DAGBLAD voor MOORD- en ZUID-HOLLAND. feje/.ma I 1 lost de gemeente een Schouwburg exploiteeren? iP. tY. &Weef?ujjserr. QarteJjorJssrr j DAMES en HEEREN Kimfephuisvest 29-31-33! Haarlem EEB3TE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlemsche AHeüaifjes No, 1352. BCLEI MTERSAG iS Jüüi IS» largaag Pso. 8413 ABONNEMENTSPRIJS l i SureauK van Asdaotie en Administratie K135 Per 9 maanden voor Haarlem m i vaar een agent is gevestigd (kom der gem,j 1.. Voor do plaatsen, na*** ---- o- o--- Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 1.80 0.03 Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVER1 ENTIëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant), j GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonnê's op dit blad, die in Het Healt eener verzekeringspolis sHn- »Uu volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voon GULDEN bij r|| GULDEN bij f-flU GULDEN bij ftfÉ GULDEN bij verlies van een 1 gil Wrlies van 1 lp Él! I verlies van fill ver^es van Hand of voet. 8 LH |jj| 'één oog. B W$ «S één daim. Ui yj wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MAATSCHAPPIJ „HOLDANDSCIIE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK'* te Schiedam. Dit nummer bestaat uit uijf bla den ui. o. de Oïïiciëele Kerk- lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 14 Juni. Muziek in den Hout half drie Haarlem's Muziekkorps. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu ziekkorps. Concert. Meisjesbond kwart voor vier Openluehtver ga d er i lig. .Sociëteit „Trou moet Blycken" 8/4 uur Harmonie. Concert. Melkinrichting van Bruggen Con- eerten. AGENDA. 15 Junk Gebouw St. B a v o R. K. V olkshond Ondersteuningsfonds. Vergadering Schoen makers. Teyier Museum Tentoonstelling van leekeningen, beboorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat «D Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Woensdag a.s. zal de Raad voor dc beslissing gesteld worden op het genereuze aanbod, door ?en belangstellend en vermogend tooneelvriend gedaan, 'om aan de gemeente een nieuwen schouwburg te geven. Wij hebben terloops al eenige malen over deze zaak geschreven, en toen op verschillende prac tische gronden als onze meening te kennen gegeven, dat de gemeente, hoe dankbaar ook gestemd jegens den milden aanbieder, alle rede nen heeft om dit aanbod beleefdelijk te refu- seeren. Kortelings moeten wij die practische gronden nog eens resumceren. Vooreerst is het buiten kijf, dat dit op het eerste gezicht mooie aanbod inderdaad een groote strop voor de gemeente worden zal. Door B en W. wordt de meubileering van het gebouw en het maken der tooneelmachineriën op f 50,000 geraamd. Dit bedrag is volgens deskundigen véél te laag en zal, als de schouwburg voor opera's enz. moet dienen, ge- regeld-aan moeten worden vergroot. Een voort durende post dus op de begrooting, die werkelijk niet meê zal vallen, terwijl de lichtinstallatie totaal.... vergeten is! Daarenboven rekenen B. en W. in hun voorstel op een jaarlijksche yaste uitgave van f 7500. En ze laten doorschemeren, dat deze uitgaaf door de pachtsom wel zal gedekt worden. Welnu, .vie van schouwburg-exploitatie in onze stad iets weet, zegt dadelijk dat er geen sprake van wezen kan om voor de exploitatie van een schouwburg alhier zulk een som te vorderen. Daar komt dus voor de gemeente telken jare een aardig tekort te betalen Dit alles onderstelt, dat de exploitatie van den derden schouwburg werkelijk gelukken zal, dochook daarvoor bestaat gevaar. Het ge vaar nl. dat de „draken" en spektakelstukken die geld opbrengen, door de noodzakelijke en onontkoombare concurrentie der bestaande in richtingen, in den ouden schouwburg aan den Jansweg blijven, terwijl de nieuwe schouwburg datgene zal krijgen, waarmee géén recette is te maken. Aldus is het gegaan overal waar een gemeente ging concurreeren