Sporten Wedstrijden Staten-Gsneraai. Letteren en Kunst Leger en Vloot, ae ontboden geneesheer overbrenging naar het gasthuis gelastte. Vermoedelijk werd de ongesteldheid ver oorzaakt door snoepgoed, in een winkel in de buurt gekecht. De geneeskundige dienst heeft naar de Msb. zegt, beslag gelegd op het snoepgoed, dat zal worden onderzocht. Een gemoedelijke burgemeester. In een onzer vorige nummers plaatsten we een „goedgehumeurde" waarschuwing van den burgemeester van het Zuid-Hollandsche dorp S. tegenh et te snel rijden met fietsen en motora. In het „N. v. d. D." schrijft de burgemeester uu aangaande het doel van zijn waarschuwing het volgende: „Ingetrokken is de publicatie beslist niet. Den fietshandelaars en 1 kapper werd de hun gegeven publicatie teruggevraagd, nadat ze er enkele dagen had vóórgehangen. Het. doel was bereikt, om in den kortst moge lijken tijd de meeste bekendheid er aan te geven. Dit al waarschuwend handelen acht ik heel wat aangenamer dan hét in ontvangst ne men van processen-verbaal der rijks- en ge- meente-poli'.ie. Op de publieke aanplakbor den is waar noodig de publicatie op nieuw aangeplakt." Vechtpartij. Men meldt uit Boetincliem aan de Msb.: De kermis te Wehl is be gonnen met een ernstige vechtpartij tus> sclien eenige circa 20-jarige jongelui uit Wehl en Braamt, waarbij een drietal jon gelui gevaarlijk werd verwond. Benige per sonen werden gearresteerd, docli ontkenden, hoewel in hun woning een mes, een fiets en een vest in beslag werden genomen, waar aan bloed kleefde. Ongemanierdheden. De heer A. Ketle- narrs deelt in het Otr. enkele gevallen van baldadigheid en ongemanierdheid mede uit den allerlaatst en tijd. Zij zijn wel een be wijs, dat er bij velen nog heel wat ont breekt aan het fatsoen en de beschaving. Hij schrij ft 'k Vaar nog wel eens met een buiten- boorls-motorbootje de stad Leiden uit. Op dezelfde plek en dezelfde bruggen nabij de haven word ik onder „hooge bescherming der ouders" steeds lastig gevallen door een ware bende straatvlegels er is geen oog op te houden, want 't zijn bijna altijd andere gezichten. Van verre hooren zij 't bootje al aanko men; ik hoor hen schreeuwen: ,,'n motor boot, 'n motorboot." Men stelt zich dan op de brug op, spuwt in de boot, werpt met keien en zand en zeg je iets, dan krijg je nog een heele massa scheldwoorden ach terna. Een tweede geval. Een ware bende is ook losgelaten aan den Rijn tusschen Koudekerke en Leiderdorp. Daar schijnt een heele kolonie „wilden" te wonen, die mensch noch dier met rust laten. 't Volgende overkwam me nog verleden Zondag. We hadden een dashondje aan boord en lieten 't beestje even langs den kant loo- pen. 't Ongeluk trof, dat 't hondje bij dien wilden-troep terecht kwam. Men vloog er met een tiental bengels op aan, trapte en mishandelde het dier op laffe wijze, zoodat wij ons genoodzaakt zagen, naar wal te ste venen. Ondertusschen had zich 'n oudere kerel iu een aan wal liggende roeiboot gezet en begon, onder groote vreugde van jong en pud, ons te bespatten en fe bevuilen. Met groote moeite kregen we 't beestje te rug en toen we de opmerking maakten, dat het toch barbaarsch was een weerloos dier, dat niemand schade deed of tot last was, zóó te mishandelen, komt een heel oude man, klaarblijkelijk de beschermheer van de troep, naar voren met de.naïeve opmer king: „Maar denk je dan, dat wij scho- rum zijn." 