binnenland. Uit ËGliand's noorderkwartier. Ingezonden Mededeel ingen. ËEIIIS IT m Ë9ITREK HENK UIT LISSE e.«. UIT DE ZAANSTREEK. STADSNIEUWS. Heupjjicht. Letteren en Kunst. Voor dat verheven doel, 't welk ze hoager stellen dan de voornaamste landsbelangen, rekenen ze op de medewerking van „l'administration", d. i. de van het aan 't bewind zijnde kabinet afhan kelijke regeermachine, waarvan de raderen, spil len, schroeven enz. de ambtenaren zijn. Volgens de Lanessan zijn er in het Palais Bourbon altijd wel 'n vierhonderd honorabelen bereid tot het steunen van de regeering, ten einde weer dezer steun te hebben in hun distric ten! Daar nu de thans nog aan 't roer zijnde regeering slechts een kort leven schijnt bescho ren, zal het bepalen van de algemeene kleur der nieuwe Kamer afhangen van het eerstkomend ministerie. Volgens deze zienswijze zou dus de te volgen koers door president Poincaré zelf kunnen worden bepaald. Benoemt hij een mi nisterie dat zijn persoonlijke inzichten deelt, dan vindt dat ministerie in de Kamer wel een meerderheid Het is wel waar dat 't Elysée behoort te rade te gaan met de sterkteverhöudingen der partijen. Maar cle nieuwe Kamer bevat blijkbaar zóóveel députés op de scheidingslijn, dat die lijn naar believen rechts of links van hen dan wel tus schen hen door kan worden getrokken. Zoo gaat het in Frankrijk. Die socialistische heeren zijn te koopde gevolgen van een zeer uitgebreid stemrecht en de partijdemagogie. Over de samenstelling van het kabinet-Vi- viani loopen reeds allerlei geruchten. Men zegt, dat Viviani zelf Buitenlandsche Zaken zou ne men, Messimy, den vroegeren minister van Oor log, de portefeuille van Oorlog zou aanbieden en Delcassé de portefeuille van Marine. Andere berichten spreken van Leon Bourgeois als aan staand minister van Buitenlandsche Zaken en van Delcassé als minister van Oorlog, terwijl Nculens en Maivy zouden worden gehandhaafd. Dat Viviani in de Kamer kan slagen, is mo gelijk, maar dan is er nog de Senaat, bij wien hij op het noodige verzet mag rekenen. Zoodat 't heengaan van Doumergue den toestand niet min der gecompliceerd maakt dan hij reeds is. Of Poincaré zich voorbereidt om Frankrijk te redden? Hij heeft-te Rennes in Bretagne een re de gehouden, die niet kan nalaten indruk te ma ken. Hij legde daarin veel klem op de noodzake lijkheid van een groote actieve legermacht. Men kan verwachten, dat de president van de republiek alles zal beproeven om de wet op den 3-jarigen oefentijd te doen handhaven. Het blijft ïchter de vraag of hij daarbij verder zal durven gaan dan de grenzen hem door de grondwet gesteld. Uit ALBANIë komt de bevestiging van het be richt dat we gisteren gaven: prins Wilhelm heeft genoeg van Durazzo. Aan de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende particulier telegram uit Parijs De correspondent van het Journal te Durazzo meldt over Brindisi, zonder datum, o.a. het vol gende: „Ik verneem, dat de prins van Wied van plan is Durazzo te verlaten. Hij moet zich naar Skoetari willen begeven, waar de 9000 katholie ke Malissoren van Prenk Bibdoda hem eenigen tijd tot politie en tot leger zouden kunnen die nen. Hedenochtend is er veel gerucht in het pa leis. Men is bezig koffers dicht te staan en pak ken te maken." De correspondent van de „Daily Tel." te Du razzo blijft intusschen zijn tendencieuse bericht geving voortzetten. Hij verklaart dat de maatre gelen tot bescherming van den vorst genomen wel wat overdreven zijn. Dan houdt hij zich op nieuw bezig met Essad en zegt dat er sprake is van een onderzoek van de zaak van Essad. Een aantal bevoegde personen zouden hebben ver klaard, dat er tegen hem geen enkel ernstig be wijs bestaatDe commissie van onderzoek zou volgens dr. Dillon vooral een onderzoek moeten instellen naar de geheime intriges tégen Essad pasja en de personen die deze hebben op touw gezet. Albanië beschouwt Essad als een held en martelaar. Welk deel