BUITENLAND. B INNENL^ND. NIEUWS UK liEN OifiTUEK. ALGEMEEM OVERZICHT. ÉCOffTE BERICHTE». HET BEZOEK VAN HET DEENSCHE VORSTENPAAR, Nog is het opgevallen, dat S. eenige da gen vóór het uitbreken van den brand de ruiten van het bovenhuis aan de straat zijde met krijt ondoorzichtig heeft gemaakt. Het voornaamste niéuws uit MEXICO is •Ie val van Tampico. Een uiterst bloedig gevecht is aan den val tan deze belangrijke zeehaven voorafgegaan. -Met groot<i verbittering en onmeedoogend- heid is van beide zijden gevochten. In het geheel moeten een 3000 manschappen gesneu veld zijn. Toen de rebellen de Panuco-rivier met hun geschut konden bestrijken, stoomden de fe derale kanonneerbooten Bravo en Zaragosa stroomafwaarts en gingen op do reede voor anker, uaast de schepen van de buitenland- sehe mogendheden. Vier-en-twintig uur lang werd er in de loopgraven voor dc stad gevochten. Öm één uur begonnen de federale troepen terug te trekken en maakten daarbij gebruik van den spoorweg. De schade, door de petrolenmuiaatschap- pijen geleden, bedraagt 13 millioen ton pe troleum met een waarde van 1,500,000 dollars. Ook in de stad is de materieele schade nog niet te schatten. Deze nieuwe overwinning heeft het leger van generaal Panelro Villa nieuwe manschap pen aangevoerd. De avonturier heeft echter geen kleeding en moderne wapenen voor zijn nieuwe hulp troepen. Do opstandelingen hopen, dat de Vereen ig- de Siaten den toevoer van wapens over zee znllen toestaan nu de toevoer over de grens van Texas verboden is. De consiitutioneelen znllen probeeren aan de federalen den terugweg af te snijden. De heer von Jagow, etaats-secretaris van éuitenlandsche zaken in DUITSCHLAND, heeft in den Rijksdag een politieke rede ge bonden, waarover Reuter groote brokstuk ken seint. Wij ontleenen aan de telegrammen een en ander. Over Duitsebland en Rusland sprekende, zei de von Jagow: Wij kennen geen omstandigheden, die een ■vreedzaam naast elkaar leven der beide buur staten Duitsebland en Rusland belemmeren. Ook de moeilijkheden in de handelspolitiek die kunnen ontstaan, zullen, indien men we derzijds goeden wil toont, worden opgelost. Daarom verdient het afkeuring, door opwek king der volkshartstochten vijandigheid in het leven te roepen (zeer juist). In onzen uiterst zennwachtigen tijd, waarin de pers grooten invloed heeft op de volksziel, is dat spelen met vuut (zeer juist). Ik heb echter reden om te vertrouwen, dat ook de Russische regeering, ondanks dit drij ven in de pers, betrekkingen van goede buur schap met ons wil handhaven. Over de andere landen heette het: De onderhandelingen met Engeland, waar omtrent bij de eerste lezing reeds is gespro ken, zijn in vriendschappelijken geest ge voerd en ook overigens is onze verstandhou ding tot Engeland hartelijk (toejuichingen). Wij hebben ook onderhandelingen gevoerd met Frankrijk. Al zijn die in de eerste plaats van financieelen en technischeu aard geweest, toch meen ik ook uit politiek oogpunt met voldoening te mogen vrfttstellen. dat wij met onzen westelijken buurman tot een vergelijk zijn geraakt, waardoor het aantal wrijvings- vlakkcn aanmerkelijk is afgenomen. De onzekere toestand in Mexico is nog ver ergerd door het conflict met de Vereenigde Staten. Met voldoening hebben wii gezien, dat de Vereenigde Staten, waarmee wij voort durend de beste betrekkingen onderhouden, besloten hebben de bemiddeling der drie groote Zuid-Amerikaansehe republieken te aanvaarden. en slotte betuigde von Jagow de erkente lijkheid der Dnitsche regeering voor de vrien delijke ontvangst van prins Heinrieh en zijn