Wstenswaarlig Allerlei. Wetenschappelijke Berichten. Sociale Berichten. Rechtszaken, GEZONDHEIDSCONGRES. Te Maastricht werd .Vrijdag geopend het Nederlandsch Congres voor openbare gezond heidsregeling. De openingsrede werd gehouden door den voorzitter, mr. dr. A. F. baron Van Lijnden. De voorzitter heette den burgemeester van Maastricht, den heer L. B. J. v. Oppen, in het bijzonder welkom, evenals de andere autoritei ten van land, provincie en gemeente. De penningmeester, de heer Mortier Hij mans, vertoeft buitenslands. Zijn verslag zal het volgend jaar worden uitgebracht. De vergadering werd voor een deel bijge woond door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Daarna is aan de orde: Lichamelijke ontwikkeling. Inleiders: dr. O. Scheltema, buitengewoon hoogleeraar in de kinderziekten aan de rijks universiteit te Groningen; W. H. Nijsten, in specteur voor de lichamelijke opvoeding, te 's-Hertogenbosch. Kaar aanleiding der praeadviezen van Dr. Scheltema en den heer W. Nijsten ontspon zich een aangename discussie, waarna door den heer I. A. van der Kloes, hoogleeraar in de kennis en het onderzoek van bouw stoffen enz. aan de Technische Hoogesehool te Delft, werd gesproken over: „Mortel, de oorzaak van de vochtigheid der woningen." Tot lid van het bestuur werd gekozen (va cature-Baron van Lynden), Mr. H. L. Drucker, oud-hoogleeraar, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, te 's-Gravenhagö; terwijl Dr. W. P. Ruysch werd herkozen (respectievelijk met 105 en 104 van de 115 uitgebrachte stemmen.) Na afloop dezer vergadering werd door meerdere deelnemers aan liet Congres te half vijf ure een bezoek gebracht aan de Röntgen- inrichting ïn het gesticht de Calvariënberg. Het congres is Vrijdagavond te half negen in de groote hal van het Stadhuis officieel ontvangen door het college van B. en W. den secretaris en gemeenteraadsleden. De burgemeester, mr. L. B. J. van Oppen, heette allen namens het gemeentebestuur har telijk welkom. Zaterdag werd het Congres voortgezet. Namens de commissie van advies, bestaande uit de heeren dr. H. Markus, leeraar aan de rijksveeartsenijschool te Utrecht; dr. J. Poels, directeur van de rijksseruminrichting te Rot terdam; H. B. J. van Rijn, burgemeester van Venlo; dr. P. M. J. M. E. Woltering, hoofd inspecteur van de volksgezondheid te 's-Her togenbosch, nam dr. Markus het woord, die in een uitvoering betoog de historische ont wikkeling van het toezicht op de vee- en vleeschkeuring in liet licht stelde. Daarna werd het praeadvies dezer heeren voorgelezen. i Ook hierover ontspon zich een gedachten- wisseling. Gedurende deze vergadering brachten en kelen der congressisten een bezoek aan de porseleinfabriek de Ceramique of aan het rijkslandbouwproefstation. In de middagzitting werd behandeld: „De bestrijding van de vervuiling der openbare wateren, in verband met de wetsontwerpen: Riolenwet en Hinderwet,,' Praeadviseurs wa ren de heeren Jhr. Mr. Dr. E. A. van Be- lensteijn, burgemeester van Veendam; Mr. Dr. O. J. H. Schepel, president van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht; Dr. P. M. J. M. E. Woltering, hoofdinspecteur van de .Volksgezondheid in 's-Hertogenbosch. NATIONALE WONINGSRAAD. Zaterdagmiddag is te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer H. C. A. Henny de eerste jaarvergadering van deri „Nationalen Woningraad" gehouden. