DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. (V. £TtYee/?ujjse/i. i3 arteJ/orJssfr 27. FeJe/.ma Het Koninklijk bezoek aan Haarlem. vZo? d°7aaï.r~erir,Bfflt i. «- «fim KindeHiuBttvest 29-3l-S3| Haarlem STADSNIEUWS. Bureaus van Aedaotie en AdminSetratie Interoommitnaal Telefoonnummer 1426. EBit nummer iwee bladen. E BLAD. Katwijk-Leiderdorp OINtDAG 12 MEI 1914 39ste Jaargang lo. 8437 ABONNEMENTSPRIJS» 11.85 Voor do overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1.80 0.03 PRIJS DER ADVERTENTISNi Van B regels 00 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ot. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in Eet bezit eener verzekeringspolis ziln, iUn volgens de bepalingen op dg polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij 1 GULDEN by UlÉlfi GULDEN bij Jlffl GULDEN bij verlies van een 1 gil verlies van luagl' ver^6s van Ijl1 i yer£^ van hand of voet 8|||| éénoog. 1 één duim. U? wijsvinger. nmW GULDEN bij Cf| GULDEN bü J11li verlies yan een i Hgl yerlios van |JbU band of voet één oog. De uitkering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK*' te Schiedam. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. bestaat uit 1GENDA. 13 Me1- In 't Pand Henjk van maten en ge wichten. Van 8/412 uur en van 1—4 uur: Spaarnwouderstraat en Nieuwe Spaarnwou- ierstraat. St Vincentius-bibliotheek N. Groen, markt 's avonds van 7%—-9 uur geopend. Tey Ier Museum Tentoonstelling van eekeningen, behoorende tot de kunstverzame- ing van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. De Christelijk-Historischen maken het waarempel'den anderen partijen der Coalitie uiefc gemakkelijk, om een overeenstemming1 tie toch door allen moet verlangd worden, e vindenI Alsof er geen vuiLtje aan de lucht is, ilsof er van z'n loven geen „kwestie" was; in dit district, alsof de openvallende ze- el naar alle recht en billijkheid een vaste Chris te lij k -Historische 'zou wezen, hebben zij au (naar men onder „Binnenland" lezen kan) xl een candidaat gesteLd, zonder eenige rug gespraak met de leiders der overige coali tiepartijen, en zij hebben katholieken en anti-revolutionnairen eenvoudig gezet voor ion fait accompli. Zoo langzamerhand loopt de maat over. Die manier van doen is ook elders dan te 'Katwijk—Leidendorp, en ook bij andere 'Clegenheden dan Kamerverkiezingen, ver mond, en de Katholieken hebben bijnaover- tl om'wiüe van de goede zaak die het zwaar ste weegt, hun rechtmatige bezwaren altijd ■naar achtergesteld bij het hooge doel: be- aoud van een rechtschen zetel. Maar dat is te Katwijk—Leidendorp met eens de inzet! Als er overeenstemming is tusschen anti revolutionairen en katholieken, wordt de ihr is tel ijk-historische minderheid in dit dis trict eenvoudig in een hoek gezet. Onder deze. omstandigheden lijkt het s t e 1- len van een ehristelijk-historischen candi daat, zonder overeenstemming gezocht te heb ben met de andere rechtsche partijen, niet veel minder dan een uitdaging. En nu moge men den persoon van den gestelden Chr. Hist, candidaat zoo hoogach ten als men wil, en als wij ook doen, zulke manieren van een minderheid in de coalitie zijn locli menigeen onzer te mach tig. Anti-revolutionairen en Katholieken die nen nu samen tot overeenstemming te ko men, en wij vernemen dat dit dan ook on getwijfeld gebeuren zal. Het zal ons daar bij niet verwonderen wanneer, als een sterk protest tegen wat wij hierboven als een soort uitdaging betitelden, deze twee coali tiepartijen bij de eerste stemming uitkomen net oen candidaat die wat zijn persoon be treft gerust zich met den Christ. Hist, can didaat kan meten, en omtrent wien katho lieken en antirevolutionairen zich onderling hebben verstaan. Voor de Christ. Historischen zou dat een harde les zijn, als het gebeurde, maar zij kunnen niet zeggen dat die les niet ver diend zou wezen, en evenmin dat zij die, zoo wel in dit district als in