BINNENLAND. HIEOWS ÜIT BEKflMTREJt KORTE BER30HTEK FORMOSA ONDER DE JAPANNERS EN ONDER DE HOLLANDERS. VELSEN. naald uit een brief in Het Centrum over de overwinning der Rechtsche partijen te Rome. De overwinning der partijen der orde, con- stitutioneelen, katholieken en nationalisten tégen het seetarisch bloc van Nathan en consorten, is grooter geweest dan de eerste resultaten aangaven. De lijst van het tegenbloc kreeg 33.000 stemmen, het bloc 28.000. de lijst der afge scheidene socialisten 3600. Gekozen zijn dus 64 leden der meerder heid, 44 constitutioneelen en nationalisten en 20 katholieken. Van het bloc zijn 10 candi- daten gekozen. Weinig scheelde het, of Na than ware niet herkozen geweest. Hij be kwam slechts een zestig stemmen boven het vereischte getal. Zulk 'n overwinning wa= door geeno der partijen voorzien. FRANKRIJK. De regeering heeft een foorstel gedaan tot het uitgeven van een leening van 805 millioen. OOSTENRIJK. De keizer is gisteren voor het eerst na zijn ziekte, gezond en frisch, weer buiten verschenen. RUSLAND. De aanslag op den Czaar wordt tegengesproken. Er is heelemaal niets gebeurd.... We kennen datl GRIEKENLAND. Men twijfelt niet meer aan een oorlog met Turkije. Koning Constan- tijn heeft zijn reis naar Rumenië uitgesteld. De Turken koopen in Engeland kolen en transportschepen. ZWEDEN. De koningin lijdt aan staar op het linkeroog, dat geheel blind is. Een latere operatie kan volgens de doktoren het oog nog redden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn voor den tijd van 5 jaar benoemd tot lid van het hoofdcomité der Ver. „Het Ned. Roode Kruis", de adj. i. b. d. van H. M. de Koningin M. B. Rost. van Tonningen, gep. luit.-generaal van het Ned. O.-I. leger, en J. C. Verspijck Mijns- sen, oud-luit.-kolonel der inf., beiden te 'sGra- venhage. Bij K. B. is aan den met ing. van 1 Aug. eervol ontslagen deurwaarder dir. bel., J. Michielsen, Rotterdam, toegekend de zil veren eere-medaille, verb, aan de orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is goedgekeurd dat N. Dek ker, burgem. der gem. Obdam, benoemd is tot secr. dier gem. HET ORANJE KRUIS. In vervolg op het verslag in ons nummer van gisteren het volgende: Uit het overzicht der ontvangsten en uit gaven van den penningmeester, bleek, dat het batig saldo steeg van J 4000 tot 9500. De rekening sloot in ontvangsten en uit gaven met 14,205.32%. Het Prins Hendrik fonds wijst een batig saldo aan van 8563.3S. De commissie bevond de rekening in orde. Na enkele opmerkingen werd de begrooting goedgekeurd. Tot leden van den raad van bestuur werden gekozen het aftredende lid jhr. Van Bevervoor den en de hoeren dr. N. M. Josephns Jitta en jhr. m. E. A. O. de Casembroot. Na de vergadering werd een eerewedstrijd gehouden in „Eerste Hulp bij ongelukken." De geheele uitslag van de wedstrijden is als volgt Groepen: Vereenigingen „E. H. B. O." en Roode Kruis Comités. Eerste prijs, gouden me daille, geschonken door den Koninklijken Ne- derlandschen Bond van Reddingswezen en E. H. B. O. „Het Oranje Kruis," behaald door de Vereeniging E. H. B. O. te 's Hertogenbosch, afd. I, met 14 punten; 2e prijs zilveren me daille, geschonken door het „Koninkl. Ned. Roode Kruis-Comitë" te Breda, met 12 punten. Politiegroepenle pr. politiekorps te Breda, verguld zilveren medaille, geschonken door de Ned. Vereeniging „E. H. B. O." met 15 2/5 pun ten. Eereprijs, zilveren medaille, geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik, behaald