BU1TENLAÜD. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Ingezonden üededeelingen, Algemeene Zwakte, Landbouw en Visscherij. ALCEH9EEH OVERZICHT. KORTE BERICHTEN. ASgemeesie Bond van St.K, KieBvtreenigisigsn. IJMUIDEN Eenige korte berieliten over de crisis in ALBANIë zuilen onzen lezers welkom zijn. Vooreerst een verklaring, door Essad pasja af gelegd aan een medewerker van de te Napels verschijnende „Mattino* door de Tel .medege deeld. Essad pasja vertelde: „Oostenrijk en de Nederlandsche officieren hebben tegen mij sa mengespannen. Laatstgenoemden deelden op den dag van mijn arrestatie 150 geweren uit aan Katholieke nationalisten, om mijn huis te belegeren. Ik ben er van overtuigd, dat de be weging, die mij weggejaagd heeft uit Durazzo, een uitvloeisel is van een complot tusschen Oostenrijk en de Nederlandsche officieren. Ik zou hiervan het bewijs kunnen leveren, dat later nog dienen kan voor de geschiedenis van Albanië." Essad pasja was vol goeden moed, dat hij binnenkort naar Albanië zou kunnen terug- keeren Reuter seint dat de katholieke Malissoren den vorst van harte steunen. In Tirana, waar Essad pasja een opstand wilde uitlokken, wordt hevig gevochten. Uit Durazzo wordt aan de „Neue Ereie Pres- se" gemeld: Volgens hier ontvangen berichten uit Tirana is een deel der familie Toptani, die tegen Essad pacha was, door opstandelingen van Tirana omsingeld. In Sukei, ten Noorden van Schiak, hadden hevige gevechten met op standelingen plaats. Naar Schiak en Tirana rijn 300 vrijwilligers met vier machinegewe ren en twee kanonnen onder leiding van Hol- landsche officieren vertrokken om daar de arde te herstellen. Een ietwat humoristisch incident is bij deze historie nog te vermelden: Aan de „Temps" wordt uit Rome geseind: Gedurende de insche ping van Essad pasja, werd Maffid bcy, de directeur van Publieke Werken, na een heftige discussie met den Oostenrijkschen gezant, eveneens gearresteerd, doch kort daarop in vrijheid gesteld. Bij wijze, van schadeloosstel ling ontving hij van den vorst een decoratie. De kiesrechtwijven in ENGELAND maken het hoe langer hoe bonter. Een Reuterdepeche uit Londen vertelt nu het volgende: Tijdens de matiné-voorstelling van „Silver King," die gisteren in het koninklijk theater voor den koning en de koningin werd ge geven, trachtten verscheidene suffragetten een demonstratie te houden. Een der kierechtvrou- wen gilde onophoudelijk: „Gij Russische Czaar!" Een andere bond zichzelf aan haar zit plaats vast en bleef twintig minuten in die houding zitten onder het schreeuwen van. „Laat mevrouw Pankhurst- vrij De demonstreerende dames werden de zaal uit gebracht- In een kerk te Edinburgh ontplofte gisteren avond een bom waardoor een venster werd ver brijzeld. Te Leicester werd een poging gedaan om een huis in brand te steken. Al deze wandaden staan, naar men meent, in verband met een wijdvertakt complot! DUITSCHLAND. Gisterenmiddag half 3 lur ontstond op het terrein der tentoonstel ling van grafische kunst een tamelijk ernstige brand. Het dak en de linkervleugel van 't be stuursgebouw werden gedeeltelijk vernield. De brandweer bluschte den brand in een uur tijds. De schade was onbelangrijk. De oorzaak is nog niet vastgesteld. IERLAND. De geheime invoer van wapens in Ierland blijft nog steeds voortduren. Dezer dagen hebben de douane-beambten in Wale, wederom beslag gelegd op meerdere ladingen bajonetten aan boord van een stoomboot, ter wijl in Dublin twee