't Zelfde waarop wij hier ter stede al meer malen gewezen hebben. Laten de volwas senen toch wijzer zijn en zeker dergelijke ongemanierdheden niet bevorderen, toch ten krachtigste tegen gaan. GEWISSELDE STI KKEN. TWEEDE KAMEK. Woen wagens en woonschepen. De kennisneming van het Voorloopig Ver slag en van de verschillende kritische bespre kingen van het wetsontwerp houdende rege ling betreffende woonwagens en woonschepen, onder welke besprekingen voornamelijk ge noemd worden die in de Nederlandscke Ver- eeniging voor Armenzorg en Weldadigheid en In de Provinciale Vereeniging van Burgemees ter en Secretarissen in Zuid-Holland, hebben de regeering niet verzwakt in hare overtui ging dat het voorgestelde stelsel het wets- hebben van rol verwisseld; g'ij zijt thans de besehudigdt en ik de rechter. Antwoord msj op mijne vrageu, want bij den Hemel die ons ziet, bezweer ik u, dat indien gij door uit vluchten het onderzoek, dat ik thans insteJ» dwarsboomt, ik u het zwaard tot het gevest in uw eerloos hart zal jagen, en de wereld van een monster zal verlossen dat den naam van mensch onwaardig is. Hensberg, die zag dat de kans om te ont vluchten onmogelijk was, begaf zich beven de van woede naar de aoo even verlatene plaats, vast besloten den onbekende op niets te antwoorden. Heer Hensberg! sprak de krijgsman, ter wijl zijn gelaat eene vereehrrkkeiijke uit drukking aannam. Zeg mij eens waf er van den knaap geworden is» voor om streeks 22 jaren op een boeren hofstee hebt gebracht, en daar aan zijn lot hebt evergela ten. Hensberg zweeg. Wat hebt gij met de goederen van den wees gedaan vervolgde de vreemdeling spreek, snoodaard! of beveel uwe ziel aan God, nw laatste mr te aangebroken. Hensberg bleek als een doode, antwoord de niet, en zag zijn ondervrager met waan- zinigen blik aan. Spreek, moordenaar! of ontvang den doodsteek nit mijn hand, r:ep de onbekende, terwijl hij dreigend het zwaard utt de schede trok en boven het hoofd van Hensberg zwaai de. Hensberg deed thans eene buitengewone moeite om te_ spreken, zijne tong scheen bare dienst te weigeren- zijne tanden klapperden ontwerp moge op eenige ondergeschikte pun ten voor wijziging vatbaar zijn het meiat verkieslijke is. Met betrekking tot den aandrang op een af zonderlijke regeling van woonwagens an een af zonderlijke regeling van woonsohepen ontkent de regeefing allerminst het verschil in aard tusschen de meerderheid der bewoners der woonwagens en die der woonschepen, nit welk oogpunt regeling voor deze beide onderwerpen zeker een goeden grand zou hebben, maar ajj is van oordeel, dat de omschreven theoretisch juiste gedachte bezwaarlijk in praktischen vorm kan neergelegd worden. De regeering betwijfelt of de weg wél zou kunnen worden ingeslagen, waarvoor men pleitte, om voor woonschepen geen andere voor schriften te geven dan overeenkomstig aan die, welke bij de Woningwet-gegeven zijn voor vaste woningen. Zij meent met beslistheid de voor keur te moeten geven aan het denkbeel der Staatscommissie, dat, zoowel ten .aanzien van de woonwagens als ten aanzien van woonsche pen, het criterium bij de vraag of een woon wagen of een woonschip mag worden bewoond, voornamelijk moet zijn de persoonlijkheid der genen die er in wonen willen. En dan kunnen nader 'bij algemeenen maatregel van bestuur eiscben voor den woonwagen en het woon schip worden gestel!, die niet hooger hehoeven te zijn dan strikt noodig is, om de allerergste woningtoestanden op dit gebied tegen te gaan. Bij dezen maatregel van bestuur kan dan tevens rekening worden gehouden met bet verschil tusschen woonschepen en woonwagens. Wat'betreft de vraag, boe te voorzien in de nooden van ben, wien de