Smakelijk Brood Electr. Luxe-Broodfabriek Nederlaiidsslse R. I. Volksbond vaa Haarlet en bisiteapraïlea. R. K. Verenigingsleven in Haarlem en 0. Mengelwerk, AFGELEERD. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. HEfeRI j. CARELS, bijziendheid in de school. 1518 Juni. Huismoeders. "Vergoeding 4. Door een pater Dominicaan. 23—26 Juni. Meisjes uit dorpen. Vergoeding 4.—. Door een pater Capucijn. 29 Juni2 Juli. Leden der Eeuwigd. Aan bidding. Door een pater Jesuiet (voltallig). 69 Juli. Meisjes uit dorpen. Vergoeding 6 Door een pater Augustijn. 20—23 Juli. Meisjes uit steden. Vergoeding 4. Door een Pater Redemptorist. 27—30 Juli. Gehuwde dames Middenstand. Verg. 6. Door een Pater Dominicaan. Afdeeling HAARLEM Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 25 Mei algemeene vergadering. Herdenking Encycliek lïerum Novarum. Spreker den Deled.Gestr. Heer Mr. J. Bomans rechtskundig adviseur. Woensdag 27 Mei. Eerbied in Gods Huis. Donderdag 28 Mei. Rechtskundig advies. Vergadering Rederijkers. Zaterdag 30 Mei. Hulpspaarbank Schoter kwartier. Half negen Spaarbank. Steunco mité. Inschrijving Bakkerij. Spaarkas St. Ni kola as. Namens het Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeel !r SCHOTEN en Omstreken. Het Eneyeliekfeeet zal in deze afdeeling Worden gevierd op Zondag 7 Juni. Als spie ker zal optreden de Zeereërw. Adviseur Pas toor der Parochie. Nadere bijzonderheden zullen de volgende week worden bekend ge maakt in de Volksbanier. Maandag 8 uur repetitie Rederijkers. Dinsdag'8 uur repetitie Zangvereeniging. Degenen die willen deelnemen op den 2den Pinksterdag aan de Bedevaart naar Heilo, kunnen zich opgeven bij de leden van 'het hoofdbestuur. Namens bet Bestuur, J. P. HANDGRAAF, Voorz. B. BURGER, Secr. Afdeeling VELSEN en Omstreken. Bondsgebouw Rijksstraatweg H 24h. Zondag 24 Mei ledenvergadering. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Installatie nieu we leden. Bespreking bloemendag Herwon nen Levenskracht en verslag verificateurs. Verder nog eenige besprekingen. Aller op komst gewenscht. Zondag 24 Mei vertrekt de bedevaart te voet naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo, des morgens na de H. Mis van 6 uur. Kaarten verkrijgbaar a 25 ets. bij de heeren J. Smole- naars, L. Bakker en C. van der Eist, Namens het Bestuur, P. VAN T PADJE, Voorz. A. RUIJTER, 2e Secr. Afdeeling BEVERWIJK en Omstreken. Bondsgebouw Peperstraat 15. Zaterdag 23 Mei 's avonds van 7.45 tot 8.45 «itting der Spaarkas St. Nicolaas. Zondag 24 Mei. Viering van het Encycliek- feest, Des morgens 6 uur H. Mis voor de leden. De leden worden verzocht ter H. Tafel te naderen en het insigne zichtbaar te dra gen. Des avonds half acht feestvergadering op de bovenzaal van café Oud-Meerenstein van den beer J. van der Lern. Sis spreker zal optreden de beer J. A. de Lobel, van Haarlem. Deze vergadering is toegankelijk voor de leden, eereleden, donateurs en hunne dames. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 23 Mei des avonds van half 8 tot baif 9 zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal; tevens gelegenheid zich als lid op te geven. Dinsdag 26 Mei des avonds te 8 uur alge meene ledenvergadering ter herdenking aan de uitvaardiging der Encycliek Rerum No varum. Deze vergadering zal gehouden wor den in de zaal van den heer Jongkees en als spreker zal optreden de Weleerw. heer Van Eeden, kapelaan alhier. Laat nu alle leden trouw opkomen. M'ededeeling. Leden, die wenschen deel te nemen aan de processie naar Heilo, onder leiding der afd. Alkmaar, op den 2den Pinksterdag, worden beleefd verzocht hiervan opgave te doen uiterlijk op de algemeene vergadering. Namens het Bestuur, W. VAN DEN AARDWEG. Secr. