BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten f»iS UIT DER OMTREK Staten-Gsneraaï. ALQEMËKN overzicht. KORTE BERISHTE^. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEEN TEAMBTENAREN. I BENNEBROEK. NonrmwT.rK. Zoo is Essad-pasja, de opruier van ALBANIë, dan toch dank zij de energie van vorst Wilhelm, ontmaskerd Niemand heeft den geslepen, sluwen intri gant ooit vertrouwd, al is hjj ook niet karig geweest met beloften van trouw en aanhanke lijkheid. Maar aanleiding om hein in ware gedaante eens te laten zien, was er totnogtoe niet, dan nu. De vorst wantrouwde hem in den laatsten tijd vooral, omdat Essad zoo dikwijls de hoofd stad verliet, zonder daarvoor ecnige reden op te geven. Essad had zich slechts eenige dagen zonder verlof van den vorst naar Tirana begeven en weldra daarop werd het bericht ontvangen, dat benden uit die streek naar Durazzo op rukten. De vorst ontbood Essad toen bij zich, maar Jeze kwam eerst na herhaalde oproeping. In deze bijeenkomst ging het zeer stormachtig toe. Na afloop van het onderhoud begaf Essad zich naar huis en wapende zijn lijfgarde, die intus- chen op 80 man gebracht was. Aan het bevel ran den vorst om de wapens in te lieren, scheen hij eerst gehoor te willen geven, daarop weigerde hij weder. Toen echter de gendarmerie met de gewapen de nationalisten tot den aanval overging, loste Essad zelf het eerste schot. Maar na de eerste kanonschoten reeds heesch hij de witte vlag. Hij verklaarde zich daarop bereid zich over te j geven, mits hij dadelijk op een Italiaansch schip naar Italië werd gebracht. Do vorst eiseh- te echter, dat hij aan de Oostenrijksch-Italiaan- sche detachementen overgeleverd cn in bewa ring gesteld zou worden aan boord van het Oostenrijkscli-Hongaarsche stationsschip „Szigetvar." En dat gebeurde. Tal van moorden heeft het heer al op zijn geweten, en het zal later pas blijken, of het geen groote fout is geweest, dat hij er zoo ge makkelijk, met uitzetting uit het land, is afge komen. Een telegram uit Brindisi meldt, dat Essad met zijn vrouw over Napels naar Tl ome gegaan iszijn rol dan nog niet uitgespeeld en men kan er zeker van zijn dat hij later nog wel eens een poging wagen zal! Intusschen lezen wij in een bericht van de Albanische Correspondent uit Durazzo het vol gende over den indruk dien in Albanië het geval heeft gemaakt De aanhouding van Essad pasja heeft niet slechts op de bevolking, doch ook op dc bei's een uitstekenden indruk gemaakt. In den laat sten tijd verweet men Essad pasja in het open baar, dat hij connecties onderhield met Turk- sche kringen en aan samenzweringen tegen den Albaneeschen staat deelnam. In het, bizon- der werd beweerd, dat hij met den Jong-Turk- schen agent Arif Hikmet gemeene zaak had gemaakt en diens woeligen tegen den Albanee sehen staat in het geheim had ondersteund. In de arrestatie van Essad ziet men hier het be wijs, dat de Vorst zijn dubbel spel heeft door zien. Essad pasja had in de laatste dagen het ge rucht laten verspreiden, dat de bevolking van Skoetari bij gelegenheid van het aanstaande bezoek van den Mb ret tegen deze wilde betoo- gen. Het is echter een feit, dat de bevolking van Skoetari geheel op de hand van den Mbret Is en verlangt dat Essad pasja uit den weg ge ruimd wordt. Zoowel in Noorderlijk als in Zuidelijk-Al banië was de haat tegen Essad sterk toegeno men. Vele aanzienlijken hadden