TêUWS ÜII BEF» UIT DE ZAANSTREEK. Kerknieuws. Uit Holland's Noorderkwartier. Bloembollencultuur. Letteren en Kunst. Leger en Vloot. zaandam. BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur" is opgenomen het jaarverslag van den Bond van Bloembollenhandelaren over 1913. Daaraan is het volgende ontleend. In het afgeloopen jaar is weder eene vermeer dering van het aantal groepsleden te constatee- ren, daar 1 Januari 1913 met 322 groepsleden is aangevangen en dit jaar met 333 groepsleden kon worden afgesloten. Het is opmerkelijk, dat steeds meer nieuwe firma's en groepsleden toetreden, wat wel daar aan toe te schrijven is, dat de export bloeit en vele firma's hun terrein van werkzaamheid uit breiden. Het aantal groepsleden was in 1900 116, het aantal verstrekte informaties bedroeg 836, ter wijl dit aantal in 1913 beliep 13,157. Het werk is dan ook sedert de laatste jaren toegenomen, ook daardoor, dat de informaties zoozeer uitgebreid zijn. Behalve de administrateur en een adjunct directeur zijn er thans 17 bedienden op het kan toor werkzaam. Het Algemeen Bestuur was in 1913 samen gesteld als volgt; H. Veldhuyzen van Zanten, voorzitter, G. Kruyff, penningmeester, G. J. van Meeuwen, vice-voorzitter, H. van Teyiingen, voorzitter Groep I, George van der Veld, voorzitter Groep hot hun zelfs vergund werd in den Senaat te treden. Werpen wij een blik op den toestand van Gallië tijdens de boden d'es Evangelies hun ne zending in die streken begonnen. Gennorix liet niet na, bij zijne terugkomst in de stad Senones zijn heer de verschillen de ontmoetingen mede te deelen, welke hij op zijne reis had gehad. Met veel genoegen boorde Victorinus de beschrijving aan vso het prachtige Jerusalem en de heerlijkheden van den tempel, van de plechtige godsdienst oefeningen en de praal welke de Joden bij hunne groote feeet enten toon spreiden. Toen echter Gennorix van zijn oponthoud in het gastvrije huis van Sahinianus te An tiochië sprak, was Ihij onuitputtelijk in het mededeelen van bijzonderheden, zulk een die pen indruk had die ontmoeting op hem ge maakt. - Het is mij niet mogelijk, zeïde Vivtorf- hfSi u zulk een edele naastenliefde, zulk een verheven zelfverloochening als Sahinianus aan u bewezen heeft op een natuurlijke wijze te verklaren. De mensch is van natuur niet zoo voorkomend voor anderen en zoodanige handelwijs kan alleen een bovennatuurlijke drijfveer hebben. Zoo handelen noch de Ihel- densche priesters, noch onze Druiden, die voor alle ongeluk, voor armoede, vernedering en lijden slechts den hitteren, goedkoopen troost geven dat men zich aan zijn welver diend lot moet onderwerpen. Victorinus toonde echter de grootste be langstelling in datgene wat Gennorix hem van de geschiedenis van Christus mededeelde. Laatstgenoemde zweeg van de lasteringen welke hij van de Joodscbe priesters te Je ll, H. Benkemper, voorzitter Groep III, H. C. Kramer Jr., voorzitter Groep IV, Th. van Wave- ren, voorzitter Groep V, W. L. Benschop, voor zitter Groep VI en mr. dr. H. R. Ribbius, secre taris-administrateur. De zwartboeken ondergingen dit jaar weder eene algemeene herziening, terwijl de noodig ge oordeelde wijzigingen en verbeteringen werden aangebracht, getoetst aan de ervaringen met de in handen gestelde vorderingen opgedaan. Het aantal firma's waarover de Bond over de drie laatste jaren informaties verstrekken kan, nam weder toe, zoodat, ofschoon alle informaties vóór 1912 uit het archief verwijderd werden, nu nog over 42000 firma's inlichtingen gegevei, kunnen worden. Het aantal der verstrekte informaties was: Ver. Staten van Noord-Amerika en Canada 2888. Groot-Brittannië en Ierland 2044, Duitschlanc' en Oostenrijk 4297, Frankrijk en Romaansche landen 708, Rusland 815, Scandinavië en Dene marken 2405, te zamen 13,157. