üagekonisn berichten, NIEUWS UIT BEI OMTREK. DE SPAARNEBANK Kerknieuws. STADShlEUWS. Af$ST£EüAM3ÜH£ BEUfiS. m9 3'/8 eu/s belast zich met de uitvoering van eftectenorders. M a rki nieuws. burgerlijke stand. KOERSEN VAN HEDEN, 28 MEI. Amalgamate*! Smelting en Ret Comm. Car ea Toundiy Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine a 2e Pret Mexican Common Missouri Common PittsbCoa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash i Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2ya dcl n. w. s. 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru Pret Peru Bindley Amsterdam Rubber Nedert Rubber Gecons. Petroleum Orion Gew. Dordtsche Intern. Rum. Petr. United Cigari Prolongatie la/s 62! 2 «27. NIEUWE GRACHT 88, HAARLEM, Kiesrecbtwyven. Bij sleu inval in het noofdbureau van de Sociale en Politieke Vrouwenunie, de veieenigmg der strijdbare kiesrecht vrouwen, is juffrouw Roe, de secre taresse, in hechtenis genomen. Voor den poli tierechter van Marylebone gebracht, bleef zit iien minuten lang zoo luid krijschen, dat de verslaggevers niets konden verstaan van het getuigenis van een politieman. Met geweld moest zij uit het ho.k der beschuldigden wor den verwijderd. - De aanslag op een mummie in het Britsen Museum werd gepleegd door een van de twee vrouwen, waarop aanstonds verdenking was gevallen en die voortdurend werden gevolgd. Dit belette echter niet, dat een van de twee met een hamer het glas van een mummiekist verbrijzelde. De hamer viel in de kist, maar de mummie bleef ongedeerd. De twee vrou wen werden dadelijk in Bow-street voor den politierechter gebracht en veroordeeld de een tot twee maanden, de ander tot een maant! gevangenisstraf in de derde klas dat is de hardste. Het bestuur van het Britsch Museum heeft bekend gemaakt, naar wij in de N. R. Ct. le zen, dal voorloopig vrouwen alleen worden toegtlaten op een voldoende geachte aanbe veling van iemand die zicb voor hun gedrag aansprakelijk stelt. De vrouw, die te Edinburg op de tentoon- stell ng van de Sdmtsche Koninklijke Aca demie liet portret van den koning door John Lavery met een hakmes beschadigde, was ook een lijd in het oog gehouden, De schade is niet, groot en kan hersteld worden De vrouw, die in de National Gallery vijf schilderijen lichtelijk had beschadigd, is naar den strafrechter verwezen. Zij beet Frida Graham. Zij moest met geweld u t het politie hof worden verwijderd I)e schilderijen zijn er drie van G. Bellini, een van Gentile en een uit de school van Gentile. De vrouw, die Vrijdag den politierechter een zakje meel naar het hoofd wierp, ging Zaterdag, weer voorgebracht, met den rug naar den rechter staan en klampte zich aan de tralies van het hok vast. Zij werd met ge weld omgedraa'd. maar sprak geen woord- De straf was 40 shilling of 10 dagen. Een aantal vrouwen zijn nog tot gevange nisstraf of boete (die i.e. op hetzelfde neer komt) veroordeeld, wegens het ingooien van ruiten. Bij de twee bommen, die de waterleiding van het Loeh Katrine naar Glasgow moesten vernielen, vond men een papier met de woor den: „Een protest tegen de beslissing van den magistraat om geen onderzoek te doen naar de inhechtenisneming van mevr. Pankhurst." DE NAMEN DER NIEUWE KARDINALEN. De volledige lijst der in het consistorie ge creëerde- Kardinalen aan wie door den H. Vader de roode hoed is opgezet geeft de volgende namen: Victorianus Guisasola y Menendez, aartsbis schop van Toledo. Ludovicus Nazarius Bégin, aartsbisschop van Quebec. Dominicus Serafini, aartsbisschop titulair van Seleucië, assessor der Congregatie van het H. Officie, Jacobus Delia Cliiesa, aartsbisschop van Bologna. Franciscus Von Bettinger, aartsbisschop van München. Joannes Csernoch, aartsbisschop van Strigo- nia. Hector Irenaeus Sévin, aartsbisschop van Lyon; Felix von Hartmann, aartsbisschop van Keulen; Gustavus