«aisMnien berichten. DE SPAARKEBANK 'STADSNIEUWS. Uns Wearoericht. AMSTERDAMSCHE BEURS. balast zich mat da uitvoerig v^n eftectenordars. DE HOLLANDIA -B OEIW EDSTRIJDEN. DE PROPAGANDA VOOR ONZE CANDI DATES OVERGELEVERD. Man onze Hechtbank. KOERSEN VAN HEDEN, 8 JUNI. Amalgamated "melting^ en Ret Comm. Car en Toundry; Common Erie Common Kansas City Common Marine Prei Marine 2e Pret Mexican Common Missouri a Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash", Prei Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden -, 2V2 pCL N. W. S. 3 pCi Cert N. W. S. Common Peru Prei Peru Bindley Amsterdam Rubber Nederi Rubber Gecons. Petroleum Orion Gew. Dordtsciie Intern. Rum. Petr. United Cigar 47'/2 479/« Prolongatie *7? NiEbWE GftACHT 9Ü, KAAHL*?', 10 7, 127, 18 193 4 37= 72 Ier waterconsuls, der bondsboot wachters, bootswerven, aanlgplaatsen voor jachten, en 7erder verschillende mededeelingen, van belang foor degenen, die aan de watersport doen en mededeeling der verschillende uitgaven op dit gebied. Voor de derde maal verschijnt dit supple ment, en het zal zeker weer voor velen van groot nut zijn. Het verloop der versch'llende nummers voor de oindwedstrijden is als volgt: Oude twee (2000 M.): 1. Laga (O. B. Vis, boeg, en D. J. van Houten, slag, met N. Guldenaar, stuurman), in 8 min. 58 sec.; 2. Deiftsche Sport, 3/4 lengte achter; 3. Nautilus li/« lengte achter. Jonge skiff: 1. Ch. II. Boissevain (Ne- reus), walk over in 8 min. 53 2/5 sec. Jonge, vier: 1. N ere us (A. Bonebakker, boeg, J. H. do Jong, JP. E. Posthumus Meijjes en K. O. van Berckel, slag; A. tlendrix, stuur man), in 7 min. 56 2/5 sec.; 2. Laga, 3 leng ten achter; 3. Hoop, 2 lengten achter. Oude Vier: Laga in 7 min. 39 sec.; 2. Amstel 7s lengte achter. Nautilus was niet opgekomen. Oude Skiff: 1. Pott; 2. Jongeneel, 5 leng ten achter. Tijd: 8.28 2,5 min. Tweoriems Juniores: 1. „Nautilus", Tijd 8 min. 50 sec.; 2. Deutscher Turn Ruder Verein; 3. „Nereus". „Nautilus" vele lengten voor, 2 lengten tus- schen Deutscher en „Nereus". Nu volgde de eerste off.cieele wedstrijd in Nederland voor dames in overnaadsche vie ren. Aan den start verschenen de drie inge schreven ploegen en wel: Nereus, Viking en De Amslel. De u'tslag was: 1. Nereus, 2. Viking, 3. De Amstel. Ook het volgend nummer was een dames wedstrijd en wel een skiffnummer, waarvoor startten: mej. L. van Olst (De Amstel) en inej. J. Zeehuizen (Nereus). De eerste wint met vijf lengten. Teen kwa men do veteranen aan de beurt. Drie ploe gen waren ingeschreven en wel: De Laak (Den Haag); Laga (Delft) en Njord (Leiden). Njord won na een spannenden strijd. Laga is tweede, met 3/r lengte achter. De Laak is een goede derde, i/4 lengte achter Laga. Dan de wedstrijd Jonge Acht (2000 M.): 1. Nereus in 7 min. 41/5 sec.; 2. Laga, een kleine bootlengte achter; 3. Njord, ver achter. Oude Acht: 1. Laga in 7 min. 2 2/5; 2. de Amstel IV2 lengte achter. EEN WATER-LUCHTSCHIP. Het Parseval-luchtschip PL 19, dat binnen kort voltooid zal zijn, is het eerste luchtschip van dit type, dat op het water kan drijven. Zelfs als de ballon leeggeloopen of vernield is, zal het schuitje nog boven water kunnen blijven, daar het een drijf vermogen van 1200 K.G. heeft. Het heeft den vorm van een boot, is 141/2 M. lang en van aluminium. De ben zine, de olie en de ballast worden in het ruim van de boot geborgen, en dit ruim is door waterdichte