vergunning tot hert gebruiken van een woonwagen of woonschip wordt onthouden of ontnomen, deelt de regee ring volkomen de meening, dat de wetgever, op de bij dit wetsontwerp voorgestelde wijze ingrijpend in bet bestaan van de allerbehoeftig- sten der maatschappij, de zorg voor de betrob- kenen daarbij niet over bet hoofd mag zien. In tusschen zegt- de regeering - verwacht mag worden, dat de mildheid van de overgangs bepaling ten aanzien voor een groot aantal be woners van woonwagens en woonschepen een te: plotselinge ingrijpen in 'bun 'bestaan zal weten te voorkomen. Het denkbeeld, dat aan de gemeente- en arm-: besturen in plaatsen waar velen der vorige woonwagens- en woonscbipbewoners onder steuning behoeven, een bijzondere rijksuitkee- ring kan worden toegekend ter tegemoetko ming in de kosten, komt aanbevelenswaard voo.r, althans bij wijze van overgangsmaatregel gedurende tien jaren. Intusscben is in een' nieuw voorgestelde bepaling de mogelijkheid van financiëelen steun van het rijk .aan ge meenten beperkt tot steun aan die gemeenten wier uitgaven aan armenzorg, voor zoover be treft armlastige niet-ingezetenen, door het in werking treden dezer wet bedenkelijk zouden stijgen. Voormalige woonwagenbewoners die in de gemeente en voor zooveel mogelijk, vast verblijf hadden, zijn aangewezen op de armen zorg dezer woonplaats. De regeering hoopt te kunnen bevorderen, dat deze wet oip 1 Februari 1915 zal in werking treden. De regeering is van meaning toegedaan, dat een principieele regeling de vraag betreffende het denkbeeld dat de uit woonwagens en woon schepen verdreven personen ter beschikking van de regeering zouden kunnen worden ge steld, behandeld moet worden bij een afzonder lijk wetsontwerp ter bestrijding der bedelarij en landlooperij, welk wetsontwerp door de vo rige regeering was in uitzicht gesteld en thans ook door de tegenwoordige wordt voorbereid. De woonwagenplaag te laten voortbestaan tot dat deze nieuwe bedelarijwet met alle daaraan te verbinden uitvoeringsmaatregelen zou zijn tot stand gekomen, zou echter zeker niet in het belang van de maatschappij zijn en ook niet naar den wensch van de talrijke gemeentebe sturen, die herhaaldelijk op beteugeling van het kwaad door een rijkswetgever hebben aange drongen. Pensioenwet voor de gemeente ambtenaren. In zijn nota op een verslag over het be trek - kelijk wetsontwerp verzekert de Minister van j Financiën, dat met de uitvoering van de Pen- sioenwet voor de gemeenteambtenaren ter af doening van de reeds ingekomen pensioenaan vragen zooveel mogelijk spoed zal worden be tracht. Met het oog hierop is het alsnog noodig gebleken bij de Pensioenraden een tiental schrijvers op daggeld in dienst te nemen. De Miniate* riet niet in, 'dat met het oog op 't punt van taal, (heb ik toch mijn eigen UP art. 84 dier wet emart. 40 der Weduwenw«t idee daarover, m'n aangeboren taalgevoel. En voor de gemeente-ambtenaren .eene speciale waar, of men bakkenicr, of slagenier, wettelijke regeling noodig is om aan de ge- kuipenier of wevenier, vervenier of tappe- meenten zekerheid van terugbetaling van door ni®x is men heeft toch zn moedertaal lief haar op toekomstige pensioenen te veMeenen ön ^est om .haar zooveel mogelijk te uA, I 1' verbeteren. En een verbetering is het on- voorscbotten te waarbo gen. langs gevonden woord vliegenier gewis. Hoe Eene verbeterde xegelmg van de salaneermg K0U men aDdere het onderscheid kennen tus- van Rijksklerken der directe belastingen enz. sehen den moedigen waaghals, üie „over lan- is in voorbereiding. I den .en luiden zweeft", en een stuk kinder- w;-„„„„iu,i„ speelgoed, dat aan een touwtje in de lucht Woaigmg en aanvulling van do gaat >>6taail«? zoo>n ondcrscheidings- Bevorderingswet voor de Zee- teéken is noodig en ik heb, met u, gezworen macht 1902. J de niet onwelluidende verlenging van bet ba- In de ^toelichting tot bovenbedoeld wetsont- .nale „vlieger" tot „vliegenier" te blijven toe werp zegt de Minister van Marine o. a ihet vol- paseen, niet alleen, maar aan die toepassing gende.