DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. «5? tv 2~ivee/>ujjse/i. Ï3 arteJjorJss/r fejef.ma eerste blad. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Kincfephulsvest29-31-33, Haarlem IMA^DAG 18 MEI li 39ste Jaargang No. 8442 Bureaux van jfeëdaotio en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Oit nummer bestaat uit Ivee bladen» Haarlemsche Alledaqjes No, 1333. MUZIEK «LOCHUI OVERZICHT. njtTjljIgJSS'ii' ABONNEMENTSPRIJS» Per S maanden voor Haarlem -. /jl.5® Voor de plaatsen, -waar een agent is gevestigd (kom der gem,) - 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post .1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Bnitenl. 20 et Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). INI Alle betalende abonné's op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolls ziin, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overiyden. 300 GULDEN bij «tl (Verlies van een hand of voet GULDEN bij verlies van één oog. GULDEN by j verlies van één duim. 1 GULDEN by verlies van één ■wijsvinger. 15 GULDEN by verlies van één anderen vinger. De uitkeeriug dozer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" te Schiedam, iGENDA. 19 Mei. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Gecombineerde Vakbestureu. Demon stratie van de operette: „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" door deu beer J. A. de Lobel. In 't Pand Herijk van maten en ge- wielden. Van 8/4—12 uur: Ostadestraat, Jan Steenstraat, Veiserstraat, Wouwermanstraat. Santpoorterstraat, Tetterodestraat, Aelberts- bergstraat. Van 14 uur: Stuverstraat, Du- venvoordestraat, Kleverpark, Coltermanstr., Rooseveldstraat, Gaelstraat, Delt'tstraat en Spoorwegstraat. Statenzaal Prinsenhof 1VA uur Provinciale Staten van Noord-Holland. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe- «Deling door den heer Louie Robert. Zie programma Stadsnieuws. Teyler Museum Tentoonstelling van ieekeningen, beboorende tot de kunstverzame- ing van Teyler's museum, portretten, portret- scbelsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. ZOMER. Plotseling, als een blijde verrassing, is de zomer gekomen Wijd spant zich do lucht in smetteloos blauw, dat, diepgekleurd, de feeststemming brengt die de gouden zonne in blpde tinteling nog doet opleven alomme En 't koele, levendige windje uit liet Noord- Oosten evemvichtigt op treffelijke manier de zwoelte van de al brandende zon tot een heer lijke temperatuur, die de menschen buiten lókt, die de harten jong maakt en de ziel verheft. Gisteren was bet overal druk en prettig: en daarbuiten, waar de wandelaars in heele scharen rondgingen, was de zomer-stemming er inééns in! Hopeil we, dat na de koude dagen die ach ter den rug zijn, de zomer wat blijven wil: de barometer staat vrü vast en de boeren zeggen dat „de maan óók in 't goede kwartier staat", wat wil men meer? Daar is, naar den geest zoowel als naar de beurs, voor menigeen groote behoefte aan wat zomersche dagen, die duren R. K. PROPAGANDACLUB. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Politie ke Propagandaclub, alhier-. Na opening door den voorzitter en lezing dei- notulen welke onveranderd werden goedgekeurd verkreeg de heer Mr. Bomans iet woord, ter behandeling van „Het Socialis me" en wel de theorie van het socialisme. In zijn voorwoord wijst spreker op het ver val van het liberalisme (nu en dan met een tlikkering oplevend door de vrümetselarü of de concentratie), waaruit vanzelf voortspruit een groeien van het socjalisme; evenals de leugen, die telkens door de waarheid wordt geslagen, terwijl telkens nieuwe leugens ont staan evenals de giftplanten eu brandne tels, waarvan de knoppen en de takken