schotten verdeeld. De PL 19 zal als marine-luchtschip dienst doen. Er is echter alweer een Parseval-marinelucht- schip van veel grootere afmetingen ontwor pen, dat wat grootte betreft voor de nieuw ste Zeppelins niet zal onder behoeven te doen. MR. ROMANS IN DE ST. JOZEFS GEZELLEN V EREENIGING. Gisterenavond was 'teen bijzondere avond voor de St. Jozefsgezellen. Het gebeurt, be halve des winters op de cursussen, niet vaak dat er een ander als spreker optreedt dan üe hooggeachte President Pater Caminada. Thans evenwel had zich onze populaire Koomsehe spreker Mr. Bomans opgemaakt, om in verband met de a.s. verkiezingen een woord tot de gezellen te richten, teneinde hunne belangstelling op te wekken en mede werking in te roepen voor de gewichtige ge beurtenis van Woensdag a.s. Na een hartelijk woord van welkom van den President, begon Mr. Bomans zijn korte toe spraak, die zich allengs tot een geestdriftige redevoering ontwikkelde, met eene herinne ring aan de Oudheid, aan het Oude Testa- menl, waarin beschreven staat hoe eens het door kwalen en rampen geteisterde volk der Egyptenareu een dringende bede om hulp richtte tot koning Pharao, en hoe deze hen naar Jozef verwees om redding en uitkomst. Thaus klinkt andermaal een bede om hulp en ook nu is het „Ite ad Josef', gaat tot Jo zef, tot de St. Jozefs gezellen, om bijstand te verwachten in een belangrijken strijd, voor de verkiezing die aanstaande is. En het is daarom, dat spreker zich gedrongen gevoelt om geestdrift voor deze zaak bij de gezellen op te wekken, hun ijver daarvoor aan te wak keren, omdat zij zich in dien strijd voelen als soldaten van Oh rist US. Hii doet een beroep op de garde der St. Jozefsgezellen, waarop hij vertrouwen kan, doeli die hij nog krachtiger en grooter maken wil, opdat aan de levens voorwaarde van elk goed geraamden strijd worde voldaan, dat men zeker zij in den strijd en haar kan doorzetten ten einde toe. voorwaarde van elk goed beraamden strijd bij een attaque der huzaren. Om beter te kunnen slagen, vallen zij aan in twee gele deren. In het eerste gelid staan de hesten, de beproefden, in het tweede gelid de jongeren. Voor de laatsten is de horizont nog eenigszius bedekt; toch volgen zij reeds het eerste ge woel van den strijd; er ontslaan gapingen en aanstonds vallen zij aan in steeds versche rijen, om ten slotte den vijand te overwel digen. Zoo ook hier. Onze beste striiders staan klaar, vol moed. Doch ook van ben kunnen er vallen en onmiddellijk moet gij dan gereed 6taan om hun plaats in te nemen. Voor bet; oogenblik leven wij in bet politieke leven nog in een tijd van- overvloed. Verre voor aan, m het coalitieleger, staan de katholieke gelederen, dan komen de anderen. Doch het kan zijn dat er schrale tijden komen en daar om willen wij thans u verzamelen' als oen kostbaren wintervoorraad, om te dienen als 'tnoodig is. En wij vertrouwen op u, gezellen! Gij zijt thans de recruten, doch wii hebben die noodig, want daaruit komen de dapperen voort. Napoleon heeft wel met jonge onge oefende krachten veldslagen gewonnen, be geesterd als deze werden door de krachtige leiding die van hem en zijne veldheeren uit ging; doch ten slotte moest hij het toch ook met die ongeoefenden tegen de beproefde strijders van den vjjand afleggen. In die fout zullen wij niet hervallen. Wij willen niet met onafgerichtie krachten werken, en daairom roep ik u toe