DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Veni sancte Spiritus.... TP. W. Trweefiuyser?. Fejef.ma STA03 MIE U W S. 13 artejjorjssrr27. (Cinsferhuisvest 29-S9-33, Hairism ELR3TE BLAD, Zaterdagavondpraatjes, ZATERDAS 30 «EI 1984 39ste Jaargang &o« 8452 ABONNEMENTSPRIJS» Per 3 maanden voor Haarlem -- ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ls gevestigd (kom der gem1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers Supeiux wan ftedaotia an Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 8428. PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Baiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). Alle betalende abonnó's op dit blad, die In Het bezit eener verzekeringspolis zltn, *Un volgens do bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voon GULDEN bij ftffl GULDEN bij 4ffl8jf| GULDEN bij verlies van eea a ®Hii verlies van ISilffl' verlies van GULDEN bij Hfflft «trrnmri... fflüü GULDEN b« W ga»fg GULDEN by Iftgl GULDEN b« gfë f GULDEN bü GULDEN by verlies van één anderen vinger. De aitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" te Schiedam. Dit nummer bestaat uit zes bla den tu. o. de öfïiciëele Kerk- iijst en het Ge II u s t r e e r d Z o n- ciaqsblad, in 3 bladzijden. AGENDA. 1 Juni. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond vergadering Transportarbeiders. Vergade ring slagers. Bestuur schoenmakers. Verga dering sigarenmakers. Algemeene vergadering op Maandag 1 Juni des avonds 8'A uur in St. Bavo, waar als spreker zal optreden de heer Koch van Am sterdam. Deze vergadering zal door zang en voordrachten opgeluisterd worden en dienen als propaganda voor de afdeeling Fabriek-, Haven- en Transport. Muziek in den Hout half drie Haarlem's Muziekkorps. Brongebouw 8 uur Haarl. Muziek korps. Concert. Melkinrichting van Bruggen Con certen. AGENDA. 2 Juni. Gebouw St. Bavo R. K. Volkshond Bestuur Timmerlieden. Bestuur Schilders. Teyler Museum Tentoonstelling van leekeningeh, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat i9 Geopend-eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Die zucht heeft getrild, al weken lang, op onze lippen en in ons hart. En evenals de Apostelen en de leerlingen des Heeren vóór den dag dat de vuurvlammen van den Geest Gods lichten zouden boven hunne hoofden, zich voorbereiden in angstige ver wachting, zoo ook hebben wij ons in de liturgie der Kerk dagen lang reeds voorbereid op de komst van dien Heiligen Geest die de Vertrooster is en verlichter onzer harten. En nu, op Pinksterdag, nu is het dan weer de dag, waarop de bede „kom Heilige Geest" op stijgt over heel de Christenwereld: „Veni sancte Spiritus!" zoo klinkt het nu in luiden jubelzang door onze kerken, en in ons hart jubelt het nu: kom Heilige Geest, Heer en Vertrooster, gever van alle gaven en verlichter der harten, kom!.... Niet te onpas is die bede in onzen tijd. Daar te Jeruzalem, in het Coenaculum, had den de Apostelen en de leerlingen dagen lang gezeten in angstige spanninghet waren -droeve dagen voor de discipelen en hoe menigeen jtal er niet geweest zijn, die in kleinmoedige vreeze de toekomst zwart inzagMen had den Heiland, dezen Heer op Wien zij gehoopt hadden, gedood en alles spande nu samen tegen hen. En die kleine kudde, die zoo pas al de deuren had gesloten uit vreeze dat er iets slechts tegen hen zou worden ondernomen, wist niet hoe dat alles zou afloopen en wachtte bang. Toen kwam de Vertrooster en de Geest, die waarheid is en sterkte. En met één slag werden die arme visschers, die zich niet konden meten met de „intellec- tueelen" des volks, die wel vreemd stonden in deze omgeving waar alle landen en alle talen sfcrtegenwoordigd waren, mannen van de daad *n van het woord, die trots alle samenspanning niet vreesden openlijk te belijden de waarheid, die niet vreesden te zeggen wat ze meenden dat gezegd moest