Romeinsche Kroniek. £=>Iïen, damoyei. ,,e»?svïrïï Overwinmngen van het Christendom. BUITENLAND BINNENLAND. FEU I LLETON. NIEUWE HflflRLEMSCNE COURANT TW1!°L.?LAD Rome, 15 Juni 1914. Gisteren hadden de verkiezingen voor den Gemeenteraad plaats en het laat zioli aan zien dat het Blok verslagen is, dank zij de samenwerking van Constitutioneelen en Ka tholieken. De eersten, in den aanvang af- keerig van eene fusie met de laatsten, be grepen nog intijds dat alleen daardoor eene overwinning op het Blok en de radicale anarchisten mogelijk zou zijn, terwijl de Ka tholieken alleen ook veel te zwak nog 'zwakker dan de Constitutioneelen alleen zou den geweest zijn. Het blijkt nu hoe provi dentieel de laatste werkstaking is geweest. Deze heeft de oogen geopend van velen, vooral van den winkelstand, die telkens door die stakingen terdege benadeeld wordt. Het zijn dan ook de goedgezinden met het leger of de politie, die den derden dag een einde aan de staking maakten door eene groot- sche manifestatie, een optocht van een 100.000 man, die voor het Ministerie van Binnenlandschc Zaken, voor het Quirinaal enz. enz., manifesteerden en wier strijd kreet was: Leve het leger! Leve hot huis van Savoie! Ook in Napels heeft de burge rij, door een optocht van 200.000 man, aan het oproerig gedoe van het anarchistisch gespuis een eind gemaakt. Het heeft an ders overal in Italië gespannen en nog is het niet rustig. In de Romagna vooral had dit een bepaald revolutionair karakter. In Ravenna en elders zijn kerken vernield en werden met hun houtwerk barrikaden ge bouwd. Daar de staat van beleg nergens af gekondigd is, hebben de troepen nergens tot vuurwapenen de toevlucht genomen, be halve voor het schieten in de lucht, terwijl zij zelve liet mikpunt waren voor steenen, keien, pannen en andere projectielen. Ge- (vonden zijn er veel, maar dooden zijn, in jme althans, niet gevallen. Gisterenmorgen werd wel weder met sta ing gedreigd; mijn koetsier waarschuwde til ij ten minste waarschijnlijk niet te kun nen inspannen, maar 't liep met een sisser af en alles is heden rustig. De gewapende macht heeft gisteren gewaakt dat bij geen der stembureaux de goedgezinden, de geestelijkheid vooral, zou lastig gevallen worden er was zeer veel cavallerie op ■de been en een truc van het gespuis om lijsten te vervalschen en namen van can- didaten op die der Katholiek-constitutionee len door anderen te vervangen, werd intijds ontdekt en ontzenuwd. In Milaan heeft het oproer ook aan de Constitutioneelen de zege verzekerd bij de provinciale verkiezingen. Omtrent het stads bestuur verkeert men nog in onzekerheid. Het gelieele- land heeft enorm veel econo mische schade opgeloopen: het vreemdelin genverkeer is zoo goed als opgehouden. Wie waagt zich, met uitzondering van hooge noodzakelijkheid, aan een reis, wanneer men least dat overal treinen niet doorgaan, aan gevallen worden, ruiten ingeworpen of sta tions in brand gestoken? Hier in Rome was het verkeer alleen mogelijk voor privé-auto's en privé-cou- pé's. Noch de chauffeurs der garages, noch de koetsiers der maandrijtuigen waagden int te gaan. Kardinaal van Rossum, die in een volkskwartier woont, werd toen Z. E. •Van eene zitting van liet H. Officie terug kwam Woensdag, uitgefloten, zoodat Z. E. het onraadzaam achtte Donderdagmorgen in he kerk van „Corpus Domini" waar de jaar- l'jksche Novene van eerherstel begon, te gaan celebreeren voor de algemeene commu nie. 