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7—8 uur Spaarkas. Zondag 24 Mei vergadering der afdeeling ©m 4 uur in het vereenigingslokaal. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken, Zondag 24 Mei, des avonds om 7 uur, zal met medewerking van de Tooneelclub het Encycliekfeest gevierd worden. De Geest. Adviseur zal als spreker optreden. Op vertoon van hun contributlekaart heb ben de leden met hunne dames toegang. Opening der zaal 7 uur. Brengt het Bondslied en de Leeuwerk mee. De heeren controleurs en commissarissen tan orde worden verzocht op hun post te wil len zijn. 's Morgens zal de Vroegmis worden opge dragen voor de levende en overleden leden en donateurs van onze afdeeling. Alle leden worden verzocht alsdan, getooid met insigne, te naderen tot de H. Tafel. Namens het Bestuur, J. VAN BAKEL, Secr. Afdeeling LISSE. Zaterdag 23 Mei van half 8 tot half 9 Re- traitefonds aan huis van den heer P. Vrij burg; van 8 tot 9 uur Spaarkas. Wegens het bedanken van den len pem- nmgmeester, worden er voor vacature tot en met i Juli a.s. candidaten ingewacht hij den secretaris. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. Onder deze rubriek worden, op verzoek der besturen, geregeld opgenomen de R. K. Ver- eenigingen van Haarlem en O. met korte be schrijving van het doel en opgave van het dagelijkseh bestuur. Vereenigingen, die gere geld in deze rubriek wenschen vermeld te worden gelieven zich te wenden tot de Re dactie der N. Haarl. Crt. Drankbesfrijdersvereeniging „Sint Eghertus." Deze vereeniging heeft ten doel de geestelij ke en stoffelijke "belangen harer leden te be hartigen. Allen, die werkzaam zijn bij distil lateurs, bierbrouwers, of in de melkbereiding enz., kunnen zich als lid opgeven. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Dam, Voorz.; J. Leeflang, Secr., Gr. Heiligland 28; H. v. Ha zen, Pennningm R. K. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Reukenoord, BlnemendaaL De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In bet Tehuis Ged. Oude Gracht ill, is gele genheid tot huisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dienstaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 3—4, Don derdagavnnd 8—9. Mevr. Wed. IJpma Beijnes, pres; mej. J. Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Bloemendaal; mej. A. Middeldorp, penning- in eest eresse. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa", Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel is Roomsch-Katholieke meisjes uit den arbeidenden stand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede berhalingsonderwijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. Ds oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnendeu alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half zev en tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor de leerlingen bestaat er een spaar bank en een strijkcursus. lederen lsten Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is bet bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. C. Loo- meijer, presidente; mey M. H. v. Velseu pen- ningmeesteresse; mej. M.'C M. de Graaff, se cretaresse, Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk tot Versiering en Ondersteuning van arme en behoeftige Kerken Bestuur: Mevr. de Wed. J, Bei.ines—v. d. Heijden, presidente; mevr. R. J. van Dieren Bijvoet— Haakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. M. Beijnes, ponningmeestcreS s; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten Hagen—Reu ver; mevr. Grijpink—Middelhoff; mevrouw v. Hees—Lams; mevr. Wed. Kok-Kavelaars; mej. W. van Hees. Directeur is de HoogEerw. heer H. F. J. Rikmenspoel, plebaan der Kathedrale kerk. R. K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludoviea". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat zijn hun kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tusschen vijl uur en half acht Geestelijk adviseur is le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeck. Maria-Vereeniging, Secretariaat Zijlweg 82a, Overveen. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelorthoudster of afschafster. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren beneden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. A. Roozen, secretaresse, Zijlweg 82a, Overveen; mej. O. Russell, penningmeesteresse. K, Vrouwenbond. (Afd. Haarlem). Het doel der vereeniging is de deelneming der Katholieke vrouw aan het godsdienstig en maatschappelijk leven op de krachtigste wijze te bevorderen, aan te moedigen en te steunen, met uitsluiting echter van alle zui ver politieke actie. Leden der vereeniging ketenen worden: a. alle R. K. vrouwen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en te wier aanzien zeden betr eft merken va^ wat godsdienst en b. Bisschoppelijk goedgekeurde rechtsper soonlijkheid bezittende plaatselijke vereeni gingen van vrouwen, welke door het dage lijkseh bestuur als zoodanig zijn erkend. Het dagelijkseh bestuur bestaat uit de vol gende dames: Mevr. Diepenbrock, Staten- bolwerk 84, presidente; Mevr, M. Schiphorst, letterodeetraat 78, 2e secretaresse en Mevr. Dirken, Raamyest 17, penningmeesteresse. Ti Tir n p v^seur i® de Zeereerw. Heer J. H. W. Borsbóom. Haarlcmsch Brokkenhuis. Zoetestraat 13. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. Ieder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Nieberg, President: P, Honoré-Metz, Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. Patronaat van St. Josephs-Ambachtsleerlin- gen. Nieuwe Groenmarkt 22. Bescherming en steun aan jongens uit de door de St. Vineentiusvereeniging bezochte gezinnen en aan die, welke om een of andere reden geen plaats kunnen vinden in de Pa rochiale Patronaten. President: F, Kimman. Geestel. Directeur: p. A. Ellerbeck. Secreta ris: J. v. d. Pavoort, Gierstraat 44. Geloof en Wetenschap. Doel: Het behoud en de ontwikkeling der katholieke beginselen, bizonderlijk onder de meer ontwikkelden. Dagelijkseh Bestuur: J. Roodnat, voorz.; O. Smit, Penningmeester; H. Kraetzer, Raadhuisplein, Heemstede, secretaris. Ja, we hebben hem gezegd, dat we hem een heel gezelligen huisgenoot vonden en dat Hij genist nog een tijdje blijven kon, maar hij moest afstand doen van zijn liefhebberij, om overal en altijd misdaden te ontdekken. Dat te beloven viel hem zwaar, en nog on aangenamer vond hij het, ons zonder eenige vergoeding lastig te Arallen, waarop mijne vrouw, die meer practisch verstand heeft clan ik, eraan herinnerde, dat tegenwoordig het instituut der betalende logé's in de mode kwam en vroeg of er in die richting niets tot oplossing der bezwaren kon worden ge vonden. Palot, die goede jongen wou dat graag, en nadat een bedrag was genoemd, hetwelk hem voordeelig en ons niet schadelijk uitkwam, was de kwestie in orde. Iets meer moeite kostte de abdicatie van zijn ambt als detective- Maar of ik dan niet geloofde dat er inder daad veel misdaden worden gepleegd en nog veel meer tijdig verijdeld. Nu, om hem een pleizier te doen, wilde ik dat wel toegeven, maar ik verhaalde met kracht, dat ik nog liever eens bestolen werd, dan voortdurend in angst te moeten zitten. Mijn vrouw vond dat nu wel wat héél kras, en verzocht Palot, om, als hij 's nachts eens werkelijk een inbreker in huis