Vragenbus. B©ekfe©©@i®deeiln§j. letterenden Kunst" Leger en Vloot, Sporten Wedstrijden H. JU. DE KONINGIN-MOEDER IN AMSTERDAM. Gisterenochtend te half elf kwam H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van haren particulieren secretaris jhr. De Ranitz en een hofdame per auto van Soestdijk te Am sterdam aan, ten einde in de Nieuwe Kerk de feestelijke samenkomst ter eere van het honderdjarig bestaan van 't bijbelgenoot schap bij te wonen. Het bestuur van dit genootschap heette de hooge bezoekster, die eenvoudig in 't zwart gekleed was, in 't voorportaal der kerk welkom. Rond het kerkgebouw stonden enkele nieuwsgierigen geschaard. Tel. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANIë. Naar het Hbld. verneemt heeft H. M. de Koningin ten paleize Het Loo ontvangen den majoor J. M. Sluys der gendarmerie in Albanië, thans met verlof hier te land, ten einde nadere bijzonderheden te vernemen omtrent het wedervaren der Nederlandsche officieren in Albanië, van een officier, die Hare Majesteit daaromtrent door eigen aan schouwing inlichtingen kan verstrekken. OUDERDOMSRENTE. Naar de „Rs'o." verneemt, werden 700 be roepen bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht ingesteld tegen uitspraken der Raden van Beroep betreffende een verzoek om ouderdomsrente. Ook 'n staking. Te Andel heeft, naar de „N. Gork. Ct." meldt, de brandweer (40 man) gestaakt, toen de gemeentelijke brand spuiten geprobeerd zouden worden. Zij vroe gen 50 cents vergoeding in plaats van 15 cents. DE PESTBESTRIJDING IN INDIë. Het Centraal Comité tot steunverleening aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uit zending van verplegend personeel en mate rieel naar de peststreken in Ned.-Indië deelt ons mede, dat tot op 12 Juni bij den pen ningmeester van het Eere-comité (den heer T. J. van Haren Noman, Singel 250 Amster dam) aan giften ingekomen is een totaal bedrag van f 177.270, waaronder één gift van f 25.000, vier giften van f 10.000, één gift van f 7500, vijf giften van f 5000, twee giften van f 3000, één gift van f 2500, acht giften van f 2000, zes en twintig giften van f 1000 en een groot aantal giften tot bedra gen van f 1 tot f 1000. Reeds enkele plaatselijke steun-comité's zonden hunne bijdragen in, terwijl verwacht mag worden dat nog zeer vele steuncomité's zullen' volgen. DREADNOUGHTS. De Stand, bevat de volgende driestar over Dreadnoughts: „Zoo juist ging het gerucht uit, dat Ram- bonnet klaar was, en dat zijn voorstel voor vier Dreadnoughts van de pers stond te ko men, of daar vergalt de Timer weer al onze vreugd. Het nam toch een stuk van admiraal Scot op, dat niets meer of minder inhield dan dat 'toogenblik naderde waarop alle Dread noughts nit de drie werelddeelen voor afbraak stonden verkocht te worden. Hun rijk was uit. Ze hadden afgedaan. En Zouden geen schot meer lossen. Ze wareu door de onderzeeërs overtroefd. Langen tijd hadden die onderzeeërs zieh stil gehouden. Vooral den laatsten tijd hoorde men er bijna niets meer van. En nu opeens overvleugelen ze heel de marine. Geen Dread nought kan het tegen ze uithouden. Wegge worpen geld, al d'e honderden millioenen, die er aan besteed zijn. Ze liggen gereed voor süjïage. Aan de onderzeeërs is de toekomst. Stel nu, Rambonnets ontwerp komt in. Te laat voor dit jaar natuurliik. Maar in September zullen de Kamers er dan toch aan moeten. En dan kunt ge u nu reeds de komieke scènes in de secties voorstellen1. V eg met uw