met een particulie ren schouwburgZiet b.v. Rotterdam, ziet Amsterdam, ziet 's-Gravenhage. Nu de directie van den schouwburg aan den Jansweg met de bekende plannen is gekomen om dat gebouw volkomen goed te maken, is ook elke beweegreden weggevallen die ontleend kon worden aan onvoldoendheid van een Haarlemsch Theater. Men heeft betwijfeld, of de aankondi ging der plannen, die aan den Jansweg zullen worden uitgevoerd, niet een ietwat tendentieus karakter droeg, of dat alles wel ernstig be doeld zou zijn. Welnu, wij kunnen mededeelen, dat het koopcontract betreffende het huis enz. aan de Nieuwe Gracht reeds is geteekend en Maandag a.s. zullen wij aangaande de teeke- ningen en plannen van den architect reeds met afbeeldingen belangrijke mededeelingen kunnen doen. Voor de gemeente een strop, en bovendien onnoomg, zoo luidt kort en goed ons oordeel over den aangeboden schouwburg Daaien vvordt daardoor een groot deel van een Weinige pleinen, die wij hier e Haarlem hebben, weerin besIag genomen. Weliswaar pogen B. en W. (di fevraae-d hebben, het hierbij gaande teekeningefie op D nemen, aan welk verzoek wij gaarne gevolg geven) den indruk te vestigen, dat er nog wel een stukje plein overblijft. Dat is ook zoo. Maarhet plein is toch geheel ontsierd door de oprichting van een hoog, log gebouw, dat voor de huizen aan de Westzijde van het plein eenvoudigweg een ruïneering moet heeten, en vanaf de Leidsche Vaart 't vroolijk aanzicht op dit mooi plantsoen dat men nu heeft, natuurlijk verandert in 't kijken op een leelijken achter gevel. Behalve een financiëel nadeel, en onnoodig, is de acceptatie van het aanbod dus nog heel ongewenscht op het stuk van stads-schoonheid. Dit zijn, in het kort, eenige practische redenen, die ons tegen de aanneming van 't genereuse aanbod, om Haarlem met een derden schouwburg te verrijken, doen pleiten. Maar behalve die redenen, aan de practijk ontleend en die ons leeren dat we in 't algemeen niet verantwoord zijn, een dergelijk aanbod, hoe mooi ook, te aanvaarden (zeiden reeds niet de oude Trojanen, zooals Vergilius 't uitdrukt in zijn bekenden versregel: „Timeo Danaos, et dona ferentes"vrij vertaaldvoor een geschenk dat me later zwaar zal wegen, schrik ik terug behalve dan die redenen van algemeenen aard, zijn er voor ons nog redenen van princi- piëelen aard, die ons vierkant doen staan tegen over dit schouwburg-aanbod.* En het is nu de tijd, die kalm en zakelijk uiteen te zetten. In het opschrift van dit artikel zeiden wij reeds waar voor ons het zwaartepunt dezer heele historie ligt: in de principiëele vraag, of de gemeente als zoodanig een schouwburg moet exploiteeren 1 En dan antwoorden wij dadelijk: neen! Om het even of de gemeente die exploitatie doet geschieden door een commissie uit de bur gerij (zooals wel eens gebeurt) of door een pachter (zooals B. en W. hier voornemens zijn) het feit valt niet weg te redeneeren, dat de Schouwburg die hier wordt aangeboden, een gemeentelijke schouwburg wordt. M. a. w. de gemeente zal voor de voorstel lingen in dezen schouwburg de zorg en de aansprakelijkheid hebben. Niet meer, zooals bij de tegenwoordige, parti culier-geëxploiteerde schouwburgen, zal dan het toezicht op hetgeen er vertoond wordt een politie toezicht zijn van den burgemeester, krachtens art. 188 Gem, Wet werkend, maar het wordt dan een preventieve zorg, die gaat rusten op den Raad. Het gemeentebestuur als zoodanig aanvaardt, wanneer dit aanbod wordt aangenomen, tegen over de burgerij de aansprakelijkheid dat Hie rna nds godsdienstig of moreel gevoel wordt gekwetst, dat er geen stukken zullen worden opgevoerd, die stootend zijn, die anti-nationale, of anti-godsdienstige strekking hebben Zal ons gemeentebestuur (in casu de Raad) die verantwoordelijkheid zelfs al willen aan vaarden Daai is inderdaad geen moeielijker, geen foo i^er Vfm