Pink Pillen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Brieven uit België. Ingezonden Mededeeling. BINNENLAND. NIEUWS UIT SEN OMTREK Haarleinsche Aliedarjes fêo. 1357, ALGEMEEN OVERZICHT. KORTE BERICHTE!?. Ch. A. B. Ongelukkig zijn de armsü aan bleed. komen: Haar eigemjjK.e oorsprong is welis waar in Engeland te zoeken. Doe'k niet de bnitenlandsehe maeons hebben Frankrijk aan gegrepen, maar de corruptie gaat nit van het hart des lands zelf. De Fransehe vrijmetse- 1ears zijn voor 't grootste gedeelte echte Fransehen, geboren katholieken. Het Protes tantisme speelt daarbij geen of een onderge schikte rol, nl. slechts in zooverre als de Pro- les: anten evenals de vrijmetselaars tegen het R.-K. beginsel werken. Het Gallicanisme eindelijk is de tweede Chineeeehe muur, die zich de Fransehe katho lieken zelf gebouwd hebben en de rechtstreek- sche negatie van gehechtheid aan het Paus dom. 't Kan zijn, dat Frankrijk den titel van „fille arinée" van de R. K. Kerk verdient. Zooveel te treuriger is het, dat deze oudste dochter haar H. Moeder behandelt als ware het haar stiefmoeder. De bewering dus, dat Frankrijk „le plns sur rempart de la Pnpan to" is, blijkt niets te zijn, dan een leege phrase, een echt Fransch klinkend gezegde. (Slot volgt). Volendam. W. KOHLSAAT RAUSCHEN- PLATT. STRAATSCHENDERIJ. Er is nog al wat ophef gemaakt over straat schenderij en baldadigheid,' die aan een Belg, welke hier met een jacht in het Spaarne lag, is aangedaan. Tot in de bladen van buiten hebben we er ..correspondenties" over gelezen, die al heel gauw met den tegenwoordig-opgeld-doenden ti tel „Barbaarseh Nederland" ons goede Haar lem in connectie hebben gebracht met het be kende geval te Harderwijk. Nu weten onze lezers, dat wij sinds jaar en dag onophoudelijk hebben geklaagd over den overlast, die juist bij de bruggen over het Spaarne door baldadige jeugd aan pleizierrei- zigers per boot wordt aangedaan. Nog eenige weken geleden schreven we daarover een „Al- 'edagje", dat niet nagelaten heeft belangstel ling te wekken. Niet zoozeer de politie, als wel de ouders en de onderwijzers hebben hier een gewichtige taak te vervullen, zoo concludeer den wij, en daarnevens op de eerste plaats ook het publiek, dat door een waarschuwend woord of als 't moet door een draai om de ooren, bal- ladige jongens van héél wat ondeugendheid kan afbrengen. Doch laten wij nu oppassen, dat we niet overdrijven. Zeker: die baldadigheid en straatschenderij, ran den Belgischen meneer aangedaan, is leelijk geweest. Doch als we dat in dezen tijd van „bar- baarsch Nederland"-manie gaan opdrijven, dan komt Haarlem onverdiend in een erg kwaad daglicht. Zóó erg was het toch niet! Al het andere buitenlapdsche nieuws raakt heden voor ons op den achtergrond, nu de bevestiging is gekomen van het tragische bericht, dat wij gisteren met vette letters hebben opgenomen:Overste Thomson voor Durazzo gevallen! 't Leek eerst of er nog twijfel was. Het bericht kwam immers uit de Italiaan- sche leugenbronDe Italiahen, die door hun „louche" manieren (Thomson zelf heeft het zoo genoemd!) nu ook dezen dood van onzen Hollandschen officier op hun geweten hebbenI Nog altijd zijn er betrekkelijk weinig bij zonderheden van de gebeurtenisse. Zeker is het, dat de opstandelingen, die juist dezer dagen zouden worden aange vallen, onverwacht tot het offensieve zijn overgegaan en gisterenmorgen vier uur de stad aan drie kanten tegelijk aanvielen. De bezetting, die 9000 man sterk was, snelde dadelijk na de eerste schoten