gemalin en van het Duitsche smaldeel in de Znid-Amerikaansche republieken. Blijkbaar is men daar overtuigd van de oprechtheid van onzenweusch om de handels- en poli tieke betrekkingen met deze zich tot grooten bloei ontwikkelende landen zonder politieke bijgedachten te bevorderen. Wij zullen dit ver trouwen trachten te behouden en te sterken (levendige toejuichingen). Naar aanleiding eener opmerking van den vrijzinnigen afgevaardigde Gothein. dat von Jagow in zijn verklaring over de Russische pers zich ten gunste van chauvinistische be toogingen had uitgelaten, stipte von Jagow nog aan. er slechts op te hebben gewezen dat het twistgeschrijf tusschen Russische en Dnitsche bladen niet van Duitsebland doch van Rusland is uitgegaan en dat de maat. waarmee men in Rnsland het buitenland meet, niet groot is. Op den BALKAN gaat, 'wat de oostelijke êtaten betreft, de inlijving dei- nienw ver worven landen geregeld voort. Dit Sofia wordt aan de Times berichf, dat koning Carol van Roemenië eerstdaags een bezozk zou brengen aan de voornaamste ste den in het nieuw ingelijfd gebied. De koning, zoo merkt de correspondent van het City blad op, zal ongetwijfeld van deze gelegen heid gebruik maken, om zich op de hoogte te 6teilen van den toestand der bevolking en van de vermoedelijke gevolgen eener wetge ving, die de nieuwe Roemeensehe Tegeering op deze streken wil toepassen. Do nienwe wet ontneemt de bevolking van dat gebied de parlementaire vertegenwoordi ging, welke meer dan 30 jaren lang onder de Bnlgaarsehe heerschappij haar deel was, en ontzegt haar het recht van vereeniging! Het plaatselijk zelfbestuur is feitelijk afgeschaft en vervangen door een bureaucratisch be stuur. Ieder grondbezitter, die niet binnen het jaar verklaart Roemeniër te ziin, moet niet alleen in den loop van het daaropvol gend jaar zijn grond afstaan, maar 'tis hem ook verboden, om elders in Roemenië grond te koopen. Zoo wordt das een nienwe catego rie van Roemeensehe onderdanen in het le ven geroepen, die evenals de Joden in dat land aan bijzondere belemmerende bepalin gen zijn onderworpen. ec"6 bijzondere commissie zal de be voegdheid worden verleend om alle eigen- uomstitels te onderzoeken en de tegenwoor- ige eigen na ars hun bezit te ontnemen, waarop hun grond vanzelf aan den Staat ver valt. Hierdoor wordt de weg gebaand voor Roemeensehe kolonisten om de plaat6 in to nemen van de vorige eigenaars De scholen zullen worden gesloten en op de inkomsten wordt beslag gelegd, terwijl zij slechts onder leiding van Roemeensehe onder wijzers zullen mogen worden heropend. De dienst in de kerken heeft nu plaats in de Roemeensehe taal en vele Bulgaarsche geestelijken werden uit het land gezet. Men ziet: Roemenië pakt aan om het land eigen te maken! ALBANIë kan datzelfde helaas nog maar niet doen! De Epiroten in het Zuiden, de Mon- tenegrijnen in het Noorden, houden niet af aan het nieuwe koninkrijk te knagen, Vol- geens een telegram uit Dnrazzo aan de Köl- nische Volkszeitung dringen de Epirotische vrijscharen steeds dichter op de Al- baueezen aan. Als het tot een treffen komt, worden zij steeds gesteund door geregelde Gi iekscho troepen. In de streek van Argirokastro en Koritsa si rijden de Albaneezeu met succes, ofschoon zij zware verliezen lijden. Volgens betrouwbare berichten van Neder- laiulsohe officieren bedrijven de Epiroten gru welijke wreedheden op vronwen en kinderen. Bij Argirokastro zijn gekruisigde vrouwen gevonden en in pen kerk zijn meer dan 100 vermoorde vrouwen en kinderen aangetrof fen! Reuter seint nu dat Toerchan pasja, de mi