door de 's-Hertogenbossche afdeeling I van E. H. B. O., met 14 10/12 punten. Het Breda's politiekorps behaalde 14 7/12 punten. Na de prijsuitreiking dankt dr. Van Moorsel Z. K. H. voor de betoonde booge belangstel ling. Des avonds werd een concert gegeven, door Z. K. H. bijgewoond. ONZE OFFICIEREN IN ALBANIË Er is in eenige Hollandsehe kranteü een neiging om onze offieieren uit Albanië te doen terugroepen. Men moet ze niet opofferen, leze we Met „De T ij d" zeggen wij echter, dat zulke taal ons land kwaad doet en niet moet worden gehoord: „Het woord „terug" schrappc men maar uit zijn dagwoordenboek. Wij behoeven niet terug, .wij moeten ook niet terug en kunnen zelf niet denken aan terug, zoolang vorst Wilhelm het door hem verkregen vorstendom blijft bezitten en de Europeesche gecommitteerden, die voor de stichting ervan aansj)rakelijk blijven, onze offieieren noodig hebben. „De tijd van philosopheeren is ev geweest, Er moet nu gehandeld worden, zelfs al blijkt het, dat er verraad in het spel is; en dan belmo ren in Nederland geen jeremiaden te worden aangeheven, als er een officier sneuvelt. „Dit is, heeft Minister Cort van der Linden gezegd, voor ons volk winst. Maar de winst zou voor een groot deel verloren gaan, als wp ons ontijdig terugtrokken. Op het gedenktee- ken, dat men thans voor Thomson wil oprich ten, kunnen dan wellicht nog meer namen worden gebeiteld, maar men giete van hier uit den Nederlanders geen lood in de schoenen 1" GRONDAANKOOP DOOjR LEIDEN. Men meldt uit Leiden aan het Hbld. Op voorstel van B. en W., is met algemeeue «temmen door den gemeenteraad besloten tot den aankoop van ongeveer 23% H.A. wei en bollenland, met bijbehoorende bouwmang- Woning aan de Noordzijde van den Rijngburger- weg, aan de Noord en Oostzijde begrensd door den Warmondsehenweg en den Maredijk tot een totaal bedrag van 116.000, d.i. bijna 0.50 per vierk. M. Zoodra de annexatieplan nen van den gemeenteraad verwezenlijkt zijn, en dit deel dus ook tot Leideu zal behooren, zal men het terrein als bouwgrond in exploita tie kunnen brengen of het kunnen reserveeren voor Academische gebouwen enz. Onlangs werd medegedeeld, hoe het Japan- sehe parlementslid Takekoshi Yosaburo in zijn blad „Yomiuri", onder den titel „Naar het Zuiden," o.a. een vergelijking maakte tusschen Japan en Nederland als koloniseerende mo gendheden. Deze vergelijking, waarbij aan dagzijde van Japan als voorbeeld werd genomen het koloni satiewerk op bet. eiland Formosa, viel na tuurlijk zeer ten gunste uit van Japan, en do schrijver kwam op grond daarvan tot de conclusie, dat de met zulke bekwaamheden om te heerschen toegeruste Japanners wel niet lang meer met hun tegenwoordige machtsfeer zul len tevreden zijn, waarbij dan in verband niet de te verwachten uitbreiding gewezen werd naar het Zuiden, dat is dus naar de eilanden van den Indisehen Archipol. Nederland werd bij die gelegenheid door den J apanschen schrij ver verweten, dat het slechts op voordeel uit is, en zich nu reeds 300 jaar lang niets aan de bevolking laat gelegen liggen. Sinsdien, in het laatst van het vorige jaar, kwam op Formosa een ernstige botsing voor tusschen de Formosa-Chineezen en do Japan- scbe politie-troepen. En nu is liet wel merk waardig, dat liet Japansclie, halfambtelijke blad ..Japan Times", in een hoofdartikel naar aanleiding der troebelen, toegaf, dat de exploi tatie van het. eiland ten voordeele van het. Ja- pansche