van Albanië? is men geneigd te vragen bij deze opnieuw zeer partijdige berich ten van den correspondent, die in beurskringen te Londen geen groot vertrouwen geniet. De correspondent van de Giomale d'Italia verzekert óók dat als de onderhandelingen van de controlecommissie tot geen resultaat leiden, de vorst uit Durazzo naar Skoetari zal vertrekken. &GHTE BERICHTE3?. FRANKRIJK. Een aantal kiezers in het district Mamei's hebben tegen Caillaux een aanklacht wegens knoeierij bij de Kamerver kiezingen ingediend. Zij gronden hun beschul- diging op het feit, dat Bernards de burge meester van La Ferté, een ijverig aanhanger van Caillaux, in een manifest aan de kiezers heeft gewezen op de groote subsidies, door de bemoeiingen van Caillaux uit de staatskas aan het distriet verleend. ENG RL A NI). Minister Churchill, die zoo als men weet een actief vlieger is, heeft Zaterdag een mooie vlucht gedaan in de omstreken van Portsmouth; het was 'deeer ste groote vlucht die hij alleen ondernam. ENGELAND. Lloyd George hield gisteren bij een openluchtmeeting te Criccicth (Wales) zijn geboortestad, een rede, waarbij hij tel kens op hardnekkige wijze door de suffraget- ten werd onderbroken. De minister zei de o.a. de „parliament-act-hoom" was drie jaar gele den geplant en het Lagerhuis zal niet ont bonden worden, totdat alle vruchten rijp zul len zijn. Gedurende de rede van Lloyd George liepen de kiesrecht vrouwen de straat op en neer en sloegen de vensters van het postkan toor en verschillende winkels en particuliere huizen in. RUSLAND. Uit St. Petersburg komen be richten, die de mogelijkheid dofen voorzien, dat graaf Witte weder sin Rusland aan bet roer zou kunnen komen. Dit heeft in Parijs aanleiding gegeven tot groote ontevreden heid. Daar toch ziet men in graaf Witte een vriend van Duitechland. SERVIë. Het kabinet Pasjits iheeft wegens verschil van meening met den koning zijn ontslag gevraagd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de drde van Oranje-Nassau, Oh. Spence, ge zagvoerder van de suikerplantage „Water loo", in het distr. Nickerie (Suriname), en 'Britsch vice-consul aldaar, en J. v. Praag, procuratiehouder bij "de bankiersfirma h! Bdersheim, 's Gravenhage, en is toegekend le aan deze orde verb, eeremedaille in brons aan J. Olie, knecht in de stoomhoutzagerij ;van P. N. M, Lafeber, te de Rijp. 's 'DU TWEEDE KAMERVERKIEZING "VOOR KATWIJK. Gisteren zijn voor de Tweede Kamer in liet kiesdistrict Katwijk en Leiderdorp of ficieel candidaat gesteld de heeren: S. R. de Miranda .(S.D.A.P.), mr. H. W. O. J. de Jong (V.L.) en dr. J. ,Th. de Visser (Chris.-Hist.) PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN IN DRENTE. Voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Drente, zijn officieel candidaat gesteld de heeren K. Brok te Rol de, S.D.A.P., O. Hoenderken te Roden, lib. en G. O. Lunsingh Meijer te Assen, V.-D. DE NEDERL. OFFICIEREN IN ALDAN™. De redacteur van de Msb. te Rome seint: De „Tribuna" publiceert een brief van Caracuchi, oud-Albaneesch minister, waarin gezegd wordt dat do verschillende verkla ringen, die aan hem worden toegeschreven, grootcndeels valsch zijn. De Nederlandsche officieren verdienen ieders hoogachting en bewondering. DERTIEN NEDERLANDERS AAN BOORD VAN DE „EMPRESS". Door het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage is van den vice- consul te St. John (Nieuw Brunswijk), be richt ontvangen, dat zich aan boord van de „Empress of Ireland" het verongelukte schip dertien landgenooten bevonden, waar van er één gered is. Aangezien de namen in het telegram verminkt zijn overgekomen wordt ter vermijding van onnoodige onge rustheid beter geacht, dezen nog niet te pu- bliceeren. Belanghebbenden kunnen aam het ministerie van Buitenlandsche Zaken inzage van het telegram bekomen. Nader inl'or- matiën worden nog ingewonnen. EEN GOEDE KIJK OP „BARBA AIïSCII NEDERLAND." In de N. Ct. komt een 6tuk voor van een