nisters president, gistereu naar Rome en Weeueu vertrokken is. Tc Rome is hij door den chef van het kabinet van markies Di; San Giuliano ontvangen. Ongetwijfeld is hij erover gaan spreken dat tusschen komst der mogendheden in Epirus tegenover Grieken land hoofdzakelijk is. ENGELAND. Een particulier telegram uit Glasgow aan de N. R. Ct. meldt, dat daar de douane 500 sabelbajonetten in beslag geno men heeft, die van een uit Londen komend stoomschip waren overgeladen op een stoom schip met bestemming naar Mulroyport in het graafschap Donegal. Dc regeering is gisterenavond ternau wernood aan een nederlaag ontsnapt bij een stemming over de volgorde van de parlemen taire werkzaamheden. Het voorstel om die volgorde vast te stellen, was feitelijk zuiver formeel en stemming daarover werd niet ver wacht, doch dc oppositie, in grooten getale aanwezig, lokte die uit. Het voorstel is, on der groote opwinding, met 255 tegen 234 stem men aangenomen. AMERIKA. In verband met berichten dat het Pauamakanaal reeds voor den handel ge opend is, wordt te Washington meegedeeld dat de doorvaart voor kleine schepen den 9en Mei begonnen is. Een onafgebroken rij van gesleepte vrachtschepen gaat nu door het kanaal. Dc groote ophooping van vrachtgoed wegens de staking van het vervoer langs den Tehuantepec spoorweg, te wijten aau den bur geroorlog in Mexico, schijnt de oorzaak te zijn van deze gedeeltelijke openstelling van hel kanaal. BALKAN. Te Sofia heerscht groote opwin ding over een gericht, dat de Serviërs in het door ben bezette gebied van Macedonië 209 Macedonische recruten van Bulgaarsche na tionaliteit zouden hebben omgebradht. Alle bladen te Sofia bevatten bijna gelijkluidende bijzonderheden uit Monastir over het gebeur de. Het heet dat de Bulgaarsche dienstplich tigen van Istip geweigerd hebben den eed aan den koning van Servië af te leggen. De recruten werden daarop naar Ristovatz ge bracht, waar zij met den dood werden be dreigd als ze het afleggen van den eed nog verder zouden weigeren. Ongeveer 200 recru ten verklaarden daarop, dal ze liever wilden emigreeren dan den eed af te leggen aan den koning van Servië, hetgeen verraad zou zi.m aan hel Bulgaarsche vadevlaud. Dit Kcsehud- de op 6 en op 7 Mei en uu zouden alle m dienstweigeraars zijn gefusileerd. Van Servi sche zijde wordt het bericht natuurlijk beslist tegeugesproken Na aankomst van H. H. M. M. den Koning en de Koningin van Denemarken op Vrijdag 22 Mei in het Centraal-Station te Amsterdam zul len in de Koninklijke wachtkamer de auto riteiten van regeering, provincie en gemeente, alsmede van zee- en landmacht aan de hoogc gasten worden voorgesteld. De ministers-depar tementshoofden zullen mede daar tegenwoordig zijn. Van liet station wordt in galarijtuigen naar het koninklijk paleis op den Dam gereden. Te 6 uur 30 's avonds zal koning Christ!aan in audiëntie ontvangen dc hoofden van vreemde missiën, standplaats hebben te 's-Gravenhage. Het galadiner te 7 uur ten paleize wordt ge geven voor ongeveer een 120-tal genoodigden. Na afloop van het diner wordt cercle gehouden in de troonzaal. H. M. DF. KONINGIN-MOEDER OP REIS. Tc 9 uur vertrok H. M. de Koningin-Moe der gisteravond uit den Haag naar Viissiu- gen. om van daar naar Engeland per nacht boot over testeken. Eenigen tijd te voren waren in het Ko ninklijk Paviljoen in bet stationsgebouw aanwezig om H. M. uitgeleide te doen, de Engelsche gezant met 'een der leden van de legatie, Hr. Ms. Grootmeester, jlir. De Ranitz en enkele andere leden der hofhou ding, de wd. gouverneur der residentie en de burgemeester, jhr. mr. dr. Van Karne- beek. H. M. de Koningin kwam even later en nam op het perron op hartelijke wijze af scheid van H. M. de Koningin-Moeder. Een vrij groote menigte was op het per ron getuige van het vertrek. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kou. besluit is benoemd tot kantonrech ter te Schoonhoven mr. Th. L. prins, thans griffier bij bet kantongerecht te Zierikzee. Bij Kon. beslnit zijn benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Hilversum, mr. J. Goeman Borgesius, thans in gelijke betrek king te Brielle; tot idem t© Meppel, mr. \V. R, Rosingb, thans snbst.-griffier bil het kan tongerecht te Rotterdam; tot subst.-griffier bij de Rechtbank te Utrecht, mr. C. W. Voll- graff, thans griffier bij het kantongerecht te Kampen; tot subst.-griffier bij de reehtbauk te Assen, mr. J. W. Burin gar, thans griffier kantongerecht te Woerden; tot subst-griffier bij de rechtbank te Breda, jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, tbans adj.-commies bij het Dep. van Justitie. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan J. E. Jansen, chef-machinist, en J. Mnldery, magazijnmeester, beiden in de fabriek De Vlijt te Apeldoorn. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDlë. In tegenspraak met het bericht van de Tel., volgens hetwelk dr. Bos ernstig in aanmer king zou komen voor de benoeming tot gou- verneus-generaal van Ned.-Indië, verneemt de Tijd, dat in koloniale kringen meer geloof wordt gehecht aan de benoeming van den beer Van Deventer en dat dit geloof ook reeds in Indië is doorgedrongen en men de verwerkelijking ervan vreest. DE KAMERZETEL VOOR KATWIJK. Naar de Ned. verneemt, heeft de heer mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Oat- wijck besloten, zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer aan te nemen. Hij wacht echter nog met de uitvoering van dit be sluit, totdat dc stemmingen over de artike len van het thans aan de orde zijnde ont- werp-inkomstenbelasting.zullen zijn afgeloo- pen. REGEERINGSOPDRACHT. Naar de St. Ct. meldt, zal de heer Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wiick, oud-lid van de Tweede Kamer, binnenkort met een regee- yingsopdraeht inzake de rechterlijke macht in West-Indië voor den tijd van ongeveer anderhalf jaar naar Suriname vertrekken. DE VLOOTBOUW. Men meldt ons: De viee-admiraal Tydeman is thans om streeks een maand in Indië om zich te kwij ten van de hem. door de Regeering verstrekte opdracht met betrekking tot de plaats, waar de v'ootbasis zal worden gevestigd. De correspondentie wordt telegrafisch ge voerd en de resultaten moeten van dien aard zijn, dat de indiening van het wetsontwerp tot vlootbonw in de volgende maand kan worden verwacht. Naar wij van gewoonlijk goed ingelichte zijde vernemen, zal door den Minister worden voorgesteld den bouw van drie dreadnoughts van omstreeks 24,000 ton waterverplaatsing, benevens van een evenredig aantal kleinere schepen (kruisers cn torpedomateriaal). Zooals bekend is, stelde de Staatscommis sie voor de verdediging van Ned.