van de opstandelingen naar de verschansingen, vanwaar onmiddelijk het vuur op de aau- Btormende rebellen geopend werd. Het vuren werd geleid door kolonel Thomson, terwijl vorst Wilhelm ook aan het front was. Na twee uur werd de toestand voor de ver dediging zeer hachelijk; de opstandelingen, die intusschen nieuwe versterkingen hadden gekregen, dreigden de verschansingen te nemen en de stad binnen te dringen. De Nederlandsche officieren boden bewonderens- waardigen tegenstand en kolonel Thomson bracht op het hachelijkste oogenblik door een geconcentreerd machine-vuur den storm loop der rebellen tot staan. Te zes uur 's morgens kon de eerste stormloop als geëindigd beschouwd worden, doch de opstandelingen hervatten weldra met groote hevigheid den aanval. Kolonel Thomson werd toen getroffen door een ge weerschot. Het commando ging daarop over op den oudsten Nederlandschen officier. In de stad Durazzo brak dadehjk na de eerste schoten een onbeschrijfelijke verwar ring uit. Bijna de geheele bevolking vlucht je naar de oorlogsschepen in de haven. De gezanten besloten, door hun landingstroepen de legatiegebouwen te doeii verdedigen. De konak wordt door Oostenrijksehe en Italiaansche matrozen bewaakt. Naar men zegt, zijn de vorstin en haar kinderen naar een oorlogsschip gebracht. De aanval op Durazzo duurt intusschen voort. De stad verkeert nog steeds in ge vaar. Volgens het verhaal van de N. F r. P r e s s e Is Thomson gevallen op de volgende wijze: De verdedigers van Durazzo lagen onder een hevig vuur s ochtends in de loopgraven, toen Thomson tbun beval in de vuurlinie op te rukken. Zijn manschappen, meest gewapen de Malissoren, aarzelden wegens de hevig heid van het vijandelijke vuur. Toen sprong Thomson, om hen aan te moedigen, uit de loopgraaf eu stormde met getrokken sabel vooruit; plotseling werd hij door een kogel «loodelijk getroffen.... Wij hebben in een artikel de verdiensten van dezen dapperen soldaat herdacht. Te droeviger stemt zijn dood, omdat hij ge vallen is, zooals we al zeiden, als een offer van (het onwaardig spel der diplomaten. Het lijdt geen twijfel of Italië heeft den opstand aangestookt die nu woedt, en de jongste in cidenten betreffende het verraad van eenige Italianen te Durazzo hebben duidelijk getee- kend, van welken kant Thomson want hij was de man in Albanië vooral werd tegen gewerkt. Het laat zich dan ook aanzien, dat de zwakke vorst met zijn nog zwakker minis terie na het sneuvelen van overste1 Thomson geheel overgeleverd zal zijn aan de sluwe di plomatie der Italianen, die al te voren met man en macht Thomson's verwijdering had den geëiseüit. Zondag juist heeft Aliotti, de Italiaansche gezant, Aan den Albaneeschen ministerraad geëiseht, dat Thomson de door Toerchan pasja schriftelijk beloofde verontschuldigingen zou aanbieden of dat hij \7óér den 3en Juli en ka pitein Fabius onverwijld zouden worden ont slagen. Aliotti verlangde een stellig antwoord vóór 's middags \Tan den 15den, maar legde er den nadruk op dat deze eisch niet het ka rakter van een ultimatum had. Aliotti 6temde er in toe, dat Thomson tot den 3den Juli zou blijveu, om de voorgeno men militaire operaties in Albanië niet in de war te hrengeu, aangezien Nogga, de mi nister van oorlog, hem had gezegd, dat Thomsons aanwezigheid voor het welslagen daarvan noodzakelijk was en uitstel, geen ge vaar kon meebrengen. Toerchan pasja begaf zich den Zondagavond naar Aliotti en zette hem uiteen dat de expeditie tegen de opstan delingen zeker zou mislukken, als