ladingen munitie aange houden zijn. HET DEENSCHE KONINGSPAAR OP BEZOEK. Men meldt ons uit Amsterdam: Het bezoek van Koning: Ghristiaan X en koningin Alexandrine van Denemarken aan ons land vormt het slot van de voorjaars- reis van het Deensclie Koninklijk Echtpaar dat te Londen, Parijs en Brussel zulke schit terende ontvangsten zijn ten deel gevallen. Het eerste bezoek aan ons land geldt de hoofdstad. Gisterenmiddag werden de hooge gasten door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik officieel te Amsterdam ontvangen, gelijk elders in dit blad uitvoerig wordt beschreven. Voor het Paleis op den Dam stond een eerewacht van het 7e Regiment Infanterie. Nadat Z. M. Koning Christiaan ten Pa- leize de hoofden van vreemde gezantschap pen bij het Nederlandsc.he Hof geaccredi teerd, had ontvangen, had het galadiner plaats. Aan tafel hield H. M. Koningin Wilhel- tnina de volgende toespraak: Sire, Het is mij zeer aangenaam Uwe Majestei ten. ook uit naam van Mijnen Gemaal, wel kom in mijne hoofdstad te heeten, en om de Souvereinen te begroeten van een land, dat zooveel trekken van gemeenschap met Nederland vertoont, en waarmede wij zulke goede betrekkingen onderhouden. Hoogelijk wordt Uw bezoek dooi' Mijne landgenooten en Mij zelve gewaardeerd, en de ontvangst, die de bevolking van Amster dam Uwen Majesteiten bereid heeft zij U bewijs voor de gevoelens van sympathie ui wij voor de Deensche natie koesteren. Denemarkens roemrijke geschiedenis heeft ïnds de oudste tijden het onderwerp van 'echtmatigen trots zijner bewoners uitge- taaakt. Onder leiding zijner Souvereine'n heeft Uw land, zoo in tijd van vrede aks van oorlog, zich door de gelieele wereld achting weten te verwerven, door zijn vaderlandsliefde en zijn hooge beschaving. Heeft de bewondering: voor Uwe frroote schrijvers en Uwe grbote kunstenaars in Ne derland rechtmatigen weerklank gevonden, zoo is het mij tevens aangenaam in herin nering te brengen, dat eertijds onze vloten dikwerf zijde aan zijde hebben gestreden. Bovendien en daar ben ik trotsoli op zijn Onze Huizen door eenige banden van bloedverwantschap met elkander verbonden. Willem I, Sire, was Uw voorvader, evenals de Mijne, en een nog nauwer band van bloedverwantschap bestaat er tusschen de Koningin en Mijnen Echtgenoot. Ik dank Uwe Majesteiten dan ook' op recht, dat zij hier hebben willen komen, en ik wensch van ganscher harte dat zij een goede herinnering aan Holland met zich zul len nemen. Ik vlei mij dat dit verblijf, 'hoe kort het ook zij, er toe moge bijdragen 'de reeds zoo goede betrekkingen tusschen Onze beide landen nog te versterken. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten, op lie van het Deensche Koninklijk Huis en op de welvaart van Denemarken." Z. M. de Koning van Denemarken ant woordde het volgende: Mevrouw l Ik ben zeer erkentelij'k voor de sympa thieke woorden, die Uwe Majesteit tot mij en de Koningin heeft willen richten. Ik ben zeer verheugd mij opnieuw in Hol land te bevinden, wrfar ik in mijn jeugd, was in gezelschap mijner dierbare ouders, toen wij een bezoek hebben gebracht aan Prins Frederik der Nederlanden. De woorden van Uwe Majesteit zullen een luiden weerklank vinden bij het Deensche volk, dat met mij een kostbare herinnering bewaart aan de sympathie waarvan Uwe Majesteit en het Nederlandsche volk wel hebben wiLlen doen blijken bij den dood van mijn geliefden vader. Familiebanden vereenigen het Koninklijke Huis van Oranje met