Dreadnoughts. Nu moet het al onderzeeër worden. En Bertling zet zijn ka chel reeds open. om er al zijn nieuwe finan- cieele plannen als stroopapier in te verbran den. Wat. Dreadnoughts? Uit den tijd, mijne hee- ren. Bergt al uw paperassen maar weer op. Wn gaai: nu aan de onderzeeërs. Nu reeds ging één vol jaar teloor. Op die manier kan er best een tweede bij dat wegschiet eer er een schip op stapel staat. Eu inmiddels ligt onze Oost voor 't pakken'. Pijnlijker kan 'tal niet. En toch, er is niets aan te verhelpen. Ram- bonnet mag niet uuorgaan, eer het Times- art'kei doodgepraat is. Maar dan zij het onderzoek ook zonder ver wijl aan de orde gesteld, en steke Marine van wal.' Ecu ge-lacht van burgemeesters. Tot nucius. dje lafhartig was, zooals elke boos- wic! tot voorzichtigheid aan, maar zonder dat hij daardoor zijn doel uit het oog verloor. Hi.i besloot list te baat te nemen waar ge weid niets vermocht. Hij liet de priesters van Vesta oiukoopen, en had juist zich van hun ne stilzwijgendheid verzekerd, toen de pries teres van horen broeder terug keerde. Excel sa kon natuurlijk niet neten dat haar strik ken werden gespannen onder bescherming, of tenminste met de medewerking van de be wakers des heiligsdoms. Dit nam echter niet weg cat hare bcnoedzaamheid grooter werd, en zij den dolk riet meer aflegde, maar hem van dat oogenblik in den prperen gordel, wel ke luiar priesterlijk gewaad omvatte, als het ware ten toon stelde. Bij hare ontmoeting met den proconsul bracht zij vol beteekenis de hand aan het blanke wareu, ais wilde zij hem waarschu wen dat hij op zijne hoede moest zijn. Zij ging met trotsche houding midden door de zaal. Miuucius stond van zijn zetel op. Hare schoon heid er, de majesteit barer houding, maakte op hem voor een oogenblik een diepen in druk, doch zijn slechte natuur kreeg aldra de overhand en hij liep haar op luidruchtigen 'half bc-spottenden toon toe: Lxcelsn, wij danken w voor uw bemin nenswaardig ofschoon ai is kort bezoek. Ter wijl de \estaaleche Maugden te Rome van tijd tot thi iu do woningen hunner vrien den en bloedverwanten eten en drinken, kiest gij hier zelf nog een strenger leven uan de onsterfelijke® daar boven. den naam der goden niet, pro tonsul Minitcius, sprak zij, vergeet niet waar burgemeester der gemeente Mook en Midde laar werd benoemd de heer Sengers, waar door dit ambt, dat reeds sedert pl.m. 120 jaren door leden derzelfde familie werd be kleed, wederom door een lid daarvan wordt vervuld. De vorige burgemeester Cooijmans was een neef van den tegenwoordigen func tionaris en bestuurde, evenals voor hem, zijn vader en zijn grootvader, ongeveer 40 ja de gemeente Mook en Middelaar. SefkandelijlkEr is een papieren ge vaar. Niet alleen in lectuur. Toen het een manie werd om prentbrief kaarten te verzamelen, kwam er op dat veld spoedig veel onkruid tusschen de tarwe en er moest duchtig gewied worden. Nu is het een razzia onder de jeugd om sluitzegels te bewaren. En waarachtig de vijand is alweer gekomen en heeft zijn on kruid gezaaid, zegt het Hgzn. Vandaag hebben we sluitzegels gezien uit Duitschland geïmporteerd, die de tango zoo brutaal uitbeelden dat het de perken ver te buiten gaat. Dus ouders, opgepast, en een waakzaam oog gehouden op de verzameling, want door de oogen kan de dood in de zie len uwer kinderen binnendringen. Een luchtballon. Te Heeze (N.