- 16611 xu™6 uitbreiding te geven. Alles ter De bestaande wet generaliseert, stelt voor de duidelijkheid. Hoe zal men bijv. alle zeeofficieren dezelfde ëischen en leidt, in ^t(f °\w? tfaebben over een brander (dis- ÜUB ««CUJ.UWB10U tillateur) of een brander (deel van een lamp, verband met bet beper e varende oor ogsmate- 0j e0n fCi1jp) bestemd om te springen), rieel, daardoor tot veelvuldige mutatiën-; ter- a]g bet eerste woord niet handig veran- wijl naar de meening van den Minister de deren in brandemer? Hoe zullen wli het on- daarvoor door hunne persoonlijke eigenschap- derscheid weten tusschen een duiker (arbei- pen mest aangewezenen langer in .het hevel der onder water) en een duiker (gewelfde wa- moaten worden gehandhaafd. Anderzijds stelt de instandhouding van het seedJ&ficierscorps den éisch, dat bekwamen en alleszins geschilsten officieren een zekere toe komst, d. w. z. in de toekomst een zekere posi tie, worde gewaarborgd. Is het voor de algemeene ontwikkeling van bet zeeofficierscorps wenschelijk, dart aanvan- terleiding) ale we den eerste niet, naar de analogie van vliegenier, een duibonier noe men? Wij zijn immers er toe genoodzaakt.! Zoo beteebent vegenier een (straat)veger en veger het werktuig, dat hij hanteert. Zoo is loopenier iemand, die loopt en zeker soort sleutel blijven wij looper noemen. Zoo be- Ihoort er onderscheid gemaakt te worden tus schen wekkenier en wekker, 'tusschen lrlop- këlijk in de subalterne rangen niet tot speciali- seering naar de verschillende diensten wordt overgegaan, gaandeweg komt die apeoialisee- ring door individueelen aanleg en voorliefde vanzelf het dienstbelang eisoht dan dien aan leg zooveel mogelijk tot ontwikkeling te bren- penier en klopper (van een deur), tusschen tretrkeniev en trekker (van een vuurwapen), tusschen metenier en meter, tusschen zette- nier en zetter (werktuig). Ja, zelfs zou bij het, laatste, wanneer sprake is van zetter bij de de belastingen, de vorm zettenaar kunnen m- gevoerd worden. Want duidelijk is toch maar gen en daaran geen onnoodige belemmering alles, niet waar! Zetteniers zijn dan de letter- in den weg te leggen door de Bevorderingswet. Van deze grondgedachte is bij de thans ont worpen wijziging der Bevorderingswet uitge gaan. Eindelijk werd bij hert aangeboden ontwerp rekening gehouden mat de .uitbreiding, die torpedo-dienst en ondexzeedienst in de laatste jaren hebben ondergaan. Enkele veranderingen in de wet, welke ver band honden met de gewijzigde benamingen van adelborsten le kl- en adjunct-administra teurs en van inspecteurs en hoofdofficieren in axzonderïijke dienstvakken, zoomede die, welke het gevolg .zijn van de vervanging van hoofd- machinisten door officieren-machinist 8e kl„ zijn voorts in bet wetsontwerp opgenomen. De genoemde grondgedachten komen tert uit drukking in de volgende beginselen,: lo. dat waar «enerzijds de Bevorderingswet eiscben moet stellen, ten einde de officieren In de door hen bekleede rangen bekwaam te deen zijn voor de taak, welke van hen