DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. tv STtveehuitsen. 'Qar/eJ/orJssfr 27. £~eJe/J770. EEB3TE BLUB. STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. Kindephuiswest 29-31-SS v Haarlem Centrale Kiesvereeniglng Katwijk-Leiderdorp. fllHSDAG 2 JtSÜI 1914 39ste Jaargang No» 8453 iureiaiix van Bsdaeiia en Administratie intercommunaal Telefoonnummer S4IË. ABONNEMENTSPRIJS» Per S maanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (som der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 003 PRIJS DER ADVERTENTIëNj Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et» per regeL BuitenL 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). GULDEN bij levenslange ongc schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolis ziiri, ziin volgens de bepalingen op de polissen»vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN' bij 8 GULDEN by £1 GULDEN bij GULDEN bij overlijden. verlies van een hand of voet. GULDEN bij .verlies van één oog. verlies van één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. Do uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLLANDSCHE ALGEMEENE .VERZEKERINGSBANK'' te Schiedam. I»it nummer bestaat uit tw 3 WatiEii. AGENDA. 3 Juni. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Vergadering Bleekers. Kleermakers. In den Hout 8 uur Haarlem's Mu ziekkorps. Concert. St Vincentius-bibliotheek N. Groen markt 's avonds van 7)4—9 uur geopend. Teyler Museum Tentoonstelling van leekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling vau Teyler's museum, portretten, portret- scheiscn en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Hh Katwijk—Leiderdorp. De vergadering van Pinksteravond heeft dan het hartelijk-gewenschte succes geleverd1: de kath. kiezers van het «District, hun meer der recht op eigen vertegenwoordiger hand havend, hebben de eenheid bewaard der Ooa- iitie, den tegenstanders geen reden tot „Scha de!: reu de" gegeven en zelfs 'tplan om zich af te scheiden van den Algem. Bond laten varen. Dat laatste zou bij een volgende verkiezing cöcli geen vrijheid geven, om eigen weg te gaan, zooals prof. Aengenent duidelijk aan- Noonde, en dus bestond er ook geenerlei ra aien meer voor. De deugdelijke politieke organisatie en dis cipline der katholieken is hier weer sohitte- rend aan het licht gekomen. Wij helbben ver leden week gezegd (lat men hier de pees tot net uiterste spande: de uitmuntende hoeda nigheden onzer organisatie en de uitsteken de trouw der katholieken hebben deze maclits- proe!' schitterend doorstaan! En het resultaat van deze vergadering is óók bereikt, dóórdat er mededeelingen zijn gedaan over de actie en de politieke verhoudingen: men heeft van de zijde onzer leiders het volk inzicht gegeven in de politieke verhoudingen: óók <lit is een feit, dat loeren kan. Mlet vertrouwen ln het kiezersvolk van de zijde der leiders komt men het verste, en wij durven dan ook zeg gen dat de gebeurtenissen in dit district, na het bedanken van den heer van Wassenaer van Catwijck voorgevallen, im groszen und ganzen de Katholieke partii zéér heb ben versterkt en de eenheid vaster gemaakt. Nu gaat dan ook eenieder, gegeven woord getrouw, den strijd in om dezen zetel in de Tweede Kamer te winnen voor Dr. J. TH. DE VISSER. Haariemsche Alledagjes No, 1344. DE K. v. K. De K. v. Kwie thuis is in de formule weet dat er mede bedoeld wordt, de Kamer van koophandel en fabrieken, 'tis immers ;e woon te iu onzen tijd, om alle namen te be korten en in samenvattingen van eerste let ters te spreken? De K. v. K. dan. Dat lichaam werkt herhaaldelijk goed en> gunstig, geeft dikwijls mooie adviezen, vraagt om allerlei nuttige zaken, heeft ook vaak gunstige successen. Maarwc constateeren het telkens: be langstelling in de stad is er niet voor. Nu ja, de enkele industrieelen die erin zitten of druk mee te praten ihebben, die weten iets ervan. Maar de handel, de Middenstand, blijft van de K. v.