Uit Holland's Noorderkwartier. Berichten reeds geplaatst ia onze vorige oplage. NIEUWS Uil OEN («MS. BUITENLAND. BINNENLAND. WEERZINWEKKEND. «L8EIUUI OVERZICHT. KOflTE SERISHTEI9. KLEIH an PETRI. Haarlem. OVERGELEVERD. Mas? ofixe üechtbank. de rootle vlag1 van ons «tadhnls zat wapperen. Donderend applaus was de dank der ver gadering voor deze schitterende rede, waar voor de voorzitter den heer de Lobel harte lijk dank bracht, terwijl hij de aanwezigen aanspoorde Woensdag allen mede te werken om onze mannen bij eerste stemming gekozen te krijgen. Het k a n. dns het moet. Daarna sloot hij de vergadering, die ook door eenige rechtsche gemeenteraadsleden en meerdere dames werd bijgewoond 'met den Christelijken groet. Ja, het kan wel niet anders maar.... het „rijk" van vorst Wilhelm in ALBANIë is.... uitl Oostenrijk laat hem los De Oostenrijkscbe pv\s erkent algemeen, dat de benoeming van den Vorst een misluk king was, en dat zijn aftreden onvermijdelijk is. Volgens het Wiener Journal is er zelfs al bij den Keizer van Oostenrijk een ministerraad gehouden over de ernstige situatie in Albanië. Volgens datzelfde blad zijn Oostenrijk en Italië besloten om de prins von Wied te laten vallen 'en hem een eervollen aftocht te bezorgen. Beide regeeringen zouden reeds aan bet zoeken zijn naar een nieuwen kandidaat. 't Is dus uit. Italië overwint. En bet laat zich aanzien, dat mèt het einde van den prins von W ied als vorst, ook bet einde komt van de Nederlandsche officieren in Al banië. Italië overwipt ook dezen. We hebben bet gisteren al kortelings mede gedeeld het arresteeren van twee Italiaansche intriganten, waarvan er een officier was, heeft Italië totaal op de achterste pooten gezet tegen de Hollanders, en daar het verraad der Itali aansche intriganten uit de papieren waar schijnlijk niet volkomen te bewijzen was (al begrijpt iedereen, dat het heeft plaats gehad) wordt er nu op aangedrongen, dat de Hollanders weg moeten. Het is jammer, dat de Vorst zélf zulk een besluitelooze figuur blijkt! Reuter seint uit Italiaansche bron De Albancescbe regeering zal de Neder] and - sebe regeering verzoeken de officieren, die voor het incident verantwoordelijk zijn, door anderen te vervangen. Dat is dan bet einde van het optreden van Thomson en Fabius! En Dillon, van de Daily Telegraph, de ver klaarde tegenstander onzer officieren en dus onbetrouwbaar in de mededeeling der feiten, seint volgens de N. R. Gt. uit Durazzo: „Men verzekert, dat de gevangenneming van den Italiaanschen overste op last van Thomson, die militaire gouverneur van Durazzo is, heeft plaats gehad. Dit geval, zegt Dillon, is op zicli zelf reeds ernstig, maar heeft bovendien een onmiskenbaar internationaal belang en vormt een flagrante breuk -van de capitulaties, dio nog van kracht zijn in Albanië. De eenig ge oorloofde weg voor Thomson ware geweest, verlof aan de Italiaansche legatie te vragen om de huiszoeking te verrichten en zoo noodig tot arrestatie over te gaan. De legatie zou noch kon dat geweigerd hebben. Het incident van Zaterdagavond met den Italiaanschen officier neemt aller aandacht in beslag. De volgende bizondorheden zijn geschikt om meer licht over het geval te verspreiden. De Nederlandsche officieren, die met diep wantrouwen elk vriend van Essad pasja gadeslaan, hebben gedurende eenigen tijd Muricchio, die echter geen vriend van Essad is, onder