NIEUWS UIT DEN U1TKEN. NIEUWS UIT LISSt e.o. Letteren en Kunst ONDERWIJS. Europa voer, als Let ongelukkige passagienss- schip. Juist echter door hel stilliggen vau de Empress of Ireland en het schuns invaren van de Storstad, op een der kwetsbaarste ph-kken midscheeps, moet het stalen kolen- sehip de passagiers als het ware als een blik- mes hebben opengereten, zoodat het water met omveersiaanbare kracht tegelijkertijd over een groot gedeelte van de opengehaalde scheepshuid binnenstroomde en de Empress of Ireland dadelijk deed krengen. Van het vergane schip wordt nog gemeld, dat tu l de grootste dubbelschroefstoomboot van de Canadian Pacific Railway Co. was. Het ip was pas 7 jaar oud. Zijn lengte 'tver do stevens bedroeg 550 voet. zijn breedte SC. zi.in diep e 37 voet. De Empress of Ireland had voorts machines, die liaar een sneiheid van 20 knoonen verleenden, waardoor zij den overtocht gemeenlijk in ongeveer zeven da gen kon volbrengen. De boot kon 432 eer ste klasse, 328 tweede klasse en 846 derde klasse passag'evS bergen en was een der weel derigst ingerich'e schepen op deze route. De kapitein. Kendall, is de officer, die het bevel voerde over df C. P. R -stoomboot Mont rose, aan l m rd waarvan Crippen destijds, na zijn vrouw te hebben vermoord, naar Ca nada trachtte te ontkomen, maar door Ken- dal' goarree rerd werd Naar uit Rirnonski naar New-York geseind wordt, heeft een ontploffing in de maehine- kamrr het vergaan van de Empress of Ire land verhaast. Een overlevende verhaalde, dat hij en zi.in vrouw niet door den schok van 'e botsing wakker werden, maar pas toen bef water hun hut begon binnen te dringen. Re den kropen over bet tengevolge van het i;vergen van liet schip sterk bellende dek en werden in zpe gespoeld. De man kampte z''di aan een wraketuk vast; de vrouw werd la er bewusteloos opgepikt. Er zijn sleebts weinig vrouwen en kinde ren gered. De moesten sliepen en konden met bü-ijds gewekt worden. De eerste Marconi- grafist werd gered, doordat hij van 't scheeve dr.k afglijdend, juist in een reddingboot te recht kwam; de tweede door zich zwemmen de boven water te houden, tot men hem een bootshaak toestak, waaraan hij zich oplieescb. De Lady Evelyn bereikte de plek van de ramp nog vóór het aanbreken van den dag en vond negen tot zinkens toe volgeladen reddingsboot en van de Empress of Ireland hulpploos rondzwalken. Velen der opvaren den waren gewond. De overlevenden, versuft door het gebeurde, steunend van pijn of vrees, hurkten zoo dicht mogelijk bijeen in de reddingsbooten. Dn burgemeester der stad en de bevolking hebben de door de Eureka en Lady Evelyn aangebracht overlevenden op de hartelijkste wijze opgenomen. De meeste geredden bevon den zich in een hysteriechen toestand en on machtig, een samenhangend overzicht van het gebeurde te geven. De kapitein, Kendall, sprong pas in zee, ,'oen zijn schip in de golven verdween. Hij is oog te zeer uitgeput, om een aaneengescha keld verslag van de ramp te kunnen geven, •le twee pijpen van de Empress of Ireland ,Cken bij eb boven water uit. Nog een ander bewijs voor^de vreeselijke snelheid, waarmede ibet schip zonk: de wei nige passagiers, die wèl door den 6chok wa ren wakker geschrikt, en naar het dek snel den om te zien wat er gaande was, hadden maar juist den tijd, voor zoover zü konden zwemmen, in zee te springen, zo fff er er aan te kunnen denken, een reddingsgordel om het lichaam te binden, zóó snel zonk het dek van het prachtige schip onder hun voeten weg. De mest, die tijdens en nog enkele uren na de ramp heerschte, was zoo ondoordringbaar, dat het onmogelijk was meer dan vijf passen voor zich uit te zien. De Empress