andere plaatsen, niet verdiend hebben! Haarlemsshe Alledanjes No. 1328. DE HONDENMEPPERS. Zoo noemt een deel des volks de waardige politiedienaren, die uitgaan om hondjes zonder penning te vatten De naam is te leelijk voor een toch rechtvaar dige zaak: het nakomen der belastingverplich tingen, door de wettige overheid ons opgelegd. Omtrent dezen tijd des jaars zijn wij gewoon mze lezers attent te maken op de verschijning der handhavers van de verordening. Wij doen dat echter niet, zooals dat door sommigen wordt gedaan, met de boodschap: „Menschen houdt je hondjes thuis," maar met deze: „menschen, geeft je hondjes aan en betaalt de belasting!" Wie het pleizier heeft, moet ook de lasten ervan dragen. Wie dus een hondje heeft, dient zich spoedig te vervoegen bij den ontvanger in het Pand"- anders loopt hij gevaar z'n hondje te verliezen1 De vlaggen waaien uit alomme, de gemeen telijke scholen en vele bijzondere hebben vrijaf, men ziet de menschen loopen met „oranje" in het knoopsgat of op den mantel, er is feest stemming in de stad, want: de Koningin komt! Zoo zit het diep in ons volk, het gevoel van liefde en aanhankelijkheid, van eerbied en gene genheid voor Haar, die de Draagster is van het gezag in onze Nederlanden, voor de geliefde Vorstinne uit het oud Oranjehuis, dat één is met ons vaderland en één zal blijven zoolang Neder land een vrij en onafhankelijk land zal zijn! Er is feeststemming in de stad: en vanmor gen, tegen tien uur, was het dan ook een drukte van belang naar de richting van het station, toen het uur naderde dat Hare Majesteit en de Prins zouden komen. 't Stroomde letterlijk naar het Kennemerplein, waar de groöte drukte zich concentreerde voor den meest-oostelijken uitgang van het station, waarlangs Hare Majesteit zich naar het rijtuig zou begeven waarmee 't allereerst naar de Werf Conrad zou worden gereden. Daar stonden honderden opeengehoopt, door de goede zorgen van de politie, die met véél tact en welwillendheid optrad, in een wijden kring geschaard: veel kinderen vooral, met vlaggetjes en oranje, een alleraardigst gezicht in het gouden zonnetje dat even doorlichtte tusschen dreigende regenwolken Op het perron was het heel druk. Tot een paar minuten vóór de trein zou aankomen, ging alles nog zijn gewonen gang, doch om even vóór tienen maakte de politie, onder bevel van den commissaris van politie, den heer van Goor, en den adjunct-hoofdinspecteur, den heer Dokter, een deel van het perron vóór de eerste klasse wachtkamer vrij. Op het perron waren aanwezig de Commissaris der Koningin, Mr. Dr. H. r. van Leeuwen, de burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. W. B. Sandberg, de commissaris van politie, een der inspecteurs van de H. IJ. S. M. en de pers. De aankomst Precies op tijd stoomde de gewone trein van 10.57, waarachter het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, het station binnen. Op de locomotief stond behalve het gewone personeel een hoofd machinist der H. IJ. S. M. De trein reed niet ver genoeg door, zoodat het koninklijk rijtuig nog buiten het afgezette deel van het perron kwam te staan. Ijlings werd ruim baan gemaakt en reeds steeg Hare Majesteit uit, aan het portier begroet door den Commissaris der Koningin, en den burgemeester onzer ge meente. Hare Majesteit zag er zeer opgewekt uit en had over de japon een blauwzijden stofmantel verder droeg H. M. een donkerblauw gekleurden hoed met witte en blauwe veeren. Burgemeester en Commissaris begroetten ook Z. K. Hoogheid den Prins, die in klein tenue van generaal (nieu we uniform) was gekleed, en onder een luid hoera van het publiek dat aan beide zijden der perrons en om het hek van de trap heen was saamgedrongen, gingen de vorstelijke personen naar de trap aan de zijde van het Kennemer plein (oostelijk), terwijl H. M. en Z. K. H. vrien delijk groetten. Hare Majesteit werd geleid door den burge meester, de