ingezonden Mededeelingen Die stekende pijn in den rug m NIEUWS UIT OEN OATKdl. Dl WUüBOilW-WUüifAn OABIM g LASBE8TIE Landbouw en Visscherij „81 e 1 i o" Baikarp ONDERWIJS. TH. 1. WAI.RM, Baarn. J Leger en Vloot. Isssëffi II i e uw Merk sss&a Ikurk mondstuk g BöRDE%yx, recommandeert te hare muvers Wijnen* van n eigen Gewas. Hosfdsgentuur bij9 g rooting zou worden ingediend; waarom aan dit voornemen nog geen uitvoering gegeven was achtte men onbegrijpelijk, waarbij er op gewezen werd, dat de onvoldoende staat der Indische verdedigingsmiddelen een steeds be denkelijker karakter krijgt en ernstig ge vaar voor het verlies onzer koloniën ontstaat. Deze leden vreesden, dat de regeering de be- elissin omtrent den aanbouw van slagsche pen op de lange baan zou schuiven en zouden zulks zeer betreuren en deze gelegenheid wil len aangrijpen daartegen ernstig te protestee ren. Van andere zijde werd tegen een en ander aangevoerd, dat bet geen aanbeveling zou heb ben verdiend, in het onderhavige voorstel tot wijziging van de begrooting, een aanvraag voor den bouw van het aangekondigde slag schip op te nemen, waar 'deze zoo belangrijke zaak een geheel afzonderlijke behandeling cischt, ook met hét oog op de Eerste Kamer, die in de gelegenheid moet worden gesteld over den bouw te beslissen, geheel onafhan kelijk van andere beslissingen. Men verdedig de de regeering tegen het verwijt, niet met bekwamen spoed te handelen en beriep zich daarbij op liet feit, dat zij door de uitzending van den vice-admiraal Tydeman getoond heeft, dat zij er naar streeft een zoo snel en zoo deugdelijk mogelijke oplossing te vinden. Tegen dc uitbreiding van de geneeskundige commissie werd behoudens enkele opmer kingen, waarbij o.a. de voorgenomen split singen in een sub-comité voor de keuringen van den burgerlijken dienst en een voor den militairen dienst doelmatig werden geacht geen bezwaar geopperd. Het denkbeeld om aan de Rijks universiteit te Leiden aan de aldaar studeerende candi- daat-Indisclie ambtenaren en aanstaande rech terlijke ambtenaren in Ned.-Indië de gelegen heid te verschaffen onderwijs te ontvangen in ie gerechtelijke geneeskunde vond instem ming, maar verscheidene leden meenden, dat de kosten van dit onderwijs ten laste van de begrooting van het moederland behoorden te komen. .Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen de voorgestelde verhooging van het sub sidie aan de vereeniging „Oost en West" met f 10.000 0111 daaruit te bestrijden de meerdere kostc-n van het koloniaal arbeids- en informa tie-bureau dier vereeniging, die het gevolg zul len zijn van de uitvoering van het plan der regeering, 0111 dat bureau voortaan ook dienst baar te maken aan het verkrijgen van perso neel voor den Indisehen staatsdienst. Ook werd er op gewezen, dat velen zicli ge roepen zullen achten, op grond van politieke overwegingen, lid te worden van „Oost en West", ten einde langs dezen weg op de sa menstelling van het bestuur en dus op de wijez waarop dit zijn bevoegdheden zal uit oefenen, invled te verkrijgen; en men zou het in het belang der vereeniging zeer te be treuren achten, indien zoo in haar boezem dc politieke strijd ontbrandde. De verschillende leden, die deze opmerkin gen maakten, meenden, dat de regeering de teik, om alles te doen wat noodig is, om bet ff-eischte personeel voor den Indisehen dienst iS bekomen, in geen enkel opzicht uit handen behoort te geven. Van andere ziide werd tegen een en ander jpgemerkt, dat er geen reden is om van de vereeniging „Oost en West" bij de vervalling van de haar door do regeering toegedachte taak, een partijdige houding te verwachten. De vereeniging is