het mijne en het dap pere Nederlandsche volk heeft in de ge- schiedbladen van Denemarken eenige van zijn meest beroemde namen geschreven. Er bestaat dus tusschen onze beide vol ken een traditioneele en oprechte vriend schap en de hartelijke ontvangst ons hiér ten deel gevallen geeft mij de zekerheid, dat die u:i-tekende betrekkingen nog voort durend zullen versterkt worden. Uwe Majesteit dankende voor de harte lijke ontvangst die Zij aan de Koningin en mij heeft willen bereiden in de schoone stad Amsterdam, drink ik op Uwe Majesteit, op H. M. de Koningin-Moeder op Z. K. H. den Prins der Nederlanden en op H. K. H. Prinses Juliana, en op den voortdurende!) voorspoed van Nederland. To ongeveer half tien werd door de vor stelijke personen een rijtoer gemaakt en naar den Stadsschouwburg aan het Leid- sclie Plein gereden. Een groote inenschenmcnigte was ook nu weer op de been, die het Deensche Konings paar en H. M. onze Koningin en Prins Hen drik voortdurend hartelijk toejuichte. De schouwburgzaal prijkte geheel in een heerlijke blocmvei'siering met pioenrozen, waartusschen frisch aspergegroen, langs bal- cöns en loges. Aan de beide vorstinnen werden ruikers aangeboden bij het binnenkomen. Ook de gangen en foyer waren heerlijk versierd. In den foyer werden de leden van den Amsterdamschen Gemeenteraad aan H.H. M.M. voorgesteld. Burgemeester Roëll stelde de lieeren voor aan Z. M. den Koning, de heer Delprat als oudste aanwezige wethou der, aan H. M. de Koningin van Denemar ken. Hierop maakten de Vorsten hun entree in de loge, terwijl het orkest het Deensche en daarna het Nederlandsche volkslied speel de, staande door alle aanwezigen aange hoord. Dan werden een drietal prachtige table aux vivants vertoond, die betrekking hadden op vroegere relaties van Denemarken met Nederland. Omstreeks middernacht waren de vorste lijke personen in het paleis tevug. Gisterenavond waren de oorlogsschepen in de Amaterdamsche haven schitterend ge-, illumineerd, hetgeen een fantastisch gezicht opleverde. Zoowel door H. M. onze Koningin als door Z. M. den Koning van Denemarken zijn een aantal onderscheidingen uitgereikt. De heden te Utrecht gehouden vergadering van den Algemeenen Bond van R- K. Kiesver- eenigingen werd door den voorzitter, Mr. Dr. D. A. P. N. K o o 1 e n, geopend met de volgen de rede: Mijne Heeren, leden van de Volksvertegen woordiging en afgevaardigden der aangesloten kiesvereenigingen, het resultaat der Juni-ver- kiezingen van het vorige jaar is voor de ont wikkeling der constitutioneeele verhoudingen ten onzent allesbehalve verblijdend. De strijd tegen de rechterzijde werd van links aangebonden door de drie partijen, ge concentreerd op het program van 16 November 1912"! daarin werden opgesomd al de maatre gelen, waaromtrent zij het eens waren gewor den met weglating zooals later bleek van datgene, waaromtrent eenheid niet te verkrij gen was geweest, met name van maatregelen voor de landsdefensie. Na dc eerste stemming gingen alle concentratie-mannen, die in her stemming waren op één na onder het Caudijnsche juk der sociaal-democraten door: het geheele land wist nu precies wat van de concentratie te wachten was, wanneer rechts het onderspit dolf: en in plaats dat na den slag de concentratie de plaatsen achter de groene tafel innam, is opgetreden een kabinet, dat los staat van de partijen. De in de Tweede Kamer gekozen leden der concentratie hebben gewei gerd op zich te nemen de verantwoordelijkheid