EEN H.H. Caféhouders of Particulieren. H. VAN N1EL Hzn. Groote Houtstraat 86. Tel. 371. OPRUIMING VAN UURWERKEN van Zondag 7 Juni af op Zon- en Feestdagen GESLOTEN zijn - - HET BOTERHU1S Sociale Berichten. ÊdveHentiën. De Origineele MICHELIM BUITEN- BANDEN die voorheen f 5.50 kosten zijn nu by alle gevestigde rijwiel handelaren te verkrijgen voor slechts F. A. BEELEN Horlogemaker. J. A. 0KHUIJSEN, Bij onderlinge overeenkomst zullen IS ER IETS AANGENAMERS DENKBAAR? btaten-lieneraai. Van Uverai. SUITS VAR WAESBERGHE's M Profiteer nu lisstraat - Telefoon 294. Gierstraat 34. Tel. 877. WIJHEN EN - - - LIKEUREN ALLE SCHOENWINKELS HET FIJüSTE BIER. Verkrijgbaar bij de Firma N. DIE6EN ZOON, Nassau straat 22. Teief 885. steeds in voorraad gebruikte Isfe klasse Bill arde, ook nieuwe Vraag prijsopgaaf van reparatiën en stalen van Lakens. Billardqueuen vanaf f0.75. Gegarandeerd zuivere, ivoren Billardballen van 62 m.M. vanaf f 35.per stel. Billardverkoop ook op termijn betaling en ruiling. Thans werkzaam voor elf volksbonden in Haar lem en omstrekengeheel op recommandatie. MagazijnDrapuenlerstraat, Woonplaats: W. BOSCH, Billardmaker, Brouwerstraat 28, Haarlem, Agent der beroemde Wilhelmina en Juliana-Billards, Heden geplaatst een naar de eischen ingericht Billard bij den Heei WEMPE, Spaarnwoude. tan onze Boedkoope Prijzen, ONZER 1ste Kwaliteit Horloges, Klokken, Regulateurs, Wekkers, «oud en Zilver, vsric, Massief Gouden Verlovings- en rouwringen, Brillen, Plnce Nez, enz, »nz. bij L. C. KARSTENS, Lias». Horlogemaker en Goudsmid, Fijn» Vruchten -- Comestibles PRIMEURS Chocolade- en Oeesertartikelen. ADVERTENTIES. bestand voor OEN HAAG ta •Mllgiendo lomoonton alsook voor SCHEVENIN8EN Het WESTLANS enz. plantsi msas hot boet ie KI. W« HANDEL IN T. A. DONNÉE, Kleine Houtstraat 62, Haarlem. TELEPHOON 469. Ontvangen de eerste, volvette Edammer IWeiko««j®*» alsmede dagelijksehe aanvoer van prima Leidsehe en J* GRASB0TER (onder Rijkscontróle) met zilver bekroond op de bakkerij- tentoonstelling. dan steeds een vlijmscherp scheermes te hebben Dit bereikt men in enkele seconden met een .Succes Apparaat'. Prijs f 1.50 (naar buiten f 1.65). PERRY Co.. Barteliorisstraat 20 DIOCESAAN COMITé VOOR DE K. S. A. (Van onzen eigen redacteur). In hf;t gebouw Unitas te 's Gravenhage ver gaderde gisterenmiddag het Diocesaan Comité voor de K. S. A. in het Bisdom Haarlem, ouder presidium van den voorzitter, den heer Mr. E. P. F. A. van den Bogaerdt. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Hoorn, Lei den, Naaldwijk en Rotterdam, en de Nederl. R. K. Volksbond door den heer J. W. Smit. De voorzitter heette de weinige aanwe zigen hartelijk welkom en gaf het woord aan den secretaris, den heer B. J. Grob ben, die de notnlen der vorige vergadering las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde kwam het jaar-verslag van den secretaris. Aan dit jaarverslag is het volgende ont leend: Herinnerd wordt aan den val der Christe lijke regeering, waardoor de aangenomen so ciale wetten op wachtgeld werden gesteld. Doch voortgegaan zal worden met ijverig werken om de sociale actie meer en meer uit te breiden. Er werd een algemeeue vergadering gehou den op Zondag 16 November 1913. Ter bespreking voor de wintercampagne werden aangewezen: de K. S. A.; de Katb. Pers; hei woningvraagstuk; volksontwikke ling; ziekteverzekering; verzekering togen werkloosheid; onderwijs aan R. K. schippers kinderen; invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring en Staatsper.sionneering. Er kan echter niet gesproken worden van een campagne, daar slechts in drie Plaatse lijke Comité'e en daaronder Haarlem, een spreker over