volstrekt niet verbonden met eenige godsdienstige of politieke richting heeft vele, integendeel steeds zorgvuldig bui ten de politiek gehouden. Het lidmaatschap staat voor ieder open. Voorts werd betoogd, dat de invloed op be noemingen, die aan het bureau zal toevallen, waarlijk niet groot zal zijn. Was het anders, dan zouden ook de hier aan het woord zijnde leden tegen het plan van den minister ernstig bezwaar hebben, want zoodanige invloed zou ook in hun oogen ontoelaatbaar zijn. Maar blijkbaar is de bedoeling geen andere, dan door middel van het bureau aan de gele genheid, om in zekere betrekkingen in Indi sehen dienst te treden; zoo groot mogelijke bekendheid te verzekeren en dan juisl in die kringen, waar men mag venvachten, dat zich belanghebbenden zullen bevinden. Tot den minister werd het verzoek gericht met den minister van Binnenlandsche Zaken nog eens ernstig te overleggen of bij de op leiding van onderwijzers het onderwijs in de kennis van onze koloniën niet een veel rui mere plaats behoorde in te nemen. Verschillende opmerkingen werden gemaakt naar aanleiding van de reorganisatie van den posdienst, die echter in het algemeen met in genomenheid werd begroet Het voorstel be treffende opleiding van surumerairs op een cursus hier te lande vond algemeene instem ming. Ten aanzien van de financieele regeling voor de van bedoelden cursus afkomstige ambtenaren, was bij vele leden de vraag ge- »c*Bwa—mammmiij m"" j 1 - - c*r|* w<r- ten zal doen gelden, en als de zaak, die gij voor hebt aan den dag komt, als het gepleegde bedrog ontdekt wordt wat dan? Och, ridder, wat zijt ge toch vreesachtig. Den echten moed bezit gij niet. Het minste gevaar dat u bedreigt, jaagt n schrik aan en jnist in het oogenblik des gevaars kan de man het rechte gebruik maken van de eigen schappen, die hem geschonken zijn. Koelbloe- lig'neid moet hem nimmer verlaten, want zonder deze is hij der zwakke vrouw gelijk. Maria zal zoo licht hare rechten niet ter sprake brengen, dit zal ik beletten, en vader Ambrosius zal ik het zwijgen wel opleggen. Een klooster zal een goede schuilplaats voor de onnoozele duif zijn, daar kan zij die deug den beoefenen, die zij zoo hoogschat en voor hare vijanden bidden, of, ging hij lachende Voort, zij moest mijn hand niet versmaden! Wat Fulco betreft, voor hem bestaat geen het minste gevaar; mocht hij ooit den va- derlandschen bodem betreden, dan zullen zijne eerste schreden ook zijn laatste zijn. Hoel zoudt gij u dan aan moord willen schuldig maken? Welk een dwaze vraag! bestaan er dan geene andere middelen, dan moord om een schadelijken mensch uit de maatschappij te verwijderen? Zijn er onder het uitgestrekte kasteel van Heusden geene plaatsen die alle gemeenschap met de buitenwereld afsluiten? Heer Hensberg! daartoe zal ik nimmer mijne toestennng geven. Reeds genoeg foltert mij het geweten, in sommige gevallen uwen raad gevolgd te hebben, hieraan moet een einde komen. Sedert wanneer, zeide Hensberg op spot- tenden toon, is de edele ridder Herman van rezen of die niet al to gunstig was. Een aan vangssalaris van f 300 in de maand, na een betrekkelijk korten studietijd en na bovendien reeds een toelage te hebben genoten tijdens hunne opleiding, scheen wel zeer hoog en stellig niet in goede verhouding tot de aan vangssalarissen bij andere gewichtige dienst takken als het binnenlandsch bestuur, de rechterlijke macht, het leger. Bij de bespreking van verdere onderafdee- lingen werd o.m. gevraagd of spoedig tot ge lijkstelling van de Europeesche onderwijze ressen der 3e kl. zonder hoofdakte met onder wijzers van denzelfden rang zal worden over gegaan. Het voorstel der