STADSNIEUWS. BINNENLAND. NIEUWS HIT OEN OMTREK. Arm Frankrijk? DE LANDDAGEN. NIEUWE HfiftRLE/ASCHE COURANT ™5g°E,,g,*:.»D :'T" II. Modern Babyion In verschillende landen, waar men la nis en Frankrijk ternauwernood kent, is cut de naam, dien men dikwijls aan onze hootdstacl geeft. Jk wil u doen zien, welk een onrecht vaardige laster daarin gelegen is, die de .Toodsch-maconnieke agentschappen over Frankrijk brengen, waarschijnlijk onder aan moediging van Duitschland. -X- Men klaagt dikwerf in het buitenland over de onzedelijkheid van de Fransche letterkun de en sommigen gaan zelfs zoover, clat zij zeggen, dat men in het Franecli niets kan lezen, dat goed is. Dit is geheel en al onwaar; omdat men in het buitenland slechts iaagt wat het meest verdorven is op roman- en litteratuurgebied, werken de romanschrijvers volgens bun gedane bestelling. Een bewijs, dat de vreemdeling de slechtste Fransche letterkunde zoekt is de wijze, waar op Zola gelezen wordt in het buitenland. Velen beschouwen hem als een voorbeeld van Fransche letterkunde; in Frankrijk heelt bij voortdurend minder succes, hetgeen de statistiek der verschillende uitgaven bewijst. Welnu, Zola beeft meer uitgaven in ver talingen in vreemde talen dan in het Franscb, waaruit ik de gevolgtrekking maak, oat. de vreemdelingen meer van liet bederf houden dan de Franschen. Waarschijnlijk kent men bij u de werken niet, die Retté geschreven beeft na zijn be keering, die van Francois Coppóe en de boe ken van René Bazin, die den naam van Jesus Christus in de Academie francaise deed toe juichen met een meermalen herhaald ap plaus. Uw agentschappen spreken over dit alles niet en brengen bij u niet de goede en gezonde letterkunde, die lezers vindt in 1 a- rijs. Laten we verder gaan met bet afwijzen van deze reputatie van bederf, die men ons toedicht, teneinde ons onder de volkeren in den ban te doen. Het is opmerkelijk, dat de Protestanten zich gewoonlijk als zeer eerzaam voordoen, vooral uiterlijk, maar bet is niet aan te be velen bet gordijn open te schuiven, wanneer men ie hun deugd wil blijven gelooven. De gemengde scholen in de protestantsche landen zijn dikwerf een oorzaak van vree- selijk zedenbederf bij degenen, die ons van verdorvenheid beschuldigen en die meer dan wij daardoor zijn aangetast. Nadat wij dit vooropgesteld hebben, om te bewijzen dat er onder degenen, die den steen op Frankrijk werpen, zeer velen zijn, die be ter eerst den balk uit bnn eigen oog konden1 trekken, dan ons den splinter in het onze te verwijten, zullen wij nagaan wat er waar is in de verwijten over „verdorvenheid", die men ons in Holland wil maken. Het is duidelijk, dat er in iedere groote stad, waar de bevolking zeer uitgebreid en min of meer cosmopolitisch is, misbruiken zullen zijn. Alle groote steden, welke ook. hebben slechte plaatsen: men vindt die in New-York, Ween en, Berlijn, Londen, zelfs m Amsterdam. Zijn er nu meer m Parijs en op de tweede plaats zijn onder de Parijzenaars de voor naamste bezoekers te zoeken? Parijs met zijn onmiddellijke omgeving telt meer dan vijf millioen inwoners; dit is een cijfer, waarmede men rekening moet houden. Er zijn op de bui ten gelegen boulevards een zeker aantal cabarets, waaronder de „Moulin Rouge", dat in bet artikel van de „Maas bode", getiteld „Arm Frankrijk" genoemd wordt. Was dit niet het geval, dan zou lik den naam van dit cabaret niet eens noemen. Hoe groot het aantal van dit soort slechte cabarets zijn moge, het is zeer gering in ver gelijking met het kolossale cijfer der bevol king. Bovendien, deze soort huizen'gaan dik wijls failliet en zij zouden niet eens kunnen blijven beslaan zonder hun vreemde bezoe kers, want die slechte plaatsen zijn bijna ge heel onbekend aan vele Parijzenaars, die er geen aandacht aan schenken, terwijl de vreem delingen, die te Parijs komen, niet tevreden zijn voor zij die plaatsen bezocht hebben, waar millioenen Parijzenaars den voet niet