NIEUWE HHARLEMSCHE COUMNTtv^de blad Kiezers in District I: Denkt morgen om de De candidaten van Rechts zijn M. L A. KLEIN en M. stemming f „Na jaren van scheiding." Bin NIEUWS Uir OEN OMTREK. Brieven uit België. BINNENLAND. FEUILLETON. deren (Wordt vervolgd.) (Van onzen eigen briefschrijver). DE BELGISCHE BOERENBOND. I. Brussel, 5 Juni 1914. Bijzondere omstandigheden verhinderden mij om den tweeden Pinksterdag naar Leu ven te gaan en aldaar de jaarvergadering van den Belgischen Boerenbond bij te wonen. De Zeereerw. Heer kanunnik Luytgarens, algemeen secretaris van den Bond. zond mij evenwel het jaarverslag, een lijvig boekdeel van 17(5 bladzijden, zoodat ik toch over de werking van dit machtig sociaal lidhaam een en ander kan vertellen, ter leering ook van den Boerenbond ten uwent. Ik zal beginnen met een beknopt overzicht. De Belgische Boerenbond heeft voor doel de stoffelijke en zedelijke opbeuring van den boerens'and. Hij vereen'gt de boeren en boe- renwerklieden in christelijke parochiale gil den. Einde 1913 waren er 599 gilden met 53,689 leden bij den Bond aangesloten. In den schoot der parochiale Boerengilden bestaan boerinncngilden, hoveniersgilden, afdeelingen voor den gezamenlijken aankoop der grondstoffen van het landbouwbedrijf, af deel ngen voor landbouwcrediet (Eaiffeisen- kassen), onderlinge vee- en paardenverzeke- ringen, samenwerkende (onderlinge) melke rijen, enz. In den Bond zelf zijn de volgende afdee lingen ingericht: Afd. I. Belg. Vrouwenbond. Deze is een verbond van plaatselijke boerinnengilden. De leden storten in de bondskas een jaarlijk- sche bijdrage van fr. 0.60. Zij ontvangen maandelijks het bondsorgaan „De Boerin". Afd. II. Algemeene Hoveniersbond. Daar zeer veel mensehen terzelfdertijd aan land bouw en aan tuinbouw doen, worden de plaat selijke boveniersgilden zooveel mogelijk ge sticht in den schoot der parochiale boeren- gilden. Afd. III. Naaml. Vennootschap „Aan- en Verkoopvennootschap van den Belgischen Boerenbond". Deze vennootschap staat ten dienste van de aankoopafdeelingen der aan gesloten gilden, om voor hem, indien zij het verlangen, de grondstoffen van het land- en tuinbouwbedrijf aan te koopen. Zij heeft een molen voor het malen van veevoederstoffen en een magazijn te Antwer pen, alsook hijhuizen te Hasselt en te Leuven. Een onderafdeeling houdt zich bezig met den aankoop van landbouwwerktuigen en hot inrichten van melkerijen. Een dienst voor toezicht over de melkerijen of zuivelconsulentsehap is aan deze afdeeling verbonden. Afd. IV. Hoofdcredietkas van den Boeren- bond (onderlinge maatschappij). Deze ore- j dietkas is een verbond van plaatselijke i spaar- en leengilden of Raiffeisenkaesen. Zij verleent: a. landbouw- of wel persoonlijk ere- diet; b. landelijk grondcrediet. De hoofdcredietkas ontvangt van de aan- gesloten kassen het geld dat ze aan hunne j leden niet kunnen uitleeuen- en schenkt cre- diet aan deze die geld tekort hebben. Afd. V. Dienst voor toezicht Deze dienst houdt toezicht over de spaar- en leengilden aangesloten hij de Hoofdcredietkas, over de boerhxnengilden, en over de hoerengilden en aankoopafdeelingen die het vragen. Elke inrichting aan het toezicht onderwor pen ontvangt minstens éénmaal per jaar het bezoek van een der opzieners. Afd. VI. Verzekeringen tegen brand- en hagel en op het leven; onderlinge verzeke ringen. a. De plaatselijke verzekeringen tegen de sterfte onder vee, de landbouwpaarden, enz. bestaan zooveel mogelijk in den schoot der parochiale hoerengilden; de