regeering, om een afzon derlijke kweekschool in het leven te roepen, waar de geslaagden in het eindexamen van de gouvernements-kweekschool zullen worden bekwaamd voor het onderwijzersschap aan de Hollandsch-inlandsche scholen, deed verschei dene leden de vraag stellen, of er niet inrich tingen van particulieren aard bestaan, die in de behoeften kunnen voorzien. Zoo ja, dan achten deze leden den voorgestelden maat regel niet aanbevelenswaardig, wijl dan niet noodzakelijk. Andere leden verklaarden ech ter, dit standpunt niet te deelen. Door de vele leden, die van het regeeringsvooratel met in genomenheid hadden kennis genomen, werden omtrent verschillende punten nadere inlich tingen verzocht, o.a. waar de nieuwe kweek school zal worden gevestigd, en of de geraam de bouwsom van 2 ton niet te hoog is. Met groote ingenomenheid was gezien, dat ter bestrijding van de malaria assaineerings- en andere werken zullen worden tot stand ge bracht aan de Oedjoeng te Soerabaja. Sommi gen meenden echter, dat op dit gebied nog veel krachtiger moet worden gearbeid. Verklaarden vele leden zich ingenomen met het voornemen om van regeeringswege te voorzien in de behoefte aan goede en gezon de woningen voor het minder bezoldigd Euro- peesch personeel van de Staatsspoorwegen te Soerabaja, bij sommigen was intusschen de vraag gerezen of de te bouwen woningen voor het beoogde doel wel alle zeer geschikt zul len zijn. Ten slotte blijkt uit het afdelingsverslag dat de mededeeling, dat in overeenstemming met den gouverneur-generaal een wijziging wordt voorbereid van art. 10 van het Indisch pensioenreglement, in dier voege, dat het pen sioen van bezoldigingen v. meer dan f 1000 's maands wordt berekend, over.de ten hoogste gedurende 36 maanden in stede van als thans, gedurende 60 maanden genoten bezoldiging, geen onverdeelde instemming had gewekt. Van die wijziging zal het gevolg zijn, dat ambtenaren, om een zeker pensioen tó genie ten, den dienst voortaan eerder zullen kun nen verlate* dan thans het geval is. Verschil lende leden verklaarden zich daarmede niet te kunnen vereenigen. l&mt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, waterstoomissen, op geblazen ooigen, gezwollen voeten, een onna tuurlijke vermoeidheid, buitensporige dorst, rheu- matische pijnen in de amen, heetten of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnselen, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoening is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaarloozen van een nierkwaal. Fosters's Rugpijn Nieren Pilien leiden de nie ren zachtjes tot gezondheid terug, zij herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de schadelijke bestanddeelen daaruit, welke de oorzaak vormen van rheuma- tiek,, jicht, niersteen, nierontsteking, enz. Zij voe ren het overtollige water af bij waterzucht. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. .Toezending geschiedt fran- co na ontvangst van CDu^i postwissel a 1.76 voor 4én, of 10.voor zes doozen. Eiseht de echte Roster's Rugpijn Nieren Pilien, weigert elke doos, ló*'--die met Nadat te kwart over negen door 'den Hoog- Eerw. Bondsadviseur, Mgr. Am. F. Diepen m de St. Jozefkerk aldaar een plechtige H. Mis voor de levende en overleden leden en weldoeners van den Bond was opgedragen, werd te ruim 11 uur de vergadering geopend door den Bonds voorzitter, den heer A. Baron. Meerdere geestelijke autoriteiten woonden de vergadering bij, die door den voorzitter, den heer A. Baron, met eenige kernachtige woorden ge opend werd, waarbij spr. er op wees, dat R. K. vereenigde onderwijzers zich niet moeten en mo gen aansluiten bij het N. O. G. Het jaarverslag van den