en spoor u aan om de eerstvol gende propaganda-avonden allen tegenwoor dig te zijn. Spreker wees vervolgens op de ernstige tijden, die wij beleveu. Hoe alles wat aan God of gebod niet gelooft, tegen de katholie ken samengaat. Men zegt wel tegen God of godsdienst in 't algemeen te zijn, doch ten slotte gaat het toch alleen tegen ons. Maar waar men ons aanvalt, daar zullen wij ons verweeren. Zij mogen slagers zijn, wij zullen ons niet verlagen tot slachtvee. Of zoudt gij niet te wapen loopen, wanneer men n wil ontnemen ihet heiligste, het eeuwig leven, uwe ziel en zaligheid? Dan moet gij n ten heiligen strijd aangorden. En verzet gij u, dan verzet gij u tegen de grootste ophit sers, de aanhangers der Marxistische leer, de socialisten. Als goede zonen hebt gij uwe moeder lief; zoudt gij dan toelaten dat men haar pijnigt? En wat doet men dan anders met nwe dier bare Moeder de H. Kerk? Hebt gij uwen vader lief? Kunt gij dan toelaten dat men den H. Vader pijnigt en verguist, zoodat hij weenen moet over de dwalingen en slechtheid van onzen tijd?.... Neen, dat kunt gij niet, daartoe zijt gij te veel in liefde tot de Kerk opgevoed. Daar staan dan de mannen van het eer zame handwerk, de St. Jozefsgezellen. De zonen van vader Kolping Rebben steeds tot de getrouwste zonen der kerk behoord, zoo zult gij ook met liefde het weinige doen wat de leiders der propaganda in de eerst volgende dagen van u zullen vorderen. Zoo zult gij ook eens kranige Volksbonders wor den, die strijden voor God en Kerk, Vor stin en Land. Daar zult gij ook in de pro paganda komen en op het politieke slagveld, waar wij ons thuis voelen, waar vóór of te gen God gestreden zal worden, door ons er vóór, onder Christus' kruisbanier 1 Herinnert u de Zouaven! Hoe hebben die gestreden voor Paus en Kerk. Daaronder was een Pieter de Jong, in staat, om na al zijn patronen te hebben verschoten nog 18 Garibaldisten rondom zich neer te vellen met de kolf van zijn geweer. Toen bezweek hij en men meldde zijn dood aan zijne moe der. En zij weende, doch niet naar zij zei- de, over het verlies van haar eenigen zoon, doch dat zij er niet nog een bezat die voor den H. Vader zulk een heldendood sterven kon. Dat was de Hollandsche zouaaf Pieter de Jong. Brandt er nog niet iets in u van dat heilige vuur?! Hebt ge ook dat zouaven- bloed?! Spreker herinnerde verder aan onze voor ouders; hoe zij in 't verborgen de heilige geheimen moesten vieren, in kelders of op zolders, teneinde voor de vervolgingen en de onverdraagzaamheid veilig te zijn. Des niettemin hebben zij hunne kinderen in het loof weten op te voeden, van geslacht tot geslacht. De talrijke kerken rondom ons bewijzen hoe zij gestreden hebben voor dat geloof, aan ons thans te plicht te behou den, te handhaven, wat zij hebben verkre gen. Men tracht de fundamenten van ons ge loof te ondermijnen, men beukt op onze kerkmuren, doch niet met stormrammen, openlijk. Neen, in 't geniep gaat men te werk. In de pers, op het tooneel, in de illustratie, in de bioscopen niet 't minst, tracht men ons katholieken te vermoorden in het geloof, en het geloof in ons. Staat hen te weer, en steunt onze vaderen. Want uw jonge geestdrift zal hen opnieuw stalen in den strijd, die waardige geestdrift van het jonge geslacht moet ter overwinning leiden. Deze wisselwerking van jong en oud heeft reeds 20 eeuwen in de kerk geheerscht en heeft haar sterk