1 DARLA1 LAMÜE8TIE ingezonden Mededeeling. Heupjioht. S Bt W!JH80UW-WilPAP£L f TH. 1. WALRAVEN, Baarn. n81 e 1 i ü4< Balkan^ H te BORDEAUX, recommandeert H hare zuivere Wijnen van eigen Sewas. n Hoofdagentuur bij; |%3S» n i e ut» M t* k mondstuk i cf. l/ragenbus. Naar liet der Commissie voorkomt, zouden voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer de meeste provinciën elk één kieskring kun nen vormen, terwijl Gelderland en Noord- Brabant in twee, Noord-Holland in drie en //.lid-Holland in vier kieskringen zónden kun nen worden verdeeld. Aan het wetsontwerp is een proeve van indeeling toegevoegd. Grondwetsherziening. In een stelsel, dat breekt met tussclientijd- (ohe verkiezingen, kan niet ongewijzigd blij ven voortbestaan bet laatste lid van art. 96 der Grondwet, dat een lid der Siaten-Gene- raal bij aanneming van een bezoldigd staats ambt, dat hij niet reeds tijdeus ziin verkiezing vervulde, doet aftreden. De verschillende pogingen, gedaan om het grondwettelijk voorschrift te wringen in het kader der evenredige veriegenwoordigiug, zijn, naar het oordeel der Commissie, niet ge slaagd en kunnen ook niet slagen. De Grondwet moet dus op dit punt worden gewijzigd, hetzij door het laatste lid van art. 96 te schrappen, hetzij door te doen verval len de woorden „maar zijn herkiesbaar." Vier leden der Commissie geven de voor keur aan wijziging in den eerstvermelden zin. De meerderheid der Commissie echter stelt prijs op het behoud van het grondwettelijk beginsel. Haar voorstel is derhalve om in ar tikel 96, laatste lid, der Grondwet tc schrap pen de woorden: „maar zijn herkiesbaar." Het gevolg daarvan zal zijn, dat de plaats van den ai'getredeue tijdelijk door een ander wordt ingenomen, lot aan zijn herkiezing bij de eerstvolgende algemeens verkiezing. Wordt een gekozene niet toegelaten, dan wcnscht de Commissie dit geval op één lijn Ie stellen met de tussehentijdsche vacaturen, als oplossing waarvoor is aangewezen, dat ln de plaats van den niet toegelatene treedt de eandi-daat, die met hem voorkwam op de zelfde lijst en die van de nog niet gekozen ean- didaten op deze lijst d'e meeste stemmen be haalde. Voor het evenredig kiesrecht ter verkiezing van de Provinciale Stalen, komen, naar het oordeel der Commissie, dezelfde gezichtspun ten in aanmerking als voor de verkiezing van <te Tweede Kamer. De Commissie beveelt dan ook voor de Staten hetzelfde stelsel aan. Intusschen brengt het aanvaarden van dit stelsel de noodzakelijkheid mede om te bre ken met het grondwettelijk voorschrift van aftreding van de leden bij de helft, welke <le werking van het voorgedragen systeem der kieskringen zou verstoren, voor zoover cïit gericht is op het bewaren van den localen band tussehen afgevaardigden en kieskring. Ter wille van het locaal verband moet dus de gedeeltelijke aftreding der Staten worden opgeofferd. De verdeeling der verschillende provinciën in kiesdistricten waarborgt op afdoende wij ze het locaal element in de gewestelijke verier genwoordging. De Commissie acht het daar om gewenscht, bij de indeeling in kieskrin gen, daaraan zooveel mogelijk aan te sluiten. Jn de indeeling, zooals die is ontworpen, zijn daarom de grootere, thans bestaande kies districten overgenomen als kieskringen, ter wijl de kleinere bij tweeën of drieën zijn ver- eenigd tot één kring. Voorts zün in de ont worpen tabel bij elkander gevoegd alle kies districten, waarin de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zijn verdeeld, zoodat