's Avonds toen dit besluit aan 'de Zus ters werd meegedeeld, was nog onbekend dat te middernacht de staking geëindigd zou verklaard worden. Het was een verademing dat men op den H. Sacramentsdag rustig ter kerke kon gaan en uiterlijk althans in de gemoederen zal dit wel niet zoo ge weest zijn alles weer pais en vree was. Zooeven lees ik in de Osservatore Roma no het bericht dat Nathan te New-York zich ingescheept heeft en weer huiswaarts keert. Het ware te wenschcn dat dit be richt op waarheid berust. De Parijsche edi tie van den New-York Herald bevatte dezer dagen het volgend telegram: „Een groote beweging, die op een werke lijk boycotten van de zijde van de geeste- hjkheid en der Katholieken in 't algemeen her Panama Tentoonstelling neerkomt, irengt groote ontsteltenis teweeg bij het estuur dier Tentoonstelling, die dus voor bedreiging van enorme verliezen staat, veroorzaakt door het feit dat de Katholie ken weigeren in San Francisco hunne con gressen te liouclen. De reden van dit boycotten is de benoe ming van Er nest Nathan ex-sindacus van Rome', als commissaris-generaal van Italië naar de Tentoonstelling. Het boycotten heeft een concreten vorm aangenomen toen de „Bond der Leeken voor Sociale Studies" een dagorde heeft gestuurd zijne leden uitnoo- digend op 'geenerlei wijze aan de Tentoon stelling deel te nemen. Genoemde Bond is een der sterkste Katholieke leekenorganisa- tios en heeft 'Kard. Farley Aartsbisschop van New-York als Eere-President. De dag orde zegt o.a. dat, Nathan een verklaarde vijand van do kerk is en als zoodanig een ongewenscht persoon voor de 16 millioen Katholieken der Ver. Staten." Mooi zoo! Dit is een beau geste der Amerikaansche Katholieken, en indien nu het vertrek van Nathan werkelijkheid blijkt te zijn, zoo geven zij daardoor een navolgens waardige les aan de Katholieken van overal, zoo dikwijls huiverig om voor hun opinie uit gn voor hunne rechten op te komen en steeds geneigd zich de kaas van het brood te laten eten. In Amerika bloeit voor (lo Kerk eene schoone toekomst. Meer dan ooit is het noodig dat de Katholieken toonen haar op de handen te dragen. De andere leggen het toch onomwonden toe op het verdelgen dor Kerk (wat hun natuurlijk niet gelukken zal) non praevalebunt en het ontkerstenen der maatschappij. Een der ba nieren, die dezer dagen rondgedragen werd had tot opschrift: De v ij anden van Godl Men wist het trouwens toch wel, dat vijand schap tot God de drijfveer al hunner handelin gen is, maar dit zoo onomwonden uitgesprot- ken te zien, en nog wel in Rome, menschen schepselen Gods zich te zien scharen om de banier van don aartsvijand Gods, doet toch pijn De Katholieke Vrouwenbond is Zondagmor gen door den Paus in gehoor ontvangen, en de presidente legde in haar toespraak vooral na druk op dat het aan den bond gelukt is Catechismus onderricht te kunnen geven op do gemeente-scholen. Hiervoor werden zij door den Paus uit den grond Zijns harten gepre zen en gezegend. Het is wel ongeveer het beste dat zij kunnen doen, onder het vele nuttige dat zij tot stand zien te brengen. Hot is te begrijpen, dat dit jaar, met de staking ter nauwer nood geëindigd terwijl men de vorige dagen had geleefd onder de drei ging van het afkondigen van den staat van beleg, niemand er aan gedacht heeft op H. Sacramentsdag eene processie buiten de kerk muren te organiseeren, hoe buitenaf