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 12,387, dui een vermeerdering van 770 informaties tegen 1911. e Door het Bureau is weder meer dan het vori£ jaar geïnd. Het geïnde bedrag is f 108.645, hiervan werd aan posten vóór 1910 in handen gesteld f 2691 geïnd, terwijl alleen ten behoeve van boomkweekers f 19,897 geïncasseerd koi, worden, tegenover 20,144.73 in 1912. In dit jaar is f 21,489 meer geïnd dan in 1912 en f 56 260 meer dan in 1911. Het aantal posten is'ooi nimmer zoo groot geweest als dit jaar, nl 2055 Het boycot-contract, waarbij zich in 1913 ook bijna "alle boomkweekers aangesloten hebben, is gebleken een zeer nuttige maatregel te zijn 'om verbetering in de crediettoestanden in het buiten land te brengen en te voorkomen, dat goede af nemers door onreëele concurrentie benadeeld worden. (Wordt vervolgd.) lU-guiaen-zegel van 19U& Dracht door elkaar 5 op; het jubileum-zegel van 10 gulden 7.80; het jubileum-zegel van 5 gulden 2.50; het jubileum-zegel van 2.50 1.50, het ju bileum-zegel van 1 0.55, terwijl voor ande re zegels eveneens zeer hooge prijzen werden bedongen. VELSEN. GEMEENTEZAKEN. Rooilijn voor den Terraswcg. B. en W. achten het noodzakelijk, dat in ver band met het in exploitatie brengen van de aan den Terrasweg gelegen bouwterreinen, de rooilijn, voor dien weg wordt vastgesteld en stellen den gemeenteraad voor een besluit te nemen zooals in concept bij de stukken is ge voegd. Onttrekken aan den Open baren dienst. Door B. en. W. wordt voorgesteld een zand pad loopende langs de noordelijke grens der terreinen van de Amsterdamsche Ballast Maat schappij aan den algemeenen dienst te ont trekken in verband met den aanleg van nieuwe straten aldaar. Rijkssubsidie. Aan do gemeente zal een rijkssubsidie van ten hoogste 20.000 worden verleend in de kosten van den bouw eener openbare lagere school te Wijkeroog met onderwijzerswoning, met inbegrip van de kosteu van aanleg eener centrale verwarming voor de school en van de kosten van aanschaffing van schoolmeuhelen geraamd op 54.632. B. en W. stellen voor dit subsidie te aan vaarden en vragen machtiging een leening aan te gaan tot een maximum van 25.000. Vergrooting Burgeravond school. B. en W. stellen voor zoodra de vereisehte goedkeuring van den Inspecteur M. O. zal zijn verkregen over te gaan tot de vergrooting der Burgeravondschool. De kosten zullen ongeveer 7500 bedragen. De verbouwing is noodig daar er geen ruim te is voor alle leerlingen, die zich voor den cusus 19141915 aangeven. Verordening op het gasbe drijf. Voorgesteld wordt een wijziging der véror- der.ing op het beheer van het gemeentelijk gas bedrijf. Vereeniging tot beharti ging van bouwbelangen. Door de vereeniging tot behartiging van bouwbelangen in deze gemeente wordt in een adres aan den raad, erover geklaagd, dat aan bouwvergunningen gewoonlijk voor waarden zijn verbonden, buiten de bestaande verordening. Deze voorwaarden leveren dik wijls weinig practisch nut op en kosten den aanvrager last en geld. Dikwerf mm-don eiaeKan. scesteUl, het de vraag is of deze van den aanvrager gevorderd kunnen worden. Ook zeggen adressanten dat aan bet Bouw bureau geen bepaald'systeem is gevonden' voor do gestelde voorwaarden. Beroep staat open, doch daarvan wordt bijna geen gebruik gemaa.kt omdat een uitstel van eenige maanden bij bouwwerken niet moge lijk i3. De vereeniging stelt daarom den Raad voor te willen instellen een Raad van Beroep voor de bouwbedrijven waarin eenige aannemers of Bouwkundigen uit onze Vereeniging zitting mogen hebben, en besluiten van dien Raad van Beroep bindend zijn voor beide partijen. De Commissie van openbare werken stelt voor den Raad in overweging te geven op het eerste gedeelte van het adres der Vereeniging afwijzend te beschikken, en, wat bet