Nieuwe Haard. Courant. Posterijen en Telegrafie, Rechtszaken. Landbouw en Vissc erij. OVER HET PAARDJE GETILD. Vertrouwd Fnomsch dienstper soneel krijnt u he? best door een advertentie in de Lener en V nnt. dertijd aangeraden om paraffine te gebruiken voor de impregnatie, waarna de stof daarmede in de gevangenis te Soerabaja werd bewerkt. De heer Van Zijp had echter gehoopt, dat de paraffine, welke als afvalproduct niet gebruikt wordt en slechts 3% cent per kilo zou kosten, aan het doel zou beantwoorden, evenals de aan vankelijk gebezigde van dertig cent de kilo. Dat viel echter tegen, daar de afval-paraf- fine, bekend onderd en naam van waxresidu, door de zalfconsistentie alleen in aanmerking kon komen wanneer het smeltpunt omhoog kon worden gebracht door toevoeging van een andere stof, die evenals parafine het karak ter draagt van niet door zwaveldampen te wor den aangetast. In asrv alt heeft de- heer Van Zijp deze stof gevonden: door menging met waxresidu ver kreeg hii een keurig impregnatiemiddel, van slechts vijf cent de kilo. waardoor den lande ren voordeeltje is bezorgd van een groote vijf tig duizend rwdden. aannemende, tenminste dat het geraamde aantal aan te maken zeilen van vi'"T dn 'zend inderdaad voldoende zal bliiken. De heer Vis, eveneens te Malang, maakte voor d'o bewerking een eenvoudig en practisch t-wstol. De proef werd hüsrewoond door den e-Vf.tpu+-rpsidpnt. epnige doktoren, de heeren Vis en Van 7,ür> en door den directeur van de "•-van pen is te »Soerabaja. alwaar de impreg- ratie in het groot op deze wijze zal worden voortgezet. D" heer Van 7h°n heeft zich hierdoor belan- a 'nas zrer verdienstelijk gemaakt voor de -''-estrnding. Fr is on het oogenhlik reeds een flink aantal -1 Horen ho'ig dp ppstgehiedpn af te reizen en vaar wosrelvk hulti te verschaffen. Die medi- sntn hulp beperkt zieh niet alleen tot de pest, r-nar tot alle mngelëke mankementen-, zelfs v ondjes en dergelijke. Men bereikt daardoor het resultaat, dat de bevolking vertrouwen in den wfdischen dienst gaat stellen, wat weer aan 1 H onvol gen van de voorgeschreven hygiëni sche maatregelen ten goede komt. De eenige, d;o hij al dat gome.F ,;neer niet welvaart, is de militaire aoptheker ter plaatse, die het werk biina niet meer af kan. aangezien hij er geen mnnetje hulp bij heeft gekregen. Vermoede lijk is aan hem niet gedacht, want om het geld behoeft men het. niet te laten; bij al die duizen den kan er nog best een assistent-apotheker af dan wel een toelage voor meerder werk! Ik hoorde laatst een paar opmerkingen, waarmede de medische dienst wellicht zijn voordeel kan doen. In de eerste plaats moet het voorkomen, dat inwoners tegen een kleine vergoeding (een om- kooperij dus!) gewaarschuwd worden, wanneer hun huis aan de beurt is voor ontzwaveling. Dan halen ze er te voren al hun hebben en hou den uit! Wat niet de bedoeling kan zijn. want in die InlanJsche hebberus en houdens schuilen ratten en andere ongedierte. Voorts worden bij een automobielhandelaar ter plaatse maanaelijksehe rekeningen opge maakt van een kleine zestienhonderd gulden per tuffenden dokterDat is werkelijk te gek in een paar maanden heeft het gouvernement er op die manier eigen auto's uitgeklopt, als men daarmede ophoudt, en zelf auto's aan schaft. De ambulances 3 en 4, die het Nederlandsche Roode Kruis naar Indië zal uitzenden, zijn samengesteld als volgt: Ambulance no. 3: zuster H. van Harreveld, hoofdverpleegster; zuster H. Karssen, ver pleegster; zuster P. C. Nieuwaal, verpleegster. Ambulance