R. K. (IR iddenslandsvereeniying. BUITENLAND. BINNENLAND. U»or me Joageis e» meisjes. Beste Trientjes en iriendinnetjes ALGEtg-V.H OVERZICHT. KORTE BERICHTE!!. 3. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT „ST. JOZEF". Afdecliiig Haarlem cn Omstreken van „DE HANZE", goedgekeurd b[j Bisschoppelijk besluit van den 26eu October 1906 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. MiJdenstandsvereeniging stelt zich ten doel volgens art. 2 harer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen van den handel- frijvenden- en industriëelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den It. K. godsdienst. De voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts 1 le. Gratis infermatiën en rechtskundige ad viezen hunne zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. ge. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder koste loos beheer. Be. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 10 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zielerust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenlieid gevende credieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; Bpuargelden te beleggen tegen 3 pCt. rente, mi nimum inleg 25 cents, tot een bedrag van B0 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 94 uur bij den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. 9e. De Debatingclub heeft geregeld gezel lige bijeenkomsten, ten doel hebbende het spre ken in 't publiek eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap bij den seer, P. W. Tweehhuysen, Barteljorisstr. 21. Namens het Bestuur, ANTON ROSSE, Voorzitter. P. W. TWEEHUIJSEN, Secr. De correspondent van het „Berl. Tagebl." te Üt. Petersburg weet over het zenden van een internationaal smaldeel naar ALBANIë, het volgende te melden: „In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat nu definitief besloten is tot het zenden van een internationaal eskader naar Durazzo. Alle groote mogendheden, Engeland inbegrepen, zullen ieder één oorlogsschip naar do Albanee- jche kust zenden. Ook Rusland zal aan deze vlootdenionstratie deel nemen. Over de taak van dit internationale eskader is men het nog niet eens. Rusland eischt be slist, dal het vlootsmaldeel zich bepalen zal tot le beveiliging van den mbret, het vorstelijk hof en do contróle-eommissie. Detachementen, meent de Russische regee ring, zullen ook alleen met dat oogmerk go- land mogen worden." Volgens een telegram van de „Albanischo Korrespondenz" uit Durazzo heeft de minister raad, naar verluidt, besloten aan de opstande- 'ingen een ultimatum te richten, waarin ge- öischt wordt, dat zij zich binnen 24 uur onvoor waardelijk zullen onderwerpen en de wapens 'uilen uitleveren. Wordt deze eisch niet inge willigd, dan zal Zaterdag van alle zijden een lanvnl op de opstandelingen ondernomen wor den. Of het reeds zoover gekomen is, dat GRIE KENLAND een ultimatum aan Turkije heeft Sezonden, gelijk de Lokal-Anzeiger, blijkens e telegrammen in ons nummer van gisteren jbeldeu, staat nog niet vast. Het bericht is op et oogeublik, dat wij dit schrijven, nog niet bevestigd. Maar dat de toestand ernstig is, is duidelijk. Hoe de vervolging van do Grieken in Turkije In haar werk gaat, hebben we dezer dagen uit voerig beschreven. Wij sohreven toen, dat als liet zoo doorgaat als tegenwoordig, er over eenige jaren geen Griek meer in Turkije zou zyn, tot schade van Turkije zelf, want de Grie ken vormen liet handeldrijvende en werkzame gedeelte van de bevolking. Dat de eilanden Chios en Mytilene, zonder welke de Turksche regeering gelooit, dat het niet Turkije gedaan zou ziju, op den duur een casus belli zouden kunnen vormen, is al sedert lang duidelijk. Evenzeer Ï3 bet duidelijk, dat de verdrijving der Grieken uit Klein-Azië, niet. uitsluitend een maatregel van weerwraak is op de verdrij ving der Ottomannen uit Macedonië, maar ook in verband staat met het feit, dat Griekenland in den. laatsten tijd Chios en Mytilene beeft la ten versterken en van die eilanden uit