tweede gedeelte betreft, de daarin vervatte klacht ter behandeling aan te houden totdat de Commis sie in liet bezit zal zijn gekomen van de ge vraagde gegevens en zjj den raad daaromtrent nader zal hebben gerapporteerd. B. en W. vereenigen zich met deze meening en stellen aldus voor. Adres gemeentewerklieden. Door de vaste werklieden der gemeente wordt per adres verzocht: le. wenden zij zich tot Uwen Raad, opdat er maatregelen genomen mogen worden, waar door "hunne loonen aanmerkelijk worden ver- Damas, waarom hebt gij de goden onzer vaderen tegen die van vreemdeling enver- kechtï Rn gij dan. antwoordde Gennorix driftig, lubt gij iets andere gedaan? Is Vesta niet de godin van onze Eomeinsebe overwinnaars1} of hebt gij ooit uit den mond onzer Druïden iets van eene Vesta vernomen} De oude Gal lische priesters leoren u andere goden eeren urn i e esta der Romeinen. De priesteres heet r.ich or» de lippen en er heersehte eenige oogenUVken stilte. Daarna hernam Excelsa op minder hooge toon: Ik heb plechtige vn-bintcnisn-n aangegaan en zal die getrouy blijven Overigens zie ik er geert schande in om de goden der genen te nemen, die over de gnnsch<> aarde gebie den, en in wier legers ook onze vader heelt gediend. Gennorix wilde nog een.ge woorden zeg gen om zijne zuster te treerj eggen, doch tex- cclsa, die voorzeker het minste van de kracht harer bewering overtuigd zal zijn geweest, wilde er niets meer over boeren. De jongeling zweeg, om zich niet nog meer van het hart zijner zuster te vervreemden, en verwijderde zich. Gennorix dacht at nauwelijks aan dat bij Sahinianus seh er op dezelfde wijze behan delde als zijne zuster hem tot zijne groote smart had behandeki, mor zk-h aan hel ge sprek met zijn vriendelijken gastheer te onv ^rekken onder het voorwendsel dat hij naar rust verlangde. Sabïniann? bereidde vol lief de voer zpn gast zijn eigen ltger, en bracht m-n nacht in het gebed door. Hi; smeekte den koer, onder het storten van tranen dat hij de blintlhe.d van Gennorix mocht genezen. hoogd en vragen zij beleefd, doch dringend, tegemoetkoming in de huishuur; 2e. invoering van den 9-urigen arbeidsdag met behoud van Zaterdag 8 uur arbeidstijd, in het geheel 53 uur per week; 3e. in het reglement te zien vastgesteld, vaste periodieke verhoogingen. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken op de verzoeken om tegemoetkoming in de huishuur en periodieke verhooging. Zij achten den tijd tot het vastleggen daarvan in het werkliedenreglement, thans nog niet gekomen. Iets anders is het met de loonsverhooging en invoering van den 9-urigen arbeidsdag met be houd van den 8-urigen op Zaterdag. In plaats van eene tegemoetkoming in de huishuur en loonsverhooging achten B. en W. liet geweenscht het minimumloon 12 óp 13 te brengen terwijl de normale werkduur van 58 tot gemiddeld 56 uren per week zou kunnen worden teruggebracht. B. en W. hebbep thans de volgende werk- tijdverdeeling vastgesteld, 4 wintermaanden 53 uur, 4 zomermaanden 63 uur en 2 lente- en 2 herfstmaanden 58 uur. Zij stellen voor dien overeenkomstig het werkliedenreglement te wijzigen. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Ondertrouwd: J. P. van de Nomvland en M. W. Rompelman. Getrouwd: J. Ehlebracht en C. M. Warmer dam. J. F. van den Braber en A. Jacobs. E. Kinket en W. Blonk. C. Veldhuis en M. C. Ruygrok. W. Geldorp en A. M. Heuver- kamp. Geboren: z. v. K. L. BraakmanPollard. d. v. A. C. Bos—Schaar. z. v. D. Kol- derieWelner. VELSEN. Geboren: z. v. A. Tervoort Kooge. z. v. M. WoudenbergRan. d. v. I. Sakko van Putten. z. v. T. VisserMets. d. v. H. W. J. van HielHeere. z. v. J. TaconisLeijenaar. z. v. J. O. Bagger manVink. d. v. H. W. G. van StrienBot- zel. d. v. P. ZegelVerhoeve. d. v. J. Koster Bregeman. z. v. R. WagnerPosthu mus. z. v. H. van der VoortBlonk. Ondertrouwd: J. E. do Ruiier en Oh. Schoon. Overleden: P. Helemigh, 14 j. M. A. Hen driks, eehtg. van A. van der Sluis, 35 j. H. Withaar, 10 mnd. L. Kok, wed. L. Kooper, 87 j. BEVERWIJK. Geborend. v. M. Belterman- W aalewijn. ALKMAAR. Geboren: 12 Juni. d. van P. Bijvoet en E. Jansen. 