Thomson het land A-erliet. Hij verzocht den gezant te vens nog enkele, uren geduld te hebben; hij zou Thomson dan trachten te overreden een brief van verontschuldiging te onderteeke nen. Nadat van dit verzoek telegrafisch aan mi nister Di San Ginliano kennis was gegeven, antwoordde deze met het geven van de op dracht om onverwijld volkomen genoegdoe ning te eischen. Aliotti deed dat, doch Thomson weigerde (het Avas de vooravond van zijn dood) heslist een verontschuldiging teek enen. „Dat zou mijn eer te kort doen" verklaarde hij! Tegenover het misselijk spel der Italiaan sche diplomatie die op weinig eervolle wijze onze Hollandsche officieren bestookt, heeft Thomson z ij n eer verdedigd door het offer van zijn leven. De-hoeden af! Héél de buiten!andsehe pers. voor zoover we ervan bericht krijgen (zelfs de Italiaan sche!) huldigt Thomson. De minister van buitenlandsobe zaken in liet Parlement te Rome bracht hem eveneens hulde. De „Vossische Ztg." wijdt een zeer waar- deerend artikel aan den arbeid van de Ne derlandsche officieren in Albanië in het al gemeen en aan kolonel Thomson in het hijzon der. Van dezen laatste wordt gezegd: „Hii heeft de plichten, die hij op zich. nam toen hij naar Albanië ging, trouw vervuld tot zijn laaatste ademtocht. Hij was een man van eer, wiens nagedachtenis in eeve moet worden gebonden. De politieke fouten, die hij in de laatste dagen beging moeten worden toegeschreven aan den ijver, waar mede hij de Albaueescfhe zaak diende. De jonge staat heeft een van de knapste man nen verloren, die aan ziin totstandkoming medewerkten. Ook de Italianen zullen een eerekrans op het graf van den doode moe ten leggen." Intusschen gaan de gebeurtenissen hun gang. Er dreigt een nieuwe oorlog op den BALKAN Uit Athene wordt bericht, dat de meening, dat een oorlog met Turkije onvermijdelijk zal zijn, daar hoe langer hoe meer veld wint. De algeineene indruk is, dat de regeering en het volk, tot het uiterste gedreven dooi de tijdingen omtrent de vervolging der Grie ken in Klein-Azië, vastbesloten zijn op een oorlog aan to sturen. Het oogenblik schijnt daarvoor zeer geschikt, daar het slagschip „Kio de Janeiro" nog niet aan de Turken is afgeleverd, terwijl liet slagschip „Idaho", dat onlangs van Amerika is gekocht, reeds op weg is naar Griekenland. De verbittering neemt overal in Grieken land toe, en Venizelos schiint vastberaden. Volgens een telegram aan de Köln. Zeitung uit Athene is de voorbereiding tot den oorlog mat Turkije in vollen gang. De regeering en het volk zijn volkomen overtuigd, dat die oorlog een voor Grieken land gunstigen afloop zal hebben. Over het algemeeu is men van meening, dat de verstandhouding tussclien Griekenland en Turkije zonder oorlog niet definitief te regelen is. De officieuse „Hestia" schrijft, dat het eenige antwoord van Turkije op de Griekscbe nota, waarmede Griekenland genoegen kau nemen, de onvoorwaardelijke inwilliging is van alle eischen, door Griekenland gesteld. Ook moeten waarborgen geëiseht worden, dat de vervolging der Grieken zich niet zal her halen. Wanneer thans de Turksehe regeering op nieuw haar politiek van dralen zal beproe ven, dan zal dat de ernstigste gevolgen heb ben. Zoo dreigt het officieuze blad.... Dat zegt genoeg. BELGIë. Niet alleen hier te lande hebben we hevige onweders gehad: ook elders. In België is het al bijzonder erg geweest; en do buurt van Luik is o.a. het dorp Ay waille door een overstrooming, die het ge volg was van met stortbuien gepaard gaan de onweders geheel