bij herhaling tegen door hem getroffen maatregelen bij den Mbret geprotesteerd. In de stad heerscht vol maakte rust, omdat de beweging in Sjak uit sluitend tegen Essad pasja was gericht. Overigens zien de groote Russische en Oos- tenrijksche bladen den toestand in Albanië voor vorst Wilhelm donker in. Wat zal daar nog van komen?. DUITSCHLAND. Bij keizerlijke boodschap is Woensdag de Rijksdag gesloten. Een ergerlijk incident deed zich daarbij voor. Toen president Kftmpf het Hoch op den Keizer uitbracht, stem den alle burgerlijke partijen daarmede in, ter wijl de sociaal-democraten, die anders bij der gelijke gelegenheden de zaal plegen te verla ten, bleven zitten. Kampf gaf daarover zijn leed wezen te kennen, onder stormachtige toejui chingen van de burgerlijke partijen. De soo.- democraten riepen: „Dat is onze zaak!" Toen het rumoer, dat volgde, was bedaard, ging Kampf onder luide toejuiching der burgerlijke partijen voort: „Wij toonen door van onze ze tels op te staan de achting, die ieder Duitscher den Keizer schuldig is!" FRANKRIJK. Woensdag hebben bandieten den sneltrein van loulouse naar Bordeaux doen ontsporen. Zij hadden tusschen de stations Bo- nencontre en Lafox 17 dwarsliggers van de lijn opgebroken. De locomotief en de tien wagens waaruit de trein bestond zijn alle uit het spoor geloopen doch als door een wonder is geen der rijtuigen omgevallen en geen der reizigers ge deerd. De materieele schade is echter groot, de lijn is over een afstand van 300 II. vernield. Langs den weg heeft men over een vrij lan gen afstand het gras platgetrapt gevonden, waaruit men afleidt dat de bandieten talrijk «Ijn geweest. Niemand van het spoorwegperso neel of de pasagiers heeft echter een van hen gezien. In het postrljtuig van den trein waren veel brieven met geldswaardemen vermoedt dat het daarom te doen is geweest. ENGELAND. Bij de Woensdag gehouden tusschentijdsche verkiezing voor een lid van het Lagerhuis in het distriet Noordoost Derbyshire .waren uitgebracht op majoor Harland Bowen {unionist) 6469 stemmen, op J. P. Honfton '(liberaal) 6165, en op J. Martin (arbeiderspar tij) 8669 stemmen. De unionisten hebben den zetel dus veroverd. Bij de algemeene verkiezing Het schijnt, dat deze inlasehsing in het he in 1910 was de arbeidscaudidaat met 1750 stem-sluit geen ministerieele, maar departementeele men meerderheid gekozen. wijsheid is geweest. ENGELAND. Een deputatie van kiesrecht- vrouwen heeft gisteren, naar on3 uit Londen Het St. Willibrordus-Collegc te Katwijk, wordt gemeld, getracht binnen te dringen in j Naar de Tijd verneemt heeft men een begin ge- het koninklijk paleis.! Onnoodig te zeggen, dat maakt met den herbouw der verbrande gedeel- zij daarin niet geslaagd zijn. De politie had uit-ten van het college te Katwijk. Eerst zal de ge- gebreide maatregelen genomen, het plein voor heele benedenverdieping worden gereed ge- het palcis met een sterke macht bezet en een maakt. Veel tijd neemt dit niet in beslag, wijl menigte agenten te voet en te paard geposteerd de muren, na degelijk onderzoek, onbeschadigd in de omringende parken. Toen de deputatie zijn bevonden. Voor het einde der groote va- trachtte zich een weg te banen, ontstond echter cautie, tegen September dus, zal de geheele een hevig gevecht, waarin de politie stokken en opbouw volto'oid zijn. Een verdieping echter zal paardehoeven niet