„Na jaren van scheiding." Brieven uit België. BUITENLAND. BINNENLAND. V ragen bus. Landbouw en Visscherij. FEUI L LET ON. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT TW£E°!.,?!:*D (Van onzen eigen briefschrijver.) Brussel, 19 Mei 1914. Eenige maanden geleden verscheen er hier een boek: „I/Industrie et Ie Commerce des convents en Belgiquc: par Louis Bossart. De schrijver van dit pamflet beweerde, met een ernstig gezicht, dat hij zuiver wetenschap pelijk werk leverde, gegrond op een zorg vuldig en onpartijdig onderzoek en dat elke tegenspraak onmogelijk zou zijn. Het boek maakte in de anti-clericale krin gen verbazend veel ophef. De beroeps-poli tiekers wreven zich de handen. Hier hadden ze nu een boek van iemand die schreef, dat hij buiten do politiek stond, die zorgvuldig en onpartijdig had onderzocht en die over de uitbuiting in gestichten voor ouden van da gen, weeshuizen, beroepsscliolen, enz., enz., allen bestuurd door verschillende congrega ties van Zusters of wol door Paters Trappis ten of door die der Abdij, van Averbode, zaken vertelde, die de haren tén berge deden rijzen. oor elk onpartijdig mensch was het dui delijk, bij eersten oogopslag, dat de schrijver de bedoeling had een schandaal-boek de we reld in te zenden en dat zijne methode van werken gansch vreemd was, aan eene gezonde staathuiskundige leer. Voor do heeren Socia listen en Liberalen bestonden deze bezwa ren niet. Zij brachten het boek in de wetgevende Ka mer ter sprake en roemden daar dre hooge wetenschappelijke waarde van het werk. Volksvertegenwoordiger -Franck van Antwer pen, zeide: dat de arbeid en de handel der Kloosters een groot maatschappelijk kwaad en gevaar inhield; dat deze zaak buiten de politiek stond en begon den loftrompet te bla zen over den bekwamen economist Louis Bos sart. De anti-clericale pers volgde dit voor beeld en zelf dé briefschrijvers van buiten- landsche bladen Le Matin en Le Journal van Parijs, N. It. Courant e. a. meenden den naam van Bossart te moeten helpen versprei den, niet zoo zeer om dien man te verheer lijken, dan wel om den Katholieken godsdienst eens flink te kunnen aanranden. Een der oorzaken, waarom men van den schrijver onmogelijk een groote gedachte kon krijgen was wel deze: hij die, in zijne in leiding, van een zorgvuldig onderzoek ter plaatse sprak, erkende vele malen dat hij de inlichtingen ontvangen had van meisjes die do besproken gestichten met ruzie verla ten hadden. Begrijpelijk is het, dat zulke ruzie gelijk te stellen was met wegzending uit een of ander gesticht om bijzondere oor zaken. De meest ernstige beschuldigingen had hij neergeschreven, zonder zelf eene poging aan te wenden om in het beschuldigde klooster „hoor en wederhoor" toe te passen. Brieven die hij „vertrouwelijk" voor zijne „studie" ter inzage had ontvangen, drukte hij schaam teloos af met do ontvangen opmerking erbij: waarin men hem verzocht zoo'n brief niet openbaar te maken. Over de uitbuiting der kinderen in de Wees huizen, schreef hij roerende feiten. En wat blijkt nu? Dat 99 pet., der beschuldigingen, tegen de eerbiedwaardige kloosterlingen ingebracht! valsch zijn en dat het overige procent valsch of verdraaid voorgesteld is. Een werkelijk socioloog van naam, de Eerw. Pater Rutten O. P., de witte Generaal van het ruim 110,000 man sterk zijnde Katholiek Ar- beidersleger, heeft zich do moeite en den kolossalen arbeid gegeven om Bossart's werk te controlceren en zijne resultaten in een, Maandag verschenen, boek uiteengezet. Wie