worden voor de glorie van God en de verbreiding van het Evangelie. En ziet: van dat oogenblik af, toen de Geest Gods vol geruchte zooals de Heilige Schrift verhaalt nederdaalde over de schare der leer lingen, stonden die arme, onwetende mannen des volks pal tegenover de wereld en zelfs tegenover de geleerden en de machthebbers van hun eigen volk, die hen en den Christus Dien zij predikten, bestreden En van dat oogenblik, van den Pinkstermor gen af is de glorie van Gods Kerke, die duren zal tot aan de voleinding der eeuwen, voort gegaan tot op onze dagen Dat Pinkstergebeuren is een les voor ons óók, en een reden van kalm, vertrouwend gelooven in de zegepraal der waarheid van ons heilig geloof. Ook in onze dagen zijn er velen, die met angst en vrees, met zekere kleinmoedigheid misschien, neerzitten en bang zich afvragen: wat zal er gebeuren met de Kerk, wat zal de toekomst zijn van dit alles? Doch de Heilige Geest, die mèt de Kerk is, leeft en waakt. Het wonder van den Pinksterdag hernieuwt zich onophoudelijk in die wonderbare schutse, die God-Zelf heeft beloofd aan en houdt over Zijn Kerk: non praevalebunt, wat stormen ook uiterlijk en innerlijk de Kerk beroeren mogen, hoe de vijanden ook aanvallen, hoe geweldig ook de golven opklotsen: de rots van Petrus staat En de geest Gods die leeft in Petrus en zijn opvolgers, de Heilige Geest die spreekt door den mond van den Paus, is het onvergankelijk fundament der Kerk'tot aan het eind der tijden, en tevens voor ons de zekerheid dat wij gerust kunnen zijn, zoolang wij ons zonder uitvluchten, nederig en ten volle, onderwerpen aan onzen Paus en aan onzen Bisschop, die dóór den Hei ligen Geest geïnspireerd, onze leiders zijn op den weg der waarheid. Dèt moeten op het Pinksterfeest de gedachten zijn die ons vervullen. De zekerheid van ons Heilig Geloof, gewaar borgd door den Heiligen Geest, die de waarheid is en de sterkte, die ons vertrouwen doet tot het uiterste en die met zijn zevenvoudige gave neer daalt over onze hoofden op dezen Pinksterdag, als wij- nederig vragen om zijne komst, die zekerheid is onze kracht En mèt die zekerheid onzer overtuiging bid den wij op dezen Pinksterdag. Veni sancte Spiritus Kom, Heilige Geest, kom over onzen Heiligen Vader den Paus, geef hem sterkte en kracht tegen zijn vijanden, die de vijanden zijn der Kerk, en behoud hem nog lang voor Uwe ge- loovigen. Kom, Heilige Geest, kom over onzen hoog- waardigen Bisschop, wiens jaardag wij zoo juist met een afzonderlijke bede tot God hebben ge vierd, en geef hem wijsheid en kracht ten heil der kudde die hem is toebetrouwd. Kom, heilige Geest, kom over ons allen en leer ons in dezen tijd van beproeving den goeden weg der waarheid, en geef aan ons, als aan de eenvoudige Apostelen, den moed en de kracht om zonder aanzien des persoons Uwe waarheid, die wij door onze van God gestelde leiders kennen te verbreiden en voor te staan. Kom, heilige Geest, kom over ons allen, en het aangezicht der aarde zal vernieuwd worden zooals het was toen God nog het begin en het einde was van alles wat de menschheid onder nam kom over ons opdat wij medewerken met uwen Plaatsbekleeder op aarde om de wereld te hernieuwen in Christus Haarlemsche Alledanjes No, 1343. EEN INTRODUCTIE EN EEN VERZOEK. AV ij lcomen bij onze lezers en lezeressen. van allen stand en allen stiel, een bezoek introduceeren. En wel om maar met de deur in huis te vallen van de propagandisten van den R. K. Vrouwenbond. Daar zijn over dien Vrouwenbond en zijn arbeid nog heel wat legenden ver spreid. Een der meest-verspreide is dat do R.K1. Vrouwenbond de vrouwen en moeders uit hun werk en. uit hun huisgezin zou ha len, dat er „feminisme" zou inzitten, en zoo al meer. Die praatjes zijn gebaseerd op onwetend heid ofkwaadwilligheid. De R. K. Vrou wenbond w i 1 geen feministen of suffragettes kweeken, maar wil wèl cle vrouwen wat