spaarde. Mevr. Pankhust en j dit gebouw minder hebben, daar de wenschen Sylvia werden beiden gearresteerd. Een berichtder Eerw. Zusters in deze zaak moeten worden aan het Hbld. meldt, hieromtrent nog: gehoord, en het hoofdzaak is zoo spoedig moge- Het publiek toonde geenerlei sympathie voor j lijk klaar te komen, de kiesrechtvrouwen. Duitzendeu stonden uren-; Ambtenaar-gemeenteraadslid. Ambtenaren lang op da pleinen rondom het paleis achter de' en beambten in dienst der posterijen en telcgra- politie-cordons. Er heersche een vroolijke stem- j fie moeten, ingevolge beschikking van den di ming, vooral wanneer een sproeiwagen ge-reeteur-generaal van dat dienstvak, gemeente- bruikt werd om de kiesreebtvrouwen terug teraadslid-zijnde, zooveel mogelijk in de gelegen- dringen. Wanneer arrestanten met gescheurde heid worden gesteld de daaraan verbonden kleercD, losse haren, bebloede gezichten, enke- j functie waar te nemen. Verzoeken om ruiling len zelfs bezwijmd op draagbaren voorbijkwa- j of omzetting van dienst voor dit d-oel behooren men, ging een luid gejouw op voor de vrouwen mitsdien steeds te worden ingewilligd, tenzij en werden hoera'tjes aangeheven voor de poli- hot dienstbelang zioh daartegen bepaaldelijk tie. Nog lang trachtte, nu hier dan daar, een j verzet of de belangen van anderen worden ge- vrouw plotseling uit de menigte, over het afge-schaad. Is het in dienst nemen van hulpperso- zete plein springend, de paleishekken te berei-neel of assistentie van elders noodzakelijk, dan ken, maar allen werden gevat, samen minsteits komen de hieruit voortspruitende kosten voor een vijftigtal! Zulke wijven toch! de helft op de administratie, en voor de andere ITALTë. In eenonderhoud met den correspon- helft op den betrokkene, dent van de „Giornale dTtalia," heeft naar Een aanranding. De 20-jarige korporaal, de TeL meldt professor Ricco, directeur Brouwer, van het 8e regiment huzaren, te van het observatorium van den Etna de volgen de zeer pessimistische verklaringen afgelegd: „Op mij rust de plicht aan te kondigen, dat bin nen een tijdvak van twee of drie jaren, deze streek, die reeds zoo wreed geteisterd is, ander maal een nog vreeselijker crisis zal doormaken. Moge Catanië aan deze nieuwe catastrophe het hoofd kunnen bieden! Men mag het hopen, want zijn hechte bouw heeft het tot nu toe»be- waard, door den schok der aardbeving ineen t® storten. Ik heb geconstateerd, dat verscheidene nieuwe vuurmonden zich in den ouden krater gevormd hebbentusschen den gewonen en wat wij noemen den ouden krater heeft zich zeer zuiver een nieuwe afgeteekend. De vloei ende lava vormt Ti werkelijk vuurmeer. Het koken van deze lava is nu nog onbeteekenend, maar een toeneming in hevigheid lijkt mii on vermijdelijk. Is het niet wenschelijk, dat de in woners zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte worden gesteld van de onveiligheid dezer bekla genswaardige streek." AMERIKA. Oud-president Roosevelt is in Ncw-York teruggekeerd. Het schijnt dat het met de gezondheid van den ex-president niet best gesteld is. Een draadloos telegram behels de, dat hij buitengewoon zwak is. Bij het aan boord gaan moest hij worden ondersteunden te New-York waren alle maatregelen getroffen om Roosevelt van boord en naar huis te krij gen, zonder dat hem door douane- of quaran taine-beambten ook maar de minste last zou worden berokkend. Maar hoe zwak