Piffl, aartsbisschop van Weenen; Scipio Tecchi, assessor der Congregatie van het Consistorie; Philippus Giustini, secretaris van de Con gregatie der Sacramenten; Michael Lega, deken van de Rota; Aidanus Gasquet, voorzitter van de Brit- sche Congregatie der Benedictijnen. Ten slotteAntonius Mendes Bello, patriarch van Lissabon, reeds in 1911 kardinaal gecre- eerd en wiens benoeming thans plechtig af gekondigd is. PERSONALIA. Bij Kon. besluit is de ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Almelo, ter standplaats Almelo mr. P. S. Gerlings uit deze betrekking ontslagen, en is benoemd als zoodanig mr. P. A. J. Losecaat Vermeer adv. en proc. alhier ter stede, tevens werkzaam als beëedigd klerk ten parkette van de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar- rond, Haarlem. E. S. M. Gisteren werd de jaarlijksche algemeen» vergadering gehouden der N. V. Electrische Spoorweg-Maatschappij. De balans en winst en verliesrekening werd goedgekeurd, als mede medegedeeld het jaarverslag over 1913. Hieraan ontleenen wij nog het volgende, waarvan onzen lezers echter reeds een en an der bekend is. In April werd een aanvang gemaakt met het verplaatsen van bet Zuidelijk Spoor van Let baanvak Sloterdijk—Halfweg (6 K.M.) In verband met het leggen van een nieuwe waterleidingsbuis voor de gemeente Amster dam; dit werk, waarvan de duur op vier a vijf maanden werd geschat, werd, tengevolge van onvoorziene moeilijkheden in den bodem, eerst in het begin van 1914 gfcheel voltooid. Aangezien de geleiddraden boven beide spo ren op verschillende plaatsen zoodanig waren gesleten, dat een weder aanbrengen daarvan aanleiding zoude hebben gegeven tot voort durende defecten, werd besloten de bovenlei ding over het bovengenoemde baanvak te vernieuwen en tevens met het oog op de groo- tere duurzaamheid en de veel lagere onder houdskosten, den hestaanden ronddraad door profieldraad metveelvuldige ophanging en porcelein isolatie te vervangen. Tot verhoo ging van de veiligheid over het omgelegqe baanvak werd van Regeeringswege vergun ning verkregen dit baanvak van den straat weg door middel van een haag af te scheiden. Bij het omleggen bleek tevens vernieuwing van dwarsliggers, bouten, tirefonds enz. enz. noodzakelijk. Inmiddels was uit een desbetreffend onder zoek gebleken, dat het gewenscht was het overschietende lichtsporig baanvak van de lijn HaarlemZandvoort zoo mogelijk nog vóór het begin van den zomerdienst door zwaar spoor te vervangen. Dit werk was to gen de helft van Mei voltooid. In het Kleverpark, op den hoek van den Wagenweg en de Hazepaterslaan, en op den boek van de Adm. de Ruiterweg en Hout manstraat, werden wachthuisjes geplaatst, welke aan een reeds lang gevoelde behoefte voldoen. Van de E.N.E.T. remise werd een gedeelte bij de werkplaats betrokken. De zomerwagen- loods werd tot timmerwerkplaats veranderd. Met het oog op de opheffing van het kan toor te Amsterdam, had een kleine verbou wing aan de kantoren te Heemstede plaats. In geen der beide electrische eentrales kwamen ernstige bedrijfsstoringen voor. Voor het bedrijf werden afgeleverd te Haar lem: 1,278,892 K.W.U. a 4,0668 ets., te Halfweg 1,431,910 K.W.U. a 3,594 ets. Met het oog op bezuiniging werd voor stroomlevering ln onze centrale te Haarlem een overeenkomst gesloten met de gemeente Haarlem. Het stoombedrijf in deze centrale zal dan worden gesloopt en worden vervangen door een electrisch bedrijf met oonvertoren en transformatoren. De E. S. M. rijtuigen eischten, tengevolge van de toename van vervoer, voortdurend veel zorg, vooral met het oog op de motoren en schakelkasten welke niet op het sleepen van aanhangwagens zijn berekend; dank zjj liet voortdurend toezicht kwamen echter be trekkelijk weinig bedrijfsstoringen voor. Het onderhoud van genoemde rijtuigen worclt echter hierdoor te duur, reden waar