herverzekeringen of verbonden van plaatselijke verzekeringen zijn per provincie ingericht en zijn dus geen afdeelingen van den Boerenbond; b. de onderlinge maatschappijen van ver zekering tegen arbeidsongevallen de On derlinge Belgische Boeren verzekering en de Landbouwverzélcering zijn gezamenlijk in gericht door de verschillende vriie landbou wersbonden van liet land. Zij hebben bunnen zetel in de kantoren van den Boerenbond. Afd. VII. Dienst van raadplegingen, Voor drachten, enz. Rechterlijke raadplegingen. Raadplegingen betrekkelijk ver een i gin gs- wezen, veeteelt, landbouwkunde, tuinbóiiw- kunde, persoonliik- en grondcrediet, melkerij- wezen, verzekeringen enz. Vertjer heeft de Belgische Hpulemaatseliai)- nii haren zetel ook in de lokalen van den Bond. De leden storten in de Bondskas een jaar- lijksche bijdrage van één frank. Daarvoor ontvangen zij het weekblad „De Boer", in liet Walenland het maandblad „Le Paysan" en hebhe'n recht op de voordeden van den Bond. De Boerenbond wordt beheerd door het Hoofdbestuur, bestaande uit 7 leden, dat, elke week vergadert en door den Hoefdraad, be staande uit een dertigtal afgevaardigden der hoerengilden, per provincie aangeduid, die gewoonlijk elke drie maanden vergadert. Voorzitter, ondervoorzitter en algemeen schrijver van het Hoofdbestuur zijn resp. Z.Exc. Joris Ilelleputte, minister van Land bouw en Openbare Werken; Z.Exc. Staats minister Fr. Sdhollaert, voorzitter van de Kamer der Volksvertegenwoordigers en Z.H.E. Kannunik E. Luytgarens, te Leuven, in welke plaats ook de zetel van den Bond gevestigd is. Laat ik nu eens iefcs vertellen over de wer king gedurende het jaar 1913. Er werden 21 nieuwe gilden gesticht en vijf om verschillende oorzaken geschrapt, zoo dat de Bond klom van 551 tot 567 hoeren gilden. Rekening houdend met het feit, dat de Alg. Hoveniersgilde eene afdeeling is van den Bond en dat deze 32 zelfstandige gilden had, dan komt men tot 599 afdeelingen. Tn het afgeloopen jaar ging de Boerenbond 3075 leden vooruit en telde op 31 December j.l. 53.689 leden. Indien wij nu zien dat er sinds 1903 21.812 en nu, 10 jaren later, 53,689 leden zijn, dan is daar reeds eenigermate de macht en voor uitgang uit vast te stellen. Vergeten wij voor al niet dat bet aantal leden evenveel huisge zinnen vertegenwoordigt, want slechts éen lid per huisgezin wordt aangerekend, j Onder dit groot aantal zijn slechts 1583 ar- zonderlijke leden, waaronder 88 uit den vreemde, die een abonnement hebben op de i „De Boer" of Le Paysan. Men aanvaardt deze enkel van plaatsen waar geen gilden bestaan. Natuurlijk zijn de aangeslotenen verzeker den of leden der heide ongevallenverzekerin gen evenmin als die der Raiffeisenkasscn, de verzekeringen en andere instellingen die wèl in den Bond, doch niet uitsluitend voor hare leden beslaan, niet onder het ledenaan tal berekend. 'tis mij onmogelijk hier breedvoerig over de handelingen der g-ilden te schrijven, laat ik echter zeggen, dat zij allen zoowat maan delijks vergaderen. De vergaderingen gaan meestal vooraf van een godsdienstoefening, hetzij een Lof of een eerbetoon aan het H. Sacrament des Altaars en daarna vergadert men om de belangen te bespreken en veelal wordt er een landbouwles gegeven. Ook is meestal een der parochiepriesters op deze vergaderingen aanwezig, die Ihet ambt van proost (adviseur) vervult. De vergaderingen van den Hoofdraad heo- ben meest altijd voor doel groote belangen te bespreken, hetzij noodzakelijke wetswijzi gingen, hetzij door de Regeering voorgestelde