elk van deze drie gemeenten één kieskring vormt. Voorts stelt de Commissie voor, den zit tingsduur voor de Statenleden eveneens vast te stellen op vier jaar en dien dus met twee jaar in te korten. Voor de gemeentelijke vertegenwoordi ging wordt in bet algemeen ook bet voor Tweede Kamer en Staten aanvaard stelsel aanbevolen. Ook de groote gemeenten kunnen, naar der Commissie voorkomt, één onverdeeld kiesge- bied uitmaken. De Commissie vindt geen termen om voor te stellen voor de raadsverkiezingen in klei ne gemeenten bet meerderbeidsstelsel te be houden. Wel behoeft, naar het oordeel der Com missie, voor deze gemeenten de huidige re geling der periodieke aftreding van de le den van den Raad wijziging. De Commissie stelt daarom voor in de ge meenten, waar de Raad uit vijftien of min der leden bestaat, alle leden tegelijk he doen aftreder. De Commissie heeft zich afgevraagd, of een regeling van evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer mogelijk is met behoud van den grondslag barer samenstelling, zooals die is neergelegd in art. 82 der Grondwet, krach tens hetwelk door de Staten van elke pro vincie een zeker aantal leden der Eerste Kamer wordt verkozen. Een minderheid in de Commissie, hoewel van oordeel dat een regeling op dien grond- ■slag niet volmaakt ware, meent dat daaraan in geen geval behoort te worden geraakt. Meent zij dat de taak der Commissie uit sluitend is een regeling te ontwerpen op den tegenwoordigen grondslag van de samenstel ling der Eerste Kamer, de meerderheid der Commissie is echter van oordeel, dat op dien grondslag een ook maar eenigszins bevre digende regeling geheel is uitgesloten, zelfs indien wordt gebroken met de aftreding tier Eerste Kamer bij gedeelten. Bij de overweging der vraag: welke be hoort dan deze wijziging te zijn? verdedigde één lid het denkbeeld met de verkiezing voor de Provinciale Staten geheel te breken en de Eerste Kamer te doen verkiezen door de zelfde kiezers als die de Tweede Kamer sa menstellen. De andere leden waren eekter eenparig van oordeel dat de Commissie, naar bare meening, in elk geval een stelsel heeft voor te dragen, waar de Staten als kiezers van de leden der Eerste Kamer behooren bli,jven. De Commissie, heeft overwogen, doch ver worpen bet denkbeeld, om de provinciën ter verkiezing van de leden der Eerste Kamer zóó te groepeeren, dat in elke groep een aan tal leden wordt gekozen voldoende om een evenredige verdeeling van de plaatsen over do verschillende partijen mogelijk te maken. De Commissie durft niet aamaden in elke provincie de verhouding tuschen de bevol king en bet aantal Statenleden gelijk te ma ken, Daardoor zouden óf in de weinig bevolk te provinciën de Staten uit een te gering aan tal leden komen te bestaan, óf het aantal Statenleden in de volkrijkste provinciën bo venmatig worden. De Commissie beveelt ten slotte voor de verkiezing van de Eerste Kamer bet perso- nenstelsel aan, omdat hier, waar bet aantal kiezers beperkt is en die kiezers bovendien zijn de leden der Provinciale Staten, alle ver- eischten voor bet personenstelsel aanwezig zijn. Voor de uitwerking van liet stelsel beeft de Commissie haar keus gevestigd op een systeem, dat zeer nadert tot dat door Han- genbaeh-Bisschoff in verschillende geschrif ten ontwikeld. Bij de eerste lezing der stembiljetten geldt in het stelsel van dezen schrijver elk biljei als een stem voor den eerst daarop geplaat sten caudidaat, totdat deze liet kiesquotiem het aantal stemmen