verwoest. Het moet in de provincie Luik inderdaad boos weer ge weest zijn. Uit Aywaille wordt hierover het volgende gemeld: Het zal zoowat gistermid dag half twee geweest zijn, toen inktzwar te luchten, van den kant der Ardennen komend, zich boven het schilderachtige dorp samenpakten. Het duurde niet lang, of een zwaar onweer met stortregens gepaard, brak' over het dorp los en weldra stroomde er van de heuvels, tegen welke het gehucht Harzée ligt, zooveel water omlaag, dat het laag gelegen deel van Aywaille weldra blank stond. Men verklaart dezen stortvloed uit het feit, dat er in den berg hoven Har zée iets als een onderaardsch meer zou zijn, dat niet altïja vol water, nu door aen zwaren regenval gevuld zou zijn. De bodem van het meer zou bezweken zijn en het wa ter In de beek1 van Harzée terechtgekomen, die er de afmetingen van een reusachtlgen stortvloed door aannam'. Hoe dit tij', de beek! trad natuurlijk geheel bulten haar oevers en overstroomde het laag gelegen deel van Aywaille. waar zij' 'groote schade aanrichtte. In sommige straten stond het water ander- halven meter hoog. Een half uur lang bleef het stortwater over 'Aywaille neerkomen. De straten hebben er 'geen plaveisel meer, In de winkelstraten dreven de goederen in de winkels, met slijk en zand bedekt. Veel houten gebouwen werden door het water weggesleurd, waarin doode varkens, konij nen en kippen dreven. Verschillende bewo ners van Aywaille zijn van alles beroofd. Ook te Hoey Is het zwaar weer geweest. Do oogst Is er grootendeels verwoest. In vele tuinen en op tal van velden heeft hét van de hellingen afstroomende water de ge wassen weggespoeld. ENGELAND. Met 320 tegen 242 stemmen heeft het Lagerhuis in derde lezing het wetsontwerp tot afschaffing van het meer voudige stemrecht goedgekeurd. Het ont werp is nu onder de bepalingen van de par- lementswet tweemaal door het Lagerhuis goedgekeurd. In het Hoogerhuis heeft lord Crewe heden meegedeeld dat de regeering voorstelt den 30en Juni te beginnen met de tweede lezing van het home rule ontwerp; zij' zal de volgende week' het amendeeringsontwerp indienen. Lord Lansdowne verklaarde dat de oppositie de Iersche politiek der regee ring niet zal bespreken, vóór zij den noo- digen tijd heeft gehad het amendeeringsont werp te overwegen. DENEMARKEN. In het Folkéting is een brief des Konings voorgelezen, waarbij de Rijksdag voor onbepaalden tijd wordt ver daagd. In het Landsting heeft de minister president een besluit des Konings voorgele zen, waarbij het Landsting wordt ontbonden. Men weet dat een ernstig conflict tusschen vorst en ministerie deze crisis heeft uitge lokt. (Van onzen eigen briefschrijver.) Brussel, 14 Juni 1914. Ik loop met mijne gedachten ruim twee jaar terug. Het was in de maand Mei 1912. De Belgische Kamer behandelde de Kinderwetten. Er werd voorgesteld om de leeftijdgrens, waarbij het plegen van niet te noemen handelingen met kinderen strafbaar gesteld werd, te verhoogen van 14 op 16 jaar. De socialistische afgevaar digde Léon Furnémont verzocht het woord. Hij protesteerde tegen de voorgestelde verandering. Mijnheer de volksvertegenwoordiger was niet alleen socialist, maar oefende ook nog het ambt van millionnair uit, terwijl hij een der grootste bazen der vrijmetselaars en, hoe kan 't anders, een der leiders der „vrije gedachte" was. Furné mont dan, protesteerde en hield eene toespraak over de zedelijkheid, die hierop neerkwamgeen zedelijkheid bij -wetgeving, de menschen moeten wij als individu opvoeden. Goddank