laatstgenoemd onderwerp op trad. In 1913 werden verspreid 16,975 vlugschrif ten en 3935 vliegende blaadjes, totaal 20,910; wat 25,000 exemplaren bleef beneden het cijfer van 1912. Het tijdschrift zag zijn ledental stijgen van 7637 op 8126; opgericht werd bet comité Blok ker (Ooster- en Wester) waardoor het Dioc- Comité telt 28 plaatselijke eomite's. Uit de jaarverslagen der secretarissen van de Plaatselijke Comité's is o.a. ontleend: Alkmaar: Initiatief tot oprichting eener R. K. Yereeniging voor Volkszang. Haarlem. Actie voor Eer en Deugd, ver zoek aan R. K. Volksbond tot oprichting eener afdeeling bleekersgezellen en aan clen Vrouwenbond voor vrouwelijke'bedienden. Hoorn. Protest tegen opvoering van „Al lerzielen." Krommenie. Actie ter versterking der aldaar bestaande Derde Orde. Leiden. Oprichting eener R. K. Ver. voor Volkszang; tot stand is gekomen een Bureau voor Ar beidsrecht en een bouwvereeniging. Zaandam. Gesticht is een Woningbouw vereniging. Het aantal toegetreden Diocesane vereni gingen steeg van 3 tot 6. Ten slotte wijst de secretaris erop dat neg door meerderen gehoor moet worden gegeven aan de roepstem van Paus en Bisschoppen, zich te vereenigen in katholieke vereenigin gen en wekt hij op dat meerderen zich zullen aansluiten. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten 250 uit de kas van liet Diocesaan Comité als feest gave voor de K. S. A. te sdh enken. Het nieuwbenoemde lid van bet Diocesaan bestuur, de heer N. Dekker, voorzitter van len Chr. Boerenbond, komt ter vergadering en wordt door den voorzitter welkom gehee- :en als vertegenwoordiger van het platteland. Het financieel verslag gaf aan: saldo vorig jaar 483.47; bijdragen van Plaatsel. Comité's 1734.17B; totaal aan inkomsten 2218.17)4. Uitgaven in totaal 1400.77)4; dus saldo 817.40. De heer Maury en Engels worden be noemd in de commissie tot nazien der reke ning van den penningmeester en bevonden de rekening volmaakt in orde. De voorzitter herinnerde aan de Sociale Week, in November te Enschedé te houden en spoort de Comité's aan toch gebruik te ma ken van de gelegenheid om gratis een spreker aan te vragen bij het Centraal Bureau. De heer J. H. Visser werd met algemeene stemmen op één na herkozen tot lid van net Diocesaan Bestuur. De voorzitter gaf nu het woord aaii den heer Mr. Paul J. Reymer te Hilversum, na zijn leedwezen betuigd te hebben dat zoo weinigen aanwezig waren. Het is de eerste maal dat op een dag in de week wordt vergaderd en het is te betreuren, dat deze proef zoo slecht geslaagd moet hee- ten. De heer Reymer sprak over het ontwerp Staatspensioen van minister Treub. Spr. wijst erop, dat minister Treub met be kwamen spoed zijn wetsontwerp-Staatspen- sioneering heeft ingediend; doch daarmede ls ook de geheele hulde aan den minister niit. Hij geeft aa.n dat door den minister wordt gebroken met de continuïteit in de wetgeving en Ihoe allerwege protesten rezen tegen de uitsluiting der bedeelden. Dan gaat spr. in bet kort den inhoud van het wetsontwerp na en zegt boe door de uit sluiting der bedeelden het zal geschieden, dat men gedwongen zal worden wreed te worden tegen hen, die ouder zijn dan vijf-en-zestig jaar, of dat men naar middelen zal uitzien om de wet te ontduiken. Door de persorganen van rechts en links wordt de uitsluiting der bedeelden afgekeurd en aangevallen. Minister Treub voert voor die uitsluiting als argumenten aan: le. financieele overwe gingen; 2e. do vrees, dat kerkelijke of parti culiere instellingen van liefdadigheid zich zullen terugtrekken en 3e. de vrees dat als men bedeelt, die subsidie zal ten goede komen» aan kerkelijke of particuliere instellingen van