méér en noodige belangstelling inboezemen voor sociale en .maatschappelijke zaken, wil in den charitatieven en socialen arbeid der katholieke vrouwen eenheid brengen, wil de organisatie van de vrouw krachtig maken. Als men dót begrijpen wil, ziet men dat van feminisme, en ook' van vergaderings woede en uithuizigheid in den R.K. Vrou wenhond geen sprake is. Maar wie dón de maatschappelijke toe standen en verhoudingen ook kent, wéét dat de R.K. vrouwen ten onzent nog maar al te veel van éénige medewerking aan openhaar Istreven afzijdig blijven! Welnu, dat moet en dat kón anders. En daarvoor komt nu ,de volgende - week, de R.K. Vrouwenhond aller medewerking vra gen! De Propagandacommissie zal de zware taak beginnen, om leden en donateurs te werven voor deze noodzakelijke organisatie. Géén enkele katholieke vrouw m'a g eigen lijk in dezen Bond ontbreken, en wie de ge ringe contributie (f 1 per jaar) kan betalen, zij blijve toch niet achter I Als we nu nog mededeelen dat donateurs minstens f 2.50 per jaar betalen, en men bescherm heer of beschermvrouw wordt voor f 25 heb ben wij, gelooven wij, de propagandisten die zullen komen, genoegzaam geïntrodu ceerd bij onze lezers. Wij voegen er bij onze hartelijke wensch en ons dringend verzoek, dat men aan den drang der d lames-propagandisten zal gehoor geven, en dat, wie er maar kan van onze katholieke vrouwen in Haarlem,1 geen enkele zich aan dit nuttig en noodig werk der R.K. Vrouwenorganisatie zal onttrekken! DE A. S. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisterenavond hielden de leden der R. K. Poli tieke Propagandaclub in „St. Bavo" revue, met het oog op de a.s. verkiezing. PrachtigZij heb ben de wapens aangegord. Nu niet voor 't eerst; maar nu wel voor goed! Moge de zege bij de a.s. verkiezing hun overwinning en belooning zijn. De heer Visser leidde de vergadering en aan 't slot sprak Mr. J. B. Bomans, ongevraagd, zooals hij opmerkte, was zijn spreekbeurt op de agenda geplaatst, een kort woord. Mr. J. B. Bomans vertolkte den indruk van de vergadering wel toen hij in den aanvang zeide dat het werkelijk genoegen doet zooveel midden standers onder de propagandisten te zien, maar toch, merkte hij zeer terecht op, zit het echte feu sacré er nog niet in. Zij moeten nog meer bewerkt worden en meerderen moeten hun krach ten geven. Dan constateert spreker dat de propaganda club de eerste verkiezing tegemoet gaat; de eerste verkiezing nl. met de gereorganiseerde propagandaclub. Wat nu komen gaat is gloed nieuw en hij knoopte er den wensch aan vast (die voorzeker allen uit het hart was gegrepen) dat de eerste vuurproef een overwinning moge bezorgen. Mr. Bomans verklaarde verder niet te weten of het jaar 1913 nog nawerkt; hij gelooft niet dat de sympathie reeds naar rechts is overge held. Het scherpe, het ontzaglijk scherpe van 1913 evenwel is weg. De leugen is aan het licht gekomen door de werking van het ministerie. De breede lagen van het volk voelen zich tot in hun CCCXLIX. De nieuwe tramlijn, en hoe we er straks niet meer uit wijs zullen kun nen worden, Ondervindingen van een tramconcessionaris, en waarom je ddt niet voor je pleizier behoeft te Xljn. Een goede raad voor niets, en de vraag of we ons niet belachelijk maken. Twee dingen die mij spij ten en mijn zegenwensch tot slot. Wfr hebben weer een nieuwe tramlijn, tfründert wel niet, dat je, als je goed en wel wnaia aP 01 -Je zit en Je hebt je kaartje JNuaaid voor een civielen prijs, met een vierdui- wnstuk aan den conducteur, al op de plaats bent waar je wezen moet, - het is dan toch een T ,niet waar- en dat wil wat zeggen. Ik tel dan ook voor, dat we hier maar net gaan1 doen Ms in groote steden, en dat we aan onze tramlijnen nummers gaan geven, anders houden ze ud e'kaar. Vooral niet, omdat we er over veertien dagen wéér zoo'n „lijn" bij krijgen, en zoowaar alwéér een naar