- K. koud1, en ook koud er voor. En juist de handel kon van adviezen, vragen, verzoeken etc. door die kamer gege ven of in te dienen, zoo véél profileren. Wij gelooven dat dit aan twee dingen ligt» Vooreerst aan de samenstelling der K. v. k. waarin een actief en voortvarend, man uit den handeldr ij venden middenstand nog zeer goed een plaats zou verdienen. Maar hoofdzakelijk en meer nog: aan de wijze van werken der K. v. K. Ze vergadert eens in de maand op een avond ten stadhui»©. Een onderonsje: eysieem-oude-pruikentijid. Niemand is erbij, publiek wordt niet toe gelaten, de pens evenmin. En dan^later, véél later, komt er „een venslagje", dat met alle permissie giezegd in denzonden „oude-pruiken"-stijl is opgesteld. Zoo kregen we Zaterdag ter publicatie het .verslag van 7 April en van 12 Mei!.. Wij houden vol, de K. v. K. kon nog veel meer doen voor den handel dan ze nu doet, als ze wat moderner en wat soepeler werd! HOOFDEN VAN SCHOLEN. Zaterdag had in de tuinzaal van café Brink maan de algemeene vergadering plaats van de provinciale vereeniging „Noord-Holland" van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer H. Spruitenburg. Na afloop werd een bezoek gebracht aan het Frans Hals-Museum en daar na werd gemeenschappelijk gedineerd. PERSONALIA, De lieeren Jos. v. d. Griendt en H. C. Bouw man, alhier slaagden te Amsterdam voor het. examen ter verkrijging van het (liploma- hoekhouden voor de vereeniging van leeraren. INDUSTR1EBANK. In de Zaterdag gehouden aandeelhoudersver gadering van de Industriebank te Haarlem is het jaarverslag goedgekeurd. Daarin wordt op gemerkt, dat ten gevolg van de algemeene ma laise op financieel gebied in het afgeloopen jaar, door de Bank niet werd deelgenomen in nieuwe zaken, en dat de Bank zich beperkte tot het administreeren harer fondsen en tot het behee- ren van enkele zaken, waarin de Bank finan cieel betrokken is. Uitgekeerd kan worden een dividend van 4 pCt. N. V. HANDEL-MAATSCHAPPIJ VAN A. RESINK TE HAARLEM. Het dividend werd bepaald op 10 pCt. Be sloten werd eene geldleening aan te gaan voor den bouw van eene fabriek en kantoren. Tot commissaris werd herbenoemd mr. E. J. C. Goseling. EXAMEN-COMMISSIE TALEN M. O. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is bepaald, dat de commis sion, die in 1914 worden belast met het afnemen der examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting zullen hou den voor het mondelinge gedeelte te 's-Graven- hage en voor het schriftelijke gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen, zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal, dr. J. J. Salverda de Grave; tot lid en voorzitter van de commissie voor de Hoog duitsche taal, dr. B. Symons; tot lid en voorz. van de comm. voor de Engelsche taal, dr. J. H. Kern, allen hoogleeraar te Groningen. Verder tot leden voor de Hoogduitsche taal ojn. dr. L. Polak, leeraar aan het gymnasium te Haarlem; Voor het Engelsch tot plaatsv^rv. leden mej. S. C. Land, leerares gymnasium en H. B. S. 3. j. c., alhier en C. B. A. Proper, leeraar aan de H. B. S. met 3 j. cursus. Voor het Fransch: tot lid. mej. J. Bredius v. Berlekom, leerares middelb. school voor meis jes, alhier; tot plaatsverv. lid de heer A. J. Fehr Jr., leeraar an het gymnasium alhier. FRANS HALS