eene pa- ïochie ook gelegen moge zijn. Des to aan genamer doet dus het bericht van dat uit Munchen tot ons komt. Wat hier den Heer aan hulde noodgedrongen onthouden werd, kon daar tot uitdrukking' komen. Het zette aan liet feest niet weinig luister bij dat voor het eerst, een Beiersch kardinaal het Aller heiligste in de plechtige processie dragen kon, die reeds sinds honderden jaren op dien dag dei straten van de hoofdstad doortrekt. Volgens| oud gebruik neemt de vorst met al de prin sen van den bloede, heb geheele Hof en de militaire autoriteiten aan de processie deel, terwijl de troepen in groot-tenue met vlie gende vaandels langs de straten geschaard staan. De huizen zijn rijk versierd met bloe men, festoenen van groen en veelkleurige draperiën, terwijl er vier mooi geornamen teerde altaren worden opgericht waar het Evangelie gezongen wordt. Aan het baldakijn waaronder h'et Allerheiligste gedragen wordt, gaat een langen stoet vooraf, gevormd door de leerlingen der scholen, der gymnasia, le den van arbeiders- en werkliodcn-vereenigin- gen met hunne karakteristieke middeneeuw- sche banieren, leden van alle Katholieke Ge nootschappen en clubs, de wereld- en kloos ter geestelijken. Het baldakijn wordt geës corteerd door den generaal-commandant van het garnizoen te paard en zes koninklijke kamerheeren houden de koorden vast. Vlak achter het H. Sacrament volgt de koning te voet en draagt, evenals de prinsen, een bran dende kaars in de hand. Het gevolg van den koning bestaat uit de generaals van het gar nizoen, officieren en beambten van den hoog- sten tot den laagsten rang. De militaire mu ziek speelt gewijde liederen en feestelijke marsehmelodiën en zoo begeeft men zich naar do schilderachtige Ma.riënplatz, waar het Evangelie gezongen wordt Daarna wordt, on der het gebulder van het kanon en het luiden van alle klokken, aan de onafzienbare, devoot knielende menigte de zegen met het Aller- Hen verhaal uit de allereerste tijden der Christenheid. 5-) Minicius liep intussehen onrustig in het Paleis heen en weer, onzeker als hij was van eu goeden uilslag van zijn waagstuk. Hij "j^ld0 lievig, toen lui den Centurio en de «toin kü ter zijner beschikking ge- zrma met verwilderde gelaatstrekken en Excelsa, de zaal zag binnentreden. ,.ai' KÜ?.... waar is de priesteres? VIOeS' hij haastig. Zij is dood! toïr riep de proconsul schier buï- ZlGh zalven van woede. Gii hebt haar vev- htoordf Gij hebt het gewaagd tegen zijn be- Ik he.b haar geen leed gedaan, stamelde da, ,au&8tigde Centurio. Zij heeft zich zelve Minuci^k®11 sloot toegebracht, beide l-ln^LZou'r °P zÜn z©tel neder en bracht C Li™ aau het brandende hoofd. Dat Wacht. Thans S hö Biet *>er in de stad <StenhlJ wf kebjk een op- verzuimen om hem deL^ C,at ™f" "'f twijfel. Het binnentreden van een andere schaav, stoorde hem in het beramen van plannen, welke hij het doelmatigst achtte. Het waren de soldaten aan wie hij Diadumena had tos- vertrouwd. Zij verlangden van hem de toe gezegde belooning voor de inhechtenisneming dezer vrouw, en hun ontslag van de verdere bewaking. Zij wilden geen gevangenbewa- kers genoemd worden. Had da vrouw zich aau een misdrijf schuldig gemaakt, dan verdiende zij naar den kerker te worden gezonden, zoo niet, dan diende zij in vrijheid te worden ge steld. In alle geval waren zij geen cipiers. Het is waarschijnlijk, dat deze soldaten reeds van het gebeurde met de priesters