liefdadigheid. Deze argumenten worden door spr. uitvoe rig aan eiitiek onderworpen, waarbij bij aan toont dat deze argumenten moeilijk andere kunnen beschouwd worden dan als voorwend sels om een zaak, welke men niet wenseht, tegen te houden. Hoe hft lot- zal zijn over die uitsluiting der bedeelden, is niet te zeggen: afgewacht zal moeten worden welke houding de minister zal aannemen tegenover de verschillende amendementen, die zullen worden ingediend. De uitkeering zal worden staatspensioen, voor behoeftigen, doch niet wordt aangege ven wie behoeftig zijn; het is zuivere armen zorg. Krijgt men dus pensioen, clan wordt daar door op den menseh, die het ontvangt, Ihet stempel gedrukt van behoeftig. De vraag of iemand behoeftig is, wordt beantwoord door het gemeentebestuur. Hier door wordt willekeur gesobapen; de eene ge meente toch zal een geheel anderen maatstaf aanleggen dan de andere, daar de behoeften verschillen voor stad en platteland. Controle zal altijd noodig blijven, ook nadat de rente is uitgekeerd. Toch wordt, al verschillen de behoeften, een vast en uniform bedrag van 104 en 156 voor gehuwden uitgekeerd. De ouderdomsrente komt ten laste der ge meente, waar de aanvrager zijn hoofdverblijf bad op het tijdstip der aanvrage. Voor iedere 70-jarige ontvangt de gemeente 50. Het wordt dus geen staats-, doch ge meente-armenzorg, j Aan noodlijdende.' gemeenten kan een ext.ra- 1 oelage gegeven worden, doch daarvoor wordt in het ontwerp geen enkelen waarborg gege ven. Bedenkelijk is dat de beslissing betreffende de mate van behoefte in handen wordt gege- ven van het college, Ihet gemeentebestuur, dat er belang bij heeft, dat zoo weinig mogelijk personen van de rente genieten. Vooral voor groote gemeenten dreigt de wet-Treub een zeer zware last te worden. Op de bezwaren van deze regeling is vooral gewezen door het Kamerlid Treub op 1 No vember 1912. Hij ze:de, dat de meeste ge meenten liet noodige onderzoek niet goed kun nen instellen. Ten overvloede acht de minister de admi nistratieve last, die aan de gemeenten gege ven wordt, niet zoo groot. Doch het zal meebrengen vermeerdering van de financieele lasten voor de gemeenten. Velsen gaf het signaal zich tegen het ont werp te verzetten en dagelijks worden door tal van gemeenten protesten tegen liet ont werp uitgebracht. Het ontwerp drijft een wig tusscfoen de nog kort geleden hier ingevoerde Armenwet. Dat de rente op 70-jarigen leeftijd wordt uitgekeerd, bracht verbazing en teleurstel ling, omdat de invaliditeit van secundaire De- teek enis wordt geacht. Als Kamerlid heeft de heer Treub ge zegd, dat de uitkeering van een rijksdaalder op 70-jarigeu leeftijd niet goed is: de leeftijd is te boog. Nu stelt Minister Treub voor slechts 2.op 70-jarigen leeftijd!! In Talma's wet hing ,het bedrag der route; af van de premie en de klas, waarin men be hoort. Bovendien was de wet-Talma een In validiteitswet en werd gerekend, dat men op 70-jarigen leeftijd invalide is. Het ontwerp-Treub is Staatspensioen in den meest principieelen zin. De Staatspèn- sionneerders zullen nu, zooals Ihet Volk reeds aankondigde, „den strijd voor verhooging van bet pensioen aanbinden". Niemand beeft meer clan de heer Treub den Staatspensionneeringszwendel bestreden. Men zal nu beleven, dat minister Treub gaat verdedigen, wat bij als Kamerlid beftig heeft bestreden. Met de invoering van de wet-Treub zal de invaliditeitsvca-zeke r: n g worden stopgezet: de invaliden krijgen dan voorloopig niets. Deze regeling is juist ernstig te betreuren. Met de cijfers is uit den treure aangetoond, dat de 'invaliditeitsverzekering van veel meer gewicht is, althans een veel ruimer kring van