of Ireland, die Quebec Donderdag had verlaten, kwam midden in dezen nevel en minderde dadelijk zeer aanzienlijk haar vaart. Moeilijkheden bij do redding. De Londensclie briefschrijver van de Tel. wijdt een uitvoerige, correspondentie aan de ramp. Hij wijst daarin erop, dat er vol doende booten op het schip waren otn alle opvarenden te redden, en dat toch deze voorzorgsmaatregelen een ramp als deze niet kunnen voorkomen. En dan gaat hij verder: Juist die sloepen urerden veler dood, in- plaats van het middel tot redding. Men weet, dat in het benauwde korte oogenblik, tus- schen de aanvaring en het zinken van de „Empress of Ireland", vele op het dek ge stroomde personen tegen de verschansing werden doodgedrukt door de sloepen, die door het snelle overhellen van de boot aan de andere omhoog gegane zijde uit hun da vits werden losgeslagen. De touwen dier booten blijken dus de sterke spanning niet te hebben kunnen verdragen. Maar een ander ongeval met de zoo moei- Alleen deugdelijke bewijzen hebben eenige waarde, en zonder deze is alles tusschen ons afgedaan. Ik he.b n echter groote geldsommen ter hand gesteld. In uw oog moge deze groot schijnen, voor mij zijn zij te gering, ternauwernood heb ik er mijne handlangers mede kunnen tevreden stellen. Welnu, ik zal ze verdubbelen. Al wildet gij ze vertien dubbelen heer Hensberg, ik zou ze niet aannemen. Geef mij het gevraagde bewijs of Maar waarom zulk een haast? viel Hens- berg den onbekende in de rede, die slechts middelen bedacht om tijd te winnen,- want was Eulco eenmaal in zijn macht, wat had hij dan nog verder met den vreemden huurling noodig? Maar tot dat oogenblik, dit gevoelde hij, moest hij van dien man partij trekken, die hem onmisbaar was geworden. Omdat ik u wantrouw, heer Hensberg! Maak u echter niet boos, dit zou niets baten. Ik wil zekerheid, en mij door geene ijdele be loften in slaap laten wiegen. En als ik u dat bewijs nu eens weigerde? Dan blijven de zaken onafgedaan, zeide fle vreemdeling, terwijl hij zich naar een hoek van het vertrek begaf, en zijn zwaard omgespte. Maar goede Hemel! ik begrijp u niet meer. Uit eigen beweging zijt gij mij uwe dien eten komen aanbieden, en ofschoon gij mij geheel onbekend waart, heb ik die, zonder naar uw naam of afkomst te vragen dadelijk aangenomen. Omdat ik ©ene aanbeveling bij mij had, vel de onbekende hem in de rede. die maeh- lijk te water gelaten reddingbooten is ook zeer merkwaardig. De bijzondere correspon dent van de „Daily Mail te Quebec meldt daaromtrent het volgende: „BandsmanGree- naway een lid van het Canadeesche mu ziekkorps van het zoo zwaar getroffen tal rijke Heilsleger-gezelschap dankt zijn le ven aan een dollen sprong in een redding boot, die onmiddellijk uit de davits werd losgerukt en stortte op twee andere boo ten beneden, welke met passagiers gevuld waren. Die beide booten werden verpletterd. Allen die zich erin bevonden werden gedood of verdronken." Als dat verhaal op waarheid is gegrond, dan geeft het veel te denken. Als beste stuurlui op den wal staande kan men wel licht zeggen, dat zulke dingen niet hadden moeten gebeuren aan boord. De snelheid dier ramp moet wel menigeen verbijsterd hebben doen staan. En men moet in zoo'n geval wel veel op rekening schrijven van den volkomen natuurlijken zucht tot levens behoud, die in de uren des gevaars ieder mensch bekruipt. Evenwel mengden zich ook enkele wanklanken in het koor van lofzan gen over de houding van het scheepsvolk der „Empress of Ireland". Ik ontleen de volgende verhalen aan de „Times" van heden. „Ik hoorde in het geheel geen 'bevelen geven en zag niemand, dien ik voor een officier kon houden", vertelde de