in. Klein- Azië duchtig pan- hellenistische propaganda wordt gedreven. Intusschen, of het nu al, ook al heeft Grie kenland een ultimatum gestuurd, tot een oor log komen zal, waar die aan de Porte, nu zij zoo weinig heeft kunnen doen tot verbetering van Haar vloot, thans waarschijnlijk nog vrij ongelegen zou komen, is nog de vraag. Gisteren heeft Venizelos in de Qrieksche Ka mer een zeer ernstige verklaring afgelegd, en antwoord op een interpellatie. De minister-president verklaarde, dat een diepe ontroering de ziel der Hellenen aangrijpt ten gevolge der gebeurtenissen, die zich reeds sedert langen tijd in Turkije afspelen. Vervol gens zette bij uiteen, op welke wijze de Griek keu-vervolgingen plaats hadden en hebben. Tot dusverre heeft de Grieksche regeering, zoo vervolgde Venizelos, de rechtvaardigingen, door de Turksche regeering verschaft, niet in twijfel getrokken, maar liet intussclien niet na, do feiten toe te lichten, iederen keer, dat nieuwe wandaden worden gemeld, teneinde met zekerheid vast te stellen, dat de Porte inder daad een einde aan dezen toestand wenschfe te maken. Daarenboven zijn omstreeks 10,000 Grieken uit Thracië gedurende de laatste da gen naar Griekenland gekomen om de bescher ming der regeering af te smeeken. TJit- Klein- Azië zijn eveneens 20,000 uitgewekenen aange komen, terwijl 30,000 van 50,000 anderen aan do Aziatische kusten do gelegenheid afwach ten om naar Griekenland te kunnen oversteken. De vraag, die zich thans voordoet, is, of een dusdanige toestand kan en mag blijven duren en of bet mogelijk is, dien nog langer te ver dragen. „Tk wil," aldus Venizelos, „geen onherroepe lijke woorden mijn mond laten ontsnappen, maar ik zou meenen, aan mijn allereerst voor de band liggende plicht te kort te doen, indien ik naliet, in de Kamer te verklaren, dat de toe stand ernstig, ja zelfs zeer ernstig is geworden. De regeering weet, dat, indien aan dezen jam merlijken toestand geen einde wordt gemaakt, zij zich genoodzaakt zal zien, het niet bij janv meren over de beklagenswaardig-© uitgeweke nen te laten blijven." Oorverdoovende toejuichingen volgden daarop. Tn FRANKRIJK is het ministerie-Ribot, dat gisteren voor de kamer verscheen, drie uur later.... omvergekegeld Dat is het record in Frankrijk! Het kortstle- vende ministerie was tot dusver een kabinet- Fallières, dat het. 15 dagen uithield. Dit bestond precies drie uur! Nadat Ribot de regeeringsverklaring had voorgelezen, kwamen achtereenvolgens een paar radicalen op de tribune, die zich tegen hem verklaarden. Na een heel kalm debat, doch waarin de radi calen voet bij stuk hielden, nam de Kamer met 306 tegen 202 stemmen de prioiteit aan voor eene motie Dalimier, die luidde als volgt: „De Kamer, den wil eerbiedigend, die on langs door het algemeen stemrecht tot uitdruk king is gekomen, vast besloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regeering, die in staat is de krachten der linkerijzde te vereenigen en iedere verdere toevoeging verwerpenid; gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd mei 874 tegen 187 stemmen aangenomen en daarmee is het kabinet naar de maan. Poincarê, tegen wien deze stemming recht streeks is gericht, zit voor een moeilijk parket! Men denkt dat hij het nog eens met Vivlani zal probeeren. BELGIS. Het Belgische spoorwegbestuur heeft besloten tot den aanleg van een nieuwe spoorlijn BrusselArlon. De 200 kilometer aan te leggen lijnen zullen 130 millioen francs kos ten. Binnen zeven jaar zal de lijn voltooid zijn. FRANKRIJK. TJit Rome wordt gemeld, dat door den Paus tot zijn bijzondere legaat bij het internationale Eucharistische congres te Lour- des te houden, benoemd is de bekende kardinaal Gaetano de Lai. II A LIB, piet ia te Rome, na het eindigen der staking, toch nog tot onlusten gekomen. Na afloop van een stakersvergadering zijn giste renmiddag wanordelijkheden uitgebroken. De betoogera losten losten revolverschoten op de cavalerie. Iemand, die zich voor de cavaleristen uit de voeten maakte, is door een revolverschot