grootkapitaal, zondir dat daarbij reke ning wordt gehouden met de belangen der be volking, dermate ontevredenheid moet hebben gewekt, dal een samenzwering onder de For mosa-Chineezen en het. hierboven vermelde bloedige treffen daarvan het gevolg zijn ge weest. Merkwaardig in dit verband is ook hetgeen wij uit een onlangs verschenen Engelsch bock „Formosa under the Dutch," dezer dagen ver meld vonden in het „Bataviaasch Nieuwsblad." De schrijver verhaalt daarin van een ontmoe ting, die hij had met. een ouden inboorling- van Sinkan, op de wetstkust van liet eiland Formosa. Deze man vertelde met ontroering, hoe nog in zijn jeugd, telkens wanneer het land door hongersnood of pest werd geteisterd, de dorpelingen tegen zonsondergang naar do puin- hoopen van oude gebouwen plachten te gaan om, zich op de borst slaande en met-het gelaat naar het. Westen gekeerd, „Onze goede, rood harige vrienden" ter liulp te roepen, hun smeekten terug te keeren eu redding te bren gen. Met „onze goedej roodharige vrienden" wer den door den ouden man bedoeld de Hollanders, die tijdens hun kortstondig verblijf op bot eiland van 1624 tot 1662 het vertrouwen der inboorlingen zoo geheel en al verwierven, dat de herinnering aan hun weldadig bestuur nog na twee eeuwen bij de bevolking voort leefde. Misdaad. Woensdagmorgen is, zoo meldt de Tel. door het personeel der Groenteveiling te Loosduinen uit de Haagvaart, het lijk opge haald van eeu dame tusschen dc 30 en 40 jaar. De japon was gescheurd en over het geheele voorhoofd liep een breede gapende wonde, die met een bijl kan zijn toegebracht. Om een dei- polsen zat het riempje van een damestaseli vastgedraaid, alsof zulk een voorwerp met ge weld is ontrukt. Die hand was ook vast, dicht- geklemd. De politie heeft één onderzoek inge steld. Het lijk is naar het gebouw der gemeen tebedrijven overgebracht. Nederlanders in Frankrijk gearresteerd. Do Tel. ypraeemt uit Parijs: Aan de „Mat.in wordt uit Autum getelefoneerd, dat daar het Holland sehe globetrottende echtpaar Van der Hoeven door 'een overijverigeu commissaris van politie is gearresteerd, en na een hechtenis van zes dagen door de corrcetioneele rechtbank veroor deeld tot 16 francs boete, wegens het reizen zonder anthropometriseh carnet, indéntiteits- kaart, door de Franseke wet van alle profos- sioneele voetreizigers gcëischt. Omtrent onze. zoo onnoodig streng behan delde landgenooten, verhaalt de „Matin"-cor- respondent nog het volgende:» De heer Van der Hoeven, die boekhouder is, en zijn vrouw, geboren Carolina Schoonbeek, onderwijzeres van beroep, hebben een voetreis om de wereld ondernomen, in vijf jaar te vol brengen. Tot nu toe hadden de reizigers in Frankrijk niet den minsten last gehad. De overheidsper sonen: aan wie zij op hun tocht hadden ver zocht hun identiteitspapieren af te stempelen, hadden dit overal gedaan zonder de minste tegenwerping Om oeii tasohje. Een jonge Duitschc dame, die por motor-tram van Venlo naar Steil reed, liet onderweg haar handtasehje uit de tram vallen. Zij sprong uit den wagen en bleef bewusteloos liggen. Zij werd naar huis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst overleed. Verdronken. De 9-jarige Isaac Slap, te Amsterdam, was gisteravond, omstreeks 7 uur. met zijn drie-jarig zusje aan 't spelen en waagde zich te dicht aan den waterkant Hij viel in de modderige gracht. Na onge veer 20 minuten dreggen werd liet ventje levenloos opgehaald. Daarna werd nog eenigen tijd naar het zusje gezocht, dat gelukkig niet te water bleek gevallen te zijn. Het was, toen het haar broertje in de diepte zag verdwijnen, verschrikt weg'geloopen. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergaderde gisteren avond onder voorzitterschap van den lieer F. F. F. Führop, burgemeester. Afwezig wa ren de heeren Verkooy en Verton. Op de notulen werdén eenige aanmerkin gen gemaakt o.m. door den heer Boxs, die meende dat woorden, gebezigd door den heer Vries betreffende bezoek' van een gemeente ambtenaar bij den heer Verkooy niet volle dig waren weergegeven. Over de juistheid der gebezigde woorden werd eenige discussie gevoerd, welke in de volgende notulen zal worden vermeld. Ook de heer burgemees ter maakte eenige opmerkingen over uitla tingen van den heer Verton, welke opmer kingen eveneens zullen worden genoteerd. Een incident. Hierop las devoorzitter een verklaring voor, waarin hij, naar aanleiding van de kwetsende woorden die door een raadslid in de vorige vergadering aan hét adres van andere raadsleden waren gezegd, deze nog maals in de gelegenheid meende te moeten stellen deze woorden, die bij kalm naden ken, wat al te kras zullen zijn gebleken, te herroepen. De burgemeester zegt dat schuld bekennen niet vernedert, maar ver heft. Eenige oogcnblikken stilte volgen op de voorlezing van deze speech. Dan de heer Boxs: Als het om mij te doen is, dan dank ik daar wel voor. (Zooals men zich herinneren zal insinueer de de lieer Boxs in de vorige vergadering dat de heer I-Iooy wetens en willens de paketten stembiljetten met muntstukken zou hebben gezegeld, om de stemming ongeldig te kunnen laten verklaren.) De Voorzitter: Het spijt me. Dc heer Hooy: Ik wil wel eenige oogcn blikken het woord. De Voorzitter: Zeker, mits het niet te lang zij. De heer Hooy zegt overwogen te hebben den heer Boxs in deze vergadering nogmaals om genoegdoening te vragen en zou dat ge daan hebben als de voorzitter het niet ge daan bad. Zou dc heer Boxs geweigerd heb ben, dan had de heer Hooy zich voorgesteld, met de raadsleden, die het met hem eens zijn de vergadering, als protest, te verlaten. Spr. zal blijven om de afwerking der agenda niet onmogelijk te maken. De lieer Boxs be- grijpe echter, zeide de heer Hooy, dat ik niet dooi' kan gaan hem tc behandelen als een collega na alles wat er gebeurd is. Ik heb geen middel meer tot mijn dienst om mij recht te doen wedervaren. Ik ben beleè- digd op een plaats, waar ik mij niet verdedi gen kan cn de heer Boxs weigert zijn woor den te herbalen op een andere plaats. Dat noem ik laf; die zoo doet is een lafaard. (De lieer Hooy windt zich op). Gebeurde zooiets in dc Italiaansche Kamer of in de Oosten- rij ksclie, dan zou men den beleediger met inktpotten bewerken... De Voorzitter: Mijnheer Hooy, kalm te. Ik heb gelegenheid gegeven aan clcn heer Boxs om zijne woorden te beroepen, Het spijt mij, dat hij het niet deed. De. heer Hooy ziet van het woord af! Hei incident wordt gesloten! Ingekomen stukken. Ingekomen waren twee missieven van do gemeente-ambtenaren te Schoten en van den Htiarl. Ambtenarenbond, waarin leedwezen wordt' betuigtl over de uitlating van een raadslid, betreffende bh zoek en door een amb tenaar der gemeente bij een raadslid. Beide adressen werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Verder waren verschillende verslagen in gekomen, welke voor de- leden ter inzage zijn neergelegd. De kwestie met de Kiezerslijst. B. en W. hadden hieromtrent