secretaris doet uit komen, dat het bezoek der vergaderingen bij sommige afdeelingen tot klachten aanleiding gaf. Het aantal leden bedraagt 533, dat der dona teurs 141 en dat der begunstigers 168. Met een woord van dank aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester werd door de commissie van onderzoek in orde bevonden. De inkomsten bedroegen f 1970.83, de uitgaven f 1822.941/2, zoodat er een batig slot is van f 147.88i/2. Vervolgens werden besproken de voorstellen voor de algemeene vergadering. De heer Smolders uit Groesbeek bracht ver slag uit over het ondersteuningsfonds, waarvan de uitgaven in 1913 bedroegen f 145 en de inkomsten f 66.15. Het fonds bezit nog f 392.65. Wat het wachtgeldenfonds betreft, in het afge- loopen jaar had geen uitkeering plaats. In kas is f 2839.74. Als plaats voor de volgende alg. vergadering werd Helmond aangewezen. Die vergadering zal weer gehouden worden op Hemelvaartdag 1915. De vergadering besloot vervolgens een tweetal voorstellen van de afd. Nijmegen voor het refe rendum in aanmerking te doen komen. Het eerste voorstel luidt: Wanneer na ge rechtelijk onderzoek blijkt, dat een der bonds leden onschuldig is aan een hem ten laste gelegd misdrijf tegen de zeden, gepleegd met een zijner leerlingen, dan draagt de Bond zorg, dat de aanklagers worden vervolgd, indien de betrokken onderwijzer dit wenscht. Het tweede voorstel luidt: het H. B. van den R. K. O. B. in liet bisdom 's-Hertogenbosch stelle een onderzoek in naar de contracten gesloten tusschen de R. K. Schoolbesturen en hun leeken- personeel. De afgevaardigden uit Haarlem en Utrecht brachten de vergadering dank voor de genoten gastvrijheid. De HoogEerw. Bondsadviseur vestigde de aandacht der leden op de twee onderwijzers- retraiten in het bisdom en op de cursussen in godsdienstleer, die gegeven zullen worden voor alle kath. onderwijzersvereenigingen die daarom vragen. Vervolgens drukte spr. den onderwijzers op het hart hun taak als opvoeders nauwgezet en met ijver te vervullen. De voorzitter sloot op de gebruikelijke wijze de vergadering. Maar daarentegen^ moeten advertentiebureaux i KG. kaïniet haast geen korenbloemen meer. en bladen, die met de plaatsing van de adver- j De heer Klein Lankhorst te Apeldoorn veruie- tentiën worden vereerd, om betaling te erlangen j tigde er herik, doove netel en reek mede declaratiën indienen, die (boven de f 10) geze-ien vele andere particulieren kwamen door geld moeten zijn. Daarna wachten zij 6 wekenondervinding' tot de overtuiging dat fijngenm- op hun geld, dat per order van betaling a f 0.75 len kaïniet een krachtig bestrijdingsmiddel zegel betaalbaar wordt gesteld in een plaats waar een betaalmeester zetelt. Al is voorts het gevaar niet groot, dat de bij de declaratiën ge vorderde bewijsnummers door de verificeerende ambtenaren nog om andere redenen zullen wor den ingezien dan om te onderzoeken of de adver tentiën goedkoop gedrukt en correct berekend zijn, toch eischt het afgeven van orders van be taling bij het Departement van Oorlog, het De partement van Financiën en de Algemeene Re kenkamer weder schrijfwerk, dat voorkomen had kunnen worden indien St. Bureaucratius had kunnen goedvinden de rekeningen te laten be talen op dezelfde eenvoudige wijze, waarop de andere kleine rekeningen voor de militaire ver- plegingsinrichtingen worden betaald Onlangs hebben de bladen al besloten aan Staat, Provincie en Gemeente geen korting meer toe te staan voor aanbestedingsadvertentiën; wij zijn benieuwd of zij binnenkort een verhoogd' uit zonderingstarief voor dergelijke advertentiën zullen vaststellen, ten einde zoodoende schade loos te worden