gevor derd wordt, aan de andere zijde ba die wet, «l8 regelende een deel der rechtspositie van de officieren, waarborgen moeten, sijn gelegen om hun het bereiken van de hoogere rangen op normale wijze mogelijk te maken-; 2o. dat, waar het belang der Marine In booge mate is gediend door continuïteit in de bevel voering en uit sub. lo. volgt, dat onder nor male omstandigheden (d.w.z. indien zij niet om bijzondere redenen ongeschikt worden geacht) djB zeeofficieren in de gelegenheid moeten worden gesteld aan de bevorderingseiaehen voor kapitein-ter-zee te voldoen, de daartoe be- hoorende eisch van bevelvoering niet wordt be perkt tot het bevel over schepen, wel'ke voor de verdediging buiten de zeegaten zijn bestemd 8o. dat echter die beperking wèl moet wor den gesteld voor den kapitein-ter-zee, om voor bevordering tot den vlagofficlersrang in aan merking te kunnen worden gebracht, zullende hij alsdan reeds in de rangen van. kapitein- luitemant-teT-zee of ludtenant-tex-zee le kb zijn bekwaamheid in de bevelvoering over vecht- sehepen moeten hebben getoond, om deze be kwaamheid in den rang van kapitein-ter-zee verder te ontwikkelen. Deze grondgedachten en beginselen worden in de artikelen van het wetsontwerp nader uit gewerkt. TEGEN HET „VLIEGENIER". In bet Rett- Nbld. vond®11 wij, onder de Ingezonden stukken, de volgende geestige be strijding van 'i gebruik var|. -jLegenier", dat nog een beetje officieel schijnt te worden ge bruikt; Mijnbeer de Redacteur. Ofschoon ik volstrekt geen hoogvlieger ben zetters. Maar waarom zou men overigens niet overal „enier" achter den stam van 't werk woord plaatsen? Mefi verrijkt er immers de taal mee? 'tZal in 'teerst wel een beetje vreemd klinken, maar als men er eenmaal aan gewend is, is dat, evenals hangen, zav erg niet meer. Uw getrouwe lezenier W. F. E. akelig op elkander, bij wierp zich van zijn stoel voor de voeten van Fuleo en riep: Op u Fulool op uwe grootmoedigheid doe ik thans beroep; om Gods wil erbarming! Zult ge wreed genoeg zijn mijn hoofd mer scban.de en oneer te overladen. De man, die zich uwe beschermer noemt, beeft mij yer- leid. Zijne ziel gretig naar bet bezit van goud, .heeft mij tot dien rampzaligen toestand ge bracht, waarin gij mij thans gezonken ziet. Heer Hensberg! zeide Fuleo, gij zelf ibebt schande over uwen naam gebracht. Niemand beeft u daartoe aangespoord, daar ben Ik verzekerd van; voeg dus geene nieuwe zouden bij de reeds bedrevene. Die krijgsman, die p ter verantwoording oproept is mijn gevol machtigde. Ik mag, noch kan mijn bevel we der intrekken. Belijd oprecht uw misslagen-, de berouwvolle zondaar alle enmag op ver geving hopen. Hensberg in zijne verwachting teleurge- i~' schudde het hoofd, nam weder plaats gh x)j0ei zwijgen, Zie hier uw goud, zeide de onbekende-, terwjjl by vol verachting een buidel v.ol gond- stukken voor de voeten van Hensberg wierp, j dit bJocdê^M bcan-cltMaii in cl© iLanden. Ook uw bewijs, waarbij mij de helft-der bezittingen Ivan den heer van Bern verzekerd worden, be vindt zich in mijfl brie ven tasch. Maar ik wil look nog door uwen leugenachtagen mond in i tegenwoordigheid dezer edele mannen van elke vlek worden vrijgesproken, en gjj ?.uJt 1 zelf bekennen dat gii een huichelaar, een be- i dxieger en een ellendeling zijt, of ik laat nog I op dezen dag, de heeren ridders uit deu om- trek op bet kasteel noodigen, om uwe euvel- daden naar de wetten der rechtvaardigftieid te laten onderzoeken. Hunne uitspraak zal, twijfel er geen oog.enblik aan, de dood zijn. Onder de