is lm die lieer Bossart? Niemand minder dan een voormalig School meester, die thans klerk is bij den liberalen .Volksvertegenwoordiger Franck. Iedereen zal nu oogeublikkelijk begrijpen waarom deze heer het werk van zijnen klerk zoo loofde, ook al is er aan dien lof een luchtje. Men ge voelt nu wel wat de anti-clericalen met dit boek bedoeld hebben. Zij hebben met het oog op de aanstaande verkiezingen, eene serie leugens de wereld willen inzenden en een strooman genomen om dat vieze zaakje te dekken. De heer Franck vond zich zelf te voornaam om zich, opnieuw, onsterfelijk belachelijk te maken. Pater Rutten bewijst duidelijk dat er in het geheel twee Congregaties, die der E.E. P.P. Trappisten en der Zusters Missionna- jrissen Franciscanessen, zijn die werkelijk han- 'del drijven. De Trappisten hebben deze als bestaans middel noodig en wat betreft de Zusters Fran ciscanessen daarvan heeft Bossart vergeten(?) te zeggen dat zij in Europa geen enkele be talende school hebben en bovendien Missiën hebben in EngelschJndië; Ceylon; Madagas car; in Fransch-, Portugeesch en Belgisch- Congo; in de Veroenigde Staten; in Japan; China, Tunis, Mozambique, Chili, Argentinië, Mongolië, Mandchourijen, Palestina en in Sy rië. Missiën die zeer vruchtbaar zijn, maar bijna zonder bronnen van inkomsten. 13 het nu zoo buitengewoon, vraagt Pater Rutten, dat de Zusters door hunnen arbeid, bijgestaan door andere meisjes en door vrouwen, bronnen van inkomsten zoeken, temeer waar de heer Bossart nergens heeft bewezen dat zij min der loon betalen dan de wereldlijke fabri kanten. Het antwoord behoeft hier zeker niet gegeven te worden. Ieder weldenkend maar tevens eerlijk mensch zal hunne houding goed keuren en ondersteunen. Over de „winsten" der weeshuizen geeft Pater Rutten staaltjes, die de bewondering voor onze Nonnekes nog meer zal doen klim men. Stelt u voor dat er gemeentebesturen zijn die jaarlijks zestig franken per weeskind aan de kloosterlingen betalen. Zestig fran ken dat beteekont dus tien volle cen ten per dag. 'Voor deze kolossale som be hoeven de Zusters dan de kinderen enkel maar te kleeden, te voeden en eene opvoeding te- geven. Maar er is nog meer. De meeste Besturen betalen slechts tot dat dc kinderen den leeftijd van twaalf jaren bereikt hebben en van dien dag af, tot dat zij liet gesticht verlaten, is het onderhoud getieel en al ten laste der kloosterlingen. Men moet wel gansch ter kwader trouw zijn, indien men onder zulke omstandigheden durft te spreken van uitbuiting. Pater Ruttcn geeft in zijn boek heerlijke be wijzen, hoe de Weeskinderen vol liefde door de brave Zusters behandeld worden. Zoo verhaalt hij van een gesticht waar 112 kinderen zijn, waarvan er' 27 zijn die vol doende leeftijd hebben om een vak te laeren en dan ook als zoodanig in de „lingerie" wer ken. De prijs van het pension bedraagt van 60- tot 150 IV. p. jaar. (Eene drukfout spreekt van 150160 fr.) Volgens berekening ontving men voor de kinderen gedurende de tien laatste drie. maandelijksche termijnen 2,454,55 fr. of 21v90 fr. per kind, hetgeen geeft 24 centie men per dag on per kind. De 27 werksters, waaronder 6 onbekwame en 7 middelmatige, hebben in dat zelfde tijd vak 1,169,42 per drie maanden voordeel aan gebracht, hetgeen maakt dat elk werkster verdient fr. 43,31 per drie maanden of 48 cen tiemen per ditg. Het aantal werkdagen bedraagt 250 per jaar en men werkt er slechts 7i/3 uur per dag, uitgenomen des Zaterdags, dan ligt na den middag alles stil. Van de inkomsten