nieuwe wetten of wel belangen der boeren, die veel studie en ernstig doorzicht vragen. Zoo bespraken zij in het afgeloopen jaar de nieuwe Schoolwet en "hunne wenschen daar omtrent werden door den betrokken Minis ter zooveel mogelijk ingewilligd. Men ziet hoe nuttig dit alles werkt. Ik wil nu nog eens een kijkje geven op de hoeveelheid werk welke ér door dat nuttig lidhaam verricht wordt. Alles tezamen bestond op 31 Dec, 1913 het personeel uit 114 beambten. In den loop van hetzelfde jaar zijn inge komen 49,656 brieven en kaarten en 6965 an dere stukken; voor de ongevallenverzekerin gen 51,946 brieven en 8899 andere stukken. Totaal 117,466. Werden u'tgezonden 69,728 brieven en kaar ten en 85,439 andere stukken; door de onge vallenverzekeringen 45,766 brieven en kaar ten en 29,006 andere stukken. Totaal 229,939. Voor rekening van den Bond werden ge durende dat jaar 599 voordrachten of spreek beurten gegeven. Het weekblad wordt hoofdzakelijk opge steld door mannen aan den Bond verbonden, hot meest echter door landbouw-ingenieurs. De inhoud bepaalt zich in hoofdzaak Tot sociale voor den landbouw nuttige artikelen of waarschuwingen doch in elk nummer is een art'kel van godsdienstige strcklnng xe Betaalde aankondigingen worden niet aan vaard. Uit hovenstaanden brief heeft men reeds een kleine gedachte kunnen maken wat t-.e Boerenbond in-het Belgisch landbouwleven beteekent. In een volgend artikel zal ik, zon beknopt mogelijk, liet werk der versen lende afdeelingen met belangrijke c«fetf>laten zien. Ik hen echter hij voorbaat overtuigd dat velen onder de lezers zullen vragen, s dat mogelijk, zulk een machtig geo|'gan1&merd li chaam in dat, door de anti-clericale 1 eis als zoodanig afgeschilderde „achterU Belpel Ja, lezers, denkt dan als 'tn belieft dat de anti-clericalen eerst en vooral joor looping hebben ons, katholieken, verdacht te maken en te beschimpen en dat dus zekel moeten doen van een land als" Belgm, at in den grond zoo echt katholiek is! C. L. B. bewoners onder voortdurende vrees voor een bloedbad; de vrouwen en kinderen worden beangst en het duurt niet lang of de gedachte aan een algemeene vlucht wordt algemeen. Men spoedt zich naar de overheid, doch het eerste wat men aan de Grieken vraagt, is een geschre ven verklaring, dat zij uit geheel vrijen wil hun dorp verlaten en zich niet hadden te be klagen over de regeeringsambtenaren. Dan komt de vraag, hoc zijn goed te verkoopen? Niemand wil het dan, zelfs niet met aanzien lijke verlaging van prijs. In Rodosto, een han delsstad aan de Zee van Marmora, waar de Grieken en zelfs de Armeniërs begonnen zijn weg te trekken, traden de Turken in een krui denierswinkel met een voorraad van ongeveer 150 Turksche ponden (3450 francs) en boden den winkelier 34 francs. En toen hij dat aan bod natuurlijk afwees, kreeg hij ten antwoord i „Je zult binenkort wel genoodzaakt zijn, want je moet hier vandaan!" De toestand van de onderhoorigen van het Grieksch Patriarchaat is dan ook erbarmelijk. Zij vluchten voor de on mogelijkheid om onder voorwaarden te leven, die hun zijn opgelegd sinds do regeering, ten einde de positie van Turkije in deze grens-pro- vincie te versterken, besloten heeft hen te ver vangen door Turken en Muzelmannen. Vervolging der Katholieken in Thracië. Sinds eenige weken is, zoo scrijft de Tijd, een verschrikkelijke vervolging uitgebroken tegen het Grieksche element in - uacie, waar de Turken de Grieken willen dwingen ie an te verlaten. Gewapende Turksche en en tiev- ken vrijelijk door