was de Kamer verstandiger en nam niet veel nota van dat gelamenteer. Het voor gestelde artikel werd wet. Wat geschiedt? Enkele maanden later barst er, in een der kamerzittingen, eene bom in den vorm van een verzoek om toestemming tot ge rechtelijke vervolging tegen den beroemden Fur némont, leeraar van het stelsel Ferrer. Mijnheer werd beschuldigd van verfoeielijke handelingen met een meisje, jonger dan zestien jaar. Op aandringen van president Schollaert nam hij zijn ontslag als kamerlid, na vooraf gevlucht te zijn. De zaak kwam in onderzoek en werd een dezer dagen voor de rechtbank van Brussel behandeld. Furnémont stond met enkele andere mensch-bees- ten terecht. De zaak werd met gesloten deuren behandeld en alhoewel de reten der deuren groot genoeg waren, ik bedoelalhoewel ik genoeg van de behandeling der zaak afweet, zal ik er uit eerbied voor de lezers over zwijgen. De uitslag voor Furnémont is: 6 maanden ge vangenisstraf. Hij was echter niet verschenen. Hij hield er aan te Parijs te blijven, vermoedelijk om daar als vrijmetselaar te kunnen werken aan de verzede- lijking van het menschdom. Droevig is de houding' c'ei socialisten in deze zaak. „Le Peuple" en „Le Journal de Charleroi" hebben tijdens de behandeling geprotesteerd waartegen? Tegen Furnémont die, als echtgenoot en vader van een zoon die reeds 22 jaren telt, zich aan het grofste en vuilste misdrijf had over gegeven? Neen! Als u dat denkt, dan vergist u zich zeer. Zij protesteerden tegen de behandeling der zaak met gesloten deuren. Zij hebben den Moriaan willen wasschen. Zij met hunne verder felijke theorieën over „klassejustitie", willen liet doen voorkomen alsof Furnémont een soort slachtoffer is. Rondweg durven zij dit niet zeg gen. Hunne houding zegt evenwel genoeg. Volgens mijne gedachten is Furnémont zeker slachtoffer, maar van zijne eigen onbeteugelde driften. Al die pietpraat over wereldséhe zede lijke moraal, en al dat getoeter over vrije gedach ten, leidt niet anders dan tot verdierlijking. Arm, arm. menschdom dat zich door dergelijke tooneel- spelers laat bedriegen. Dat zijn nu de menschen die spreken over leven zonder Goddie onze arbeiders door hunne leeken-moraal willen opheffen en zij, de leiders, begaan zelf zulke gemeene practijken. Er is, helaas, tegen Furnémont geen bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Hij kan dus rustig in Parijs blijven leven van de 500 francs maandelijksche rente. Vergeet niet, lezers, die zaak heeft voor hem nog andere gevolgen gehad. Zijne vrouw heeft echtscheiding aangevraagd en waar zij de bezitster van het foituin en op huwelijksvoorwaarden getrouwd was, is hij niet alleen geen volksvertegenwoordiger maar geen millionnair ook meer. Toch is hem nog iets over gebleven. Als voormalig volksvertegenwoordiger eener bevriende natie mag hij in Frankrijk, in eene gereserveerde tribune, de kamerzittingen bijwonen, iets waar hij gebruik van maakt. Zijne Fransehe partijgangers zullen hem de handen wel boven het hoofd houden, want, wij zien het hier, de daden van het soort door hem uitge haald, zijn voor dat soort menschen van geen belang, van geene beteekenis, tenzij.het een tegenstander ware. Maar nu is het niet erg. Wij zien echter voor de zooveelste maal, wat het socialisme ons zou brengen: ontaarding en zede lijke achteruitgang van het menschdom en juist daarom moeten wij 'die verderfelijke „wetenschap pelijke" leer, die niet wetenschappelijk is, en di<? men socialisme noemt, des te ernstiger bestrijden. „Ongelukkig zijn de