-Indië zich in baar rapport, bij de samenstelling van het vlootbonwplan, op het standpunt, dat het noodzakelijk is, dat de miuimumsterkte der ill Indië steeds aanwezige zeemacht zal be dragen 5 pantserschcpen (dreadnoughts) van 21,000 ton, 6 torpedokmisers van 1200 ton. 8 torpedojagers van 509 ton, 8 onderzeebooten van 380 ton. 8 torpedobooten van 300 ton en tenminste 2 groote mijnenleggers. Hiervan zijn aanwezig, wanneer de bij de Indische be grooting voor 1913 gevoteerde vaartuigen zijn gebouwd, 8 torpedojagers, 3 onderzeebooten, 8 torpedobooteu (voorloopig) en 2 mijnen leggers. EVENR EDI GE VERTEGENWOOR DIGING. Naar do Tel. verneemt, wordt in liet rap port der Staatscommissie voor de Evenredige Vertegenwoordiging, dat 25 Mei aan H. M. de Koningin zal worden overhandigd, in den breede eeu stelsel uitgewerkt, waarbij het ge- keele land wordt beschouwd als één kiesdis trict, onderverdeeld in 18 kiesdistricten. Het stelsel zit zóó in elkaar, dat liet mo gelijk blijft afgevaardigden te kiezen voor iedere provincie en voor de steden, die thans meer dan écu afgevaardigde in de Tweede Kamer hebben. Met het al of niet noodzakelijke der invoe ring van stemplicht heeft de commissie, van oordeel, dat dit geenszins lag op haren weg. zich niet bemoeid. Wordt het stelsel van het rapport door de Stateu-Generaal aanvaard, zonder dat men stemplicht invoert, dan zal eerst na de stemming mogelijk zijn vast te stellen, welk stemmental een camlidaat cp zijn minst hebben moet, om gekozen te zijn; in ieder geval zal het vaststellen van den einduitslag geruimen tijd duren en zullen de kranten eerst laat in den nacht in de gelegen heid zijn, den on-offieieelen uitslag mee te deelen. LIBERALE BIJBELKENNIS. Men maakt ziclx terecht nog al vrooüjk over de verbijsterende vergissing, door den heer Fr. Netseher begaan, die in eene critiek over Shaw's tooncelstuk Androcles en de Leeuw, een cynisch product van heidensche spotzucht! den profeet Daniël qualificeerde als een „Christen, die in de Romeinsche arena voor dc leeuwen werd geworpen, en die het leven be hield, omdat hij een leeuw denzelfden dienst zou hebben bewezen, die Androcles' naam in de geschiedenis heeft vereeuwigd." Maar nog verbijsterender is, wat- „Het "Vad." aan dit droevige feit toevoegt. „Wij voor ons vinden het geval niet zoo erg" verklaart het blad, want dat do heer N. van het Oude en Nieuwe Testament nauwelijks iets afweet, heeft hjj met „vele andere hoogstaande mannen ge meen, ja, met de geheele generatie van Links." Onderwierp men de hedendaagsche liberalen aan een examen in de Bijbelsehe gesehie- nenis, het zou onvoldoende cijfers rege nen." Daar heeft men nu zoo zegt de Tijd., dc meesi. brutaio bekentenis van de volslagen onkunde op christelijk gebied en tegelijk van het onver stand, waarmee liberalen zich desondanks aan matigen, te oordeelen, te poleniiseeren, te beslis sen over zaken van christelijke wetenschap, wetgeving en het. christelijk sociaal leven, die uit dé leerlingen Gods, in het Oude en Nieuwe Testament geopenbaard, haar oorsprong nemen. Het Haagsche liberale blad erkent, hoe dit alles het 'gevolg is van de rationalistische levensbeschouwing, die 50 jaar geleden en nog lang na dien overheersohende was, en die den oorlog verklaard had aan alles, wat niet-, „we- tenschappelijk" was. „En nu zijn we schrijft het blad de na weeën van die rationalistische richting nog allerminst te boven, en de heer Netseher is er 't bewijs van, maar ook jongeren dan hij. Ieder een, die litteratuur of taal examineert zal ons dat toegeven. Gebeurde het niet, dat een candi daat voor de hulpakte naar de beteekenis van het woord „aartsvaderlijk" gevraagd, daarbij blijk gaf nooit van Abraham, Isaac en Jacob gehoord te hebben moest men niet ondervin den, dat een kweekeling aan een onzer Uni versiteiten maar één Paulus kende, te weten I'ieter Paulus, en heeft schrijver dezes zelf met ondervonden, dat in den zin: „Hij was zoo blij moedig als Jozef, toen diens leed geleden was," Jozef werd aangezien voor den broeder van.Napoleon, en diens blijmoedigheid ver klaard uit het feit, dat hij koning