gedeeld door het aan tal zetels plus één heeft bereikt, als wan neer de stem telt voor den volgenden, nog niet gekozen, candidaat. Zijn, nadat alle bil jetten aldus zijn opgenomen, nog niet zoo vele candidaten gekozen als*zetels te vervul len zijn, dan worden de biljetten in dezelfde volgorde andermaal opgenomen, met dien verstande, dat de stem telt voor den tweeden candidaat van elk bljet, terwij] als deze reeds gekozen Is of reeds bij de eerste lezing liet biljet als een stem voor hem is geteld, de volgende, nog niet gekozen, candidaat in diens plaats optreedt. Op dezelfde wijze worden de biljetten zooveel malen opgenomen als uoodig is om alle zetels te bezetten. Aanknoopende aan de gedachte, die ten grondslag ligt aan het sfelsel-Luppe ter ver deeling van de aan een lijst toegekende zetcis over de candidaten van die lijst, wil daarom de Commissie, ook bij tweede en verdere le zingen, de stem laten gelden voor den eersten nog niet gekozen candidaat van het biljet. Dan kan ook een kleine groep, mits zij haar candidaten op al haar biljetten plaatst in dezelfde volgorde, zich het haar toeko mend aandeel in de zetels verzekeren. Een witte mol. Te Varsseveld werd de zer dagen een witte mol gevangen. Een krasse grijsaard. Maandagavond, al dus meldt de Zutph. Ct., bracht de architect van regeeringswege belast met het toezicht op de restauratie van oude gebouwen, de 87- .jarige heer dr. P. J. H. Cuypers zijn jaar- lijksch bezoek aan de St. Walburgiskerk te Zutpken, in verband met de restauratie van kerk en toren. De krasse grijsaard klom den toren in tot op den eersten omloop en begaf zich daar op den steiger om den stand der werkzaamheden van nabij te zien. Landelijke eenvoud! Dat het in onze Zui delijke gemeenteraden wel eens vrii gemoe delijk toegaat, is bekend en eveneens, dat sommige edelachtbaren zich soms een afwij kende opvatting veroorloven van het alge meen geldende begrip: gemeentebelangen be hartigen. Een eigenaardige voorbeeld leverde de de zer dagen in Brabantseh grensplaatsje B. ge houden raadsvergadering op, vertelt de Gld. Op 'n zonnigen dag was een der vroede va deren eens naar de gemeentewetering gewan deld om het gras. tc bewonderen. Dorstig van het gehouden onderzoek, landde hii in de daarbij gelegen woning van den voorwerker aan. Hier deed hij de ervaring op, dat deze man geen verlof had en er dns geen verfris- scbing in den vorm van een glas bier te krij gen was. Dat moest in bet belang der ge meente, zoowel met het oog op andere door dorst geplaagde edelachtbare grasonderzoe- kers verbeterd worden! In de volgende raads vergadering bracht on6 raadslid bij het punt „rondvraag" zijn „geval" ter sprake en be pleitte hij zóó krachtig de noodzakelijkheid den daar gehuisvesten voorwerker verlof te verleenen, dat de meerderheid der vroed schap overtuigd raakte dat in deze diep ge voelde behoefte onmiddellijk moest worden voorzien. Ofschoon de voorzitter er op wees, dat in het bedoeld buis de arbeiders bun loon onl vangen en de wet uitbetaling in een her berg verbiedt, betoogde, dat de arbeiders een glas bier zullen gaan drinken, om een wit voetje bij hun baas te krijgen, wat onge- wenschte toestanden zal in het leven roepen, ja zelfs dreigde bij aanneming van liet voor tel bij Ged. Staten te zullen reclameeren, het mocht alles niets baten. Met 5 tegen 2 stem men werd besloten „verlof" te verleenen en zoo voorkomen, dat in de toekomst dorstige raadsleden bij een bezoek aan de wetering vergeefs naar een „passende lafenis" moeten omzien. Een krankzinnige. De Groeneburgwal te Amsterdam werd Woensdag, naar de Tel. meldt, in rep en roer gebracht door een be woner, die in een vlaag van verstandsver bijstering de ruiten zijner woning vernielde. Reeds vroeger was de man ine een gesticht voor zenuwlijders verpleegd. Te zijnen huize maakte men zich nimmer ongerust over zijn vlagen. Woensdag vernielde hij met een ijzeren staaf de ruiten aan de straatzijde. Buren en voorbijgangers, ongerust geworden door het ongewone gedoe van den man, waarschuwden de poli tie. Dat maakte den man echter nog veel woe dender. Meenende, dat men hem naar het gesticht wilde brengen, vluchtte hij naar liet dak. Men kon hem er niet toe krijgen, weer naar beneden te komen. En vreezende, dat bij het gebruiken van geweld de man naar beneden zou springen, requireewle men de brandweer, die weldra Ier plaatse verscheen en zeilen spande om een evenüieelen val te breken. Ten slofte kwam hij toeh weer uit eigen beweging naar beneden. Hij werd gekalmeerd eu tegen 12 uur per auto-brancard naar bei W i 1 h el mi ji a-g askbui s vtrvocnl. -s *s Avonds geslótëïfv Dé gemeenteraad van Katwijk heelt de verordening op de restau rants en koffiehuizen zoodanig gewijzigd, dat zaken, waar tevens verlof is gevestigd voor den verkoop van bier, limonade enz., in het vervolg van 's avonds 7 uur tot 's morgens 6 uur gesloten moeten zijn. De vrjje Zaterdagmiddag aan de departe menten. Een vrije Zaterdagmiddag voor hen, die de overige dagen der week van den vroegen morgen tot den laten avond hard werken, is een mooi 'ding. De vrije Zaterdagmiddag voor de ambtena ren aan de Departementen valt niet bij ieder in den smaak. De llaagsclio kiekjesman in het Nieuwsblad van het Noorden schrijft er b.v. het volgende over Die vrije Zaterdagmiddag, is totaal zonder eenige motiveering, docli. bovendien in liooge mate onbillijk en verkeerd. De beste ambtenaar is vergeleken hij de werkwijze bij particulieren een lijntje-trekker. Óveral elders wordt langer gewerkt. Om redenen van ..zwaren arbeid be hoefde dus de vrije Zaterdagmiddag niet inge voerd worden. Hinderlijk is do invoering voor het publiek. Op Zaterdag is nu heqleniaal niets meer ge daan te krijgen op de departementen. De hoe- j veelheid werk die verricht wordt zal er niet minder op worden, want do hoeveelheid die op Zaterdagmiddag wordt, afgedaan is volgens do mededeelingen van veie ambtenaren zelf, toch j al zoo goed als niets. Binnenkort zal nu stellig een actie van de ambtenaren op touw gezet worden voor den vry'en Maandagmorgen. Het zal toch wel blij ken, dat de heeren van anderhalven dag rusten zoo moe zijn geworden, dat beslist een balven dag noodig is om op bet verhaal te komen. Zou men den ambtenaren den Zaterdagoch tend ook maar niet schenken? Dat onaange naam been-en-weer loopen naar bun bureau voor die paar uurtjes konden we hun toch wel besparen Zulke rakkers! Twee blikslagersjongens van 14 jaar te Rotterdam hadden elkaar uitge daagd tot een duel! Met geopende knipmessen verschenen de twee bengels, die zegt de Msb. vermoede lijk van die prullerige detective-romans hebben gelezen, in den BosehpoJder, om elkaar te be kampen. Den een werd door zijn tegenpartij een steek in den linkerarm toegebracht. De gewonde knaap werd in een politiepost verbonden en daar door zijn moeder afgehaald. Pijn in den rug kan liet eerste kenteeken zijn van heupjicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en vandaar langs het