dan ook Roosevelt zelf, laat er zich niet door dwarsboo- 's-Gravenhage, werd Donderdagavond te onge veer negen uur, naar hij volgens de Msb. mede deelde, terwijl hij met zijn meisje wandelde in de Boschjes van Poot, plotseling aangerand door een onbekend persoon met een half mas ker voor en een revolver in de hand. Deze per soon zou van den korporaal geld geëischt heb ben en, toen deze weigerde hem dit te geven en zijn sabel trok, een paar schoten met de revol ver op hem gericht hebben, waarvan één schot miste terwijl het andere den korporaal door diens laars in den linker enkel trof doch niet ernstig verwondde. Toen de korporaal daarna met zijn sabel naar den onbekende sloeg, sou deze ijling de vlucht hebben genomen. Aanslag op een rechercheur. De recher cheur Blondé is te Scheveningen ln bewuste- loozen toestand gevonden. Hij had een messteek in de borst en een won de aan het hoofd, alsof hem een slag met een zwaar voorwerp was toegebracht. Later is gebleken, dat de rechercheur Dins dagavond een koffiehuis in Den Haag heeft bezocht, en daarna per tram naar Scheveningen is gegaan. Enkele personen hebben eenigen tijd, vóórdat B. bewusteloos werd gevonden, ter plaatse een worsteling gezien tusschen twee mannen, waarvan er één per fiets wegreed. B. moet bij het verhoor, dat hij onderging, verklaard hebben, zijn aanrander niet te ken nen. Hij zou niet op het hoofd geslagen zijn, waardoor de ernstige wond werd veroorzaakt, die zijn bewustelooshrtrf'ïèn gevolge had. Inbrekers gesnapt. Op de Oostzeedjjk te men in zijn plannen. Over een dag of tieu moet Rotterdam werden gisterenavond drie inbre- ..Teddv" weer onder zeil. Hij gaat dan in Ma-j*er« *>«trapt, van wie reeds twee waren bin- I nengedrongen m het huas van don koopman hct hl,wellJk bijwonen van een van zijn j w ketter. Een politieagent die het huis binnenging, werd door de inbrekers mis handeld en bloedend verwond, waarna zij vluchtten. Op straat werd een hunner door een jongmensch gegrepen, tegen de straat geslagen en vastgebonden tot andere agenten HOFBERICHTEN. te hulp kwamen. De aangehoudene, D. van H. M. de Koningin heeft den heer L. A. Hoek,Eyk genaamd, bleek, zoo zegt het Hbld., een commies der Koninklijke thesaurie te 's-Graven-8°ede bekende der politie en was in het be- hage, benoemd tot ridder 2e kl. in de huisorde j van inbrekersgereedschap. Er was nog van Oranje. Het jaarverslag over 1918 ademt een opge- wekten geest en 't geeft blijk van gevoelens van dankbaarheid voor de wettelijke regeling der pensionneering van gemeenteambtenaren en hun weduwen en weezen. Thans zal met alle kracht moeten worden heengestuurd naar bil lijke en uniforme jaarwedderegeling. Met leedwezen wordt geconstateerd dat het overleg met de Nederlansche vereeniging voor niets gestolen De groentijd. Uit Groningen vernam het Vad., dat in een Woensdagavond aldaar ge houden vergadering van het Groningsch Stu dentencorps op voorstel van den Senaat be sloten is tot inkorting van den groentijd tot twee weken en tot afschaffing van de z.g. dender jolen. Auto-ongeluk. Nabij Abcoude reed gie termiddag een automobiel, waarin een dame en een beer zaten, tegen eon, boom aan. De inzittenden werden eruit geslingerd, met het gevolg dat de dame hersenschudding kreeg en de heer gekwetst werd. Een lid der veree- i niging „Eerste Hulp bij Ongelukken" ver- gemeentebelangen in zake de examens