hoorde, toch vooral te waarschuwen, maar ik hield voï, dat hij totaal van die gedachten aan misdaad afstand moest doen, hetwelk hij mij ten slotte zoowat toezegde, te willen pr oh teren. Later zei mijn scherpzinnige en weekhar tige echtgenoote, dat ik wel wat wreed was geweest met hem die liefhebberij nu in eens beelemaal te ontzeggen. Ik meende, dat ze aan het eind van haar betoog gekomen was en dat de rest uit' herhalingen zou bestaan, en bracht haar even in herinnering, dat zij zelve, toen er sprake van was Palot nog lan ger in huis te houden, had gezegd, voortdu rend zenuwachtig te worden, door de quasi- misdaden. Het antwoord was, dat ik haar niet had laten uitspreken; zeker, ze was blij, dat het zoover was, maar ik moest ook be denken, waarom Palot zoo dikwijls trachtte iets bijzonders te ontdekken; ik wist toch ook we] dat Mary Prales daarin bijzonder belang stelde en dat hij het op zijn beurt weer pret tig vond, de aandacht van onze buurmeisjes te trekken. En of ik nu zelf niet vond dat het eigenlijk erg gruwzaam was hem zoo den weg tot succes af te snijden. Ik beleed niet te hebben geweten dat vrou wen zoo dwaas konden zijn, maar gaf een paar minuten later een vrij aannemelijke uit legging omtrent de goede bedoeling van dit mijn laatste gezegde en eindelijk werden we 't er over eens dat het beste zou wezen, hem een ander geestelijk vermaak te bezorgen. We overlegden of hij misschien niet zou willen leeren schaken, maar ik zelf hen daar in ook niet zoo'n held en ik houd er ook niet zoo erg veel van, terwijl Palot juist iemand is om als hij het te pakken heeft, den hee- len dag voor 'thord te willen zitten. Wij schaakten, schaakten avond aan avond met Palot. Wij wei-den hartstochtelijke spelers, speel den om inzetten, om grappen en legden el kaar vaak de moeilijkste partijen. En wanneer wij dan zoo stil zaten te den ken, kwam vaak de gedachte in mij op den zoo peinzend zittend-en te spelen detective eens een poets te bakken met zijn hoog op geven van zijn speelkennis. Op een avond hadden wij de weddenschap aangegaan te spelen om de kosten van een theekransje, waarop ook Marie zou genoo- digd worden. Wie het partijtje zou verliezen, moest voor de kosten opkomen. We zaten er zwaar voor. Palot had de fijn ste en sterkste partij, mijn koningin was al van het hord verdwenen, mijn koning liep ieder oogenhlik gevaar schaakmat gezet te worden. Ik zat op heete kolen, zooveel pop zou it uit mijn beurs te leggen hebben om de thee- kransonkosten te heatrijden. Er moest een uitweg gevonden wprdent speelden wij rustig do0r, dan zou ik wis en zeker h-et spel verliezen. Het was al laat geworden, het liep naar twaalven, op straat was het doodstil, in onze kamer was het een unheimische kalmte. Mijn koning stond bijna schaakmat. Palot wilde reeds waarschuwend roepen: Schaak mat. Tot opeens ik hem stil, behoedzaam aan klampte en miesperde: Palot, hoor jij niets?! Ik speculeerde nu op zijn detective harts tocht, om hem van zijn spel af te leiden. Neen, speel door. Je koning staat.... - Maar Palot, scherp dan je ooren eens. Hoor je boven geen voetgeschuifel? Neen, jij droomt, speel door. Ik toonde mij zenuwachtig, speelde half- droomend verder, sprong toen plots op en- stiet tegen de tafel, zoodat alle stukken op het schaakbord omrolden. Palot sprong op en schreeuwde Wat doe je toch? Je lijkt wel gek. Wat rare manieren. Neen, Palot, ik ben ongerust, boor jij d.at gekraak dan niet op de trap, dii'e naar de vertrekken van Marie's ouders voeren? Hoor, weer dat piepend geluid. Nu spitste Palot zijn ooren, bij legde zijn hoofd tegen cl en rieten witgekalkten muu1" aan. Je hebt .gelijk Frits. Ik hoor