willen zetten. Men moet bet wel weten bij u, dat de voor naamste oorzaak van bet bestaan dezer in richtingen, waarvan de Maasbode ons een verwijt maakt, is bet bezoek door vreemde lingen, meer nog, bet zijn vooral vreemde lingen, die de buitensporigheden zoo erg mo gelijk maken. De Joodscb-maconnieke agentschappen, die u valsc'he berichten over Frankrijk geven, zijn ook de voornaamste reclamemakers voor bedoelde buizen, die laten we dit toch "niet vergeten zonder de vreemdelingen niet zouden kunnen bestaan. Herinneren wij ons ook, dat in Frankrijk een zeer klein aantal slechte schreeuwers meer leven maakt, dan een groote menigte brave menschen. Wü zullen in de gelegenheid zijn dit aan te toonen in volgende artikelen over de her leving van liet geloof en den groei van het christelijk leven in Frankrijk. Wat de kwestie der schouwburgen betreft, wil ik even uw aandacht erop vestigen, dat er sinds eenigen tijd een christelijke schouw burg te Parijs bestaat, waarover uw agent schappen waarschijnlijk niet gesproken heb ben. Ook de pers, de goede pers met La Croix aan het, hoofd, ontbreekt ons niet en wij zou den u zelfs kunnen overtreffen, wat u geen kwaad zou doeu. Eindelijk zou ik, in tegenstelling met deze onbillijke beschuldiging van onzedelijkheid, waarvan ik, naar ik meen, de valsehheid heb aangetoond, u kunnen spreken over de be wonderenswaardige beweging voor edelmoe digheid en toewijding, die men onder onze jongelieden aantref. Heeft Holland, gelijk Frankrijk, zooveel edel moedige maagden, die zich wijden aan den dienst der liefde in scholen, ziekenhuizen en1 missiën? Wanneer men in de verschillende landen te vinden, die zulke toewijding hebben, waar heen wendt men zich dan beter dan tot Frankrijk, 0111 aan dit land de Zusters van Liefde te vragen. Wij geven er duizenden en duizenden aan alle landen van de wereld. En wat te zeggen van onze jonge dames, die zonder het kloosterkleed te dragen, zich wijden aan liefdewerken van allerlei soort: Roode Kruis, arme eateehismusktnderen enz. Zij zijn legio; heeft Holland er ook zooveel? En onze jongelieden der Conferenties van den H. Vincentius a Paulo en andere wer ken, die door deze worden ondernomen? Kan men zeggen, dat Frankrijk bedorven is, omdat een handvol schreeuwers, verzon ken 111 een stroom van vreemdelingen, die nog meer verdorven zijn, bruiloft viert te Parijs? Gij ziet uit hetgeen ik u heb medegedeeld, wat meu moet denken van de nieuwsberich ten door uwe agentschappen gegeven en van het gebruik, dat zekere correspondenten van Nederlandsche dagbladen van bun tijd ma- keu, die beweren, dat zij twee jaar te Parijs gewoond hebben en die zeker beter dan ik de plaatsen kennen der cabarets van Mont- martre, terwijl ik bijna aebt-eu-veertig jaar geleden te Parijs geboren ben en gestudeerd heb aan de Sorbonnel. Het is een bewijs te meer, dat vooral de vreemdelingen bet best de enkele slechte boeken uit Parijs weten te ontdekken. De scboone blauw-gevederde vogel weet al tijd iets te vinden 0111 zijn nest te bouweu. I11 liet volgend artikel zal ik u spreken over den toestand van het eatholicisme in Frankrijk en over den voortgang dien de godsdienst maakt. E. DE LAUVERNIèRE, Parijs. N. Z. Voorburgwal. Een heer-greep de juf frouw stevig vast, zoodat zij onbewegelijk moest blijven staan tot de trams elkaar ge passeerd waren. Door zijn kalm, doortastend optreden wist hij een ongeluk te voorko men. H. M. DE KONINGIN NAAR RUSLAND? Naar aan liet „Berliner Tageblatt" uit St. Petersburg wordt geseind loopt aldaar liet gerucht, dat Koningin Wilhcimina in 'het einde van den zomer een bezoek zal bren gen aan den Czaar en do Czarina van Rus land op Peterhof. Wij bobben gisteren de vrijzinnige land dagen gehad, alzoo spot liet Huisgezin. Men bad ze even goed niet kunnen hou den! Er is hazenpeper opgediend zonder haas. De peper was er, althans waar Eerdmans voor het clerioale gevaar waarschuwde en Zelvëlder tot pal staan