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de begrooting voor 1914 werd vastgessteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing wierden tot bestuursleden herkozen de heeren H. O. A. Henny, E. Kupers (beiden Amsterdam), mr. D. Hudig (Santpoort), en voorts voor Zeeland de lieer M. L. Laernoes te Vlissingen, voor Noord-Brabant mr. R. Tilman te 's-Hertogen bosch, voor Gelderland de heer W. C. Ar- riëns te Angerlo, voor Overijsel mr. dr. H. van Groenendael te Zwolle, voor Drente de heer A. Bruintjes te Koevorden, voor Gronin gen mr. P. A. Zeven te Wildervank, voor Friesland in de plaats van den heer J. Post, die bedankte, de heer J. J. Woidringh, bur gemeester van Kollummerland, voor Zuid-Hol land mr. v. d. Pot te Leiden en L. Kapaan te Delft. Betreffende bet voorstel van de R. K. bouw- vereeniging „St. Joseph" te Bussum om zich Eer adres tot de regeering te wenden met et verzoek om het 'mogelijk te maken dat, waar zulks noodig blijkt, toestemming worde verleend tot het bouwen van arbeidswonin- gen door „toegelaten" bouwvereenigingen in de z.g. '„verboden kringen", in de omgeving der forten en vestingwerken, werd na eenige gedachtenwisseling besloten om het bestuurt opdracht te geven een onderzoek nopens deze aangelegenheid in te stellen ten einde daar over later te rapporteeren. den. VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN, Failliet verklaard: 5 Juni. L. Everts, kóperslsager, Tilburg 10 Juni. N.V. Bouwmij. Van Hogendorp- atraat .VI, Amsterdam, kantoor houdende bij haren dir. E. van Oostvcen, Prinsengracht 560. 11 Juni. L. J. Boogert, bakker, Nijmegen. W. B. Uittenliout, koffiehuishouder, Lei- H. A. Brunklaus, koopman in manufac- turen, Alkmaar. W. A. Venrooy, koopman in manufac turen, Grootebroek. 12 Juni. De nalatenschap G. van den Heu- ve/1; m l6ven koopman, Werkendam. j 'Y cloor homologatie van het ak koord het faillissement G. F. Busch, koop man en winkelier, Zutphen; door het ver eend worden der uitdeelingslijst het fail lissement P. Koppe, Amsterdam. vi;JYg e h 6 v e n de faillissementen S. van va_ Tw?Cn' zonder beroep, Ginneken; P. J. Tortrnhmff11' s:Gravenhaee; W, Stam, bakker, •«-Gravenha'ge Vaa Da,en' «teenhouwer, EEN POMPEJI IN HET NIJLDAL. In een drukbezochte vergadering van het Egypt Exploration Fund te Londen heeft naar de „N. R. O." meldt, prof. Sayce een over zicht gegeven van de jongste ontdekkingen in het Nijldal. De afgeloopen winter is in dit opzicht bui tengewoon vruchtbaar geweest en in liet Nijl dal hebben mannen van de meest verschillende nationaliteiten opgravingen verricht. Men be hoeft zich niet voor te stellen, dat de oud heidkundige schatten in Egypte binnenkort uitgeput zullen raken. Zelfs boven den grond zijn nog ontdekkingen te doen. Verleden jaar vond Sayce zelf enkele mijlen van het ge zochte Assoean Latijnsche opschriften, die in Egypte zeldzaam zijn, op de steenen van twee Romeinsche forten, die men nog1 nooit had opgemerkt. De twee groote ontdekkingen van het sei zoen zijn geweest die van het Osireion te Abydos door prof. Naville en van de praalgra ven en kostbaarheden van Senoesert II te Lahoen door prof. Flenders Petrie. De kleinoodiëin van Senoesert, die gelij ken op die uit denzelfden tijd welke de Mor gan te Dahsoer gevonden heeft, zijn buiten gewoon schoon, en het 'Osireion doet ons weer beseffen hoe gegantiseh en grootsch de schep pingen van de vroege Egyptische kunst zijn geweest en het gemak waarmee ontzaglijke steenmassa's werden behandeld. Te Thebe vonden Lord Carnarvon en Ho ward Carter samen den ingang van het ver loren graf van Amenhotep I; het graf zal ko mende jaar geopend worden. Te Tel-el-Amar- na zijn de Duitschers voortdurend aan het werk geweest in de bouwvallen van de oude stad. Onder leiding van dr. Borchardt hebben hun vondsten ons vertrouwd