der werksters zijn niet afgetrokken: rente en onderhoud der gebou wen, naaimachines, gereedschappen, enz. Ik ken het bedoelde Klooster persoonlijk zeer goed. Verschillende malen ben ik! er binnen geweest en het heeft mij steeds ge troffen hoe gezond, frisch en tevreden de kinderen er uitzien. .Wanneer men nu bovenstaande cijfers eens goed beschouwt, dan komt men tot de be rekening dat men voor het onderhoud van 112 kinderen beschikt over een bedrag van ruim zeven duizend gulden per jaar. Zooals gezegd hiervoor moet men den kinderen alles geven, maar hiervan moet ook betaald worden het onderhoud, der Engelen van liefde, die zich Vrijwillig voor de kleinen geven en dio" toch, ook al zijn zij kloosterlingen, even goed moeten eten ais andere mensehen. Ieder begrijpt dus, dat er van uitbuiting geen sprake kan zijn, maar dat de liefdadig- heidszin van velen hier moet tusschen- komen om zulke gestichten in stand te kun nen houden. Het hierboven bedoelde klooster houdt ook nog een kostschool voor meer ver mogende menschen en met dc voordeelen die zij hier behaion, gevoegd bij de ondersteuning die zij ontvangen, weten zij de twee eindjes van het jaar bij elkander te knoopen. Bossart's grief was ook: dat de kinderen in de Weeshuizen moeten loeren werken. Dat ontbreekt er nog aanIs het niet te prijzen, dat men de kinderen opvoedt tot huisvrouwen, tot Christelijke huisvrouwen? I In die gestichten gaan de kleinen meestal tot veertien jaar ter school, daarna beginnen zij op de werkplaats te leeren, doch blijven Iregelmatig onderwijs ontvangen en zelfs zoo; dat verschillende kinderen als zij het gesticht verlaten, niet alleen behoorlijk Fransch spre ken maar dit ook kunnen schrijven, iets wat met de vrouwen der werkers en kleine bur gerklasse niet zoo is. Ik mag dus zeggen: de kinderen ontvangen in die huizen eene model opvoeding. Pater Rutten verklaart geen voorstander te 1 zijn van het stelsel dat de Kloosters handel j moeten drijven, maar als het noodig is dan keurt hij het niet af. .Voor' ieder, die hier geen vreemdeling in Jeruzalem is, is het een feit dat het vraagstuk der weezenverpleging een buitengewoon moei lijk vraagstuk is. Sedert jaren en jaren is Katholiek België er aan gewoon geraakt, dat de brave Zusterkes zich het lot der verdrukten aantrekken en tot op heden die vrijwillig aanvaarde taak schitterend volbrengen. Nu komen er beroeps-politiekers, die medezeg.- gingschap in die opvoeding verlangen. Niets op tegen zou ik zeggen, maar dan betalen ook. Dit laatste nu, ligt gansch niet in de bedoe ling der heeren. Beschuldigen, kritiek uitoe fenen, daar staan zij voor gereed. Betalen? O, neen! Wat zouden zij razen en tieren in dien al die weezenhuizen, bijvoorbeeld toela gen der Regeering zouden ontvangendan zou het heetcn: rijkmaken der Kloosters, enz. Om te besluiten mag ik zeggen dat Katho liek België den Eerw. Pater Rutten dank verschuldigd is voor de manier, waarop hij dat laster-boek weerlegd heeft. Er zal ver moedelijk eene Nederlandsche vertaling van verschijnen en dan van zelf ook wel bij u gelezen worden. Op één punt ben ik nieuwsgierig. En dat is of de anti-clericale Nederlandsche Pers nu eerlijk en moedig genoeg zal zijn, om al die leugens van Bossart tegen te spre ken nu het bewijs hiervan zoo uitstekend door dien grooten en geleerden Dominikaan geleverd is Zij zullen het niet doen, gedachtig aan Vol taire's woorden: „Liegt maar, er blijft altijd iets van overs" Oh. A. B. persoonlijkheid, de heer Sailes de Rohan, een