MUSEUM. Donderdag werd gehouden de jaarlijksche al- meene vergadering der Vereeniging tot uitbrei ding van de Verzameling van kunst en oudheden in het Frans Halsmuseum der gemeente Haar lem. Uit de verschillende, bij die gelegenheid door den voorzitter, jhr. Ch. van de Poll ver strekte mededeelingen bleek, dat de toestand der vereeniging bloeiende is. Zij telt thans, met de vermeerdering in 1913 93 leden. Toetreding van belangstellende kunstvrienden blijft altijd zeer gewenscht. Het beschikbaar kapitaal is ta melijk ruim. In het vereenigingsjaar werd aangekocht en aan de gemeente geschonken een schilderij „Stil leven" door den Haarlemschen meester Jan Jansz. Van de Velde (16201660) van wien nog geen wexk in het museum voorhanden was. Prof. Jhr. dr. J. Six te Amsterdam, vereerde ten behoeve van de kunstverzameling der ge meente, drie linnen-damast servetten, schitterende proeven van weefkunst, een tak van nijverheid, waarin men het hier te Haarlem, in de zeven tiende eeuw tot een ongekende hoogte had ge bracht. Het eene servet is geweven in 1602 door Paschier Lamertijn voor koning Christiaan IV van Denemarken, het vertoont het wapen van dien vorst, zijn naamcijfer en nog verdere ver siering: de twee andere, met „Visschen en Krab ben", en met „Orpheus onder de dieren" zijn vervaardigd door Quirijn Jansz. Damast. Van de oude Haariemsche weverij bezat het museum tot heden niets. Het bestuur der Vereeniging heeft nu lijsten met glas laten maken om de servetten daarin te plaatsen en zoodoende ze naar etsch ten toon te stellen. Van jhr. Ch. F. van de Poll werd voor het museum ten geschenke ontvangen een vrouwe portret uit het begin der 16e eeuw, eene wel kome vermeerdering van de primitieven, in tame lijk aantal reeds aanwezig. Ia het bestuur der vereeniging kwam geen verandering. De heer E. H. Krelage, aan de beurt van aftreding, werd met algemeene stem men als bestuurslid herkozen. GARNIZOENSBERICHTEN. Woensdag 3 Juni a.s. vertrekt van hier het III Bataljon naar de legerplaats bij Laren inet een extra trein van 9.13 v.m. De troep wordt per trein vervoerd naar Amsterdam, Rietlan den en zal van daar marcheerende de leger plaats bereiken. Aan de oefeningen welke du ren tot 12 Juni a.s. zal ook worden deelgeno men door de Ille Bataljons van de regimenten, Grenadiers en Jagers, 4de, 15e en 21e regiment infanterie. Den 15en Juni d. a. v. vertrekken de mili ciens dezer Bataljons met groot verlof. Voor het examen. Vaandrig te Amers foort afgenomen, hebben o.m. voldaan de mi licien-sergeanten B. Sluimers, W. Th. van Spanje en P. de Vos van het 10de Regiment Infanterie.' LANDWEEROEFENINGEN. Voor oefening moet op 5 Juni a.s. onder de wapenen komen het landweerplichtig kader der lichtingen 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 der compagnie 1. M. 1. Lw. A. en op 8 dezer de manschappen der lichtingen 1912 en 1913 dier compagnie. De plaats van efening en opkomst is Na arden. DE BRAND IN SOHOTEN. Bij den Zaterdag plaats gehad hebbenden brand op een terrein achter de woningen der Kloos ter- en Colensostraat, hebben vele bewoners, schade geleden. Van verschillenden zijn de kip pen verbrand, alsmede verschillende gereed schappen, die in de achter hunne woningen staande en nu verbrande schuurtje waren geborgen. Een enkele was togen brandschade verze kerd. De meesten zijn, wegens onvoldoende brandbluschmiddelen door de maatschappij ge- rooyeerd. DE ORAVESIEENENBRUO. Het verkeer over de Gravesteenenbrug i3 her opend. ALGEMEEN OVERZICHT. Het onheil, aan de „EMPRESS OF IRE LAND" overkomen wat lijkt het alweer langt geleden, dat schrikkelijk ongeluk 