voor een nieuw te vormen kabinet: het opge treden ministerie heeft wel verklaard links te zijn en dus te verwachten den steun der linker- groepen, maar de concentratie als zoodanig heeft geweigerd de verantwoordelijke minis ters-posten in te nemen, is feitelijk tot niets meer gebondende beloften in het concent) a- tieprogram afgelegd, hebben alle waarde ver loren. Bij verschillende gelegenheden hebben we dan ook reeds kunnen bespeuren, dat ieder der drie partijen haar eigen kant uitgaat én op het punt der defensie én op dat der belas tingen: we zullen het wederom zien wanneer het wetsontwerp op de bedeeling der ouden van dagen aan de orde komt en wanneer de Grondwetsherziening op het punt van het kies recht behandeld wordt. Een politieke strijd, als dezen zomer ge voerd, waarbij allerlei elementen zich verbon. den om aan het leven van een gehaat kabinet een einde te maken, mag niet uitloopen op een weigering, wanneer diezelfde elementen ge roepen worden om de open plaatsen in te ne men. Men heeft van links moeten weten, dat de concentratie alleen nooit op 61 zetels kon komen: dat men zonder de sociaal-democraten geen meerderheid kon behalen: alvorens zoo hoog van den toren te blazen had men, in plaats van in het program af te geven op een hersenschimming einddoel, zich liever moeten overtuigen of voor het -meer nabije doel op hulp kon gerekend worden. Tenzij waar is, wat gefluisterd wordt, dat de concentratie gehoopt had, dat de reclitsche partijen bij de herstem ming wel zouden adviseeren op haar te stem men ter wering van de sociaal-democraten. Maar als men zulk een hoop koestert, dan moet men niet den strijd voeren op eene wijze, die de drie partijen van rechts zonder eenige on derlinge afspraak als uit één mond heeft doen adviseeren: onthouding waar liet gaat tusschen een concentratie-man en een sociaal democraat. Een liberaal, die zich nederig buigt voor de eischen der sociaal-democraten, kan niet verlangen van dezen onderscheiden te worden. Het is intusselien een bedroevend feit dat de overstelpende propaganda die in het voorjaar van 1913 van de overzijde is gemaakt, er in ge slaagd is menige stem aan de coalitie te ont- rooven en aan de zegenrijke werking van het kabineUH eemskerk een einde te maken. Na jaren moeizamen arbeid door Minister Tal ma en de rechterzijde was een complex verzekeringswetten tot stand gekomen, waar schijnlijk met gebreken zooals aan ieder rnen- schenwerk kleven, maar toch. van enorm be lang voor de Nederlandsche samenleving: on tijdig viel de drager der in die wetten beli chaamde gedachten. Hij viel mét het gansche kabinet, omdat een aantal kiezers niet princi pieel genoeg waren om de drogredenen der tegenstanders te doorzien, 't Antwoord lijkt zoo eenvoudig wanneer men den arbeider vraagt: wat hebt gu liever, een pensioen op uw 65ste jaar van 2.50 of 3, waarvoor gij geen ceut betaalt, of verzekering mede tegen de gevolgen van den ouden dag met verplichte premiebetaling? Of als men den kleinen amb tenaar voorstelt: wat kiest gijverhooging van het tarief van invoerrechten, waarvan mis schien wel anderen profiteeren, maar gij, met uw klein, vast salaris, nooit voordeel, alleen nadeel kunt ondervinden, of directe heffingen, waarbij de kleine inkomens worden ver schoond Waneer men dan bedenkt, hoe de agenten van buiten!andsebe huizen hun afnemers heb ben opgezet, dat /.H-inj aanneming van het ta rief duurder zouden moeten inkoopen, dan is het ten slotte