gesteld voor deze nieuwigheid op het gebied van de zegelbelastingbetaling. Gelezen in het jongste tarief van herstellingen aan schako's: „Het soldeeren van een stift of haak aan een koperen plaat, leeuwenkop, granaat, hoorn of knoop (wordt betaald met) f 0.01. „N. B. Wanneer aan een leeuwenkop, gra naat, hoorn of kiuTOp een nieuwe stift of haak zou moeten worden aangebracht, moet dit voor werp door een ander worden vervangen." Is er dus aan een leeuwenkop een nieuwe stift of haak noodig, dan moet deze nieuwe stift of haak door een andere nieuwe stift of haak wor den vervangen; en als zulk een stift of haak moet worden vastgesoldeerd, mag er niet gesol deerd worden. Zou men niet eenvoudiger hebben kunnen zeggenEen leeuwenkop, granaat, hoorn of knoop, die van een nieuwe stift of haak voorzien zou moeten worden, wordt niet hersteld doch door een andere vervangen? een u velden in de prov. Drente over 1913 schrijft is tegen waterrijke, breedbladige onkruidplan- ten. In het verslag der Rijkslandbouwproef de Rijkslandbouwleeraar, de heer Elema, dat hij' met 1000 K.G. stoffen kaïniet uitmuntende resultaten kreeg bij de vernietiging van dauw- netel. Niet één bleef er over. Ook; de bitter- planten (Polygonum) werden totaal vernield. De meldeplanten hadden wel geleden, maar stierven niet. Ook de haverpïanten ondervon den de bijtende werking van het kaïniet, maar deze herstelden zich spoedig. Naar aanleiding van al het voorgaande gelooven we onze landbouwers gerust tot het nemen van een proef te mogen aansporen. Men kieze dan bij het uitstrooien bij voorkeur een morgen, dat de planten nat zijn van den dauw, en dat er waarschijnlijk zonneschijn te wachten is. «taMS ei» "<^^8 ppr g voorzien is van nevenstaand handelsmerk. R. K. ONDERWIJZERSBOND IN HET BISDOM 'S-HERTOGENBOSCH. Donderdag hield de R. K. Onderwijzersbond in het Bisdom 's-Hertogenbosch zijn 19de alge meene vergadering in de Sociëteit „Burgerlust" te Nijmegen. ONNOODIGE ADMINISTRATIEVE OMSLAG. Men schrijft aan het Hbld.: 't Is ongeveer een jaar geleden, dat in dit blad, onder den titei „De staat als schuldeischer en als schuldenaar", van S. .(Pr°f- Struycken), de stelling werd overgenomen, dat de Staat voor een deel als gevolg van bureaucratie nu een maal de onhebbelijkste debiteur is. Hoe door bureaucratie een op zich zelve goede zaak bedor ven wordt, leert ons de jongste aflevering van het Recueil Militair. Daarin worden aannemers van leveringen van eetwaren, fourage, ligstroo, brandstoffen en ge neesmiddelen voor het leger voortaan vrijgesteld van het betalen van de kosten der advertentiën, waarin de aanbesteding is aangekondigd; deze kosten zullen voortaan rechtstreeks ten laste van het Rijk worden gebracht. Hieruit volgtt dat de inschrijvers dus voortaan hunne inschrij vingsprijzen niet meer behoeven te verlioo- gen met het bedrag der ndvertentiekosten, welk bedrag zij eerst een Paar we'(en na de aan besteding te weten kwamen ONKRUID BESTRIJDEN, n. Toen er eenmaal de aandacht op gevestigd was, dat met fijn gemalen kaïniet tal van onkruidplanten gemakkelijk gedood kunnen worden, ging men meer in het groot prooven nemen. In Duitschland Werden niet minder dan 212 proefvelden aangelegd, waarvan er 140 onder toezicht stonden van Directeuren van Landbouwwinterscholen en Landbouw- leeraars. Op 140 dezer proeven kreeg1 men volkomen bevredigende resultaten; bij 49 an dere werkte het fijngemalen kaïniet wel guu- stig, maar ten gevolge van minder gewensch- l'te weersomstandigheden, (regen kort na het uitstrooien), was de uitwerking minder af boende. Slechts in 16 gevallen viel het re sultaat tegen. Toch mogen we zeggen, dat dö