gemaakt met den bouwstijl en het leven van de Egypte- naren van 3000 jaar geleden. Het leven van den hoogen stand in dien tijd leek opmerke lijk veel óp het onze; zelfs vond men in de huizen der gegoeden eigen badkamers en haarden. In de werkplaats van een beeldhouwer vond men twee hoofden van prinsessen, buitenge wone kunstwerken, die de schoonste voor beelden van de Grieksche kunst evenaren. Dr. Borchardt's merkwaardigste ontdekking was misschien een tafel met den tekst van het oudst- bekend politieke tractaat. Het werd gesloten tussclien den Pharao van Egyp- tfe en den eersten koning der Hittieten in Klein-Azië, meer dan honderd jaar voor het tractaat tusschen Ramses II en een lateren I-Iittieten-vorst tot stand kwam. In Soedan zijn ook belangrijke ontdekkingen gedaan. Te Kerrna, ten N. van Dongola, deed dr. Reisner er zelfs een die een geheel nieuw inzicht in de geschiedenis geeft. Hij kon aan- toonen, dat Egypte het noordelijke gedeelte van Soedan reeds in den tijd van het Oude Rijk in bezit had, en dat die bezetting zich niet alleen uitstrekte door den tijd van het Midden-Rijk (de twaalfde en dertiende dy nastieën), maar tot aan het einde van de Hyksos-periode. Dr. Reisner vond vele graven van soldaten, die met hun bronzen zwaard tusschen de beenen begraven waren; de graf heuvels boven hen waren versierd met figu ren van witte en zwarte steentjes, waarmee de hedendaagsche Soedaneezeïi nog de 'graven der dooden versieren. Men heeft ook over blijfselen van menschenoffers gevonden; lij ken van blijkbaar gewurgde mannen en vrou wen, die opgestapeld waren om de leger stede waarop het geraamte van den doode lag. Prof. Garstang's werk te Meroe bepaalde zich echter in den afgeloopen winter voorna melijk bot de Koninklijke Stad, een uitgestrek te afgesloten plaats binnen de eigenlijke stad, waarvan zij gescheiden was door een prach- tigen muur van gehouwen steen, die op som mige plaatsen 15 voet dik is. Hier heeft hij een .Afrikaansch Pompeji aan het licht ge bracht, met zijn paleizen, particuliere huizen, openbaie baden en straten. De voornaamste ontdekking van het seizoen was een obser vatorium op den bodem, niet van een welput, maar van een onderaardsche badinrichting, een ideale gelegenheid voor astronomische waarnemingen in een warm klimaat. Het was blijkbaar ingericht naar het model van het beroemde observatorium te Assoean, waar de omtrek van de aarde het eerst bepaald is, en verklaart ook wat de „welput" daar eigen lijk geweest is. DRAADLOOZE MISTSIGNALEN. Het tijdschrift „Wireless World", uitgegeven door de Marconi-Mij., maakt melding van een interessante nieuwe uitvinding, die wel in staat schijnt, de kans op vreeselijke catastrofen, als nu onlangs met de „Empress of Ireland" passeerde, belangrijk geringer te maken. Het is een draad loos mistsignaal. Sedert eenigen tijd hebben des kundigen proeven in de practijk genomen met dit apparaat, welks signalen tot op grooten afstand opgemerkt kunnen worden. Het draadloos tele- grafie-apparaat is verbonden met een acetyleen- kanon, dat genoeg gasvoorraad bevat om 400 uur lang elke minuut drie büksemsignalen en drie knallen af te geven, te zamen dus 70,000 signalen, en dit zonder opnieuw te zijn geladen. De moeilijkheid bestond tot dusver hierin, te ver hinderen, dat de signaal-kanonnen door de draadlooze berichten van passeerende schepen in werking zouden worden gebracht. Dit gevaar is nu echter overwonnen. Een dergelijk apparaat voor mistsignalen in dienst der spoorwegen is eveneens uitgewerkt en naar alle waarschijnlijk heid zal het in de plaats treden van het