geheel Thracië en voeren daar een schrikbewind; reeds zijn eenige dorpen in brand gestoken en geplunderd, terwijl er ver scheidene door Muzelmannen uit Macedonië zijn in bezit genomen. De Christenen vluchten over de bergen of vereenigen zich in eenige dorpen, aan niets anders denkende dan het leven te redden. Op dringend verzoek van den Grieksch-Katliolieken bisschop van Konstan- tinopel, Mgr. Isaia Papadopoulos, heeft thans de Turksche regeering bevel gegeven aan de i autoriteiten van Thracië, om de Grieksch- j Katholieken te beschermen, wat weer aanlei ding gaf om de vijandschap van dë schisma- j tieke Grieksch-Orthodoxen tegen het Katholi cisme (waarover pater O. Oalavasay, missie- overste in Thracië, schreef in ons hummer van 11 Mei) te verscherpen; dit te meer, nu, vol- gens de Grieksche bladen, een groot aantal j Grieksch-Orthodoxen een verzoekschrift heeft I geteelcend aan den apostolischen delcgaat vau Z. H. den Paus te Konstantinopel, om opgeno men te worden in den schoot van de H. Kerk. De correspondent uit Konstantinopel van de „Indópendance" van Brussel schrijft d.d. 27 Mei Aanhoudend komen er klachten der Grieken uit Thracië bij den Phanar, waar men ten einde raad is. Mag men de rapporten van de meeste metropolieten gelooven, dan worden de Griek sche streken als het ware ontvolkt door de knevelarijen en afpersingen en de meest ver woede vervolgingen. lurken en Muzelmannen uit Macedonië nemen bezit van de verlaten woningen. Zij gaan daarbij 0p hun gewone 'wijze te werk: de Muzelmannen schieten des I nachts hunne geweren af en houden de dorps- EEN ONDERWIJZER VOOR H. Iv. II. PRINSES JULIANA. Naar aanleiding van het aan „De Stan daard" ontleende bericht, dat de Koningin aan den heer Jan Ligthart;, hoofd eener school te 's Gravenhage, het geven van het onderwijs heeft opgedragen dat Prinses Ju liana erlang zal hebben te ontvangen, wordt aan het Haagsche Correspondentie bureau van de best ingelichte zijde mede gedeeld: dat het koninklijk ouderenpaarden heer Jan Ligthart advies heeft gevraagd in zake het onderwijs aan Prinses Juliana; dat de heer Jan Ligtliart zich bereid heeft ver klaard te zijner tijd advies daaromtrent uit te brengen; dat er uit den aard der zaak tot nu toe geen keuze is gedaan wat betreft den persoon van onderwijzer of onderwijze res, die deze opdracht zal ontvangen. GEEN AMBITIE. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben onlangs de vrouwen kiesgerechtigd verklaard' voor de besturen van polders. Maar er is er bij de jongste polderverkie zing te Schoonrewoerd niet één aan de stem bus verschenen. Een handige oplichteter. Men seint aan de Tijd: Zaterdag is te 's Hertogenbosch plotseling een juffrouw verdwenen na te voren een tijd lang de groote dame te heb ben uitgehangen. Ze was afkomstig uit Vrij hoeve Capelle en heette Aaltje Nieuwenliui- zcn. Sinds eenigen tijd woonde ze op ka mers bijd en heer D. Zij veroorloofde zich heel veel luxe dingen, die alleen rijke men- schen konden doen en had daardoor ook met verschillende goed families daar ter stede connecties aangeknoopt- Toen Zaterdag de juffrouw, waar ze op kamers woonde, naar de markt was om voor haar eenige boodschappen te doen, heeft Aaltje met een zakmes de eiken kast open gebroken en al het aanwezige goud, zilver jen juweelen weggenomen. Zobdra de juf frouw zou terugkomen zou de dame bij haar verschillende kennissen afscheid gaan ne- emen. Toen de juffrouw terug kwam vond zij do kast opengebroken, haar sieraden wa ren verdwenen en op. een briefje, dat