om op voorstel van Ged. Leden een proef ge nomen zal worden met de z.g. treinschake- ling, waarbij alle rijtuigen van motoren zul len worden voorzien en een trein bestaande uit 1 tlm. 4 rijtuigen door één wagenvoerder kan worden bediend. Tevens zal door het veranderen van de haleons den conducteurs gelegenheid worden gegeven zich van het eene rijtuig in het andere te begeven. Door het in alle opzichten slagen van de proef met „maximum traction" trucks onder de E. N. E. T. rijtuigen, werd besloten alle E. N. E. T. wagens met déze trucks uit te ïusten. In het begin van December waren op de Ceintuurbaan en de lijn Haarlem—Bloe- raendaal geen tweeassige rijtuigen meer in dienst. Deze zoo hoog noodige verbetering der E. N. E. T. rijtuigen gepaard aan de algeheel© en grondige revisie welke zij hebben onder gaan, waarbij tevens de wagenbakken wer den verlengd, zoodat 18 inplaats van 14 zit plaatsen werden verkregen, 6taat practisch gelijk aan een algeheele vernieuwing van het kleine rollende materieel. De uitkomsten van het vervoeT gedurende het jaar 1913 kunnen, de ongunstige weers gesteldheid van het grootste deel van den zomer in aanmerking nemende, niet onbe vredigend worden genoemd. De stijging der bruto ontvangsten op de lijn AmsterdamHaarlemZandvoort, Cein tuurbaan en HaarlemBloemendaal bedroe gen resp. 3.95 pet., 18,365 pet. en 0.64 pet., in welke stijgingen begrepen is de stijging van de opbrengst der abonnementen met 15.03 pet Tusschen Amsterdam en Sloterdijk werd met ingang van den winterdienst op 1 Sep tember na 1 uur nam. een speciale dienst In gesteld, teneinde 'het doorgaande verkeer zoo min mogelijk oponthoud te veroorzaken. Op dezen locaal-dienst wordt echter bij de be staande tarieven verlies geleden tengevolge van de recognitie aan de gemeente Amster dam, zoodat eene matige tariefsverlioogïng voor dit traject in overweging is. De kosten per wagenkilometer bedroegen voor de lijn Amsterdam—HaarlemZandL voort 19.28 ets., voor de Ceintuurbaan te Haarlem en de lijn HaarlemBloemendaal 17,117 ets. Als blijkt nit bijlage 3 leverde bet spoor wegbedrijf in 1913 een batig saldo op van 148 551.25. Het aantal reizigers, dat in 1913 werd ver voerd bedraagt op het baanvak Amsterdam— -Haarlem-Zandvoort 2.981.121, Ceintuurbaan Haarlem 2.079.156, Haarlem-Bloemendaal 1.058.604. Totaal 6.118.881. De ontvangsten per dag en per kilome ter, van uitsluitend personenvervoer be draagt op het haanvak Amsterdam-Haarlem- Zandvoort 53.00/7, Ceintuurhaan Haarlem 50.39/6, Haarlem-Bolemendaal 56.73/4. ELECTRICITEITS-LEVERING IN NOORD HOLLAND. Yerschenen is het verslag der afdeelingen der Provinciale Staten van N.-Holland over de voordracht van Gedeputeerde Staten betref fende de electriciteits-voorziening en de over neming van aandeelen der K. E. M. In de af deelingen werd betreurd dat er met te grooten spoed voor deze belangrijke zaken, waarhij de provincie voor circa 4 millioen gulden in de eerste vijf jaar is geinteresseerd, moest wor den gewerkt. De toelichting der verordening werd al te sober geacht. Zeer vele leden konden zich vereenigen met j de opvatting van Gedeputeerde Staten, dat de Provincie Noord-Holland ten aanzien van de electriciteitsvoorziening binnen haar gebied regelend dient op te treden. Andere daarentegen konden zich met deze uitbreiding der provinciale bemoeiingen met vereenigen. Enkele hunner hadden er prineipieele be zwaren tegen, dat de Provincie de electrici- teitsvoorziening in welken vorm dan ook, ter hand zou gaan nemen; zij meenden, dat hier mede de grenzen van de taak der Provincie zouden worden overschreden. Andere leden, welke deze prineipieele be zwaren niet deelden, hadden niettemin beden king tegen de voordracht, daar zij van oordeel waren, dat eene Rijksregeling de voorkeur ver dient boven eene regeling door de Provincie. Het tijdstip, waarop