13 Juni. d. van J. Degeling en 0. Druiven. Overleden: 12 Juni. O. van den Dam, 68 j., wonende te Oudorp. BENNEBROEK. Geboren: z. v. J. A. van BakelMense. SASSENHEIM. Geboren: d. v. M. v. d. Burg en W. van Hameren. d. v. P. C. Vonk en L. Edel. d. v. van W. van Zuilen en W. Ploeg. d. v. G. v. d. Heijden en G. Snijders. Getrouwd: J. Oudshoorn 28 j. en K. J. La- gas, 30 j. Overleden: ~"C.~ v. d. "Poel eclitg. v. J. "M. Onderwater, 70 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. v. W. E. SmitGooier. d. v. E. KlokBezemer. Overleden: D. Goossen, 38 j. MEDEMBLIK. A IV Leugen en laster. Het uetl&pc om de marktvereeniging is nog ^teé^^M^Vfcedaard. Integendeel 't is als of\d^ ^rtjtoelrt tot schrijven enkele personen znjjAfïng bezield heeft dat zij geen gelegentÉmd a tint» laten voorbij gaan, om de lezers van Ijret plaatselijk blad de „Medemblikker Courant," tp onthalen of te vervelen met hunne pennnevruchten, in den vorm van injmaenden stukken. Een be schuldiging trereiscat een verweer, en een ver weer moet Vean\wo^rd, maar met dat alles worden toch \onzfe gbmoedelijke Medemblik- kers het gezaniV beu en niemand heeft schier meer den moed otq al die artikelen te door worstelen. Door een zekeren Borst was voor eenigen tpd in de „Nieuwe Hoornsche Cou rant" een ingezonden stuk geplaatst, waarbij deze persoon een beschouwing gaf omtrent de toenmaals pas begonnen actie der R. K. land bouwers, en deze actie vond hij zoo treurig, zoo vernederend voor de liberalen dat hij over tuigd was dat wanneer Luther en Calvijn eens uit hun graf konden opstaan, en zouden zien wat hier geschiedde zij met weerzin het gelaat De Galliër was reeds vroeg in den morgen opgestaan oru door zijn rotgezellen niet ach tergelaten te worden. Snhicianue hfcd tien vorigen avond ongetwijfeld zijn gesprek met de overige' vreemdelingen vernomen, want bij het vertrek drnkte hij hem stil een beurs met geld in de hand, opdat hü zijne reis zou kunnen voortzetten. Vergeet de Christenen niet, Gennorix! voegde hij hem toe, pn verhaal ook aan Vlc- torinus wat ik u als waarheid heb medege deeld. Door deze edele handelwijze was de Galliër tot tranen toe bewegen, hij wierp zich in de armen van Sabimanus die hem lang aan zijn horst gekneld hield. Er is een stem in mijn binnenste die mij zegt dat wij elkander eenmaal zullen weder zien, sprak de diaken getroffen. Moge de hemel geven dat uw voorgevoel bewaarheid worde, antwoordde de vreemde ling. benige oogenblikken later had Gennorix de drie Italianen teruggevonden. Hij verhaalde hun wat hem hij Sabinianus wedervaren was. Ook zij hadden Christenen ontmoet en zich met hen onderhonden, en Sulpicius noemde de leer van Christus zeer bewonderenswaar dig. 11 DE APOSTOLISCHE ZENDING. Eenige weken later stelde de prins der Apostelen een bisschop te Antiochië aan, ver liet Syrië vergezeld van talrijke leerlingen, waaronder Sahinianus, Potentianus, Altinus, zouden afwenden. Maar er was meer. Volgens zijn schrijven zou pastoor Bollinger tot zijn parochianen gezegd hebben „dat zij toch zoo veel mogelijk hunne inkoopen moesten doen bij geloofsgenooten" en dit gezegde was volgens Borst zuiver „Jezuïtisme". De redactie van „Onze Courant" presenterede aan Borst /10Ü0 indien bij waar kon maken en bewijzen kon waar en wanneer de pastoor zoó iets had ge zegd en in de „Med. Crt." sommeerde kap. Ver haar hem deze ellendige leugen te bewijzen. Maar Borst zweeg en zwijgt nog en zal wel blijven zwijgen omdat hij zelf veel