EEN „Haantjes Kristal' Kwartjes-Boter smaakt als Roomboter. H.H. Caféhouders of Particulieren. Uit Holland's Noorderkwartier. NIEUWS UIT OEN OMTREK DONKERE SPAARNE 50. - Telefoon 56. F. A. BEELEN Rechtszaken. Advertentiën. advertentie*. SMITS VM WAESBERSHE't het fijnste bier. 3 Kruisstraat - Telefoon 294. Vitrages, Karpetten, Vloer- en Tafelzeilen, Tafelkleeden, TafeSIoapers. Kapok- en Veeren Bidden Kapok- u Stroomitrassen Wallen-, Katoenei- en ioiion Dekens. Bedspreien. GRAS-ROÖMBÓTER 70 cent per K.6, Fijne vette GRitBtCJIAS 45 cent per |.K.G. „O e Landbou w'% Kruisweg 29. Profiteer nu Scheep vaartberich ten. bestead vsor OEN HAA6 Ni snliggende gemeenten alsoek voar 3CHEVENIN8EM Hat WESTLAND ,„z. plaatst mas last baat ia KI. Nabalstraat 2 aa 2a, 'a SRAVENHAGE. Vraagt steeds Z WART's gemengd Kippeivoer ZWART's Hoendermeel -.^A,,e* ond,r reabeura. J. ZWART, Breeetaat 89, Beverwijk Verkrijgbaar bij de Firma N. DIE3EN ZOON, Nastau8traat 22. Te'ef 885. Haantjes Kristal is eene geheel nieuwe biersoort gebrouwen door de Stoombierbrouwerij ,,'t HAANTJE1 te Amsterdam volgens een door haar uitgevonden* alleen aan haar bekende brouwmethode. Haantjes Kristal overtreft elk ander binnen- en buitenlandsch bier. Vraagt prospectus aan het Depot voor Haarlem en omgeving i MagazjjnDrappenlerstraat, F ijne Vruchten Comestibles PRIMEURS Chocolade- en Deasertartïkolen. Groots veorraad im BIJ 5 iPO&G EXTRA XORTiaG. Aan huisbezorging ZONDER PRIJSTERHODGING. Zuid-Holbndsche Boterwinkel van onze Goedkoope Prijzen, L. C. KARSTENS, Li 8 8 e. Horlogemaker en Goudsmid, SESSfê. LDOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFÖÖ& 721. OyQE BELÊGEN BORDEAUX EN D3Sm©@BNE WIJNEN. SCHOTEN. PRAATJES UIT SCHOTEN. XL nog we] meer zijn. Vooral dat laatste, zou dat nu per se niet gaan, om hier op Schoten een ziekeninridhting te hebben? Daar heb lk zoo al eens aan gedacht. Alles uit de om liggende gemeenten, zooals Velsen. IJmui- den, Santpoort enz. gaat nu naar Haarlem. Betaalt ongeveer dubbel tarief. Hoveel kost het den diversen armbesturen niet. Kan Scho ten ook geen subsidies krijgen van Rijk en provincie"? Het is natuurlijk maar een vraag Het is wel lang geleden, dat ik betreffen de ons dorpske wat schreef en wellicht zou den velen denken, dat ik ermede geëindigd en door een leekenbril bekeken. Maar mis was, maar dat is verre vandaar. sehien wel een vraag, die het overwegen Maar er viel voor mij zoo weing te obser- waard is en waarop wellicht een volgende veeren. Alleen maar dat het zoo stil is en maal eens wat dieper zal worden ingegaan dat bevalt me niet erg. Ik hoor niets van door eventueele candidaten van rechts of van links (rood daarbuiten gelaten), in langen tijd geen openbare vergadering of raadszit ting, niets van dat alles. Alleen maar een OBSERVATOR. Herijk van maten en gewichten. Morgen heeft den Ra-adhuize de herijk van tort protest van de rechtsche partijen tegen maten en gewichten plaats als volgt: half ie uitlatng van raadslid Verton, inzake de 912 en 12 uur: Dr. Leidsstraat, Bloem- dubbeltjeskwestie. Nu, dat vlugschrift beert fonteinstraat, Goetzeestraat, Kritzingerstraat, ingeslagen, dat verzeker ik u. Oroot gelijkMaraisstraat, Brandstraat, Spionkopstraat, heeft rechts, zoo zeidie men. Je zoudt zoo Hertzogstraat, Schalkburgerkade, Spaarndam- langzamerhand gaan denken, dat die roode