gemaakt. Moge Christus u sterken in den heiligen strijd, en u eenmaal de eeuwige zaligheid daarvoor deelachtig doen worden. Werkt voor God en Kerk, waakt en vecht, voor plicht en recht Donderend applaus volgde op deze schit terende rede. De president dankte met een kort woord voor deze opwekking die niet nalaten zou het succes te dragen wat men er van verwachtte en hij hoopte dat dit niet de laatste maal zou zijn dat mr, Bo mans zich in de Gezellenvereeniging zou la ten hooren. Mr. Bomans antwoordde dat deze eerste kennismaking met de gezellen ook hem bevallen was zooals zij blijkbaar den gezellen beviel en zeide een meerder optreden als spreker toe, mits de gezellen goede propagandisten zouden blijken te zijn. EXAMENS HOOFDAKTE. De Min. v. Binnenl. Zaken heeft, ine.t wijzi ging van zijne beschikking, volgens welke eene der commissiën in 1914 belast met het afnemen van het ex. hoofdakte te Amsterdam zitting zal houden, bepaald, dat deze commis sie, voor zooveel het afnemen van het schrif telijk gedeelte betreft, zitting zal houden te Haarlem. „St.-Ct." ST. JOZEFSGEZELLEN VEREEN1GING. Gisterenmiddag werd in onze vereeniging de jaarvergadering gehouden van het Zieken fonds „St. Raphaël". Het ledental wees een kleine toename aan. eenparig was men echter van oordeel, dat de grootere deelname der ge zellen voor den bloei noodzakelijk is. De uit- keeringen aan ziekengeld waren in 't afgeloo- pen jaar ongemeen hoog: zoodat het restee- rende geheel aan het reserve-kapitaal werd toe gevoegd. In plaats van den gezel W. Ooster die be dankt had, werd O. Smelters tot Commissaris gekozen. PROCESSIE NAAR O. L. VROUW YAN HEILO. Een deelnemer aan de processie van O. L. Vrouw van Heilo, georganiseerd door de afdee- ling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond, betreurt het dat er zoo weinig deelnemers uit Haarlem waren. Het stuk is lang en de opwek king tot deelname kan pas het volgend jaar haar uitwerking hebben. Wij zullen dus het stuk niet in zijn geheel opnemen, doch maken er gaarne melding van, vertrouwende dat er tegen dien tijd in de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, een opgewekte aetie tot deelname zal komen. De fiestoeht, Zaterdagavond door onze pro pagandisten in Distriet I georganiseerd is uit muntend geslaagd! Een zestigtal sterk, zijn ze onder groot be langstelling, heel het Distriet rondgetoerd, en de namen Klein en Petri kent nu wel ieder! Morgenavond half acht weêr zoo'n propa- ganda-fietstocht. Mogen we tot drukke deelne ming nog eens aansporen INBRAAK? P. v. d. M. uit de Lange Molenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan dat zij Zaterdag avond 10 uur haar woning heeft verlaten en daarin Zondagmorgen half tien is terugge keerd. In dien tijd moet bij haar ingebroken zijn. Het raam was althans opengeschoven en het bed en kasten waren overhoop gehaald. Er wordt nochtans niets vermist, alhoewel zil veren en gouden voorwerpen voor het grijpen lagen. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE FIRMA GONNERMAN CO. Volgens de opzegging van het contract door 41 werklieden (van de ruim 50) zou de sta king bij de firma Gonmerman en Co. aan üe Friesche Varkensmarkt, morgen moeten aan vangen. Dit zal echter niet gebeuren, omdat de zaak in handen gegeven is van de pa troonsorganisatie, wier hoofdbestuur nu zal confereeren met de hoofdbesturen van de werkliedenorganisaties: de Alg. Bond en de R. K. organisatie. Voorloopig is het begin van de staking opgeschort- Van de zijde der werklieden gaf men ons de volgende uiteenzetting van het conflict. Er heersclit ontevredenheid over het Fa- brieksreglement en ihet Ziekenfondsregle ment. De onmiddellijke aanleiding tot de sta king was echter het ontslag van twee werk lieden. Op 16 Februari van dit jaar werd de eerste personeelvergadering gehouden, naar aanlei ding van het ingevoerde Fabrieksreglement, waartegen hij de werklieden meerdere bezwa ren bestonden. Naar aanleiding van deze personeel-verga- dering 'werd bij de patroons een conferentie aangevraagd. Deze werd niet toegestaan. Het personeel heeft de grieven toen op schrift gesteld. De patroons zeiden dat bet reglement met goedvinden der werklieden was samen gesteld. Dit ontkennen de werklieden. Wel ls aan eenige werklieden, die, zoo uit hun werk op het kantoor werden geroepen, het regle ment voorgelezen, doch dat noemen de werk lieden geen confereeren, te meer waar die werklieden niet door hen afgevaardigd waren en dus ook zelfs geen kern vormden. De werklieden hadden het reglement te tee kenen; zoo zij dit niet deden, dan konden- zij zich ontslagen achten. Bestuurders van den Alg. Bond gingen daarop naar het kan toor om een onderhoud te hebben met de di rectie, maar dit werd niet toegestaan. Thans heeft de directie, na wederom eenige werklieden als hoven vermeld, te hebben ge hoord, een ziekenfondsreglement in werking gesteld, waartegen de werklieden ook ver schillende bezwaren hadden. Ook hiervoor vroegen de werklieden een conferentie aan, doch, door middel van de werkmeesters werd bericht, dat een der firmanten alleen te spre ken zou zijn na Pinksteren. Nu gebeurde het dat een werkman, de draaier Z., Zaterdag vóór Pinksteren kennis gaf, voor 4 weken in dienst te moeten. Hem werd toen medegedeeld dat hij wel weg kon blijven. Z. werd daarover boos en het moet toen hard zijn toegegaan. Aan Z. werd mede gedeeld dat ook een ander werkman ontslag zou krijgen. De directie gaf als reden op van het ontslag dier twee personen, dat zij niet in .haar dienst kon houden personen die den geest onder de arbeiders verslechterden. Ter verduidelijking diene dat deze twee per sonen propageerden voor den Alg. Bond. Het ontslag werd de aanleiding tot de staking. Wij kunnen echter mededeelen, dat ware dit het eenige motief geweest, de R. K. organi satie niet aan de staking zou hebben mede gedaan. Dinsdag na Pinksteren werd des morgens 6 uur op een open plein aan het Bolwerk on der leiding van den voorzitter van den Alg. Bond een personeelvergadering gehouden, waarvan het resultaat is geweest het opzeg gen van het contract, hoewel eerst de bedoe ling was onmiddellijk te staken. Ook werd door de werklieden een brief aan de directie gezonden met grieven en verzoek om ant woord vóór Zaterdag. Aanvankelijk weigerde de R. K. organisatie mede te doen, omdat de actie door den Alg. Bond was op touw gezet, zonder haar daarin te kennen. De Alg. Bond is toen zoo verstandig geweest ook bij de R.K. organisatie om medewerking te komen aan kloppen. Deze is toen toegezegd. In den loop van de vorige week zijn meer dere malen pogingen door de directie aange wend om het geschil te laten uitmaken door een commissie, bestaande uit een werkman, de directie en een onpartijdig persoon. De tijd was echter te kort om deze commissie