observatie gehouden en ook professor Chinego, die met eenige vreemde journalisten de opstandelingen bezocht heeft, toen zulks een ieder nog vrijstond. Chinego is van Albaneesehe afkomst en spreekt de land staal. Muricchio is hier officieel heengekomen om hulp aan de bergstammen in de provin cie Ljoema te verleenen. Kapitein Fabius trad het huis binnen, zonder den minister, onder wiens orders hij staat, vooraf te verwittigen, nog den Italiaanschen consul, zooals het volken recht voorschreef. Men zegt, dat hij ruw met Muricchio heeft omgesprongen, diens zakken doorzocht en zijn papieren in beslag genomen, daarna hem en zijn gast Chinego gevankelijk naar den politiepost heeft laten brengen. „De Italiaansche autoriteiten vroegen ophel dering aan Thomson, die antwoordde, dat de gevangenen beschuldigd waren van het wisse len van seinen met de opstandelingen. Daarop werd verzocht, dat zij zouden worden vrijgela ten op parool en dat de legatie er voor zou in staan, dat zij zouden verschijnen voor een raad van onderzoek. Maav Thomson weigerde. Ook toen de Italiaansche gezant dringend aanhield. De zaak werd nu aan den Mbret voorgelegd, die juist een onderhoud met den minister-presi dent had. Deze stemde toe in de vrijlating van de gevangenen op bovengenoemde voorwaar den Vanochtend heeft de Italiaansche consul formeel protest ingediend en is een raad van onderzoek ingesteld om getuigen te hooren. Het kabinet betreurt de onoordeelkundige en insu bordinate handeling der Nederlansche officie ren, die opnieuw de ministers hebben verlaagd tot ornamenteele poppen. De ministers hebben een brief aan het Italiaansche gezantschap geschreven, om hun spijt over de houding der Nederlandsche officieren uit te drukken. Ziedaar de lezing van Dillon. Intu8schen: zooals al gezegd zijn al de mede- deelingen hoogst tendentieus. Latere telegrammen melden, dat alleen de Italiaansche leden van de Commissie van onderzoek geen compromitteerende brie ven vonden.En anderzijds heet de toestand wat verbeterd: de opstandelingen zijn bij Valona geslagen en hebben onderling ruzie. De officieele Alb. courant meldt ten slotte: Essad Pacha stond sinds maanden met de leiders der opstandelingen, in verbinding. Hij had bij de oprichting van den senaat voor Midden-Albanië reeds zijn woord gegeven, dat bij een I urkschen prins op den troon zou hel pen- Dat hy zich vóór den vorst von Wied ver klaarde heeft hem bij de leiders van den op stand in verdenking gebracht. Essad beloofde echter, vorst Wilhelm ten val te brengen. Kort vóór den aankomst van den vorst in Durazzo wist Essad Pacha den agent Irsan Bey aan zich te verbinden en in den laatsten tijd kwamen verscheidene andere agenten in Durazzo aan om gemeenschappelijk met Essad den val van vorst Wilhelm te bewerken. Dit plan werd door Essad's gevangenneming op het laatste oogenblik verijdeld In „De Tel." komt een brief voor van den Albaneescben correspondent van dat blad, die vooral sterk afkeurt het besluid van generaal De Veer, die hij ten eenenmale ongeschikt acht om de Hollandsche militaire missie in Albanië te leiden BELGIë. Het proces Nestor Wilmart, waar over onze Belgische briefschrijver gisteren zoo pittig schreef, is dan begonnen. De beschuldig de „weet zich niets meer te herinneren." DUITSCHLAND. Het groote stoomschip Victoria Louise der H. A. lijn, dat zooals we gisteren onder de