no. 4: zuster G. Joon, hoofdver pleegster; zuster A. E. M. Kurtz, verpleegster; zuster A. M. E. Monsees, verpleegster. Het vertrek is bepaald op 14 Juli a.s. met den trein van 4,22 nam. per Staatsspoor nit Deu Haag om te Genua scheep te gaan op de „Rembrandt." De „Standaard" schrijft, heel juist gezien, liet- volgende: Keer op keer schiet in de Tweede Kamer het lid Schaper uit, en steekt als ehn muskiet. Wie dan geraakt is, steekt terug. Zoo nu weer Minister Treub. Nu kan 't geen kwaad, dat de heer Schaper een enkel maal een steek terug krijgt. Die van Dr. Beumer was kortelijks nog terdege raak. Maar toch moet men niet te zeer van die muskietsteekjes notitie nemen. Vanzelf is de heer Schaper over het paard getild. Almeer krijgen we thans ook onder de So- tegenwoordrgheid van geest had verharen, gaf nu hevel de sloepen in zee to brengen, aan welk bevel zoo goed mogelijk voldaan werd. Hij zelf bestuurde al de bewegingen, voor eene te groote overhaasting die hij zulke gelegenheden over het algemeen heerseht en zoo noodlottig is, en verliet bet laatst van allen hef zinkende «chip. Het was hoog tijd, want weldra zag men het zinkende vaartuig met al hetgeen het bevatte in de diepte weg zinken. Intusschen lagen vele schepelingen half bewusteloos, in de boot uitgestrekt, waarover de stuurman het bevel voerde. Ful- eo en Walter hadden elke eene roeispaan gegrepen, en roeiden zoo goed het hunne ver moeide krachten toelieten, voort. Zoo had men reeds een groot eind afgelegd, en menig maal op het punt gestaan door de golven verzwolgen te worden, toen men op eenigen afstand de kust ontdekte, die zich met hare kale en steile oevers aan het oog vertoon de. De 6tunrman echter goed met do kust hekend wist maar al te wel, dat indien zij vaartuig op een der rotsen stootte, die zich ver in zee uitstrekten, de bemanning dan red deloos verloren was. Hij deed dus zijn best, om van de kust af te honden, en de boot ten andere richting te geven, maar zijne pogin gen werden door de woedende zee en den he- vigen wind verijdeld. Pijlsnel gleed hei vaartuig'immer voorwaarts, en ten speelhal der golven werd het met onstuimigheid naar het heiüooze strand gezweept. In het mid den der branding gekomen, werd het onder een vreeselijk geraas nit elkander geslagen ino:i hoorde een luiden hartversehenrenden r die echter in den storm verloren ging en ics was afgeloooen ciaal-democraten de heeren advocaten aan 't woord, van Troelstra tot Mendels. Maar oor spronkelijk mocht dat eigenlijk niet. De So ciaal-democratische woordvoerders moesten liefst gewezen arbeiders zijn. Heusch gëwezen werklieden. Selfmade men. Zoo niets geen producten van de Academie. Zoo'n man nu, is ook de heer Schaper, en hij is 't met eere. Hij is een van die verschijningen uit het la gere volksleven, waarop ge met aangenaam heid het oog richt, en u afvraagt, hoe komt hij er aan. Dit genre nu brengt vanzelf mee, dat wie er in gebenedijd is, zichzelf geducht gaat voelen. En niet lang meer, of dan wordt men over het paardje getild. En ook leidt dit er vanzelf toe, dat men zekere manieren van scherpheid en grofheid uit zijn vroegere leven in zijn nieuwe carrière meebrengt. En hoe brutaler een sociaal-demo craat dit dan tegenover een bourgeois doet, hoe harder alles in den kring van zijn vrienden in de handen klapt. Doch juist daarom neme men hier niet te veel notitie van. Geen gezonder medicijn voor den heer Scha per, dan dat hij van lieverlede zelf gaat mer ken, dat hooger cultuur over