systeem, dat tot nog toe gebruikt werd. WAT MEN VAN WALVISCHOLIE MAAKT Het vleesch der walvisschcn, waaruit in Noorwegen aan boord dor walvischva-arders in persketels liet grootste gedeelte der olie uitgeperst is, woidt in droogschuren ge bracht en op 300 a 400 gr. c. verhit en gedroogd. Daarop wordt liet, naar Ofterdahl in het „Pharmaceutisch Zeilschr." bericht, tot kleine stukken verbrokkeld en in een pers aan oen sterken druk blootgesteld, om de zich nog in het vleesch bevindende olie resten te verwijderen. .Van hier uit gaat liet nogmaals in een droogtoestel en eindelijk in den molen, waar het tot een fijn poeder vermalen wordt. Van daar komt het nog warm op het dek van het schip tot afkoe ling, wordt daar gezeefd en in zakken ge daan. De beenderen worden met een stoorn- zaag in kleine stukken gesneden, in droog- apparaten gedroogd, gemalen, 'doorgezeefd en in zakken gedaan. Beendereumeel en vleeschmeel worden dan in bepaalde ver houding gemengd en blijken een uitmunten den mest op te leveren, die niet meer dan 2 a 3 pet. vet, ongeveer 12 pet. stikstof en 14 a 15 pet. fosforzuur bevat. Giano van dit fabrikaat wordt gewoonlijk met 1012 Mark de 100 K.G. betaald. Uit een walvisch van gemiddelde grootte kan men 4050 «akken van 100 K.G. be reiden. Nog pas 10 a 15 jaren geleden werd de walvischolie uitsluitend in looierijen en als toevoegsel aan smeerolie gebruikt. Slechts een klein deel van den voorraad gebruikt men voor de zeepfabricatie. Toen begon men de olie in glycerine en vetzuren te splitsen, daar bet verbruik van glycerine voor de fa bricatie van dynamiet, dat men bij het gra ven van het Panamakanaal in belangrijke hoeveelheden noodig had, zeer in prijs ge stegen was. Toen echter de glycerine-prij- zen weer daalden, werden verscheidene fa brieken tot stilstand gebracht en daarmede daalde ook de walvischolie in prijs. Nu is men in den laatsten tijd weer begon nen die olie met waterstof te harden. Een fabriek in Noorwegen hardt in 24 uren 150 ton olie en levert een walvischvet met een smeltpunt van 40 tot 50 gr. C. Electroly- tisch gewonnen waterstof wordt daarvoor ge bruikt en bet aldus verkregen vet is zuiver, reuk- en smakeloos en bevat alle natuur lijke bestanddeelen van de walvischolie. Het vet wordt hoofdzakelijk voor de zeepfabrica tie aangewend. L. D. DE ZILVERSCHAT VAN EEN BANKIERS HUIS. Dezer dagen verkoopt men te Londen bij Christies de rijkdommen aan zilver, die men uit de vuurvaste kelders der Goutts Bank voor den dag had gehaald. Het is het tafelzilver van een vorst onder de kooplieden, de roest van meer dan een eeuw ligt er op. Er is één prach tig sierstuk bij, dat met z'n gedreven klimop bladeren, en bacchische figuren, stellig wel 15000 gulden waard is. Machtige kandelabres met wijnloof, druiven en de figuren van Venus en Adonis schijnen eerder uit den Griekschen heldentijd dan uit onze nuchtere eeuwen afkom stig. Door de geschiedenis van deze zilverschat weeft zich een weinig romantiek heen. De bank werd opgericht in de zeventiende eeuw, doch kwam pas na 1778, toen Thomas Coutts de leiding nam, goed tot bloei: Bij zijn dood liet hij zijn vrouw een vermogen van 20 millioen na. Het zilver bleef in de familie Coutts Het kwam in het bezit Van het lievelings-klein- kind van den bankier, Miss Angela Burdett, die als Barones Burdett-Coutts wereldberoemd was om haar milddadigheid en haar vriendschap met Koningin Victoria. Voortaan vertegenwoor digde zij het bankiershuis, het oudste Westend- House, waarmee alle koningen uit het Huis Hannover in financiëele relatie hebben gestaan. Thans is de bank in