verklaarbaar, dat eenige duizen den, het algemeen belang voorbijziende voor bet eigen belang, zooals hun dat werd voorge houden. op de tegenpartij hebben gestemd, althans hun stem aan de coalitie hebben ont houden. Gedane zaken nenen geen keer: laat ons middelen beramen, opdat onze kiezers zich al thans geen tweeden keer laten spannen voor de zegekar der linksche partijen. Onze organisatie is in haar kern voortreffe lijk. In ieder kiesdistrict, waar de Katholieken ook maar iets beduiden, is een centrale kies- vereeniging, die, behalve in de groote steden, gevormd wordt door tal van lokale onderdee- len. In bijna iedere provincie is een provin ciale Bond, waaraan, hetzij de centralen alleen, hetzij met de lokalen, verbonden zijn. AI moge juist zijn de bewering, dat de provinciale bon den in ieder geval de lokale kiesvereenigin gen moesten toelrften, teneinde ieder dorp de provincie te omvatten, al moge vorming van nog meer lokale vereenigïngen i» (1f 'tl11 gen, in haar kern is onze organisatie gezond. Welnu, laat van haar dan ook de noodige kracht uitgaan: laat men niet om liulp opzien naar een centraal lichaam- dat juist, omdat het centraal is. te ver van alle verwijderd is om die hulp te verleenen: maar laat men zelf in eigen kring do vereischte propaganda maken, Laat men het voorbeeld volgen van de Zuid en Noord-IIollandsche Bonden, die ieder jaar een of twee groote vergaderingen houden, waarheen van uit iedere gemeente de plaatse lijke leiders opgaan, om z'dh op de hoogte te houden: laat men het voorbeeld volgen van een district als Amsterdam HL w»ar een propa ganda is gevoerd, boven mijn lof verheven. Do Provinciale Bonden «W de aangewezen lichamen, nu en in de toekomst, om voor de gelieele provincie het centraalpunt te vormen: do centralen en de lokalen moeten de actie levendig houden, de deuren wijd geopend voor alle katholieke kiezers, voorlichting schenkend en dringend om in te gaan. Laten wij zorgen, M. TT., om gereed te zijn, wanneer op liet. meest, onverwachte oogeiiblik misschien de krijgstrompet gestoken wordt, a ten wij niet uitstellen tot morgen, wat heden nog kan werden verricht, opdat van (>'v/< m" tl die kracht,in 's lands belang uitga, die er met, reden van mag worden verwar it. NEDERLANDERS IN ENGELAND. De berichtgever van het Hbld. meldt uit Sheffield: De excursie van „Nijverheid naar Shef field eindigde met een feestmaal, waarbij wa ren genoodigd: de Lord-Mayor van Sheffield de presidenten en viee-presidenten van de Kamers van koophandel te Sheffield en Huddersfield, de Nederlandsche vice-consul te Sheffield en de directeuren der fabrieken, die deze week waren bezocht De toast op Z. M. den Koning van Engeland werd uitgebracht door den heer Oh. E. H. Boissevain, die 0p H. M. dc Koningin van Nederland door den Lord-Mayor va n Shef field. Zij werden gevolgd door het zingeiJ van de volkeliederen. De heer Bois-sevain hield een rede. waarin hij medeedelde wat „Nijverheid" eigenlijk is en welke belangrijke takken van nijverheid in Holland bloeien. Op bet einde van zijn rede sprak hij de over tuiging uit, dat de electricitedt binnen kon. zich zoo zou hebben ontwikkeld, dat Shef field rookloos zou worden. Be Lord-Mayor bedankte en verklaarde» dat memand in Engelèand Nederland als klein beschouwde en hij sprak de hoop uit, dat de Nederlanders zeer dikwijls óver zoiider- komen. Ge heer Heldring dronk op de nijverheid van Sheffield en de beer Spalder op de Ka mers van