Aal tje had achtergelaten, deelde ze mede naar i Brussel te zijn vertrokken, j Het is echter gebleken, dat ze over Or- then naar Hedel is gewandeld en daar de boot heeft genomen naar Rotterdam. De politie zoekt haar nog steeds. De ver miste sieraden vertegenwoordigen een be drag van 2 a 300 gulden. Haar koffers wa ren reeds naar Amsterdam gezonden. Een goede vangst Toen de marechaus see uit Maastricht op surveillance zich be vonden in de omstreken der stad, ontmoette zij een poover gekleed man, die naar den weg vroeg. Diens eigenaardige houding vroeg tevens hunne aandacht, zegt de Tijd. Toen de man bemerkte, dat hij nauwkeurig dooi de marechaussee geobserveerd werd, koos hij het hazenpad; een wilde jacht begon, de opname voor een bioscoop waardig. Op 'n gegeven moment sprong de onbekende van een hoog talud en vervolgde zijn vlucht. De marechaussees waagden zich niet aan dergelijke acrobatische toeren, doch dewijl zij uitstekend met het terrein op de hoogte waren, duurde liet niet lang, of de vluchte ling was gearresteerd even vóór de Belgi sche grens. Toen ging het op transport naai de kazerne; onderweg gaf hij als reden op van zijne vlucht, dat hij nog enkele dagen moest brommen. Vrij spoedig bleek, dat de aangehoudene een valsehen naam had op gegeven, en dat hij bij de justitie danig in het krijt stond. Sinds langen tijd stond hij gesignaleerd; het was een berucht per soon uit Uden (N.B.), die nog een paar jaren gevangenisstraf moest ondergaan, t?r- wijL hij nog van verschillende misdrijven verdacht wordt. In de kazerne beproefde hij tevergeefs te vluchten. Hij is naar de gevangenis overgebracht. De waarzegster. Een bestuurslid van oen feestcommissie, onder den rook van 's-Herto- genbosch ontving dezer dagen de volgende aan bieding van een waarzegster: We laten het episteltje hier ongekuischt volgen: Meneer van de Vcstkemizie gelezen es de Uwes in. vestivitijte wil Geeve kom ik Uwer fraage ov det Uwes zou gout veïndc as de ik op Uwes terrrein mag kommen met men tend ik ben worre zegser en Lees ok uit de bande en koarte ik he al- teit veul te daon en uwes zult er ginue spijit vau hebbe es ik kom liet jonge vollik wil gerre komme en uwes kemezzie van den vesziviteite zal ik veur nikt de hante leesen en de toekomst ok veurspellen ik ben deur en deur versoeu- leik en maog men eiges geruzt rekommandee- ren en mijen teint 's ok veszoenlijk en nedjes as uwes goed feint wil ik wel twee guelde geve as stampplaats infernieer mer gerrus in hoop en in afwachting. Uwes dienaaresze. (Volgde handteekening.) De dame kan een goede zienster in de verre toekomst zijn, maar voor lid van een examen commissie in de Nederlandsclie taal is ze voor alsnog niet te gebruiken zegt liet Hgzn. VELSEN. Propagandavergadering. Zondagavond ver gaderde de vereeniging St. Joannes de Deo. onderafdeeling van den R. K. Fabrieks-, Ha ven- en Transportarbeidersbond. De voorzit ter leidde de vergadering. De heer Kroor.. penningmeester, bracht verslag uit over oen toestand der financiën, welke aangaven een saldo van 271.50.14. De heer Koeli. voorzittei van den Nationalen Bond, behandelde hot ontwerp Vakgroepreglementen, zooals deze door de drankbewerkers worden gebruikt Door zijn duidelijke uiteenzetting en verkla ring werd de vergadering een ruimen blik gegeven in ons R. K. vereenigxngsleven cn wat het in de toekomst moet worden. Na verschillende vragen beantwoord te heb ben, hield de spreker nog eene korte doch krachtige rede over het onderwerp: Kleur be kennen. Een hartelijk en welverdiend applaus volg de hierop, waarna de voorzitter den spreker dankte en met gebed deze geanimeerde cn goedbezochte vergadering sloot. W. PETRI imm Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. 