voor de openbare school bezwoer. Maar van den baas werd men niets ge waar. Het belastingsvraagstuk liet men rusten. Even eenstemmig werd gezwegen over de del'cnsiekwestie. Voor de concentratie bestaan deze vraag stukken, voor de practische politiek van het oogenblik van het allergrootste belang, blijkbaar niet. Maar met ze dood te zwijgen ruimt men ze niet uit den weg. En al zwijgt men als bij afspraak', straks zullen ze de toetssteen zijn voor de een heid en hechtheid der concentratie. DE ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Door „De Hanze" Bond van R.K. Mid- denstandsvereenigingen in het Bisdom Haar- lem is het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de Voorzitter en waarne mend Secretaris, vertegenwoordigende het Hoofdbestuur van de „Haarlemsche Hanze Bond van Roomsch Katholieke Vcreemgm- gen voor den Handeldr ij venden- en Indus- trieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, tellende 40 afdeelingen met 4700 leden; dat zij met instemming hebben kennis ge- nomen van het wetsontwerp tot bestrijding der oneerlijke concurrentie,' van Mr. Aal- berse, en drukken den wenscli uit, dat dit ontwerp zoo spoedig mogelijk in behande ling kome en aangenomen worde. EEN AANSLAG IN ATJEH. De Bataviasche correspondent van het Hbld. meldt: De civiel-gezagliebber van Tjalang, de le luitenant derinfanterie, W. van Kren ten, een korporaal en een mindere werden in de kazerne van de benting Lam Ngo aan gevallen en zijn aan dé bekomen wonden overleden. De daders, die onbekend waren, zijn ge vlucht." CENTRAAL TESTAMENTENREGISTER. Men meldt uit Den Haag aan de Tijd: Naar wij uit goede bron vernemen, kan zeer spoedig worden tegemoet gezien de in- cliening van een wetsontwerp tot instelling van een centraal testamentenregister, een zaak, waarop bij de begrootingsdebatten reeds herhaaldelijk de aandacht is gevestigd. Een lief paar! Donderdag zijn te Am sterdam door eenige rechercheurs een man en een vrouw op heeterdaad betrapt bij het stelen van een rijwiel uit een huis aan den Overtoom. De man, die opgaf diamant bewerker te zijn, had een gouden horloge ketting en twee gouden ringen bij zich en was bovendien in het bezit van inbrekers werktuigen. Ook de vrouw had gouden sie raden in haar bezit. Men veronderstelt, dat met de aanhou ding van dit paar een goede vangst is ge daan. -Overreden. Donderdagmiddag is aan den Muiderstraatweg bij Muiden weer een ongeluk gebeurd. Nabij de Haklcelaarsbrug geraakte een fietser tusschen de wagens van de Gooische stoomtram. Hij kwam onder de wielen terecht en werd er dood onder uit gehaald. De overledene was een man op middelbaren leeftijd uit Amsterdam. Het lijk werd door de tram medegenomen. Flink optreden. Een juffrouw; van bui- ten raakte gisteren te Amsterdam tusschen op onzen aardbol moeite beeft om personen twee elkaar voorbijrijdende trams op den DE NIEUWE SCHOUWBURG TE HAARLEM. De lieer J. B. van Loghem (B.I.) alhier, schrijft in het „Bouwkundig Weekblad": Een onbekende schenkt 250.000 gulden voor een nieuwen schouwburg in Haarlem. Dit is een daad, die getuigt niet alleen van mildheid, maar vooral van juist begrip van den gever, daar de schouwburg, het theater, in alle tijden geweest is en zal blijven de plaats, waar bet volk te zamen kan komen en deelachtig kan worden de gedachten en uitingen van diege nen, die een groote plaats innemen in het cul tuurleven van elk volk. De primaire daad der schenking blijft dus voor mij een schoon bewijs van een juist be grip van den schenker. Thans de verwerkelijking en de gevolgen van die daad. De gever stelde zich in verbinding met den bouwmeester J. A. G. van der Steur, een keuze, die zeer begrijpelijk is, daar de groote arbeid bij den bouw van bet Vredespaleis aan dezen architect veel bekendheid schonk. De beer Van der Steur maakte plannen vooi' zijn lastgever, ten minste logisch is bet, dat de bouwmeester dit persoonlijk doet. Deze plannen zijn aan