ook ge- druisch. Het kunnen inbrekers zijn. Laten wij ze besluipen. Stil, voorzichtig. Wij slopen beiden de kamer uit, verlieten onze woning en ontsloten behoedzaam de deur van het huis der ouders van Marie, waarvan ik buiseigenaar was. Frits, porde Palot mij aan, zie je daar den inbreker de trap opklauteren? Ja, mompelde ik. En Palot vatte al zijn manmoedigheid bij een en schreeuwde dat allen in huis er wak ker van schrokken. Wie daar, sta stil of ik schiet en je bent een kind des doods. Wat moet u, mijnheer, keerde de dief zich om en Palot werd op dat gezicht zoo wit als een doek. De dief was niemand anders dan Marie's vader, die van een fuif afkomende, op de kousen de trappen was opgegaan. Wij keerden zwijgend naar onze kamer te rug en vonden het schaakbord met alle stuk ken verward door elkaar liggen. Zeg, bromde Palot, mijn partij stond er het beste voor. Bewijzen, mijnbeer, bewijzen. Jouw koning stond schaakmat. Schaakmat, lachte ik luidkeels. De de tective, die er in geloopen is, stond schaak mat. Je begrijpt dat er van het theekransje nu niets komt. Ik betaal niets; als jij soms over de brug wilt komen, dan is het mij goed. Marie komt ook. Nu, dan betaal ik, hoewel jij jouw ko ning verloren had. Zwijg, jij hebt bijna je deteetive-eer ver loren. Ik hoop nu maar één ding, dat jij in bet vervolg een minder vurige detective zalf zijn. Je hebt nu heel goedkoop leergeld ge geven, liet kon wel eens duurder geld kosten. Gelderlander. HET ROOKEN. Het gebruik van tabak als genotmiddel is een uitvinding van de Indianen in Amerika. Ten tijde van de ontdekking van Amerika was de gewoonte van rooken, snuiven en prui men reeds over het grootste gedeelte van de Nieuwe Wereld verspreid. In Zuid-Amerika werd meer gepruimd en gesnoven, in Noord- Amerika gerookt. In Europa werd de tabak aanvankelijk alleen in snuifvorm gebruikt, eerst als geneesmiddel, later ook als genotmiddel. Het rooken schijnt pas later in zwang te zijn gekomenbet beet, dat Sir Walter Raleigh dit gebruik voor het eerst heeft ingevoerd aan het Hof van Konin gin Elizabeth van Engeland. De invoering van het rooken ging niet zon der bezwaren: Tal van vorsten, o.a. Jacobus I van Enge land, en geestelijken hebben zich hardnekkig er tegen verzet en overtreders van verbolsbe- palingen daartegen werden in verschillende lan den vaak met zware straffen bedreigd. In Nederland schijnt het rooken (uit aarden pijpen) in het begin der 17e eeuw ingevoerd te zijn door Engelsche studenten, die de toen maals reeds beroemde Universiteit te Leiden bezochten. Onder de patriciërs schijnt het ge bruik minder spoedig ingang te hebben ge vonden dan onder het meer democratisch ge deelte der bevolking. Het pruimen is vermoedelijk in zwang geko men door de zeelieden, die indertijd wegens het brandgevaar op de houten schepen niet mochten rooken. Ook hier te lande werd het tabaksgebruik aanvankelijk door de burgerlijke, militaire en kerkelijke overheden bestreden. Ten tijde van Prins Maurits en Piet Hein was het rooken in het leger en bij de vloot ver boden; de Overheid trachtte door keuren en belastingen het rooken te beperken; de regen ten van wees- en armenhuizen verboden het; de kerkelijke autoriteiten dreigden de rockers met de censuur en de predikanten ijverden zoo krachtig mogelijk tegen het misbruik van het „pestigh cruydt." Doch al deze maatregelen misten de uitwer king, die er van verwacht werd: het rooken, pruimen en snuiven nam onder alle standen voortdurend toe. Moleschott. Bijziendheid wordt, zooals bekend, zeer veel in de vroege jeugd opgedaan en als hoofdoor zaak mag wel het schoolgaan genomen worden. Tot dusver nam men, zegt het „Leidsch Dbl.", vrij algemeen aan, dat de verworven bijziend heid bovenal optrad door het dicht- bij het oog brengen van het voorwerp. De lichtstralen vallen van te dichtbij in en om het beeld van het voor werp op het netvlies te krijgen, moet een sterker breking in het oog media plaats vinden, moet m. a. w. de voorvlakte der lens sterker gebogen worden. Op den duur stelt de lens zich hiernaar in; de van ver komende stralen, die de sterke breking niet van noode hebben, worden even sterk gebroken, met het gevolg, dat het brand- punt niet meer in het vlies, maar er vóór ligt. De stralen disperseeren dan weer en het oog ziet onduidelijk het voorwerp. De oogas is dan te lang geworden. Een geheel andere verklaring heeft dezer da gen dr. Georg Levinsohn, privaat-docent aan de hoogeschool te Berlijn, verkondigd. Het te dicht brengen van het voorwerp bij het oog kan hierom geen reden voor bijziendheid zijn, meent hij, wijl juist bij enkele beroepen, waar men voorwerpen zéér nauwkeurig en van vlak bij moet bekijken, zooals bij die van horlogemakers, juweliers, bor duursters enz. relatief zeer weinig bijziendheid voorkomt. Levinsohn heeft nu opgemerkt, dat de beoefenaars dier beroepen bij hun werk altijd vrij rechtop zitten (op een laag stoeltje, aan een hooge tafel) en hij zoekt de oorzaak der bijziend heid, die op de school verkregen wordt, in den stand van het lichaam tijdens de lessen, volgens hem ontstaat de bijziendheid door dè buiging vau den romp en het hoofd tijdens de les. Daar door valt het oog naar voren en ten gevolge van de zwaartekracht treden er rekkende en trekkende klachten op, vooral aan de oogzenuw. De oog appel zet zich zoodoende in de lengte uit; de oogas wordt langer; m. a. w. de bijziendheid treedt op. Bij apen is Levinsohn er reeds in geslaagd empirisch de juistheid zijner hypothese aan te toonen; door zijn proeven zoo in te richten, dat de dieren langen tijd hun koppen gebogen hiel den, heeft hij nl. kunstmatig de bijziendheid ver wekt. Doordien de oorzaak van het kwaad is aan getoond, is ook gemakkelijk de ware hygiëne aai te geven. Het kind moet op school méér rechtop zitten dan tot dusver 't geval is. Het blad var de schoolbank moet bijv. bij het lezen opgeklap kunnen worden, zoodat het kind, rechtop zittend, kan lezen; het boek moet dan een rechten hoek maken met de oogas. Bij het schrijven verdient het steilschrift aanbevelingoverigens zorge mer voor deugdelijk gymnastisch onderwijs en sport. Levinsohn meent, dat, zoo men hierop let, inder daad krachtdadig de buitengewone uitbreidin? der bijziendheid bestreden zal worden. HET ALPHABET. Reeds menige geleerde heeft er een studie van gemaakt om het raadsel op te lossen, hoe het alphabet, het eerste, is ontstaan en tevens weiken vorm de eerste letters hadden. Maar het heeft lang geduurd eer men daarover defini tief iets kon vaststellen. Een professor in he, Grieksch aan de universiteit van Oxford, Gil bert Murray, heeft zich ook de moeite gegeven een uitgebreid en degelijk onderzoek naar deze belankwekkende zaak iu te stellen en hij heeft het reeds een heel eind op het goede pad ge bracht. Althans, zijn beweringen klinken zee* aannemelijk en rusten niet op losen grondslag, zegt de „Gelderl." Het was natuurlijk bij deze studie noodzak©, lijk dat de geleerde afdaalde tot de oudste tij den der beschaving, tot de oudste schrijfwijzen de hieroglyphen, het beeldenschrift, de gebaren taal en wat al meer daarvan bekend is. Maar hoe omvangrijk zijn werk en zijn studie ook mogen zijn geweest, de professor heeft het niet verder gebracht, dan de zeer waarschijnlijke afkomst te bepalen van de eerste letters van het alphabet. De