weduwnaar, onlangs tot priester gewijd. Het meest eigenaardige was voorzeker, dat de dag van zijn eerste H. Mis samenviel met die van de eerste H. Communie zijner kinderen, die uit de handen van hun vader de H. Communie mochten ontvangen. Zij. zijn niet tegen den godsdienst. Het socialisme heeft zich deze week in den Landdag van Neder-Oostenrijk weer in zijn waren aard doen kennen, zegt het Ctr. Daar was aan de orde een voorstel, om 400.000 kronen beschikbaar te stellen tot op richting van Heimstatten, toevluchtsoorden voor kinderen, die anders overdag op straat zwerven. Dit voorstel werd toegelicht op grond, dat vele kinderen overdag geen toe zicht en hulp genieten, terwijl de vacantie- kolonies alleen voor korten tijd in den zomer iets kunnen doen. De eerste die daarover het woord verlangde was een soeiaal-democraat, die vooral erop aandrong, datuit die Heimstatten de reli gieuze zusters zouden worden geweerd. Men is niet tegen den godsdienst, maar wel toevallig tegen alles, wat met het christelijk geloof ver band houdt. „Kloosterzusters zijn niet geschikt voor de opvoeding van kinderen," verklaarde de roode heer. Nu, toen werd er gelachen in den Oosten- rjjkschen Landdag. Maar hij werd ook ter dege weerlegd. „Ga naar Mödling," antwoordde men hem, „kijk naar de idiote kinderen en zoek een leeke- verpleegster, die daar een uur wil blijven." Er zijn te Weenen inrichtingen, die door vrijmetselaars worden beheerd, maar er zijn relig-ieusen, wijl ze zonder dezen niet kunnen bestaan. Het kwam zoover, dat een partijgenoot van den eersten rooden spreker optrad om diens beweringen wat recht te wringen. Zeer juist herinnerde nog een ander spreker van rechts eraan, dat liet onzin is om te spre ken van onbekendheid met de wereld bij de religieusen. Ze komen immers uit de wereld en juist omdat ze de holheid van het uiter- ljjke hebben leeren inzien, begeven ze zicli naar 't klooster. Doch waarom zijn de socialisten er tegen dat de kinderen met de Zusters in aanraking komen? Omdat die kleinen spoedig begrijpen, hoe de Zusters enkel ter liefde Gods werken, en dio gedachte mag niet bij de kinderen op komen. Deze waarheid moet worden weggehouden Zoo wil het de socialistische domperiglieid. Een zeldzame plechtigheid. Naar de Semaine religieuse van Viviers meldt, is een in Fransche kringen zeer bekende der overdrijving' kau men de totale ontvangst der lammeren op f 500.000, die der wol op f 100.000 en die van de oude schapen mede op f 100.000 stellen. Uit een en ander blijkt wel wejk een belangrijk middel van bestaan de schapenfokkerij op Texel is. EEN LANGZAAM PARLEMENT. Het Kath. Volk schrijft: Ons parlement maakt een intreurig figuur in de internationale politiek, vooral met be trekking tot do sociale wetgeving. Twintig, vijf-en-twintig jaar lang is hier gepraat over verzekeringswetten; eindelijk, na redevoeringen, die een duizend kolom men van de „Handelingen" vullen en waar onder er eene is van den heer Duijs, die alleen 9 uur duurde, speelde minister Talma het klaar, zijne verzekeringswetten in het Staatsblad te brengen. Maar daarmede Avas het niet afgeloopen. Een nieuwe regeering kwam en zette al les weer op losse schroeven. Men zal er nog eens over gaan praten, over.... de verzekeringsdebatten; nog een duizend kolommen van dc „Handelingen" zullen wel vol geredeneerd worden, om onder een volgende Regeering stof te geven voor Avcer andere beschouwingen I Housch, ook zonder vrouwenvertegenwoor- diging in de Tweede Kamer, zal dit acht baar college