-B.) deed een luchtballon een noodlanding, wegens he vig onweer. De ballon was te Essen opge stegen en dreef in Belgische richting. Er wa ren drie personen in de mand, van wie één officier was. De toesnellende helpers bezorg den het materiaal op het spoor, waarna de luchtschippers naar Essen terugreisden. Een zeldzaam jubilé. Maandag herdacht de heer Joh. Schouten te Vlaardingen den dag, waarop hij voor 70 jaar in dienst kwam bij de firma H. Kikkert aldaar. Hij was 27 jaar schipper en 31 jaar baas in het kolen- pakhuis. Brand in een kerk. De electricien Scheermeijer, die zich gisterennacht om streeks kwart over één huiswaarts begaf, bemerkte, dat er in de Nederduitsch Her vormde kerk aan de Kerkstraat te Water- graafsmeer licht brandde. Toen hij zich op zijn kamer bevond, die tegenover de kerk gelegen i3, zag hij, dat het licht uitging. Korten tijd hierna meen de hij vlammen te bespeuren. Hij waar schuwde de politie, die den sleutel der kerk bij een diaken ging halen. 't Bleek, dat de brand boven het schakel bord woedde. Een gedeelte van het plafond de wanden, ook van het schakelbord, wa ren reeds weggebrand. Inmiddels was de handslangenwagen der vrijwillige brandweer gearriveerd. Met een straal op de bovengrondsche waterleiding werd de brand gebluscht. Oorzaak is volgens de Tel. kortsluiting. Nieuwe eedsformule! Ter terechtzetting van de rechtbank te Groningen werd een ge tuige gehoord, die tamelijk doof was. Het vrouwtje kon den president niet verstaan, ondanks het feit, dat deze zijn stem huiten- gewoon uitzette. De getuige moest binnen de groene koor den, vlak voor den president komen staan, en toen ontspon zich, na de gewone formali teiten, het volgende gesprek: Pres.: Je moet den eed afleggen. Get.: Wat zegt u? Pres. (harder): Je moet den eed afleggen. Get.: Ja. Pres.: Steek de beide voorste vingers van de rechterhand op en zeg mij na: Zoo waar lijk Get.: Zoo waarlijk. Pres.: Helpe mij. Get.: Helpe mij God allemachtig. Pres.: Nee, zeg mij nu maar na: Zoo waar lijk Get.: Zoo waarlijk. Pres.: Helpe mij. Get.: Helpe mij. Pres.: God almachtig. Get.: God almachtig. Pres. (voldaan): Mooi. Get.: Mooi! Leeuw. Ct. Hongerige ratten. Men schrijft nit Delf zijl: Men weet, dat het vroeger gezonken schip „Amazone" wordt gelost. Geducht is het schip door de zee bestookt: het is een wrak! Toch zijn er nog een groot aantal ratten aan boord. De dieren zijn uitgehongerd, en wel zoo, dat de schuwheid totaal bij deze dieren verdween, en ze zelfs toegeworpen voedsel gaarne uit de handen van den gever eten. De honger dezer dieren is zelfs zóó groot, dat ze op de buitenhuid van het schip, bespoeld door het zeewater, de mosseltjes wegnemen. Ontsnapte leeuwen? Donderdag ver spreidde zich door de gemeente Rozendaal als een loopend vuurtje, het angstwekkend gerucht dat uit een wagon te Esschen twee leeuwen ontsnapt waren en dat die beestjes de grens waren overgevlucht en notabene op Rozendaal aankwamen. Zoo, zoo! gij wilt mij een vermaning ge ven? Vergeet niet, schoone Exelsa, dat ik hi6r te lande de plaats van Gesar bekleed. En ik, de priesteres van Vesta, hen in haar heiligdom. Dit ambt maakt u tot. een mensehenhaat- ster, mijn schoon kind. Vergeet niet dat gij eeu menseh zijt zooals ieder onzer. Mijn ambt verheft mij tenminste boven d'e ellendige menschelijke vrees. - Die hooghartigheid staat u zeer goed, sprak de proconsul glimlachend: gij zoudt niet zonder waardigheid een hoogeren rang bekleeden. Ik ben met den mijne tevreden. Gij zcudt een sieraad kunnen worden voor het paleis dat ik