in de j leende dft eergt6 ])ulp_ De auto was door de gemeenteadministratie niet leidde tot het ge- botsing zwaar beschadigd. wenechte resultaat. Aan de algemeene bonds vergadering zullen thans voorstellen worden ge- De kersen. Men schrijft uit de Betuwe: Ofschoon het in den laatsten tijd 's nachts daan betreffende vanwege den bond af te nemen nogal betrekkelijk hard gevroren beeft en er examens A en B. Eveneens is in bewerking een veel hagel gevallen is, staan de meeste fruit- regeling voor bondscursussen tot opleiding in hoornen, 'inzonderheid het kersengewas, op de gemeenteadministratie. verschillende plaatsen alhier er gunstig by De bondsbibliotheek, het bureau voor plaat- j - sing van tijdelijke ambtenaren, het hulpfonds 1 Spoorwegongeval. Dinsdagmi ag is te Eindhoven een goederentrein op een stu- en het adviesbureau werken nuttig en mogen j wageil floo en. De locomotief de- zich in toenemende belangstelling verheugen.i railleerde en kwam ln bet zand terecht. De Yedsehilende belangrijke zaken zijn nog in wa8 hevig en de schade aan materieel en beloven zeer veel. voorbereiding. Het ledental bedroeg op 81 December 8625, zijnde burgemeester, secretarissen, ontvangers, ambtenaren van den burgerlijken stand, amb tenaren ter secretarie en ten kantore van den gemeenteontvanger. HET VAK-ONDERWIJS. Naar men aan de N. Ct. meldt, is bij de Regeering een wetsontwerp in voorbereiding, regelende de rijkssubsidies voor bet vak-on derwijs in Nederland. Het moet in de bedoe ling liggen, de subsidie te bepalen op 50 pet. Vroeger was die meestal 40 pet. nogal belangrijk. Het spoorwegverkeer on dervond eenige vertraging, maar thans is de weg weer vrij DE PESTBESTRIJDING OP JAVA. H. M. de Koningin-Moeder schonk 200 aan TWEEDE KAMER. (Zitting van Woensdag.) Inkomstenbelasting. De beer DE MONTê VERLOREN (A--R-) bestrijd uitvoerig de amendementen-Bos en tijn. men, elkander in het haar zit, terwijl men naar buiten den indruk wil maken van groote eens gezindheid en concentratie. (Gejuich rechts). Spr. vervoglt: Ik heb de grootste instem ming rechts, doch de mannen van rechts span nen de kroon in het dienen van het kapita lisme en jammeren als men dien armen kapita list iets wil laten betalen, om arme drommels op hun zeventigste jaar een pensioentje te ge ven, liefst van wat meer dan twee gulden. De heer RUTGERS (A. R.) komt. op tegen dc rede vair den heer Schaper. Sparen is noodig. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (0.11?) kan zich begrijpen het standpunt van den socia list, die aan do eene zijde zooveel mogelijk ne men wil om aan den anderen kant zooveel moge lijk te kunnen geven. De AOORZITTER zal niet bewci ■en. dat de interessante debatten van het laatste half uur geen verband houden met het ontwerp doch dringt op kortheid aan daar anders de debat ten nog jaren kunnen duren. De heeren SCHAPER en VLIEGEN (S D en DE MONTE VERLOREN (A. R.) 0n LOHMAN (O. H.) repliceereh. Daarna is liet woord aan den MIN. VAN EINANCIöN, den heer Bertling. Deze erkent, dat het karakter der Vermogensbelasting door dit wetsontwerp geheel verandert. Z. i. is in het ontwerp 't beginsel, dat inkom sten uit vermogen zwaarder dienen te worden belast dan uit arbeid, voldoende toegepast. Te gen het amendement-Bos heeft spr. behalve the oretische bezwaren, ook proclitische. Spr. vreest dat groote vermogens bij aanneming van het amendement zich hier niet zullen vestigen. Spr. kan het amendement-Patijn niet aanbevelen. De heer KOOLEN (R.