aan den Raad een schrijven gericht, waarin o.m. werd ge zegd - In den morgen van den dag, waarop dc raadsvergadering van 23 April 1914 werd gehouden, heeft adressant Wezel in de ver gadering van B. en W. verklaard cn later schriftelijk bevestigd: dat de „loopende geruchten" bestaan in dc ontvangen modedceling van het hoofd dei- school 11. van Leeuwen, dat adressant de schuld van het z.g. niet ter inzage lig gen van de kiezerslijst zou moeten dragen; dat het hoofd dier school deze mededèe- li'ng heeft ontvangen van- den boekhande laar Klein; dat adressant geen bonadeeling in zijn zaken heeft ondervonden, integendeel mede werking heeft ontvangen voor levering van drukwerk ten behoeve van de gemeente; dat de uitdrukking in het adres ..beschul diging, die het karakter aanneemt van op zettelijke benadceling in zijn zaken niet moet worden opgevat, als zij letterlijk staat geschreven; dat de uitdrukking „bet is of zij willen tegenwerken" niet moet worden opgevat in de bewoordingen, waarin zij is vervat omdat hij geen tegenwerking heeft ondervonden, doch moet worden beschouwd als een mo- menteelc uiting van teleurstelling door niet direct te kunnen doorwerken, een ge volg' enkel cn alleen van de omstandigheid veroorzaakt door oogenblikkelijke drukte ter secretarie, waardoor een drukproef niet di rect kon worden gecorrigeerd. dat de uitdrukking „beschuldiging, die door de manier, waarop ze schijnt te zijn geuit den laster nabij komt, niet worden opgevat, gelijk ze werd geschreven, aangezien adres sant Van zijn cliënten steeds lof mocht onder vinden voor de wijze waarop hij voor tijd als anderszins zorg droeg en het hem onaan genaam aandeed op dc manier te worden beschuldigd als in deze onverkwikkelijke geschiedenis is gebeurd; dat deze uitdruk kingen niet slaan op den gemeente-secreta ris noch op' de personen, die het drukwerk gecorrigeerd hebben en de toelichting luj het adres geheel zakelijk, allerminst de be doeling had den gemeente-secretaris ol ie mand ter secretarie te treffen. Na deze verklaringen meenden wij te mo gen aannemen, dat de toelichting in een onbewaakt oogenblik werd geschreven en gaven adressant in overweging die terug te nemen, omdat we niet konden veronderstel len, dat een ernstig man na deze verklarin gen te hebben afgelegd, zijn uitdrukkingen als ernstig gemeend zou wenschen te zien opgevat, schrijven B en W.. Hij verklaarde echter het vermelde niet te kunnen terug nemen, omdat hij met raads leden over de inzending had gesproken en men uit zijn schrijven geen „venijn moest zuigen." De bewoordingen van het adres stemmen ons na de toelichting nog onaangenamer dan voorheen. Van een ernstig man kunnen wij die niet billijken. Ook het verband, hetwelk moet bestaan tusschen het zenden van het adres aan uw college en de door adressant genoemde be schuldigingen, is ons niet duidelijk gewor den. Wij wenschen hiér op niet verder in te gaan, evenmin als wij er iets voor gevoelen de oorsprong van de door adressant genoem de geruchten op te zoeken, welke zijn geble ken praatjes te zijn en die wij ook niet kun nen opsporen, omdat de zegsman de Klein weigerde zijn zegsman te noemen. _De kwestie waar het om gaat is: dat de kiezerslijst wel op tijd gereed was, doch dat de gedrukte exemplaren daarvan niet volle dig voor handen waren, toen er om gevraagd werd. De zakelijke inhoud van het adres bepaalt zich tot het volgende: de gedrukte exemplaren der kiezerslijst zijn met op tijd