de voordrachten werden ingediend, achtten deze en vele andere leden met het oog op de hangende Rijksregeling, praematuur. De veronderstelling werd dan ook door en kele leden geopperd, dat de gelegenheid om de aandeelen K. L. M. te koopen wellicht eer aanleiding tot deze voordachten was geweest dan het oBgunstige voorloopige verslag op het wetsontwerp betreffende Rijksregeling. Aangevoerd werd van andere zijde dat Ged. Staten zeer terecht een rijksregeling niet heb ben afgewacht, omdat deze nog wel lang kan uitblijven en omdat de Provinice beter op de hoogte der plaatselijke toestanden is te achten dan het Rijk, om binnen haar terrein de elec triciteits-voorziening te regelen. Als vast staande werd door dezee laatsten aangenomen dat het algemeen belang beter bij een provin ciale regeling dan door particulieren kan wor den behartigd. Ook de minder gunstig gelegen gedeelten der Provincie zullen bij de voorgestelde rege ling van stroom kunnep worden voorzien, ter wijl uitteraard door particuliere ondernemin gen uitsluitend rendabele streken zullen wor den bediend; meer dan eenig ander publiek rechterlijk lichaam is de Provincie aangewezen om de electrische bemaling van polders en waterschappen te bevorderen. De verwachting werd hierbij uitgesproken dat eene toekomstige rijksregeling rekening zou moeten houden met de regeling, inmiddels door de provincie tot stand gebracht; dat zulks zal geschieden, werd niet twijfelachtig gevon den, indien bij het tot stand komen der wet reeds door drie of meer provinciën de electri- citeisvoorziening zou zijn geregeld. Ook de Provincie Noord-Holland kan, zoo werd ten slotte opgemerkt, evenals Noord- Braband en Groningen, mettertijd buiten haar gebied stroomlevering aanbieden. Ten aanzien van de voordracht, betreffende de overneming der aandeelen K. E. M. werden o.m. de volgende opmerkingen gemaakt: Eenige leden achtten de overneming van aandeelen K. E. AL, bij het tot stand komen der provinciale verordening in verband met de door de K. E. M. aanvaarde Rijksconcessie onnoodig; deze leden toch waren van meening dat hetzij door de Rijksconcessie, hetzij door de verordening, in elk geval door beide teza men, zulks in verband met het bestaan der andere centrales in do Provincie, eene doel matige stroomlevering in Noord-Holland ook naar de minder rendabele streken reeds vol doende gewaarborgd is. Verscheidene leden betoogden, dat de aan deelen K. E. M. geen begeerlijk eigendomsob ject zijnwaar toch de K. E. M., ook al ver krijgt de Provincie de meerderheid harer aan deelen, gebonden blijft aan de door haar aan vaarde Rijkseoneessie, achtten zij de voorwaar den dezer concessie zoo bezwarend, dat zij reeds uit dien hoofde aankoop van deze aandeelen door de Provincie niet gewenscht oordeelden. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de concessie weliswaar formeel bezwarende bepa lingen bevat, maar dat zulks indien de Provin cie overwegenden invloed in de K. E. M. zal krijgen, geene ongerustheid behoeft te haren. Het schijnt toch aannemelijk, eenerzyds dat de K. E. M. in hare nieuwe gedaante de concessie voorwaarden niet nauwkeurig zal nakomen, anderzijds dat de Regeering een maatregel zal nemen, die de Provincie als houdster van de meerderheid der aandeelen ernstig zou bena- deelen; men wees er op, dat de Provincie toch ook in menig opzicht publiekrechtelijk van de Regeering afhankelijk is. Weer andere leden wenschten geene aan deelen K. E. M. voor de Provincie gekocht te zien, omdat zij, afgezien van de bezwarende concessie en van den prijs der aandeelen, de voorkeur gaven aan eene provinciale centrale, rechtstreeks .door de Provincie geëxploiteerd. Zij vroegen, waarom Gedeputeerde Staten 't niet daarheen hadden geleid, dat Gebr. Stork poogden de K. E. M. te doen liqnideeren, waar na de liquidateur de bezittingen aan