straat, Benviljoenstraat, Hoogerwoerdstraten, broeders oppermachtig waren en we zijn toen Spaansche Vaartstraat, Lucas Meijerkade, Ja niet in Zaandam. Maar ik dwaal af. Ik was vastraat en oud Schoten, bezig te vertelen, wat ik geobserveerd had. Verder alle nog niet genoemde straten en Een brand, veel slangen, maar geen water,pleinen van Schoten, dat is te zeggen, leidingwater en toch moest het er zijn, maar waar. De brandkranen wa ren zoek. Overal elders ziet men bordjes aan VELSEN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente de huizen, bij ons op Schoten trekken ze zal een openbare vergaderin houden op Vrij- maar roode strepen over het troittoir, dat '<da£ 19 Juni 191T nam- half 7» ten wil zooveel zeggen als: hier in de huurt zoek Imeentehuize. je maar. En alweer rood. Dat lijkt wel mode-1 De agenda bevat.: 1. Ingekomen stukken kleur en iedereen weet toch. lioe onstandvas- 'en mededeelingen. 2. Proces-verbaal vanlcas- tig die kleur is. Ik schreef echter in den ba-|°Pname- 3- Interpellatie van den heer F. ginne, dat ik van eventueele eandidaten niets J- Nctscher omtrent aanwijzing van het had gehoord. Dodb dat is ten deele waar. Van Vrijzinnigen kant hoorde ik beweren, dat de één 3 eandidaten wil, een tweede één en een derde weer geen. Ik zou nu zoo zeg gen, als je nu toch als bestaande partij bij een geheel nieuwe verkiezing geen eandidaten stelt, dan moesten de vrijzinnigen maar 11- kwideeren. Daar begrijp ik nu niets van. Maar ik vernam nog iets. De S. D. A. P., het bestuur wel te verstaan moet het be stuur van de vrijzinnigen lot een samenkomst hebben uitgenoodigd en toen moeten ze zoo hebben gezegd: „Jelui hebben ons de vorige maal zoo goed geholpen, we verwachten dat 'het nu weer zoo zal gaan en we hebben al vast maar drie eandidaten gesteld", en naar ik nu verneem, moet dat velen vrijzinnigen niet erg aangenaam zijn. Nu, als ik vrijzinnig was, dan wist ik het wel, vooral waar de meening van rechts in dezen wel eenigszin6 lid van het College van Burgemeester en Wethouders overeenkomstig art. 26 der Ver ordening op den rechtstoestand der ambte naren in de zaak Hartmans. 4. Verhooging crediet inrichting reinigingsdienst. 5. Voor- óstel R. Brink inzake dienstjaren onderwij zers. 6. Onttrekking aan den openbaren dienst van een zandpad te Velseroord. 7. Wijziging verordening beheer gemeentelijk gasbedrijf. 8. Verbouw van de Burger avondschool. 9. Aanvaarding buitengewoon rijkssubsidie inzake bouw school met onder wijzerswoning te Wijkeroog en aangaan geld- leening. 10. Vaststelling rooilijn Terrasweg. 11. Adressen: a. Gemeentewerklieden om loonsverjiooging, tegemoetkoming huishuur enz.; b. Ver. verbetering stoomvaartbelan- gen, verbetering steiger IJmuiden; c. Ver. bouwbelangen om instelling van een raad van beroep; d. J. P. Zuurbier, om schade- bekend is. Afwachten maar. Verder vernam i vergoeding en uitreiking van een getuig ik nog op een van mijn zwerftochten, dat de schrifte. W. P. A. Valstar, om eervol winkeliers zoo klagen. De tram schijnt toch roor zakenmenschen geen voordeel te zijn. 1 ontslag als onderwijzeres. 