-K.) deelt mede dat de meerderhoid der commissie van rapporteurs de heide amendementen ontraadt. Het amendement-Bos, om in liet. artikel pro gressie toe te passen, wordt vervolgens verwor pen met 44 tegen 2S stemmen. Het amendement-Patijn wordt vervolgens met 39 tegen 33 stemmen verworpen. Art. 124 wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer DE WYXERSLOOTH (R. K.) ver dedigt zijn amendement op art. 124a, strekken de tot wijziging van art. 34 der successiewet, teneinde de in 1898 in die wet gebrachte bui tengewone verhooging van het zakelijke over gangsrecht, verschuldigd wegens onroerende goederen, nagelaten door niet-ingezetenen van het Rijk, te doen vervallen, aangezien met de invoering van het ontwerp van wet op de In komstenbelasting de inkomsten uit die onroe rende goederen zullen vallen ouder de Inkom stenbelasting. De MINISTER neemt het amendement over. De heer KOOLEN (R.-K.) deelt mede, dat de commissie van rapporteurs geen bezwaren heeft tegen het amendement. De overige artikelen worden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De behandeling van het ontwerp was hiermede geëindigd. De VOORZITTER stelt Dinsdag aan de orde d© Stuwadoorswet. J v. Waning en Co., Rotterdamriolen j 2.87 p. M.putten f 32 en f 37 per stuk. Erven H. Trip, Utrecht: nolen f 3.05 p. M putten f 22.50 en f 31.30. l' BEVERWIJK. AANBESTEDING BOUW NIEUWE R. K. KERK. Woensdagmiddag werd aanbesteed het bou- j wr-n van een kerk ten behoeve der nieuw opgerichte parochie van O. L. Vrouw van t'u ;T n Raad alhier. Ingekomen waren 13 DiJtjotten, waarop was ingeschreven door: .Wayer en Wind te Amsterdam voor f76.313 v. d. EJshoufc, te Scheveningen voor f 62,475; V Ph. Rraun, te Beverwijk voor f 65:400; Biessmg, te Amsterdam voor f 62.500; Her gard en te Beverwijk voor f 66.892; v. d. luim te RoHerdaan voor f 72.435; 1-angendijk te Beverwijk f 69.000; Henneman te Ileems- jkerk f 75.100; Berkhout, te Medemblik voor f 68.820; Konings te 's Gravenhage f 65 380- Dossing- te Gouda voor f 74.300; Leijen te Wassenaar voor f 67.700; Eij kelen te Sche- PROT. CHRISTEL. BOND VAN CPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft Woensdag baar 9e alge meene vergadering gehouden in het. gebouw „Patrimonium" Spoorwegstraat te Amster- hem, onder leiding van den heer J. Augus- tein, Bondsvoorzitter. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de bond welke thans 26 afdeelingen heeft in het afgeloopen jaar haar ledental met 100 zag vermeerderen zoodat het ledental op 1 Maart- j.l. tot 1933 ge stegen was doob sedert dien nog weer voor uitgegaan Is. Ook uit het jaarverslag van den Penningmeester bleek dat de financieele toe stond geen reden tot klagen gaf. De periodiek aftredenden werden herkozen n.l. de heeren J. Augustein uit Zwolle, voor zitter, P. z. L. de Groot te Utrecht en Th. H. v. Oost den Haag, bestuursleden. Als plaat» voor de algemeene vergadering van 1915 werd aangewezen, den Haag. DIOCESAAN COMITé VOOR DE K. S. A. Op Donderdag 4 Juni a.s. wordt de» na middags half twee in het gebouw Unito» te 'e Gravenhage een vergadering gehouden van het Diocesaan Comité voor de Ka tb. Sociale Actie in bet Bisdom Haarlem. De agenda vermeldt naast jaarverslag, mededeelingen en bestuursverkiezing, eene rede van den heer Mr. Paul J. Reymea* te Hilversum, over: „Het -wetsontwerp Staats- pensioneering van Minister Trernb." Hierbij is gelegenheid tot debat. De heer VAN BYLANDT (0.