Telegrammen meldden is ge zonken, blijkt aan den grond gevaren en bij het opkomend tij slagzij geraakt te zijn. Door het breken van de kabels kwam het schip nog ster ker naar een kant over te hellen. Het water stroomde de machinekamer en andere ruimten binnen. Het bleek onmogelijk maatregelen tegen het binnenstroomen te treffen. Men is er nu in geslaagd het schip weer wat op te richten en men is nog doende met het leegpom pen. FRANKRIJK. De kabinets-crisis duurt nog voort. Alle fatsoenlijke lieden bedanken achter eenvolgens, en het wordt al openlijk uitgespro ken dat dc radicalen en socialisten het erop toeleggen om éen Ministerie dat den B-jarigen diensttijd liondt, volstrekt onmogelijk te maken. In dit geval daar is het trouwens om te doen wordt ook de president der republiek Poincaré getroffen en zijn aanblijven onmo gelijk! Ribot, de oude gematigde republikein, is nu aan het probeeren alsnog een ministerie samen te stollen. De Figaro dringt er op aan, dat alle groepen in de Kamer, die de wet van drie jaar als een onmisbare bescherming van de eer van Frankrijk beschouwen, samen een meerderheid moeten vormen. Zulk een meer derheid zou groot genoeg zijn om een kabinet te steunen, waarvan de tegenstanders tegelij kertijd slechts de tegenstanders van Frankrijk zouden zijn. FRANKRIJK. Te Sezanne in Frankrijk is een ballon ontploft. Uit Epernay seint Reu ter hierover: Hevige windstooten sloegen den ballon her haaldelijk tegen den grond, waardoor er een groote scheur in het overtrek van den ballon ontstond. Enkele oogenblikken darna volgde de ontploffing, die op kilometers afstand van Se zanne gehoord is. De eerste rang der toeschou wers werd letterlijk weggevaagd, pe f>a]Ton vloog tegelijkertijd de lucht in en, vlei verbol gens brandende terug. Toen het eerste oogen blik van ontzetting voorbij was ontstond er in de menigte een wilde paniek. Dc luchtschipper Leprince werd in hopeloozen toestand onder 't brandende overschot van den ballon uitgehaald. Er ziin zestig gekwetsten, van wie er vijf-en- twintig in het ziekenhuis zijn opgenomen. Het geweld der ontploffing heeft tal van schuren op het land omver geworpen. MEXICO. De opstandelingen gaan voort, onder bescherming der Yer. Staten, ammunitie te Tampico te ontschepen. Huerta wilde deze liaven blokkeeren, maar de Ver. Staten hebben hem beduid dat ze dat niet zouden toelaten 1 UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is W. Heiliger, oud-direc- teur der Rijksnormaallessen te Nijmegen, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. EEN ROOMSCHE PRIMEUR. De „Nieuwe Rotterdameche Courant', welke den laatsten tijd haar „Kerkuieuws"-berich- ten met speciale toewijding verzorgt en zich vooral uitslooft om haren Roomschen lezers van het wel en wee van hun godsdienst zoo vlug en accuraat mogelijk op de hoogte te brengen, maakt zich in haar nummer van gie teravond jegens laatstgenoemden verdienste lijk door hun het volgende nieuwtje voor te leggen Onder groote blijken van belangstelling heeft mgr. L. Schrijnen, de bisschop van Roermond, gistermiddag een officieel be zoek aan Venlo gebracht. Een feeststoet verwelkomde den bisschop. Op het stati- huis werd hij door B. en W. en den ge meenteraad ontvangen. Dinsdag vertrekt hij weder naar Roermond. In de stad werd overal gevlagd en waren eerepoor ten en groen aangebracht Een pracht-primeur! En geen enkele Room se-hé krant had er Maandagavond ook maar één letter van, zegt de Msh. Zoo actueel is maar alleen de „Nieuwe Rotterdammer.' Die feeststoet! En die ontvangst op het stadhuis! Geen eerewijn 1 Maar todh wel over al vlaggen en eerepoorten ook en groen! Ja, ja, er zit veel heerlijkheid in den duim van een N. R. Ct.