bovenstaande uitkomsten ons het recht geven, te beweren, dat we thans in fijnge- malen kaïniet een bestrijdingsmiddel hébben tegen onkruiden, en dat dit middel onder nor- I male omstandigheden hoogst gunstige resulta ten geeft en snel werkt, terwijl een prijs- verhooging van f 0.30 per 10Ó K.G. géén bezwaar oplevert voor aanwending. Volgens de Brochure over Onkruidbestrijding met fijn gemalen kaïniet, die aan het Landbouwkundig ïBureau van het kali syndikaa-t gratis ver krijgbaar is, ontbreekt het ook in ons land niet aan proefnemingen, al kunnen we hier niet wijzen op het groote aantal, waarop Duitschland bogen kan. In 1913 werden to Laag Soeren met 1000 KG., fijngemalen kaï niet pin- H.A. vernietigd: biggenkruid, koren sla brandnetel, muur, zoogdistel en Jesus- gras, terwijl wolfsmelk, schaapszuring, vo gelgras en spurrie veel geleden hadden. Op andere perceelen werden hoe veelheden van 800 en 600 K.G. uitgestrooid. Ook hier ver toonde het fijngemalen kaïniet zijn gunstige werking, maar het resultaat was niet zoo af doende als waar 1000 K.G. was gebruikt. De heer Joh. v. d. Hurk te Heesck, N. Ba-, nam een proef op haver, waarin veel herik en Jeeusgras voorkwamen, en strooide 900 KG. toen de haver nat was. De onkruidplanten stonden als bevroren en de haver groeide erin enkele dagen geheel overheen. Latei- ontwikkelde de haver op het bestrooide per ceel zich veel krachtiger dan elders en bracht 1/3 meer op. In Deurne N. Br. verkreeg men reeds goede resultaten met 300 K.G. fijn gemalen kaïniet. Daar wordt deze meststof al vrij algemeen aangewend ter bestrijding van herik en goudsbloem. De heer A. Bas- tiaanse te Ginnekcn verdelgd© korenbloemen in rogge en zag na het gebruik van 14000 WARMOND. Gemeenteraad. Woensdag verga derde de Raad dezer gemeente. Voorzitter was de heer A. J. Schölvinck,burgemeester. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Het kohier Hoofdclijken Omslag en Honden belasting zijn goedgekeurd. De rekening der Gezondheidscommissie be droeg aan uitgaven f 1257, aan inkomsten f 1621, dus batig saldo f 364. De Voorzitter deelde mede, dat bij een stem ming over de pensioenregeling van den ge meenteopzichter, de heeren G B. de Vroo- men en O. M. van Stijn, hoewel familieleden van den betrokken persoon, mede mochten stemmen, indien men de stemming beschouw de als gaande over een „ambtenaar". Over het betalen der pensioneeringspremie, óf door de gemeente, óf door den ambtenaar zeiven, ontstond een discussie, waarbij de heer Heemskerk zich verklaarde tegen de bepa ling, dat uit de gemeentekas premiegelden worden betaald. Evenzoo de he-er Van Stijn, die voorstelt dit te doen voor één jaar, waar mede ook de heer Pa pot accoord ging. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten het punt aan te houden. Voor de vernieuwing van de schoeiing op de los- en laadplaats zijn twee teekeningen ingekomen, beide door den opzichter vervaar digd. Dit werk zal onderhands worden aanbe steed. Besloten wordt het nachtwakershuisje ach ter een der dorpspompen te verkoopen. Tot den verkoop van zeven .brandspuitslan- gen wordt mede besloten. Het beredeneerd verslag der gemeente zal bij de raadsleden ciiculeereu. De heer Papöt merkt bij den rondvraag op, dat het pad op de gemeentelijke losplaats dringend verbetering behoeft, èn dat aan een van de dorpspompen reparatie noodig is. Van een en ander zal nota worden genomen. De heer Van Stijn wijst op het feit, dat de modder uit de vuilste slooten bij de haven ligt. Spr. meent dat dit voor de omwo nenden zeer onhygiënisch is. De Openbar© vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. ALKMAAR. Gemeenteraad. De belofte, onlangs