door le wandelaars worden afgeslagen, doch waar van de plant-zelf niet wordt gedood, zoo ook bier: de decadence van bet liberalisme betee- kent de groei van het socialisme, terwül het verval van dit laatste de bloei van zün opvol ger zijn zal. Die opeenvolging is er steeds ge weest, getuigen de verschillende dwalingen en ketterden. Spr. deelt mede, dat by drie avonden over het socialisme zal spreken, en wel, den eer sten avond over de Theorie (aan de hand van de S. D. scbrü'vers van het zuiverste water), den tweeden avond de Praktyk van het so cialisme, den derden avond de Weerlegging van het socialisme (waarbij gebruik gemaakt «al worden van de geschriften over het so cialisme van den JezuietVict. Cathrein en den liberaal Pierson). Spr. zal den te behandelen stof zoo objectief, dus zoo onpartydig, als maar mogelijk is behandelen en beginnen met een begrip te geven van het socialisme en zijn geschiedenis te bespreken. Geschiedenis en begrip van het socialisme. Het socialisme is ontstaan uit het Commu nisme. Een soort communisme bestond reeds 2000 jaren vóór Christus op het eiland Kre- .a, 'twerd gehuldigd en in practijlc gebracht m den staat Sparta (Oud-Grieksche geschie denis) ia Sparta hadden openbare, gemeen schappelijke maatiyden plaats, de opvoeding der kinderen was geheel in handen van dën taat, de staat zorgde voor alles, ook voor het vermoorden der gebrekkige kinderen. Plato erheerhikte Sparta en achtte dat den ideaal staat enz.; een verheven communisme bestond in de eerste christengemeente, Jeruzalem, een communisme zonder dwang, doch geleid door de liefde. Het communisme van den lateren tüd wordt verdeeld in 2 hoofddeelen en wel: a. het ne gatieve communisme (verouderd, zonder aan hang) eu b. het positieve communisme. Het positieve communisme wil, dat de goe deren overgedragen worden aan de gemeen schap (communiteit) en dat zfj naar billijk heid worden verdeeld. Hierhy onderscheidt men weder 3 richtin gen, en wel: I. Het extreme of uiterst doorgevoerde com munisme, dat alle goederen aan de gemeen schap wil overdragen en door de gemeen schap doen verdeden. Dit is verouderd en heeft geen aanhang. II. Het gematigd communisme of anarchis me, dat alleen de productieve goederen wil overdragen aan federatief verbonden arbeids- groepen of gemeenschappen, niet aan den Staat. (De Rus Bakonin 1876). III. Het socialistisch communisme of socia lisme, dat alle arbeidsmiddelen in gemeen goed wil overdragen, dus aan den Staat (die alles kan, mag, weet en doet!!), die volgens een vast plan zorgt voor de productie en het verdeelen. Dit socialistisch communisme werd door K. Marx gevolgd, zuiver democratisch, van daar de sociaal-democratie. Een definitie van het soc.-communisme als economist stelsel geeft spr. als volgt: Hel socialistisch-communisme is dat econo misch systeem, hetwelk zonder uitzondering gemeenschappelijk eigendom van alle arbeids middelen wil invoeren en de gezameniyke productie en de verdeeling wil doen plaats hebben door den Staat. Voorloopers waren de mannen van de Fran- sche revolutie op het einde der 18e eeuw, die de proletariërs (tiers état) opzetten tegen den adel en de geestelijkheid (hoogere stan den); de tiers état van toen een oogenblik revolutionair is de 4e stand van thans blijvend revolutionair. Comte St. Simon (1760—1825) en diens leer ling Bazar behandelden het socialisme theo retisch, terwijl de laatste ook practische proefnemingen deed. Charles Fourrier (1772 tot 1837), Louis Blanc (1001—1882) werkten het socialisme verder uit; Karl Rotbertus (1805 1875) was de baanbreker van het wetenschap pelijk socialisme. David Ricardo zette de pachtwaarde-theorie op, welke door Ferd. Lasalle (18251864) overgebracht werd op liet arbeidsloon, waarnaar deze zijn „ijzeren loon wet" samenstelde. De groote man was echter Kar] Marx (geb. te Trier in 1818, overleden te Londen 1883). Hij gaf uit „Das Kapital". een werk, aangekondigd in 4 deelen, waarvan 3 deelen uitkwamen het eerste deel door hem zelf uitgegeven den 1 Augustus 1867. Een intiem vriend' en groot vereeider van dezen laatsten en zijn medewerker was Friedr. En gels (gest. 1895). Marx stichtte een algemeen comité voor alle landen, aan het hoofd waarvan een al- gemeene raad, welks ze/tel achtereenvolgens gevestigd was te Londen, Brussel, Genève. Bazel etc. De werker bleef Marx, die als voor zitter (uit naam van den algemeenen raad) een manifest de wereld inzond, waarin voor kwam het bekende „Proletariërs van alle lan den vereenigt u." Dit manifest beoogde een levens- en strijdensregel te zijn voor de ver honden socialisten van alle landen. Dit alge- meene comité hield echter geen stand. In 1900 werd te Brussel gevestigd een In ternationaal Socialistisch Bureau. ^WCie<^e Reel besprak spr. de theorie van Marx of het socialisme als wetenschap. In dit tweede deel citeerde spr. uit de wer ken van Marx (das Kapital) eu andere socia listische kopstukken. Twee onderdeelen van Marx' theorie ver klaarde spr. in 'thijzonder en wel: a. de theo rie van het historisch materialisme, welke zegt dat het maatschappelük leven der meuschlieid een voortdurend ontwikkelings proces toont, dat de maatschappelijke verhou dingen zich voortdurend wijzigen, waaruit iioodzakeiyk voortvloeit (volgens Marx) eene even voortdurende wijzigingen van gods dienst, zeden, recht; en b. de leer der meer waarde of de leer der waarde of der waarde vermindering. Do waarde van het product wordt gemaakt door de gebruikte arbeidskracht wat nu de consument meer moet betalen (de winst, wel ke vloeit in de zakken van deu fabrikant en handelaar) vormt de meerwaarde, die aan de arbeiders wordt onthouden. Door voorbeelden gat SP.hier aan (hoewel de weerlegging pas den 3d en avond zal geschieden), hoe onhoud baar deze theorie is, hoe betrekkelijk de ruil waarde steeds is. Ter voorkoming van liet blijven der meerwaarde buiten het bereik der arbeiders, wordt dezen in de geschriften dei- leiders aangetoond, hoe zij te handelen heb ben (coöperatie, coöperatief produceeren etc.) De regelen hiervoor zijn: 1. Gemeen eigendom aller productiemiddelen; 2. gemeeneebappe- lijke benutting daarvan; 3. door coöperatie in banden der vereenigd.e arbeiders alleen. Te vens moest hierbij worden aangegeven, op welke wüze de verdeeling zou plaats vinden. Twee meeningen bestaan hierover en wel deze, dat de arbeid s-productie de ver- deelingsmaatstaf moet zyn (hoe meer men arbeidt, hoe meer men krpgt) en deze, dat de behoefte de maatstaf wordt der verdee ling Over die verdeelings-gegehiedenis, alsmede over de toekomst van het socialisme kregen we nog merkwaardige citaten te hooren van bekende voormannen als Kautsky, Lieb- knecht, Bebel, Dietske en Stern. Vooral het beschrijven van den toekomststaat door Stern was kostelijk, alleen wat onwaarschüniyk! Bij het eindigen van zün rede werd de spr. met een bartelük applaus beloond, terwyl 'bet dankwoord, door den voorzitter aan hem ge bracht, mede aller instemming had. Onder de pauze had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden, terwyl bii de rondvraag eenige zaken van huishoudeliiken aard behan deld werden. Te ruim half elf werd deze, redelük goed bezochte vergadering (er waren een kleine 60 toehoorders) gesloten. De nog afwezige propagandisten behoeven zich niet te laten afschrikken door het late sluitingsuur, om^ de volgende vergaderingen bü te wonen 'twas ditmaal een uitzonde ring; de oorzaak lag in de lange pauze, be- noodigd voor de verkiezing der bestuursleden. KIESRECHT'. De Burgemeester van Haarlem brengt tier openbare kennis dat de met redenen om- kleedc beslissingen van het Gemeentebestuur op de ingekomen verzoeken om verbetering van de Kiezerslijst, in haar geheel op de Secretarie der gemeente (le afdeeling) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar zijn. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Men schrijft ons Op den 9en October is het twintig jaar ge leden, dat te dezer stede werd opgericht de ge mende zangvereeniging „Doopsgezind Zang koor," thans onder leiding staande van den heer H. Lindeboom. Al dien tijd van haar bestaan heeft deze vereeniging getoond er eene te zyn, die de kunst hooghield, vooral de Nederlandsclie kunst. Hare programma's bevatte steeds, soms uitslui tend Holandsebe en Oud-Hollandscbe zangnum mers. Velen zijn de leden geweest, die langer of korter tijd medewerkten tot bloei van dit koor. Onder hen zijn er die zich vereenigd hebben tot een comité ter herdenking van het a.s. jubi leum en die zich voorstellen gesteund door bij dragen van de vele vrienden, die 't Doopsge zind Zangkoor zich heeft verworven, de ver eeniging een feestgave te kunnen aanbieden tot het geven van een mooi feestconcert met 1S ^er 'ianc' gesteld teekeningen ingekomen; te Alkmaar 3762. Leiden 6091. VOORDRACHTAVOND JOH. STEENMAN. Met heel veel genoegen hebben we Za terdagavond in „de Kroon" den leerlingen avond bijgewoond van den bekenden mu sicus Joh. Steenman. Een twintigtal viool- leerlingen droegen, deels met piano-begelei ding, een aantal cqmposities voor, die, dit mogen we zonder twijfel zeggen, allen goed en meestal serieus werden uitgevoerd. Al droeg de meerdere routine van enke len tot gelukkiger voordracht bij, dan die van anderen, al klonk nu en dan bij eenigen een minder zuivere toon, over het geheel waren de, leerlingen-voordrachten zeer goed en getuigden van ernstige voorbereiding, de gelijke studie en vooral welverzorgd onder richt. De piano-begeleidingen waren uitstekend en moeten voor den heer Steemnau evenals de viool-voordrachten, al een heel groote voldoening geweest zijn. Het talrijk opgekomen publiek, dat de Kroon-concertzaal vulde tot achter toe, ap plaudisseerde na ieder optreden lang en wel gemeend ten volle verdiend! Maar een greo: deel van het succes komt zeker toe aan den muzikalen leermeester, den heer Steenman-zélf, die zich voor zijne leerlingen zooveel moeite getroost en on getwijfeld van dezen avond veel voldoening heeft. Een buitengewoon succes was het optreden van „Het kleine Orkest", onder leiding van den heer Joh. Steenman, dat tot slot nog een keurig programma, bestaande uit com posities van Saint George, Mcijerbeer, Mo zart en Schubert, uitvoerde. Reeds het eerste nummer, het zesdeelig Petite Suite no. 2 „L'Ancien Régime", werd door liet orkestje uitnemend gespeeld, de kleine vlekjes, die er aankleefden, wogen niet op tegen het vele goede, dat in dit. openingsnummer gepraesteerd werd. Dc kroningsmarsch uit „de Profeet", de „Menu et" en de „Marche Militaire" werden met zorg gespeeld en verdienden, om hunne keu rige uitvoering, evenzeer het langdurig ap plaus van de toehoorders. een W. Qpdam, President Stcijnstraat 12, portcmonnaie. Bureau van politie, met sleutels. ONBESTELBARE STUKKEN, Lyst van de aau het postkantoor alhier ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt, geduren de d? eerste helft der maand Mei: Brieven Binenland: Firma Sclireider en Co., Amsterdam; P Clerck, idem; Gerritse, idem; A. de Jong. id.: Mevr. Lohman v. Laar, Assen; Janvier, Ber gen op Zoom; B. Heinen, Beverwijk; P. de Groen, Castr'cum: Velsenaar, Delft; Mevr. A. L. Krook, idem; C. M. Verhulst, den Haag: Ridderstraat 2, Haarlem; N. Mees, idem; M. v. d. Harre, idem; P. van Velzen, idem; H. G. van Leeuwen, Roelofarendsveen; J. A. v. Es. Rotterdam; Houtzager, idem; C. P. Boers, id.; Mej. de wed. van Veen. idem; Eindhout Sr.. idem; Mevr. v. Moerkerken, Rijswijk; Wastóh- cn Sstrükinrichting, Scheven'ngen; Bruid e» Bruidegom, Zaandam. Briefkaarten Binnenlaud: M. Grunwald, Amersfoort; II. Mars, Am sterdam; W. Meüer, idem; J. Soet, idem; C. Jutte, idem; Mej. F. A. de Vries, idem; G. Schaap, Beverwyk; P. Friggelman, den Haag; Tichleaar, Groningen; J. Womlstra, Haar lem; Job. Schunselaar, idem; W. van Rüken. idem; Jhr. A. W. v. d. Wijck, idem; Wed. Kerzel, Rotterdam; Mej. v. d. Horst, idem: H. W. Schalkwük, idem: Msj. B. Smit, Sclie- veniugen; K. Brnmnia. Utrecht; A. de Win ter, idem; Mej. J. G. Voordam, idem; v. Zoon. Vreeswijk. Buitenlandsehe Brieven: H. R. Mol, Batavia; H. A. v. d. Werff, Ber- BMM Rn; Chr. G. Beaumont, Brunsbuttel; Mevr. De leerlingen huldigden hunnen uitnemen-i H. Vos Zeeringh, Charlottenhurg: Erdmt- den leermeester met een fraaie bloemen krans, daarmede het bewijs gevend, dat zij zijn onderricht waardeeren, én zijn moeite dankbaar bcloonen wilden. AD INTERIM. KENNISGEVING. De burgemeester vau Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op deu 13eu Mei j.l. executoir ver klaarde kohier 110. 14 op de personeele be lasting dezer gemeente, dienst 1914, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen medewerking van een orkest. Het zijn de heeren PROGRAMMA E. A. A. Liera, Ed. A. vau Bilderbeek, W. E. van de orgelbespeling in de Groote of Sint Andréa, H. van Boekhoven, P. Geldorp, S. de Bavokerk, op Dinsdag 19 Mei 1914, des namid- Groot, J. van Koot, Ant. G. Maas en C. Over-da£s van 1—2 uur, door den beer Louis Ro beek van wie beide ec-rstgenoemdeu bet voor-r5011' "ll k j'storale, J. S. Lach; 2. Sonate d. kl. zitterschap en het secretaris-penningmeester- L': /.l.i li nkk .11316 4. Cantilene, Th. Salomé; 5. Air with Varia tions, E. Townshend Driffield. maim, Dusseldorf; Schout, Gent. Bniten 1 andseh e Briefk?a rlen J. W. Borgesius, Ambon; Johannes v. d. Mei, Baroh Wf.; N. Schmidt. Dusseldorf; Mej. M. Marsten. Hentingen; J. Sehouften, Hus; W. Kantstaai, Londen; W, Kantstaai, idem. J. v. Steenwük, Nice; Th. J. de Jongh. Owaha; Tjoep Kievit, Leattle. GEMEENTELIJKKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 7 timmerlieden, 2 machinale houtbewerkers, 1 meubelmaker, 2 opperlie den, 1 stueadoor, l witter, 3 machinebank werkers, 13 grofbankwerkers, 5 metaal- draaiers, 2 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 2 bur gersmeden, 3 machinisten, 1 stoker, 1 instru mentmaker, 1 koperslager, 1 zadeltmaker, l TE WATER. schap op zich genomen hebben. HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. In de Zaterdagmiddag gehouden algem. vergadering van aandeelhouders der Haarl. Machinefabriek v.b. Gebris. Figée, werd de balans- en winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend na ruime afschrijving 1 uulolc 1V bepaald op J70 per aandeel (y. j. 62.50). De 1 dan ook nlet ]ang of eeü de, jüllgens ging over boord. Dc drie andere trokken den drenkeling uit het water weer in de boot en zette hem behanger, 2 stoffeerders, 2 bloemisten, 3 tuin- J. Töpfer: Allegro maestoso, Andante, jlieden- 4 grondwerkers, 3 bakkers, 1 ban- e (Allegro vivace); 3. Idylle, Jos. Haas: ketbakker. 