in het leven te roepen, met het gevolg dat de zaak nu bij de Hoofdbesturen berust. De grieven betreffen de boetebepalingen in het reglement; het verschil van vergoeding, dat wordt toegekend aan monteurs, die op montage zijn (zij willen dezelfde vergoeding voor allen); de invoering van den vrijen Za terdagmiddag, zonder loonderving; meer vast heid in het stukwerk; uitbetaling van erken de Christelijke feestdagen; verandering van het ziekenfondsreglement, waar men een be spreking over wenscht en waar zij het volle loon willen zien gegarandeerd, onder behoor lijke controle enz. Er wordt reeds gepost voor de fabriek om de werklieden, die in dienst der firma moch ten willen treden, opmerkzaam te maken op den stand van zaken. DE SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG. Omtrent de verbouwingsplannen van den nieuwen schouwburg aan den Jansweg, kun nen wij mededeelen dat het gelieele bestaan de gebouw wordt afgebroken, alsook het perceel dat is aangekocht. Zoodoende komt er voldoendet errein beschikbaar om een geheel nieuw gebouw te stichten dat aan allo eischen van den tijd voldoet. (Zie ook pag. 1. Eigenaars van den Schouwburg zijn dc heeren Schönhuth, niet Schönhucli. BERICHT, Wegens onvoldoende plaatsruimte moeten ;wy meerdere berichten tot morgen laten lig gen, o.m. een verslag van den feestavond van het gem. koor „Zang en Vriendschap" te Schoten. AANBESTEDING. In de strafgevangenis alhier werd heden middag aanbesteed door het college van Re genten der gevangenissen hier: de levering van het benoodigde roggebrood (20,000 kg.) en van de benoodigde aardappelen (pl.m. 13,000 K.G.) voor het onderhoud der gevangenen, gedurende het 2e halfjaar 1914 .Ingeschreven werd als volgt: Aardappelen: H. Vermeer, alhier, 3.79 per 100 K.G.; A, van Dam, alhier, 4.50 per 100 K.G.; S. de Beer, alhier, 3.77 per IOO K.G. Roggebrood: Stoom Brood- en Sclifepsbe- schuitt'abriek firnia Wed. J. de Jonge, Am sterdam, 7.15 perlOO K.G.; Haarl. Brood- en Meelfabriek, alhier, 7.44 per 100 K.G. BEKEURINGEN. Drie jongens zijn bekeurd wegens het loopen over de spoorbaan, nabij het viaduct aan de Brouwersvaart. Gevaarlijk spelletje! MISHANDELING. Zaterdag is de steenhouwer W. K. uit de Anthoniestraat, volgens zijn opgave aan de politie, in de tapperij van de H. aan de Rivier- vischmarkt, mishandeld door J. V. en T. V. die hem met een bierglas verwondden in het gezicht en aan de rechterhand. EEN PAARD TE WATER. Zaterdagmiddag is een paard, gespannen voor een beerwagen der Gemeentereiniging, in de Bakenessergracht terecht gekomen. De wagen stond aan de Zakstraat op het ge deelte van de straat, dat een weinig afloopt. Toen de voerman even weg was om een anderen wagen voor te rijden, kwam de eerste uit zichzelf in beweging. Het paard kon den wagen niet houden; liep vooruit, doch stuitte deze tegen een paal van de Korte Jansbrug, die geheel verbogen werd, doch zoodoende voorkwam dat de wagen te water raakte. Het paard viel door het tuig te water en zwom naar het wed aan de Jansstraat, waar het op den wal werd gebracht. De gebroken paal, die kans opleverde, met een stuk der leuning in de gracht te vallen, werd van Gemeente wege geschoord. DIEFSTAL VAN GELD. Gisterenmorgen werd mej. J. v. d. W„ die in de kamer achter het salon zat der melk inrichting j,De Sierkan" aan den Zijlweg. 