-redacteur. Immers...,, Mgr. Schrijnen is Zondag niet in Venlo ge weest!Het officieel bezoek aan Venlo heelt een week later plaats! Erin'gcloopen! Een pracht-hlunder! Maar toch actief, zullen de Roomeche lezers van het blad wellicht nog vergoelij kend zeggen. DE PEST OP JAVA. Pestgevallen op Java van 20 Mei jl. tot en met 2 d^zcr. Afdeeling Malang 377 nieuwe pestgevallen, 321 dooden. Berbek 1, Banka een uit^ Hong kong geïmporteerd, Soerahaja 14 en Toeloen- gagoeng 24 sterfgevallen. Madioen 15 nieuwe gevallen, 13 dooden; Kediri 84 nieuwe geval- dooden; Magetan 14 nieuwe gevallen, 11 doo den1. In de vorige periode: Malang nog 27 ge vallen, 20 dooden; Kediri en Paree elk 8 ge vallen, 2 dooden; Lamongan 2 gevallen; 1 doode; Bangil 1, Magetoen 1 en Madioen 4 sterfgevallen. Als men de geschriften leest, waarin de candidaten onzer tegenstanders worden aan bevolen, draait het hart n in het lijf om. Daar ziet men b.v. in het radicale blaadje „De Uitkijk*tegenover elkaar gesteld: „de conservatieven die wars zijn van eiken voor- uitgang"(I!) dat zijn natuurlijk de Katholie ken en Christelijken, en' „de strijders voor den maatechappelijiken vooruitgang: de vrij zinnig- en sociaal-democratie"Dat zijn de heeren-zèlf, ziet n! Is het niet even DROEVIG als LEUGEN ACHTIG? Kiezers District I, WIJ gebruiken niet. als deze zoogenaamde „democraten" zulke er gerlijke, weerzinwekkende onwaarheden en grofheden. WIJ presenteeren onze mannen en onszèlf niet in zulke kermistaal als echte, onvervalschto, unieke behartigers der volks belangen! Wij zeggen niet, dat onze tegen standers nooit wat goeds deden, de volksbe langen verwaarloozen, etc., zooals zii in koe len bloede ons verwijten. Aan zulke weerzinwekkende snorkerij doen wij van Rechts NIET! Wij zeggen alléén: de behartiging ONZER belangen: die van den. godsdienst, van den Middenstand, van den arbeider, achten wij het veiligst hij ONZE gekozenen, en daórom be velen wij aan> in Distriet I morgen te kiezen ONZE mannen: EXAMENS HOOFDAKTE. De Min. v. Binnenl. Zaken heeft, met wijzi ging van zijne beschikking, volgens welke eene der commission in 1914 belast met het afnemen van het ex. hoofdakte te Amsterdam zitting zal houden, bepaald, dat deze commis sie, voor zooveel het afnemen van het schrif telijk gedeelte betreft, zitting zal houden te Haarlem. „Sfc.-Ct." ST. JOZEFSGEZELLEN VEREEN IGING. Zondagmiddag werd in onze vereeniging do jaarvergadering gehouden van het Zieken fonds „St. Raphael". Het ledental wees een kleine toename aan. eenparig was men echter van oordeel, dat de grootere deelname der ge zellen voor den bloei noodzakelijk is. De uit- keeringenaan ziekengeld waren in 't afgeloo- pen jaar ongemeen hoog: zoodat het restee- reude geheel aan het reserve-kapitaal' werd toe gevoegd. 