Overveennaar de Overveensche grens althans. Heel veel succes voorspel ik die nieuwe lijn zeker niet, en het feit dat ze „geopend" zal worden dwingt mij eerbied af voor de heeren van de Noord-Zuid-Holland- sche, die al heel wat ondervonden hebben sinds ze de exploitatie van de concessie, die de gemeen te I laarlem jaren lang zoo hard heeft verlangd uit handen te geven, op zich hebben genomen! trouwens: de laatste ondervinding van die hee ren is óók al niet de beste: zelfs voor dat snert- lijntje naar halfweg Overveen is de permissie maar tijdelijk: we hebben die heeren vast, en we zullen het ze laten voelen, zeide de heer Slingen- berg zoo ongeveer in den gemeenteraad! Voor je pleizier behoef je ook alweer geen concessiona ris van een electrische tram te wezen, dat ziet men uit deze historie voldingend, niet waar? Intusschen zou ik toch aan de maatschappij, die van de week met haar nieuwe train naar Over veen is gekomen, wel eens in gemoede een raad willen geven len beste van haar verkeer. En dat is het volgende: die maatschappij heeft het ver nuftige idéé gehad, om behalve de gewone kaartjes Station-Overveen vice versa, en de ge wone „pasjes", die we allemaal kennen op 'de twee lijnen naar Overveen en naar Bloemendaal diepste gemoed bedrogen. Er komt een oppositie geest en die werkt ten vocrdeele van Rechts. De kentering is nog niet volvoerd, maar wij zijn op weg. Komende op de as. verkiezing, ging spr. voort, dat wij nu den strijd ditmaal aanbinden in district I, dat niet het minste is. Hulde bracht spr. aan den leider van district I, den heer Brinkinann, (applaus), en hulde ook aan den heer Visser, clie voorzitter gebleven is ook van de gereorganiseerde propagandaclub (applaus). Welkom heette spr. ook de beproefde krachten uit de oude propagandaclub, die zich weder voor de nieuwe disponibel stelden. Dan constateerde de heer Bomans, dat er een heid in de gelederen is: de Christelijk-Histori- schen, Anti-Revolutionairen en Roomsch-Katho lieken werken samen. Inderdaad is de coalitie bij parlementsverkiezingen nuttiger, maar het is dwaasheid om de politiek bij de raadsverkie zingen uit te schakelen en daarom verheugt het spr. dat de Cbr.-Hist. niet zijn ingegaan op te vroege publicaties en allen de candidaturen heb ben gesteund. Dan constateert spr., zich meer bepalende tot de R. K., dat alle standen de candidatuur van den heer Klein zullen steunen. Dankbaar is spr. gestemd jegens Mr. Heer- kens Thijssen, die in de R. K. Kiesvereeniging, met kracht en mooie woorden, de candidaatsfel- ling van een arbeider, de candidatuur van den heer Klein, verdedigde en steunde. De arbeiders zullen natuurlijk den heer Klein stemmen. Deze candidatuur is hun als uit het hart gegrepen. Ook de middenstand zal dat doen. Aan den middenstand is wel eens getwijfeld. Dat moet nu uit zijn, roept spr. uit. Spr. weet het nu zeer zeker, door alles wat hij heeft gehoordvan dien kant dreigt niet het minste gevaar. En mocht de verkiezing niet op een overwinning uitloopen, men wijte dat dan niet aan dien ouden breuk, men wijte dat dan niet aan den middenstand, maar erkenne dat de rechtsche partijen de meer derheid niet hebben kunnen halen. Spr. constateerde verder dat er enthousiasme is en waarschuwt er voor dat enthousiasme niet te laten verflauwen, niet door ingezonden stuk ken, niet door pamfletten. Wij zijn nu den goe den weg ingeslagen. Wij moeten er op vooruit. De overwinning moet de aureool, de zegekrans vormen voor onze georganiseerde propaganda club, roept spr. uit. Op den avond der verkiezing moeten wij een jubel-ouverture kunnen doen hoo- ren. Verder sprak de heer Bomans over stemplicht] der kiezers en betreurde natuurlijk dat er nog zoovele flauwe zijn, die van de stembus weg blijven. Hilariteit verwekte de voorstelling, die spr. gaf van het oogenblik, dat deze kiezers, die hun stemplicht niet deden, aan de deur