been, waardoor het loopen onmogehjk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zijn, dat men zelfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen verdwijnen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het gewenschte .resultaat, omdat zij slechts een tijdelijke verlichting geven. Zij tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d. w. z. in de onzuiverheden, die niet door de verzwakte nieren verwijderd werden. De eenige juiste behandeling is de oorzaak van uw kwaal te doen verdwijnen, de schadelijke stoffen, die de spieren en weefsels hebben aan getast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren de kracht om haar werk naar be hooren te doen, waardoor de onzuiverheden uit het lichaam verwijderd worden, en zoodoende de oorzaak van alle kwalen van rheumatischen aard wordt weggenomen. Tc Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 33, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes •loozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. „Zeker wel Middelbare lengte, mager ge laat, pikzwarte baard met twee punten, een hoogo hoed met platten rand, eèn ulster...." „Met gToote ruiten? Juist! Alleen is er een verschil met den hoed, Thomasseau heeft hem een slappen vilten hoed op zien hebben, maar dien kan hij wel verwisseld hebben. Kunt u ons nog eenige aanduiding geven om dien man op het spoor te komen?" „Ik heb hem een oogenblik zien stilstaan om een wijnkooper de hand te geven „Waar?" „Den eersten winkel op de kade van den rechteroever van den Pont Royal naar de Coucordebrug." „Zeer goed die man is daar waarschijn lijk een vaste bezoeker.^ Verontschuldig mij een oogenblik asjeblieft." De prefect ging naar de telephoon en gaf aan den politiepost nabij den Pont Royal de noodige inlichtingen, met bevel aanstonds bij den wijnkooper te gaan informeeren. Daar op ging hij weer voor zijn bureau zitten tegenover baron Monnier. „Vreemd," zeide hij, „hoe het toeval ons boter dient dan alle redeneering; om een schuldige te ontdekken. Wij hebben alles be proefd, alle keunissen van het slachtoffer in verhoor genomen, en op het oogenblik, dat de zaak op de lijst der niet-ontdekte mis daden wordt opgeschreven, komt er eensklaps een heel ander licht in de zaak." „Denkt u dan, dat die man de moordenaar is?" „Ik ben er bijna zeker van." „Maar gij hebt geen enkel bewijs, nau welijks een flauwe overeenkomst met het signalement, 'dat u reeds bekend is." „En dan zijn tegenwoordigheid op de brug gen om twee uur in den nacht? Die hard nekkigheid om de schuit te volgen, die hij misschien reeds lang .verwachtte? Gp weinig uitzonderingen na zit er in iede- ren mensch na het volvoeren van 'n misdaad een krankzinnige. Hij staat onder den 4ndruk van het gebeurde en Wordt onweerstaanbaar aangetrokken tot de plaats waar de gruwel is gepleegd, en 'pot de voorwerpen, die hem daartoe hebben gediend... Maar daar is het antwoord al." Het electirische schelletje der telephoon klingelde. „Al klaar," sprak de prefekt, den hoorn aan het oor brengend, „de man is in de her berg gevat en zal over vijf minuten hier zijn. We zullen zien." Spoedig kwamen twee agenten met den man binnen. Hij was doodsbleek en knipte zenuwachtig met de oogen. De chef liet hem op een stoel neerzitten en Vroeg eensklaps: „Sinds hoelang kent gij! vrouw Sauvétre?" „Ik?... Maar.."hij aarzelde en durfde niet spreken. „Antwoord.' „Ik heb ze maar eens gezien, verleden jaar toen ik de Marne overging." „Goed, 't is genoeg. Wat deed je 0p den Pont Royal verleden week Maandag om twee uur in den morgen?" „Om twee uur in den morgen op die brug?" „Ja, die mijnheer hier heeft je gezien?" De man raakte van zijn stukken. „En wat deed je om 9 uur 's avonds van denzelfden dag voor het huis vau vrouw Sau- W-trc?" „Ik.... ik ging naar Joinville den trein ne- i men." „Genoeg, wij weten de rest.