1 ia nu door de verhalen der geredden en de officieeele mededeelingen der kapiteins, al spreken die natuurlijk elkaar tegen, wat duidelijker geworden. Kapitein Kendall van de „Empress" ver klaarde bij het officieele verhoor van de commissie van onderzoek dat de „Storstad" zijn seinen beantwoordde, nadat zij op twee mijlen afstands gezien was. Toen de „Stor stad" tot op een scheepslengte was gena derd, had Kendall haar door den roeper toegeschreeuwd: „Achteruit 1" Tegelijkertijd was de „Empress" met volle kracht vooruit- gestoomd, teneinde te trachten een botsing: te vermijden. Nadat de botsing toch had plaats gehad en de „Storstad" achteruit was gestoomd, ondanks het verzoek van Kendall, trachtte deze de „Empress" op het strand te zetten, d emachines weigerden echter binnen drie minuten tengevolge van het binnendringen van het water. Kendall vertelde verder dat hij ,toen het schip zonk', van de brug in zee was gevallen en hij toeval door een boot werd opgepikt, waarmede hij onmiddelLijk ging zoeken naar drenkelingen. Hij bleef daarmede bezig tot den avond, tot er geen enkele meer te zien was. De boot had intusschen een groot aan tal drenkelingen opgevischt. Kapitein Andersen van de „Storstad" zij nerzijds gaf een andere voorstelling van za ken. Hij verklaarde dat zijn schip na de aanvaring niet achteruit is gestoomd, dat in tegendeel de „Empress" vooruit was geva ren, na de boeg van de „Storstad" te heb ben ingedrukt en daarna uit het gezicht was verdwenen. Verder zeide hij, dat onder de gegeven omstandigheden, toen de schepen elkander gezien hadden, de- „Storstad" volgens de regelen van de navigatie het recht had om haar weg te vervolgen en dat hij onmid dellijk na de ramp is overgegaan tot het'ver- leenen van hulp. De „Storstad" is te Montreal aangekomen. Zij was slechts licht beschadigd. Slechts en kele ambtenaren werden aan boord toege laten. Tegen kapitein Andersen is een eisch in gesteld tot betaling van 2 millioen dollar schadevergoeding aan de „Canadian Pacific". De „Storstad" heeft 350 man gered. Het meest samenhangende verhaal van de ramp wordt gedaan door den scheepsdokter der „Empress", dr. James Grant. Hij vertelt, dat de wacht op de „Empress" in den dik ken mist de „Storstad" zag die snel naderde. Kapitein Kendall die zich op de brug be vond, werd van het gevaar verwittigd en gaf de iioodige seinen. Het was echter reeds te laat en de boeg van de Noorsche stoom boot scheurde het middenschap van de „Em press" open over een groote lengte. Daarna voer de „Storstad" achteruit en onmiddellijk begon de „Empress" over té hellen naar stuurboordzijde. Het water begon reeds de machinekamers binnen te dringen. De matrozen begrepen dat het met de ,/Empress of Ireland" gedaan was en snel den naar de booten aan stuurboordzijde om die zoo mogelijk uit te zetten. Enkele booten kwamen in het water terecht maar kantel den. Door de helling van het schip gleden ver schillende booten tegen de railing, waar door verschillende personen gekwetst wer den. Officier Steele werd tusschen de railing en een der booten doodgedrukt. De bemanning deed op heldhaftige wijze haar plicht en de officieren gingen haar daarin voor. Zeventien minuten na de botsing ging do /Empress" onder en gedurende dezen tijd speelden zich hartverscheurende tooneelen af. De passagiers stonden in nachtgewaad op het dek, terwijl de temperatuur slechts even boven het vriespunt was en een on doordringbare duisternis en een zware mist de paniek nog verhoogden. Slechts enkele passagiers hadden reddinggordcls kunnen bemachtigen. Verschillende sprongen in het water en anderen die