een modern gebouw ge vestigd, waarheen allerlei kunsttukken zijn overgebracht, als rijkgebeeldhouwde schoorsten- mantels en deuren, Chineesche tapijten, enz. HET DESINFECTIEVERMOGEN VAN METALEN. Door een groot aantal proeven is aange toond, dat metalen en hun verschillende legee ringen, zooals gemunt geld, vlug en afdoende de kiemen vernietigen. Koper bleek steeds het bacteriën-dooden vermogen het sterkst te bezit ten. Daarna komen messing, zilver en goud; hierbij sluiten zich de andere metalen in afda lende verhouding aan. Vaak heeft men zich af gevraagd, of metalen slechts in zuiveren, dus schoongepoetsten toestand of ook bedekt met een laag oxyde en vuil over dit vermogen zou den beschikken. Prof. Bitter weet thans aan te toonen, dat de smerigste cent en de deurknop, die in geen maanden met poetspomade in aan raking kwam, evengoed de ziektekiemen dooden als nieuwe, nooit gebruikte voorwerpen van de zelfde samenstelling. Wij zien dus, dat we in de metalen gebruiks voorwerpen uitstekende kiemdooders bezitten en dat men nu niet meer vies behoeft te zijn van het geld, ontvangen uit de hand van slager of kolensjouwer. Zelfs desinfecteeren de meest gebruikte munstukken het best! Inmiddels moet men toch bij epidemiën rekening houden met de mogelijkheid, dat ziektekiemen kunnen worden overgedragen. Juist tinnen stalen eetgerij desinfecteeren het minst, evenals iizer en ge ëmailleerd blik. HET BIJENGIF TEGEN RHEUMATIEK. Een. eigenaardig middel tegen rheumatiek en jicht is door cjr. Tere uit Marburg gevonden; hij gebruikt den bijensteek als geneesmiddel. Deze methode, die als krachtig wapen tegen een der hardnekkigste ziekten beschouwd wordt, wordt in de „Umscliau" beschreven. Een rheumatisch persoon reageert op een steek der bij geheel anders dan iemand, die ge zond is. Terwijl bij een gezond mensch de ge stoken plek opzwelt en rood wordt, vertoont zich bij een dergelijken zieke hoogstens een roode plek; ook wat de nawerking van een bijensteek betreft, is deze geheel verschillend. Bij een gezonde treedt rillerigheid, duizelig heid op, bij eeu rheumatiek of jichtlijder echter niet. Veeleer voelt hij na een eersten steek eene weldadige verlichting van zlin pijnen en ver- giftigings verschijnselen treden eerst na vole steeken op. Ts het dus reeds eene belangrijke ontdekking wat betreft het stellen der diag nose, de gunstige resultaten zij" n°S van meer belang en bepaald verrassend. Ziekten die bü oudere kuren geen baat meer vonden, zijn door bijensteken genezen. Bij ernstige en verouderde gevallen moet het middel wel in ..sterker dosis toegediend worden. Vele patiënten ontvingen maandenlang 150 bijensteken per dag en in het geheel 10.000 tot 15.000 tot ze genezen waren. Voor minder ernstige gevallen zijn „slechts" 1000 tot 2000 steken noodig- De patiënten geven gewoonlijk de voorkeur aan den steek van de bij boven eene kunstmatige inspuiting van bijengift. zegt het „U.D.", zij zijn veel min der gevoelig voor den steek dan gezonden. Van andere zijde wordt gemeld: Om te bewijzen, dat een bijensteek het pro bat urn is tegen rheumatiek, liet een Amerikaan genaamd Frank Mc. Glynn zich door 100 bijen, dio zoo kwaad mogelijk gemaakt waren, zooveel het hun lustte, steken. Deze heldhaftige demon stratie had plaats in de bijenschuur van W. A.jvan vilten pantoffels te verhelpen. Door goea Leizer, aan den ouden York Doad, te Jenking- te ventileeren en nu en dan even op te staan ton, waar meer dan 2000 bijenkundigen uit alle en een diepe ademhaling te maken, kan men deelen des lands tot eene conventie wareu zichzelf veel nut doen. Is in