zulke stoppels in het gras, zonder er notitie van te nemen, heen- glüdt. Is hij daar eenmaal achter, dan is hij ge nezen. De kerkbrand te Streefkerk. De Gemeen teraad van Streefkerk heeft naar de Ned. meldt, besloten, deu onlangs afgebranden toren in denzelfden stijl op te bouwen. Een flinke steur. Het gelukte vissehers der Maasvisscherij te Well (onder Ammerzo- den) een steur te bemachtigen, die niet minder dan 2.40 M. lang was en naar schatting zeker 'n gewicht van phm. 250 pond bereikte. Voorzeker een buitenkansje, te meer, als men weet dat thans de prijs varieert tnsschen de 70 a 75 cent per pond. Afgedankt. Ter hoogte van de Vondelin genplaat tegenover Vlaardingen lag een reus achtig Engelsch oorlogsschip, waarvan de Ne- derlandsche driekleur wapperde. Een inder daad verrassend schouwspel. Op de vraag wat er met dit schip is, kan het N. v. h. N. het vol gende antwoordenDezer dagen is de „Resolu tion" zoo heet het vaartuig door de twee grootste sleepbooteu van de internationale ver maarde firma L. Smit en Co. van uit de En- gelsche oorlogshaven Portsmouth naar zijn tegenwoordige ligplaats overgebracht. Daar ligt het nu, eenzaam en verlaten, afwachtend zijn droevig lot, want de Resolution, behoorende tot de Royal Souvereign klasse, in 1892 door Pal mers' shipbuilding and iron Co. gebouwd voor 35.160 pd. st., met 'n waterverplaatsing van 14.150 Ion, een lengte van 410, een breedte van 75 en een diepte van ruim 40 Eng. voet, met een machinekracht van 13.000 I. P. K. en een snelheid van 7% knoop, zal, na voldoende afta keling om de Willemsbrug in Rotterdam te kunnen passeeren, naar Hendrik Ido Ambacht gesleept worden, om daar op de werf van den heer Frank Rijsdijk gesloopt te worden. Het schip, dat er nog zoo prachtig, luxueus en so- lied uitziet, wordt afgedankt, omdat de ge- vechtswaarde voor een modernen zeeoorlog te gering is. Op bovengenoemde werf zijn reeds meerdere oorlogsbodems van verschillende na tionaliteit-afgemaakt, maar ditmaal is het er een van buitengewone groote, terwijl, behalve dat de bewapening is weggenomen, alles aan het schip intact is gelaten. Het is den slooper te doen om de metalen, waarvan het een over weldigenden overvloed bevat. Men heeft er.dan ook nog al een slordig duitje voor moeten beta len. Een bouwverordening ongeldig. Een in woner van Hilversum stond Zaterdag voor het kantongerecht aldaar terecht wegens overtre ding der bouwverordening. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, doch eischte ontslag Walter, d:e reeds te voren het onheil voor zien had, en meesterlijk de zwemkunst ver stond, had terstond zijn maatregelen geno men, en zijn meester geen oogenhlik uit het oog verloren. Toen de boot verbrijzeld werd, had hij zich aan zijn vriend vastgeklemd en hem gebeden geen moed te verliezen. Fuleo, die door de groote inspanning, die verschei dene uren geduurd had, geheel verzwakt was, deed veel moeite, om tegen het woedende ele ment te kampen. Telkens werden heiden echter teruggeslagen en Fulco geraakte zoo uitgeput, dat hij bijna in wezen looze toestand geraakte. Ook Walter's reuzenkrachten spoeden ten einde, en deze gevoelde voor het eerst eene bevreesdheid, die hem geheel on bekend wa.s. Hij vermande zieh echter, riep nogmaals al zijne krachten te hulpen, en eindelijk mocht het hem gelukken, na vele kneuzingen en wonden hekomen te hebben, de branding door te worstelen, en met zijnen dierbaren last, bijna stervend het strand te bereiken. Hier zonk hij in elkander, en gaf geen blijk