12. Suppl. begroo ting, af- en overschrijving, onvoorziene uit- Elaarlem trekt en al kunnen de lui nu even goed op Schoten terecht, men wil eens wap- delen, zich verplaatsen. Was nu omgekeerd ook maar eens het geval, dan zou dat nog lijnen naar Overveen, een autobus naar Heemstede, alemaal goedkoope en vlugge verbindingen naar gemeenten, die financieel sterker staan dan Schoten. Daar zal dus weer gebouwd worden en nu ja, Sdhoten is toevluchtsoord. Ik heb al eens bij mij zelf gedacht, als de N. Z. Holl. Tram dien weg eens doortrok langs het hus van den burge meester, dus recht op Bloeinendaal aan, daar langs de tram en de lijn dan omleggen langs de Bloemendaalsche weg naar den Zijlweg, dan zou men eens wat zien gebeuren. Voor zeker, daar is onderneminggseest voor noo- dig. Maar men zou ook nog verder kunnen gaan. Als ik wel heb gehoord, ligt er een brug geprojecteerd tegen de gasfabriek; met tertijd komt er een spoorweghaven, daarbij komen dus bedrijven, en dan geloof ik, dan zou dat geheele Noorden van het kwartier een geibeel ander aanzien krijgen en waar nu toch bestaat een vereeniging van gemeenten, zijn wij op Schoten als vanzelf aangewezen, om hij Haarlemmerliede hulp te zoeken. Wel licht komt het nooit en slokt Haarlem ons op. Enfin, dgn is alles voorbij, ofschoon ik van die inlijving bij Haarlem niet erg veel verwacht, alleen, dat je dan een woordje mee mag spreken. Nu hen je, wanneer je als fo rens bent aangeslagen, nog maar een stief kind. Je 'hebt niets te zeggen en je moet bovendien nog alles duurder betalen. Veel .meer schoolgeld dan een inwoner van Haar lem, veel meer als iemand van het gezin er- jens verpleegd moet worden, en zoo zal er gaven. JL3. Regeling uitbetalingstermijnen deskundige waterleiding. 14. Benoeming van een lid commissie wering schoolverzuim te Velsen. 15. Belastingzaken. UlfUIDEN. Gezonken. De met kolen beladen lich ter V. S. 18 is gisterennacht in de Visschers- haven alhier gezonken. De opvarenden konden zich redden. BEVERWIJK. Koninginnedag. Door de vereeni ging „Koninginnedag" is besloten, om op 31 Augustus a.s. de gewone kinderfeesten te ge ven en voorts een bloemencorso, een wed strijd in helt versieren en een verlichting van gevels te organiseeren. Des avonds zal de Harmoniekapel in de Breestraat en misschien ook op een boot in de haven spelen. Voor de feesten is ongeveer f 6000 be schikbaar. UITGEEST. R.K. Schoolfeest. Onder begunstiging van fraai zomerweer maakten Woensdag de leer lingen der R.K. School met commissieleden een rijtoer naar Egmond aan Zee en Schoorl. Ook de Burgemeester en den Weleerw. heer Kapelaan maakten den tocht mede. Circa half negen verliet de stoet van rijtuigen het schoolgebouw om over Bakkum, Egmond aan Zee te bereiken. Hier konden, onder toe zicht van onderwijzers en commissieleden de kinderen zich naar hartelust aan het strand vermaken. Na een oponthoud van on geveer anderhalf uur werd weder ingespan nen, nu, om het einddoel van het uitstapje, Schoorl te bereiken, waar speeltuin en dui nen de kinderen wachten. Onderweg en op de pleisterplaatsen werden allen onthaald op melk, limonade, biscuits, sinaasappelen, enz. Tegen half vijf werd de terugtocht onder nomen. Na nog een kort pleisteren te Lim- men, kwam men te ruim half negen, na een rit door het dorp, bij het schoolgebouw aan, waar door de leerlingen een danklied werd gezongen en al len, hoogst voldaan huis waarts gingen. Een woord van dank voor het welslagen van oen en ander aan allen, die door hunne giften en het beschikbaar stellen van hunne rijtuigen, hiertoe hebben mede-gewerkt, maar ook aan hceren commis sieleden voor al de moeiten, welke