door B. en W. gedaan om de loonen der gemeentewerklieden aan een herziening te onderwerpen, is het college spoedig nageko men. In de Woensdag gebonden raadszitting" wer den de voorstellen, om de jaarwedde van het personeel in verschillende takken van ge meentedienst te verhoogen, aan een langdurige bespreking onderworpen. Do Raad nam de voorstellen van B. en W. aan, waardoor de loonsverhoaging per werk man op ongeveer f 1.komt te staan. Aan de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" werd ter stichting van een ontsmet tingsoven, een stuk gemeentegrond in erf pacht afgestaan voor den prijs van f 1. per jaar en wel gedurende 40 jaar, terwijl daarenboven een jaarlijkseh subsidie uit d© gemeentekas van f 100 werd toegekend. Wegens ongesteldheid van den wethouder, den heer Mr. H. Boelmans ter Spill, achtten B. en W. heit wenschetijk, dat tijdens diens afwezigheid ben tijdelijke functionnaris werd benoemd. De Raad benoemde als zoodanig den heer J. F. Lubbe. „Msb." Heusden zoo vroom geworden, dat hij naai de inspraak zijns gewetens luistert, mij een boetpredikatie wil houden, en zich een rijken buit laat ontsnappen, die zoo gemakkelijk te bemachtigen is? Heer Hensberg! zei de ridder op treuri- gen toon, gij zijt voor mij steeds een booze geest geweest. Vervloekt zij het oogenblik waarop ik u het eerst heb leeren kennen; van dien stond af heeft het kwaad diepe wortels in mijn hart geschoten en mijn goede engel heei't mij verlaten. Ik ben van een goed, zachtaardig man, een heersehzuehtig, wraak gierig mensch geworden; ik heb mijne rust aan den knagenden worm der wroeging op geofferd en ik heb mü diep rampzalig ge maakt. Op uw aanraden heb ik den zoon mij ner zuster veii6tooten en mij met zijn geld verrijkt, dat mij als vuur op de ziel brandt; gij lieht mij genoodzaakt den grijzen slot- \oogd, die mijn geslacht altijd zoo getrouw gediend had, toen deze mij met tranen in de oogen had, om d© verkeerde wegen, die ik bewandelde, te verlaten, in den kerker op te sluiten en mijne vriendschap te onttrekken, die zijn dood tengevolge heeft gehad; gij hebt mij gedwongen den armen Walter, die u be- leedigd had, uit mijne bezittingen te verja gen en hem aan armoede en ellende prijs te geven. Het gevolg van dat alles is, dat nu iedereen, zelfs aan mijne beste bedoelingen een verkeerde uitlegging geeft, toen schrijft mij een karakter toe, dat het mijne xuet ls, men strooit verdichtsels op mijn naam uit, die nimmer bestaan hebben, en ik sidder voor het oogenblik waarop ik misschien binnen- k©rV*-°or Gods rechterstoel zal moeten ver schijnen, om daar rekenschap mijner daden af te leggen. Het spijt toii u thans hier ont- j bezittingen wil ik hij de mijne voegen," he boden en den goeden Graaf Dido zoo misleid windt zich in mijn macht, en ik tart zelfs den te hebben. Maar nog is hH hieraan een duivel het onder zijn hereik te krijgen. Dit einde te maken, ik hen uwe voogdijschap briefje met uw zegel bevestigd, zal de waar- moede, heer Hensberg, verlangt .heid aan den dag brengen, het zal getuigen naar het oogenblik, weder alles goed te ma- dat Herman van Heusden, slechts een lage ken, tot de deugd weder te keeren en mij misdadiger is. Val mij niet in de rede, radder! met God en met mij zei ven te verzoenen! ,Ook ik heb u laten uitspreken, en ik verkies Hensberg zag den ridder met zijne asch-zoowel als gij, mijne gedachten luid uit te grauwe ooger scherp en doordringend aan/ drukken. Gij nocli ik, weten wat er van den geen spier op zijn gelaat verried echter iets knaap geworden is, en daar de getuigen van van hetgeen in zijne ziel omgmg, en hij zeide dit verraad, door my m uw voordeel