gedood. Te Napels en in andere steden zal mor gen de arbeid worden hervat, Te Verona en Sa lerno zijn betoogingen voor het. leger gehouden. H. M. DE KONINGIN TE GRONINGEN. Naar alle waarschijnlijkheid zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins niet, gelijk aanvankelijk het voornemen was, Woensdag 1 Juli te Groningen aankomen, maar Dinsdag avond 30 Juni. EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau den heer dr. L. L. Doggett, president van den cursus voor li chamelijke opvoeding te Springfield (Massa- chusets), zijnde een afdeeling van het college van de Christelijke Jongemannenvereeniging in Amerika. Deze Nederlandsche onderscheiding werd den Amerikaan verleend, zegt het Hbld. bij ge legenheid dat aan die iustelling tot „Master of j Physical Education" is bevorderd de ie luite- j nant der artillerie van het Nederlandsche leger W. P. Hubert van Blijenburgh, die bovenge- noemden cursus tijdens het hem daartoe ver leende buitenlandsche verlof heeft gevolgd. Zooals reeds bekend werd, is de heer Van Blijenburgh uitgenoodigd, na zijn promotie eenige voordrachten ia Amerikaansehe steden te houden. GEDENKTEEKEN QUATRE BRAS. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een gift van 25 geschonken aan het comité tot oprichting van een gedenkteeken bij Quatre-Bras, als be wijs van belangstelling jn bet streven van dat comité. VOORBEREIDING VAN WETGEVING. Het. plan van den Minister van Justitie, zich voor de voorbereiding van wetgeving de blij vende medewerking te verzekeren van hoog staande mannen en rechtsgeleerden ook buiten zijn departement, zal weldra zijn beslag krijgen. Daartoe wordt eerlang verwacht de instel ling eener Commissie van Advies over de vraag welke wetsvoorzieningen telkens door liet maatschappelijk verkeer worden geëischt en naar mate de praCtische behoeften der gemeen schap dadelijke bewerking behoeven. „WETENSCHAPPELIJK" TEKORT. Bekend is, dat in den laatsten tijd in jour nalistieke kringen het gemis is gevoeld aan wat meer wetenschappelijke^ opleiding en is daarin eenigszins voorzien door cursussen te Amster dam en TTtreht. Aller wüarschyn lijkst zal het daarbij niet blijven en zal er ook voor de ver dere ontwikkeling van hen, die aan dagbladen verbonden zijn, nog wat meer gelegenheid tot leeren gegeven worden. Er zal hiervoor ook een soort van bewaarschool moeten worden ge sticht, waaraan blijkbaar behoefte is. In „De Telegraaf" kon men d.l. dezer dagen iets lezen over katholieke feestdagen en daarin werd verteld, dat de 15e Augustus door keizer Napoleon, zijnde zijn verjaardag, als feestdag is ingevoerd en dat die dng toen door de Katho lieke Kerk werd bestemd ter viering van Maria ten Hemelopneming- Nu staat vast, dat reeds vóór meer dan 1000 jaar in de toen bekende katholieke wereld het feest van Maria ten Hemelopneming op 15 Augustus als Zondag werd gevierd en dat dit nu nog gebeurt over heel den aardbol, waar Katholieken wonen. Napoleon had met het feest alleen in zoo verre iets te maken, I'M hij 6e vrijheid nam op dien datum geboren t0 worden en later op zijn verjaardag rlen veldsla8 bij Austerlitz te win nen. „De Telegraaf" m°ef maar eens zegt „De Tijd", langs zijn particuliere draden naar Cor sica en Austerlitz seinen en vragen of het zóó niet echt gebeurd ia- Een heel klein welnigje geschiedenis kan geen kwaad! ANTIPAPISME IN DE TWEEDE KAMER. Omt.ent den antipflPistiselie uitval van Eerd- mans en wat er op volgde in de kamerzitting van eergisteren, schrijft do Kameroverzicht- schrijver der „Maash°I° bet, volgende: Het schijnt, dat aan anti-revolutionairen kant, de malle aanval van den heer Eerdmans, bijzonder kwaad bloed heeft gezet. Hij heeft den anti-revolutionairen namelijk verweten, dat zij 'Gods Woord (wat zou deze ultra-vrijzinnige professor houden omtrent „Gods Woord"?), hadden verwaarloosd, hun licht alleen hadden gezocht bij de inenschelijke rede en thans zoo ver kwamen om den ^ondagarbeid te willen re gelen, d. w. z. het kwaad te regelen, d. i. te er kennen. Ofschoon we