de Provin cie zou hebben kunnen verkoopen. Deze en ook andero leden wenschten Het aandeelen-bezït in de K. E. M. in elk ge val als een overgangs-toestand tot een recht- streeksch provinciaal bedrijf te zien be schouwd. Door een aantal leden werd de prijs van 110 pet. voor de aandeelen te hoog gevonden. Tegen de beschouwingen voerden andere leden aan, dat"de financieel© positie van de K. E. M. naar hun oordeel voldoende den prijs van 110 pet. voor de aandeelen van Gebr. Stork rechtvaardigt. Ten slotte zij medegedeeld, .dat een der le den ter aanbeveling van de voordracht op merkte, dat een becijfering hem had ge leerd, dat de totale kapitaal-uitgaven der K. E. M. tot ultimo 1913 1,821,034.73 bedroegen, waarop is afgeschreven 477,875.70^. Wat betreft de overneming der aandeelen K. E. M., welke niet ter beschikking van Gebr. Stork zijn, werd door vele leden opge merkt, dat het hun gewenscht voorkwam hiervoor evenveel te betalen als aan de Gebr. Stork. Zij, die deze meening verkondigden, zou den verlangen één prijs gesteld te zien, waar voor binnen korten termijn ieder aandeelhou der zijn aandeelen aan de provincie zon kun nen verkoopen. Van andere zijde werd hiertegen echter aangevoerd, dat de aandeelen K. E. M. geen hoogere waarde hebben dan 103/4 pet., ja zollis hiermede zeer goed betaald zijn, zoodat er naar hunne meening geen aanleiding bestaat, een hooger percentage uit te loven. E ndelijk werd de wenscheliikheid door enkele leden betoogd, dat de K. E. M. in hare toekomstige gedaante zich d,n den regel zou bepalen tot stroomlevering aan gemeenten, terwijl aan de gemeenten zou moeten worden, overgelaten met eigen prijsbepaling de stroom binen haar gebied te distribueeren. Enkele leden waren van oordeel, dat een electriciteits-verordening overbodig zou zijn, indien de Provincie de meerderheid van de aandeelen K. E. M. zou bezitten, daar het pro vinciaal bestuur reeds uit dien hoofde vol doende macht zou hebben om de electriciteits- voorziening zoodanig te regelen, als in hert provinciaal belang wenschelijk zou worden geacht. Daartegenover weTd door andere leden op gemerkt, dat niettemin de verordening ge wenscht was. Zeer vele leden betoogden, dat door de ver ordening de gemeentelijke autonomie te veel wordt aangetast; de wenscheljjkheid werd be pleit dat ieder gemeente binnen haar gebied vrij moet blijven om de electriciteits-voorzie ning binnen haar gebied te behartigen. Gevraagd werd het daarheen te leiden, dat hetzij de Provincie in haar geheel of wel de K. E. M. na de overneming van aandeelen voorloopig binnen het terrein harer concessie een monopolie zal bezitten, hetgeen door en kele leden gewenscht werd. Uit de artikelsgewijze behandeling o.m. bei volgende: Bij art. 4 wenschten enkele leden de ver gunning te doen verkenen door de Provin ciale Staten; zij waren van oordeel dat eene aanvraag om vergunning tot eleetriciteits- levering nooit zoo spoedeiscliend is of ze Kan wel door de Staten binnen een bekwamen ter mijn worden behandeld. Bij art. 12 achtten enkele leden het onjuist, dat een bestaande inrichting, welke bare werkzaamheden gaat uitbreiden buiten de ge meenten, op wier grondgebied zij den 1 April 1914 electriscbeu stroom voortbracht of lever de, hierdoor onder de verordening zal vallen. Zij achtten het gewenscht, de bestaande In richtingen, ook in dat geval, geheel buiten toepassing van de verordening te laten. Zeer vele leden wenschten, dat in geen ge val de verordening verder toepasselijk zou worden verklaard dan voor dat gedeelte en die werken van de inrichting, welke liggen buiten het op 1 April 1914 voorziene gebied. Naar aanleiding van het adres van B. en W. van Zaandam betoogden verscheidene le den, dat de datum 1 April 1914 dient te wor den gewijzigd. Een nadere mededeeling van Gedeputeerde Staten werd wenschelijk geacht, betreffende de wijze, waarop, naar hun oordeel, de K. E. M. financieel zal moeten worden gesteund, door het nemen van nieuwe aandeelen bij wijze van kapitaals-uitbreiding, dan wel door geldleeningen. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Heden had de candidaatstelling plaats voor de voorziening in twee vacatures van den gemeenteraad. Tot twee uur waren can didaat gesteld: in de vacature-W i 1 k e ns. de heeren G. J. Droste Jr. (lib.), J. Joosten (S. D. A. P.) en M. L. A. Klein (R. K.) In de vacature-Weyland was om twee uur nog slechts candidaat gesteld dé heer M. H. Groen endaal (S. D. A. P.) Voor deze vaca ture werden nog vóór 4 uur als candidaat verwacht de heeren A. G. Boes (V. D.) èn M. Petrie (Antirev.) TREFFENDE PLECHTIGHEID. Vanmorgen elf uur werd op het R. K. kerkhof St. Barbara aan den Schoterweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van L. van Baar, die op zoo jammerlijke wijze om het leven kwam door bekneld te raken tusschen de buffers van twee wagons. Van Baar was werkman aan de gemeente-licht fabrieken. Nadat de H.H. Uitvaartdiensten hedenmorgen dn de St. Josephskerk waren gehouden, werd de doode om half elf onge veer uit de woning van zijn pleegmoeder aan bet Bagijnhof gedragen. Zoowel op den weg naar het kerkhof als aan het graf was zeer veel belangstelling. Een krans van de werk lieden der lichtfabrieken dekte de lijkbaar. Aanwezig was o.m. een deputatie van de ver- eenigïng van den Alg. Bond van Gemeente werklieden, waarvan deze man lid was. Dte Weleerw. heer kapelaan H. G. Caarls verrichtte de beaarding. EXAMENS LAG. ONDERWIJS. Voor het examen Lag. Onderwijs zijn geëxa mineerd acht candidaten. Geslaagd zijn de heeren M. U. P. Vrij te Leidsehendam, W. J. v. Rooyen te Leiden, C. v. Schyen te Helder, J. H. O. T. Stieltjes te Hoorn. BEKEURD. Twee jongens zijn bekeurd omdat zij zwom men in het Z. B. Spaarne, en omdat zij daarbij onvoldoende gekleed waren. EEN ONTPLOFFING. In de koperslagerij van de Centrale Werk plaats heeft gisteren een ontploffing plaats gehad. Men was bezig een bus carbid open te maken en had de onvoorzichtigheid er te dicht by te komen met een brandende soldeer bout Een hevige ontploffing volgde, die niet minder dan negen ruiten verbrijzelde. Ge lukkig hadden geen andere persoonlijke on gelukken plaats, dan dat de werkman licht aan het been werd verwond. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Bureau van politie te Heemstede, zeven zakken cokes. Bureau van politie te Haarlem, een zwarte dameshoed. J. E. Balfoort, Lange Lakenstraat 29, een kinderschoentje. D. Ze mel, Adrïaan Loosesstraat 37, een portemon, naie met inhoud. A. Dekker, Essenstraat 24G, een zweep. J.Heewenrood, Kerklaan 5, Heem stede, een portemonnaie met inhoud. J. de Braber, Witte Heerenstraat 23, een portemon naie met inhoud. A. v. Nieuwenhoven, Kruis- wag 56rood, een halsketting. J. Maarssen, Dubbelen Buurt 60, een portemonnaie met inhoud. Wed. G. v. Gasteren Gales, Jan Steen straat 34, een broche. J. W. Lungevela, Kou- sebandslaan 4E, een kerkboekje. C. de Nobel, Jan Nieuwenhuisstraat 15, eeu rolletje lint. J. Vroom, A. L. Dyserinkstrnat 95, een ring. M. de Groot, van Zampelstraat lSBrood, een hoed. Geboren27 Mei z. v. A. O. R. v. d. Mandele- Vermeer. z. v. G. G. Groen-Ridder. 28 Mei z. v. O. P. v. d. Graaf-Gesink. d. v. A. H. ten Brink-Tork. d. v. A. Banning-Alke- ma. 29 Mei z. v. C. Commelter-v. Bavel. d. v. E. Lex-v. Brussel. d. v. M. Meenhorst- van Duijn. Overleden: 29 Mei M. A. v. d. Sluis-Ilendriks 35 j., Kamperlaan. J. v. Koningsbruggen, 72 j., L. Begijnestr. Kru's alhier, vergaderde onder voorzitter schap van jhr. mr. D. E. van Lennep. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het afgeloopen jaar 55 nieu we leden waren gewonnen, welke aan con tributie 88 bijdragen. Het totaal leden-aan tal bedraagt thans 183 met een contributie- bijdrage van 360. Door 104 personen werd gebruik gemaakt van de verplegingsartikelen. Het batig 6aldo bedraagt 255.60K. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer dr. J. Bee- ker en tot plaatsvervanger de heer Le'su- kow, terwijl in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren jhr. mr. D. E. van Lennep en dr. E. A. M. Droog, voorzien werd door de herbenoeming der bei de aftredende heeren. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Saarloos, Voorweg 25, een rozenkrans; P. Elffers, Linschoterstraat 4, Haarlem, twee sponzen; J. Delissen. Kadijk 10. zilveren arm band; W. Heugen, Oosterstraat 22, Haarlem, een rijwielpomp; R. Everwijn, Westerhouv straat, een groen lederen portefeuille; N. Waardorp, Bleekersvaart, eeu zilveren kin derarmband; A. Weijers, Binnenweg 123, een zilveren armband. Verloren door L. Busman, Kastanjelaan, een zilveren armband. Witte Kruis. De afdeeling van het "Wittg BINNE V! TWEEDE KAMER. (zitting van helen) Dc Stuwadoorswet. Men seint ons uit den Haag: Aan de orde zijn de algemeene replieken. De heer SPIEKMAN zet zijn rede voort. Hij betreurt de houding van minister Treub en stelt daartegenover de houding van den Engelsclien minister Lloyd Church, die er niet tegen opziet het landbouwbedrijf wettelijk te regelen en daarbij eeu minimum-loon vast te stellen. Hij verwijt de concentratie dat van haar kant niet een forsch geluid is vernomen om den minister te zeggen, dat hij niet ver ge noeg gaat, doordat hij zich neerlegt bij de door zijn Exc. aangebrachte verzwakkingen van het oorspronkelijke ontwerp. (De zitting duurt voort). BUITENLAND. DE „EMPRESS OF IRELAND". Uit Londen wordt ons nader geseind, dat een officieel telegram meldt dat die Empress of Ireland in botsing kwam met het kolenschip Storstand. Vele passagiers werden gered en in Rimousk: aan wal gebracht. (Men zie onder „L. N." in ons Eerste Blad). PATROUILLE OVERVALLEN. Uit een hij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram uit Ned.-Indië blijkt, dat bij een overval op een patrouille in de resi dentie Wester-afdeeling Borneo, gesneuveld zijn de kapetein-adj. der infanterie F. H. Brans en twee Amboineesche fuseliers. Een koelie werd verwond. FIN AN CTEELE GEVOLGEN. LONDEN, 29 Mei. Aan de „Daily Tele graph" wordt geseind dat voor een groot bedrag aan kapitalen naar België uit Frank rijk is gebracht. De oorzaak ervan is de verhooging der belastingen ingevolge de nieu we wet van 31 Maart De Belgische bankiers beloven hooge renten om 'tFransche geld voor Belgische doeleinden, zooals voor de industrie en de uitbreiding van handelsverkeer te ge bruiken. Op deze wijze is sedert 31 Maart een bedrag van 770.000.000 francs Fransch kapitaal in Belgische handen. Er bestaat geen uitzicht zoo verneemt het blad verder, dat deze toestand een einde zal nemen, tenzij de wet veranderd wordt. UIT ALBANIë. PARIJS, 29 Mei. Volgens een telegram uit Hurazzo aan de Matin heeft men den indruk dat de toestand zich verslechterd heeft. De internationale commissie heeft zich naar Pirana begeven, om onderhandelingen aan te knoopen met de opstandelingen. De commissie zal een bijeenkomst voor de op standelingen beleggen om algemeene beraad slagingen te houden over de eisehen der op standelingen. (Opgegeven d«t»r „DE SPAARNEBANK". Nienwe Gracht 16 (Telefoon 2388). Alhier). Koereen van latere ongeveer 2 uur. koersen. 73®/. 64''- 60 29 26®/, 10i/2 1*4 178/4 20 243/, 98 167®/, 651/, 771/, 714/,6 40ys 98Qj 120 26 230 88 187ife 113 48 21/, 73"/t6 641/2 50i.g 28t/g 26®/, 16®/g 121/4 17®/, 20 24 u/M 146/16 62R' K 625 981,- 119 234 48 SCHIEDAM, 28 Mei. Moutwijn f 11.50, Je never f 15.50, Commissie f 10,25. Stemming prijsh. Spoeling f 0,80. Graanspiritus f 19,25 —19,75. Melasse f17. Ruwe Spiritus f 8'/^ —9.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7