geredde passagier Johnston van Toronto. Kapitein Mc Ammond van het Leger des Heils verklaarde: „Toen ik op het dek kwam, was men bezig de reddingboot los te maken. De touwen van de davids zaten in de war en het was jammerlijk om aan te zien, hoe dolzinnig men te werk ging. Ver schillende reddingbooten gevuld met vrou wen en kinderen braken los en vielen langs het hellend dek ploffend op de lagere ver schansing." (Er werden slechts twee kinde ren levend gered). Even erg is het verhaal van den Cana- deeschen landbouwleeraar, R. A. Cunning ham van Winnipeg. Dat de meeste vrouwen verdronken (van haar werden slechts 44 vrouwen o.w. twee hofmeesteressen gered, schreef hij deels toe aan 't feit, dat de dekken loodrecht waren en dat zij niet zon der hulp over de verschansing konden klim men. Hij zeide, „het was ontzettend om te zien, hoe de vrouwen tegen de hutten en de stuurboord-verschansing werden gedrukt door de reddingbooten, die langs het dek op haar vielen. Voor zoover ik kon nagaan, werden er geen bevelen gegeven, maar daar voor was er geen tijd. De officieren zijn naar mijn oordeel niet te biameeren, maar het scheepsvolk lette op eigen levensbe houd. Men kan dat ook afleiden dat in ver houding zoovele leden der bemanning gered werden." De slachtoffers. 'n Treurig verschijnsel is liet zeker, zegt de correspondent, dat men nog steeds in het onzekere verkeert omtrent het aantal om gekomen en het aantal geredde personen. In de eerste plaats verschillen de opgaven, of er in het geheel 1467 dan wel 1367 per sonen aan boord waren. De „Times" hand haaft het laatste cijfer. Dat blad geeft 525 geredden, zoodat er van 1367 opvarenden 842 omkwamen. Maar stellig is dat getal groo- ter. De „Daily Telegraph" en de „Daily Chronicle" noemen van 1467 opvarenden 446 gered en 1021 omgekomen. De „Daily Mail" noemt 526 gered en 941 omgekomen. Men mocht nu waarlijk in die getallen wel eens overeenstemming brengen tot geruststelling dergenen, die familieleden aan boord had den. Ik heb ook naar Hollandsche namen ge zocht. In een vorige editie werden reeds enkele met een zoodanigen klank vermeld. De genoemde heer Herman Kruze kwam blijkbaar om, alleen zijn dochter wordt op de lijst der geredden vermeld. De namen van den heer en mevr. R. Spoor en van den heer A. E. Stellmann vond, ik op de lijst der geredden niet. Bij het nagaan van de lijst der tusschen- dek-passagiers, die passage op de vergane boot hadden genomen, viel mij op het groot aantal Russische, Poolsche en Scandinavi sche namen, soms heele families. Fransche namen vond ik ook vele en 7 personen Ver nier geheeten, waarvan geen op de lijst der geredden wordt genoemd. Op de lijst van passagiers, maar niet op die der geredden, trof ik ook de namen van Tomja en Reino Bergman aan. Tevens een Jan Kirga (van Detroit), een Jacob Holmberg, een zekere heer Herman, J. Gabriel Marks en vrouw, Victor Broek, adjudant De Bow en gade en kapitein Hanna van het Leger des Heils. Geen dier namen, die min of meer een Ne- derlandschen klank hebben, vond ik onder de geredden. Het Leger des Heils werd wel zwaar door tiger op u werkte, dan de beste getnigsehrif- ren. Hel was de dorst naar wraak, die ons verbroederde, met elkander in aanraking bracht, en op het nauwst vereenigde. En gij wilt thans dien band verbreken, nietwaar, welke redenen kunnen u daartoe nopen? Ik ben niemand rekenschap mijner daden verschuldigd. Ik ben uit eigen beweging tot u gekomen, en zal u verlaten indien ik zulks goedvindt, zonder eenige opheldering dien aangaande te gevenw Maar gij pleegt ten mijnen opzichte een wezenlijk verraad; ik heb u. met mijn vertrou wen vereerd, en gij wilt hier