een locaal geen saamgekomen. j goede ventilatie en kan dat niet verholpen Mc Glynn vertelde, dat hij jaren lang een j worden, dan kan men om de 2 a 3 uur eens even slachtoffer geweest was van rheumatiek, dat j flink spuien, want ook hier is een half ei beter hij twee jaar geleden het ongeluk had, een dan een leege dop. bijenkorf om te werpen, hoe de verwoede bijen j Heeft men een ganschen dag stil gezeten, hem waar ze maar konden, staken, tot hij ge- dan moet men 's avonds geen afleiding zoeken, heel onherkenbaar geworden was. Vreemd ge noeg den volgenden dag had hij zijn wonden nog, maar de rheumatiek was hij kwijt. Mc Glynn vernam van een geneesheer, dat het vergif der bijen waarschijnlijk als een tegen gift tegen het „uric acid" in het bloed had gc- waarbij de zenuwen worden ingespannen, waar bij veel alcohol gedronken wordt of waardoor men lat naar bed gaat. Na geestelijke inspan ning heeft men meer rust en slaap noodig dan na lichameiijken arbeid. Om gezond te zijn en te blijven, moet men 8 werkt. Toen de oude kwaal opnieuw boven uur slapen men moet dus iets langer kwam bestelde Mc Glynn een 12tal bijen uit een bijenschuur en smaakte het genoegen te onder vinden, dat het middel nogmaals afdoend bleek. Nu verbaasde hij al de aanwezigen, door zijn rug te ontblooten en een 1^)0-tal bijen uit te 'tarten om hun best te doen. WAAR MEN WEL EENS MBER AAN MOCHT DENKEN. De waarde van onzen intellectueelen arbeid, zoo schrijft het weekblad „Molenschot," neemt af, naar mate wij langer doorwerken. We ver liezen dus niets, als we arbeid en rust laten afwisselen." Wanneer we voorovergebogen zitten te schrijven of te lezen, kunnen we slechts zeer oppervlakkig ademhalen, terwijl toch diepe ademhalingen meer noodig zijn dan spijs of drank. Een slechte gewopute is het ook lang met over elkaar geslagen knieën te zitten, voor al als daarbij nog één been tusschen het andere been en den onderkant van den lessenaar ge kneld wordt. Sommige studeerkamers of kantoorlokalen zijn in den regel veel te warm of worden te slecht geventileerd, terwijl de verlichting veel vuldig te wensehen overlaat. Soms hangen de lampen zeer dicht boven de hoofden der wer kers en is de grond koud, zoodat de gulden regel: „warmo voeten en een fi'isch hoofd" om gekeerd wordt. Een zittende levenswijze veroorzaakt nog al eens een lijden der buikorganen, waarvan aambeien en trage ontlasting bekende voorbeel den zijn. Meer nog vinden we hier de oorzaak van kleine, voortdurende, ongesteldheden, die men in het dagelijksche leven geen ziekten noemt- Kinderen kunnen natuurlijk blijvend geschaad worden, men denke aan ruggegraats- verkromming, bijziendheid, algemeene zwakte en groote vatbaarheid voor infectieziekten. Gelukkig behoeft men beroepen, die met een zittend leven gepaard gaan, niet als gevaar lijk te beschouwen, daar men voldoende vc zorgsmaatregelen nemen kan. Wie 's ochtends even vóór 8 uur en even vóór 9 uur door een groote stad wandelt, ziet een groot deel der straatbevolking zich in groote haast voortbewegen. Op een drafje ziet men dames, heeren en kinderen trams naloopen of zij gaan, als ze een tram verlaten, er op een holletje van door. Komen zij langs een klok, dan worden daar angstige blikken op geworpen en slaat de klok, dan wordt een extra sport ge nomen. Ieder wordt natuurlijk wel eens opgehouden of verlaat zich wel eens op de een of andere wijze, maar waarom wellicht 't grootste deel van het kantoorpersoneel en der schoolkinderen altijd „bijna" te laat is, is psychologisch raad sel. Het eerste vereischte voor het ontbijt is „tijd". Geen voedsel kan