1 xabo', ri. In plaats van oen gezel W. Oostèr die be dankt had, werd C'. Smelters tot Commissaris gekozen. PROCESSIE NAAR O- L. VROUW VAN HEILO. Een deelnemer aan de processie van O. L. Vrouw van Heilo, georganiseerd door de afdee ling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond, betreurt het dat er zoo weinig deelnemers uit Haarlem waren. Het stuk is lang en de opwek king tot deelname kan pas het volgend jaar haar uitwerking hebben. Wij zullen dus het stuk niet in zijn geheel opnemen, doch maken er gaarne melding van, vertrouwende dat er tegen dien tijd in de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, een opgewekte actie tot deelname zal komen. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE FIRMA GONNERMAN CO. Volgens de opzegging van het contract door 41 werklieden (van de ruim 50) zou de sta king hij de firma Gonnerman en Co. aan de Friesche Vtrkenemarkt heden moesten aan vangen. Dit zal echter niet gebeuren, omdat de zaak in handen gegeven is van de pa troonsorganisatie, wier hoofdbestuur nu zal confereeren met de hoofdbesturen van de werklieden organisaties: 3° Alg. Bond en de R. K. organisatie. Voorloopig j8 het begin van de staking opgeschort. Van de zijde der werklieden gaf men ons de volgende uiteenzetting vaJj het conflict. Er heerscht ontevredenheid over het Fa- brieksreglement en het Ziekenfondsregle ment. De onmiddellijke aanleiding tot de sta king was echter het ontslag van twee werk lieden. Op 1(5 Februari van dit 3aar werd de eerste personeelvergadering gehouden, naar aanlei ding van het ingevoerde Fabrieksreglement, waartegen hij de werklieden meerdere bezwa ren bestonden. Naar aanleiding van deze pei soneel-verga- dering werd hij de patroons een conferentie aangevraagd. Deze werd met toegestaan. Het personeel heeft de grieven oen op schrift gesteld. De patroons zeiden dat bet reglement met goedvinden der wei'kh€t en was samen gesteld. Dit ontkennen de weiklieden. Wel ls aan eenige werklieden, die, z°o uit hun werk op liet kantoor werden geioepen, het reg e- ment voorgelezen, doch dat noemen de werk lieden geen confereeren, te meer waar die werklieden niet door hen algevaai ti en dus ook zelfs geen kern Dc werklieden hadden het 1 g - kenen; zoo zij dit niet deden, an konden zij zich ontslagen achten. B Vi?1? iVan den Alg. Bond gingen daarop aar het kan toor om een onderhoud te hebben met de di rectie, maar dit werd niet toegestaan. Thans heeft de directie, na W(fe™ni Pen)p.c werklieden als hoven vermeld- te hebben ge hoord, een ziekenfondsreglbtocm m werking gesteld, waartegen de ■werklieden ook ver schillende bezwaren hadden. (Jok hiervoor vroegen de werklieden een conferentie aan, doch, door middel van de werkmeesters werd bericht, dat een der firmanten alleen te spre ken zou zijn na Pinksteren. Nu gebeurde het dat een werkman, de draaier Z., Zaterdag vóór Pinksteren kennis len, 33 dooden; Paree 54 nieuwe gevallen, 49 gflL voor 4 weken in dienst te moeten. Hem werd toen medegedeeld dat hij wel weg kon blijven. Z. werd daarover hoop en het moei toen hard zijn toegegaan. Aan Z. werd mede gedeeld dat ook een ander werkman ontslag zon krijgen. De directie gaf als reden op van het ontslag dier twee personen, dat zij niet in haar dienst kon houden personen die den geest onder de arbeiders verslechterden. Ter verduidelijking diene dat deze twee per sonen propageerden voor den Alg. Bond. Het ontslag werd de aanleiding tot de staking. Wij kunnen echter mededeelen, dat ware dit ihet eenige motief geweest, de R. K. organi satie niet aan de staking zou hebben mede gedaan. Dinsdag na Pinksteren werd des morgens 6 uur op een open plein