armen aan bloed", dat moest men ook op alle openbare plaatsen aan plakken. Gij moet bloed hebben, om stevige luchtpijpen en longen te hebben, die u in staat stellen alle met mikroben verzadigde stof te trotseer en. Is de tering niet om zoo te zeggen de uit putting van het bloed, het natuurlijke gevolg der bloedarmoede? Om de tering te voorkomen is rijk bloed een eerste noodzakelijkheid. Het meest practische middel om een zwakke borst te beschermen, is door de aderen een rijk bloed te deen stroomen. Daarvan lcornt de groote hoe veelheid levens die door de Pink Pillen zijn gered. Deze Pillen hebben inderdaad de merk- waardige eigenschap van het bloed niet laflns een omweg, maar onmiddellijk met iedere gift te vernieuwen. Zij genezen dan ook duizenden gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, en alle ziekten die een verarming van het bloed tot oorsprong hebben. Zij ziiti varkrflgbaar i fl.75 per does en f9 per zes doo- zeo bil hel Hoofd-depdt der Plak-Pillen, Dacosfakade Amsterdam. Voer Haarlem en ometreken bij de firraa'a 7. 7. Göppinger, Or. Houtstraat )47a, w. A. Schou ten, drogist te Lisse. En verder bij verschillende Apothe kers Drogisten. Z. K. II. PRINS HENDRIK NAAR 's-HER- TOGENBOSCH. Donderdag om 12 uur arriveert Z. K. H. Prins Hendrik nit Apeldoorn te 's-Hertogcn- bosch. Om één uur zal Z. X. H. de lunch ge bruiken op het landgoed „Rceburg" te Vught, zomerverblijf van den burgemeester van Den Bosch, jlir. Van der Does de Willebois. Om twee uur opent de prins de vergadering van het „Oranje Kruis" ten stadhuize. Om vier uur vangt in de Sociëteit Casino de eere wedstrijd aan in liet verleenen van „Eerste Hulp bij Ongelukken." Aan dozen oefenwed strijd, die des morgens om tien uur reeds aan vangt, nemen o.a. deel de politiecorpsen uit Breda, Tilburg en Den Bosob. De eeremedaille is geschonken door Z. K. B. Prins Hendrik. Na afloop dineert Z. K. H. bij den commis saris der Koningin, baron Van Voorst tot Voorst. Des avonds heeft in Casino een feestconeert plaats, waarbij medewerking verleenen het Bosch Stedelijk Orkest en het Koninklijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor. Z. K. H. vertrekt des avonds om half negen naar Hot Loo. TUT 1>E STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan de Rijksuniv. te Leidei) benoemd tot gew. hoogleeraar in de fac. der godgeleerdheid, om ond. te geven in de oud-Christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament, dr. H. Windiscli, priv.-doc. to Leipzig. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, A. G. Kröl- ler, hoofd der firma Win. H. Müller en Co., te Rotterdam, is G. D. Minnaert te Gent, voorz. van het alg. bestuur van het Wil lemsfonds, benoemd tot ridder in die orde, is, bij bevordering, de aan deze orde ver bonden eeremedaille in goud toegekend aan J. Schouten Lzn., pakhuisbaas bij de firma. H. Kikkert te Vlaardingen, en is deze eere medaille in zilver toegekend aan J. J. Sehef- fcr, fabrieksbaas aan de sted. gasfabriek te Schiedam en aan F. van Keulen, werkman in dienst der gem. gasfabrieken te Rotter dam. PROVINCIALE STATENVERKIEZING IN DRENTHE. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten in het kies district Assen werden uitgebracht 3346 gel dige stemmen, waarvan op de lieeren K. Brok', S. D. A. P., 1258; O. Hoenderken, Lib., 1633 en G. O. Lunsingh Meyer, V. D., 455 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Brok en Hoenderken. HET ROODE KRUIS. Te 's-Hertogenbosch werd Zaterdag een af- deeling opgericht van het „Roode Kruis" met aanvankelijk 120 leden. Tot eere-presidente werd benoemd mevrouw barones Van Voorst tot Voorst, eelitgenoote van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, terwijl de burgemeester van Den Bosch, jhr. Van der Does de Willebois, het eere-voorzitterschap -aanvaardde. Besloten werd toe te treden tot de vereeni- ging het „Oranje Kruis" en bij te dragen voor een derde in de kosten tot het instellen van een onderzoek, betreffende den toestand van het zieken- en gewondenvervoer in Noord-Bra bant-, waarvoor onlangs een commissie werd benoemd. Een ballon. Te Heer Hugowaard ie In een sloot drijvende gevonden een ballon. Bij onderzoek bleek deze een briefje te bevatten, waaruit bleek dat de plaats van opstijging ergens in Frankrijk is geweest. Verzocht werd de plaats van nederdaling te willen melden, een wensch waaraan voldaan is. Een Duitsche luchtballon. Ongeveer 11 uur Zaterdagmorgen landde in een weide te Dubbeldam een Duitsche militaire luchtbal- balloii. De heide inzittenden, kapileiLin- narz en luitenant Mallemaim, vertelden vol gens de Dordt. Ct„ dat zij Vrijdagavond om 11 uur te Beilijn waren opgestegen. Wegens gebrek aan gas en uit vrees, wanneer zij nog verder voortdreven in zee terecht te komen, waren zij hier, een geschikt terrein vindend, maar geland. Aan den gemeenteveldwachter van Dub beldam wisten zij duidelijk te maken, dat deze gerust alles, wat zij bij zich, hadden, moclit onderzoeken. Doch bet werd hun spoedig aan het verstand gebracht üat zij hier in Hol land waren en niet in Frankrijk, m.a.w. dat men het hier bnitenlandsehe luchtreizigers niet zoo lastig maakt. Hun vrees, voor spionnen aangezien te wor den bleek wel hieruit, dat zij dadelijk ver klaarden, hun fotografische opnamen te wil len afstaan, wanneer dit noodig geoordeeld mocht worden. Op hun reis door het lucht ruim hadden zij nog wel een paar aardige kasteelen gezien, maar het toch raadzaam geoordeeld, hiervau geen foto's te nemen. De halion werd opgerold, de instrumenten werden ingepakt en op een wagen geladen, die alles naar het station te Dordrecht zou brengen, terwijl de foto's ter onderzoeking gebracht zouden worden aan overste Colette. - Li de sloot. Zondagnamiddag is te Go- rinohem een rijtuig, waarin eenige personen waren gezeten, van een dijk in een sloot geraakt. Een der inzittenden, mevrouw v. A. werd gedood. Overreden. Gisteren is op het stations- terrein te Weert do rangeerder Van Dieper bij liet rangeeren met een voet tusschen de rails beklemd geraakt, waardoor hij werd overreden en gedood. Doodelifke val. Aan boord van het op de Maas voor Rotterdam, viel gisternamiddag leidingsschip „Do Nederlander", liggende in een 15-jarige leerling-matroos uit de ra ovei boord en verdronk. Twee uur later werd zijn lijk opgevischt. Droevig. Men schrijft d.d. 14 Juni uit Hattum aan de „Zwolsche Crt.": De geheele gemeente is onder den indruk van een vreeselijkc ramp, die een zeer ach tenswaardige en beminde familie alhier ge troffen heeft. Het, gezin van den lieer v. L. had sedert eenigen tijd, wegens zenuwziekte van dc vrouw des huizes, de ambtswoning in de gemeente verwisseld met een woning in de buurt van Molccaton, in de hoop, dat de ge zonde boschlucht, herstel zou brengen. De gezochte genezing is echter niet gevon den; integendeel, de ziekte schijnt plotse ling' een verschrikkelijk noodlottige wen ding genomen te hebben. Een dochtertje is terwijl de moeder liet baadde, in do badkuip verdronken. In haar vlaag van waanzin heeft zij het lijkje