een schandelijk misbruik van maken. Het vertrouwen, dat gij in mij gesteld hebt, heer Hensberg, zal ik ongeschonden be waren, wees hiervan verzekerd. Hebt gij mij nog iets te zeggen? Maar is het u dan inderdaad ernst? vroeg Hensberg angstig, die zag dat de vreemde ling zich gereed maakte het vertrek te ver laten. Bedenk toch in welke moeilijke om standigheden gij mij achterlaat. Tot zulk een handelwijze had ik u nimmer in staat gere kend! Wat uwen moeilijken toestand betreft, dien knnt gij zooveel gij zelf wilt vergemak kelijken. Stel Eulco bij zijne^ terugkomst in het bezit zijner goederen, en ik hen er zeker van dat hij n met een dankbaar hart zijn wel doener zal noemen. Hevig verschrikt sprong Hensberg bij het vernemen dezer laatste woorden op. Zou hij zoo nabij bet doel genaderd den strijd opge ven, en als lafhariige zonder een laatste po ging te wagen het worstelperk verlaten. Neen, deze scheepsramp getroffen. Een talrijk1 ge- zeischap der Canadeesche instelling was op weg naar hier voor de einde dezer maand te houden internationale samenkomst. Vol gens de „Daily News" bestond het gansche gezelschap uit 171 personen, waarvan 145 omkwamen, o.a. de bejaarde commandant Rees. De berichten verschillen ook', of de botsing zeer hevig was. Maai' dat moet wel het ge val zijn geweest, om een zoo groot gat in de „Empress of Ireland" te hebben kunnen maken, terwijl de voorsteven der aanvaren de steenkoolboot over een lengte van twin tig voet heet te zijn ingedrukt. En als de voorsteven van de „Storstad" in het gat van de „Empress of Ireland" was blijven zitten, hetgeen kapitein Kendall zijn colle ga der andere boot heet te hebben verzocht, door vooruit te blijven stoomen, dan zouden er stellig meer levens gered zijn geworden. Daarentegen liep de „Storstad" direct ach teruit en rukte de huidplaten der Canadee sche stoomer over 'n groöte lengte los. Men kan zich licht voorstellen, hoe daardoor die boot vol water liep, trots de waterdichte schotten. De geredden. Naar uit Londen nog aan de Tel. ge seind werd, publiceerden alle bladen de of- ficieele lijst met de namen der 526 gered den van de „Empress of Ireland", die nauw keurig geteld werden. Het waren 243 pas sagiers en 283 mannen der équipage, welke cijfers heel wat critische opmerkingen uit lokte. Vandaag reeds zijn de cijfers alweer veranderd en wordt er gezegd, dat er 237 passagiers en 207 leden der bemanning ge red zijn. De groote vermindering van dit laatste cijfer is wel opmerkelijk. Er is geen nieuwe lijst met namen gepu bliceerd, ofschoon die van gisteren dus 82 geredden méér bevatte. De „Daily Mail" ontving bericht van het bureau der „Canadian Pacific", volgens het welk slechts 419 personen gered zijn. Deze voortdurende schommeling mag werkelijk buitengewoon heeten. Aan beide zijden gaat men nog steeds door, elkaar de schuld te geven. NATIONAAL CONCOURS. Ter viering van het 10-jarig bestaan der Harmonie Apollo te Hoorn, werd aldaar ge durende de Pinksterdagen een groot natio naal concours gehouden. Zondag was het concours voor de afdeeling fanfare. Om half 1 bad de officieele ontvangst plaats in bet stadhuis door het gemeentebestuur van directeuren, besturen der deelnemende mu ziekkorpsen, jury, eere- en feestcomité. Het woord werd daar achtereenvolgens ge voerd door den heer A. A. de Jonigh, voor zitter van het eere-eomité en burgemeester der gemeente Hoorn, door den heer D. A. Pool, algemeen voorzitter der feestcommissie en door den heer Th.ie, van Purmerend, als voorzitter van den Prov. Bond van Harmo nie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland. Daarna werd onder bijzonder groote be langstelling op de Nieuwe Veemarkt de marsehwedstrijd gehouden. De jury bestond uit de heeren: C. van der Linden, Amsterdam; Jac. Koning, gep. luit.