wel aan de praat blijven! Maar zijn aanzien bij liet volk, dat op de beloofde daden zit te wachten, zal er niet op vooruitgaan. Eene vergelijking. Terwijl wij hier verleden jaar bij de be handeling der verzekeringswetten in den doolhof der Nederlandsche welsprekendheid zaten, kwam het Engelsche parlement in acht dagen tijds klaar met een geheel nieuw verzekeringssysteem. De Belgische Kamer doet hiervoor niet onder. Die was verleden week, na 10 dagen, gereed met verzekeringen tegen de gelde lijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom. In andere landen, bijv. in Duitschland, gaat het niet zoo vlug, maar de werkwijze van ons parlement is toch zonder voor beeld in de internationale politiek. Het St. Willibrordus-collego te Katwijk'. De belangstelling, die de paters Jezuieten allerwegen ondervinden, naar aanleiding van den brand, is buitengemeen groot, zegt de Tijd. In de laatste dagen kAvamen familie leden van paters en leerlingen in grooten getale van hun deelneming blijk geven. Men heeft allerwege niets dan Avoorden van lof over de energieke wijze, waarop door de paters tijdens den brand en daarna is opgetreden. Voorbeeldig zijn de orde en de rust gehandhaafd, geen sprake was er van eenige paniek en op doeltreffende Avij- ze zijn alle maatregelen met bekwamen spoed genomen. De lessen voor de 2e, 3e, 4e, 5e en 6e klassen van het Gymnasium, alsmede voor do 3e en 4e klassen H. B. S. zullen Woens dagmorgen weer hervat worden. Alle leer lingen van die klassen, ook degene, die in „Middelburg" waren, worden Dinsdag terug verwacht. Voor de andere leerlingen hoopt de directie binnen korten tijd gereed te zijn. De groote gehoorzaal en teekenzaal zijn voorloopig als slaapzalen ingericht. Omtrent de oorzaak van den brand kan Avorden meegedeeld, dat de knecht K. te genover den inspecteur van politie erkend heeft achteloos bij l\et aansteken van een sigaar den lucifer te hebben Avegge.Avorpen, die dan wellicht den brand zou kunnen ver- ooi'zaakt hebben. Zekerheid hieromtrent be staat er niet en opzet schijnt geheel bui tengesloten. SCHAPENFOKKERIJ OP TEXEL. Als een bewijs, hoe de schapenfokkerij op Texel op groote schaal gedreven wordt, diene, dat dit jaar van de ruim 25.000 stuks scha pen 40 a 41 duizend lammeren geteeld zijn. Daarvan zijn 30 a 35 duizend voor den uitvoer bestemd. De fokkers houden 5 a 6 duizend voor het bedrijf bestemd om de plaats der oude schapen in te nemen, waarvan jaarlijks in Juli en Augustus een 5de deel aan de markt wordt gebracht. De prijzen der lammeren zijn hoog. Gemiddeld rekent men op een ont vangst van 15 a 16 gulden per stuk. Zon- V r. Kunt u mij ook zeggen of'liier ter stede gelegenheid is om een knipcursus te volgen? A n t w. Wij kunnen uit uw vraag niet opmaken, wat u bedoelt, ook niet of het een cursus voor een kleermaker, kleer maakster of naaister geldt. Kom even aan ons bureau, dan is de zaak wellicht het vlugst in orde. V r. Hoe moet men een Pompoenplant (centenaar) bemesten en verder behande len? Het is een jonge plant; zij heeft drie blaadjes. Antw. Plant uw Pompoen op een zon nige warme plaats en bemest den grond met goede verteerde paardenmest. U kunt de plant tegen stokken of een hekje - laten klimmen of ook Avel langs den grond laten kruipen. De eerste gelegenheid (laten klim men) is wel de aardigste. Zij groeien snel en hebben gauw eene fiinke ruimte. V r. Waai' bevinden zich de fabrieken van de fietsen van de volgende merken: lo. Ne derlandsche Kroon; 2. Fongers; 3. The Trio Cycle4. Mars; 