te goed weet dat wat hij schreef laster was en alleen was bedoeld om de niet-Katholieken tegen ons op te zetten. Het gewone middel: wanneer zij zien dat de Katholieken iets doen wat hun volste recht is en niet langer onder het liberale juk willen voortloopen; als zij zien hoe zij, het hoofd fier in de nek werpend, op eigen beenen gaan, gehoor gevend aan het verlangen van Paus en Bisschop zich principieel gaan organi- ceeren, dan trachten dergelijke personen met vuige laster vooral den nerigdoendenden Katholieken middenstand te treffen. Zoo nok hier want aan iet slot van zijn schrijven doet 'Lze scribent de vraag aan de niet-katholieken of het nu na zulk een gezegde van den pastoor geen tijd wordt dat ook zij zich gaan organi- seeren en besluiten voortaan geen inkoopen te doen bij de Katholieke middenstanders. Een van de artikelen van hun reglement zou dan ook deze bepaling moeten behelzen: dat zij die hun inkoopen doen bij katholieken van hun lid maatschap worden vervallen verklaard. Een vergadering moest worden belegd en.maar wacht want nu komt het grappige, want ter wijl Borst hier in in Medemblik een vuurtje tracht te stoken, pakt hij zijn koffers en ver trekt naar Zandvoort, waar hij genietend van het schoone zomerweer, ezeltje gaat rijden langs het strand of gaat baden en ploeteren in het zilte nat der Noordzee of misschien ook op zijn gemak eens in de duinen gaat liggen om zich door de zon te laten koeseeren en waar hij eens hartelijk lacht om de „fijne" wijze waarop hij dien pastoor te pakken heeft. In elk geval zijn deze liefhebberijen van onschuldiger aard dan zijn geschrijf. Want niet kunnende bewij zen waartoe bij gesommeerd werd en ook niet zijn laster willende 'herroepen heeft hij zijn naam als eerlijk man verloren. Natuurlijk waren de niet-katholieken hier wel zoo wijs om zich aan het geschreeuw van dezen praatjesmaker niet te storen en begrepen dan ook zeer wel dat alle deze beschuldigingen laster en niets dan laster waren. Van onschuldi ger inhoud waren nog andere artikelen van mensehen die zich verscholen achter het pseudoniem Jüen katholiek van den ouden stempel." Deze persoon die zeker wel van een heel ouden stempel is, waaraan misschien de tand des tijds flink geknaagd heeft, geeft een overzicht omtrent den stand van zaken en con stateert dan dat er onder de strijders voor deze katholieke beweging zijn die zwaar gewond ja zelfs gesneuveld zijn. Zoo zegt hfi„de Zeer Eerw. Heer Bollinger heeft zich kranig gehou- rloo.li op kot ïnabot v o.-r» Aon 1» LVj ge- wond door het schot van een bouwer. Vervol gens de WelEerw. Heer Verhaar heeft zich spoedig uit den strijd teruggetrokken omdat hij de strijdenden niet kon volgen. De Wel Eerw Heer Huf heeft een flinken sabelhouw ontvangen, die hem nog lang pijn zal doen. Na een tijdje in gelijken geest te hebben doorge- kletst en den dood van de heeren P. K. B. en „een Katholiek" te hebben vastgesteld besluit deze scribent met te zeggen dat de „Een dracht" hare deuren zoo wijd mogelijk openzet om de vluchtelingen van „St. Jozef" op te ne men. Nu deze mijnheer kan zich wel troosten met de gedachte dat daarop geen kans bestaat en de „Eendracht" wat dat aangaat hare deu ren ook eengoed kan sluiten. Nu rest ons nog de lezers van dit blad in kennis te stellen van het „geweldig duel" dat in de „Med. Crt." plaats heeft tusschen Kap, Verhaar en den correspondent van het Han delsblad, doch daarover een volgende keer. De staking. Als gevolg van de gehouden sa- men6preking tusschen den Bond van Werk gevers en het bestuur der Christelijke Hout bewerker svereeniging en als resultaat van de Donderdag gehouden ledenvergadering is 13 dezer het volgende schrijven aan den patroons bond gezonden. Tbrophimus, Martiaïis, Austremonius, Gatia- nus en Valerius. Petrus