van Spanje was geworden. En men noeme deze gevallen geen uitzonderingsgevallen; de kennis van Bij belsehe geschiedenis laat in niet-confessioneele kringen veel te wenschen over." Het liberale orgaan is zelf geschrokken van de verregaande onkunde in de intellectueele kringen zijner partij, waarvan het zulk een treurig tafercel ontrolt. En het waagt thans een zwakke poging, om deze kringen weer te win nen voor de kennis der Bijbelverhalen, „onmis baar voor ieder, die litteraire producten wil ge nieten." Het litteraire genot moet nu de goddelijke waarheid vervangen in de argumentatie voor de noodzakelijkheid van meer Bijbelkennis. En „Het Vad." wil daarom „de godsdienstleer aren" of „een leesboek met verhalen uit den Bijbel" te hulp roepen tegen den tijd, dat de onder wijs- pacificatie is tot stand gekomen. Vage illustiën van* een rationalistische levensbeschouwing, die tot de ontdekking komt van de schrikbarende decadentie, waarin zij verkeert De vermoedelijke brandstichting. Het voorloopig onderzoek, door de politie te 's G'ravonhage gedaan, heeft aanleiding ge geven, den eigenaar van liet huis aan het Spui aldaar in de bovenverdieping' waarvan m den nacht van Zaterdag op Zondag onder verdachte omstandigheden brand ontstond, ter beschikking van de justitie te stellen en naar het Huis van Bewaring" over te bren gen. S. bleef bij al de talrijke verhooreii, dié hij sedert zijn aanhouding onderging, volhou den, dat hij onschuldig is aan de brandstich ting. Vermoed wordt, naar het Hbld. weet mede te deelen, dat de benzine met kleine hoe veelheden tegelijk in de emmers is gestort. Het onderzoek van de politie bepaalt zich daarom nu vooral tot de vraag, waar eu door wie de benzine is gekocht. Dóór buren wordt verklaard, dat zij reeds weken te voren brandlucht hadden waarge nomen. Zij uitten daarom het vermoeden, dat er reeds vroeger pogingen tot brand stichting zijn gedaan. Ook is gebleken, dat nadat in het hoven- huis een gasmeter was geplaatst, den vol genden dag in het bovenhuis gaslucht. werd waargenomen. Na een door beambten van de gasfabriek ingesteld onderzoek bleek, dat de verbin ding tusschen den nieter en de gasleiding was doorgevijld cn wel op dusdanige wijze, dat dit niet terstond in het oog viel. Het laatst is hij er Zaterdagmiddag onge veer drie uur gezien. Opsporing. Ruim 12 uur gisterennacht s, naar do N. R, Gt. bericht, van een goede rentrein der II. IJ. S. M., die te Rotterdam van het station D. P. vertrok in de richting van Feijenoord, recht tegenover 't, station, ter hoogte van de veelading bij den Molenwater- weg, bij het rijden door een wissel een der wagens ontspoord, «en eind meegesleurd en omgeslagen. Deze wagen staat recht overeind, de as ervan ligt een tiental meters verder. Zeven ander© wagens liepen uit de rails, maar bleven staan. De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. In strijd met de gemeentewet? Het raads lid van de gemeente Katwijk, de heer A. de Klerk, verzoekt Ged. Staten het besluit, ge nomen in de geheime raadsvergadering -van 23 April 1913, te vernietigen. ate zijnde in strijd met de Gemeentewet. In di© r&ad&ver- gadering werden besluiten genomen omtrent de vaartverhetering Katwijk—lJmuiden en over een berghaven te Katwijk. De heer De Klerk meent dat deze besluiten slechts in een openbare vergadering mochten genomen wor den. Proeven met een reddingboot. Te Egmond aan Zee werd Woensdag met de reddingboot van do N. en Z.