van leven meer. De strandbewoners, die hii 'den storm in menigte naar den oever waren gesneld, om hunne ongelukkige patuurgenooten de be hulpzame hand te bieden, hadden Walter's worsteling gadegeslagen, zonder echter fti staat te zijn, iets tot de redding dier mannen bij te dragen. Onmiddellijk toen Whiter de kust bereikt had, waren zij toegesneld, en een man met een eerbiedwaardig^ gelaat, wiens grijzen lokken fladderend om zijn hoofd zwierden, gaf hevel beide mannen naar zijn woning te vervoeren. In die woning waren zij het voorwerp der teederste zorgen, en hadden aan d'ie trouwe verpleging het be- van rechtsvervolging op grond van het feit, dat genoemde verordening door haar wijze van af kondiging voldoet noch aan het voorschrift van art. 173 der gemeentewet, noch aan dat van art. 1 van het Kon. Besluit van 28 Juli 1902 (Stbl. no. 160) en daarom buiten toepassing moet bljjven. Ter toelichting diene, dat de Hooge Raad hij arrest van 6 Januari 1914 een inwoner van Bar- singerhorn, die door den kantonrechter en in hooger beroep door de Rechtbank, was veroor deeld wegens overtreding van de bouwveror dening dier gemeente, ontsloeg van alle rechts vervolging, omdat, naar de meening van den Hoogen Raad, deze verordening buiten toe passing moet blijven om bovengenoemde rede nen. De Ililversumsche Bouwverordening is naar het Hbld. hierbij aanmerkt, op dezelfde wjjze afgekondigd als die in Barsingerhorn. Bah! Op de deur van een heerenhuis te Leiden, aldus schrijft L. D. bewoond door een dame, aan een onzer vriendelijke kaden, wordt, zooals meer te doen gebruikelijk is, wanneer een der huisgenooten ernstig krank nederlegt. verzocht met bevende hand g i'hrev: a- om, wegens ziekte, niet te bellen, maar zoo noodig, „dan hier aan de bus zacht te klepperen." Dit laatste is iets nieuws. Aan dat verzoek wordt natuurlijk vol daan. Toch kan eLkeen het maar niet over zich krijgen heen of voorbij te gaan zonder te vragen wien deze teedere voorzorgsmaat regelen gelden. En daarom informeert deze en gene, melkboer, slager, bakker, kruide nier, fruitverkoóper, dienstmeisje, loop knecht, enz., enz,, aan wie zij maar zien, naar den of de zieke; ernstig, meelijdend, eerbiedig haast. Wie er zoo ziek is?Joopie, de hond! Maar de zieke wordt goed verpleegd en een knappen dokter is de behandeling op gedragen. Niet hellen! Klepperen, maarzacht, héél zacht s.v.p., met de klep van de bus; want Joopie is ziek! Uit een boom gevallen. Te Rotterdam vielen twee jongens uit eën boom, doordat de tak, waarop zij zaten, afbrak. Een van hen is aan de ernstige verwondingen die hij kreeg overleden, de andere ontving een hoofdwond. In brand. In de olicfabriek van de de N. V. De Schie aan de Westerkade te Schiedam geraakte van den werkman De Koning het sloofje, dat doortrokken was van olie en vet, in brand. Door vlammen omringd sprong de man in d eWesterha- ven. Hij werd er spoedig uitgehaald en naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn toestand hoogst ernstig bleek. Boefjes. Dezer dagen deed een con- fectiefabrikant in de Warmoesstraat te Am sterdam, zooals het A. H. bericht, aangifte, dat een vrij dure mantel op onverklaarbare wijze uit zijn magazijn was verdwenen. Het onderzoek, dat door de politie werd inge steld, bracht al spoedig aan het licht dat een 16-jarig magazijnbediende wel wist waar de- mantel was gebleven. De jongen werd aan een verhoor onderworpen en al spoedig! bekende hij üïêt aMWFWh mantel, Welken depatroom reeds miste, doch ook nog een zestal