zij zich getroost hebben om de kleinen een zóó ge notvolle dag te verschaffen. HEEMSKERK. Raadsvergadering. In de Dinsdag j.I. go- houden raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedge keurd. De ingekomen rekening en verantwoording van het algemeen armbestuur werd ten on derzoek in handen gesteld van de heeren Bergfeld en de Ruytkr» Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, meldende niet-goedkeuring van de door den Raad ten derden male vastgestelde pensioenverordening voor gemeente-ambte naren werd, na lange discussie, besloten vnn alle maximum-bijdragen 1 pet. af te nemen. Zoo ook dit besluit niet mocht worden goed gekeurd, zal nader bij de Kroon in beroep worden gegaan. Een verzoek van den gemeentehode om ver hooging zijner jaarwedde werd afgewezen. Kennis werd genomen van een schrijven, meldende de door Ged. Staten niet goedge keurde geldleening voor bestrating van den Houtweg. Genoemd college vindt de aflossing van minstens 400 'sjaars te weinig en wenschen die gesteld te zien op 600. Opgemerkt werd dat dergelijke besluiten vroeger wel werden goedgekeurd en daar de zaak urgent is en een aflossing van 60 te hoog werd geacht, werd besloten het eerste in herinnering te brengen en nogmaals om goedkeuring te vra gen. Naar aanleiding van een hernieuwd ver zoek van J. Rijs, om vergunning tot afwijking van enkele bepalingen der bouwverordening, stelde de Voorzitter voor bet verzoek weder om af te wijzen. De gronden waarop het de vorige maal werd afgewezen, golden ook thans nog en zou het met de waardigheid van den Raad in strijd zijn, thans anders te beschikken. Niettegenstaande dit, werd met twee stemmen tegen één blanco het, verzoek toegestaan. De Voorzitter zeide dit besluit te betreuren en zou, ware de zaak belangrijk, niet aarzelen \bet de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Een verslag van den toestand der gemeente over 1913, alsmede een verslag betreffende de volkshuisvesting, werden voor kennisge ving aangenomen. Enkele af- en overschrijvingen en betalin gen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1913, werden goedgekeurd. Eveneens het aanschaffen van eenig materieel ter waarde van 220 voor het Gemeentelijk elec- trisch bedrijf. Wegers periodieke aftreding van de heeren de Ruyter en van der Sluit als leden van het college van zetters werden op de voor dracht geplaatst de aftredenden en de heeren de Wildt en de de Wit. Bij de rondvraag werd op een vraag van den heer de Ruyter toezegging gedaan dat na de drukte der werkzaamheden den Kui kens weg zal worden verbeterd. Tevens zal verbetering wordeu aangebradht aan den Geihveg en zal in de Luttik Cie een paardenpad worden gelegd van 65 cM. Na eenige zaken van ondergeschikt belang, werd daarna de vergadering gesloten. HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. Maandag 8 Juni vergaderde de afd. van den R. K. Volkbond. De voorzitter opende deze vergadering met gebed, en sprak zijne tevredenheid uit, over !de goede opkomst, en riep allen het welkom toe, De notulen werden door de secretaris voorgelezen, en met een, dankwoord goedgekeurd, hierna installatie van twee nieu we leden. Het retraitefonds werd uitvoerig besproken maar leverde nog geen resultaat op, veel beter ging het met het voorstel 'om op 19 Juli bloemen te verkoopen, voor Tuberculoselijders. Achttien bondsleden