bewoon, schoone Ex- celsa Geen woord meer, proconsul Minucius, riep de priesteres met vlammende oogen. Ik zal nimmer de altaren van Vesta verlaten, en wel het allerminst om uwentwille. Wees niet zoo opvliegend, Excelsa, mijn voorstel bevat nieits, waarover frij u behoeft te schamen. Spot niet, sprak de priesteres met na druk, terwijl zp hare hand aan den dolk bracht Er zijn woorden die mij tot waanzin zouden kunnen brengen, spreek ze niet uit, procon sul Minucius! Het standpunt dat de proconsul van Gallië u zou doen innemen, is_ waarlijk niet gering te achten, sprak Minucius, terwijl hij haar wilde naderen, doch hij deinsde ver bleekt achteruit, want Excelsa had haren dolk opgeheven en zon hem dien ongetwijfeld in de borst gestooten hebben. Met een glimlach vol diepe verachting De commandant der gendarmerie te Esschen had zijn collega in Rozendaal onmiddellijk telegrafisch gewaarschuwd en onze manne tjes, goed van scherpe patronen voorzien, trokken er met het glimmende karabijn op af, onvervaard, 't avontuur in Albanië was er niks hij. Ondertusschen zaten de buitenbewoners leelijk in de kneep, want op zoo'n leeuwen visite 6cheen men allesbehalve gesteld, de boel werd stevig gegrendeld, de oude vóór- laadspuit van den muur gehaald en met zorg nagezien, het vee binnengehaald enz. Gelukkig, niemand had de vreeselijke die ren nog ontmoet of gezien, als jaeen conducteur, die van Esschen met den trein mee kwam, had ze de hossehen door zien jak keren. Nu was het toch zeker waar. Angstig ging men den nacht in en toen de dageraad aanbrak en onze maréchaussees on- verrichterzake waren teruggekeerd en men nergens eenig bericht hoorde van brullende leeuwen, uiteengereten koeien of aan lappen verscheurde schapen enz., begon men gerust te worden en werd 'het zaakje van den lolli- gen kant beschouwd. Ze waren door de com miezen bekeurd, zaten er ergens eentje te pakken, zco begon men te spotten, maar met dat al kou men toch niet gelooven, dat nu heel dit bericht door onze Zuiderbroeders zoo maar uit den duim was gezogen, dat zou toch al te bar zijn. „De Grondwet" informeerde dus hier en daar en ziehier wat men over den oorsprong van dit fantastisch nieuws te weten kwamen: Woensdagmiddag waren de boschwachters C. Pellis en M. Vroegrjjk in denst bij den heer C. Loos te Essehen, op hun dagelijksehe ronde in diens bosscken, gelegen onder het Schijf, toen zij plotseling twee reusachtige dieren door het boseh zagen trekken. Behoedzaam naderbij komend, zagen ze tot hun grooten schrikt dat hettwee leeuwen waren, of eigenlijk een leeuw en een leeuwin. Plots sprong een der dieren naar een op schrikkende ihaas en toen.... op 25 M. af- stauds werd door C. Pellis een schot gelost. De fijne hagel prikkelde den manleeuw aan zijn aehterkwartier, waardoor hij zich woedend omkeerde, brullend zijn tanden liet zien ener toen van tusschen uit trok, ge volgd door zijn kwispelstaartende wederhelft. Sedert dien waren ze in die huurt niet meer gezien, maar in de omstreken van Kalmpt- hout, waar deze angstwekkende geschiedenis van losgebroken leeuwen ook al de ronde deed, had men ze warempel óók. al in 3e bosschen zien rondzwerven. Waar moeten die heesten vandaan geko men zijn? Een menagerie was nergens in den omtrek geweest, een spoorvervoer van leeuwen ihad er dit jaar nog niet plaats gehad. Eindelijk kwam het er nit: de boschwachter Vroegdijk, nader ondervraagd, begon er aan te twijfelen of het wel wezenlijk leeuwen