den Raad van Haar lem gezonden, die zeer terecht publiciteit gaf aan het geval en de plannen gedurende drie dagen exposeerde. Geen stroomen van nieuwsgierigen verdron gen zich, om het ontwerp van den nieuwen tempel te zien, doeli slechts enkelen gaven blijk van hunne belangstelling of nieuwsgie righeid. Waarom ook? De kranten vertoonden terstond een perspectivische teekening (veel beter dan de origineele) en vermeldden, dat ook de deskundigen vol lof waren over het ont werp. Men was dus gerust en kon verder ge- noegelijk kibbelen over de vraag, wie de schen ker wel zou zijn, en waarom bij het geld niet liever voor een sanatorium had gegeveu. Men vergeet daarbij, dat een sanatorium voor het volk, dat behoefte heeft aan geeste lijke verheffing, juist in een schouwburg ver werkelijkt kan worden. Was de bouwmeester, die de opdracht ont ving zich bewust van wat bij het volk zou kun nen geven We hebben tlians geen anderen maatstaf dan zijn voorloopig ontwerp. In acht, moet hier bij genomen worden, dat bet terrein voor bet gebouw bestemd, te smal is om te kunnen vol doen aan een ontwikkeling in de breedte, wat feitelijk een hoofdvereiselite voor een schouw burg is. Maar bewees niét Gamier, toen hij de groote opera in Parijs schiep, dat, niettegen staande de geringe frontbreedte, die gegeven was, een kunstwerk van den eersten rang kon ontstaan? Niet in de afmetingen of de kost baarheid ligt de verdienste van de groote opera, doch in den modernen geest, die er uit straalt, en die nog volkomen beantwoordt aan de moderne eischen van ruimtekunst,. Beant woordt nu bet ontwerp voor den nieuwen schouwburg aan de eischen, die, in verhand met de verheven strekking van zulk een ge bouw, gesteld mogen worden? Neen. Op ge vaar af weder gerangschikt te worden onder ben. die per sé het werk van een collega af breken moet ik ontkennen, niet uit behagen om te ontkennen, maar om aan te sporen tot j meer licht in deze zaak, met bet oog ook op den korten termijn van beraad, die door den schenker is toegestaan. Deze toch heeft reclit op het beste, en dit werd niet door den bouwmeester gegeven. Hoewel het ontwerp natuurlijk een voor loopig ontwerp is, behoort het toch in kiem te bevatten de idee, de sclioone gedachte, die de ontwerpei' bezielde tot zijn werk. Wanneer het voorloopig ontwerp die ge dachte niet tot uiting brengt, dan kan een definitief ontwerp veel knappe gedachten in zich hebben, maar een kunstwerk, dat ontroe ring wekt en een belofte in zich heeft voor de toekomst van de kunst, wordt het nooit. Het is daarom volkomen veroorloofd een voor loopig ontwerp te critiseeren. Dit voorloopig ontwerp wekt geen ontroe ring. Wekte het ontroering dan zou ik het niet meer ontleden, doch met mogelijke gebreken als een kostbaar bezit onaangetast laten. Het ontwerp voor den Haarlemsclien Schouwburg is integendeel van een burgerlijke plompheid met quasi allure, zonder rhythmiek of vormenspraak, zonder ruimtebegrip. Het terrein is in de eerste plaats een ver breeding van een verkeersweg en in de allerlaatste plaats een plein, hoewel Wilsons, plein geheeten, want bet resteerende gedeelte is een doode hoek, die nooit de werking van een plein zal kunnen krijgen. Is bij ligging aan een plein geleding in ver schillende zelfstandige partijen mogelijk, een verkeersweg vraagt een vlakke rhythisclie be handeling van den gevel, waardoor het voor bet oog moegelijk wordt er langs te glijden in de richting van den verkeersweg. Die verkeers weg' is numero een. Het gebouw heeft zich daaraan aan te passen. Het ontworpen gebouw stoot bet bewegings begrip dat in den weg is uitgedrukt. De gebogen middenpartij, ook voorkomend bij enkele moderne Duitsche schouwburgen, is zelfs bij die veel grootere afmetingen als onschoon te veroordelen, en bij dezen kleinen schouwburg burgerlijk door de groote preten tie van dien vorm en de versnippering van den gevel die er uit volgt. De vierkante traptoremJ met ronden