oogen der menseben» die gij zoolang door uwe euveldaden hebt gefolterd, ia het gezicht van den 'heer van Bern, naar wiens leven gij gestaan hebt, in bet bijzijn van al de edelen, die u reeds lang voor hunnen vij and verklaard hebben, zal men u bezoedeld wapenschild verbrijzelen, men zal uw zwaard, dat slechts aan het booze gewijd is, ja stuk ken slaan en u de overblijfselen naar bet hoofd werpen.; de beul zal u in bet eerlooze gelaat slaan en dan eerst zult gii de straf on dergaan, waartoe gij veroordeeld zult wor den. Kies thans en zeg mij ef gb wilt spreken of bet z-wijgien bewaren zult? Hensberg sidderde; ik zal spreken, riep hu op wanhopigen toon uit Welnu! zeg dan dat gij een huichelaar r" bedrieger zijt, en dat gij mü valsch be 1 Ihebt Ja, ja, kermde Hensberg- Wa,t is er van den knaap geworden, waarvan ik zooeven gesproken heb Ik weet niets van den knaap. Gjj liegt! door nw toedoen js-de zoon van de ongelukkige zuster van Herman van Heusden van zijne bezittingen beroofd, en aan armoede prijs gegeven. Wie heeft u dat gezegd? Geloofwaardige meBschen op wier getui genis ik mij beroepen kan, en die slechts d,e gelegenheid afwachten, om deze zaak op te hélderen. Maar ik zeg n imers, dat ik niets aan gaande dien jongen weet Gij zijt toch de man geweest die hem naar eene hofstede hebt gebracht. En wat ROM- EN ZEILWEDSTRIJDEN. De uitslagen der wedstrijden van Hollan- <üa op het Braasaemermeer luiden: Internationaal 10 en 9 M. klasse. I.Ilan- gja van G. van Heteren, Amsterdam, in 1 -uur 8& min. 40 see. Internationaal 8 M. klasse. De prijs in deze klasse werd niet toegekend. Internationale 6 M- klasse. 1. Kaag van L' Do cd es Uit Den -Haag in 1 uur 53 min. 9 seo. .2. Neerlandia VI van syndicaat Neer- tandia uit Amsterdam in 1 uur .S3 min. 26 sec. 3. Edelweiss van J. Sehobbens uit Ant werpen in 1 uur 59 min. 18 sec. Kieljaohten Ti. W. L'. boven 7.80 M. 1. Breehorn van F, J. Bernhard uit Overveen in 1 uur 51 min. 34 sec. 2. Stella van jhr. Wi. Sis uit Hilversum in 1 uur 55 min. 8 sec. Kialjachten LL Wi. LI tot en met 7.80 M. 1. TJta II van M. de Wit uit Zaandam (han dicap 4 min.) in 1 uur 38 min. 28 sec. 2. Anna Margaretha Hl van Joh. Speelman uit Sasisenheim (handicap 2 min. 80 sec.) in 1 uur 39 min. 18 sec. 3. Norita van L. Doedes uit Den Haag (handicap 5 min. 30 sec.) In 1 uur 42 min. 8 sec. Kiel]achten L. Wi. L. tot en met 8 M. 1. Vrijbuiter van W. J. van Vollenhoven uit Rotterdam (van meet) in 1 uur 37 min. 3 sec. 2. Violetta van Will. A. Gij Is wijk uit Amsterdam (handicap 8 min.) in 1 uur 44 min. 1 sec. 3. 66 van Pieter Bon Gzn., uit Zaandam (handicap 4 min.) in 1 uur 47 min. 31 sec. Sloepen der Kon. kraim®- I- Sloep type BT. gestuurd door J. W. H. Vogelzang uit 'den Helder in 2 uur 26 min. 15 sec. 2. Sloep type B gestuurd door Hooykaas uit Utrecht in 2 uur 28 min. 23 sec. Nationale klasse. 1. Schelm van J. R. Oarp uit 'Bloemendaal in 1 uur 54 min. 6 see. 2. Sieglinde van H. W. de Voogt uit Heemstede In 1 uur 58 min. 21 seo. A.B.C. klasse met bijzeüen. 1. Dux van Fh. de Karrter uit Delft in 1 uur 49 mïn. 33 sec.; 2. Ibis van J. Th!. Boelen uit Amster,- 'dam in 1 uur ,54 min. 53 see.,; 3. Garmen van de Kon. Marine Jacht Club (Th. P. van dien Berg) uit Den Helder in 1 uur 55 min. 86 see, Z. Z. V. IGasse. 