20.} Walter kon zich maar niet hegrijpen, dat X'ulco thans m het huis zijnex- vaderen widder- Igekeerd, zich zoo geheel en al aan den wil van een ander onderwierp. Heer Hens borg toch had degenen, die Fulco dierbaar waren, sheht behandeld, en het kwam Stem voor dat ,de gelofte, die hij eenmaal als jongeling had ■afgelegd, door licm te streng werd gehand haafd en dat hij nu niet geheel en al van laf hartigheid was vrij te spreken. Het kwam don goeden Walter geenszins in de gedachten, dat Fulco nu juist het grootste bewijs van zijnen moed gaf, door zich zeiven te overwinnen, en- zijn rechtschapenheid en jpohtvaardigihead aan den wil van een ander (te onderwerpen. Dit gevoel strookte zoo wei- jjxig met Walter's vurige geaardheid, dat hem paaien, bet geheele gedrag van zijn vriend hii wn raatiseI voorkwam. Fulco verwijlde hii nu e£if1zi-iuer outlers- Met weemoed wierp fich schittexaentf0onbl,ik "T 1™' kapel verhief en m fsl™k™ tore? beu hij dat hedli* 6jd6Tran1liet-de' kansdhouwde. Zoo zaten d« v88111® Sprakeloos tegenover elkander®to^ftiTuit dien halfdroomenden toestand door naderen de hoefslagen gewekt werden. Dit geluid na derde meer en meer het kasteel en eindelijk zagen zij een ruiter in vollen ren de voor plaats oprijden. Wie of dat wezen mag, zei de I ulco, die voorzichtig het venster genaderd was, ik -herinner mij niet dien man ooit igo- zien te hebben. Mijn denkbeelden zijn een weinig ver ward, hernam Walter, terwijl hij zich over 'bet voorhoofd wreef, maar ik zou durven be weren, dat die man mij niet bekend is. Och, misschien is het een der strijdknech- len van het kasteel, die van een tocht weder keert. Zijt gij dwaas, Fulco? Ziet gii dan niet met welk een achting men zijn ros hij de teu- gels houdt en hoe onderdanig men voor hem buigt? Hij schijnt waarlijk haast te heb ben, als men den spoed ziet waarmede hij naar binnen ijlt, Er zullen immers wonderlijke zaken ge beuren, Walter, heeft vader Ambrosius ge zegd; mogelijk nemen de gebeurtenissen met dien man wel een aanvang! Beiden vervielen na deze korte woorden wisseling weder in hun vorige houding, en wij zullen nog eenige oogenblilcken onge stoord liunne gedachten laten voortzetten om den ruiter te volgen, die de opmerkzaamheid der beide jongelieden tot zich getrokken had. Die man, zooals de lezer reeds zal geraden hebben, was niemand anders dan Herman van Heusden. Zoodra ihij de tengels aan een stalknecht toegeworpen had, en dezen had aanbevolen goede zorg voor hét edele .dier te dragen, begaf hij zioh onmiddellijk naar de kamer van Hensherg, waar bii zijn boezen Tgeest reeds aanwezig vond, die met onrustige scln-eden en met een gcnmpeld voorhoofd de kamer op en neer H^P; ea ^en ridder bij zijn binnenkomst met zune aschgrauwe oogen scheen te dooi-boreu. Het doet mij genoegen u hier te zien, heer Herman, zei de bu> daar ik op dit oogen- bld-k meer dan uwe 11 P noodig heb. Waartoe? vroeg van Heusden barsoh. Waartoe? Een vfaag; weet gij dan niet dat Fulco van Bel'n zic-h in den omtrek van het kasteel opbonu t: Heer Herman verbleekte. Wie heeft u dat gezegd, Hensherg? riep hij uit; zijt gij zeker van -hetgeen gij mij daar zegt? Zoo zeker alsof m hem reeds met eigen oogen aanschouwd had. En wat is nu uw P'an? Ik heb mijne krijgslieden de strengste bevelen gegeven, (|e lljan, dien ik aan bun