer heerscht, waar goederen treinen worden samengesteld, en waar dus aanhoudend fluitsignalen weerklinken, wer den in de laatste dagen dikwijls strafbare na bootsingen van die fluitsignalen gehoord. Men bespiedde de straatjongens, want daar onder moest toch de schuldige schuilen, maar men bespiedde vergeefs. "Eindelijk ontdekte één. der spoorbeambten, die een 6eherp ge zichtsvermogen heeft, den dader, in de ge daante van een zwarten lijster. Dat diertje floot met een verbazende getrouwheid de sig nalen voor het voor- en achteruitrijden voor iet afstoot en, het halt houden en het echt geven, na. Het vogeltje floot zelfs de varia ties na, die sommige rangeerders zich had den aangewend. De wonderen van het Yellows tone park. Evenals in menig ander opzicht is Amerika ook in natuur-bescherming Europa vooruit. Reeds sedert 1872 hebben de Vereenigde Staten hun ..Nationaalpark", het reusachtig gebied, waar alleen de natuur heerscht. Toen kapitein Lacy in 1863 het Yellowstonepark doorkruist had, wou byna niemand de wonderen gelooven. die daar door hem gezien waren. Iu l871 beves tigde Hayden's expeditie de beschijvingen van Lacy. Reeds een jaar later werd bij Parlements besluit bepaald, dat het gebied nationaal eigen dom zou zijn, tot vermaak en ontspanning van bet volk. Het Nationaal-Park is gelegen in de Staten "Wyoming, Montana, en Idano; het heeft vief hotels, twee lunchtenten en een militair kamp als eenige menscheliike woningen. Het park is een stuk aardgesehiedenisonder de voeten van den bezoeker kookt en borrelt het fonteinen werpen haar heet water in de lucht, reusachtige boomen verheffen hun torenhoogs kruinen. Hier leven nog kudden buffels, wilde schapen en antilopen, bevers bouwen hier vreedzaam hun kunstige woningen, immers eet) enkel Tegiment cavalerie waakt er voor, dat niemand de dieren eenig leed doet. Alleen de forellen in de meren en beken mogen gevangen! worden. En zoo paradysachtig is de toestand, dat de beren graag in de keukens der hotels komen, om zich als huisdieren aan het een of ander te goed te doen. De terugkeer van een Zuidpoolremger. Dr Mawson, de zuidpoolreiziger, is nu uit Australië te Londen aangekomen. Wy hebbeo reeds een en ander over hem meegedeeld zegt R. Nbld., o.a. hoe hij aan den hongerdood ont- kwam; door het toevallig ontdekken van een voorraad levensmiddelen. Tegelyk met dr. Mawson kwam zijn jonge vrouw aan, met wW hy gehuwd was, daags voordat hy Austral» verliet. Zyn vrouw is Hollandsche familie, haar familienaam is Delprat en zy werd Spanje, Nederland en Australië opgevoed. Td Melbourne moest zy een geheel jaar op haaf loofde wachten, daar de stoomboot, waar-1 mee hy van het Poolland zou terugkeeren, „Aurora," een uur geleden vertrokken was w d»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6