geweest waren 't Konden ook wel een paar groote honden zijn; hm! hm! bromde de belse-gendarm, awel dan zal 'tparbleu nog n'n zwans zijn'tis épatant zulle!" Vr. Ik moet naar Limburg en ga per spoor.' Ik woon in de Haarlemmermeer. Hoe kan ik nu het vlugst rijden, over Haarlem of over Amster dam? Hoe laat rijdt de vroegste trein? Antw. Wendt u tot het dichtst bijzijnd sta tion of halte. Daar zal men u wel inlichten. Vr. Waar kan ik mij het best vervoegen voor een Sportrevue, waar hoofdzakelijk wielemieuws en voetbalverslagen in voorkomen? Antw. Bij een boekhandelaar. Vr. Is er kans om een jonge koekoek groot te brengen? Wat voor voer en wat voor kooi moet ik geven? Antw. Geef een ruime, maar niet te ruime kooi en voer het beest Sluis' vogelvoeder. Goed voedsel is wormen, hennepzaad en beschuit door elkaar gemengd. Vr. Wat is de kortste en mooiste weg naar Rijp-Wetering? Hoe groot is de afstand? En hoeveel uur is het fietsen? Antw. Haarlem, Heemstede, Crucqnius, Hoofddorp, Venneperdorp, Leeghwater, Oude Wetering, Rijp-Wetering. Afstand 27 K.M. on geveer of ongeveer twee uur fietsen. Vr. Kunt u mij hét adres opgeven van het Engelsche advertentieblad „Horticultural trade Journal"? Kunt u mij ook zeggen wat de abon nementsprijs er van is? Antw. Wendt u tot de administratie van „The Garden", Countylife 20, Tavestockstreet, Strand, London W. C. Welke de abonnementsprijs is, kunnen wij u niet mededeelen. Vr. Hoe groot is het bedrag waarvan succes sierecht betaald moet worden? Antw. Dat hangt van verschillende omstandig- keerde de priesteres den consul den rug toe. Gij zijt een lafaard, de 6traf van mijne hand onwaardig! sprak zij, en verliet met de zelfde gebiedende houding de zaal. Toen zij het heiligdom des tempels binnengetreden was, bedekte zij het gelaat met beide handen en weende van smart. Er ging weldra eenig licht hij haar op. Het gedrag dergenen die haar omgaven, de stilzwijgendheid der pries ters, die men als een inwilliging en begun stiging der plannen van Minucius^ mocht be schouwen, deed de verdenking bij haar op rijzen, dat zij door vijanden omgeven was, door mannen zonder trouw of geloof, die in staat waren om de deugd barer priesteres voor het goud en de gunst van een proconsul te verkoopen. Hare trotschheid onderdrukte de in haar opkomende gedachte om bij Gennorix en zijne vrienden bescherming te zoeken. Onwankel baar in haar besluit om zich, ook zelfs met gevaar van haar leven, te verdedigen, ging zij voort een wakend oog te houden op de be doelingen van den proeonsuL Er gingen vier jaren voorhij, zonder dat het Minucius was gelukt iets anders dan ver achting van Excelsa te verkrijgen. Gennorix had wel half en half de ware toedracht van de zaak begrepen, en bezocht daarom zijne zuster meerdere malen dan vroeger, zonder zich door een koele ontvangst en verwijtingen van haren kant te laten afschrikken. Hij be waakte onvermoeid de toegangen tot den tempel en liet niet na de gangen van den Proconsul zooveel mogelijk te doen bespieden. .'D het. afgetrokken leven der vrienden, Victorinus, Eobald en Serotinus, had gedu rende dien tijd eenigo verandering plaats; heden af. U kunt de bepalingen daaromtrent op ons bureau komen nalezen. Vr. Hoeveel successierecht moet worden be taald door den echtgenoot of echfgenoote en hoe veel door de kinderen van den erflater? Antw. Van f 50.000 en minder 1.5 pCt.van f 50,000 tot f 100,000 1.75 pCt.; van f 100,000 tot f 200,000 2 pCt.; van 200,000 