kern, bekroond door koepels, alle lompe vormen met veel pretentie, verbrokke len den voorgevel nog meer, niet alleen het gevelvlak, doch vooral de werking tegen de lucht. Men vraagt zich af: heeft de heer Van der Steur zich wel persoonlijk bemoeid met bet ontwerp! Heeft liij niet tijdens zijn afwezig heid een- ander procuratie gegeven? Het teekenwerk zon het doen gelooven. En als dit vermoeden juist is dan wijst alles cr op, dat zijn procuratiehouder het nog niet eens alleen gedaan heeft. De zijgevels zijn door klerken behandeld. De procuratiehouder als man van gewicht voorzag den voorgevel van een fier basement-, klassiek geprofileerd. De eerste klerk voltooi de dit basement, ook nog even om den hoek ter breedte van den toren; doch toen kwam een tweede klerk, die veel over rationalisme in de bouwkunst bad gelezen en ook de ontwerpen bad gezien van bet Rotten!amsche stadhuis, waarbij de zijgevels veel armer behandeld waren dan bij den voorgevel; en deze tweede klerk Het bet basement verder in den zijgevel vervallen, liet kleine raampjes in armoedige kleedij in bet gevelvlak dansen, maar zorgde er voor toch vooral rationeel te zijn; vooral de inwendige ruimten laten zien, dacht bij, 011 vlakke latijen boven de ramen, want ton te ror- mo qui.... Hij vergat echter, dat er ook rbythme en orde bestaat en overeenstemming van vormenspraak. Een beschrijving van een z.oo gecompliceerd gebouw als een schouwburg te geven, is niet goed mogelijk. De bedoeling is dan ook alleen een roep te doen liooren om licht. Al schrijven de plaatselijke bladen, dat ook deskundigen het ontwerp zeer roemen, dan moet toch dezen deskundigen ontgaan zijn, dat juist het feit dat het beschikbare terrein zich naar achteren verbreedt, door den ontwerper dankbaar ge bruikt had kunnen worden, om door ontwik keling en geleiding naar achteren een vergoe ding te vinden voor de geringe frontbreedte, die hem gegeven was. Bovendien was uit prak tisch oogpunt een vergrooting der kleedruim ten en ruimte voor requisieten zeer gewenscht geweest. Het scboone kon zich dus aan bet nuttige paren. Het inwendige moest natuurlijk, in verband met de bescheiden bouwsom, beknopt wezen. Deze vereiselite beknoptheid beeft echter dus danig den derden klerk met anders zoo breeden blik in de war gebracht, clat bij alles in het werk gesteld beeft om de ruimte-ontwikkeling tot een minimale uiting te brengen. De hoofdtrappen zijn hierdoor niet gewor den belangrijke beëindigingen van de gangen, dooi' openligging gevend een idee van veilig heid én ruimte, doch zij liggen onder 45 gr. verstopt in de hoeken, door nauwe doorgangen te bereiken. En dan cirkelvormige trappen in een schouwburg? Zou hij (de derde klerk) ge regeld langs een wenteltrapje naar zijn bureau gaan en dikwijls droomen van groote wijde wenteltrappen Ts het wonder, dat de jongste bediende, die aan de eigenlijke zaal meewerkte, het slachtof fer werd van de veelvuldige bezoeken, die hij met zijn vrienden aan. bioscopen en aan „Flora" bracht? IToe kwam bij anders aan de gerekte zaal zonder intimiteit, en over de volle lengte zoowel als over de breedte voor een derde deel overbouwd door de betere rangen, zoodat de toeschouwers in de benedenzaal, zwaar beschut en bedrukt, gedoemd zijn het licht te ontberen. Ook deze klerk had ruimtevrees, maar hij had nog een andere eigenschap: hij zag gewel dig op tegen bestuurders en regeerders van de stad. Voor dezen ontwierp hij „boxes" met hooge ruggen vlak boven de verdrukten in de benedenzaal. Achter deze „boxes" nog vele ran gen voov gewone menschen, die meer van den achterwand van de doozen der regeerders te zien zullen krijgen dan van het gebeuren op het tooneelmaar daarvoor mogen ze dan ook in het gevolg van de regeerders zitten. Er is nog veel meer onmodern en ondemocra tisch in het ontwerp van den jongsten be diende. De gaanderijbezockers hebben hun eigen in gangen en trappen. Hij had gelezen na een grooten