van den Hemel zullen komen. Spr. noemde het zelf een naïeve voorstelling, maar het was toch niet on aardig. Als ze aan de poort des Hemels zullen komen, waar Petrus ze moet ontvangen, zal O. L. Heer tegen Petrus zeggen: Daar komen ze nou, ziet, daar heb je ze die nooit gestemd hebben! Toén Ik ze vroeg om een straatje ver te loopen om hun kiesplicht te vervullen voor het behoud van den godsdienst, voor goed onderwijs enz., om Mij hoog te hou den, toen kwamen ze niet! Maar nu, nu er wat te halen is, nu de Hemel te bekomen is, nu zijn ze er als de kippen bij! Petrus, je weet er alles van! De propagandisten moedigde spr. dan aan met opgewektheid te werken voor Klein en Petrie, voor Petrie en Klem. Deze twee candidaturen moeten één zijn, en te zorgen dat de candidaten er bij eerste stemming komen! (Applaus). De heer Visser dankte den heer Bomans voor zijn aanmoedigende woorden. Na de rondvraag werd de vergadering geslo ten. Er heerschte een uitstekende stemming. KAMER van KOOPHANDEL EN FABR. In de jongste vergaderingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken.werd naar aan- iets nieuws te verzinnen. Ze geeft namelijk, zoo hoor ik, aparte kaartjes uit van Overveen', via de Schoterbrug naar Bloemendaal! Voor een dubbeltje, of met een tienritten-kaart voor zes centen, kan je dat reisje maken. Dan ga je b.v. in Overveen op de tram, en voor je je neus gesnoten hebt, ben je op de Schoterbrug bij het viaduct. Dat duurt drie minuten ongeveer. Dan blijf je aan de Schoterbrug twaalf minuten wachten op de tram naar Bloemendaal, en als die eindelijk komt, ben je zeven minuten later in Bloemendaal. In de andere richting is het reisje precies even lang. Zooals men ziet, een heel afwisselende reis voor je dubbeltje! Maar er is hierbij toch iets niet in den haakWie goed kan tellen, ziet dat de heele „reis" twee en twintig minuten duurt op z'n minst, doch dat men daar van twaalf minuten moet wachten bij de Schoter brug. Welnu, dat vind ik niet zooals het hoort. Als je je geld ervoor betaalt, en je moet langer op de straat staan dan dat je rijdt, dat gaat niet op. Maar bovenal heb ik er bezwaar tegen, dat je «iet „onderdak" bent: wie vanwege den regen b.v. of het slechte weer nu eens niet in die tien minuten die het vordert, van het Overveen sche tramhuisje naar Rusthoek wil wandelen, en liever een half uur over Haarlem wil omgaan, leiding van het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad, waarin wordt medegedeeld dat de Minister van Waterstaat afwijzend heeft beschikt op het verzoek om bepalingen in het leven te roepen, waardoor het mogelijk gemaakt wordt postpakketten van grootere afmeting en hooger gewicht dan tot nu toe naar het buitenland te verzenden, besloten gegevens omtrent .het gewicht en de grootte van postpakketten in andere landen bij verzending naar het buitenland, ter be schikking der Kamer, in handen te stellen van bovengenoemden Raad. Vervolgens werd besloten den Directeur der Invoerrechten en Accijnzen te vragen, Haar lem aan te wijzen als losplaats van goederen bij invoer ter zee. In de vergadering van 12 Mei deelde de heer de Clereq mede heden, in zijn kwaliteit van voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, op uitnoodiging van H. M. de Koningin, den tocht medegemaakt te hebben door het Spaarne ter kennisneming van Haar lems industrie. H. M. had de door de Kamer uitgegeven brochure over de spoorweghaven gelezen en nam met belangstelling kennis van de verschillende inlichtingen, die de voorzit ter Haar mogen verstrekken. Daags te voren had de Directie der HaarL Machinefabriek v.h. Gebr. Figée verschillen de autoriteiten, waaronder ook de voorzitter der Kamer, in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in de nieuw gestichte fabriek aan het Noorder-Spaanre. De voorzitter, hoe- we] verhinderd geweest zijnde, bracht hulde aan de Directie voor de totstandbrenging van deze nieuwe inrichting. Ook van het bestuur van de tentoonstelling, in het leven geroepen door de afd. Haarlem van den R.Iv. Volksbond ter gelegenheid van haar 25-jarige bestaan, had de voorzitter als zoodanig een officieele uitnoodiging tot be zoek ontvangen, waaraan door hem gaarne was gevolg gegeven. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van Mr. D. Fock, afgevaardigde der Tweede Kamer voor het district Haarlem, waaruit blijkt dat de Minister van Water staat geen termen kan vinden om mede te werken dat voldaan wordt aan het reeds meermalen voorgedragen verzoek der Kamer, om de treinen 51 en 54 (Amster damBrussel—Parijs en omgekeerd) te Hnai*- lem te doen stilhouden tot het in- en uitlaten van reizigers. Het concept-jaarverslag der Kamer over het jaar 1913 werd goedgekeurd. DE FIETSTOCHT VAN HEDENAVOND. Men verzoekt ons mede te deelen dat zij, die nog wenschen deel te nemen aan de propaganda- fietstocht op hedenavond door district I, verzocht worden om 6 uur aanwezig te zijn in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraal. BEZOEK KANONNEERBOOT. Heden arriveerde alhier Hr. Ms. kanon neerboot Das, commandant luit. ter zee le klasse L. R. J. Quant, komende van Hoorn. Het vaartuig zal gedurende de Pinksterda gen hier ter stede vertoeven en heeft lig plaats genomen aan den Koudeuhoru. EXAMENS LAGER ONDERWIJS. Gisteren zijn geëxamineerd 8 mannel. can didaten. Geslaagd: D. P. van der Togt, te Vijfhuizen: J. Veenendaal te Leiden; E. C. Verplanke te Sloten; H. Versluüs te Leiden; G. J. de ries te Zaandam; D. Vros te Leiden. kijkt leelijk op z'n neus, als hij de grootste helft van dien tijd moet „buiten-staan" op de straat! Wil de maatschappij dus pleizier hebben van hare goedkoope rondreisbiljetten Overveen Bloemendaal, dan moet ze noodzakelijk een wachthuisje inrichten aan de SchoterbrugDaar kan ze niet van af, anders voorspel ik haar, dat ze met de kaartjes OverveenBloemendaal zitten blijft! Is dat nu geen goede raad? Maar ik vrees, dat men er niet van hooren wil, zooals men trouwens ook vroeger nooit hooren wou, toen ik er op aandrong, dat onze tramexploitatie of wel in ééne hand zou komen, ofwel van gemeen- tewege zou moeten geschieden. En nu vraag ik: maken wij ons met al die vlak naast elkaar liggende en elkander beconcurreerende tram lijntjes eigenlijk niet een beetje belachelijk? Waarvoor in 's hemelsnaam zal dat tramspoor op den Zijlweg ooit dienen, behalve voor een enkele die zoo'n klein eindje niet loopen kan of loopen wil? Een tram moet, zoo heb ik altijd gehoord, door de behoefte gevraagd worden, doch aan een lijntje tot halfweg den Zijlweg heeft niemand behoefte. En nu zal men zeggen, dat later de rest moet komen en dat dit maar een begin is, ik weet het. Doch dan zeg ik, dat men liever met de heele zaak had moeten wachten, dan ons nu door zulk een miniatuur traject, eigenlijk een beetje in het zonnetje te zet ten. Enfin, laten we allebei de tramlijntjes maar een goed succes toewenschenals ze allebei eigenlijk nog maar beginselen zijn van latere verdere uitstrekking, dan zullen we, als het be gin slaagt, misschien de uitbreiding ook wat vroeger krijgen. Het spijt me alleen maar, dat we aan den kant der stad waar we er nu juist het mééste behoefte aan hebben, géén electrische tram nog hebbennaar Heemstede toe, en óók dat door onze zonderlinge exploitatie- en conces siemanier een Haarlemmer nog goedkooper van het Zuiden der stad naar een andere gemeente rijdt, nl. Schoten, dan hij per tram naar zijn eigen gemeente kan komen (het Kleverparkkwar- tier). Is dat niet iets om te overwegen? Intus schen, waarde lezeressen en lezers, als besluit van dit praatje mijn hartelijken wensch: Zalig Pinksterfeest! 30 MEI. KHE HURLEMSCl Mi «MUt- ill '-S-* 400300 T5.-J 150 110 ar 60 asr 15 y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1