on derricht en daarover verontwaardigd waren, daar zij zich anders wel gewacht zouden heb- ben om den gebat en proconsul zoo driest aait te spreken. Minucins zou ook ongetwijfeld la zijne gramschap dë weerspannige soldaten streng gestraft hebben, doch de verschijning van een man, die zooeven voor het paleis van zijn paard as gestegen, bracht eensklaps een groote verandering te weeg. Leodorich! riep Diadumena, die zic'li te midden der soldaten bevond. Leodorich! herhaalde de ontstelde Minu cius nauwelijks hoorbaar. Leodorich! klonk het uit aller mond. Diadumena lag op hetzelfde oogenblik in de armen van haren gemaal en dacht niet mee* aan den angst dien zij had doorgestaan. Leo dorich ontwrong zioh aan de vreugde des wc,- derzieus en wierp ernstige blikken rondom zich. Hij had een voorgevoel van lietgeeu had plaats gegerepen, ging met vasten trted naar den proconsul en riep met een slem die van urn median si dderde; heiligste gegeven. Daarna begeeft zich de ptrocessie in de Kathedraal, geheel met groe ne planten en boomen versierd, en ten slotte wordt uit volle borst het Te Deum gezon gen. Te verwonderen is het niet dat do ko ning bij het verlaten der Metropolitaan-kerk, onder de itioonen van het volkslied, geest driftig door het op den Mariënplatz opge taste volk Wordt toegejuicht. Gelukkig landt waar zulke manifestaties mogelijk zijn! Uit Frankrijk komt een bericht van geheel anderen aard. In Montauban werd de Bisschop door de gendarmen verhinderd de kerk te verlaten voor de processie. En in een plaatsje, niet ver van Brest, zijn door driehonderd gen darmen, begeleid door politieagenten en sme den, drie, zegge drie overgebleven nonnen uit een kloostertje gehaald en op straat gezet. Dertig deuren zijn opengehakt, vóór men ze vond. De burgemeester heeft ze op zijn kas teel gastvrijheid aangeboden Het weder blijft ongunstig. Men herkent Rome in Juni niet; de heldere blauwe hemel, kenmerkend voor deze maand, laat zich mis schien een enkele maal 'e morgens even zien, maar dan komen de wolken weer opzetten. Bijna geen dag is zonder regen, zij het ook niet altijd veel, en de temperatuur blijft laag. Men 'heeft ons in Holland dus weinig te be nijden, hoewel het hier toch altijd wel iets heter zal zijn dan bij u. Het nieuwe gemeentebestuur komt juist te laat om een daad van schandelijk vandalisme te verhinderen. Reeds een paar maal sprak ik over de Solariapoort. Nadat men eerst hare doorgangen voor voetgangers gebroken had en de antieke grafmonumenten ver plaatst, komt men tot het besluit, dat daar mede toch niet voldoende ruimte voor het vermeerderd verkeer verkregen wordt, en nu wordt de poort, op het midden der 17de eenw door Vespagiani gebouwd en een werke lijk mooi bouwwerk eenvoudigweg afgebro ken, enkel en alleen om den grootmeester van het Groot-Oosten in het bezit te laten van het stuk gemeentegrond, dat hij niet ruimen wil. Indien dit mij, vreemdelinge, reeds ter harte gaat, hoe moet dan een echte Romein zich daaronder gevoelen! Maar geen protes ten liehben geholpen, en nu is het te laat. 16 Juni. Het pleit is beslecht Het Blok is overwonnen, de partij van de vrede en van de eerlijkheid komt op het kussen. God goye dat nu een eind zal komen aan tal van mis standen. Maar er is een ware augiasstal te reinigen. In den Provincialen Raad zijn tien consti tutioneelen tegen vijf demagogen gekozen. De definitieve cijfers voor den gemeenteraad