niet vermogen te be grijpen, waarom aan de zeer middelmatige praatjes van den lieer Eerdmans, nog zooveel waarde werd geheoht, nu het eenmaal geschied de moet ons een enkel woord over het theolo gisch debat, door hem ontketend, van het hart. Bij het. aanhalen van de Heilige Schrift, bij het noemen alleen reeds van de namen van Nieuw- of Oud-Testament, gedroeg zich het verreweg grootste deel der linkerzijde waarlijk ergerlijk. Gezichten, die in ernstige plooi zou den staan, wanneer de Koran werd aangehaald of de Veda's, glunderden spottend, nu bet ging over het Boek der Boeken. Het regende hoonen- de opmerkingen. Daarbij had de nestor der Ka mer (1), Ds. Lieftinck, de leiding met ware, onbeteekenende grollen. Heel Nederland moest zulk een droevig too- neeltje eens bijwonen. Het wist dan eens'voor- al, wat het van de Christelijkheid van bet grootste deel der linkerzijde te denken heeft. HET SOCIALISME INTERNATIONAAL. In Japan zijn natuurlijk ook sociaal-demo craten en nu de heer Van Kol weldra als Regeringscommissaris naar het land der Rij zonde Zon zal overkomen, is liet te verwach ten, dat hij ook wel bij ziju roode broeders aldaar zijn licht zal opsteken. Voor dit ge val is gezorgd, dat men in Japan weet wie hij is en daarom Ls op het partijcongres der Soc. Dein. Partij door den lieer Wijnkoop medegedeeld, dat hij aan den Japanschen socialist Katayama heeft geschreven, dat Van Kol is dc „verrader van de Indiërs." Hierover schrijft nu „Het Volk": „Wat de S. D. P. liier te lande zwetst en signaleert kan ons koud laten. Hier kent men de Pappenheimers on weet wat hun praatjes waard zijn. Maar zoo'n streek als daar vermeld wordt, is er een van een allooi, die doet uitroepen: wat wiegel*! „Er is dan ook vanwege liet P.-B. der S.D.A.P. onmiddellijk aan het Internationaal Socialistisch Bureau geschreven, met liet ver zoek de Japansche socialisten te waarschu wen, opdat die menschen, die natuurlijk on kundig zijn van de hier bestaande verhou dingen, er niet inloopen en hun mede. te deelen, dat het schrijven van „de Soc.-Dem. Partij" in Nederland niet komt van de 'wer kelijke soc.-dein. partij in dit land, doch van een troepje dissidenten, waarvan de lei ding gewetenloos genoeg is zulke kwaad aardige vlegelstreken uit te halen." Allerwaarschijnlijkst zal de heer Wijnkoop na deze mededeeling van „Het Volk" zijn werk bij Katayama nog wet eens dunne tjes overdoen en krijgen de Japanneezen daardoor een goeden kijk op hun Ilolland- sche Pappenheimers en hunne onderlinge verhoudingen." (Tijd.) VROUWENADER. Te Nijmegen is opgericht een vereeni ging „Vmvwenadel", die ten doel heeft, de christelijke beginselen betreffende de vrou welijke kleeding en zelf in beoefening te brengen en bij anderen te verspreiden. Een vereeniging, die ingaat tegen de on christelijke en onzedige kloeding onzer da gen. Het plan, om te Nijmegen te komen tot een vereeniging tegen de onzedige mode, is van den aanvang af door Hoog Gezag in het Bisdom 's Hertogenbosch goedgekeurd en aangemoedigd. Bij het. oprichten en inrichten der vereeniging heeft men kostbare raadge vingen mogen ontvangen, en de dienover eenkomstig ontworpen statuten zijn door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch op een bij zondere wijze goedgekeurd en ernstig aan bevolen. Het bestuur van „Vrouwenader bestaat uit de dames: A. Lloyd van Laethum, pre sidente; J. de van der Schueren-Van Lams- weerde, vice-pres.; E. van Genk, secreta resse-penning., Parkweg 100; J. Lohuis— Van Tongeren; van Blarieum, L. Schra- der—Heuvelmans en A. Schuurman O.F.M., adviseur. De schipbreukelingen van de „Newa." Omtrent de redding van de opvarenden van de Russische sleepboot „Newa", die verleden week voor den Waterweg gezonken is, verneemt de „N. R. O." nog de volgende bijzonderheden. De stoomloodsboot No. 3 hoorde aanhoudend fluiten en zag de „Newa", die ten gevolge van de hooge zee wilde terugkeeren, plotseling scheef vallen. Een stuk water had blijkbaar de „Newa" getroffen, die niet meer rechten wilde en in