- kapel meester der Kon. Ned. Marine te Am sterdam; A. L. Hazebroek, kapelmeester der Kon. Ned. Marine te Den Helder; en plaats vervangend jurylid de heer D. Koning, direc teur Harmonie Apollo te Hoorn. De uitslag van den marsehwedstrijd was. als volgt: le prijs: verguld zilveren med., Oost-Knol- lendammerkapel te Wormerveer. directeur de heer G. Schaar, met 59 p.; 2e prijs zilv. med., Winnubst, den Helder, dir. de heer Jb. ter Hall, met 54 p.; 3e pr. br. med,, Larensche Harmonie te Laren, dir. de heer J. G. J. van Leeuwen, met 50 p. Verder namen aan den marsehwedstrijd deel: Wilbelmina te Jan Gijzenvaart en Eensgezindheid te Kwadijk, die reep. 49 en 41 punten behaalden. Daarna ving in den feestelijk versierden Parktuin hot concours voor fanfarecorpsen aan. De uitslag was als volgt: Derde afdeelii'ng: le prijs verg. zilv. med. Soli Deo Gloria te Driehuis gem. Velsen, dir. de heer C. Oudendijk, met 71 p.; le prijs b., verg. zilv. med. Larensche Harmonie te La ren, dir. de heer J. G. J. van Leeuwen^ met 67 p.; le prijs c., verg. zilv. med., Eensgezindheid te Kwadijk, dir. de heer B. Steggerda, met 52 p.; 2e prijs zi.lv. med. Sluit Schiedam te Edam, dir. de heer J. Wolff, met 47 p.; 2e prijs zilv. med. Hou en Trouw te Durgerdam, dir. de •beer H. Stapel, met 47 p. Tweede afdeeling: le prijs a., ©erekruis, Ex celsior te Oostzaan, dir. de heer J. Mooy, met 66 p.; le prijs, ©erekruis, Wilhelmina te Jan dat is onmogelijk, hij was te ver gegaan, aan terugkeeren was niet te denken. Welnu, zeide hij schijnbaar bedaard, ik zal over nw voorstel nog eens nadenken, ik verwacht u dus morgenavond weder in deze zaal terug. Ik sta u zelf geen oogenblik langer uit stel toe, Heer Hensberg. Reeds te veel woor den hebben wij verspild. Indien het uwe mec- ning ware geweest, mij rijkelijk te beloonen, zoudt gij thans zooveel tegenwerping njiet gemaakt hebben. Wilt gij mij dus aan u hech ten, maak dan dadelijk een begin, en houd mij niet langer op: bedenk dat de tijd kost baar Is, en terwijl wij hier over een nietigheid twisten, kan misschien Eulco...... Houd op, riep Hensberg uit, ik zal on middellijk aan uw billijk verlangen voldoen, en zuchtende het schrijfgereedschap en een vel perkament voor den dag halende, maakte hij het bewijs gereed. Toen hij geëidigd en het stuk onderteek end had, reikte hij het den vreemeding over, die echter verzocht, dat hij het van zijn zegel zon voorzien, en toen ook aan dit verzoek voldaan was, las hij het rmuwkcurigna rolde het lang zaam op, en verborg het in dén binnenzak van zijn wambuis. Zijt gij nu tevreden, vraagde Hensoerg, terwijl hij de pen wrevelig vau zich_ afwnerp. Volkomen! gij kunt thans op mij rekenen, mijn zwaard is ter uwer beschikking. Welnu, zet u dan neder, dan kunnen wij nogmaals eens hooren, welke maatregelen gij nu -wedr beraamd hebt. Vergeef mij, heer! maar ik moet mij thans verwijderen. Voor mannen van onze Sport, voegde hij er lachende hij, is de nacht Gijzenvaart, air. de heer P. Polderman, met 62 p.; 2e pr., zilv. med., Texelseh fanfarecorps, te Texel, dir. de heer H. Groenewold, met 57 p.; 3e prijs a., br. med., Ons Genoegen te Wij- denes, met 50 p., dir. de heer M. Bakker; 3e prijs b., br. med., Wilhelmina te Ransdorp, dir. de heer H. Stapel, met 48 p. Eerste afdeeling: le prijs niet toegekend; 2e prijs, verg. zilv. med., Winnubst, Den Helder, dir. de heer Jh. ter Hall, met 68 p. Afdeeling uitnemendheid: le prijs a. ziiilve- ren lauwerkrans, Oostknollendammerkapel te Wormer, met hijzonderen lof, 74 p., dir. de heer G. Schaar; le prijs b., zilv. lauwerkrans. Stedelijk Muziekkorps te Purmerend, dir. de heer M. Wolters, met 73 p., met lof. Aan den eere-wedstrijd werd door 4 korp sen deelgenomen, le prijs zilveren lauwer krans, Oostkuollendammer Kapel, met 69 p.; 2e prijs zilveren eerekruis, Excelsior te Oost zaan, met 68 p. Wiunubs tbehaalde 67 en Soli Deo Gloria 66 punten. APOTHEKERS-EXAMENS. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat de praeti6che xariiens voor apothekers zullen aanvangen; ta Leiden op Dinsdag 16 Juni; te Utreebt op Maandag 15 Juni, te Groningen op Maan dag 22 Juni. St. Ot. EXAMEN HOOFDAKTE. Zij die zich aan dit examen waarvan het schriftelijk gedeelte op 30 Juni zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 15 Juli zal aanvangen wensehten te onder werpen, gelieven zich vóór 16 Juni e.k. aan te melden bij den voorzitter der commissie vöor welke zij verlangen te verschijnen, met over legging van geboorte-akte, getuigschrift van zedelijk gedrag, reeds verkregen akte en toe latingen, bewijs van tweejarige werkzaam heid aan een of meer scholen. De voorzitters der eommissiën zijn: voor de commissie te Breda: dr. M. J. H. Houba, te Maastricht; te Arnhem: mr. L. F. H. baron Miehiels van Kessenieh, te Roermond; te 's Gravenhage: P. le Grand, te Rotterdam; te Amsterdam: dr. J. H. Jennes, te Rotterdam; te Zwolle: A. Rienks, te Deventer; te Gromimgen: mr. C. J. Prakken te Leeuwarden. St. Ct. BLOEMEND AAL. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden, morgenmid dag ten twee ure. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van het voorschrift van artikel lObis der Bouwverordening. 3. On bewoonbaarverklaring van twee huizen op Rol land. 4. Verleenen van eervol ontslag aan den heer W. Berdenis van Berlekom als lid der plaatselijke schoolcommissie. 5. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. 6. Aan koop van grond aan den Zijlweg. 7. Benoeming van onderwijzers en onderwijzeressen aan de school voor M. U. L. O. 8. Aankoop van grond voor het stichten van arbeiderswoningen. 9. Vaststelling van verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld voor het M. U. L. O. 10. Af- en overschrijving dienst 1913. 11. Be talingen uit de post onvoorziene uitgaven 1913. 12. Vaststelling van de jaarwedde van den con cierge aan de school voor M. U. L. O. 13. Be noeming van een accountant, ingevolge artikel 35 van de verordening op het beheer van de waterleiding. ZANDVOORT. Aangekomen Vreemdelingen. W. A. Willink, Winterswijk, hotel Groot Bad huis, 1 p.; L. Clermont, Amsterdam, hotel Beausche 2 p.; H. Becker, Bremen, idem, 1 p.; J. L. O. van Sendee, Amsterdam, hotel Groot Badhuis 1 p.; O. Spraakman, idem, Bend veldweg 7, 6 p.; C. Weisz, idem, Ben- noheim, 5 p.; G. Roest, id., id., 4 p.; S. v. 't Hoff, id., id., 4 p.; J- H. Verlein, id., id., 4 p.; S. Bcke, id., id., 3 p.; A. J. Ver- hoeff, id., id., 4 p.; W. C. Tegel, id., id., 3 p.; J. Laer, id., Dr. Mezgcrstraat 39, 7 p.; Fam. Wolff, id., hotel de l'Ocean, 2 p.; G. F. van Brene, id., id., 2 p.Mej. der Kinderen id., id., 2 p.; Fam. Wildschut, Haarlem, id., 6 p.; B. H. Marcus, Amsterdam, hotel Groot Badhuis 2 p>.; Freule O. v. d. Wijck, Heem stede, id., 1 p.; H. Mollenkamp, Amsterdam, id., 10 p.; Th. J. T. Harm, id., id., 2 p.; H. E. Archer, Dortmund, id., 2 p.; H. T. de Jong van Schouwenburg, Utrecht, iel., 1 p.; J. E. Stork, Baarn, id., 6 p.; E. Weijl, Amsterdam, id., 2 p.; Fam. Schwalkc, Keu len, id., 2 p.; Mevr. Wed. A. Rapp, Amster dam, id;., 3 p.; E. Kerckhoff, Keulen, Pension Quinsava, 4 p.; O. Boudien, Utrecht, id., 2 de beste tijd om iets nit te richten. De dag is daartoe minder geschikt. Ik zal nn