ontwor vau nutfec-vw in üjjuc - j. op kouden en onverschi"'#®1/ °1ou: peu, overleden zijn, zoo blijkt de schijn tegen Ik heb u gelijk gij ziet' bedaard tot het ju, en gij zult uwen naam met schande en on- einde toe aangehoord. De woorden, die u aan- eer bedekken Ik zal mij als de slang om hare gaande miju persoon ontvallen zyn zal ik u prooi kronkelen en ik zal niet ophouden u - te vervolgen, totdat uwe veronderstelde mls- Met aanrekenen Taar ik reden heb te geloo ven, dat n deze in drift ont^Pt zyp In-tus schen verraden zij niet veel c diensten, die ik u bewezen he u gi 0. en ontelbaar; doch deze laat ik .1 daar zij op de onderhavige zaak hoegenaamd geen betrekking hebben. Beantwooid nnj alleen de vraag, of gij voor goed van het ontworpen plan afziet. Gij zijt meester vou uwe daden, ik van de mijne. Ja! Welnu, Herman van Heusden zeiHeils berg, langzaam van zijnen zetel oprijzende, en een hijzonderen na-druk leggende op de woorden, die hij sprak, welnu, dan zal ik reeds heden als uw aanklager optreden. Ik zal u niet alleen beschuldigen u met de goe deren van uwen neef verrijkt te hebben, neen, ik zal verder gaan, ik zal u als zijn moorde naar aanklagen. Het briefje door uwe hand get eekend, „ik wil toii van den jongen ontdoen, zijne rijke daad aan het licht is gekomen, en volgens de bestaande wetten zal gestraft zijn. Dan zal mogelijk uw wapenschild voor uw© oogen verbrijzeld en gij van titels en aanzien be roofd worden, en mocht gij soms genade vin den in de oogen van uwen Leenheer, voor de blikken der weidenkenden zult ge echter ont maskerd zijn. Mogelijk dat g© dan in die ver latenheid uwen toevlucht tot mij zult ne men, maar ik zal u dan van mij als een schurf- tigen hond verwijderen, en geschandvlekt, door uw eigen geslacht gevloekt, zult ge zei onwaardig bevonden worden, in het gra' uwei voorvaderen te rusten!.... 1 Hond op! Houd op, verschrikkelijk mensch! riep Herman uit, terwijl hu 0 ren-d zijn gelaat in beide handen vei borg n hield. Mijn God! wat ben ik diep gezonken, door mij In de handen van zulk een ellende ling te hebben geworpen! Ach, ^Hensberg, hebt gii geen medelijden met mij, spaar can 1 mijne vrouw en kinderen, die in alles 011-- schuldig zijn. Geef mij 't noodlottig -geschrift weder en de helft van mijn vermogen zal u toehehooren. Ik bezweer u Dij den Hemel dat ik mijne gelofte zal houd-eu. Stel u deze dwaze grillen uit het hoofd, heer ridder! en gedraag u als een man. Ge dane zaken nemen geen keer, en het oogen blik zal weldra aanbreken, om niet als een© vrouw te ween en, maar als een man te han delen. Schuif die kleingeestigheden terzijde die uwe rust verstoren, en reken het tot eene eer met de leiding der zaken van graaf Di do belast te woi-den. Gij behoeft immers u niet alleen met die taak bezig te houden. Geef mij volmacht in uwen naam te handelen, dan zal zich immers alles als vanzelve schikken. De woorden, die ik gezegd heb, beschouw die ate niet te zijn gesproken; gij zijt. te verstan dig om mij tot bet uiterste te dwingen, en ik koester teveel genegenheid voor u, om u aan iets onteerends bloot te stellen. Komt eenmaal Fulco weder, welnu dan kunnen wij nader In overleg treden, en naar bevinding van zaken!, handelen. Zijt gij nu tevreden gesteld, en zijn daarmede uwe bezwaren opgelost? Alleen op die voorwaarde, heer Hensbergl zal ik mijn gegeven woord niet .intrekken, zei-de Herman zuchtende, maar reken er op, dat ik vast besloten heb, niet meer van dat plan af te wijken. Gij zult mij veel genoegen doen mij voortaan niet meer over deze zaaV te spreken, die zulke bloedende wonden open rijt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10