verteren, als het in haast gebruikt wordt, wanneer het niet ge kauwd en met speeksel vermengd is. De kinderen moeten dus vroeg, genoeg op staan. De kamer waarin ontbeten wordt, moet geventileerd, liefst „aankant" en 's winters verwarmd zijn. Ook is het niet bevorderlijk voor den eetlust, het ontbijt op een blad op de slaapkamer te la ten brengen. Voor de dienstboden mag dit ge makkelijk zijn, flink eten doen de kinderen er niet door. "Voedsel, met tegenzin gebruikt, verteert zeer slecht. Volwassenen gebruiken maar zelden, en dan nog zeer weinig spijzen, die hen niet sma ken. Geeft dan ook de kinderen, voor zoover dit mogelijk is, zonder hen te schaden, dat voed sel dat hun het beste smaakt en in dien vorm als hun het liefst is. Een of andere meelspijs in melk gekookt is voor het ontbijt der kinde ren aan te bevelen. Lust uw kind liever maï zena dan griesmeel, geeft dan maizena, ook al hebt ge hooren zeggen, dat het griesmeel of een andere meelspijs voedzamer is. Mocht uw kind het griesmeel dat geklonterd, of de mai zena, die aangebrand is, willen laten staan, dwing het dan niet de pap te eten. Niet het kind, maar zij, die de pap roeren moest, heeft schuld. Het is eene op verkeerde bespiegelingen berustende dwaasheid te meenen, dat hierdoor do kinderen verwend zouden worden. Zorgt ook voor afwisseling in de spijzen. Het gebruik van eieren is in de grooiperio e wenscholijk, maar nu moet men. niet maan en achtereen gekookte eieren geven, oor telkens gedurende een week b.v. gekookte eieren, dan weer eens spiegeleieren, omelette enz. te geven, vermeerdert men de eetlust der kinderen en dus ook dë spijsvertering en hun groei. Jonge kinderen moet men geen koffie of thee geven. Deze genotmiddelen worden eerst voedzaam door toevoeging van suiker en melk. Het is dus zeker een paskwil koffie of thee zonder suiker aan kinderen te geven. In minder mate, maar toch eenigszins, is dit geval met brood en boter. Hoe voedzaam brood ook is, droog of slecht gesmeerd brood kunnen kinde ren haast niet slikken en boter, .d.i. vet, is ook noodzakelijk voor onze voeding. Wanneer men tijdig opstaat, niet overhaast ontbijt en op zijn gemak naar het kantoor of school wandelt en niet tramt, komt men daar toch veel prettiger aan. Men heeft dan gezonde lichaamsbeweging gehad, juist noodig voor hen, die een groot deel van den dag moeten zitten. Is op het kantoor de vloer koud, dan is dat door een kleedje, een voetenbankje, een zooltje in de schoenen of door het aandoen °P zijn slaapkamer zijn. De Zon- en feestdagen en de vacantia moet men niet besteden, zooals geschiedt, aan gefor ceerde wandel- of fietstochten. Rust na arbeid! Men vermijde de eenzaamheid, ook zij, „die zich alleen niet vervelen," maar men zoeke prettig gezelschap, zoodat men nieuwe gedach ten krijgt en zijn geest verfrischt. WIE IS STERKER, LEEUW OF TIJGER? Het is eenmaal een verbeide meening', dat de tijger tegenover den leeuw als „koning; der dieren" wel het onderspit zou moeten delven. Nieuwe feiten en onderzoekingen echter doen dit sterk betwijfelen. Zoo vond zeer onlangs in den dierentuin te New-York in tegenwoordigheid van honderden toeschou wers en vele bewakers, die tevergeefs tracht ten de vechtenden te scheiden, een verbit terde strijd tusschen den driejarigen, sterken Nubischen leeuw „Huerta" en den prachü- gen jongen Behgaalschen koningstijger „Rajah" plaats, waarbij na urenlang worste len de tijger den leeuw ben slotte den rugge- graat stuk beet en hem op de plaats doodde. Een dergelijk tooneel speelde zich voor ver scheiden jaren in den Londenschen dieren tuin af, waar