5. Arrow; 6. Wodan? Antw. 1. Firma R. L. Stokvis, Rotter dam; 2. Fongers' RijAvielenfabriek te Gro ningen; 3. ons onbekend; 4. Importeur is de firma J. Holst, te Amsterdam; 6. ons onbekend. De merken, waarvan de fabriek ons niet bekend is, alsook de Arrow zijn buitenlandsche fabrikaten. V r. Kan men aan deze fabrieken een fiets bekomen voor zichzelf, of hebben zij een contract aangegaan met de handelaars, zoodat men geen fiets per stuk kan koopen van de fabriek? ?Ant av. Wij Aveten niet of de fabrikanten dat doen. Dat hangt van de fabriek af. In alle geval krijgt u het rijwiel echter niet goedkooper dan bij de handelaars. V r. Op welken datum wordt het toela tingsexamen afgenomen voor de kweek school voor ATroedA-rouwen te Heerlen? Antw. Ons onbekend. Informeer eens bij de directie der school te Heerlen. V r. Kunt u mij ook zeggen, wanneer in Haarlem een cursus begint voor gediplo meerd boksen? Antw. Wendt u tot den heer Ed. Veen. Frans Halsstraat 7, alhier. Vr. Weet u ook een middel tegen mot? Antw. Om de mot te weren legt men een stuk zivavel of kamfer in de lade of kast. De reuk daarvan is den motten on aangenaam, en kan dus helpen verhinde ren dat zij in lade of kast zich nestelen. Maar zitten ze er eenmaal in, dan helpen deze en andere riekende stoffen niets meer, Avant ze dooden de mot niet. Het beste is de kasten volkomen af te suliten, zoo dat da vlindertjes, die de eieren leggen, waaruit) de mot voortkomt, er niet in kunnen. De moteieren liggen geheel op de kleeren. Daarj om verdient het aanbeveling al de kleede* ren goed uit te kloppen van tijd tot tijd en ook de kast met liet oog daarop te reinigen, Ook om de mot, die in de kleederen zit, te verdrijven is voortdurend kloppen bor stelen en luchten zeer Avenschelijk. Toch is het niet altijd afdoende. Men zegt dae tot fijn poeder gestampt ijzervitriool de mot- rupsjes, die in de kleeren zitten, verdrijft; Ook moet insectenpoeder heipen. Maar zoo als u ziet, zijn dc middelen tot ivering der mot vrij eenA'oudig; die tot verdelging zeer. onzeker in de uitiverking. V r. 1. Ik woon te Velsen. Kunt u mij zeggen of voor dit jaar ook kinderaftrek geoorloofd is voor de inkomstenbelasting.- 2o. Mijn inkomen is f 750. Moet ik nu voor dit jaar mijn aangiftebiljet invullen: f 750 of f 750 verminderd met f 150 aftrek voor 3 kinderen. Antw. lo. Voor zoover ons bekend, is er geen bepaling gemaakt, waardoor voor dit jaar een andere regeling is getroffen \roor kinderaftrek dan verleden jaar. 2o. U moet uav biljet invullen, zooals A-oor geschreven is, en alleen de daar gestelde vragen beantAvoorden. Wanneer kinderaftrek' Avordt toegestaan, zal daaromtrent ook Avel een vraag op het biljet voorkomen. U kunt ten overvloede bij den gemeente-ontvanger alle gewenschte inlichtingen bekomen. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. 5.) Daarbij had men in hel geAvoel van Üen strijd, waarin de zueht naar zelfbe- houd, toch bij de meeste mensehen de over- hand heeft, geen acht op een ander geslagen, en neemt men hierbij in aanmerking, dat de 'aanval onverwacht had plaats gegrepen, en 'menigeen door de plotselinge verschijning •der vijanden, door schrik overmand was ge- worden, dan zal het niemand vex-wouderen, dat. velen met het lot van Fulco en zijn 'schildknaap geheel onbekend waren. Joseelijn schudde treurig "liet hoofd; de ge dachte pijnigde hem, dat die jongeling, op '.wieu hij zijne hoop had gebouwd, misschien; weinige uren van hem verwijderd, lag te ziel togen, hem mogelijk bij