tot f 500,000 2.25 pSt.van meer dan f 500,000 2.5 pCt. Dit is voor de thans geldende wet, zooals u begrijpt. Vr. van A. R. te V. Antw. Wij begrijpen niet wat u vraagt, en kunnen dus onmogelijk uw vraag beantwoorden. Vr. van W. J. v. d. L. Antw. Die loten hebben in 1913 niet getrok ken. De zaak stond en staat er niet zoo goed voor. Wij vreezen dat er weinig van terecht komt. Vr. Mijne vrouw doet op verzoek eener me vrouw de wasch harer twee dienstboden. Zij wordt steeds door mevrouw per kwartaal be taald, doch nu zou dit door verhuizen eindigen met Augustus a.s. Nu verhuist mevrouw echter met hare dienstboden enz. in de tweede helft dezer maand. Heeft mijn vrouw recht op het volle bedrag of slechts op 2/3 van het kwar taal Antw. Uw vrouw heeft recht op loon voor wat zij gedaan heeft. Op meer niet. Vr. Kunt u mij ook het Redactie-adres opge ven van een der meest gelezen dagbladen "te Milaan (Italia) en te Weenen? Antw. Te Milaan: Secoio; te Weenen: Reichs- post. Het H. Doopsel voor volwas senen; Het H. Vormsel door J. J. Wieman, R.-K. Pr. B. Lenfring, Amsterdam. De Weleerwaarde heer Wieman zet de door hem aangevangen serie „Onze Moeder de H. Kerk" bij alle omstandigheden der levens" voort. Wij ontvingen weer een tweetal boekjes: „Het H. Doopsel voor volwassenen" en „Het H. Vormsel". Zij bevatten een Nederlandsche vertaling van alle gebeden, die bij het toedienen van deze Sacramenten door de H. Kerk zijn voor geschreven en een korte uiteenzetting der verschillende handelingen, die erbii verricht worden. Het zijn zeer nuttige hoekjes, die de geloo- vigen ongetwijfeld uitstekende diensten zul len kunen bewijzen. Vooral kinderen zullen hij het ontvangen van het H. Sacrament des Vormsels 't hoekje over dit Sacrament zeer goed kunnen gebrui ken. Deze uitgaven zullen er zonder twijfel toe bijdragen het liturgisch bidden en de kennis der H. Liturgie te bevorderen. CONCOURS VAN FANFARE- EN HARMONIEKORPSEN. Aan het concours van fanfare- en harmonie- Juli te Wormerveer zal worden gehouden, zullen de volgende vereenigingen deelnemen Zondag 28 Juni. Fanfarekorpsen. 3de afdee- ling A: „Eensgezindheid", te Houtrijk en Pola- nen. 3de afdeeling B: „Crescendo", te Middelie „Eensgezindheid", te Zunderdorp; „Prinses Ju liana", te Purmerland. 2de afdeeling: „E. S. M. Fanfare", te Haar lem; „Crescendo", te Sloterdijk; „Ons Genoe gen", te Wijdenes; „Soli Deo Gloria", te Drie huis; „Excelsior", te Oostzaan; „V. V. V.", te Oostzaan; „Wilhelmina", te Jan Gijzenvaart, en „Ons Genoegen", te Schellingwoude. Ie afdeeling: „Onderlinge Oefening", te Uit geest; „Kunst na Arbeid", te Watergraafsmeer; „Eensgezindheid", te Wormer; „1ste Ned. Bak kers Fanfare", te Amsterdam. Afdeeling van uitmuntendheid: „Stëd. Mu ziekkorps", te Purmerend„Waterlands Fanfare korps", te Buiksloot-Nieuwendam. Zondag 5 Juli. Harmoniekorpsen. 3de afdee ling: „Het Zuiden", te Amsterdam. 2de afdeeling: „Crescendo", te Haarlem. Ie afdeeling: „Apollo", te Hoorn; „Concor dia", te IJmuiden; „Zandv. Harmonie", te Zand- voort; „Kunst na Arbeid", te Hoorn. Afdeeling uitmuntendheid: „Ons Genoegen", te Wormerveer. De jury bestaat uit de heeren C. v. d. Linden, Amsterdam; G. van Aken, Amersfoort, en Ch. P. W. Kriens, Haarlem. Het concours zal worden gehouden in het Wll- helminapark, dat 's avonds, dank zij de welwil lendheid van de firma Keijzer en Stolp, electrisch verlicht zal worden. zij hadden hunne offers aan de altaren van Vesta geheel en