brand in een grooten schouwburg, dat elke rang zijn eigen ingang en trap moest hebben, en hij zorgde er voor, dat in dit ge bouw elke 50 gaanderijbezoekers bun eigen ingang en monumentale trap hebben. En aldus onder de vaan van veiligheid in den schouw burg, zorgde deze aristo in den dop er voor, dat de gewone man den foyer niet komt be volken. Eigenlijk heeft de foyer den ontwerper de grootste kool gestoofd. Om dien te verruimen kreeg .et gebouw zijn dikken buik, versierd met eenige balkonnetjes bij wijze van vestzak jes; en inwendig heeft die dikke buik zooveel plaats noodig, dat het onmogelijk is van den reclitei'gang naar den linkergang te komen, zonder dio buik te passeeren. Maar deskundigen hebben zich vol lof over het ontwerp uitgesproken. BEVERWIJK. ZILVEREN JUBILEUM DER R. K. KIES- VEREENIGING „RECHT EN PLICHT". De bovenzaal van Hotel de Zon bood een fees- telijken aanblik, lange tafels met bloemen ver sierd, dank zij de goede zorgen van den heer Chr. de Goede Jr., het podium eveneens prijken de met een prachtig bloemstuk, het geheel gaf al aanstonds den indruk van een feest, dat gevierd ging worden. En feest is er gevierd;. Op alleszins schoone wijze heeft de Kath. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" haar vijf-en-twintig jarig be staan herdacht. Nadat 's-morgens een H. Mis voor dé leden der Kiesvereeniging was opgedra gen, waaronder zeer velen ter H. Tafel naderden en het feest dus begonnen was, zooals het Ka tholieken van de daad betaamt, werd 's avonds in de Zon een feestvergadering belegd, waar zeer vele leden van Recht en Plicht en van de Propagandaclub tegenwoordig waren. Op het podium hebben plaats genomen behalve het Be stuur, de Eerw. Heeren Kapelaans van Bever wijk, onze oud-afgevaardigde, de heer Passtoors en het Dagelijksch bestuur van de R. K. Cen trale Kiesvereeniging in het district. Kwart over acht opent de heer Bisschop als voorzitter, de vergadering met gebed, waarna hij het welkom toeroept aan alle aanwezigen meer in het bijzonder aan den heer Passtoors, wien hij toewenscht bij een nieuwe verkiezing weer in de Kamer te komen voor Beverwijk en er dan niet 12y2 jaar, maar ook 2X12U> jaar te blijven. Hij memoreert in het kort, hoe Recht en Plicht is eene organisatie van Katholieken, die voor haar bestaan niets in te brengen hadden, maar \yiei vereeniging ook door de tegenstanders naar ..,e oogen wordt gezien. Er is wel eens wat voor gevallen, maar de vereeniging is staande geble ven met alleen maar heeft zich steeds meer en meei ontwikkeld tot een degelijke organisatie. Hij wenscht Recht en Plicht daarmede geluk en hoopt, uat het haar gegeven moge zijn op dezen weg voort te gaan. Ingekomen is een schrijven van den HoogEerw heer Waare, Deken van Beverwijk, houdende be- ncht van verhindering, gelukwensch aan Recht en Plicht en dank voor al hetgeen zij in het be lang der goede zaak deed. Mgr. Wittert van Hoogland van 's-Gravenhage, eere-Jid der ver eeniging, heeft bericht gezonden om gezondheids redenen verhinderd te zijn, doch hoopt, als zijn gezondheid dit toelaat, het gouden jubilé der vereeniging mee te vieren, dan is Z.Eerw 86 jaar! De secretaris, de heer B l e e k e r geeft daar na een kort overzicht van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging in deze 25 jaar, hoe zij als kleine vereeniging begon met een program, dat zich slechts tot de gemeenteraads verkiezingen bepaalde, maar later steeds meer en meer zich uitbreidde in ledental en werk kring, zoodat zij het is geweest, die den eersten stoot heeft gegeven aan de candidaatstelling en de verkiezing van den heer Passtoors. Hij schetst de moeilijkheden, waarmede Recht en Plicht te kampen heeft gehad, maar ondanks deze steeds in behouden haven werd gevoerd, door de wak kere stuurlui. Met den wensch dat deze dag veel moge bijdragen tot groei en bloei van Recht en Plicht sluit dit goed gestyleerde, zakelijke en zaakrijke verslag, waarvoor