zinkenden staat verkeerde. Onmiddellijk ging de loodsboot rond en werden de drie be schikbare booten gereed gemaakt, doch voor de loodsboot in de nabijheid van de „Newa" was, was deze reeds plat opzij gevallen en zag men hare bemanning op de buitenhuid van liet schip zitten. Er liep een zeer moeilijke hooge eb-zee, tengevolge van kraclitigen noordelijken wind. In een oogeublik waren achtereenvolgens de drie booten uitgezet, bemand door de aanwe zige loodsen, kweekelingen en matrozen. De Rotterdamsche loods, die de „Newa" uitbracht, was met een der leden van de bemanning reeds over boord gesprongen, terwijl alle 11 anderen door het zinken van de „Newa" eveneens in zee lagen. Met inspanning van alle krachten en met gevaar voor het eigen leven van de redders mochten de drie booten erin slagen resp. 4, 2 en 1 man te redden. De loodsboot, schipper Plooy, wist zoo te manoeuvreeren, dat alle drenkelingen aan lij van de boot kwamen. Met veel moeite gelukte het den anderen door mid del van lijuen te redden. Met een van de schip breukelingen bad men ontzettend veel moeite. Toen men dezen boven water had, liet hij de lijn slippen en geraakte voor de loodsboot om. Ge lukkig -wist hij een tweede toegeworpen lijn te grijpen, doch blijkbaar begaven hem de krach ten en liet hij los, juist toen men zijn handen wilde grijpen. Weer boven komende, kreeg men hem weer te pakken en met veel moeite .verd liij aan boord gehaald. De man was bewuste loos, maat werd door toepassing der bekende middelen weer bijgebracht. Nadat allen nu be houden aan boord van de loodsboot waren, wer den de booten binnengehaald en stoomde schip per Plooy naar de Berghaven, waar de schip breukelingen word geland. Na eerst in het ge bouw van het loodswezen appèl te hebben ge houden en door een goede kop koffie te zijn verkwikt, werd de equipage overgebracht naar het Harwichliotel, waar door de goede zorgen van het comité allen van droge kleeren werden voorzien. Een woord van hulde mag niet wor den onthouden aan de opvarenden van de loods boot No. 3. Een leelijke vergissing! De arbeider J. Gerrink to Odoorneveen (Drente) bad op de najaarmarkt te Dwingeloo een paard verkocht 1 aan Jac. De Vries, reizende met een woonwa- 1 gen, zoo bericht de Pr. Gr. Ct. Op de terugreis naar Lhee telde hij met zijn vriend A. Luiten het ontvangen geld nog eens na en bemerkte, dat hij in plaats van een brief je van 100, er een van 300 had ontvangen. Onmiddellijk togen ze naar het dorp terug, vertelden hun wedervaren en zochten den koop man op. Hoewel deze eerst beweerde het juiste bedrag te hebben betaald, werd liem, na overtuiging, de 200 ter hand gesteld en verkreeg de ver- kooper voor de moeite cn zijn eerlijkheid 50 bronzen centen. Niettegenstaande eenige perso nen moeite aanwendden, om dit luttele bedrag te verhoogeu, het mocht niet baten. Kleptomanie. Te Delft kwam een net g'eklecde vreemdeling bij een winkelier in den winkel. De man stak, naar hij dacht, ongezien, een paar kostbare vaasjes in den zak en verliet, zonder betaling den win kel. Doch de winkelier, die den aanslag op zijn eigendom had bemerkt, rieji den man terug. De vreemdeling bleek lijdende te zijn aan kleptomanie. Ongelukken. Donderdagavond om- t reeks lialf 10, werden op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam een Zweedsche ma troos, uit Stockholm, en de 65-jarige we duwe B. tegelijk door de auto H 5901 aan gereden. De matroos word over de straat geslin gerd on kwam terecht vlak voor een motor wagen van lijn 7. Deze kon echter nog juist bijtijds geremd worden. De matroos had echter verwondingen aan het hoofd en linkerarm bekomen en werd, na in een apo theek verbonden te zijn, per brancard van E. H. b. O. naar het ziekenhuis vervoerd. Een perspomp gesprongen. Gisteren morgen ongeveer 8 uur had" iu de Apel- doornsche Machinefabriek „Landdaal", naar de Tel. meldt, te Apeldoorn, een ongeluk plaats door 't springen van een perspomp, die bij de beproeving aan te hoog opgevoer de spanning was bloot gesteld. Tegen de ge geven