afgeleverd en daarvan wordt de schuld aan den drukker gegeven, doch' le. aan den drukker is geen datum opgege ven, waarop het werk moest zijn afgeleverd en 2e. de gebruikelijke regeling voor het verstrekken van drukwerk en liet corrigee- ren was onvoldoende. Wat betreft het eerste is inderdaad geen datum genoemd, waarop de lijst moest zijn afgeleverd. Dit kon echter voor den drukker geen aanleiding zijn om te veronderstellen, dat hij het werk mocht afleveren op 11 April. Immers dc eerste vellen copie werden verstrekt op 10 Maart 1914 op welken da tum de kiezerslijst gereed was. Gevraagd waarom de drukproef acht dagen op zich liet wachten, verklaarde de drukker, dat hij zich vrij moest maken van particulier drukwerk doch daarna het werk met spoed zou afmaken. Op de mogelijkheid gewezen, dat het werk niet tijdig gereed zou zijn, gat' hij als zijn meening te kennen, dat de kieswet wel zegt, dat de kiezerslijst ver krijgbaar is, doch niet inhoudt, dat de lijst binnen een bepaalden termijn na de aan vraag moet worden verstrekt. Sinds dien nog eenige keeren aangemaand tot spoed, waarbij hem aangeboden werd alle verlangde hulp te verleenen (hij zegt hierom te hebben gevraagd doch deze werd, aangeboden) verzocht hij om een andere indeeling der uren voor de correctie. In verband hiermede tevens het tweede zakelijke punt in het adres. Do gevolgde regeling bij liet corrigeeren is ingesteld op verzoek van den drukker en geheel gelijk aan die ten vorige jaren ge volgd. Ter secretarie werd aangedrongen op ver andering in deze regeling. Dit werd aanvan kelijk door den drukker niet mogelijk ge acht, omdat niet meer proeiwerk kon werden gezet dan tot dusver geschiedde en er daar om ook geen mogelijkheid was meer druk proef na te zien. Later is op verzoek van den drukker toch verandering in dc regeling gebracht. Vanwege de secretarie is geen regeling ingevoerd en is aan den drukker overgela ten te regelen hoe hij wilde om een spoedige aflevering te bevorderen. Wij handhaven ons voorstel van 21 April j-.l. en sieonen daardoor naar de .bedoeling' van adressant te handelen. Waar in uwe ver gadering eenige malen werd gesproken van rehabilitatie, merken wij u op dat adressant verzoekt nota te nemen van zijn toelichting; en het niet duidelijk is welk verband er be staat tusschen hot zenden van het adres aan uw College en de door adressant ge noemde beschuldigingen. Is in deze inderdaad van benadeeling van adressant sprake dan ligt het op zijn weg; zich tot de bladen te wenden die over deze zaak geschreven hebben of tot de personen die hun bron niet wenschen te noemen.' Er waren geen socialistische raadsleden om over deze kwestie het woord te voeren. Dc Voorzitter zeide dat B. en W. be treuren dat de kiezerslijst zoo laat is ge komen. Dc lieer Hooy meent dat er uit te loeren valt voor den secretaris dat deze geen drukwerk aflevert aan den drukker zonder een termijn voor aflevering te stellen. Hiermede is ook deze opgeblazen kwestie van dc baan. Voeren van een proces» B. cn W. stellen voor om op het exploit van dagvaarding-, uitgebracht ten verzoeke van mr. M. Slingenberg, als curator in het faillissement van den aannemer G. B. Meer man op 26 Juni a.s. de gemeente te doen vertegenwoordigen voor den Höogen Raad ten einde zich gaaf cn onvoorwaardelijk te refefeenen aan het oordeel van den Höogen Raad betreffende de gevorderde vernietiging van een arrest van het Gerechts hof te Amsterdam. I>it arrest betreft een