Koophandel to, Sheffield en Hud dersfield. PESTBESTRIJDING IN INDIë. Er hebben zicfi tol nu toe veertig verpleeg sters aangemeld voor uitzending naar Indië ter bestrijding der pest. Verdronken. Gisternamiddag is cen 5. jarig meisje, Hendrika Meyer, dat uit school kwam en met een vriendinnetje langs den waterkant bloemen plukte, onder Leider dorp in den Rijn verdronken. Ilot lijkje werd gisteravond opgedregd. Do opheffing der Rijkswerf te Amster dam. Naar aanleiding' van de voorgenomen (geleidelijke opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, tengevolge waarvan een zeer grooi aantal werklieden, ruim 600 man, bui ten werk zuilen komen, is naar het Oir. meldt, door den Minister van Marine aan verschillende gemeentebesturen verzocht om hunne medewerking te verleenen, teneinde deze personen boven andere in aanmerking' te brengen ter benoeming in gemeentelijke betrekkingen, waarvoor zij, ook uit lichame lijk oogpunt, geschikt zijn to achten. De toestand van algemeene zwakte is er cen die liet allermeest voorkomt. Dat is geen bloed armoede, maar liet lijkt er veel op; in alle geval, indien men er niet op let, loopt het er op uit. De algemeene zwakte wordt veroorzaakt door aige- gemeenc vertraging van alle functies, dié tot oorsprong heeft een slechte voeding der organen door het bloed. Daaruit volgt dus, dat men de hoedanigheid van het bloed moet verbeteren, het verrijken en zuiveren, De Pink Pillen verrijken en zuiveren het bloed. Iedere gift der Pink Pillen heeft dat gevolg, zoodat gij met iedere pil een verbetering ondervindt. De Pink Pillen zijn on overtroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de neurasthenie, de algemeene zwakte, de maagpijnen, schele hoofdpijnen, en rheumatiek. Zij zijn verkrijgbaar f 1.75 per doog en fo per zes doo- zen bij het Hoofd-depót der Pink-Pilien, Dacoslakade 15huis, Amsterdam. Voor Haarlem en omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Lisse. En verder bij verschillende Apothe kers en Drogisten. De brandende landing. De gebluschte la ding van het Zweedsche stoomschip „Gerd" is later weer ingenomen. Het schip uit Am sterdam naar zijn oorspronkelijke beslem ming' (Duinkerken) koers gezet. Beslag gelegd. Volgens telegram uit. Lo- westof werd daar beslag' gelegd op den stoom trawler Ym. 48 (Verano) wegens een aanvaring met den. Engelsclicn kotter He len en Samuel. Strandgoederen. De verkoop van strand goederen bracht f 329.55 op. Elecitrische laschinstallatie. Door de N. V. Industricele Maatschappij „Ilcra" alhier is, naar de Zeepost meldt, in de vaart gebracht de sleepboot Hera 1, welke uitgerust is met eene geheele eleccrische laschinstallatie, waardoor verschillende reparaties kunnen worden uitgevoerd op de ligplaats zelf, zoo- dat, de schepen niet meer behoeven te ver halen. Dezer dagen werd op die manier de roersteven van den trawler Oceaan III en de stoomketel van den trawler Otono be werkt. Dit is de eerste op bovengenoemde wij ze ingerichte drijvende installatie. BEVERWIJK. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente, onder voorzitter schap van den heer Burgemeester. Het nieuw gekozen raadslid, de heer J. Rijsdorp werd beëedigd en nam zitting. Op liet verzoek van de gemeente Zandvoort om adhaesie te betuigen aan haar adres aan den Min. v. Binnenl. Zaken om verandering te brengen in de wetsbepalingen betreffende den hoofdeüjken omslag werd, stelden B. en W. voor, afwijzend te beschikken. Aldus werd besloten. Besloten wordt de Kenuemer Ëlectr. Mij. te belasten met den aanleg' van een onder- grondsch verdeelnet 'tot een bedrag van f 19,000 en voorts nog' f 2320 beschik' >aar te stellen voor gï'ond- en straatwerk in ^(-i- band met dezen aanleg te vcrnchten. De voorzitter zoide, dat nu zeke 001 den winter de gemeente voorzien zal zijn van electï'iseh licht en beweegkracht. De heer Gorter stelde voor een oud voor stel van B. en IV. om een inspecteur van politie te benoemen op l! 1400 met 2 drie- jaaiT. verhoogingen van f 200 en f 100 kleed- geld. Do neeren Zwager en Eyking wilden zich liever niet binden aan die verhoogingen o"' de drie jaar. Nadat die waren vervangen door „een maxi mum van f 1800", weid het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sprak zijn erkentelijkheid uit over dit besluit, waarin hij een bewijs van vertrouwen in zijn beleid zag. Bij de rondvraag uit de hoer Poel zijn ont stemming- erover, dat er op Hemelvaartsdag .straatmuziek gegeven werd. De voorzitter meent de toestemming hiertoe niet te hebben mogen weigeren, waar ge meenten als Velscn en Haarlem voorgaan met het geven van concerten op Zondag. HEEMSKERK. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school der Eerw. Zusters almei1,. benoemd Mej. O. Adrichem van bier UITGEEST. Encycl iek vergadering. Donder dagavond vergaderde de afdeeling „Uitgeest" van den Ned. R. K. Volksbond. La een hartelijk welkom van den voorzit ter, den heer J. Berkhout, werd een woord van dank gebracht aan den heer Hulselman van Wormerveer, die wel gevolg had willen geven, om alhier dezen avond te komen spre ken. Hierna verkreeg de heet' Hulselman het woord. Allereerst toonde spreker aan dat het doel dezer vergadering als drieledig kon be schouwd worden. Dezen avond werd namelijk de herinnering gevierd van de uitvaardiging der encycliek: „Rerum Novarum" van den groeten Paus Leo XIII. Ten tweede was deze vergadering eene propaganda vergadering voor den Volksbond en ten derde wenscht© men propaganda te maken voor vakorganisa tie. Achtereen volgens liet hij zien, hoe de pausen Loo XIII en Pius X geijverd hebben voor organisatie der iirttefders op katholie ken grondslag en wat dc gevolgen dezer bemoeiingen geweest zijn en in de toekomst nog zijn zullen. Het punt „Vakorganisatie" werd vooral jn don breedc besproken, ter wijl bij er tevens op wees, dat de Bond yooral dan bloeit wanneer er in dien Bond Gierke vakafdeelingen zijn. Do noodzakelijkheid van vakorganisatie werd door den heer Hulsël- man? .mot pakkende voorbeelden uit het dage lijkse! 1 loven aangetoond en bewezen. Een stormachtig applaus volgde, toen spre- j kor een beroep deed op de aanwezigen om lid te worden van den Volksbond en zich daarna aan te sluiten bij eene vakorganisatie. Na een woord van dank tot den spreker voor zijne keurige rede, sloot de voorzitter dit zoo goedgoslaugrie encyeliel:feest. H 011M a a t s c liv a 11 L a n d b 0 u w. I n de vergadering der Afd. „Uitgeest" van de Hol], Maatschappij van Landbouw werd beslo ten twee marktdagen uit te schrijven, n.l. op 9 en 23 September a.s. Op doze dagen zal in hoofdzaak rundvee worden ingezonden, ter wijl deze markt wordt gehouden op het ter rein van hot hotel: „de Ooievaar". In de re gelingscommissie daarvoor werden benoemd de hoeren: M. van Twuijvcr. W. IJff, C. Cor- nolis-o, Joh. Apeldoorn en C. Groen. Goed afge 100pen. Door liet te vee uithalen,- .geraakte liet. paard van den vracht rijder van Uitgeest naar