andere te hebben verduisterd. Om de goederen ten gelde te maken, had hij de medewerking van een drietal „vrienden", van wie de oudste 23 jaar. Deze „vrien den", die allen reeds meerdere malen met de politie in aanraking kwamen, bepaalden er zich zelfs niet toe de mantels te ver- koopen, maar spoörden den jongen magazijn bediende aan steeds weder nieuwe buit te bemachtigen. Voor een prikje werden de mantels verkocht aan juffrouwen, die ambts halve gaarne mooi zijn. De jongelui zijn secuur opgeborgen. Een rijke arme. In de gemeente Smal- lingerland overleed een oud vrouwtje, dat zeer schraal leefde, omdat ze weinig inkom sten had. De erfgenamen vonden nu in het bedstroo f 14.000 aan papieren. Gemoedelijk. Men schrijft aan de Tijd: Voor een paar jaar heeft in uw blad eens een aardig verhaal gestaan van een onzer Noordbrabantsche tramlijnen, waarop het nog aartsigemoedelijk toeging, zóó zelfs, dat bij zekere gelegenheid, toen het geheele trampersoneel bij een wisselplaats eens een gezellig praatje ging maken met de bewo ners eener boerderij, een paar passagiers, die met de behandeling van een locomotief en ook met geldophalen best vertrouwd wa ren, met den trein er vandoor gingen en het spul tot zijn einddoel brachten. Hoe vriendschappelijk het nog op som mige plaatsen gaan kan bleek dezer dagen nabij Tilburg. In de wijk Hasselt loopen Tlr IMP Ill Mill houd huns levens te danken. Het duurde ech ter geruimen tijd eer zij weder hunne krach ten terug hadden bekomen, en zij er aan den ken konden het gastvrije dak van den pastoor, waar zij verzorgd waren geworden, te verla ten. Met tranen in de oogen namen zii afscheid vanden waardigen man, die echter van geen dank wilden liooren, en steeds herhaalde dat het-zijn plicht was, mannen die hun leven voor hunne godsdienst gewaagd hadden, te ondersteunen. En met welke liefde had hij zich niet van dien plicht gekweten, hij de een voudige herder, die in het midden zijner arme kinderen woonde; die evenals zij slechts be- kommervol kon leven, en toch van het wei nige dat hij bezat, nog aan den lijdenden broeder mededeelde. Rijk bemiddeld tocti was hij in het dorp gekomen, dat te arm was om een eigen herder te onderhonden. Kerk, wees huis, armenhuis, alles had hij tot 6tand ge bracht, en eerst toen zijn eFtene mm delen geheel uitgeput waren, had hij zijn toevlucht tot de openbare liefdadighe.d genomen. Ar moede hij anderen te moeten zien, was een vlijmend zwaard dat hem door het Ihart ging, maar de armoede, die in zijn eigen woning heerschte was hem dubbel welkom. De mannen, vrouwen en kinderen van het dorp naderde hem steeds met de grootste liefde. Geen huishouden was er of hii had er tranen gedroogd, geen ongelukkige riep tevergeefs 2ün hijstand in. En als de arme vtesehers in zee waren, om door hun noesten en gevaar lijken arbeid, het brood voor vrouw en kin deren te verdienen, en de stormwind dan hoos en dreigend eensklaps losbarstte, dan werd het klokje van de vriendelijke dorps- daar twee stoomtramlijnen, die van Breda Oosterhout en die van de Langstraat in elkaar. Een der avondlreinen van Ooster hout komende en die te Tilburg moet aan sluiten op den trein naar Venlo mag den weg niet ten einde brengen of de ongeveer gelijk aan het verbindingspunt komende Langstraatsche trein moet voorbij wezen. Nu komt de Oosterhoutsche, die veel óp- onthoud had gehad, aanstoomen en daar de Langstraatsche in geen velden of wegen te zien is, wordt de machine stop gezet en gaat men geduldig wachten totdat de Lang