1 kellner, 10 magazijnknechts, 14" den, 1 letterzetter, 14 losse werklieden. I loopknechts, 1 huisknecht, 5 kantooi bedien- dienstboden, 30 werksters, 4 naaisters, 4 huis houdsters, 7 vrouwelijke kantoorbedienden, 4 Gistermiddag ongeveer hall' vijf waren een koetsiers en voerlieden, 1 kuiper, 6 lcerlin- vierlal jongens in de Leidsehevaart, nabij bet gen voor verschillende ambachten, 1 kinder- Schouwtje, aan liet varen in een bootje. De 1 juffrouw, 6 winkeljuffrouwen, dolste kuusten werden uitgehaald. Het duurde heer J- W. Re.pelius werd als commissaris herkozen. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. Hedenavond te 9 uur zal de reddingsbri gade voor drenkelinge'1 een vergadering hou- De gebeurtenissen in MEXICO schpnen nu in een soort van crisisstadium te verkeeren. Over deze wyze waarop Tampico in handen VERKOOP VAN AFBRAAK. Zaterdag werden bij den Directeur van kralls: F- tis Looij, Ravclingsteeg 4, een por- Openbare Werken de aanbiedingen jng£!]e-temonnaie met inhoud; J. Pwintjens, Ane- verd voor den aankoop tot afbraak van de 'Saug 5, een 10 rittenboekje E. S. M.; P. van opstallen van 'het perceel hoek Slachthuis- -Amersfoort, Bothastraat 126, een pet; N. Boo- straat en Schalkwijl<erweë, kad. sectie E no. p'Y, Rustenburgerlaan bi, een bandwageu; 1967. Ingeleverd werden 10 biljetten. Hemmekan, Linschoteustraat 49, een olie- Ingesehreven werd door: A. Steenkist, te sP"it; P. Stam, Oosterstraat 53 ,cen duif: G. Haarlem, voor f 308; M- l'cekrnau, Zandvoort. van Gcunip, Oiaujeboomstraat 158, een slcu- 205; W. II. de Carpent er, Schoten, f 125: tel; A. Kossen, Bakenessergracht OBrood, een J. Bregman, Bloemendaal, 92; R. Mulder, rozenkrans; J. Korremans, Donkere Begüu- llaarlem, 75; D. K- Mnehel, Haarlem, 223: f'of 8- een E- K. kerkboek; J. Battik, Vlser sponzen; D. Philippo, vau^MarumSalt 5nk, der rebèllea gevalIcn is' komen ,1U uitvoeri«e een boekje; H. Giezén, Spaarue 102, een rozen- op den wal. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Mariuus Blonk, So den in het gymnastieklokaal van 1161° Zan- 'ph astraat 2a, een paar beenkappen; H. Hen- derinstituut, alhier, driks, Assendel verstraat X:ilAtlr/.ün Ï1 PKiKmir» a.1 n «ui of •vmi berichten binen, welke vertraagd zijn door de geweldige subtropische regenbuien, die zich na dc inneming over de in puin geschoten stad ontlastten. De bestorming geschiedde door de constitu- tionalisten met 10 stukken geschut, 14 mitrail leuses en 7000 manschappen. Toen de schanswerken bezweken waren, be grepen de federalen, dat zy het onderspit zou den delven en onder begunstiging van een wolk breuk, ontruimden zij haastig de stad. Den vreemdelingen is tijdens, en ook na het maar het minst niets in den weg Generaal Caballero had den bevelhebber {pafk 3, een autobandlidhter; Bureau van" Po- van den Britschen kruiser „Hermione" reeds litjo, Stat.onspieïn, een hooge liood. op 9 Mei van de op handen zijtide bestorming EXAMEN LAGER ONDERWIJS. Zaterdag zijn alhier geëxamineerd 7 vrouw, eandidaten. Geslaagd de dames: A. P. G. Ca- tel, Lei-den; G. J. M. Heiligers, Bergen; A. F de Nooy, Leiden; H. Wegenbergh, Leiden. PL A ATSE LU. KE KEU ZE. Voor het. volkspetitionnement voor Blaat-vaart 28 K. een lorgnet. A. v. d. Werff, Gast- selijke keuze zijn hier .ter stede 8574 liaud- huFlaari '113. een abonnement li. IJ. S. M. II. van Tienen, Frankestraat 9, een mes. tverwittigd. Daarop namen alle vreemdelingen, boezelaar. C. - - - Otto, Nassatilajin 11, een van Dantzig, Tulpenstraat 17rood, een a-bon* ncmentskaart E. N. E. T. A. Bomhard, Lange Raamstraat 26, oen cape. A. Holster, Reytz- straat 12. een armband. A. Vriug, Loidsche enkele Amerikanen uitgezonderd, de wijk op do schepen. De verliezen aan beide zpden zyu sterk over dreven. Zoowel de federalen als de eonstitutio- nalisten, hebben een driehonderdtal dooden en volgens de verklaringen van generaal Gonzales

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1