Nederlander die te New York woont en die naar aanleiding van een boek dat over Amerika is geschreven door een anderen Hollander, en waarin Amerika nogal wordt afgebroken, een paai' opmerkingen maakt die in dezen tijd als precies ad rem mogen worden beschouwd. „Ik zou den schrijver willen vragen, zoo zegt deze Hollander-Amerikaan, waar hij Amerika een onbeschaafd land en de Ame rikanen onbeleefd en onopgevoed noemt, of hij tijdens zijn verblijf aldaar ooit iets der gelijks heeft opgemerkt als: lo. De ongeloofelijke liederlijkheid van het mindere Nederlandsche volk, die zich op lafhartige wijze uit in niet te herhalen woor den en walgelijke handtastelijkheden tegen over weerlooze vrouwen en meisjes, die zich zónder begeleiding op straat wagen, op welk uur van 'den dag ook. "Een enkele hulpkreet van een weerlooze vrouw, en het Amerikaan- sclie publiek, of de stevige, kort aangebon den Iersche politie-agent met zijn heerlijken, in Nederland zoo hoog noodigen knuppel, zou den lafbek te lijf gaan en na hem eerst half dood geranseld te hebben, aan den politie rechter overleveren, die hem nog denzelfden dag voor 6 maanden, met een ketting en een kogel aan het been, aan "het keien-kloppen zou zetten. In Holland is het gewoonte, dat een vrouw zoo iets negeert, ook omdat het publiek te laf is om haar bij te staan en de suffe politie liefst den anderen kant uit kijkt, en ongestraft gaan de lafbekken hun gang. En dan de opschriften op muren en schuttingen 1 2o. De onwellevendheid van zeer vele Ne derlandsche „heeren", die dames voor zich van het trottoir laten gaan, of ze er eenvou dig afloopen, zooals ik meermalen gezien hob. Die poeslief zijn tegenover onbekende, knap uitziende dames, maar die er niet aan denken hun eigen vrouw of zusters bij het in- of uitstappen, of op andere wijze, behulp zaam te zijn. Een „heer" in een eerste-klas coupé, die zijn over elkaar geslagen beenen niet terugtrok toen twee dames instapten, die met hun rokken langs zijn slordig onge poetst schoeisel moesten vegen, dat later door hem nog eens op dezelfde wijze aan de rokken van een tegenover hem zittende dame werd nageveegd. Een luitenant, in de Laan van Meerdervoort, die er niet aan dacht zijn vrouw te helpen, töen deze, met een hoogroode kleur van vermoeidheid, tobde inet haar kinderwagen op een trottoir te brengen. En daar tegenover de Amerikaan- sclie echtgenoot, die zonder uitzondering zelf zijn kind op den arm draagt, of zelf den kin derwagen duwt, om het zijn vrouw gemakke lijk te maken. Al zijn de trams,' de spoorwa gens ook nog zoo vol, voor een ouden man óf vrouw met een kjind op den arm, en meestal voor elke andere vrouw, wordt steeds plaats gemaakt. Het kan zijn dat de vrouwen hier door deze ridderlijkheid een beetje bedorven worden, in alle gevallen is het duizend keer aangenamer aan te zien dan de hierboven beschreven ergerlijke lompheden. De Ameri kaan, heer en werkman beide, zijn op die punten gentlemen, en de Nederlander zou goed doen dit na te volgen, hij heeft het hard noodig. „Deftig", daarentegen, is de Amerikaan niet, God zij dank. Dat is men alleen in Nederland, en daar is het meestal slechts een ander wooid voer verwaandheid. Men meent in Nederland de wijsheid in pacht te hebben, dikwijls zonder ooit een voet over de grenzen gezet te hebben. 33. De vernielzucht, die typische uiting van de „meanness" in het Hollandsche ge peupel, het gooien met steenen en uitschel den en critiseeren van anders gekleode men schen, en andere uitingen van provincia lisme, die de vreemdeling {ook al verstaat hij gélukkig het ergste niet), ons land doen schuwen en hem den indruk geven alsof het buiten het internationale verkeer ligt. 4. De onzindelijkheid, die zich uit in de afwezigheid van badkuipen en voldoende noieeringen, en die straten en grachten als publieke vuilnisbakken doet beschouwen, waar ongeveer alies neer- en ingegooid mag worden. 