niet zwemmen kon den omknelden de railing in radeloozen angst Op de „Storstad" had men den omvang van de ramp begrepen en werden booten uitge zet, die weldra met schipbreukelingen ge vuld waren. Hartverscheurend was het geschreeuw van hen die niet medegenomen konden worden en die de „Empress" steeds dieper zagen zinken. Vijf booten van de „Empress" gin gen in de golven van de St. Laurensstroom onder. Ik bevond mij nog steeds aan boord van het zinkende schip, verhaaLde de dokter en trachtte de radeloozen te kalmeeren. Van uit de hutten klonken noodkreten. Vele eerste-klassepassagiers zaten door het indrukken van het middenschip in hun cabines opgesloten én konden niet ontsnap pen, weer anderen konden daar zij eerst één dag aan boord waren den weg naar het dek niet vinden. Ik zelf, vervolgde dr. Grant, bevond mij op het oogenblik der botsing ook in mijn hut en wilde toen ik het seinen hoorde en het gevaar begreep, mijn hut verlaten door den salon, maar toen dat onmogelijk bleek en het electrisch licht niet aanging, kroop ik naar het patrijsgat en wrong mij er doorheen. Iemand die op een touwladder stond hielp mij aan dek klimmen. Toen het schip nog meer ging overhellen viel ik in zee en zwom naar de „Storstad". De twee Canadeesche gouvernementssche pen Eureka'en Lady Evelyn, die door het draadlooze station te Father Point waren gewaarschuwd, zijn ondanks den mist met vollen stoom naar de plaasts van de ramp gesneld. „Nooit, vertelde iemand van de Eureka, heb ik zoo hard gevaren onder zulke ge vaarlijke omstandigheden. Maar onderweg hebben we daar geen van allen aan gedacht. Toen wij aankwamen, waar de ramp was gebeurd, 45 minuten nadat we vertrokken waren, zagen we de „Storstad", die booten had uitgezet om de schipbreukelingen te redden. Wij zelf waren een leege redding boot voorbij gestoomd, die was zeker losge slagen of had niet bemand kunnen worden. De Empress was al gezonken; 't was een warboel van allerlei drijvend wrakhout, waar aan zich schipbreukelingen vastklemden. Velen gilden van pijn en doodsangst. De eerste man dien wij redden leek krankzinnig geworden. Hij stelde zich aan als een ra zende en vocht met ons, maar we slaagden er toch in hem binnen boord te krijgen. Daar na redden we een vrouw die ondersteund werd door haar man. Hij was geheel uit geput en toen we haar vastgrepen, liet hij haar los en zonk meteen in de diepte weg, We hebben hem niet weergezien." Uit ALBANIë is niet veel nieuws. De vorst is er nog, en hij poogt met majoor Thomson wat orde in de janboel te scheppen. Majoor Thomson is tot stedelijk comman dant benoemd, en heeft met den vorst en het nieuwe kabinet besloten onmiddellijk van 1000 gendarmen, dat onder zijn bevel over te gaan tot de vorming van een corps geplaatst zal worden. De „Matin"-correspondent looft den heer. Thomson zeer; hij beschikt zoo zegt hij over groote diplomatieke en militaire capaci teiten en indien zijn adviezen opgevolgd wa ren, zou men waarschijnlijk de jongste ge beurtenissen niet te betreuren gehad hebben. Wat de vorming van het nieuwe korps gendarmen te Durazzo betreft zal het kader bestaan uit Nederlanders, terwijl de man schappen gekozen zullen worden uit de Mo hammedanen en de Christenen en voorname lijk uit de Malissoren, Mirditten en de stem men in de omgeving van Valona. Onder de opstandelingen is oneenigheid uitgebroken, zegt een Reutertelegram. En een ander meldt, dat de vorst Skoetari tot hoofdplaats wil maken, In FRANKRIJK hebben we een ministeri- eele crisis. Doumergue voelt zich niet opgewassen tegen de moeielijkheden van het oogenblik, en hedenochtend zal de