ge ven zich op, om een commissie te vormen, om zoo goed mogelijk te ijveren, voor „Herwon nen levenskracht". Er werd besloten op Zon dag 21 Juni bij' elkaar te komen om de werk zaamheden te regelen, en meisjes uit te noo- digen, tot verkoop der bloempjes. Moge deze bloemendag hier naar wensch slagen voor dit edele doel. Om de boeken van den penning meester na te zien, werden benoemd de hee ren P. F. Meuren, S. J. van Rooden en P. J. Kuipers. Na behandeling van verschillende punten werd deze zaakrijke vergadering ge sloten met gebed. HILLEGOM. Veiling. Gisteren had in hotel Sistermans door notaris Langeveld alhier de verkoop bij opbod plaats van een heerenhuis, met erf en tuin, gelegen aan de Weeresteinstraat alhier no. 187 ter grootte van 1.42 A. Eige naar wijlen de heer H. J. Schut 't Pand werd in hoogste bod gebracht door den heer A. Hylkema alhier voor f 3900. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERLIEDE C.a. Ondertrouwd: Metzelaar en G. v. d. Wetering. Getrouwd: H. F. de Jong en A. C. Prins.. BLOEMENDAAL. Geboren: d. van M. O. van EekTavenier. d. van I. van Keulen ivan der Meer. Ondertrouwd: J. Floor en A. E. Schroder. Overleden: J. Giesen 90 j. W. Koning 79 jaar. HEEMSKERK. Geboren: z. van J. A. Apel doornAdrichen. z. van B. Beentjes Kloes. z. van Jb. de Ruyter—van Zelf. d. van P. Voormieer—Verdonk. d. van L. Diemeer.Stuifbergen. Gehuwd: C. Beentjes en Joha. Sstrik. Ondertrouwd: C. A. Aardenburg en J. Cas- tricum. UITGEEST. Ondertrouwd: N. Tromp en A. Fijma. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: O. Dekker en J. de Ruiter. Getrouwd: O. Bisschop en M. Clemens. D. Nelemans en G. Sandifort. C. de Weerd en N. A. Vermeulen. J. Brouwer en A. Vellekoop. MEDEMBLIK. De R. K- Mavktvereeuigiug. De aanvoer van aardappelen aan de marktvereeniging St. Jozef wordt dagelijks grooter. De markvereeniging de Eendracht houdt hare veilingen een half uur vroeger, nu ge beurt het dat de kooplui aan onze markten van uit Amsterdam of het buitenland orders tot koopen krijgen wanneer de markt reeds is be gonnen. Natuurlijk is zoo iets een buitenkansje voor hen die later komen en zoo was ook dit Woensdag de oorzaak dat zij die bij St. Jozef markten. 25 cent voor bun aardappelen meer maakten. Natuurlijk kan ook wel eens het tegenovergestelde gebeuren. Op een enkele uit zondering na zijn nu alle katholieken bij de St. Jozef-vereeniging aangesloten. Bovendien heeft zich ook te Nibbixwoud een afdeeling met 35 aanvoerende leden gevormd, welke ook allen hunne producten te Medemblik zullen markten. De St. Jozef-markt zal met den tijd zeker een van de grootste uit den gansehen omtrek worden, vooral nu men zich ook hier in den omtrek in navolging van de Streek meer op den tuinbouw gaat toeleggen. Door deskun digen en door verschillende proeven welke men genomen heeft is bewezen dat de grond hier uitstekend geschikt is ook voor de groenten- cultuur. Door de Eer-w. fraters is hier dezen winter een landbou w-cursus gehouden, welke ijverig is bezocht, Daar leerden zij dagelijks het land bewerken, uit welk bestanddeelen de grond bestaat, hoe de akker moet bewerkt en welke hulpmiddelen in den vorm van kunst mest moeten worden aangewend, om de produc tie zoo groot mogelijk te doen zijn. Begrijpelijk is dat zoo'n cursus uiterst leerzaam is, geluk kig is er nogal druk van geprofiteerd en dus mogen we