1. Juliana van J. Lafeen- stein tót Zaandijk in 1 uur 58 min. 58 sec. 2. Amelandia van D. P- d® Vlies Dza. tót Bussum in 2 uur 2 min. 3 sec. Ronde jachten boven 9,5 W.M. In deze klasse kwam alleen tót de Noordster van E. H. Crone uit Amsterdam. Zeilende op tij!d- hebt gij met zijne goederen gedaan? Herman van Heusden, die bier aan mij ne zijde zit, beeft die als eigendom aangesla gen, en daarmede zijne bezittingen verreikt En hoeveel beeft het bloedgeld bedragen1, dat bij u voor die daad beeft uitgekeerd'? Aeh! betrekkelijk weinig, zeide Hensberg, de schouders ophalende. Herman van Heusden, die zoolang gevoel loos dit tooneel bad gadegeslagen» eensklaps, alsof hij door een adder gebeten werd, op. Hij vloog op Heneberg toe, die vol vrees aan de voeten van Fuleo e.ene schuil plaats zocht. Dat toevluchtsoord scheen Her man al« een veilige schuilplaats te eerbiedi gen, ten minste hij deinsde terug, toen hij die plek in zijn drift wilde naderen, en de hand dreigend en vol woede naar Hensberg uitstrekkende, riep hij uit: Slang, die ik helaas maar al te lang aan mijn boezem gekoesterd heb- Waarom heb ik ook slechte één oogenblik aam uwe helsehe in blazingen het oor geleend. Die goederen, dat onrechtvaardig geld brandden als vuur op mijne ziek Het bezit ervan heeft mij ongeluk kig gemaakt. Geene rust, geene tevredenheid heb ik sedert dien tijd genoten. Miine haren zijn door kommer en angst vergrijsd; h-e.t ge wicht van dien last is dagelijks zwaarder ge worden- Hoe menigmaal heb ik niet naar den stond verlangd om mij ervan te ontdoen, en bet onrechtvaardig goed aan deszelfs eige naar weder te geven. Maar helaas, hij was spoorloos verdwenen! O, bad ik hem ontmoet, op mïine knieën zou ik hem vergeving ge vraagd hebben, dat uur zou het gelukkigste geweest zijn, dat ik in lange jaren beleefd heb. Maar belaas! die weuerh is ivle) «n vergoed mg .tegen ue jachten -van de volgende klasse, gelukte het de Noordster echter niet, den vereischten minimum tijd te maken; en I de prijs in deze klasse werd dus niet toege- 1 kend. Ronde jachten 7,5 tot en met 9,5 W.M. 1. Kampioen van de Kon. Marine Jachtclub' (J. W. Henny uit Hellevoetsluisj) in 2 uur 25 min. 48 sec.; 2. Ravina van P. M. A. Bo- giaert uit Heemstede in 2 uur 35 min. 18 sec. Tjotters, groot boven 6 W.M. 1. Piet Hein van O. J. C. Vuyk Jr. uit Rotterdam iu 2 uur 26 min. 5 sec. Tjotters, 6 tot 6 W.M. '1. Onderhoek van Th. W. Blydenstein uit Amsterdam in 2 uur 0 min. .29 sec. Tjotters tot en met 5 W.'M. 1. Hilda van N. H. van Schelven uit Gouda in 1 uur 4 min. 34 sec.; 2. Nonnie van O. N. A. Loos uit Rotterdam in 1 uur 7 min. 28 sec- 3. Wolja van O. J. Doude van Troostwijk uit Hilversum in 1 uur 8 min. 7 sec. .Schouwen 5 tot (i W.M. 1. Johanna Gecr- truida van J. W. Schmidt uit- Amsterdam in 2 uxen 5 min. 38 sec. Schouwen, tot en met 5 W.M. 1. Flying Fish van C. F. Huyer uit Amsterdam iu 1 uur 7 min. 25 sec.; 2. Quo Vadis van E. J. Schoor uit Amsterdam in 1 uur 9 min. 34 sec. Jollen-klasse. 1. Traperdoeli van G. H. Mohr uit Hilversum in 1 uur 37 min. 32 sec. Motorbooten met kajuit. 1. Henriette van J. H. L. den Ouden uit Watergraafsmeer in 32 min. 42 sec. Deze boot ging alleen over da baan, die 4 Engelsche zeemijlen lang was. Monotype van de Royal Yachtciuo de B 1 gique. 