^ Waarom lieb je die ongelukkige vermoord?" „Ik haar vermoord?" „Ontken maar niet, wij weten alles." Na eenige aarzeling bekende hij. Hij ver telde hoe het idee der misdaad bij hem op gekomen was. Een agentschap in kwade za ken, waarvoor hij werktp had hem zonder middel van bestaan gelaten. Toen had hij zich vrouw Sauvetre herinnerd, die, naar hij wist, eenige spaarduiten had; daar hij de msidaad in het diepst geheim had gepleegd, meende hij geen vervolging te hoeven vreezen. Met den eersten trein den beste was hij naar Parijs gekomen, maar zijn geweten liet hem geen rust. Hij liep kroeg jn kroeg uit, hij voelde zijn angst vermeerderen vooral toen de wijn huizen sloten en hij alleen zou zijn. Toen dacht hij aan de schuit, die de 1'i|vJcr was afgedreven. Bijna een uur lang had hij er op gewacht bij den Pont-Neuf te midden van den stillen nacht. Toen hij zijn verhaal geëindigd had, werd hij door een zenuwcrisis overvallen. De prefect van politie bedankte mijnheer Monnier, die aldus een schuldige aan het ge recht had overgeleverd. „Ja," zeide de baron, „maar vooral acht ik mij gelukkig, dat ik dien armen drommel van een Thomasseau uit uw handen gered heb.'" Hgzn. Er. Wat moet verstaan worden onder de geloofsbrieven van een nieuvvgekozen raadslid en welke stukken behooren daartoe? Waaraan is de naam „geloofsbrieven" ont leend? Antw. De geloofsbrief van een nieuw gekozen raadslid is het bewijs dat hij als zoodanig is benoemd. Hij ontvangt officiéél van zijn verkie zing kennis van den voorzitter van het hoofd stembureau en zendt den brief bij den Raad ter onderzoek in. Behalve den geloofsbrief moet het nieuwe raadslid overleggen een uittreksel uit de geboorteregisters; een verklaring van den bur gemeester, getuigende dat hij gedurende het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar, zijne woonplaats in de gemeente heeft gehad en een verklaring van hem zelf, vermeldende alle' openbare betrekkingen, die hij bekleedt. Geloofs brief moet de beteekenis hebben van een brief, waaruit blijkt dat men iemand vertrouwen, ge- looven kan. Er. Wanneer hebben de trekkingen plaats van de loten Universiteit te Freiburg? En die van 't Kanton Freiburg? Antw. Dat kunt u op de loten zelf vinden. De trekking kanton Freiburg 18öl heeft 15 Mei voor het laatst plaats gehadde trekkingen van 1902 hebben plaats wat de series betreft op 15 April en 15 October, wat cle nummers betreft, op 15 Mei en 15 November. Kr. Kunt u mij zeggen of de heer cle Haes te Voorschoten te spreken is? En wanneer? Antw. Dr. de Haes woont niet meer tc Voor schoten. Hij heeft zijne woning wegens huiselijke oneenigheid verlaten. Verleden week meldden wij in de Vragenbus dat wij niet wisten waarheen. Men deelt ons nu mede dat Dr. de Haes te Noordwijk a/Zee woont in de Schoolstraat 81. Hoe de spreekuren nu zijn, weten wij niet, doch u zult het beste doen met hem vooraf per brief kaart te vragen wanneer hij u ontvangen kan. Er. ïs het feuilleton „De Koning der Misda digers", dat eenige jaren geleden (2 a 3), in uwe courant geplaatst werd, ook in den boek handel verkrijgbaar? Wie is de uitgever van dit