procedure tusschen den curator van den aannemer van den bij bouw aan do openbare lagere school A en onderaannemers daar van. Goedgekeurd. Kleingoed. B. en W. stelden voor het reglement van het Burgert. Armbestuur in hunne handen te stellen om prae-advies. Ingekomen was een adres betreffende ver schillende wenschen van de stokers aan de gasfabriek. In handen van B. en W. om advies. Dc heer Ilooy verzoekt ook de gascommissie daar over te hooren, Het adres was van den Bond van Gom. Ambtenaren. B. en W. boden don Raad verder verschillende verslagen aan. Aaii den heer P. Reiger, werd eervol ont slag verleend als lid der commissie tot We ring van Schoolverzuim. B. en W. stelden voor het percentage van heffing te bepalen op 2, (vorig jaar 2,2). De heer Hooy: Dat is dus al minder. De leden applaudisseeren. De heer Boxs vraagt hoe het nu kan, dat het belastingpercentage minder is. De voorzitter leest hem de cijfers voor, door ons gisteren reeds gepubliceerd. De heer v. Steen, brengt hulde aan de samenstellers van de kohieren, de ambtena ren der gemeente, vooral waar een nieuw systeem is ingediend, een kaartenstelsel. Ei' is zeer laat In den avond gewerkt. SptY vraagt dezen ambtenaren een gratificatie te verleenen. De voorzatter antwoordt dat er reeds vergoeding is gegeven voor het avonctwem Toch brengt spr. hulde aan de ambtenaren, in dit geval vooral den deurwaarder. B. en iW. vragen naar aanleiding van klachten over de verzamelplaats van vuil, om f 200.crediet te verleenen om een onder zoek in te stellen naar de systemen van vuil- vernietiging. De heer Boxs wil maat' niet te veel kos ten maken met het, oog op do uitbreidings plannen van Haarlem. De voorzitter heeft daar niets van ge hoord en meent dat zoolang de grenswijziging niet is tot stand gekomen, dat de geineento moet zorgen voor de hygiëne. De heer Boxs is er tegen en wil stem ming. Hij stemt alleen tegen. Aan B. en W. wordt een crediet toeg-sfaan van f 60.voor vernummering der huizen in het landelijk deel der gemeente. (De be doeling is dat. de wijken A. B. O. en D. zul- len vervallen). B. en W. stellen voor iri het kapitaal dei- op te richten Gemeentelijke Crediet bank deel te nemen met 5 aandeden, elk groot, f 1000, waar op to storten 10 pCt, De heer v. Steen wilde het voors'ol aan houden om zijn licht nog eens op to steken. De heer Hooij ondersteunde dit verzoek. Aldus werd besloten. Dit besluit zal aan de commissie worden medegedeeld. B. en W. stelden voor gelden toe te staan voor 't geneeskundig onderzoek v. personen die in aanmerking komen voor benoeming in een gemeentelijke betrekking. De heer Dr. Ootmar heeft zich bereid verklaard het on derzoek te doen ad f 5 per onderzoek. De heer Hooij juichte liet voorstel toe. Het is noodig dat, de mensehen, die in dienst der gemeente komen, kerngezond zijn. Het werd zonder hoofdei, stemming aange nomen. Voorts werd goedgekeurd een wij ziging in het, uitbreidingsplan. Aan den heer P. Swart werd eervol ont slag verleend als onderwijzer van onderwijs in het Fransch. Als zoodanig werd benoemd de lieer J. P. v. d. Sande, tot 1 April 1915. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, in de vacature Klok, werd benoemd de heer F. G. J. Veenhuis met 6 stemmen; en twee stemmen op den heer Kersloot.. Tot leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden va.n den gemeenteraad werden benoemd do. Oreren A. Poth, plaats- verv. voorz. eerste stembureau; tot voorzit ter van liet tweede stembureau werd be noemd de heer Hooijtot leden in het eerste stembureau de heeren Verton en Wolff; tot leden van het tweede stembureau de heeren Verkooij en do Vries. Bij de benoeming van plaatsvervangende leden deed zich het zeldzame feit. voor dat de heer Boxs met 8 van de 8 stemmen (dus )ook zijn eigen stem) als zoodanig werd ge kozen. Voor leden van het college van drie zetters zullen worden aanbevolen aan God. Staten de hoeren: lo. Th. G. C. Hooy; 2. J. v. Steen; 1. A. A. A. verkooy; 2. De Vries; 1. P. Boxs; 2. E. De Graaff. B. en W. stellen voor om de onbewoon- baarverklaarde woning, gelegen wijk B„ no. 67 thans bewoonbaar te verklaren. De eige naar, heeft do noodige verbeteringen aange bracht. Goedgekeurd. Over do voorstellen betreffende het am- bulantisme stelde de heer Hooy voor, deze aan te houden, omdat de heer Verton afwe zig is, en deze het voorstel siou verdedigen. (De heer Verkooy was intusschen binnengeko men). Het voorstel werd aangehouden. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag vroeg de heer De Vries om aan de Paul Krugerkade een bord te plaat sen, waarop vermeld staat het verbod vuilnis daar in het water neer te werpen en de urinoirs op die plaatsen meer rein te houden, vooral Zondags. Kunnen zij Zaterdagsnachts na twaalf uur, niet gereinigd worden? De voorzitter zal er aandacht aan schenken. De heer Hooy vraagt of de nieuwe beer- zuigmachine voldoet en of zij ook gebruikt zal worden als sproeiwgaen. De voorzitter zegt dat de wagen vol doet. Om hem als sproeiwagen te gebruiken zal beproefd worden. De heer Verkooy klaagt over de vacci natie, die deze week heeft plaats gehad. De menschen werden gestuurd van Pretoriaplein, naar Colensostraat, en daar naar Soendaplein en jweder naar 't Pretoriaplein. Br. Schuylenburch, die de vaccinatie ver richtte, vond er niets in orde en stond natuur lijk met do handen in het haar. Spr. vraagt daarvoor in het vervolg op te passen. De voorzitter erkent de juistheid van de klachten. Het is den Burgemeester door het hoofd gegaan. Hierna werd de vergadering gesloten. HAARLEMMERLIEDE CJL Eervol ontsla g. Door de heer H. A. Vrijer, ambtenaar ter secretarie dezer ge meente, is met ingang van 1 Juli a.s. ate zoodanig eervol ontslag gevraagd. Schadepost. -— De heer V. had Don derdagmorgen, bij het achteruitrijden met paard" en wagen, het ongeluk om met dei wagen tegen een groote spiegelruit te stoo- ten, zoodat deze geheel verbrijzeld werd. BEVERWIJK. Een 1 e e 1 ij k ongeluk. Gisteren werd de wagen van den ruim 70-jarigen Pi- rovano aangereden door een andere met het treurig gevolg, dat P. onder den wagen te recht kwam en zwaar aan het hoofd en de armen gewond werd. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen. Gelukkig bleken do verwondingen niet levensgevaarlijk. Per hand wagen werd hij naar zijn woning aan den Munnikenweg vervoerd. Een bakkprsgilde. Gisterenavond werd als onderafdeeling van De Hanze een vakvereeniging van bakkers en kruideniers opgericht. Nadat de door het voorloopig Oo- mité ontworpen statuten waren vastgesteld, werd een definitief bestuur gekozen, bestaan de uit de heeren N. J. Out, G. J. Timmer en O. Gel-ritsen en dat als eerste werk een huishoudelijk reglement zal ontwerpen eu pro paganda zal maken. UITGEEST. Benoeming. De heer O. W. J. Honde- ling, kantoorbediende te Leerdam, is ala zoo danig naar het .postkantooi' alhier overge plaatst i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2