straat arriveert. Het treinpersoneel bedenkt evenwel, dat er wel eens passagiers kunnen zijn, dienaar Venlo moeten en stelt deswege een onder zoek in en ja, daar moeten er velen naar Venlo. „Nou, maar dan zou ik u ernstig raden uit te stappen en te gaan loopen. Want als de Langstraatsche niet gauw komt, zijt ge loopende veel eerde raan het sta tion dan wanneer ge blijft wachten." Met zulk een vriendelijke waarschuwing doet men natuurlijk zijn voordeel. Een groot aantal passagiers stapte uit en vervolgde den weg met de apostelpaarden. De blijvers waren toen getuigen van een vroolijk too- neel. Arriveerde toch een veldwachter, een diender of zoo iets en knoopte een praatje aan met het wachtende trampersoneel. Al pratende kwam het van het eene onderwerp op het andere en spoedig was de oorzaak van het wachten het onderwerp van ge sprek. Maar nauwelijks had de dienaar van Hermandad vernomen, dat men op den Lan- gestraatschen trein wachtte of hij lichtte in met een: „Wablief? Die is allang ge passeerd." Toen ging het dadelijk voort naar Til burg, waar de voetgangers reeds waren aan gekomen en werkelijk den Venlosche nog te pakken hadden gekregen. VAN ELDERS. AANVARING „SWIFT" EN „ZEELEEUW" In zijn laatst gehouden zitting heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de aanvaring op de Noordzee in den nacht van 23 op '24 April jl. tusschen de stoomtrawlers „Swift" Y M I (reederij Stoom- visscherij Mij. Swift") en de „Zeeleeuw" Y M 29 (reederij Stoomvissoherij Mij. „Dog- gersbank", beide te IJmuiden. Aan schipper N. van Pel, van de „Zee leeuw", als getuige gehoord, is niet geëxa mineerd, maar vaart reeds 61/2 jaar. Hij was met een paar anderen aan dek. Men was visschende. Te 11.30 werden de net ten gehaald. Er waren vele schepen in de ouurt; het meest nabij, docli op pl.m. 800 M. de „Swift". Toen hij de netten uitgooide, was getuige aan liet roer; de andere mannen waren aan de winch. Op de brug zijnde, zag get. dat de afstand van het andere schip pl.m. 600 M. was, maar zag tevens, dat een van de touwen lossprong. Hij ging van de brug af om te zien of de andere mannen, die wat vreemd aan boord waren, goed aan de winch werkten en liet zich op de brug vervangen. Aan den matroos Zwart gaf getuige last W. N. W.-koers to houden. Na pl.m. 6 minu ten hoorde getuige roepen: „Schipper, hij zet op ons aanl" Toen zag hij van het andere schip beide witte vuren en bevat: „Stoppen!" Dit geschiedde terstond. Hij ging naar achte ren en liet roer en koers behouden zooals zij waren. Doch de aanvaring volgde. De schade was niet belangrijk, alleen was de verschansing ietwat beschadigd en heti block, dat dus nogal loszat en daardoor wat water was binnengeloopen. De schade was zoo gering, dat na de aanvaring nog twee da gen kon worden doorgevischt. De oorzaak van het ongeval zal volgens get. daarin gelegen zijn, dat het andere schip voor hem over wilde. Wel ware het misschien niet geschied, indien hij niet van de brug had moe ten gaan. Maar hij had geen idee, dat het an dere schip zulk een wending zou nemén. Hierna werd door den raad een onderzoek ingesteld in zake de klacht door den hoofd inspecteur voor de scheepvaart ingediend te gen O. Glas, schipper van genoemde „Y. M. I", in verband met deze zaak. De voorzitter, den schipper er op wijzende, dat in geval van schorsing dit een schade van f 80 'smaands voor hem beteekenen zou, drukt hem op het hart, de wetten aan boord te handhaven. De Raad zal later uitspraak doen. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 27 Mei. O. M. Noordendorp, bakker, En schedé. p—""thuugMi kerk geluid; vrouwen en grijsaards stroom den dan kerkwaarts, schaarden zich om den grijzen priester en voor ,het beeld der H. Maagd, de sterre der zee neclergekniekl, smeekten zij daar die beminnelijke moeder, door den mond van hunnen herder, om de voorspraak te wezen van hen, die mogelijk hun (Eerbare betrekkingen niet weder zon den zien. E11 had de zee soms eenige affers geëischt, waren vrouw en kinderen van hun nen steun beroofd, de priester^ stond hun ter zijde, en wees met een traan in het oog ten hemel, om de achtergeblevene de plaats aan te wijzen, waar de lieveling aan liun hart ontscheurd, hen met ongeduld verbeidde. Geen wonder dus dat Fulco en Walter, die op hunne wandelingen de gesprekken gehoord hadden, waarvan de priester immer het ge liefkoosd voorwerp was, zich met weemoed verwijderden. Zelfs op [het oogenhlik van hun vertrek toen Fuleo schroomvallig zijne geldverlegenheid te kennen gaf, had de edele man een lederen zakje te voorschijn gehaald, en den inhoud ervan op tafel uitgeschud. Dit is alles, had hij op vriendelijken toon gezegd, wat ik bezit, maar neem het mede, mijne armen moeten dan maar een weinig geduld hebben; had ik meer ik zou het u gaarne ge ven, stel n thans met dit weinig tevreden. Hierop had hij heide pongelingen zijn zegen en den broederkus gegeven, en had toen zijn woning verlaten, om zich weder naar deze of gene hut te hegeven, waar men met on geduld zijne komst tegemoet zag. De vrienden hadden hierop hel gehucht vaarwel gezegd, en in de eeTste stad, die zij bereikten, had Fuleo, die wist dat zich daar een edelman bevond, die met, zijn vader goed 28 Mei. A. Blonk, loodgieter en rijwielhan delaar, Alphen ajl. Rijn. P. J. van Drunen, zonder beroep, 's-Gra- venhage, Valkenboschkade 1. 29 Mei. P. Roijers, koffiehuishouder, Rotter dam, Oostmolenstraat 29. Geëindigd: door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: D. Engels, verver, laatst binnen Nederland wonende te Terapel, thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats; J. F. W. Wesselman, rijwielhan delaar te Utrecht; de nalatenschap W. Moer man, in leven metselaar te Nieuw Helvoet, Opgeheven: het faillissement J. H. Büch- ner, zonder beroep, 's Gravenhage. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR SURNUMERAIRS. De opleidingsschool voor surnumerairs, die bestemd zijn voor den rang van commies, hoofdcommies en de hoogere rangen bij den Ned.-Indischen post-, telegraaf- en telefoon dienst, zal waarschijnlijk te Leiden worden ge vestigd. Het leerplan zal omvatten theorie en praktijk van de posterijen en telegrafie in den meest uitgebreiden zin, aardrijkskunde, be paaldelijk van Nederl.-Tndië en Maleisch. De cursus zal, zooals reeds vroeger is gemeld, met inbegrip van 7 maanden practische op leiding 23/4 jaar duren. GROOT TENUE. Thans is bepaald dat bij de infanterie aan ae miliciens van de voorjaarsploeg 1914, sedert Januari onder de wapenen, de tuniek groote tenue of korte jas moet worden uitgereikt. Ter voorkoming ven het aanmaken van nieuwe tunieken groote tenue heeft de min. van oorlog bepaald, dat ïn de eerste plaats getracht moet worden korte jassen voor de groote tenue te doen verstrekken, desver- eischt nadat deze zoo noodig en mogelijk uit den voorraad korte jassen, op de kleeding- kamers voorhanden, voor gemeld doel geschikt zijn gemaakt; bij gebreke van korte jassen of van tunieken groote tenue, moeten worden verstrekt tunieken