op het privaat gelegd en daar na de deur op slot gedaan. Toen is de ongelukkige vrouw met do twee andere kinderen naar huiten gevlucht en heeft zij bij de buren gevraagd of dlr ook wisten waar het zusje was. Men hielp zoeken, maar het dienstmeisje van do buren was al aanstonds getroffen door liet verwilderd gelaat van mevrouw v. L. Deze liep inmiddels regelrecht naar dé naburige kolk en wierp zich met haar twe» kinderen daarin, ten aanschouwe der buren. Gelukkig kwamen er twee arbeiders op liun fiets over dc Eierdijk; zij snelde toe or het hulpgeroep van bovengenoemde dienst bode en een kindje dat zij bij zich had. Eet dier arbeiders, Van Brumnien, begaf zich te water en heeft eerst mevrouw, daarna het gered. De wanhoop van den diepbedroefden va der laat zich denken. De ongelukkige pa tiente is naar het krankzinnigengesticht te Deventer overgebracht. Men is algemeen diep begaan met het ongelukkig gezin. OVERVEEN. Personalia. Aan den heer J. H. Krul, sta. tionsehef alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. ontslag uit den dienst verleend. 'LI MUIDEN. „Do Dageraad,,. De St.. Crt. beval de gewijzigde statuten der N. V. Machine fabriek „De Dageraad" alhier. WIJK AAN ZEE. Ocrieden. Mej. T., uit Wijk-aan-Duin, die, op een fiets gezeten, Zondag van dc vorige week door een auto aangereden werd, is naar de N. R. O. meldt. Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. 'HEEMSTEDE. Pestbestrjjding op Java. De alhier gevorm de commissie, die zich belast met het inza melen van gelden ten behoeve van het Roodi Kruis voor de pestbestrijding op Java, zond biljetten rond, waarop reeds voor meer dan 625 is ingeteekend. Slechts een klein aantal biljetten kwamer tot nog toe in. HILLEGOM. Poging tot diefstal. Van Zondag op Maandagnacht trachtte A. S. alhier in den tuin van villa Margaretha rozen te stelen. Hij werd op heeterdaad door de nachtwacht van Rooden betrapt, die hem inrekende. Treurig. Gisteren is J. v. N. de va.dei van het jongetje, dat lsten Pinksterdag door den tram werd doodgereden, naar het gesticht Endegeest vervoerd. WARMOND. De lot er ij. - kwestie. Maandag a.s. zal door het Kantongerecht te Leiden worden behandeld de bekende loterij-zaak, waarbij de sigarenhandelaar II. O. de beklaagde is. Als verdediger zal optreden de heer mr. Fokker. HAARLEMMERMEER. Mishandeling. Naar wij vernemen heeft in onze gemeente een ergerlijk staaltje van mishandeling plaats gehad. De jonge land bouwer R. wonende aan den Sloterweg, die pe.' rijwiel van Abbenes kwam rijden, werd aar den Lisserweg door gebr. B. van zijn rijwiel geduwd en door een der broeders vreeselijk geslagen. Een motorrijder uit Leimuiden die paseerde, stapte al' en toen schijnt men aar do mishandeling een eind te hebben gemaakt. Wel werd de motorrijder gesommeerd door te rijden waaraan deze gelukkig niet wilde vol doen. R. keerde bont en blauw geslagen hui» waarte. De politie heeft de zaak in onder zoek en de daders zullen, wanneer alles naar waarheid .is bevonden, hun verdiende stra" niet ontgaan. Gestolen bloembollen. Bij een bollenkweeker te Noord wijk werden verleden jaar een partij bloembollen van groote waarde gestolen. Het gelukte niet den dader, noch de ««stolen bollen op te sporen. Toch schijnt de politie thans hier een spoor te hebben ge vonden. Het schijnt dat de besstolone zijn eigendom meent herkend te hebben als uit- geplant door zekeren K. te Piet-Gijzenbrug, op gehuurd land van v. Gr. te N.-.Vennep On«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2