-H. Reddingmaatschappij een proef tocht gehouden bij N. W. wind, buiig weer en levende zee. Bemanning en boot voldeden-zeer goed. Een zwaar ei. In de grensplaats Bochot.t beeft een gans een ei gelegd, dat 350 gram woog. Bij de opening van dit ei vond men naar liet „Vad." meldt, nog een volkomen ontwikkeld ei met harde schaal. Het St. Willibrordugrcollege te Katwijk ge deeltelijk afgebrand. Gisterenavond is het college St. Willibror- dus der Eerw. Paters Jezuieten te Katwijk aan den Rijn, gedeeltelijk door brand ver nield. Een redacteur van de Msb., die zich naar Katwijk had begeren seinde daarover het volgende aan zijn blad: Gisterenavond te 8 uur brak een hevige brand uit in het R. K. Gymnasium te Kat wijk a. d. Rijn. Onmiddellijk ruktep de stoomspuiten van Katwijk en Leiden uit, die om 9 uur met 7 stralen het vuur bekampten. Kleinenburg, waar de brand ontstond, is geheel verloren, Middelburg, alsmede het museum van natuurlijke historie eveneens. De heilige vaten konden bijtijds in veilig heid worden gebracht. Te ongeveer 12 uur was men den brand zoo goed als meester* Ver in den omtrek was de vuurgloed te be merken. De bewoners van de omliggende plaatsen, die in grooten getale waren toe gestroomd, beginnen nu naar huis te trek ken. De leerlingen uit Den Haag, Leiden, Amsterdam, Rotterdam en Haarlem zijn naar huis getrokken, de overige studenten zou den heden gaan en werden bij particulieren ondergebracht. Het 15de regiment infanterie uit Delft en Gouda, dat toevallig in de kamp in de duinen aanwezig -was, verleent assis tentie en zette den omtrek af. Om twaalf uur was men den vuurgloed meester, één stoombrandspuit trok af, de an deren bleven water geven. Een ziek zoon- hu hnf 1 Kervel> uit Noordwijk, dat zich bij het begin van den brand op de zieken zaal bevond, is gered. De studiezalen en de leeszalen zijn totaal uitgebrand. .Een der leerlingen' uit Rotterdam deelde gisterennacht na zijn thuiskomst nog de volgende bijzonderheden mede aan het blad loen de studenten zich gisteravond circa half negen op de speelplaats bevonden, be merkten eenigen hunner dat er vlammen sloegen uit liet dak van Kleinenburg. Aan stonds werd alarm gemaakt en toen ontdek- te men, dat de brand reeds de slaapzaal en het dak van dit gebouw had aangetast. Hier viel aan blusschen niet meer te denken zoodat alle kleederen der studenten, welke zich op de slaapzaal bevonden als verlo ren moeten worden beschouwd. Weldra had den de vlammen zich ook van de daarondei gelegen studiezaal meester gemaakt die ir een cogenb ik in lichte laaie stoad; ook hie, kon dus niets meer gered worden. Toen de spuiten uit Leiden waren gearri veerd, werd met man en macht gewerkt om verdere uitbreiding van den brand tt voorkomen. De soldaten van hot 15e regi inent; infanterie, die toevallig in de omge ving wan het college kampeerden, kwamei aanstonds toegesneld om de behulpzam hand te bieden. Het gelukte hun spoedig in vereeniginr met de paters en broeders en verschillend! menschen in den omtrek, den brand tot het reeds aangetaste gebouw te beperken. Ui; voorzorg had men alle brandbare voorwer pen uit de kapel verwijderd, omdat de wino in de richting van de kapel woei en nier vreesde, dat de vlammen daarop zouden overslaan. Bij het uitbreken van den brand had men direct alle studenten op een der speelplaat sen verzameld, waar zij onder de hoede van eenige professoren geheel buiten gevaai waren. Toen men den brand nagenoeg meester was, werden de meeste studenten, n.L dit uit Rotterdam, Leiden, Den Haag, Haarlem en uit Amsterdam per electrische tram naai Leiden vervoerd, vanwaar zij onder geleide van eenige paters naar hunne respectieve lijke woonplaatsen vertrokken. De andere studenten, die waarschijnlijk heden zouden afreizen, konden worden ondergebracht in de slaapzaal van Grootenburg. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk te betieuieu. Een geluk is het, dat de ramp niet eenige uren later is uitgebroken, als de studenten reeds op de slaapzaal van hel verbrande gebouw waren. Dan toch zou de omvang van de ramp niet te overzien zijn geweest. Over de oorzaak van den brand wist bedoelde zegsman geen inlichtingen te geven. SCHOTEN. Onze rioleering. Bij het opbreken der riolee ring in de Reitsstraat, waarvoor nieuwe riool buizen worden aangebracht, bleek hedenmorgen dat de oude buizen welke 10 jaar geleden zijn' aangebracht, totaal vergaan waren. Sommige waren in de moeras weggezakt en veroorzaakter opstopping. 8PAARNDAM. Het verkeer gestremd. De brug over de groote sluis is door een uitgaande bagger molen der werf Conrad" aangevaren en zoo danig ontzet dat het verkeer over den Rijn landsclien dijk is gestremd. De schade bedraagt ongeveer f 200. He, verkeer zal eenige dagen gestremd blijven velsen. Do onregelmatigheden aan het Bouw bureau. In de vergaderingen der vrijzinnige Kiesvereemgmgen is de volgende motie aan genomen „De Vrijzinnige Kiesvereenigingen van lJmuiden, Santpoort, Velsen en Velseroord; wenschen inzake de onregelmatigheden aan het Bouwbureau te Velsen sympathie en waardeering- to betuigen met het werk der Raadscommissie; komen op tegen de bejegening dier com missie.in de Raadsvergadering van 26 Maart 1.1. en betreuren het dat de heeren van Tuyll en Huyg* naar aanleiding daarvan ge meend hebben als lid te moeten bedanken; spreken sterke afkeuring uit over het in deze totaal onvoldoende gebleken toezicht en beleid van Burgemeester en Wethouders: en dringen aan, na afloop van het inge stelde onderzoek van den accountant, op on middellijke publieke bekendmaking van de •esultaten daarvan." Deze motie is gezonden aan den Raad en de Raadsleden en vei'der aan de Soc. Dem.-, Ant.-Rcv.-, Chr. Hist.- en R. K. Kiesver eenigingen in deze gemeente om adhaesie. BEVERWIJK. Een onbekende ziekte onder de aardbeien. Gis teren werd hier vanwege het Ministerie van Landbouw een bezoek gebracht door den heer Hazeloop, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Alkmapr, en een der leeraren van het Phyto- pothologisch Instituut te Wageningen. Deze heeren brachten, onder geleide van den heer Pirovano, voorzitter van de Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland", alhier, een bezoek aan verschillende tuinders, eensdeels om te constateeren of en hoeveel de zoozeer ge vreesde aardbeirups reeds schade had aange bracht, anderdeels, om, zoo ja, tuinen aan te wijzen, waar proeven zouden kunnen worden genomen, om deze veelvraat te verdelgen. Gelukkig kon geconstateerd worden, dat al hier de toestand zeer bevredigend is, echter helaas niet te Heemskerk en Heemskerk aan Duin. In deze plaatsen bleken niet alleen reeds vele velden aangetast, meer nog, op enkele was reeds een verwoesting te constateeren. Reeds volgende week zullen proeven worden genomen, en het is te hopen dat het aan te wenden middel afdoend mag blijken, wat allt tuinders tot dankbaarheid zal stemmen. Bij een der tuinders te Heemskerk, werd een geheel nieuwe ziekte gevonden, die enorm schade aangericht heeft. Deze ziekte was zoowel den leeraren als tuinders, met jarenlange praktijk en ervaring, geheel onbekend. Een grondig onderzoek zal direct worden, in gesteld en getracht zal worden allerspoedigst een middel tegen deze blijkbaar zeer schade lijke ziekte te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2