daarvan voor de toekomst veel ver wachten. Ook in dit opzicht zijn de tijden veel veranderd. In vroegere jaren waren de karwei en de mosterd schier de eenige producten welke hier verbouwd werden, terwijl deze producten liier thans bijna geheel niet meer voorkomen Zoo heeft ook thans de landman wel terdege rekening te houden met de wisselende tijdsom standigheden. De loonen der arbeiders stijgen steeds terwijl ook de landprijzen jaarlijks hoo- ger worden. Dit alles noodzaakt hen steeds te zorgen ook zooveel mogelijk van hunne akker» te besommen. IJMUIDEN gearriveerd 11 Juni N. O. 10 Juni. Orkild, s. Dantzig. Zeus, s. Smirna. Eriphia, s. Riga. 11 Juni. Pollux, s. Hamburg. Deucalion, s. Java. Mascotte, s. Leith. Apollo, s. Bremen. Iris, s. Windau. Zaanstroom, s. Londen. Eemstroom, s. Leith. Vertrokken 10 Juni. Dowlais, s. Grimsby. Drott, s. Blyth. Maasstroom, s. Londen. Flora, s. Hamburg. Nedcrlandsclie Stoomvaartlijnen. Prinses Juliana, van Amsterdam naar Ba tavia, pass. 10 Juni Ouessant. Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, pass. 10 Juni Gibraltar. Kambangan, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Juni van Genua. Flores vertrok 10 Juni van Vigo naar Am sterdam. Merauke, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 10 Juni van Colombo. Gorontalo, van Rotterdam naar Batavia pass. 9 Juni Penielie. Zeelandia, van Buen. Ayres naar Amster dam, vertrok 10 Juni van Vigo. Potsdam, van New-York naar Rotterdam, bevond zich volgens draadloos bericht via Crookhaven, 10 Juni 1 u. n.m. op 345 mijlen van Lizard. Euterpe arriveerde 10 Juni te Kopenhagen van Amsterdam. Calypso arriveerde 10 Juni te Tanger van Rotterdam. Clio arriv. 10 Juli te Palermo van Algiers. Neptunus arriv. 10 Juni te Stettin van Croonstad. Oberon arriveerde 10 Juni te Catania van Syracuse. (Zeepost.) VAN ELDERS. EEN AARDIGE SCHOONZOON. Een 30-jarig los werkman D. T., stond gis teren voor de 4e kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht wegens het feit, dat hij op 19 Febr. 1914 zijn schoonmoeder in perceel Bloed- straat van de trappen had geworpen, waardoor zij een hersenschudding bekwam, en eenigen tijd lijdende was aan de ziekte, genaamd „Korsa- kow". Wegens tijdsgebrek werd de zaak tot 25 Juni a.s. uitgesteld. HET ONGELUK MET DE E. S. M. Op 23 Juni zal voor de Zesde Kamer van de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam die nen de zaak van het ongeluk der Haarlemsche tram te Sloterdijk op 3 April jl. 4 14.—, 14.50, 15.— en 15.50 p. 100 pond Iranoo één veer (Zakken niet inbegrepen). f6.50 per 100 pond (buitengewoon junatige resultaten). steeds in voorraad gebruikte 1ste klasse Bi Hards, ook nieuwe Vraag prijsopgaaf van reparatiën en stalen van Lakens. Billardqueuen vanaf 1 0.75. Gegarandeerd zuivere, ivoren BilJardbailen van 62 in.M. vanaf f 35.— per «tel. Billardverkoop ook op termijn betaling en ruiling. Thans werkzaam voor elf volksbonden in Haar lem en omstrekengeheel op recommandatie. WoonplaatsW. BOSCH, Billardmaker, Brouwerstraat 28, Haarlem. Agent der beroemde Wilhelmina en JuliaHa-Billards, ONZER lata Kwaliteit Horloges, Klokken Regulateurs, Wekkers, Goud- en Zilver, werk, Massiet Gouden Verloviags- en Trouwringen, Brillen, Pince Nez, enz, enz. bij Inkoop 6n ruil van oud Goud en Zilver tegen de hoogste waarde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8