boek? Antw. Ons onbekend. Wij hebben het niet in boekvorm uitgegeven, doch zouden wel gaarne weten of een ander uitgever zulks soms gedaan heeft. Er. Is een dienstbode verplicht om de muren bij te witten? Antw. Uw vraag is zóó niet te beantwoorden, wijl wij niet weten wat van u verlangd wordt. Een dienstbode is echter geen stucadoor. Dat is zeker Vr. van mej. H. te S. Antw. U kunt probeeren om het nog eens te vragen. Wil mevrouw echter de kennisfooi niet geven, dan kunt u er niets aan doen, daar het al zoo lang geleden is en u bovendien geen „recht" er op hebt. Het is maar een gewoonte. Vr. Hoe kunnen wij het best fietsen van Lei den naar Kevelaer? Hoe groot is de afstand? Antw. U kunt de volgende route nemenLei den, Leiderdorp, Koudekerke, Alphen, Zwam- merdam, Linschoten, Montfoort, IJsselstein, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Culemborg, Zoel- mond, Echteld, Ochten, Andelst, Herveld, Slijk- Ewijk, Lent, Nijmegen (118 K.M.)Beek, Cranenburg, Kleef, Goch, Weeze, Kevelaer (on geveer 35 K.M.), te zamen ongeveer 153 K.M. Vr. Als secretaris van een rijwielclub, die in September een rijwieltocht onderneemt naar Kevelaer, zou ik gaarne willen weten, welke de kortste en beste weg daarheen is. Ook zou ik graag willen weten hoeveel kilometer wij te rijden hebben? Wij gaan vanuit Beverwijk. Antw. De kortste weg is niet altijd de beste. 'n Korte en een goede weg is de volgende: Beverwijk, Amsterdam,. Diemerbrug, Weesp, Ankeveen, Hilversum, Baarn, Amersfoort, Nieuw Leusden, Veenendaal, Wageningen, Lexkensveer, Randwijk, Valburg, Lens, Nijmegen (125 K.M.).' Verder als boven. Er. Iemand, ruim 21 jaar een bovenhuis be wonende, wordt nu plotseling aangezegd door een nieuwen zich noemenden eigenaar te zorgen dat over 14 dagen de woning ontruimd zij. Ik hoor dat vóór 4 weken de koop al is geslo ten, zonder dat belanghebbenden daar iets van is medegedeeld. Moet belanghebbende hier maar direct aan voldoen? Wat zegt de wet hier van? Antw. Als degene, die zich daarvoor aan meldt, werkelijk de eigenaar is, dan zult u de woning moeten ontruimen, mits een behoorlijke opzegtermijn in acht is genomen, hetgeen, vol gens uwe mededeeling, hier is geschied. Vr. Mijn zoon is 15 jaar en op vast salarit bij een patroon in dienst. Nu heeft hij een dag permissie gevraagd en heeft dat gekregen. Toer. heeft hij dien dag bij een anderen patroon op de bloemenmarkt gestaan. Daar is zijn patroor zóó Invaad om geworden dat hij hem op staan- den voet heeft ontslagen. Heeft die patroon daar het recht toe? Antw. Naar onze meening is dit een reden om iemand onmiddellijk te ontslaan en had uw patroon dus daartoe het recht. Wendt u echter tot het Bureau voor Rechtskundig Advies inzake arbeidsbelangcn dat eiken Donderdag zitting houdt in Sint Bavo van 89 uur 's avonds. Vr. Welk- is de naaste weg per fiets ran Haar lem naar Gouda en hoeveel kilometer is dit weg lang? Antw. Haarlem, Schalkwijk, Crucquius, Ven neperdorp, Oude Wetering, Roelofarendsveen, Woubrugge, Oudshoorn, Alfen, Boskoop, Gouda, Afstand ongeveer 50 K.M. Vr. Moet de lichting 1906 dit jaar inspectie maken Antw. Bij het beantwoorden van deze vraag is het noodig dat u opgeeft van welk wapen ot dienstvak u bent, en of u tot de militie of tot de landweer behoort. De inspectie is trouwens al aan den gang. Vr. Kunt u mij ook inlichting geven waai en wat ik een jongen van 13 jaar moet laten leeren, die machineteekenaar wil worden (geen ingenieur) Antw. Wendt u tot den heer P. Doorn, direc