hoofd gesteld.heb, zal alles in het werk stel len om hem in handen te krijgen. Maar dan hebt g« immers nog niets ge wonnen; bedenk het wel, lieer Hensherg, dat ik elke mishandeling.bem aangedaan, als een persoonlijke bdeedigmg zal wreken. Zijn leven, teerhartige Herman! zal geen 'het minste gevaar loopen; hij teekent slechts een akte van afstand en ik hen tevreden. Maar gij vergeet dat hij eene zuster heeft en ik verkies niet dat gij het onschuldige meisje onrecht zult aandoen. Maria, heer Herman! wordt mijn gade, en gij zelf zult haar plechtig uit mijn naam aanzoek om haar hand doen. Dit ia nu mijn wil, en ik verzoek u dus uw toon te matigen daar ik mij niet langer straffeloos door u wil laten heleedigeu. I Gij vergeet, ellendeling, dat Herman van Heusden hier heer en meester is, en dat in- j dien 'tmijn begeeren is, ik u door uw eigen krijgsknechten het kasteel kan laten uitwer pen. Indien zulks uw verlangen is, heer Her man, welnu beproef het! ik zal geen weer stand bieden en eenmaal buiten het kasteel, zal ik mij weten te wreken. Ik zal u in de duisterste gevangenis van mijn slot doen werpen, en u daar de misdaan waaraan gij mij schuldig hebt gemaakt, doen i boeten. Ook dit middel, waarde Herman zou n niets baten; uw bewijs berust reeds in ande re handen, en de minste schijn van geweld, dal gij op mij pleegt, zal uwe eigen veroor deeling na zich sleepen. Maar ik heb u reeds dikwerf gezegd, schreeuwde Herman, dat die misdaad, dat onrechtvaardig verkregen goed mü op de ziel brandt; dat ik n goud in overvloed wil geven, indien gij mij dat noodlottige papier wilt teruggeven. Nog is het tijd; noem de som, die gij begeert, en zij zal u onmiddellijk worden uitbetaald. Ik begeer uw dood niet, heer Herman! zeide Hensherg op schampere toon; ik moet meer hebben, ik wil heer van vriie onafhan kelijke goederen zijn, het middel daartoe heb ik nu in handen, en ik zal het niet zoo ge makkelijk laten ontglippen. Hensherg! zeide Herman op ongewoon bedaarden toon, terwijl hij de zenuwachtige trillingen zijns lichaams zocht te bedwingen, Hensherg, een van ons beiden moet sterven, neem uw zwaard en verdedig u, of zoo waai ik leef ik, kloof u op dit oogenblik den sche del. Bliksemsnel vloog het zwaard van Herman uit de schedel. Verroer u niet, riep Heilsberg uit, terwij' hij zijn aanvaller ter zijde week. zoodat de tafel tussohen beide geplaatst was. verroer xi niet, of ik roep miine krijgsknechten bin nen, en het geheim, het verschrikkelijke ge heim uw6 levens zal mijn mond ontsnappen Gij hebt het immers reeds gedaan, el lendeling! het zijn uwe eigene woorden. Het is waar, ik lieb dit gezegd om v vrees aan te jagen, maar kondet gij gelooven dat ik zoo trouweloos zoude handelen. Neen Herman! ik 'heb te. veel vriendschap voor r gekoesterd om thans door u zoo ruw bejegend te worden. Wat meer is, en om u een hl ijk van vertrouwen te geven, zoo bezweer ik u dat in dien gij mij in deze zaak go-.-deehiks wil; - zijde staan, dal ik u dan nw papier zai we dergeven, en mij gelieel in uwe handen zal 6tellen. Maar dan voeg ik immers een tweede misdaad bij de eerste, Hensherg! Geef mij het papier weder, en laat ons vrienden zijn. Dat in eeuwigheid niet, Herman! riep Hensherg, terwijl hij zo-h naar de deur spot 1- de, en zijn slachtoffer gadesloeg- Waar gaat gij heen, lafaard', zeide Her mail, die het voornemen van Heilsberg scheen te raden. Ik wil uw geweten met een moord min dor lir zv.-i-f i rr i", i - - Z»! il>' mi i;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5