6. De diefachtigheid. Zou men in Neder land veilig flesschen melk, couranten, pak jes op zijn stoep kunnen laten staan, zooals die hier bezorgd worden? Of drukwerk en pakjes op de brievenbus kunnen laten lig gen, wanneer ze te groot zijn om door de opening te gaan? In een reuzenstad als New- York kan men dit dagelijks zien, en nie mand die er aan denkt iets weg té nemen I Zoolang1 het hierboven geschrevene in Nederland bestaat, gelijk het thans doet, heeft geen Nederlander het recht een ander land als onbeschaafd te vooroordeelen. De balk en de splinter is ook hier van toepas sing en de meerdere geestelijke beschaving van een klein gedeelte van Nederland's be volking, weegt niet op tegen het ontegen zeggelijk' lage peil van de overgioote meer derheid, niet alleen bij' Amerika, maar ook bij andere, Europeesche landen vergeleken 11 De brandstichting te Ede. De sergeant van het 22e regiment infanterie te Ede, door den krijgsraad wegens brandstichting en diefstal in de kazerne aldaar veroordeeld!, is naar het Rijkskrankzinnigengestieht te Me- demblik overgebracht. Vriendelijke gastheer. Tweeden Pink sterdag werden, aldus bericht de Tel, in het gehucht Milsbeek (gem. Ottersum, L.) eenen Duitscher, die bij familie op bezoek' was, door zijn gastheer, den arbeider L. J., met een mes ernstige verwondingen aan boofd en hals toegebracht. Door dé politie wordt een onderzoek ingesteld. Ongewenschte gasten. Zaterdagmorgen is, zoo meldt de „Grondw.", per sneltrein uit Antwerpen te Roozendaal een heele ka ravaan Chineezen, mannen, vrouwen en kin deren, met enkele karrevrachten bagage, aangekomen. Daar de papieren van het ge- gezelschap niet in orde waren, en de zo nen van het Hemelsche Rijk' geen middel van bestaan hadden, werden zij op last van den commandant der, marechaussee te Roo sendaal naar België terug getransporteerd. Een ongeluk voorkomen. Men schrijft uit Culemborg aan het Hbld.: In een der laatste nachten zag de machi nist van een uit de richting Utrecht komen den goederentrein op de spoorbrug alhier, dat op het tweede spoor een dwarsligger over de beide rails met ijzerdraad bevestigd was, zoodat een volgende trein van de rich ting Culemborg zeker zou moeten ontsporen. Door hem werd de machinist van genoem den trein hiervan in kennis gesteld, waar door een déraillement op 'de brug voorkomen werd. Botsing van wielrijders. G. den Otter keerde Maandagavond op zijn 'fiets zonder liclit van Tiel naar zijn woonplaats Ingen. Te Ommeren kwam hij ln botsing met een anderen wielrijder, eveneens zonder licht. De schok was vreeselijk. Den Otter werd bewusteloos, hevig uit mond. en ooren bloe dend, opgenomen. Na eenige uren keerde het bewustzijn terug, maar zijn 'toestand blijft zeer zorgelijk. Onder een muur. De arbeider Andries Slim uit Voendam, geraakte te Borgercom- pagnie bij het afbreken eener boerenbehui- zing onder een vallenden muur. Hij' overleed korten tijd later aan de opgedane verwon dingen. Pont gekanteld. Gisterenmorgen onge veer 6 uur is, gooals de N. R. Ot. mede deelt, in de Oude Maas bij "Puttershoek door de sprongen van een schrikachtig paard een pont gekanteld. Verscheidene menschen en tien paarden geraakten daardoor te water. Zoover men kon nagaan, zijn er geen men schen bij omgekomen. Wel hebben verschil lende personen kwetsuren opgeloopen en zich onder dokters behandeling moeten stel len. Een paard is -verdronken. Treurig. In de nabijheid der gemeente Lonneker heeft Zaterdagavond een 27-jarige chauffeur T. V., met een revolver eerst op zijn meisje geschoten en haai' ernstig aan het hoofd verwond, en daarna zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Het meis je werd bewusteloos gevonden; zij is buiten gevaar. Iets verder lag in een greppel het lijk van den chauffeur. Pijn in 'den rug kan het eerste kenteieken zijn van heupjiclit (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en van daar langs het been, waardoor het loopen