teur der Ambachtsschool, aan de Kamperstraa' alhier. Vr. Kunt u mij het adres opgeven om een her keuring aan te vragen. Ik ben milicien en moet dit jaar Augustus voor herhalingsoefeninger onder de wapenen komen? Ik ben van de lich ting 1910 en zou gaarne vóór dien tijd een her keuring willen ondergaan. Antw. U kunt aan den minister van Oorlog verzoeken om een herkeuring. U kunt dat doen op ongezegeld papier. Geef juist op de redenen waarom u meent voor herkeuring in aanmerking te komen. Vr. Kunt u mij een middel opgeven om een ei-vlek uit een wollen blouse te verwijderen? Antw. Probeer het met eau-de-eologne en wrijl de vlek goed uit. Vr. Weet u ook een middel tegen bedwaterer bij een 12-jarig meisje? Antw. Daar is geen middel voor op te geven Is het een ziekte, dan moet u beslist den dokter raadplegen. Is het geen ziekte, maar onacht zaamheid of iets van dien aard, dan moet daai beter op gelet worden en helpt er geen middel voor. Vr. Kunt u mij ook zeggen hoe ik petroleum uit een groen vloerkleed kan verwijderen? Antw. Neem een stukje viltpapier en leg dat op het kleed, waar de vlek is. Met een warm strijkijzer strijkt u dan over het papier. De olie trekt in het papier. U moet het papier zoo dik wijls vernieuwen, totdat de vlek zoo goed als verdwenen is. Men heeft er goede resultaten mede bereikt. Vr. Ik ben verleden jaar afgekeurd voor de militie, want ik was 2 niM. te klein. Moet ik nu nog eens gekeurd worden, want ik heb geen vrijstelling van dienst gehad, en wanneer? Antw. Als u daarvan geen kennis is gegeven, behoeft u niet meer herkeurd te wordm. U bent dan afgekeurd en dus vrij van dienst. Vr. van J. v. d. B. te H. Antw. Wij begrijpen uw vraag niet goed. Kom eens aan ons bureau of wendt u tot het Bureau voor Rechtskundig Advies inzake Arbei dersbelangen, dat iederen Donderdagavond zit ting houdt in het gebouw „Sint Bavo", van 8—9 uur. Vr. Zijn salamanders vergiftig? Antw. De gewone salamanders, die u hier in den omtrek vindt, zijn niet vergiftig. U moet ze echter niet opeten. Vr. Ik woon in de Haarlemmermeer en ver woon f 1.50 per week. Ik ben in de Personeele belasting aangeslagen voor f 3.20 huurwaarde; voor 'n fiets 50 cent en voorts aan opcenten voor gemeente en provincie betaal ik f 2.33, te samen f 6.03. Is dat niet te hoog? Antw. Uw aanslag is juist wat de huur waarde betreft. U verwoont f 75 huur per jaar. Van die huurwaarde gaat af in de Haarlem mermeer als behoorende tot de gemeenten der zevende klasse, f 35. Blijft over f 40, die be last worden en wel met acht procent of f 3.20. De aanslag voor uw fiets is eveneens juist, waar uit volgt dat ook het getal opcenten juist is. Vr. Den 16en Mei ben ik ontslagen uit den dienst (afgekeurd). Toen ik mijn ontslagbrief kreeg, stond er in vermeld dat de beslissing omtrent toekenning van pensioen of gratificatie later zou volgen. Nog heb ik geen bericht. Hoe moet ik handelen? Antw. U bent wel wat ongeduldig. Dat gaat zoo gauw niet in ons goede Nederland. U kunt zich intusschen tot den Minister van Oorlog wenden. Daarvoor kunt u ongezegcld papier ge bruiken en behoeft u uw brief niet te frankeeren. N.B. Adressen als u in uw tweede vraag stelt, beantwoorden wij niet in de Vragenbus. Er. Bestaat te Amsterdam bij de Staatsspoor gelegenheid tot het verkrijgen van kaartjes voor doorgaande reizigers, ingeval bij aankomst met den Hollandschen trein de tijd te kort is om nog naar het loket te gaan? Antw. ,1a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10