ministerraad verga deren om zijn ontslag in te dienen. De correspondent van de Maasbode te Pa rijs seint, dat Viviani, de hemellichten-doo- ver en anticlericaal in het quadraat, de toe komstige premier schijnt te zullen worden HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdag na een uitstekende reis in goeden welstand te Soestdijk aangekomen. De Koninklijke familie is Zaterdagmid> dag om 3 uur 29 min. per SB. van 's Graven, liage naar bet Loo vertrokken voor het zo- mervei-blijf aldaar. LIMBURGSCHE KATHOLIEKENDAG. Gisteren is te Venray de Limburgsehe Ka tholiekendag gehouden, waarop behandeld werd het onderwerp: de genotzucht, in ver band met de Zondagsheiliging en de midde len om de eerste te beperken en de laatste te bevorderen. In de algemeene vergadering hield de Zeer- Eerw. Pater Borromaeus de Greeve de feest rede en sprak vervolgens Z. D. H. Mgr. L Schrijnen, bisschop van Roermond, een kort j woord, waarin bij wees op de klacht, zoo dik- j wijle gehoord, dat zoo weinig priesters komen I uit de betere families, waarbij zeker de ge- notzucht een voorname rol speelt. MgT. spoor- de den ouders aati de roepingen hunner kin- deren te versterken door oefeningen van gods- vrucht. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. De Hollandsche majoor Sluys is Zaterdag te Durazzo in ons vaderland teruggekeerd. DE ZAAK-BRINKMAN. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint dat Brinkman, beklaagd van moord op Fientje de Feniks, i6 vrijgesproken. Tegen bekl. was, gelijk men weet, de dood straf geëiecht. SLECHTE BEHANDELING VAN VREEM DELINGEN. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft prof. dr. B. D. Eerdmans, het Kamerlid voor Rotter dam III, tot den minster van Justitie de vol gende vragen gericht: le. Zijn de klachten van den heer Jules Ro- main over de bejegening, door hem en eenige hem vergezellende Fransehen in ons land on dervonden, die door bemiddeling van den Fransehen gezant tot de kennis van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken zijn ge bracht, reeds aan den Minister van Justitie medegedeeld? Indien dit niet ht geval is, wil de minister van Justitie zich van deze klach ten op de hoogte doen stellen? 2e. Vindt de Minister van Justitie in deze klachten aanleiding om middelen te ovexwe- 'gen, waardoor dergelijke gebeurtenissen, die j— als z« inderdaad hebben plaats gehad hoogst betreurenswaardig zijn, in de toe komst zooveel mogelijk zullen kunnen wor» den voorkomen? - (Van onzen eigen redacteur.) Op eersten Pinksterdag ten 7 uur 'savonds vergaderde iu het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond op het Rapenburg te Lei den de centrale kiesvereeriiging in het dis trict Katwijk—Leiderdorp. Voor deze vergadering was door het Cen traal Bestuur de navolgende circulaire ver zonden: Aan de besturen der plaatselijke R.K. Kiesvereenigingen. Woensdagmiddag laat bereikte ons het be richt, dat de Commissie van Accoord beslo ten heeft de candidaatstelling in de vaca ture voor de Tweede Kamer in het district Katwijk te doen blijven aan de partij, waar toe het afgetreden Kamerlid behoorde. De gronden waarom en de wijze waarop de Oommissie tot dit besluit is gekomen, zijn ons niet medegedeeld. Donderdagavond 28 Mei hield het Centraal Bestuur wederom eene goed bezochte ver gadering en besloot met algemeene stemmen aan de plaatselijke kiesvereenigingen te ad- viseeren: lo. Om, volgens het op de vorige Alge meene Vergadering, door de Afgevaardigden genomen besluit en volgens de schrille- EWIE HMKLEMSCHE CflORAIT 400 310 I5Q 100 00 IS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1