1. Orion van I. Klotrz in 55 min. 11 sec.; 2, Sprot van H. Hermans in 56 min. 31 sec.; 3. Freya van L. Standaert in 56 min. 39 sec. De afstand voor de kleine klassen bedroeg 4 Engelsche mijlen, die voor de grootsre klas sen was tweemaal zoo lang. V1SCH WEDSTRIJD. Zondag biel den de viscbelubs: De Lustige Hengelaar van Haarlem en De Morgenstond van Schoten een vlschwedstrijd. De uitslag- van dezen wedstrijd was dat de Lustige Hen gelaar in totaal 106 stuks, de Morgenstond 140 stuks witviseb wist te verschalken, zoo dat de uitgeloofde medaille, aangeboden dooi den beer H. uit Schoten, werd gewonnen door •de Morgenstond. De medaille voor den ben gelaar, die bet grootst aantal wist te van gen, werd behaald door den heer A. Vierhout, - nit De Morgenstond, met 26 stuks. NIMROD. De Kon. Ned. Jacht vereeniging Nimrod hield Zondag op de baan te Haarlem proef- wedstrijden voor den internat, teamwedstrijd, open voor gewone en buitengewone leden. Match 60 pigeons. Mixed (traps, richting en hoogte onbekend). Handicap. (30 pigeons vóór de lunch, 30 pigeons na de lunch te verschieten;). In 12 series van 5 pigeons. Uitslag: le prijs, kunstvoorwerp ter waarde van 200, uitgeloofd door den heer E. Jatr- geus te Hamburg, C. H. Laan te Bloemendaal; 2e prijs, 50 procent der inleggc.lden, J. van der Kop te Overveen; 3e prijs, 20 procent der inleggelden, gedeeld door de heeren G. J. van der Vliet en jhr. J. E. van Panhxrys, beiden te Overveen. De 30 pigeons na de lunch waren tevens een wedstrijd open alleen voor gewone leden. Match 30 pigeons. Mixed (traps, richting en hoogte onbekend). In 6 series van 5 pigeons. Barrage in 2 series van 5 pigeons. Uitslag: le prijs, kunstvoorwerp uitgeloofd door den heer P. W. Waller, G. J. van dei- Vliet te Overveen; 2e prijs, 50 procent der 3n- leggeldea, J. van der Kop te Overveen; 3e pr. 20 proeent der inleggelden, gedeeld door de heeren jhr. J. E. van PanJhuys te O^verveen en R. de Favauge te Heemstede. De winner van den handicap-wedstrijd over 60 pigeons kwam niet in aanmerking voor den eersten prijs in dezen wedstrijd. GEEN VERGOEDING VOOR LANDWEERDIENST. In tegenstelling met vorige jaren hebben thans vele hoefden van gezinnen, die opgeroe pen zijn om Landweerdienst te vervullen, op hun verzoek om vergoeding wegens kostwinnerschap van den tegenwoordigen Minister van Oorlog een afwijzende beschikking gekregen. Het is licht te begrijpen, merkt de Tijd op, welk een teleur stelling het is, ais uit gezinnen, soms met 2, 3 of meer kinderen, de kostwinner voor 6 of voor 9 dagen moet vertrekken, en die daardoor gedu rende dien tijd van alle verdiensten verstoken zijn. I Er komt nog bij, dat de afwijzende beschik- j king des Ministers in vele gevatten genomen is, 1 lijnrecht tegen het advies der betrokken burge nimmer vervuld worden. Heete tranen rolden den ongelukkige langs de wangen, terwijl bij door zielesrnart afge mat, wanhopend plaats op zijn zetel nam. De toeschouwers waren zeer aangedaan toen zij dien man, wiens schedel door de jarea vergrijsd wae, als zijn ei gén beschuldiger hoorden optreden. Maar, ving de onbekende aan, indien de knaap nu eens leefde, en bij u troost en be scherming zocht, zondt gij hean dan niet ver- Stoot en? Of ik hem zou verstooten? Ik zou zijne knieën omvatten en niet eea'der opstaan voor»- dat hij mij vergeving geschonken had. En indien ik u nu eens de verzekering gaf. dat hij welvarand is, en dat ik wiet waar hij zich ophield. O, noem mij de plaats, ik ibid ik smeek «r u om, riep Herman hartstochtelijk uit; nog op dit uur aal ik maj tot hem begeven-; al moest het ook *1 nabm bezittingen koeten: D zal trachten hem het aangedane onreeM, M vergoeden. Hü bevindt zich in dit vertrek, hia staat voor -u Herman van Heuedenl hernam dg krijgsman, terwijl hij zbn vizier opende. Verschrikt weken Herman en Banaben» achteruit Zij gevoelden, dat zij verloren wonen en zouden nie.te liever gedaan hebben, dan «M spoedig mogelijk het kasteel te verlaten. (Slot volgth

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6