-H-,) komt op tegen de voorstelling van den heer ar- het Centraal-comité tot steunverleening aan ohant' dat het vorig NLinisterie den man- het Nederlandsche Roóde Krui, tot uitzending ciëelen toestand iD onberedderden staat had van verplegend personeel en materieel naar de pestetreken in Nederlandsch-Indië. Z. K. H. de Prins schonk 500 aan het comité voor de pestbestrijding. DEPARTEMENTALE WIJSHEID. achtergelaten. Spreker zal niet meedoen om den Minister meer aan to bieden, dan hij vraagt en hoopt, dat de Minister de verzoeking zal weerstaan, het amendement-Patijn over te nemen. De heer MARCHANT (v. d.) repliceert en Naar men aan „De Standaard" meldt, is bestrijdt het amendement-Patjjn, waarvan hij het alleszins waarschijnlijk, dat de Minister de indiening overbodig noemt. Het zou Bpr. van Binnenlandsche Zaken eigener beweging daarom leed doen, als de minister er in vloog de fatale bepaling van de goedkeuring van leer- j en diens amendement overnam, plan en lesrooster voor de Cursussen ter oplei- De heer SCHAPER d.) wijst er op, dat ding aan bijzondere scholen zal intrekken men hier ven links, nu bet tot daden moet ko- SCHOTEN. Patroonsvereeniging. Het voorloopig be stuur der Patroonsvereeniging voor ®e q_ laars, timmerlieden, aannemers ten, heeft zijn taak volbracht S huishoudelijk reglement jun op de leden-ver gadering behandeld en goedgekeurd. De ko ninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. De vereeniging zal den naam dragen „Patroonsvereeniging van metselaars, tim merlieden, aannemers en handelaars in bouw materialen voor Schoten en aangrenzende ge meenten". Definitief is ihet bestuur samen gesteld als volgt: F. A. Groen, le voorzitter; H. Neuteboom, 2e voorz.; N. Cobelens, le se cretaris; M. van Raaij, 2e Beer.; Job. Turken- burg, penningmeester. Aanbesteding. "Woensdagmorgen werd door B. eu W,. van Schoten aanbesteed: de levering van 700 M. cement riolen 0.60X0.40 M. en 26 controle putten van gewapend be ton. Ingeschreven werd als volgt: A. Last en Zn., Alkmaar; riolen f 2.76 p. M.; putten f 33.15 en f 35.90 p. stuk. Van Dijk Junior Alphen: riolen f 2.5U p- M.; putten f 17.84 p. stuk. M Wernink's Betonfab.: riolen f 2.29 P- putten f 22.50 en f 24 p. stuk. J. Zijlemaker, Hoorn: riolen 2.32 p- M. de wal, 2.43 p. M. op de wal; wal p. stuk voor de wal, f 1790 p. stuk op v<:llmgen voor f 65,700. Dc gunning is aange houden. R- K- Kiesvereeniging. Gisteren vierde de R. K. kiesvereeniging Recht en Plicht op luisterrijke wijze haar vijf-en-twintig-jarig jestoan ui Hotel de Zou. De vergadering veru ook bijgewoond door den oud-afgevaar digde, den beer Passtoore. De heer J. A. de Lobel hield een geestdrif tig toegejuichte rede. Een uitvoerig verslag dezer feestviering moet wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. WIJK AAN ZEE. Hemelvaartsdag. Het sclioone weder van gisteren heelt honderden bezoekers naar onze badplaats gelokt. De IJmuider boot bracht een groot getal Amsterdammers aan, die over Beverwijk naar zee gingen en eenige uren aan het schoone strand vertoefden. De paar dentram reeds alsof liet midden in den zomer was, met alle materiaal. OVERVEEN. Veiling. Woensdag zijn do vier ar bcidenswoningen cn de twee perceeJen bloem bollengrond, alhier, alles te zamen groot 4.50.00 H.A. zijn gecombineerd toegewezen voor de som van f 23490.aan den heer W. B. Engelenberg q.q. De veiling geschiedde ten overstaan van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, te Bloemendaal. KANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Rudelsbeim, Amsterdam, Bd. de Favauge 4, 6 pers.; G. F. W. Hartung, idem, Groote Krocht 19, 3 pers., J. Kulker, idem, Parallelweg 43, 6 pers.; Wed. Kok Kavelaars, Haarlem, Bd. de Favauge. 