zijn nog niet hekend, maar de overwinning- is toch zeker. In Milaan twijfelt men aan het goede resultaat. In Genua, Turijn en Ber gamo daarentegen is het Blok verslagen. Wat vooral het vuur deed uitbreken in de Romagna is, dat door opruiers werd uitge strooid dat in Rome de republiek was gepro clameerd! Nog- is het niet rustig. Iu Parma is de kerk van liet H. Kruis verwoest en geplunderd; in Bologna opnieuw spoorweg staking geproclameerd. Er is groote kans dat in Rome Prins Pros- pero Colonna weder burgemeester wordt. Deze zag zich, zeven jaar geleden, genood zaakt zijn ontslag te nemen, daar hij met een radicale meerderheid in deu gemeenteraad met regreeren kon. Uier worden n do T)iir- gemeester niet door de Kroon aangesteld doch komen uit den boezem van het gemeente bestuur voort. Colonna heeft nu het grootst aantal stem men op zich vereenigd. Wèl heeft hij zich geen vriend der Kerk getoond, door het eerst een demonstratie bij de bres van Porte Pia te houden, doch hij heeft verder goede princi pes, is Romein van oud geslacht en een gent leman. Voor de katholieken beteekent de uitslag der verkiezingen opheffing van het gevaar dat steeds onderwijs en godsdienstoefening dreigde. Dal is wel niet veel, maar toch iets gewonnen. Heiligschennis zal niet meer als prijzenswaardige daad worden beschouwd. Eigenlijk heeft het geen zin mij hier over 'nteinationale politiek uit te laten, maar nu kolonel Thomson gevallen is als offeT van het drijven der mogendheden om, uit naijver, met kunst- en vliegwerk een Albaneeschen staat te scheppen van een volk dat éénheid noch kent noch wenscht, kan ik niet nalaten uit te spreken ,hoe onzinnig dit geheele drij ven geweest ts. terwijl een land als Polen, dat wél oen homogene bevolking heeft, door diezelfde mogendheden in drieën gescheurd en geknecht is. Gerechtigheid en rechtvaar digheid is hier hen eden niet te vinden! „Dat is een waarheid als een koe", zal men zeggen. Dit zij zoo! Maar ;tschaadt niet. dit hier nogmaals te herhalen. B. T. P. WASZKLEWICZ VAN SCHILFGAARDE. Tegen de kloosterorden. Een decreet van het ministerie van binnen- landsche zaken, dat nog de onderteekening Malvy draagt, gelast de sluiting van 29 katho lieke scholen in Algiers, wijl ze door kloosterlin gen bestuurd worden. In de provincie Algiers heeft men voortdu rend gbrek aan leerkrachten voor de staatsscho len maar dat deert niet. EEN HELDENDAAD!?) DER LINKER ZIJDE. De linkerzijde heeft eens getoond, dat zij de maebt heeft. De sterkste is. En dat ze volkomen in staat is een kleri kaal liefhebberijtje den nek om te draaien. Och, die heldhaftige jongens. De kerkbesturen in Zuid-Limburg, katho lieke eu protestantsche kregen sinds 1909 met z'n allen 38 honderd gulden subsidie, omdat daar in die streken een staatsmünbedrijf ont staan was, dat plots het land vol nieuwe ar beiders geworpen had, waardoor de kerken te klein waren geworden. De kerkbesturen wisten met al die men schen geen raad. En de Mijnraad voelde, dat hij geen arbei ders genoeg zou krijgen, als deze geen plaats konden vinden in de kerken. Dus is hij naar Minister Talma gegaan en heeft om een beetje subsidie gevraagd. Let wel: toen was die Mijnraad in meerder heid vrijzinnig, zegt het D. v. N.