zijn naam riep.en hulp en ontferming van hem afsmeekte. O, j^vare hij meester van zijn eigen persoon ge dweest, hij zou geen oogenblik geaarzeld heb- ,lben op zijn schreden weder te keeren; Lij zou 'vermoeienis, honger, ellende, ja den dood ge trotseerd hebben, om den jongeling aan zijne ivreeue vijanden te ontweldigen; hij zou zich liet ontzien hebben, indien Fulco krijgsge vangen ware gemaakt, 'n vorstelijken losprijs goor wjne vrijheid aan te bieden, of zelfs zijn v Mjheid leu oft er hebben aangeboden, om den jongeling uit de (harde slavernij te verlossen. Maar, helaas! hij vermocht zulks niet! Zijn plicht gebood hem thans voor de krijgslieden te zorgen, die hun bloed voor zijne zaak had den veil gehad, en wier gebruind en met lit- teekenen overdekt gelaat maar al te Ave] be wees, hoe ijverig zij zich immer A7an hunnen last gekweten hadden. Aan anderen Avilde hij evenmin dat groote Averk toevertrouwen. Nog voor weinige uren had hij onderranden, hoe het verraad tot zelf in zijne bende Avas doorgedrongen en hoe Avrang de \7ruchten waren, die hij van een onderneming had in- geoog'st, die lic-m zoovele moeite en beslom meringen had gegeven. Hij deed zich dus ge weld aan om die droevige denkbeelden te ver- baimen en zich onleidig te houden met mid delen te beramen om zijne soldaten een vei lige') aftocht te verzekeren. Wij w.llen thans den edelen krijgsman zich met de plannen laten bezig houden en keeren tot Fulco terug. Toen deze iu het woeden van den strijd pen hagelbui van felle slagen op zijne vijanden deed neervallen, en zijn bliksemend zwaard, met bloed bevlekt, bewees, dat hij zelden zijn doel miste, naderde hem een muzelman, die als een slang over den grond kruipende, en met den sabel in de vuist geklemd, met gre tigheid het oogenblik bespiedde, om 't slacht offer zijner wraak een geduöhten slag toe te brengen. Fulco had zulks volstrekt niet be merkt, daar hij aan de andere zijde door twee muzelmannen hevig Werd bestookt, en al zijn behendigheid noodig had, om zich van dien kant te verdedigen. Zijn belager, die zulks be merkte, maakte hiervan gebruik, hij sprong terstond op, omklemde zijn sabel met beide handen, en met de Avoorden: „sterf christen- .Hunne Avraakgierigheid ging zelf zoo Arer, cat hond", daalde het zwaard sissend op Fulcozij bijna onderling handgemeen werden, wie neder. Maar de getrouwe Walter had zijn den ridder den eersten slag zou toebrengen, meester niet verlaten; bliksemsnel ving !hü om aldus een christen aan de schimmen hun- den slag met zijn zwaard op, en bracht den 'nor verslagen krijgsmakkers op te offeren, ongeloovige zulk een geducliten houw toe, datMaar Walter had zijn meester in dien drm- Igenden nood niet verlaten; zijn paard, alhoe- wcl lret reeds eenige uren in den strijd ibaa deze zieltogend ter aarde stortte. Fulco wend de nu zijn gelaat naar de zijde van Walter, om te zien wat er voorviel, en ofschoon deze opmerkzaamheid slechts een oogenblik duur de, zoo was zij hem echter noodlottig, daar een zijner aanranders hiervan gebruik maak te en het edele ros des ridders zijn sabel ln de borst stak. Nog eenmaal steigerde 't edele dier, maar het was zijn laatste krachtsin spanning en weldra zonk liet door bloedver lies neder, o mniet weder op te staan. Onge lukkiger Avijze was Ihet. been van Fulco zoo danig onder het paard geraakt, dat hij het onmogelijk los kon wringen. Daar lag hij nu in machtelooze Avoed© op Jen grond uitge strekt, en aan de willekeur zijner vijanden blootgesteld. Als een troep