bad 2ijn komst te Rome vooraf aan- gekoudgd; hij vond een gastvrij verblijf in de woning van een voormaligen consul. Spoe dig hadden, tengevolge van de predikatiën van het opperhoofd der Kerk en zijne me_ degezellen, talrijke bekeeringen plaats; het Evangelie drong tot alle klassen der bevol king van Rome door. Men vond zelfs Chris tenen in het paleis des keizere, onder de hoog ste ambtenaren des rijks. Petras was in de eerste jaren van zijn verblijf °°k reeds meer malen met Galliërs in aanraking gekomen. In dien tijd was Drusns Claudius keizer der Romeinen. Zonder tueht, grootendeels onder slaven en vrouwen groot gebracht, was hij aan het hof slechts een voorwerp van hlespotting en verachting geweest, tot öe lijfwacht hem, in het jaar 41 na Christus geboorte, na de vermoording van Caligula tot keizer uitriep. Uit de afgetrokkenheid en de vernedering plotseling tot een onbeperk te vrijheid geraakt, regeerde hij aanvankelijk met veel roem; hij riep de bannelingen te rug en stelde hen weder in het bezit hunner goederen, deed Rome verfraaien en vaardig de een aantal groote en nuttige wetten uit. Daar Claudius te Lyon geboren was, scheen hij een voorliefde te hebben voor de Galli sche provinciën. Trouwens, reeds vroeger had den de bloeiende en wijdberoemde scholen al daar, alsmede de erkende bekwaamheden: der Galliëre in de krijgskunde en het beheer des lande, de achting der overwinnaars ver worven. Nn werd hun ook het juk der sla vernij nog meer verzacht, doordien Claudius hen met van de hoogste ambten uitsloot ens „Namens de Christelijke Houtbewerkersver- eeniging „Recht en Plicht" hebben we de eer u het volgende mede te deelen: „U we voorstellen gedaan ter conferentie van j.l. Donderdag zijn in onze ledenvergadering met den meesten ernst besproken. „in den loop der volgende week hopen wij u nader te schrijven over den weg langs welken naar onze meening een spoedige oplossing van het conflict is to verwachten." Het aantal christelijke stakers bedraakt on geveer 60. Wordt tusschen dezen en den pa troonsbond overeenstemming verkregen, dan zullen vermoedelijk zegt het Hbld. ook de katholieke stakers, wier aantal 20 bedraagt, zich daarbij aansluiten. De heer Decker heeft, naar Het Volk meldt, van den Bond van Werkgevers den volgenden brief ontvangen: Zooals onze voorzitter u reeds Vrijdagmid dag mededeelde, wenschen wij niet te conferee- ren met de tegenwoordige besturen van den Centralen Bond van Transport- en Havenar beiders afd. Zaandam en de Zaansche Fede ratie van arbeiders in het Houtbedrijf D. E. V. Onze bond wenscht zoo noodig dit slechts te doen, wanneer deze besturen bestaan uit mannen, die dea ernst van hunne positie be grijpen en niet moedwillig verwijdering stich ten tusschen werkgever en werknemer, wat voor beide partijen slechts noodlottig kan zijn. Het moet aan de leden der werkliedenorga nisaties toch duidelijk zijn, dat het voor ons niet gaat tegen het vereenigingsrecht der ar beiders als zoodanig: wij hebben hunne organi saties steeds erkend, maar wij kunnen onmoge lijk samenwerken met besturen, die, toen hunne eiselien niet werden ingewilligd, onver hoeds de staking bij de firma De Lange pro clameerde, zelfs zonder den opzeggingstermijn van 14 dagen in acht te nemen. Onze weigering om thans met de besturen in contact te komen, berust mede op het gedrag der stakingsleiding zelve, die persoonlijk ver schillende werkwilligen en kantoorbedienden beleedigende uitdrukkingen toevoegden en zich niet schaamden te trachten door omkoope- rijen hun doel te bereiken. U hebt ons ge vraagd, op welke voorwaarden de werkwilligen zich konden aanmelden, wij hebben deze te uwer kennis gebracht en daaraan wenschen wij niets te veranderen; besprekingen zijn dus feitelijk overbodig. Wel brengen wij onder