P°htiezorg dan de uit art. 188 Oem. Wet voortvloeiende „tooneelcensuur". De burgemeesters in heel het land weten er van mee te spreken. En die tooneelcensuur, niet meer als politietoezicht, maar nog veel scherper: onder eigen verantwoordelijkheid, zal nu vallen op den Raad en op het gemeentebestuur in zijn geheel, vaardt" "^emeen'e''J^en schouwburg" aan- Daar zullen zonder eenigen twijfel tal van raadsleden, en zeker gehéél de Rechterzijde, voor passen 1 En het zal ons, óók al om al de bisbilles en de botsingen, die ongetwijfeld van een gemeentelijke exploitatie (hoe dan ook) het gevolg zouden zijn, hartelijk verheugen, als de Raad a.s. Woensdag onder groote dankzegging en waardeering aan den onbekenden aanbieder, een gemeentelijken schouwburg refuseert. Dat kan, we durven dat gerust zeggen zonder eenige miskenning of kleineering van de generositeit des aanbieders geschieden. Men lette wel: deze onbekende geeft aan de stad geen kwart millioen cadeau! Dat zij verre was 't maar waar. Maar hij wil een stadsschouwburg, en 't spijt ons wel, maar dat aanbod kan ons niet bekoren. Dat wenschen we niet: vooreerst omdat de gemeente er zich een financiëelen strop mee om den hals haalt, dien wij op ons belastingbiljet geducht zouden voelen, dat wenschen we niet, omdat er absoluut geen behoefte is aan een der den schouwburg in Haarlem, we wenschen het niet, omdat ons stadsschoon er onder zou lijden, en ten ernstigste en ten slotte hebben wij tegen een gemeente-süionwbmg zulke groote principiëele bezwaren, dat we daarom alleen reeds nooit op zulk een aanbod zouden ingaan Ten overvloede zij hierbij gezegd, dat voorbeel den van elders die principiëele bezwaren nooit kunnen wegnemen: wat elders sinds tientallen jaren bestaat, is misschien niet meer weg te nemen, doch iets nieuws te stichten is wat anders! Wij hopen dan ook dat de Raad a.s. Woensdag met groote meerderheid zal besluiten, het aanbod van een derden schouwburg beleefdelijk af te slaan. Wat wij zeggen het nog eens volstrekt niets afdoet aan de waardeering voor de royali teit van den aanbieder! DE KAMER VAN KOOPHANDEL. In ons blad van gisteren kwam de gebruike lijke mededeeling voor van den burgemeester onzer gemeente die telken jare omtrent dezen tijd verschijnt, en die degenen welke voor kiezer der Kamer van Koophandel in aanmerking komen, oproept om vóór 1 Juli bij daartoe verkrijgbaar gesteld biljet zich ten stadhuize aan te geven. Het zij ons geoorloofd, op deze kennisgeving hier eens bizonder de aandacht van den Midden stand te laten vallen. Herhaaldelijk wordt in Middenstandskringen de verzuchting gehoord: och, of de Kamer van Koophandel zich ook eens wat méér bezig .hield met de speciale belangen van winkelstand en middenstand.... En als het dan verkiezing is voor die Kamer, en er is gelegenheid om uit winkelierskringen dezen of genen die zich op dit punt bevoegd getoond heeft, erin te brengen, dan blijkt het dat menigeen die 't hardste riep om behartiging van zijn belangniet eens kiezer is voor de Kamer van Koophandel! Ja, dan heeft men niets te vertellen. Het wordt door de meesten over het hoofd gezien, dat voor het kiezerschap voor de K. v. K. noodig is eigen aangijteen daarom willen wij hoofden van een bedrijf en daarmede gelijkgestelden dringend opmerkzaam maken op de hierboven bedoelde kennisgeving. Ten stad huize zal men gaarne er over inlichten. PERSONALIA. AANGEBODEN SCHOUWBURG HAllT.VnLs°N^P^ElN' DOOR DEN AANGEBODEN SCHOUWBURG INGENO- MENUe secretaris der gemeente heejt ons verzocht, bovenstaand schetsplan van het Wil- sonsplein op te nemendat aantoont hoe een groot gedeelte van het plantsoen zou worden ingenomen door den aangeboden schouwburg, als de Raad op de offerte zou ingaan. Tot opzichter bij de Gemeentelijke Duin waterleiding is benoemd de heer J. Lonziene te Delft. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Woensdag 17 Juni a.s., des namiddags ten half 2 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde wor den gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift G. Moerbeek, eervol ontslag Directeur gemeentelijke Bank van Leening. Id. onderwijzer gymnastiek school no. 9, eer vol ontslag, ld. onderwijzeres school no. 6, idem. 2. Voorstel B. en W. in zake stich ting schouwburg. 3. Id. id. vaststelling ko hier pi. dir. belasting, dienst 1914. 4. Id. id. id. 2e suppletoirs begrooting, dienst 1913, met rapport Commissie van bijstand in het beheer der gemeentie-financiën. 5. Id. id. goed keuring rekening voorm. corporation van ne ringen, ambachten en bedrijven, dienst 1913. 6. Id. id. id. begrooting voorm. corporation van neringen, ambachten en bedrijven, dienst 191-5. 7. Id. id. id. rekening en verantwoor ding StacLs-Apotheek, dienst 1913. 8. Id. id. rekening Armenraad, dienst 1913, en suppl. begrooting, dienst 1914. 9. Id. id. machti ging af- en overschrijving begrooting huiszit tende armen en Stadsarmen en ziekenhuis, dienst 1913. 10. Id. id. vaststelling jaarwedde eersten assistent laboratorium pathologische bacteriologie. 11. Id. id. verzoekschrift Dag. bestuur vereeniging „Reddingsbrigade voor drenkelingen", om subsidie. 12. Id. id. be schikbaarstelling gelden aanschaffing 1 je'rmid- delen H. B. S. 3 j. c. enz. 13. Idem, idem, id. aanschaffing baggermolen en elevator. 14. Id. id. toetreding tot de N. V. „Gemeentelijke Credietbank". 15. Id.-Nagtzaam-Poppe wijzi ging art. 8 verordening samenstelling en in- richtting Plaatselijke Commissie van toezicht op het L.O., met schrijven B. en W. 16. Id. B. en W. van toepassing verklaren raadsbe sluit dd. 16 Dec. 1903 no. 16 op door H. E. S. M. aan te leggen lijn Nieüwveen-Papenvecr. 17. Id. id. verzoekschrift machinist-voerman gem.-reiniging, om hooger loon. 18. Id. id. overneming voor straat bestemden grond Kleverlaan. 19. Id. id. verlenging termijn ont ruiming perceel Gierstraat no. 18B. 20. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Nieuwe Kerksplein no. 12. 21. Id. id. vergunning Werf „Neerlandia", aanlegsteiger Spaarn- damscheweg. 22. Aanbeveling B. en W. be noeming lid Burg. Armbestuur. 23. Id. id. id. 4 leeraren H. B. S. 3 j. c. enz. 24. Voordracht id. id. plaatsverv. Hoofd opl. school voor meisjes. 25. Id. id. verzoekschrift L. T. Swaalf, benoeming makelaar in assuran tiën. 26. Benoeming Commissie bezwaar schriften plaatselijke directe belasting. GEMEENTEZAKEN". Rekening. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening en verantwoording over 1913 van den Armenraad, bedragende in ontvangst en in uitgaaf f 1600.—; en alsnog beschikbaar te stellen, ingevolge suppletoire begrooting voor 1914, een som van f 1.269.071/2. Personalia. Voor de benoeming van leeraren aan de drie). H. B. S. en daaraan verbonden 2-jarige Handelsschool worden van B. en W. aanbe volen A. voor leeraar in de wis- en natuurkunde: 1. J. M. Hillenius, te Schiedam; 2. J. Hir- schig, te Hoorn; 3. Dr. W. F. de Groot, te Voorschoten. B. voor leeraar in de Nederlandsche taal en geschiedenis: 1. J. Pot, te Middelburg; 2. Dr. H. Bouwman, te Hoorn en 3. H. de Graaf Jr., te Assen. O. voor leeraar in de Fransche taal: 1. R. Borggreve, te Middelburg; 2. P. H. Walle, te Utrecht; 3. K. J. Riemens, te Gouda. D. voor leeraar in de Duitsche taal: 1. J. van Hessen, te Schiedam; 2. J. W. Weehuizen, te Heerenveen; 3. S. Anholt, te Winschoten. DE AANNEMERS-KWESTIE MET 'T GESTICHT MEER-EN-BERG. Aan hetgeen wij reeds mededeelden in ver band met de besteding van 12 blokken wo ningen bij Meerenberg voegen we nog toe, dat door de onderstaande firma's instemming is betuigd met de besluiten der gehouden ver gadering op jl. Donderdag en betrekking hebbende op deze besteding. Zijn we mede juist ingelicht dan werd door verschillende