denke lijk wel drie of vier dagen afwezig blijven, daar ik mij voortdurend bij de grenzen van het gebied wil ophouden, en tevens zien of mijne bevelen stipt worden opgevolgd. Intns- schcn verzeker ik n, dat de vogel ons niet ontsnappen zal. Maar volgens uwe eerste berekening, ging Hensberg voort, moest Fulco toeb reeds lang hier zijr aangekomen? Gij hebt gelijk, maar tegenwind of andere onvoorziene omstandigheden kunnen deze vertraging hebben veroorzaakt. Wees daar om niet ongerust, ik sta u borg, dat hij van zelf wel in de val zal loopen. En nn vaarwel, mocht ik soms op den bepaalden tijd niet aanwezig zijn, doe dan geen onderzoek. Dat zou misschien de achterdocht van dezen of genen opwekken, en men moet geen slapende honden wakker maken. De onbekende verliet hierop den heer Hens berg en spoedde zich naar den stal, waar een gezadeld paard hem wachtte. Toen Hensberg alleen in de zaal was achter gebleven, bleef bij eenige oogenblikken met den arm op de tafel geleund, en den blik ter aarde geslagen in diepe gedachten verzonken zitten. Vervolgens stond hij op, en terwijl hij het schrijf gereedschap weder op zijn plaats bracht, zette hij overluid de gedachten voort, die hem schenen bezig te honden. Ik heb dwaas, zeer dwaas gehandeld don onbekende dat bewijs al' te geven, prevelde hij: het is een wapen, dat ik tegen mij zeiven gericht heb, indien hij mij wil verraden. Domkop! dat ik dit niet vroeger bedacht heb! Maar hij heeft mij immers gezegd, da+ p.; F. Harm, Amsterdam, hotel d'Oranje 3 p.; J. A. Davidson, id., id., 1 p.; M. B. Zelden- rust, Utrecht, id., 3 p.; W. Wafelman, Am sterdam, id., 1 p.; I. Ulmer, Mannheim, id., 1 p.; Fam. Braeke, Biunswijk, Hotel Groot Badhuis 2 p.; B. A. P.oolvink, Deventer, id., 1 p.; A. Wolff, Rotterdam, id., 1 p.; J. Muller, id., id., 2 p.; L. Wilson, Amsterdam, id., 1 p.: L. Povel, Bentheimj villa Rustoord 110 p.O. L. Visser, Haarlem, Ilaarlemmer- straac 12, 7 p.; J. E. Abaibanel, Amsterdam, Zeestraat 12, 5 p.; W. Bohne, id., Villa Cor- nelio (Petrus) 6 p.; H. Zwaluw, id., Pen sion Sandman 2 p.; A. Bennike, id., id., 6 p.: II. Best, id., Poststraat 12, 5 p.; J. Chr. van Schaick, id., Villa Welly (Peters) 5 p.; Mevr. Wed. Goppel, id., villa Rosina (id.) 5 p.: Wed. A. Musbach, id., Kostvcrlorenstraat 18 4 p.; Fam. Philippona, id., Zandv.Dan 18. 7 p.; A. IJs en bo nt, id., Van Ostadeslraat 8, 3 p. J. P. Vollers, id., Haarlemmerstraat 38, 6 p.; Onbestelbare stukke n, gedurende de lsto helft der maand Mei j.]„ werden aan het postkantoor als Onbestelbaar bezorgd: Brieven: Mej. Sientje van Driehuizen, Am sterdam, Bureau Dagblad, Nijmegen. Brief kaarten: Mej. A. Simons, Amsterdam. Buitenland. Briefkaarten: Mile. J. Schoon- water, Paris; Mr. A. Schnonwater, Paris; Frau Marie Weger, Fasam (Broscia) Italië. UMlIDfCN Onbestelbare stukken gedurende de tweede helft der maand Mei j.l. Brieven: Mej. Thijsmeijer, Amsterdam; Mej. S. Zwaan, id.; Silverberg, Oss. Briefkaart: A. de Jong, Rot terdam; één zonder adres. BEVERWIJK.- Hooge prijzen. Men schrijft ons: Het is sinds menschenheugenis niet voorgekomen, dat eenige dagen voor Pinksteren de spinazie een prijs op bracht, zooals in het laatst der vorige week. Waar om dezen tijd dit artikel steeds zeer bil lijk was, was het vorige week iets abnormaals. Een tuinder, die vorig jaar voor 20 bakker (op ongeveer denzelfden tijd) 17 cent zeggi zeventien cent kon ontvangen, ontving Vrij dag voor 22 bakken f 27.20! Zeker voor den tuinder een zeer verblijdend iets, echter minder voor den werkman, en klei nen burger. Voor deze is deze zoo gezonde groente eenvoudig niet te bekomen. Het aanhoudend koele weder heeft hieraan in hoofdzaak schuld. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van T MeeldijkVan der Heijden. Overleden: B. A. van der Peet, 5 weken. UITGEEST. Geboren: z. van N. Jonker— Torenburg. z. van J. Huite de Haasvan de Pol. z. van D. AcquoijRijs. ZANDVOORT. Geboren: d. van A. C. Bluijs Koreman. levenl. z. van H. Kromhout van de Geer. EERSTE STEENLEGGING. De eerste steenlegging van het Bondsge- bouw N. R. K. V. zal plaats hebben niet op Vrijdag maar op hedenavond te 6 uur. De Gasfabriek. Uit het verslag der Gemeente-Gasfabriek over het jaar 1913 blijkt dat er 24142 H.L. steenkolen werden ver bruikt met inbegrip van 906 H.L. uit de bekende kwestie van het kolen tekort, data Maart "19'13. Hieruit werden geproduceerd 581,987 kab meter gas. De cokesfabrikage be droeg 30.053 H.L. Van bovengenoemde hoeveelheid gas werd afgeleverd aan lichtgas 264,653 M3, aan kook- gas 43.150 M3., aan muntgas 194,440 M3. Voorts werd gebruikt voor de straatverlich ting 33,689 M3., voor de gemeentegebouwen 2123 M3., voor dagvlammen 10592 M3., voor de fabrieksgebouwen 21,813 M3., terwijl 11497 M3., werd geboekt als verlies en condensatie. Van 'de hoeveelheid cokes werd gebruikt voor de ovens 9885 H.L. voor de centrale verwar ming en de calorifères 264 H.L., terwijl ver koeld werd 19.904 H.L. De geproduceerde 74.550 liter koolteer werd a f 1.85 per 100 K.G. afgeleverd aan de N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek voorheen Stein en Takken te Utrecht. De ammoniakwater-pro- ductie bedroeg 672.525 Liter en werd afge leverd aan de firma Van der Eist en Mothea te Amsterdam voor f 959.10. Op 31 Dec. 1913 stonden uit 505 gewone en 543 muntgasmeters, te samen dus 1048 stuks, tegen 966 stuks op 31 Dec. 1912. De straatverlichting bestond op 31 Dcc. 1913 uit 153 lantaarns, waarvan u nachtlan taarns. De netto-winst bedraagt, na afschrijving van f 7789.50 en na betaling van f 6584.13 aan rente, f 349.64. Het lage winstcijfer vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de hooge onderhoudskosten, name lijk f 5329.70 tegen f 1444.17i/2 in 1912. hij ook nog een rekening met Fulco te veref fenen had. Wel heeft hij mij niet te kennen gegeven, welke soort van beleedig ng hij van dien kant ondergaan had, maar hij wilde zich wreken, en hoe verheugd was hij, toen hem daartoe de gelegenheid werd aangeboden! Welke sehoone vooruitzichten staan overi gens niet voor hem open. De helft der bezit tingen van graaf D'do, en ik alleen weet welk een uitgestrekte rijkdommen deze bezat. Neen, verraad van zijnen kant, behoef ik niet to vreezen, zijne hebzucht is immers geheel be vredigd? Laat ons dus die muizennesten ter zijde stellen. En nu welgemoed ter raste, wie weet of morgen de opgaande zon mij niet reeds als heer van Bern zal begroeten! Ik zou eeliler gaarne weten, ging hij voort, wie hij was; maar ik heb den moed niet zulks te vragen. Welk een zonderlinge samenloop van omstandigheden, dat hij zich juist bij mij aan bood, toen ik in het geheim alle moeite aan- wedden om een voor mij geschikt persoon te vinden. Herman van Heusden keurt thans mijne handelwijze goed, en toch wantrouw .k hem. Ik bespeur maar al te goed, hoe hij gestadig mijne tegenwoordigheid ontwijkt. Ha, kon hij mij dat bewijs maar nit de han den spelen, dan zon hij wel anders piepen; maar daarvoor is gezorgd. En nu maar moe dig op den ingeslagen weg voortgegaan, Hensberg. Zijn de krachtsinspanningen groot, des te zeeter zullen de vruchten zijn, die ik van mijn arbeid zal inoogsten. Met deze bemoedigende gedachten bezield verliet hij de zaal en begaf zich vergenoegd naar zijne slaapkamer. V6rv0lgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6