wilde wolven, sto ven thans de Saracen en met opgeheven sabel op den ongelukkige toe, en hunne bloedgie rige blikken getuigden van de. moorddadige plannen die zij voedden. Fulco zag zijne be strijders naderen, hij lug daar Aveerloos gelijk een kind, buiten staat zich te kunnen verde digen. Hij beval zijne ziel aan God, dacht mei onuitsprekelijke smart aan zijnen A'acter en aan zijne zuster voor wie zijn dood een onherstelbaar verlies zoude zijn, en sloot zij ne oogen, niet uit vrees, maar om zijne laat ste oogenblikken den vijand niet te vloeken, die bean den ongelukkige slag zon toebren gen. Onder een vervaarlijk krijgsgeschrei na doorgebracht, was nog vol kracht, en bewees docr zijne fonkelende oogen, en het schuim dat in witte vlokken van het gebit afdroop, dcu moed, cn het vuur dis het e ló'-e dier be zielden. Toen Walter zijn meester had zien vallen, Avas zijne eerste gedachte gcAveest, Fulco tor hulp te snellen, maar toen hij zag hoe de "vij anden als roofvogels zich gereed maakten, om hunne prooi aan te vallen, had hij zien spoedig bezonnen, zich vaster in den zadel ge zet, en met koelbloedigheid de aanvallers af- gewaeht. Toen het oogenblik tot handelen aangebroken Avas, bad hij nadrukkelijk den kracht van zijn arm doen gevoelen, en of schoon zijne vijanden immer aangroeiden, zoo had hij Fulco als het ware tusschen een hoop lijken, bijna een veilige schuilplaats be reid. Op het laatst geAroelde hij echter dat zij ne slagen kraohteloozer neervielen; de kracht zijns arms was door dien ongelijken strijd ver moeid geAvorden, en tranen van woede rolden langs zijne wangen. Nog immer had hij de hoop, dat de zijnen zouden zegevieren, dit schonk den half verlamden arm sterkte, zijn lieer tot den laatsten ademtocht te verdedi gen; maar toen hij zag dat zijn oorlogskreet niet gehoord werd, dat het christenleger af trok, en dus alle hoop vervlogen was, toen derde de vijandelijke bende den ongelukkige, kende zijn smart geen grenzen. Hij werd nn nauwer en nauwer ingesloten, en de klank der hyena's die zich met zijn smart vermaak ten dreunde hem reeds in de ooren, toen d« kring der krijgslieden, die hem omsloot, eer biedig zich Avapende, en plaats maak!." voor een man, die in prachtig gewaad gedosclit» en met een tulband op het hoofd met rijke vederen versierd, zich voor Walter plaatste. „Jongeling!" sprak ikij, „spaar vergeefsche pogingen! het is immers dwaasheid u alleen tegen zooveel gewapende armen te verzetten. Geef n over en steek uw zwaard op! De Mu zelman heeft eerbied voor heldenmoed, en men zal genszins van Hasan zeggen, dat da christenen hem hierin overtreffen. Hierop gaf hij eenigen krijgslieden bevel Fulco van den last, dien hem drukte te be vrijden, en toen men hieraan gevolg had go- geven, en de ridder ofschoon met moeite avo- der op de been was, ging hij voort: Ook u, ridder! heb ik in den strijd gade geslagen, en uwen heldenmoed opgemerkt: uw zwaard was een betere zaak waardig! Gij dient in een leger, waar hoogmoed en begeer- lijkbeid elkander den palm betwisten; vijand schap, onwil en kwade tronw schieten welig wortel in den boezem dter krijgslieden, en juist deze ondeugden leiden ertoe, dat het christen leger zal verdelgd worden en de halve inaaa zal zegepralen. Maar wat er ook van zij, Ik acht een vijand, die met het zwaard ir. Je vuist, de zaak verdedigt, die hij dient. Ik ZAveer u daarom bij Mahomed, dat geen Daar van uw hoofd ronder mijnen wil zal g krenk* worden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5