personen omvat, clan de ouderdomsverzeke- ring. Door het optreden van minister Treub is geraakt de kwestie der continuiteit in de wet geving: het is een novum, dat een minister optreedt met de bedoeling om ongedaan te maken, wat zijn voorganger tot stand bracht, Minister Treub gaat in tegen een der nood zakelijkste beginselen van practische staat kunde, het beginsel der continuiteit. Spr. spreekt de stellige verwachting uit, dat deder, die streeft naar een goed geregelde voorziening ir, de noden, geen genoegen zai nemen met het bedeelingsontwerp-Trevib. De lieer Roijmer seal in zijn duidelijke, zeer interessante lezing verschillende citaten uit linksche organen. De voorzitter en de ZeerEerw. Heer Stroo- mer stelden eenige vragen, die door den beer Reijmcr afdoende werden beantwoord. Ten slotte wisselde de voorzitter met den spreker van gedachten en verdedigde het ont werp-Treub met eenvoudige regeling tegen over de wet-Talma, die veel omslag en kosten medebrengt. Spr. zou., ook met de uitsluiting der bedeel den het ontwerp-Treub verkiezen noven de wet-Talma. De heer Rc.ijuier sprak er zijn bevreemding' over uit in den voorzitter der K. S. A. een voorstander van Staatspenslonneering aan te treffen en wijst erop, dat bier staat beginsel tegenover beginsel: wij zijn voor verplichte verzekering en de voorzitter voor staatepen- sionneering. Spr. toont het ongewenschte van dit laatste aan en bewees met krachtige argumenten het beter van 't systeem dat aan de wet-Talmn I ten grondslag ligt boven het ontwerp-Treu' De voorzitter dankte den heer Reijmer vo< zijn duidelijke uiteenzetting, j Besloten werd de proef om in de week te vergadereu nog voort te zetten en de volgen- de vergadering wederom op een dag in de 1 week bij voorkeur een Woensdag te hou den. De heer Dekker dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem gesproken, j De vergadering werd vervolgens gesloten met den christelijken groet, zooals zij ooit geopend was. TWEEDE KAMER. (Zitting' van gisteren. Nadat de MINISTER en de lieer VAN RAALTE nog wat over het amendement van den laatste gedisquseercl hadden, trok de laatste ten slotte om de Kamer een stem ming te besparen zijn amendement in. Artikel 1 wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij artikel 2 verdedigt de heer VAN DER VOORT VAN ZIJP (A.-R.), zijn amende ment om voor het drijven van een stuwa doorsonderneming in te voeren een vergun ning, zooals het ontwerp-Talma die had ver- j langd. De heer SPIEKMAN (S.-D.), verdedigt zijn amendement van gelijke strekking. Bij het uitbrengen van een rapport om trent ingekomen adressen door den lieer Teenstra, drong de heer OTTO (U. L.) mede namens den heer Ter Laan (S. D.) er op aan, ook weduwen van voor 1905 overleden on derwijzers pensioen toe te kennen. Na dit intermezzo werd voortgegaan met de Stuwadoors we t. De heer VAN IDSINGA (O. H.) zal gaarne vernemen, op welke gronden de Minister tegen liét amendement-Van der Voort van Zijp gekant. Het amendement-Spiekman gaat spr., deels ver, deels niet ver genoeg. De heer ROODENBURG (V. D.) verde digt het ontwerp. Spr. vraagt voorts of het de bedoeling is dat bij overtreding hechtenis zal kunnen worden opgelegd. De 'neer VAN NISPEN (R.K.) Nijmegen, verdedigt het stelsel, neergelegd in cle amen dementen, strekkende tot het eischen vari een vergunning voor het stuwadoorsbedrijf. Nadat nog verschillende heeren het woord gevoerd hadden, deelde cle heer VAN NIS PEN (R.K. Nijmegen) mede, dat de drie aanwezige leden der commissie tegen het amendement-Spiekman zijn en twee voor de wijziging van den Minister. Het amendement-Spiekman wordt verwor pen met 52 tegen 13 stemmen. Voor: cle socialisten en do heer Van Vliet. Art. 2—4 worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij art. 5 zijn ingediend amendementen door de heeren Nierstrasz en Spiekman. De heer SPIEKMAN (S. D.) verdedigt zijn amendement, strekkende de bestuurders te verplichten te zorgen voor een arbeids- boekje, waarin de bij maatregel van be stuur voorgeschreven aanteekeningen wor den geplaatst betreffende de arbeid3- en rusttijden. Spr. betoogt, dat zonder boekje aan een goede arbeidsregeling niet is te voldoen. Zonder de boekjes acht spr. con trole op den arbeid onmogelijk. De heer NIERSTRASZ (V.-L.) verdedigt vervolgens zijn amendement om in plaats van arbeid te spreken van stuwadoorsar beid. Echter wordt het amendement onvol doende gesteund. Kiesrechtvrouwen. Maandagmorgen in de vroegte is Wargarve Kerk, nabij Henley aan de Theems, door brand vernield. Er werden bij den brand een bamer en suffragette-geschrif- ten gevonden. De kerk was in 1538 gebouwd en bevatte tal van oudheden, o.a. klokken van vier eeuwen oud, die in den brand smolten. Nabij Windsor is een groot landhuis, waar de hertogin van Sutherland vroeger wel woon de, door brandstichting van kiesrechtvrouwen vernield. Twee suffragettes, Hilda Burkitt en Flo rence Tunks, stonden Zaterdag terecht wegen» brandstichting in het badhotel te Felixstowe, dat naar men weet, geheel in vlammen opging. Zij gedroegen zich weer als beesten. De eerste jongedame zei tot den rechter, dat hij maar een zwarte kap moest opzetten en doodvonnis vel len. De andere riep, dat ze toeli wel weer gauu in vrijheid zou zijn. Juffrouw Burkitt heeft ook een voetbalgebouw te Leeds in braud ge stoken. Zij kreeg twee jaar, haar vriendin negen maanden. Vijf suffragettes, die veroordeeld wareD wegens de betoogingen voor liet Buckingham- paleis, zijn weer vrijgelaten, omdat zij „uitge hongerd" waren. De suffragettes hebben ook een betooging gehouden bij aankomst van Sir Edward Carson te Belfast. Zij droegen borden, waarop stond: „Carson gaat vrij uit!" Een troep jongens vaD een scheepswerf en een aantal meisjes van een fabriek maakten het den suffragettes met da borden zoo lastig, dm, de politie ze beschermen moest. Boschbrand in Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat door een geweldigen boschbrand de bosschen van Kitami op het eiland Hokkaido verwoest zijn. Donderdagochtend brak de brand uit en door de groote droogte nam deze zoo'n omvang, dat aan blussehen niet te den ken viel. De geheele bevolking verleent haar hulp, om aan het vernielende element paal en perk te stellen. Naar verluidt, zouden tot nu reeds dertien personen in de vlammen omgeko men zijn. De vermoorde vliegers. Uit het onderzoek naar den dood der beide militaire Fransehe vliegers kapitein Hervé en mecanicien Rock land in Marokko, is gebleken dat hun toestel bij het landen geheel vernield werd. Beide vlie gers bleven ongedeerd en begaven zich te voet naar een Fransehe post. Inboorlingen die de landing gezien hadden, waarschuwden een ben de oproerlingen. De beide Franschen zochten een schuilplaats achter een rots en hielden daar tot midder nacht een beleg vol tegen een groote bende. Gebruik makende van de dichte duisternis overvielen ten slotte enkele inboorlingen on verhoeds de officieren en sloegen hen dood. De slachtoffers werden uitgeschud, maar hun lijken, in tegenspraak met de eerste berichten, niet geschonden. De lijken werden eenigen tijd later door Fransehe soldaten gevonden en be graven. De namen der moordenaars zijn be kend. Michelin Banden. f2.25 /,,vn*°.op Iuil van oud Goud sn ulrer tegen de hoogste waarde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8