Prins door den Commissaris der Koningin. Hierbij sloten zich aan de leden van het gevolg: Baronesse van Burmania Rengers, hofdame, Baron van Geen, particulier secretaris van H. M. (in civiel), kapitein Jhr. Sickinghe, adjudant van H. M., in hofuniform en kapitein Ruijs, adjudant van Z. K. H., in gewone uniform van zijn rang. Op het Kennemerplein ging een luid hoera en gejuich op, toen de'Vorstelijke personen aan den uitgang verschenenH. M. en de Prins bestegen een victoria, terwijl de Burgemeester en de Com missaris der Koningin in de equipage van Mr. van Leeuwen vooruitreden; in een hofrijtuig volgden de dames en heeren van het gevolg van H. M. en Z. K. H. Via Prinsen Bolwerk en Spaarndamsche weg werd naar de werf Gonrad gereden. Langs de geheele route, maar bijzonder op den Spaarndamschen weg, nabij die schieeps- werf, stonden tallooze belangstellenden ge schaard. om de Koninklijke gasten te zien. Zij werden hartelijk toegejuicht, welke hulde betuiging door H. M. voortdurend met een minzame buiging werd beantwoord. De poli tie goed zorgde voor de noodige afzetting. Bezoek aan de werf Conrad. H. M. had aan die directie der werf Con rad den wensoh te kennen gegeven dat het bezoek in allen eenvoud zou plaats hebben. Zij wensehte verschoond te blijven van alle huldebetoon, zelfs van toespraken en bloemen. H. M. kwam óm 't bedrijf en wilde dat zien in diagelijksche, volle werking. Uitdrukkelijk bad H- M. gewenseht dat geen maatregelen voor Haar ontvangst zouden gemaakt wor langen tijd beeft H. M. daaraan gedacht, doch toen Zij eenige jaren terug daaraan gevolg wilde geven, bad de directie dat liever niet, omdat er niet genoeg te zien was .Ook nu is dit laatste niet buitengewoon veel, doch, op aandringen van onzen burgemeester, heeft de directie ten slotte toegegeven. Het bezoek is een gevolg van een bezoek dat Z. K. H. die Prins acht jaar geleden ongeveer aan de werf bracht. De Prins was toen zóó opgetogen over hetgeen bij zag, dat bij zeddte dat ook de Ko ningin dat eens moest zien. Te midden eener juichende menigte reden de Koninklijke rijtuigen de hooge ophaalbrug over, het ijzeren hek door, tot voor de deur der fabriek: de machine-bankwerker ij en draaierij. Daar waren ter verwelkoming aan wezig de beide directeuren, de heeren C. H. Holst en P. Lugt. Na de plichtmatige kennis making werd onmiddellijk met het bezoek aan de fabriek begonnen. H. M. de Koningin werd rondgeleid door den beer C. H. Holst. H. M. liet zich door den beer Holst inlichtten om trent alle onderdeden, de uitgebreide fabri catie van schepen en werktuigen betreffende; Z. K. H. Prins Hendrik werd rondgeleid door den beer P. Lugt; de beer A. Jonker, admini strateur, belastte zich met het gevolg. Alle gasten toonden levendige belangstel ling en lieten zich uitvoerige inlichtimgen ge ven. Allereerst werd die macbine-bankwerkerij en draaierij betreden en bezocht Die afdee- ling moet op H. M. wel een machtigen in druk gemaakt ihtebbent een weideplaats van reusachtige afmetingen, waar de machtige boor-, schaaf- en zaagmachines zich aaneen rijen, waar het 'n leven, een gehamer en getik als een oordeel. Aan den ingang der fabriek lagen een groot getal onderdeden opgestapeld voor boorma chines; een speciaal product van de werf Conrad. Iets verder zag H. M. onderdeelen, machines enz. van tmbaggermoien». Met veel H. M. wandelde dwars door de fabriek en groette'herhaaldelijk vriendelijk de verschil lende werklieden, die aan bun werk blijvende, niet nalieten H. M- te begroeten, wanneer Zij Bij den oven, in het midden der fabriek on geveer, werd bet opstniken van boorstangen te zien gegeven- Het was zeer interessant om deze stangen gloeiend uit den oven te zier komen en te zien bewerken door een ploeg van een tien, twaalf man. Nog werd speciaal tie aandacht gevestigd op bet automatisch fraisen van tandwielen. Door die machtige mac In,no worden de tand wielen