onmogelijk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zijn, dat men zelfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen verdwijnen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het gewensehte resultaat, omdat zij slechts een tijdelijke verlichting' geven. Zij tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d.w.z. in de onzuiverheden, die niet door de verzwakte nieren verwijderd werden. De eenige juiste behandeling: is de oorzaak van uw kwaad te doen verdwijnen, de scha delijke stoffen, die de spieren en weefsels hebben aangetast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren de kracht om haar werk naar behooren te doen, waardoor de onzuiverheden uit het lichaam verwijderd worden, en zoodoende de ooi-zaak van alle kwalen en rheumatischen aard wordt wegge nomen. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J- Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. .Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. VELSEN. Fabrieksarbeiders. Zondagavond vergadert de Fabrieks-, Haven- en Transport arbeiders vereeniging „St. Joannes de Deo". Als spreker treedt op de heer G. Koch, voor zitter; van den Nationalen Bond. Voori eerste klas HAARLEMMERLIEDE C.A. Gegund. De bouw van een gemeentewo ning in het stadskwartier bij Haarlem is gegund aan de laagste inschrijfster: de fir.- ma Kaub en .Bierboom, te Haarlem. SPAARNDAM. Een k'ruitliaven. In den Spaarndammerpol- der wordt een» kruithaven gemaakt, waarbij een dubbele woning zal gebouwd worden voor soldaten en den schipper van het kruitschip, dat aldaar ziju vaste ligplaats zal hebben. Tot dusver, was er eigenlijk ner gens een gescliikte gelegenheid, waar het kruitschip kon ankei'en; men zocht steeds een willekeurige plaats in het Noordzoe- kanaal, wat voor de voorbijstoomende sche pen niet zonder gevaar was. In deze ha ven mag natuurlijk geen ander schip bin- nenvalleu. ZANDVOOBT. R. K. Kiezel-s-vergadering. Gis terenavond om half negen werd onder voor zitterschap van den heer Jb. v. Dam een© samenkomst gehouden van R. K. Kiezers van Zandvoort. Te behandelen was het stellen van een candidaat voor den Gemeente-raad. Met gebed werd do vergadering geopend en met vreugde werd de groote opkomst ge constateerd. Na een kort woord van den secre taris, den heer Vinken, werden de discussies geopend. De heer O. Siegers betoogt, dat al léén de R. K. Kiezers niet bij machte zullen zijn hun candidaat "te doen afvaardigen, ook niet met den steun van de Christelijke Kie zers, dat daarom een candidaat gesteld moet worden, waarvan men weet dat hij door ande re groepen zal gesteund worden, en dat naar zijn meening, de aangewezen persoon de heer H. L. Peters is. Dit betoog Wordt door de heeren Martens en Geers ondersteund die er nog bijvoegen dat do bijzondere eigenschappen van den lieer Peters, er 'toe zullen medewerken dat die candidatuur slagen zal. Na gehouden vrije stemming wordt de heer Peters candidaat gesteld. Op de vraag van den voorzitter of den heer Petera de candidatuur wel aanvaar den, neemt deze het woord en dankt de hee ren voor het in hem gestelde vertrouwen en aanvaardt de èandidatuur. Nu worden nog eenige punten omtrent propaganda en finan ciën geregeld waarmede eenige heeren zich belasten om in overleg met de commissie "deze zaken te regelen. Bij de rondvraag* wordt door de vergaderden de wensch geuit, om tot eene It. Iv. Kies-* vereeniging te komen. Hieromtrent werd aan de Oommissie opgedragen de noodige stappen te doen om tot zoo'n vereeniging te komen. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter met gebed de vergadering. BENNEBROEK. SecretarisHontvangjer. Door B. en W. is de navolgende voordracht opgemaakt voor secretaris-ontvanger dezer gemeente: No. 1 M. H. L. Lohse, ambtenaar ter Secretarie te Diepenveen; no. 2. E. Vedder, adj.