klein tenue, voorzien van schouderbedekkingen groote 'tenue. (Avondp.) DE BLEEDING DER ONDEROFFICIEREN. Toen verleden jaar de betalingen en ver strekkingen onder verschillende vormen aan onderofficieren ingetrokken werden en daar voor in de plaats trad een vaste bezoldiging per jaar, omvattende het totaal der geldelijke uitkeeringen, plus de indemniteiten voor in natura verstrekte levensbehoeften, werd ook een regeling getroffen ten aanzien der afwik keling van de rekening-courant tusschen het Rijk en ieder onderofficier, ter voorziening van diens uitrusting aan kleeding en schoei sel. Naar de meening van belanghebbenden is bij het samenstellen dezer regeling de billijk heid uit het oog verloren en hebben dienten gevolge sommige onderofficieren schade ge leden. Dit nadoel trof te meer, omdat niet allo chefs de nieuwe bepalingen op dezehde wijze toepasten, zoodat hiér de belangen van het Rijk, elders die van de onderofficieren werden behartigd, afhankelijk van het oordeel dei- officieren, vooral van die der administratie. In verband met bedoelde ongelijke inter pretatie, doch voornamelijk tengevolge van de onbillijk geachte overgangsbepalingen, heeft het hoofdbestuur van „Ons Belang" zieh in een van een memorie van toelichting voorzien adres tot den minister van Oorlog gewend, met verzoek de aangeduide onereuze bepalin gen op te heffen en waar ze reeds werden toegepast, de geleden nadeelen te herstellen. INVOERRECHTEN IN DUITSCHLAND OP TUINBOUWPRODUCTEN. Het Ned. Landbouw-Weekblad heeft on langs medegedeeld, dat tusschen den Duitschen Tuinbouwbond en den Bond van Bloemwinke- liers een compromis is gesloten, en alle be langhebbenden in den Duitschen tuinbouw nu dezelfde eisehen stellen met betrekking tot de te heffen invoerrechten bij de nieuwe han delsverdragen. Het lid der Tweede Kamer de hear Ooster- baan heeft thans naar de N. R. O. mededeelt, tot den minister van buitenlandsche zaken de vraag gericht, of de mededeelingen van ge noemd orgaan juist zijn, en zoo ja, wat de re geering denkt te doen, om dit dreigende ge vaar Voor onzen tuinbouw zoo mogelijk af te wenden. LJIJ1I I 1 ..I. .tl.. bevriend was, zich het noodige geld kunnen versohaffen om zijne reis te vervolgen. Uit die plaats zond hij dan ook den pastoor eene som geld-s voor zijne geliefde armen, en spoedde zich nu van zijp vriend Walter ver gezeld, met een opgeruimd hart, naar zijn geboorteland. Van toen af zetten zij hunne reis zonder verdere hindernissen te ontmoeten voort, en Fulco berekende reeds dat hij nog slechts een dag reizens van het ouderlijke dak ver wijderd was. Hoe dichter ik de vaderlijke woonstede nader, zeide Fulco tot Walter, hoe angst- valllger mijn hart in den boezem slaat. Wal ter, als ik aan mijn vader denk, wordt ik zoo kleinmoedig, dan maakt zich een diepe zwaar moedigheid van mij meester. De vrees be kruipt mij ol' misschien mijn vaderik kan en ik durf dit woord niet uitspreken; ihet zou al te vreeselijk zijn, indien mijn ver moeden waarheid bevatte! Zet die pijnigende gedachten ter zijde, waarde Eulco, wij hebben immers zooveel reden den Heer voor Zijne goedheid te dan ken. Uit hoeveel gevaren heeft Hij ons niet gered! Hoe wonderbaar zij" de wegen, waar door Hij ons geleid heeft! Neen, geen droe- vige, maar blijde dagen wachten u in het kasteel uwer voorvaderen, i En dat geluk, Walter, zal ik aan u ver schuldigd zijn. Reeds tweemaal hebt gij ml} bijna ten koste van uw leven liet mijne gered, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10