uwe aandacht, dat dit niet te loonen zijn, maar de minimumlqonen. Ieder arbeider, die wenscht aangenomen te worden, kan zich nu bij zijn vroegeren werk gever aanmelden en dan zal nader worden be kend gemaakt of hij geplaatst kan worden. Inmiddels hoogachtend namens de besturen H. ENDT, Voorzitter. E. O. O. DEKKER, Secr. P. S. Tegen eventueele conferentie met het bestuur van de katholieke organisaties be staat bij ons geen bezwaar. Dit laatst© spreekt boekdoelen, ten voordeele van onze mooie, Hoomsche vakorganisatie! DE VEROORDEELING VAN PASTOOR WACKER. Als een staaltje van verblinding om het niet anders te noemen zij hier aangehaald de volgende uitlating van het bekende Duit- sehe Centrums-blad, de „Köln. Volkszeitung" naar aanleiding van de veroordeeling van Pastoor Waeker door den Paus: „De woeste vreugde van Thompson (d.i. de bekende redacteur van het Holl. tijdschrift Rome!) over den maatregel tegen den hoogstverdienstvollen en ook in Holland liooggeschatten pastoor Wacker, laat wellicht raden, waar de aanklager (van pastoor Wacker. Red.) te zoeken ir De Katholieken van Holland vragen zich nu afZal de bisschop van Haarlem ein delijk dezen huilenden derwisch binnen de perken houden? „Het is inderdaad bedroevend, als men in Holland in verschillende families de verwoestingen ziet, welke het drijven van Thompson, heeft aangericht: de vadei staat tegenover te zoon, de moeder tegen over de dochter, om niet te spreken van de ergerlijke toestanden in verscheidene pastorieën." Als (volgens „De Tijd" immers) de liefde de toetssteen is van het ware Katholicisme, daiz mag de Köln. Volkszeitung zich wel bergen HET LANDHUIS VAN RUBENS. Het beroemde landgoed, Steen bij Vilvoor de (België) eens het tehuis van Rubens en Helene Tourment, is door den Belgische» senator de Becker-Remy aangekocht Het huis is nog in denzelfden toestand, als toen de groote Vlaamsche schilder het bewoonde. Er staat nog de oude massieve tafel, waar Rubens gewoonlijk aan werkte. Ook is er nog een exemplaar van het gedrukte stuk, waarin de verkoop van het landgoed, dat Rubens in 1632 kocht, vermeld staat. Het landgoed zal wel onveranderd blijven, daar, de senator een groot kunstvriend is. GEEN SPIONNAGE. Het mobilisatie-voorschrift, dat volgens een bericht van De Fakkel, te Amsterdam, zou zijn zoekgeraakt, is terecht. Het docu ment is teruggevonden. Het bevond zich, goed weggeborgen, in een ander archief dan. waarin het thuis behoorde. VERLOF-TRAKTEMENT. De minister van oorlog heeft bepaald, dat rusalem had vernomen, want hü gevoelde zeer goed dat zijn heer er terstond het on gegronde van zou inzien, als ziinde geheel in tegenspraak met de gedragingen der Chris tenen. Gennorix zelf hechtte ook reeds lang geen geloof meer aan die verdichtselen. Gedurende het gesprek traden de beide vrienden van den heer des huizes, Eobald en Serotinus, binnen, zij verzochten Gennorix dat hp zpn verhaal niet zou afbreken en luis» terden met klimmende bewondering naar hem. Even als op Victorinus maakte ook op hen de persoon van Christus, ziine deugden, zijne wonderen, zijne bovenmenschelüke leer een diepen indruk. In allen ontwaakte het verlangen om zich nader met de leer der Christenen hekend te inadem doch daar Ir Gallië niemand aan dat #jf>nftgen kon vol doen, kwam bü hen het voornemen op om iemand naar Antiochië te zenden, ten einde van Sahinianus de nood i ge ophelderingen t« verzoeken. Sedert dien rijd liep het in 't oo( dat Victorinus en zün heide vrienden des tempel van Vesta niet zoo veelvuldig meel bezochten. De priesters werden daarover be zorgd, niet zoozeer voor het zielenheil der personen of uit ijver over de eer hunner go din, dan wel om dat zü de offergiften op a» altaren zagen verminderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6