een jonge tijgerin een grooten leeuw, met. wien zij bijna twee jaar de gevan genisschap vreedzaam in één kooi had ge deeld, in een plotselingen aanval van woede worgde. Volgens een uitvoerige statistiek, door den Engelsehen natuuronderzoeker Rowland Ward gepubliceerd, bereikte de grootste, be kende door Goring Jones in Bengalen neer gelegde en nauwkeurig gemeten tijger een lengte van tien voet zeven duim en woog bij na vijfhonderd pond, terwijleen iets kleinere door denzelfden sportman in de middenpro vincies van Indië doodgeschoten tijger zelfs zevenhonderd pond woog. De „record-leeuw", die door den reiziger Wanghan Kirby in Britsch-Zuidoost-Afrika gedood werd, wast tien voet vijf duim lang en indien zijn ge wicht ook ai niet nauwkeurig werd vastge steld, andere, neergelegde kolossale leeuwen wogen nooit meer dan vijfhonderd pond, de meeste zelfs belangrijk minder. De tijger is alzoo reeds als men alleen lichaamsilengtie en gewicht laat gelden, de meester van den leeuw en alle jagers van den lateren tijd, die volwassen exemplaren van beide soorten In vrijheid konden gadeslaan, stemmen met el kaar overeen in hun verklaring, dat het Azia tische roofdier zijn gelen bloedverwant doori snelheid en kracht-van-aanvallen verre over treft. DE VERWEKKER VAN MOND- EN KLAUWZEER. Herhaaldelijk zijn den laatsten tijd berichten opgedoken, dat de verwekker van het mond- en klauwzeer nu toch inderdaad ontdekt was. De Regeeringsraad Wehrie en prof. dr. Zwich heb ben nu ten behoeve van den Duitsche Kaiserl. Gesundheitsambt onderzocht, wat er voor waars was aan die berichten. Hun is daarbij gebleken, dat nóch de zytorrhijktescokken van dr. Siegel, noch door het bacterium van dr. von Rieszen bij contrölevee mond- en klauwzeer verwekt kon worden. Wat de eerstgenoemde bacteriën betreft, bleek verder, dat de er mee ingeënte dieren ook allerminst immuun waren; toen de eens of twee maal met zytorrhijktescokken geënte dieren drie weken later geënt werden met lymphe van mond en klauwzeer, werden zij nl. ter dege door deze ziekte aangetast, sommige zelfs en dan de niel met Siegel's cokken geënte controlekoeien. Het bacterium van dr. von Rieszen bleek nota bene een mengsel van bacteriënsoorten te zijn; de verwekker van het mond- en klauwzeer was dus niet eens in reincultuur verkregen, gesteld, dat hij onder het allegaartje aanwezig was. Ten slotte memoreeren we nog, dat een door Zöffler uitgevonden serum tegen mond- en klauwzeer gebleken is onwerkzaam te zijn tegen deze ziekte. We staan tegenover deze aandoe ning momenteel nog even hulpeloos als jaren te voren, en wat de kennis betreft ten aanzien van den verwekker der kwaal staat het er al niet veel beter bii. (Tel.) Uitlotingen, 2 POT. LOTEN ANTWERPEN 1903. Trekking van 10 Juni. Seriën. 332 2950 5304 5706 9340 11072 11940 12361 16012 17449 19805 21210 22641 23308 25135 26127 26388 27697 29870 29967 31581 33932 34374 34489 35052 36248 36598 37033 37913 Hoofdprijzen Serie No. fr. Serie No. fr. 17449 5 ÏOOO 21210 15 100000 22641 2 25000 33932 14 600 33932 17 500 Serie No. 5304 10 11940 24 23302 25 34374 6 Serie No. 5804 1 19805 21 26388 1 31581 11 36248 10 3e volgende ad fr. 200. Serie No. Serie No. 5706 22 12361 20 26388 24 36248 16 9340 18 22641 9. 31581 a 37033 84 Seri» Ni 11072 2264J l| 83932 1 ffc de volgtende ad to SeWe N<j. Seri® Np. 9340 16 21210 11 J29870 1 3158i !a 36598 19 12361 71 22641 11 31581 1 35052 22 37033 10 Seri» 16012 23802 31681 86248 37083 De overige nos. in bovenstaande Seriën vair' vat elk fr. 110. Betaalbaar 1 Mei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8