order in, was met 15 in plaats van met 6 atmosfeer beproefd. Een van de monteurs, W. Sanders, kreeg daarbij een stuk ijzer tegen het onderlijf. Hij werd tot nader onderzoek naar het zie kenhuis gebracht. Verdronken. Gisterenmorgen 6 uur is de dekknecht D. Zaal, wonende te Leiden, van de motorboot „Wilhelmina V," der ree- derij W. Bus, te Haarlem, tijdens het schut ten in de Aalbreclits-kolk te Rotterdam, van de loopplank te water gevallen en verdron ken. Het lijk werd een half uur later opge haald en naar Orooswijk gebracht. Het vermiste jongentje. Nog steeds wordt door den vader en de politie te Pur merend en omstreken gezocht naar het ver miste jongetje uit den Helder, dat Woens dagmorgen vermoedelijk in de Beemster en daarna in Purmerend is gezien. Vrijdagmorgen is te Purmerend een po litiehond aangekomen. Het onderzoek ving aan in de Beemster op verschillende wegen, omdat de vader zich den juisten weg, dien hij aldaar met de fiets was gegaan, niet meer kon herin neren. Men gaf den hond lucht aan een pakje, dat 't jongetje eenige dagen vóór de verdwijning had gedragen. Het resultaat was echter ongunstig. Daarop werd het onderzoek in Purmerend voortgezet, met naar het A. II. meldt, even ongunstig gevolg. Pinheiro vrijgesproken. Naar vernomen j wordt is Pinheiro door het „Court d'Appèl" jte Brussel vrijgesproken van de door eeni- jge Antwerpsche handelaren tegen hem in- gediende aanklacht wegens oplichting. wil u eerst een paar kleine verhaaltjes en dan een reeks raadsels, want die zijn tn den laatsten tijd nog al eens overgescho- Luister dan maar eerst naar BAAS BOVEN BAAS. *°hüders ontmoetten elkander in een Ik^wiT•^atK'er overbluffen. LttUULT «nünBUJ a*et PrÜZön>" zei de een, fniSergewocn'nS®11kome" do merkelijkheid Wen s#a 8tuk hout ln ua«j6enj1^ <la?ea ?e" «oo natuurlijk, da/tw St m8r" ■mu ri er een Proef mee n,,n' Tk WlerP he* stuk hout in het water en het zonk dadelijk als echt marmer!" „Wel, wel, zei de ander, „dat is sterk. Maar nu moet je eens luisteren. Ik had voor een rijken Russisehen bankier den overtocht over de Beresina geschilderd, een groot ijs- en win tergezicht. Welnu, de bankier had de on voorzichtigheid bet stuk in zijn eetzaal op te hangen en een half uur later waren al de dran ken in zijn buffet stijf bevroren en het was midden in den zomer NIEUWE OPGAVEN. Wat was Columbus blij, Toen hij het tweede vond! Wat was Columbus blij Toen op 't geheel hij stond! Wat was Columbus bljj. Toen hij daar staa»de, Met 't eerste ding Zijn vijanden beschaamde) 4. Ik heet, zooals ik ben; ik ben, zooals ik heet; al raadt ge a'et' w*e ik ben; ge weet toch, hoe ik heet. 5. Een 1, 2, 8, heeft men 's morgens bij het aankleeden hard noodig. De soldaten zijn wel eens in het 1, 2, 3, 4. 7, 9, 19, 11, 12 moet men tegen den achter kant van den spiegel zoeken. Een 1, 2, 3, 5, 6, vindt men in ieder huis. Het geheel telt twaalf lette?» en is een mooi bloeiende plant. 6. 1, 2, 3, 4, is een getal. 5, 6, 7, 8, 9, 10 is een zeer voornaam man die in heel Nederland niet te vinden is. 13, 14, 15, 16, 17 is een volksspijs. Mijn geheel is een lekkernij, die in het begin van Januari gekocht wordt. 7. Hoe kan men vijf van vijf aftrekken en toch nog vijf overhouden? Ge zult het allemaal al wel eens gedaan heb- h ebb en 1 8. Mijn eerste vindt ge aan den voet dor bergen; ook is het een zekere maat. Mijn twee de moet onder den voet geraken om van dienst te kunnen zijn. Mijn geheel hebt ge altoos on der u. 9. Wat ziet men liever boven het huis dan in het huis? (De laatste drie ingezonden door Rosa Bur ger, Hillegom.) 10. Ik ben een heel nuttig instrument in de huishouding. 4, 5, 6, 3 is vuil zwart goedje. 11, 8, 10, 2, 9, 3 is een heel dun puntig din getje. 1, 6, 7, 3 is een muntstuk. De eerste twee lettergrepen van mijn naam noemen een vrucht. Wie ben ik? 13. Ik ben om mee te knijpen. Ook kan men met mij grijpen. Wie mij betast, vindt mij van ijzer Maar af te blijven, is veel wijzer. DE RAADSELREDACTEUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5