-com mies ter secretarie te Heemstede. De be- benoeming zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juni as. H A ARLEMME UMEER. Ongeluk. Van een schipper, liggende met zijn schip in de Ringvaart bij Aalsmeer, kwam een jongetje van 6 jaar, in een on bewaakt oogenblik met zijn hand tusschen de lier, waarmede goederen uit het ruim werden gehaald. De hand van het ventje werd ver brijzeld. Concours hippique. Voor het a.s. iConcours-hippique heeft de vereeniging „Voor uit" te Hoofddorp reeds de volgende medaille's ontvangen. Twee groote bronzen medailles van het Koninklijk huis, n.L van H. M. de Koningin- Moeder, en van 2. K. H. de Prins der Ne derlanden, een verguld zilveren medaille van Mees en Ritsema; een zilveren medaille van Royaards en Bayer te Aalsmeer; een idem van de firma Boeke en Huidecoper te Groningen en een idem van de firma Nieumeijer te Zut- fen. De Kantonrechter. Gisteren na de gehouden strafzitting van het Kantonge recht, alhier, richtte de ambtenaar van het O. M. eenige hartelijke woorden tot den Kan tonrechter, die wegens zijne benoeming art zoodanig te Amersfoort,zijn laatste zitting hield. Hij roemde de samenwerking tusschen het M. en den Kantonrechter en hoopte dat net' hem in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. Daarna nam de Kantonrechter met een al lerhartelijkste toespraak die hij' tot de ver schillende aanwezigen richtte afscheid van. hen. Nadat verschillende aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd fle openbare zit ting gesloten. I BURGERLIJKE STAND. BENNEBROEK. Geboren: d. van K. v. Roode—v. d. Meij. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. vanG. Cardol—Beers; z. van E. F. RobijnHij wegen. z. van J. M. OoldersSmeeman. z. van N. AckermanHoogland. BEVERWIJK. Geboren;: z. van H. M. van der Does—Stuijfbergen. Brandje. Gisterenavond bracht een schoorsteenbrand bij' J. Maarsen in de.Moer en Duinstraat, nog heel wat menschen op de been. Door de bewoners, geholpen door de buren werd de brand ten slotte gebluscht. KROMMENIE. Moordaanslag, Te Haarlem is, naar de „O. H. Ct." mededeelt, gevankelijk binnenge bracht R. v. d. H., die alhier op de ker mis een moordaanslag heeft gepleegd op een meisje, door haar met revolverschoten te verwonden. MEDEMBLIK. De iuarktvereeniging St. Jozef. Het bestuur der R- K. marktvereeniging St. Jozef maakt bekend, dat morgenmiddag te half drie uur de inarktveilingen ecu aanvang zullen nemen. De offlcieele opening zal morgen och tend te 11 uur plaats hebben. .VEREENIGING TOT HET BEVORDEREN VAN DE BEOEFENING DER WETEN SCHAP ONDER DE KATHOLIEKEN IN NEDERLAND. Te Nijmegen vergaderdon de afdeeling-»-» van bovengenoemde vereeniging. De Rechtsgeleerde Afdeelidg koos tot haar voorzitter prof. mr. A. A. H. Struycken en hield met de Geneeskundige Afdeeling een ge meenschappelijke vergadering, waarin de heer R. N. M. Eykel over Artsenmonopolie en vrije uitoefening der geneeskunst en dr. A. C. A. Hoffman over CÏnistian Science sprak. In de Geneeskundige Afdeeling handelde do heer A. H. M. E. Lommen over „Cut reactie" bij syphilis, en dr. A. van Balen over „TubercuJine" en „Anaphylaxis." De Wis- en Natuurkundige Afdeeling hoorde prof. G. J. van Swaay spreken over: „Iets over Cl'ectriciteitsvoorziening in Nederland," den heer LB. Huygen over: „Het moderne yentilatic-vraagstuk uit hygiënisch en tech nisch oogpunt" en den heer F. B. J. M. Moubis over: „Eenige wetenswaardigheden over de gevolgen der Maasmondwerken." De Letterkundige Afdeeling koos tot haar voorzitter den heer J. F. M. Sterk; als spre kers traden op dr. E. Haslinghuis en dr. Ge rard Brom; eerstgenoemde had tot onderwerp gekozen: „Aan de Liturgie ontleende woorden in den Taalschat", laatstgenoemde; „Hoe ko men de bewoners van het pauselijk Rome aan hun slechten naam." De algemeene vergadering werd te Berg- en-Dal geopend met een rede van den voor zitter, mr. A. P, L. Nelissen, die wees op dr wijze, waarop de vereeniging tot dusver ge werkt had aan het bereiken van haar doel: „Het bevorderen van den wetenschappelijker arbeid van onze katholieke