al gestaatk. Zij konden even wel niet besuiten het Christendom of het jo dendom te omhezen, want het een scheen hun niet voldoende voor de bevrediging van de behoeften hunner zie, en het ander was hun te weinig hekend, dan dat het een over tuiging hij toen te weeg had kunnen brengen. Te midden van dezen stillen strijd en het verlangen naar een betere toekomst waar heen de onrust van hunne waarheidlievende harten hen dreef, gebeurde het dat iemand, die met hen in vriendschappelijke betrekking stond, van den proconsul eene zending naar Rome ontving; zijn naam was Leodorich. Hij was de afstammeling van een der edelste fa- miliën in Gallië, en nog zeer kort geleden gehuwc! met een vriendin der priesteres Ex celsa. Zij heette Diadumena, en mocht even zeer op schoonheid als verstand hogen. Hare Gallo-romeinsobe afkomst maakte haar zeer vatbaar voor bijgeloof. Zij bezocht vaak den tempel, woonde gaarne de plechtige gods- dienstrefeningen hij en bracht haren lieve lingsgoden de rijkste giften. Het was hare begeerte dat Leodorich het vaderland niet zou verlaten, alvorens aan het heiligdom van Vesta een gedachtenis zijner groote veree ring te hebben achtergelaten. Leodorich vond weinig behagen in de gods dienstige neigingen zijner vrouw. Reeds lang bood het heidendom hem geen troost meer. Zijn helder verstand had hem een Blik doen werpen in de bedriegerijen der priesters, en het was hem dan ook eens gelukt het openlijk te ontmaskeren. Hij voor zieh helde meer over tot de geheimen der Druïden, omdat deze, volgens zijne meening- nader bij de IKGEZMfftfiM. Voor den inhoud dezer Rnbriek elelt Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 16 Juni 1914. Mijnheer de Redacteur. cileen een plaatsruimte in uiv* veelgele zen blad; hij voorbaat mijnen dank. Een eigenaardigen indruk krijgt men, als men de Jaaiste „Volksstem" gelezen heeft.- Ik kan niet begrijpen waar de roode heerftn de leugens vandaan haler.. Er staat n.h. dat de heer de Lobel schitterde door afwezigheid op de vergadering van den trommelslsagar Duys. Ik geloof het tegendeel, want ander# zou de heer de Lobel dat roode Zaandam niet zoo goed hebben kunnen uitschilderen, als men ze in de couranten heeft kunnen lezen. Maar dat zijn leugens. Duys heeft waarheid gesproken? Ze schrijven zelfs dat de arbeiders dat niet kunnen onderzoeken, maar daarom heeft de heer de Lobel dat voor hen gedaan, omdas Duys hier de arbeiders maar wat heeft staan wijs te maken. Dat Zaandam door de vorige Raadsleden niet goed bestuurd is geworden, of nog beter, dat het thans misschien niet goed geregeerd wordt, kunnen de Haarlemmers niet helpen. Brengt daarom allen uw stem uit op den heer KLEIN. EEN OPMERKER. SCHIETOEFENINGEN. Teneinde bij de schietoefeningen tot verhoo ging van 's lands weerkracht over een voldoend aantal geweren te kunnen beschikken, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat van de regi menten grenadiers en jagers en infanterie elk 39 geweren, geschikt voor het schieten met marga-patronen, voor dat doel zuRen worden afgestaan uit den voorraad der korpsen. Deze afgestane geweren zullen door nieuwe geweren van de Hembrug worden vervangen, en aan de korpsen worden toegezonden. DE WAPENS DER GROOT-VERLOF GANGERS. De minister van Oorlog heeft ter kennis van de korpscommandanten gebracht, dat de wapens, die door de militie met groot verlof worden medegenomen, vooraf grondig behooren te wor den schoongemaakt, nagezien en ingevet. Voor