aan het Bolwerk on der leiding van den voorzitter van den Alg. Bond een personeelvergadering gehouden, waarvan het resultaat is geweest het opzeg gen van het contract, hoewel eerst de bedoe ling was onmiddellijk te staken. Ook werd door de werklieden een brief aan de directie gezonden met grieven en verzoek om ant woord vóór Zaterdag. Aanvankelijk weigerde de R. K. organisatie mede te doen, omdat de actie door den Alg. Boud was op touw gezet, zonder haar daarin te kennen. Do Alg. Bond is toen zoo verstandig geweest ook bij de R.K. organisatie om medewerking te komen aan- kloppen. Deze is toen toegezegd. In den loop van de vorige week zijn meer dere malen pogingen door de directie aange wend om het geschil te laten uitmaken door een commissie, bestaande uit een werkman, de directie en een onpartijdig persoon. Do tijd was echter te kort om deze commissie in het leven te roepen, met het gevolg dat de zaak nu hij de Hoofdbesturen berust. De grieven betreffen de boetebepalingen in het reglement; het verschil van vergoeding, dat wordt toegekend aan monteurs, die op montage zijn (zij willen dezelfde vergoeding voor allen); de invoering van den vrijen Za terdagmiddag, zonder loonderving; meer vast heid in het 6tukwerk; uitbetaling van erken de Christelijke feestdagen; verandering van het ziekenfondsreglement, waar meu een be spreking over wenscht en waar zij het volle loon willen zien gegarandeerd, onder behoor lijke controle enz. Er wordt Teeds gepost voor de fabriek om de werklieden, die in dienst der firma moch ten willen treden, opmerkzaam te maken op den stand van zaken. AANBESTEDING. In de strafgevangenis alhier werd gister middag aanbesteed door het college van Re genten der gevangenisseu hier: de levering van het beuoodigde roggebrood (20,000 kg.) en van de benoodigde aardappelen (pl.m. 13,000 K.G.) voor het onderhoud der gevangenen, gedurende het 2e halfjaar 1914 .Ingesclireven werd als volgt: Aardappelen: H. Vermeer, alhier, 3.79 per 100 K.G.; A. van Dam, alhier, 4.50 per 100 K.G.; S. de Beer, alhier, 3.77 per 100 K.G. Roggebrood: Stoom Brood- en Schccpsbe- schuitfabriek firma Wed. J. de Jonge, Am sterdam, 7.15 perlOO K.G.; Haarl. Brood- en Meelfabriek, alhier, 7.44 per 100 K.G. DIEFSTAL VAN GELD. Zondagmorgen werd moj. J. v, d. W., die -in, fdo,, kam^r acliter kot salon z, at der ra elk- inlichting'- .j$e Siefkan" aan den" ZijïWeg. opperkzaam gemaakt, doordat dc bel over ging, da.t er iemand in het salon kwam. Zij ging naar voren en zag daar dat een onbekende man van de toonbank eenig geld wegnam. Zij liep hem achterna, met het ge volg dat hij, buiten door twee perssonen ge grepen werd en aan de politie overgeleverd. Hij vertelde aan de politie dat hij de ge lagkamer was binnengekomen om twee fles- sclien terug te brengen en daar van de toon bank f 2.25 had weggenomen. Er lag, zoo als later bleek, f 5.75 op, waarvan nog 1' 3.50 aanwezig was, nadat hij weg was. De dief bleek te zijn J. L. M., smidsknecht 22 jaar oud, verblijf houdende in het Leger des Heils. AAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE De agent in assurantiën F. J. J. v. d. P., waarvan wij Zaterdag meldden, dat hij val- schc accepten lieeft uitgegeven tot een bedrag- van ruim 1' 1900,— is Zaterdagmiddag aan do Amsterdamssche politie overgeleverd, om daar te worden onderworpen aan een onder zoek, betreffende de gepleegde verduisterin gen in 3e hoofdstad. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wed. Ckr. Smit, Es- senstraat 24a, een dominospel. C. Hazenkamp, Kinderhuissingel 32, een passer. Bureau van politie, een ring met sleutels. O. W. de Vogel, A. L. Dyseringckstraat 81, een ping van een kraan. M. de Jong, Esschilderstraat, 36 rood, een vingerhoed. A. Post, Leliestraat 40, een broche. Bureau van politie, een heerenrijwiel. N. v. d. Putten, Ged. Raamgracht 56, een werk kiel. O. Prins, Reithstraat 95, Schoten, een hond. P. Sandberg, Heerensingel 71 G, een ijs muts. G. van Graat, 2e Zuid-Polderstraat 50, een doosje met inhoud. T. v. Kessel, Brouwer straat 82, een spaarbankboekje. W. v. Daalen, Groot Heiligland 21, een potloodhouder. J. Kwak, Korte Vlamingstraat 2rood, een kerk boekje. G. A. Diependaal, Spaarnc 43, een taschje met inhoud. C. v. d. e en. bertstraat 43, een rijwiellantaarn. C. de Jong, Amsterdamstraat 18, een oorknopje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 5 Juni. z. van J. A. W. Bon Vrenegoor. 6 Juni. d. van E. O. J. _M- van DamNel. z. van J. M. SluisKie kens; z. van C. C. van MierloMensert. 7 Juni. z. van A. Walkotte—van Melsen. d. van F. HartmanLaduk. 8 Juni. 2 zoons van N- BoelensSchuitemaker. d. van M. Yenema-v. d. Berg. Overleden: 7 Juni. A. Visser, 76 j. Wagen- weg_ j. Langerak, 75 j. Schotersingel. A. M. Hunting—Tijmann, 77 j. Lange Heerenstraat. (Zitting van gisteren). Dc Loterij wet. Voor de rechtbank alhier werden gistermor gen een aantal overtredingen der Loterijwet in liooger beroep behandeld. Allereerst vroeg de ambtenaar ill de zaak van een Tijdgeest-vertegenwoordiger, twee boeten van 25. BINNENLAND. DE TWEEDE KAMERVERKIEZING VOOR KATWIJK. Meii meldt ons uit Amsterdam: Het Dagelijkecli Bestuur van den Nationa le" Bond van Protestantsehe kiezers, te Am sterdam vergaderd op 5 Juni 1914, kennis ge nomen hebbende van liet feit dat een Pro testantseh theoloog als dr. de Visser, opnieuw een caiididatuur van de coalitie heeft aan vaard, besloot den-kiezers van het distriet Katwijk te adviseeren -in geen geval hun sten op hem uit te brengen. REORGANISATIE VAN HET PERSO NEEL 1)ER POSTERIJEN. Men meidt ons uit den Haag: Waar de besprekingen over de door de Minister van Waterstaat in te dieneu supple toire begrooting voor het personeel der Pos terijen en Telegrafie tus-schen dit departe mentshoofd en den directeur-generaal van ge noemd dienstvak nog eenigen tijd zullen aan houden, zal, naar wij vernemen, die begroo ting niet meer als suppletoire der Kamer worden aangeboden, doch dc voorstellen tol verbetering en reorganisatie van bet perso neel worden opgenomen in de Staatsbegro ting voor 1915. BUITENLAND. EEN SCHIP GEZONKEN. HAMBJJRG, 8 Juni. Hedennacht ongeveer half' drie helde het stoomschip „Victoria Louise" van de HamburgAmerikaLijn, ge legen aan de Rijkskade, zoozeer ter zijde, dat het dreigde om te slaan. De brandweer werd te hulp geroepen, doch men slaagde er niet in het schip weer op te richten De bemanning kon door een veerstoomboot worden gered. Het scliip zonk steeds dieper, slechts de sclioorsteenen staken nog boven het water uit Een lid der bemanning wordt vermist. Hiern* stond do gemachtigde van de» loteijj- agent A. U. O. terecht, die ook agent van de „tijdgeest' is, en door den kantonrechter te Zaandam was ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. eisehte