mannen in hél open vejd der wetenschap in de vrije maat schappij tc midden van het maatschappelijk leven." Na afdoening' van eenige huishoudelijke za ken vroeg tlr. J. van Gils het woord om de R. K. School vereeniging „Onze Mijnstreek" in den moreelen en financieelen steun der le den aan to bevelen. Ten slotte hield prof. Alph. Steger een met groote belangstelling gevolgde en warm toe gejuichte rede over „Radioactiviteit en trans mutatie van elementen" met demonstratie. Na afloop der vergadering bezochten som mige leden Bekkerawald, anderen de Heilig- Land-stichting, weer anderen het Valkhof, te Nijmegen. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot de ze drukbezochte vergadering. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraa examen in de rechten de heer C. A. H. Waar, uit Haarlem. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Door deze vereeniiiging werd in de maand Mei 1914 voor behoeftigen toegestaan: aan brood en levensmiddelen 159.17E; liggmr en kleedingstukken 2.75; in geld 403.66. Totaal 565.58K. EXAMENS LAGER ONDERWIJS. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 8 man del. candidaten. Geslaagd ziju de heeren: J. J. Waagmeester, Uitgeest; I. van Weeren en J. van Weeren, Leiden; A. Wiedemijer, Broe# iin Waterland; B. J. Woestenburg, Enkhuizen, GEMEENTEZAKEN. plaatselijke Commissie van Toezicht L. O. Door de heeren Nagtzaam en Poppe wax voorgesteld om de vergaderingen van de Plaatse!» Commissie van Toezicht op het la ger onderwijs openbaar te doen zijn. B. en W. ontraden aanneming van dit voorstel voor namelijk met het oog op den aard der went» zaamheden, aan dn Commissie opgedragen. De besprekingen zijn of onbelangrijk óf niet geschikt voor hot publiek. Voorts wordt ell jaar door de commissie een beredeneerd ver» slag uitgebracht. De H. IJ. S. M. De Holl. Electr. Sp. Maatschappij is voor» nemens om naar aanleiding van daartoe strekkende verzoeken over te gaan tot den aanleg eener spoorweglijn van Nieuwvfeen naar het Papenveer in de gemeente Ter Aan B. en W. stellen op verzoek der H. IJ. S. M. voor om het raadsbesluit van 16 Dee-ember 1903, gewijzigd hij raadsbesluit van 18 Decem ber 1907, ook van toepassing te verklaren op de nieuwe lijn. Deze toestemming ia vereiselit door de door Haarlem verleende rente-ga rantie der lijn. Aanlegsteiger* B. en W. stellen voor aan de directie der werf „Neerlandia" te vergunnen een aanleg" steiger te maiken aan den Spaandamschen weg, ter vervanging van den bestaande. Varia. B en W- stellen voor de jaarwedde van as-sistent, aan bet gemeentelijk laboratoriunr voor pathologische bacteriologie te verhoe» gen en te bepalen van 1400 op 1700. Voer de benoeming van plaatsvervan- gend-hoofd aan de opleidingsschool voor meisjes tot het middelb. onderwijs, worden aanbevolen: mej. G. Groue; mej. J. K. Vrij dag en mej. H, J. Lngten, de beide eerste onderwijzeres aan de bedoelde school; de laat* ete onderwijzeres aan de school voor M. U. L. O. no. 1, alihder. B en W. stellen voor goed te keuren de begrooting voor bet jaar 1915 van de voor malige corporation van neermgen, ambach ten en bedrijven. ZU sluit ia ontvangsten en uitgaven met een bedrag van S043.48K en een voord eelig eahto van 1300. In druk i» aan de raadsleden rondge zonden bet bekende adTes van het bestuur der Haark Handelsvereemging om de gift van 250,000 zoo mogelijk wel aan te nemen" Qc Belasting voorstellen. Verschenen zijn de verslagen van de vergade ringen der 2e en 3e afdeeling van den Raad in zake de belastingvoorstellen. Wii nemen daaruit het belangrijkste over. 2e Afdeeling. In deze afdeeling bewogen zich de algemeen® beschouwingen hoofdzakelijk over de vraag, of „de arbeidende klasse" mee moet betalen in d® PIANO 110 JAAR GARANTIE KUNSTSPEL en EIECTR: PIANO'S. VLEUGELSi^HET ACRES B^-KESSELS'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMliHBETAUNG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2