firma's voor een beduidend lagere som inge schreven, dan het eenige geldige biljet ver meldde dat werd ingestuurd door de firma Oudshoorn en Slingerland. Hieronder volgen de namen der aannemers en firma's, die zich verbonden alleen onder voorwaarde in te schrijven: J. N. Swaan Jr., Hilversum; Möliringer, Raam vest, Haarlem; D. van Kampen, Bloe- 'mendaal; Firma V. Ph. Braun en Zn., Be- Iiboven 18 jaar, komt heden-avond 7 uur in grooten ge- *j tale in St. B A VO op, voor de Prop. Fietstocht, want onze Caudidaat moet gekozen worden. l3&i^ag£^SSIIi verwijk; Matthijs Nederkoorn, alhier; Bru- seker, Brandstraat, Schoten; Isse de Vries, Purmerend; L. A. Rings, Santpoort; Kroon van Dicst, Haarlem; P. Creemers, Haarlem; Metselaar en de Paus, Haarlem; P. M. ten Pierik, Zaandijk; W. Hoek, Haarlem; Wa- jcr en Schuurman, Overtoom 452, Amster dam: Gebrs. Wind, Bosboom Toussaintstr. 47, Amsterdam; Hulleman, Oosterbeek; Mo- lewijk en Nijman, Arnhem; van Wagenin- gen, Spaarndam; A. C. Leijen, Wassenaar; F. L. Smit, Haarlem; Phiiippeau en Zn., Hil- legom; M. v. 't Wout, Haarlem; P. Heere en Zn., IJmuiden; A. N. Cornelisse, Haar lem; L. v. d. Wiel, Dordrecht; P. van 't Veer, Velsen, Meiklaan, aannemer Zuidergas- briek; H. Aardcma Jr., Doodweg 24, Vel sen; A. Th. Kreuger, W. Saeijs, J. P. van Emmerik, 2e Zuidpoldersiraat 52r.; J. Ma- chielsc, J. W. v. Santé, B. Hagen, Bakker en Brecvoort, firma W. A. van Zanten, allen te Haarlem; J. C. Dunnebier, Unfuiden; C. de Maijcr, IJmuiden; J. Feitsma, Bloemen- daal; P. Rings Jr., Santpoort; P. Rings. Groencweg, Santpoort; J. Wittebrood, Beem- ster; G. J. v. Slingerland, Haarlem, Park straat 5; J. A. v. d. Zalm, Amsterdam, Bre- derodestraat 8211, P. Voorman, Schagen; G. van Nes, Amersfoort; Vlaer, Castricum; G. L. Zantvoort, Haarlem; J. N. v. d. Vlerk, Haarlem; Th. M. van Deursen, Haarlem; Joh. de Vos, Verwulft 4b, Haarlem; A. Groot, Woude bij Westgrafdijk; Lelieveld en v. d. Pol, Hillegom; A. Liefoort, Arnhem; Schram Beverwijk; B. Groenewegen, Schiphorst en Philips, P. van Duuren, Joh. Mizérus, J O. Cramer, allen Haarlem; Th. Krom, Uit geest; M. N. van Aken, H. London, enGebr. Ransdorp, allen Haarlem. Begrijpen wij den geest der aannemers goed, dan zal dit geval nog wel een staartje hebben HET BELASTINGPERCENTAGE. B. en W. stellen aan den Raad voor om het belastingpercentage dit jaar voor de ge meentebelasting te stellen op 5.4 pet In 1913 was het 5.2 pet. AANBESTEDING. Gisterenmiddag werd door den garnizoene commandant aanbesteed: de levering van aardappelen voor de sol- datenmenage van 't garnizoen alhier en van de omliggende forten. Ingeschreven werd als volgt: S. de Beer, Haarlem, 1.94 per H.L.; firma G. Bos en Co., Amsterdam, 2.48 per H.L. CURSUS EN" TUINAANLEG. Wij vestigen de aandacht op de advertentk in dit nummer, waarin de afdeeling Haarlem' van Üe Ned. Maatsch. van Tuinbouw en Plant kunde de insteRing aankondigt van een cur sus in aanleg en onderhoud van tuinen. OORLOGSSCHEPEN IN DE STAD. Gisterenmiddag zijn hier ter stede gearri veerd drie kanonneerbooten n.L de „Das", de „Havik" en de „Ever". Op deze schepen worden met de adelbors ten der marine oefeningen gehouden. De sche pen blijven tot Maandag hier en hebben lig plaats genomen in het Noorder-Buiten-Spaarne bij de z.g. „Kikkert-." Behalve 'deze drie monitors is ook nog aan gekomen H. M.'s zeilkotter „Astria" die ook ligplaats heeft genomen bij de „Kikkert"* OPPASSEN, WIELlMJUERS I Men schrijft ons uit Halfweg: Talrijke proeessen-verbaal worden th&na door de gemeente-politie te Halfweg opge maakt wegens het rijden zonder licht. Fiets rijders, zorgt er toch voor dat uwe rijwielen op den tijd daarvoor gesteld, behoorlijk zijn verlicht. De politie is waakzaam en gij zijt geknipt voor gij er erg in hebt 1100 400 300 IS 0/4 Hl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1