van tanden voorzien. Door de auto matische werking women de gaten tusschen dé tanden uitgeboord en verkrijgt men de zekerheid van een absolute zuiverheid. Vroe ger werden deze raderen gegoten, doch men begrijpt dat de nu gevolgde methode zeer veel voordeden boven de ^V^gere biedt. Terloops wees uien H. M. nog 0p de mach tige loopkranen in de abriek van 15 ton, en zwaardere en lichtere. Door de deur, midden in de fabriek, werd de bankwerkerij verlaten en werd een bezoek gebracht aan de weid; plaats voor plaatbewer king en vuurwerken! De werf lieeft op f' ^ogenblik 65i werk lieden en bazen in f»?11®.1 en 85 beambten. Zij bezit nu ook een fuiflal, een werf te Zaan dam, voor den aanbouw van grootere sche pen, die niet door de sluizen van SpaarivJain zouden kunnen. De fabriek werd in gesticht en bloeide sindsdien ontzaglijk- Steeds weer moest er uit breiding komen. Dp7*' ffroote bloei is uitste kend te zien op eenige lotos, die in bet kan toor te zien zijn, en die bet begin der fabriek in beeld brengen. D® werf is nu 399 meter diep ongeveer en 100 meter ireed. Ook in de vunrwerKerp wekten de mach tige machines groot® belangstelling. Hier werden o.m. bezichtigd de zaagmachine om bet. ijzer op grootte te zagen en do kuLpma- chi-n-e; do inrichting voor bet laascben van ijzer met acyteken; de multipel ponsma chine, die zeer zuiver en gelijkmatig gaten in dio platen ijzer drukt. In deze afdeeling werd H. M. te zien gege ven bet leggen van een dekband om een bag- geremmerr Dit werk is voor den leek zeer interessant, omdat bier het handwerk nog bij te pas komt. Een viertal werklieden slaan er met zware hamers geducht op los om den band om den emmer te leggen. H. M. keek met bijzondere belangstelling naar dit werk. Na nog vele andere machines in oogeu- den; zelfs wilde Zij dat er nieis opgeruimd schouw te hebben genomen, en zich bij ver zou worden. schillende banken speciale inlichtingen te heb De gedachte om de werf Conrad te bezoeken ben doen verschaffen, werd da Werf betre- dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds!den door de Gasten en in bet voorbijgaan even de buigmachine ia werking te zien. Deze machine buigt dikke platen van scheepsrom pen als theelood, juist din. den vorm, die men er aan geven wil. Verrassende staaltjes van gebogen platen werden aan H. M. vertoond. Er lagen er in alle vormen gebogen: spreken de voorbeelden van de macht der machine. Dan werd de werf in oogensebouw geno men. Er liggen thans meerdere schepen op stapel. Een baggermolen voor Russische re kening, bestemd voor de haven van Wladi- vostok. Bij deze bestelling behooren twee zelf- vaardige stoomhoppers, doch deze zijn in aan bouw op de werf te Zaandam. Voorts werd H. M. gewezen op baggermolens voor Engel- sohe rekening, bestemd voor Macassar, die op gebouwd worden op de werf alhier, dan weer afgebroken, verpakt en verzonden op de plaats van bestemming weder opgetuigd. Ver der een drijvende kraan van 40 ton sterkte, bestemd voor de haven van Odessa, deze voor Russische rekening. Op de werf werd aan H. M. ook speciaal gedemonstreerd bet Banca-boortoestel, een boor-apparaat, dat de firma sedert een jaar of drie fabriceert en zoo voldoet, dat de be stellingen naar alle dleelen der wereld gaan. Nog onlangs leverde de werf een vijftiental zulke machines voor rekening van het Ned.