'opmerkzaam gemaakt doordat de bel over- iging, dat er iemand in het salon kwam. Zij ging naar voren en zag daar dat een onbekende man van de toonbank eenig geld wegnam. Zij liep hem achterna, met het ge volg dat hij, buiten door twee perssonen ge grepen werd en aan de politie overgeleverd. Hij vertelde aan de politie dat hij de ge lagkamer, was binnengekomen om twee fles- schen terug te brengen en daar van de toon bank f 2.25 had weggenomen. Er lag, zoo- als later bleek, f 5.75 op, waarvan nog f 3.50 aanwezig was, nadat hij weg was. De dief bleek te zijn J. L. M., smidsknecht 22 jaar oud, verblijf houdende in het Leger des Heils, AAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE De agent in assurantiën E. J. J. v. d. P., waarvan wij Zaterdag meldden, dat hij val- sche accepten heeft uitgegeven tot een bedrag van ruim f 1900,is Zaterdagmiddag aan de Amsterdamssche politie overgeleverd, om daa.r te worden onderworpen aan een onder zoek, betreffende de gepleegde verduisterin gen in Se hoofdstad. ONTSPOORD. In 'de Rozenstraat ontspoorde Zaterdagavond kwart voor achten, een tram, doordat ver moedelijk de wisseltong niet goed aansloot. Het rijtuig was weder vlug in de rails. UJMWERPERS. Nu eens geen inktwerpers, maar lijmwer- pers. Een dame, M. E. wonende te Heemstede heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er Zaterdag tot tweemaal toe, om 11 uur en om kwart over drie, toen zij op het KL Heilig land passeerde, lijm op haar japon is gewor pen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wed. Chr. Smit, Es- senstraat 24a, een dominospel. C. Hazenkamp, Kinderhuissingel 32, een passer. Bureau van politie, een ring met sleutels. C. W. de Vogel, A. L. Dyseringekstraat 81, een plug van een kraan. M. de Jong, Esschilderstraat 36 rood, een vingerhoed. A. Post, Leliestraat 40, een broche. Bureau van politie, een heerenrijwiel. N. v. d. Putten, Ged. Raamgracht 56, een werk kiel. C. Prins, Reithstraat 95, Schoten, een hond. P. Sandberg, Heerensingel 71 G, een ijs muts. G. van Graat, 2e Zuid-Polderstraat 50, een doosje met inhoud. T. v. Kessel, Brouwer straat 82, een spaarbankboekje. W. v. Daalen, Groot Heiligland 21, een potloodhouder. J. Kwak, Korte Vlamingstraat 2rood, een kerk boekje. G. A. Diependaal, Spaarne 43, -een taschje met inhoud. O. v. d. Veldt, Gen. Jou- bertstraat 43, een rijwiellantaarn. C. de Jong, Amsterdamstraat 18, een oorknopje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 5 Juni. z. van J. A. W. Bon Vrenegoor. 6 Juni. d. van E. C. J- M. van DamNel. z. van J. M. Sluis Kie kens; z. van C. C. van MierloMensert. 7 Juni. z. van A. Walkottevan Melsen. d. van F. HartmanLaduk. 8 Juni. 2 zoons van N. BoelensSchuitemaker. d. van M. Venema—v. d. Berg. Overleden: 7 Juni. A. Visser, 76 j. Wagen weg. J. Langerak, 75 j. SchotersingeL A. M. Hunting—Tijmann, 77 j. Lange Heerenstraat. (Zitting van heden.) De Loterjjwet. Voor de rechtbank alhier werden hedenmor gen een aantal overtredingen der Loterijwet in hooger beroep behandeld. Allereerst vroeg de ambtenaar in de zaak van een Tijdgeest-vertegenwoordiger twee boeten van 25. Hierna stond de gemachtigde van den loterij- agent A. C. O. terecht, die ook agent van de „Tijdgeest" is, en door den kantonrechter te Zaandam was ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. eischte evenwel vernietiging van dat vonnis en vroeg de veroordeeling van den bekl. tot 2 X 100 boete. De gemachtigde hield een langdurig