Heemskerk, de heci Kuiper, bij den Tolweg met wagen al te wa ter. Paard en wagen werden spoedig weder op het droge gebracht. Kuiper zelf bleef on gedeerd. CASTKICUBL Gemeenteraad. Woensdagavond vergader- onze gemeenteraad. Afwezig was de heei P. '1'wi.sk. De notulen van de vorige ver gade-ring: worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn berichten van den Pastoor, don predikant en Dr. Jacobi, dat zij liunne benoeming tot lid der schoolcommissie aan nemen. Aan den gemeente-veldwachter O. Bak kor wordt eene vergoeding toegekend van f 25, voor het schoonhouden van het Raad huis. Het verzoek van enkele ingezetenen tot beliardihg van den Linmierweg wordt aange houden. Aan de Bewaarschool der zusters word' eene jaarlijksche subsidie toegekend van f 100. Besloten wordt tot het. aangaan van cen« geldleeuing van f 10.000 voor Verbetering van wegen en restant kosten gasfabriek. Besloten wordt aan H. M. de Koningin te verzoeken het maximum vergunningen voor de Drankwet te bepalen op 11, het welk thans 15 bedraagt: Vastgesteld worden a. Verordening op da werkkring der schoolcommissie, b. Bedrijf» verordening voor de Gasfabriek, c. Instruc tie voor den baaslitter. Het Kohier van den Hoofd, omslag op f 10340. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidate) van het gesticht Duin en Bosch. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte. II candidaten, afgewezen 5. Geslaagd du zusters T. Havtög, E. Korse, P. C. J. Lefe- ber, II. Peters, J. M. Rinkema en A. dr Vries. Tweede gedeelte: 14 candidaten, afgewe zen 4, geslaagd de zusters A. Heertjes, M. A. Jerplianion, J. M. L. Massa, G. Ooster- baan, Pieter.s, T. Visser, P. J. Westra en M. A. Willekc en de broeders JL Book- holt en J. A. Ravenzwaai. Derde gedeelte: geslaagd de zusters 1\ Boersma, C. de Jong, G. G. Knegt en II, Pie en broeder D. J. Smit. De examens worden elders voortgezet. Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het onderwijzersexamen, de lieer P. G. P. Nij sen, alhier. DE NOG RD-HOLLANDSC 11E LANDBOU W-ONDERLINGE. In „ivrasnapoisky te Amsterdam werd gis teren de algemeene vergadering gehouden van de „Noord-Hollandsche Landbouw-Ondcrlin- ge", onder leiding van den heer G. Kruseman. Uit het jaarverslag over 1913 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 2436 land bouwers. Er ba-ddeu in 1913 plaats 319 011» gevallen, waaronder begrepen 5 ongevallen aan patrolons overkomen en 10 gevallen van bedrijfsziekten, 5 ongevallen hadden den dood van de getroffenen ten gevolge, terwijl aan 2 arbeiders een blijvende uitkcering naar ge deeltelijke invaliditeit moest worden uitge keerd, 295 ongevallen waren tonnen 2 maan den afgeloopen, terwijl 19 ongevallen langer dan 2 maanden duurden. De 319 ongevallen die dool' de Nooi'd-Hoi- landsche Landbouw-Onderlinge werden behan deld, hebben opnieuw bewezen, dat het land bouwbedrijf geenszins gevaarloos is. De 314 getroffen knechts resp. de nagelaten betrek kingen van 5 ihjunner zijn, doordat de patroons lid van de Landbouw-Onderlinge zijn, gehol pen. Ze hebben van de Landbouw-Onderling© een steun gekregen, die hun andera niet zou zijn verleend, omdat voor de Landbouw-Onge vallen-Verzekering nog geen wet bestaat. Ka behandeling van de verslagen werd door. den heer Van Hasselt, Chef van de Tech-; nische Afdeeling van „Centraal Beheer" een- lezing gehouden oveï maatregelen tegen onge vallen in den landbouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2