den Secr. door de vergadering en door den Voorzitter hartelijk dank wordt gebracht, waarna het woord wordt gegeven aan den spreker den heer J. A. de L 0 b e l van Haarlem. Deze, de jubileerende ver eeniging geluk wenschende, wenscht niet met ledige handen ter bruiloft te verschijnen, maar ook een cadeau aan te bieden, waarvoor hij geen beter kon vinden, dan het onfeilbare middel om het district Beverwijk, het eenige Roomsche dis trict, dat in 1913 verloren ging weer aan onze zijde te krijgen; een goede propaganda. In een geestige rede, die de aanwezigen soms deed daveren van lachen zette spreker uiteen wat een goede propaganda vermag. De verkiezingen in Haarlem als voorbeeld nemende schetst spr. de tactische manier waarop de campagne reeds lang vóór den tijd door soc. dem. en concentratie was voorbereid en met welke practi sche middelen men de kiezers wist te vangen. Meer in het bijzonder zet hij uiteen de manier waardoor het links is gelukt, de kiezers niet alleen, maar ook allen, die op die kiezers invloed konden uitoefenen, de leugens te doen slikken, waarmede de tariefwet werd bestreden; hoe de huisbezoekers werden onderlegd reeds lang te voren om hen voor hun werk te bekwamen, hoe kosten noch moeiten zijn ontzien, om de kiezers voor hun zaak te winnen, wat maar al te goed gelukt is, daar zelfs 1000 rechtsche kiezers te Haarlem links hebben gestemd. Vergeleken met de reuzenactie zoowel in woord als geschrift, heeft de propaganda van Rechts niet die resultaten opgeleverd, omdat zij te laat kwam en niet werd ingekleed op een manier, die de kiezers wist te pakken en te overtuigen. En welke snijdende wapenen ook tusschen de stem ming en de herstemming tegen links konden wor den gehanteerd, links kon gerust zijn de publieke opinie was reeds lang in hun voordeel bewerkt, dan dat zij hen nog konden deren. Ook na de verkiezingen geeft links weer het voorbeeld van een goede propagandana de wei gering der drie ministerzetels trekken de soc.- dem. den boer op, om de goede gemeente wijs te maken, dat deze weigering was in het belang der arbeiders. Gevolg is geweest: een vermeer dering van het ledental met 5000 En dat na den crisis, waarin de ontnuchterde bijloopers der S. D. A. P. Hoogezand, Rotterdam I en zelfs Amsterdam III voor de roode heeren verloren deden gaan. Art. 369 van de Invaliditeitswet-Talma, waarvan de soc.-dera. zich de eer der invoering toekennen en deze legende op verschillende ma nieren, alle even tactisch als practisch, ingang bij het volk doen vinden, wordt door vele ouden van dagen beschouwd als werkelijk afkomstig van Duijs, omdat door ons den reuzenarbeid van Talma te weinig wordt besproken; het volk kent Talma's werk niet, zijn wetten worden doodge zwegen. Op humoristische wijze gaat spr. hit op na de „verbeteringen" door Treub in Talma's wetten aangebracht, die alle even vele verslech teringen zijn, de tariefwet, die door de liberalen in 1822 ingevoerd, nooit is ingetrokken, maar nu weer technisch zal worden herzien, zooals ook Sprenger van Eijk deed, die de invoerrechten met 100 pCt. verhoogde. Wij moeten om onze positie te herwinnen onze propaganda herzien. In geregelde vergaderingen moet den kiezers op zaakrijke, bevattelijke manier uiteen worden gezet, waarom zij rechts moeten stemmen. Huisbezoekers moeten worden gekweekt en tijdig begonnen met het samenstellen van ge schriften, wat alleen door de beste krachten mag gebeuren. Broodnoodig is ook een archief, waarin wordt opgenomen alles wat van rechts en links wordt verspreid. Zoo vormt de propaganda de zaak waaraan wij al onze aandacht moeten wij den links heeft een goede propaganda voor een slechte zaak; laat rechts daartegenover stellen een even goede propaganda voor een goede zaak en zeker zal de volgende stembus Beverwijk weer aan Passtoors geven, om nooit weer verloren te gaan. Daverend applaus volgde op deze prachtige,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5