het invetten der loopen moet de hulp der meesters-geweermakers c.q. worden inge roepen. De minister wenscht. dat hierop streng toe gezien wordt, INTERNATIONALE VLIEGWEDSTRIJDEN. Sinds eenige jaren worden in Asperen bij Weenen internationale vliegwedstrijden ge-* houden, die in de sportwereld een zeer goe den naam hebben en door de beste Franscho en Duitsche vliegeniers bezocht worden. Dit maal zullen zij een week duren van den 21 sten tot den 29sten Juni. Een som van 130,000 kronen is aan prijzen uitgeloofd, voor de over winnaars die het langst, het vlugst en het hoogist vliegen en voor nieuwe toestellen. Da commissie in het bewustzijn, dat zoolang niet gewed mag worden, de belangstelling van liet publiek meer en meer zal gaan afnemen, heeft twee nieuwe nummers op het program gezet, die misschien zullen interesseeren. Het eene is voor hem, die over een kleinen af stand zijn toestel het vlugst 10 meter hoog de lucht in krijgt en het tweede is een wed rennen in de lucht tusschen twee en drie vliegeniers. Ieder van hen heeft de hem voor geschreven luchtweg af te leggen waarbij' ieder om de, aan het eindpunt opgestelde hoogo paal heeft te vliegen zoodat het publiek in staat gesteld wordt, de hardvliegerij in alle bijzonderheden na te gaan en wegens den eindpaal weten kan wie overwinnaar is. Dezo wedstrijden worden dagelijks voortgezet tot dat er nog maar 4 over zijn tussschen wie de' beslissing valt. Er hebben zich ditmaal 31 concurrenten aangemeld waaronder een uit Engeland, 10 uit Frankrijk, een uit Rusland, 8 uit Duitschland, een uit Hongarije en 10 uit Oostenrijk. Daaronder zijn Prevost, die in* Reims de Gordon Bennet prijs behaalde voor het afleggen van 200 kilom. in het uur, Gilbert die de Pomeryprijs kreeg omdat hij in ö'/j uur zonder te landen van Parijs naar Dantsig vloog (1100 kilom.), Bielovucïts, die over den Simplon is gevlogen en in 2 minuten een hoogte wist te bereiken van 200 meters. On der de Duitschers is Hirth, die indertijd de eerste prijs behaald heeft voor het snelst vliegen van Berlijn naar Weenen, hier het meest bekend. waarheid kwamen dan de godenleer der Ro meinen. Hij stond met een vereeniging van priesters te Carnutum in verbinding, en leef de als zij, in de verwachting van groote ge beurtenissen. Het was in het jaar 46 van onze tijdreke ning, dat Leodorioh te Rome aankwam. Na verloop van weinige dagen had hij zich van zijne zending gekweten en de bevelen van den Cesar in ontvangst genomen. Hij was reeds met zijne toebereidselen voor den te rugkeer naar het vaderland begonnen, toen een vreemdeling bij hem werd aangediend. Er trad een man in eeu eenvoudig gewaad en met een innemend opgeruimd gelaat zijne kamer binnen. Wees gegroet, Leodorich, zoo sprak bij den Galliër toe. Wie zijt gij? vroeg deze verwonderd. Uw vriend. Hoe kunt gij mijn vriend zijn, daar ik' u nooit te voren zag? Wij allen zijn broers en vrienden., alle menschen moeten elkander beminnen als kin deren van den eenen Vader, die in den He mel Is. Deze taal herinnerde Leodorich aan hetgeenf bij Gennorix in betrekking tot de Christenen, bad hooren verhalen. Zijt gij een leerling van Christus? vroe» hij. Gij hebt het geraden. En wat begeert gij van mij? Zoo gij mij wilt volgen, zult gü niet din gen bekend worden, die voor uw vaderland Gallië van bet hoogste gewicht zijn. (Wordt vervolgd).; gu zyt. korpsen, dat op Zondag 28 Juni en Zondag 5 O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6