- Indisch gouvernement. Zij munten uit door lichte en eenvoudige constructie en dienen om den bodem te onderzoeken, teneinde te zien of deze ook tin, ijzer of andere mineralen bevat. Aan H. M. werd zulk een boring te zien gegeven. Op het groote rad, dat verbonden is aan de pijp, staan vier man, die door bun gewicht de pijp in den grond drukken. An dere werklieden hielpen daartoe mede door de pijp in den grond te draaien. Door de boor wordt de grond onder de pijp omgewoeld, zoodat de pijp alsdan gemakkelijk neerzakt. Is de pijp geheel in den grond gezakt, dan wordt er een andere opgeschroefd, totdat de verlangde diepte is verkregen. In de haven lag de verleden week van sta pel geloopen „J. H. Meuten", vrachtboot der Bataafscb8 Petroleum Maatschappij. Het mooie schip wekte zeer de belangstelling van de Gasten. In het bijzijn van H. M. werd door middel van een kraan, de mast op bet nieuwe 6chip gehesohlen. Op de muren van de bankwerkerij zagen de Gasten voorts de, wat men typisch noemde, registers van den Burgerlijken Stand der Werf. Dat zijn de na men en werfnummers der schepen, die op de Conrad gebouwd zijn. Dat zijn er heel wat. In 1884 werd het eerste schip afgeleverd. Thans is de Conrad aan werfmunmer 478 be zig. Langs bet waschlokaal der werklieden werd naar den uitgang teruggewandeld. De watertocht. Bij den uitgang d'ankte H. M. de directie- der fabriek zeer voor het vele, dat vertoond was en gaf Hare tevredenheid te kennen over hetgeen gezien was. Nu lag de salonboot „Vol harding" gereed om een boottocht op het Spaarne te maken. Om even elf uur ging H. M. aan boord. Behalve Z. K. H. de Prins, en bet gevolg, Z.Ex. de commissaris der Ko ningin en de burgemeester, maakte ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de beer A. de Clercq, den tocht mede. Het personeel der werf Conrad, dat tijdens de rondwandeling rustig aan den arbeid was gebleven, stormde, toen de salonboot naar de Hooge Gasten afvoer, naar den walkant om juichten H. M. hartelijk bij ihlet afvaren toe. De directeuren begeleidden bun Gasten tot aan den steiger. Het personeel der werf Con rad werd daarop vrijaf gegeven tot hedenmid dag half twee. Eerst werd een eindweegs het Noorder Buiten Spaarne opgevaren, in de richting Spaarndam, tot nabij de ton, welbekend, waar na werd teruggekeerd en langs de werf „Con rad" de richting weixl gekozen naar de stad. Langs de oevers stond bet zwart van de men schen, die levendig juichten. Van de ver schillende werkplaatsen langs bet Spaarne werd de liooge bezoekster eveneens luide toe gejuicht. Herhaaldelijk beantwoordde de Ko ningin de groeten en toejuichingen. Bij het passeeren der werf „Conrad" wuifde H. M. nog eens speciaal de daar verzamelde menigte toe. Nabij de spoorbrug wachtte H. M. een ver rassing. De leden der RoA- en Zeilvereeni- ging „Het Spaarne" kudden zich in club- costuum en met oranje getooid in hunne boo ten opgesteld en brachten H. M. bil het pas- ren der salonboot hunne hulde. In twee rijen lagen daar 14 wherries, twee boeiers, twee tjotters, motorbooten enz., de meesten rijk gepavoiseerd; do inzittenden joelden toen de vorstelijke personen voorbij kwamen. H. M. scheen deze hulde bijzonder aange naam te vinden. Zij bevond zich op de achter plecht van de salonboot tusschen den Commis saris der Koningin en den burgemeester van Haarlem, met vie Zij herhaaldelijk in druk gesprek was gewikkeld. De Prins bevond zich met het gevolg en den beer de Clercq midden op bet schip en was eveneens vol belangstelling. Voor op de plecht stonden een drietal lakeien. De boot werd voorafgegaan door bet „ba- venbootje", waarin de heer Kriens, haven meester, was gezeten, met eenig personeel van den havendienst. Deze zorgde voor de onbelemmerde door vaart. Overal zagen de oevers zwart van be langstellenden. De eerste rijtoer. Door bet Spaarne werd, onder enorme be langstelling naar het Zuider Buiten Spaarne gevaren. Volgens onze aankondiging werd van boord gegaan nabij de villa „Oldého- ve", waar intusschen ook de rijtuigen gearri veerd waren. Ook hier had zich een groote menigte verzameld en werden de gasten har telijk toegejuicht. Daar was een aanlegsteiger gemaakt door middel van een schipbrug. Via Vijverslaan, Linnaeuslaan, Spanjaards laan, langs buitensociëteit en Dreef, door de Groote Houtstraat, Markt, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg en de Nieuwe Gracht werd naar de woning van den Commissaris van H. M. de Koningin, gereden, waar bet noenmaal genuttigd zou worden. Enorm was de belangstelling op de geheele todhit en prettig deed de hartelijkheid aan, waarmede de gasten begroet werden. Er werd zeer druk gevlagd. De politie zorgde ook bier goed voor de afzetting. Aan bet noenmaal bij Mr. Dr. W. F. van Leeuwen zaten, behalve H. M. en Z. K. H., als gasten aan: L de burgemeester van Haar lem; 2. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, voorzitter van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde: 3. Jhr. Mr. P van Foreest, voorzitter der Holl. Mij. van Landbouw; 4. A. de Clercq, voorzitter der Ka mer van Koophandel; 5. Jhr. F. Teding van Berkhout, beboerend vennoot van de Haarl. Bankvereeuiging; 6. Prof. Dr. A. Lorentz, cu rator van het Natuurkundig Laboratorium van Teyler's Stichting; 7. Dr. J. P. Lotsy, se cretaris van de Hollandsobe Maatschappij van Wetenschappen; 8. G. D. Gratama, directeur van het Gemeente-Museum; 9 en 10. C. II. Holst en P. Lugt, directeuren van de N. V Werf Conrad. Verder de leden der hofhou ding, behoorende tot het gevolg van H. M. en Z. K. H. en de huisgenooten van den Com missaris der Koningin. Op het oogenbiik dat Hare Majesteit en de Prins bet buis van Mr. Dr. van Leeuwen betraden en de groote trap opgingen, werd de koninklijke standaard op bet buis gehescher Even te voren was de Nederiandscbe vlag, die van den gevel wapperde, binnengehaald. Onder luide toejuichingen van bet in den omtrek geschaarde publiek gingen H. M. met gevolg de woning van den Commissaris bin nen, echter niet dan nadat de Koninginen de Prins nog eens vriendelijk gegroet en go- dankt hadden vanaf bet bordes. De tweede rijtoer. Om kwart over twee werd bet bezoek aan 't museum gebracht. Op dezen tweeden rijtoer werd gereden langs Nieuwe Gracht (Zuid), Kruisbrug, Nieuwe Gracht (Noord), Jansbrug, Jansstraat, Klokbuisplein, Lange Veerstraat, Anegang, Groote Houtstraat, Ged. O. Gracht naar Groot Heiligland. In het museum waren aanwezig de wethou ders der gemeente Haarlem, de sec ret ars der gemeente, de voorzitter van de Commissie van Toezicht-, Jhr. C. v. d. Poll en de direo- H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den directeur den beer G. D. Gratama. Op bet moment van het afdrukken der cou rant is bet bezoek aan bet museum af geloo pen en is de laatste rijtoer aangevangen. Deze gaat langs Ged, Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan, Hazcpaterslaan, Wagenweg, Wilhelminapark, Koninginnewg, Stolbergstraat, Koninginue» weg, Wilsonsplein (zuid), Leidsohestraat* Gasthuislaan, Oranjestraat, Voorzorgstraat» de Clercqstraat, Leidscheplein (zuid). Lead* sehe vaart, Wilsonsplein (zuid), Wilbelmina- straat, Zijlvest, Zijlstraat, Nassanlaan, N«h saplein, (rechts), Zijlhuizesi, Kenanpark (linki en omrijden), Parklaan, Kruisweg, Stated Bolwerk, Sehbtersinge], Kennemerbrug, Sta« tion. Overal langs den weg is er groote belang- 15 - n belangstelling toefide IT. M. btJ de -verschillen- de machines: schaaf-, dnaaiiv- en zjaagrbanicen, waar Wet harde ijzer bewerkt wordt als koek, en de leek zich afvraagt of dat wel heutjeh bet harde ijzer is. H. M. sprak herhaaldelijk Hare bewondering nit. Veel belang boezemde ook in de machtige fraise-machine in het mid den der zaal, en de multipel boormachine, die dm een minimnm van tijd de gaten hoort in de stalen zeefplaten, bestemd om het erts te onderzoeken. Vooral de zuiverheid der ge hoorde gaten wekte hier belangstelling. p TT. M. en gevolg- beschouwden het werk aandachtig. Ook verschillende onderdeden van de boortoestellen werden vertoond. Gewezen werd H. M. nog op een eleofcrisch gedreven kraan, vier ton sterk, bestemd voor bet monteeren der schepen. Langs de haven werd naar den uitgang terug gewandeld langs de nieuwe werkplaats voor plaatbewerking. Deze werd noodlg met bet oog op de drukte, doch is nog niet gereed. iiSSi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1