letter a heeft in den oudei tijd een zeer uitgebreide toepassing gevonden. .Haar glorie gaat reeds terug tot voor den Griekschen tijd en ze werd in verschillende se- mietische talen teruggevonden. Waarschijnliji is ook daar de oorsprong van deze letter te vin den, zij is afgeleid van een semietiseh teeken dat een 'os aanduidde en dat ook door een ossen kop werd voorgesteld. De geschiedenis van de a is evenwel reeds zeer oud en dateert zeker wel al van een tijd van meer dan honderdtallen ja ren voor Christus. Er zijn reeds voorbeelden van deze letter gevonden in de holen van Frank rijk en Spanje, welke door qermenschen werdei bewoond. Ook daar werd het teeken van den os senkop gevonden. Naar alle waarscliijiilijkben was de os voor die menschen het heiligste en belangrijkste voorwerp dat er óp aarde bestonc' Het is reeds veel vroeger uitgemaakt, dat dt oer-menschen deze dieren op zeldzame wijze vereerden en dat hun zelfs mensehenoffers wej den gebracht. Men kan dan ook gerust zeggen, dat de geschiedenis van deze letter met bloed is geschreven. De letter b-staat in elk geval in ver- band met een teeken dat op een behuizing eer woning staat. Daar de woningen onzer voorva deren uit tenten bestonden, verkreeg dit teeken den vorm van twee naast elkaar opgestelde ten ten. De letter c kwam voort uit een symbool dat op den kameel betrekking had, terwijl de letter d oorspronkelijk een deur moet hebben aangeduid. In den regenwoordigen vorm kun nen wij van die overeenstemmingen niets meer merken, hoewel niettemin onze en ook Gothi. sclie leters er mede in vrij nauw verband moe ten staan. Professor Murray meent, dat hij uif deze letters kan afleiden welke de levenswijze was van de menschen door wie ze werden uitge vonden. De os, de tent, de kameel en de deur moeten in den ouden tijd heelt gewichtige voor werpen zijn geweest. Daaruit gelooft hij te kun- nen afleiden, dat de menschen die dat deden, in of nabij een woestijn woonden, dat ze in tenten woonden. Verder maakten ze jacht op ossen of wellicht hielden ze die reeds als huis dieren, terwijl zjj evenwel de kameel als middel van vervoer gebruikten. De gezamenlijke klin kers, a, e, i, o, u en ij werden eerst later door de Grieken samengesteld. Vroeger werden in de plaats daarvan keelklanken en speciale letter- teekens aan de andere letters aangebracht, om op een verschil in klank te wijzen. Men kan zich een taal zonder klinkers moeilijk voorstellen: de medeklinkers werden daarbij met bijzondere kracht door de keel uitgestooten en zulk een taal moet wel heel barbaarsch hebben geklon ken. Waarschijnlijk is het verder, dat de men sehen bij het spreken een veelvuldig gebruik maakten vau gebaren, nog meer dan tegenwoor dig het geval is. VUURTORENS OP DE WEGEN. In Engeland heeft men het plan opgevat, en voor het autoverkeer op de wegen een soort vuurtorens te plaatsen. De eerste „straatvuur toren" is onlangs op den straatweg van Londen naar Folkestone geplaatst bij een scherpen bocht, die voor de auto's zeer gevaarlijk is. Het licht wordt reeds op 30 M. afstand gezien en onderscheidt zich van de gewone lantaarns, doordat het telkens aan- en uitgaat. De kosten bedragen 30 sh. per jaar. Deze vuurtoren is een proefneming; wanneer de methode voldoet, zal men overal door geheel Engeland dergelijke „vuurtorens" plaatsen. DE SPHINX VAN GIZEH. Bij den oudheidkundigen dienst van Egypte bestaan plannen om de Sphinx van Gizeh. die reeds herhaaldelijk uit het woestijnzand is uitgegraven, nogmaals vrij te leggen en te vens maatregelen te nemen om te voorko men, dat het monument opnieuw onder het zand komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 15