15, 4 pers.; G. Brand, Berlijn, Kleine Krocht 1, 2 pers.; J. Santeroos, Amsterdam, Zeestr. 18, 7 pers.; D. van Seuden, Amsterdam, Groot Badhuis, 1 pers.; F. Th. Schaag, Rotterdam idem, 1 pers.; Mevr. wed. Werneke, Amster dam, Harezate, 2 p.; H. Kappelmeyer, adem Dunezate, 8 personen. Do kiezerslijst. Het aantal kiezers voo, de Tweede Kamer en de Provinciale Staten alhier bedraagt 642, dat voor den Gemeente raad 618. i Het Kurkaus. Gisteren is het Kurhaus al hier geopend. Het zal geëxploiteerd worden door den heer E. H. Buhrdorf alhier. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Dinsdag 26 Mei 1914 des namiddags te halt 8. De onderwerpen ter behandeling zijn: In gekomen stukken en mededeelingen. Benoe ming Stembureau. Admnistratief Ambtenaar bureau Publieke Werken. Kasgeldleening. Kohieren Schoolgeld. Aanstellen Makelaar. Reclames Plaatse!, directe belasting naar het inkomen. In besloten vergadering: Be< spreking reorganisatie Gemeente-reiniging. HAARLEMMERLIEDE C.A. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarmvoude, op Zaterdag1, den 23sten Mei i.s. des voormiddage te half 10. Onderworpen ter behandeling: i. ingeko men stukken en mededeelingen2. Benoeming Hoofd der O. L. School te Houtrakpolder. IX> voordracht luidt: 1. D. Schering, Hoofd der O. L. School te Koog op Texel; 2. P. J. Jager id., te Zuixd-Boijerland8. II. O. Th. Hoilerf, id., te Vaese (gem. Tubbergen; 8. Voorstel tof onbewöonbaarverklaring der perceelen gele gen aan den Nieuwenweg, gemerkt O. Nos. 77, 83, 84, 85 en 86. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing zijn candid aten 1 ij ster ingeleverd voor de heeren J. F- van Lierop en Leo P. Roozen, beiden R- K- HILLEGOM. Nieuwe kiezerslijst. Op deze komen 1465 na« nu an voor van kiezers a ooi de Staten-Gene- raal. K. K. Kiesvereeniging. De beer A. W. Nie- berding-, voorzitter der R. K. Kiesvereeniging „R. K. Kring", heeft als zoodanig bedankt. Statuten. De statuten der Grondwerkers-ven eeniging „de Eendracht," alhier, hebben de koninklijke goedkeuring verkregen. Onbestelbare stukken gedurende de eerste helft van Mei: Brieven: Mej. Geerje Roellessen. Haarlem mermeer; Mej. V. den Berg, Heemstede. Briefkaart: Th. v. M., Noordwijk. SASSENHEIM. Koninklijk goedgokourd- De wijzigingen i» de statuten van de vereeniging van Kantoon- en Handelsbedienden, werkzaam in het Bloem* bollenbedrijf, alhier, hebben de koninklijke goedkeuring verkregen. De R- K. Volksbond. De Staatscourant bevat je koninklijk goedgekeurde statuten van de af- deeling Noordwjjk van den Nederlandsche Roomsch Katholieken Volksbond, opgericht 15 Maart 1912, ten doel hebbende de zedelijke en stoffelijke verheffing van het volk te bevor deren in den geest en volgens de beginselen dei, Roomsch Katholieke kerk. Het afdeelings-bestuur bestaat uit minsten# vijf leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2