pleidooi, waarin hij de juistheid van het vonnis van den Zaandainschen kanton rechter trachtte aan te toonen. Dezelfde was gemachtigde in de zuak van C. B., ook te Zaandam, wicn door den kantonrech ter aldaar hetzelfde vonnis gewezen was. Mr. Hoyer stelde hier dezelfde eisch: vernietiging van het vonnis des kantonrechters on »eroor- deeling tot 2 X_/ 100 boete. BINNENLAND. DE TWEEDE KAMERVERKIEZING VOOR KATWIJK. Men seint ons uit Amsterdam; Het Dagelijkeeli Bestuur van tien Nations Ien Boud van Protestanlscbe kiezers, te Am sterdam vergaderd op 5 Juni 1914. kennib ge nomen hebbende van hei feit dat ocd Pro- teétantsch theoloog als dr. de Visser, opnieuv een candidatuur van de coalitie heeft aan vaard, besloot den kiezers van het district Katwijk te adviseereu .n geen geval hun stem op hem uit te brengen. REORGANISATIE VAN HET PERSO NEEL DER POSTERIJEN. Men seint ons uit den Haag: Waar de besprekingen over de door der Minister van Waterstaat in te dienen suppïe- toire begrooting voor het personeel der Pos terijen en Telegrafie tusschen dit departe mentshoofd en den directeur-generaal van ge noemd dienstvak nog eenigen tijd zullen aan houden, zal, naar wij vernemen, die begroc ting niet meer als suppletoire der Kamer worden aangeboden, doch de voorstellen to verbetering en reorganisatie van liet perso neel worden opgenomen in de Staalsbegiou- ting voor 1915. INBRAAK. Men seint ons uit Rotterdam: lijdens de afwezigheid van den heer P. J. D die naar de kerk was hebben dieven zich toe gang verschaft tot zijn woning aan de Lage Oostzeedijk. Uit de secretaire is 150 en uit df brandkast 1500 aan bankbiljetten ontvreemd. BUITENLAND. EEN SCHIP GEZONKEN. HAMBURG, 8 Juni. Hedennacht ongeveei half drie helde het stoomschip „Victoria Louise" van de HamburgAmerikaLijn, ge legen aan de Rijkskade, zoozeer ter zijde, dat het dreigde om te slaan. De brandweer werd te hulp geroepen, doch men slaagde er niet in het schip weer op te richten. De bemanning kon door een veerstoomboot worden gered. Het schip zonk steeds dieper, slechts d< schoorsteenen staken nog boven het water uit Een lid der bemanning wordt vermist. EEN DORP VERBRAND. KAIRO, 8 Juni. Het dorp Mitreussa in de Nyldelta is door brand verwoest, 15 personen kwamen om; honderden werden gekwetst; drie duizend personen zijn dakloos. Hoogste barometerstand, Thorshavn 767.7. Laagste barometerstand, Munchen en Nice 750.7. Veranderlijke, later toenemende tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind, aanvankelijk zwaarbewolkt of betrokken met veel kans op regen, later opklarend en iets wa r. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt. In Scandinavië is het weer veel verbeterd. Zwakke, veelal oostelijke winden met veel zonneschijn brengen er ,hooge temperaturen Op de Britsche eilanden waait het krachtig uit het N. of N.-O. en valt vooral in het O. regen. Op het vasteland is het verder overal be trokken of zwaar bewolkt. Er valt bijna over al regen. In Duitschland begint de tempera tuur te stijgen; in België en Noord-Frankrijk is het nog zeer koud. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK". Nieuwe Gracht 18 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen 777/8 633/, 5074 28 *67 s 25/g 7474 m4 100 lOb'2 l'/4 4 6 1 6511/ig 771/2 7ö/s 3874 971, 322 27 236 86/4 186 112 62"/lc 6201/9 97 234' /2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7