evenwel vernietiging van dat vonnis en vroeg de veroordceling van den bekl. tot 2 X 100 boete. De gemachtigde hield een langdurig pleidooi, waarin hij de juigtheit van het vonnis van den'Zaandamseken kanton rechter trachtte aan te toonen. Dezelfde was gemachtigde in de zaak van O. L., ook to Zaandam, wien door den kantonrech- tei aldaar hetzelfde vonnis gewezen was. Mr. Hoyer stelde hier dezelfde eisch: vernietiging van het vonnis des kantonrechters en veroor* decling tot 2 X 100 boete. BEVERWIJK. De vrije gróentepveiling. In dc gehouden algemeene verga dering van "léden en inbrengers der vereeni ging „Vrije groenten- en fruitveiling" alhier werd e.rn. behandeld een échrijVen van de vereeniging van Nederlandsche exporteurs van landbouwproducten, inhoudende het ver zoek do buitenlandsche kooplieden op de vei ling niet toe te laten. Nadat de voorzitter den inhoud had bekend gemaakt vroeg lxij hun meening daaromtrent eens te uiten. Het zou hem aangenaam zijn dat eerst eens uit de vergadering gesproken werd, voordat Tiet bestuur zijn meening te kennen geeft. Onderscheidene leden voerden het woord en allen waren van 'dezelfde meening: de vei ling behoort Vrij te zijn, zooals de naam oo-k aangeeft. Alles wat 3en exporthandek kan bevorderen moet aangegrepen worden en niet tegengehouden, wat zou gebeuren wanneer overeenkomstig bedoeld verzoek zou besloten woi"den. De voorzitter beantwoorde de sprekers en deelde mede, dat het bestuur er evenzoo over denkt. Met algemeene stemmen werd besloten aair de vereeniging van exporteurs mede te dee- ïen, ïïat het verzoek niet kan worden inge willigd. HEEMSKERK. Bedevaart. Ondanks regenachtig weer en vuile wegen heelt de Propugandaclub „Sl. Joseph" Zondag j.l. een bezoek gebracht aan „O. L. Vr. ter Nood." Met den Wel eer w. lieer Kapelaan Van Dieren in huu midden, gingen de ruim 20 propagandisten te voet vanaf de R.K. kerk de bedevaart on dernemen onder liet zingen van Mamliede ren of liet bidden van den rozenkrans. Bij Maria's genadeoord werd eenige malen de Kapel bezocht cn gezamenlijk de Kruisweg gebeden, waarna de Welecrw. lieer Kape laan een predikatie hield Ongeveer één uur werd de terugtocht aanvaard, zoodat ruim lialf vier allen weer thuis waren, om uit te rusten van den schoonen, doch ver- moeienden tocht. NOORD WIJK. 'fc Zial je gebeurenAan den landman Koos do H. in de Brondsgeest is een leelijk on geval overkomen. Hij was bezig, den ge vel van zijn woning te sausen. Toen hij de ladder verzette, kwam de pot met saus naar beneden en de inhoud kreeg de man over het gelaat. Zijn oogen hebben zóó geleden, dat hij momenteel niets kan zien. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Leiden. Men geeft de hoop nog niet op, het gezicht te behouden. MEDEMBLIK. Ansjovis. 6 Juni. Aangevoerd door 39 tuigen totaal 35.353 stuks. Van 105 tot- 120 per vaartuig. Prijs f 6.85—7-'5- 8 Juni. Aanvoer van 61 vaartuigen 107 096 stuks. Van 500- 6090 per vaartuig. Pnjr i' 7—7.15. De kei-mis behoort hier weer tot het ver leden? Dit iaar was voor t eerst in tegen- stelliii" met vorige jaren toen zij de geheels week duurde, de kermis Woensdags aange- vangen om Zondag weer te eindigen. Als „i-woonlijt was het verloop zeer kalm. Ver. schillende amusementen zórgden er voor dat groot en klein zich ruimschoots kon verma ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2