-Br. Maar hij deed, zooals de heeren Ruys en Nolens uiteenzetten, wat ieder verlicht groot- werkgever tegenwoordig doet: hij zorgde dat de bestaansvoorwaarden der arbeiders gun stig waren. Onder (leze belmoren toch ook de verzorging der godsdienstige belangen? De Kamer heeft deze post, die op de begroo- ting voorkwam, als „algemeene onkosten mijnbedrijf' steeds zonder discussie aangeno men, maar de heer Treub heeft ervoor ge zorgd, dat de kans kwam op verwerping. Psst, heeft hij tot de linkerzijde geroepen. Ziet gij dien post: algemeene onkosten? Dat is een subsidie aan de kerkgenoot schappen. En heel de linkerzijde aan 'tdansen. Dat was 'n ontdekking! Een subsidie aan kerkbe sturen!!! En ze hadden meer stemmen dan rechts! Dat werd een pracht van 'n kracht proef! Duys sprong als 'n kikker iu 't rond. Van de jool, van de joo-o-ool. Na zijn „psst" tot de linkerzijde, keerde Minister Treub zich met een heel ernstig ge zicht tot de Kamer en verzocht hij de post maar aan te nemen. Nu ja, 'hij zou zoo'n post niet op de Begroeting hebben gebracht, maar het ding stond er nu eenmaal op en de kerk besturen in Zuid-Limburg hadden op het sub sidie gerekend. De linkerzijde wist na 's Ministers psst wat zij van zoo'n slappe verdediging te denken had en de Rechterzijde voelde dade lijk waarheen liet ging. Jlir. Ruys en Dr. No- lens verdedigden den post, Duys ketterde fel tegen de clericalen en daarna werd de post met 38 tegen 31 stemmen verworpen. Helden hé? Och, die mannen van het „breede inzicht" zijn zoo hekrompen als het gaat om belangen, die een streep huiten hun eigen straatje lig gen. Intussehen kregen ze Woensdagmiddag nog hun trekken thuis. Er was toen aan de orde een subsidie van 500 voor „de Nationale Vereeniging voor Vrouwen arbeid". Kijk, zei de heer Beuraer van Kampen, die den eigenaardigen indruk van zijn eerste op treden (over het woord „saluut") allengs weg neemt, kijk, zei de lieer Beunier, tegen dit subsidie zouden de vrijzinnigen precies het zelfde kunnen aanvoeren, als tegen het sub sidie aan de kerkbesturen. De liberalen keken sip. De socialisten echter 'hadden met de „da- en toen Beumer zijn rede eindigde met mes" van „Vrouwenarbeid" niks aan de pet, maar ik zal geen stemming vragen, riep Duys overmoedig: vraag stemming, wij stem men ook tegen. Dan vraag ik stemming, riep de heer Rut gers. En de post viel met de stemmen van Rech terzijde en socialisten. Boontje whs gekomen om zijn loontje. Een hondenbeet. Vrijdagnacht trachtte de 32-jarige werkster Petronella Willemen, wonende Klaversteeg 5 te Rotterdam, haar hond, die met een anderen hond aan het vech ten was geraakt, tot zich te trekken, waar door de vreemde houd haar eenige beeten iu de linkerhand toebracht. Maandagmiddag was bloedvergiftiging ont staan en moest de vrouw worden opgenomen in het ziekenhuis. Kleine oorzakenVoor eenige dagen had de 32-jarige kellner J. W. F. de Roode, wonende te 's Gravenhage, het ongeluk zich met een vermoedelijk vuil mes. de rechter- had te verwonden. Hierop niet lettende, was hij zijn arbeid blijven verrichten, tot Woens dagnacht eene vergiftiging was ontstaan, en zijn opname in het ziekenhuis noodza kelijk werd geacht. De jongeling W. de Jager te Stellen dam bekwam een onbeduidend, wondje aan een hand, door een wrat open te stooten. Na eenigen tijd zwol het lichaamsdeel dermate op, dat geneeskundige hulp noodzakelijk ge acht werd. De geneesheer constateerde bloed vergiftiging. Ziekcljjk. Dezer dagen kwam in het Haag- scho „Vaderland" - een groote annonce voor, waarin een inwoonster van de residentie aan de betrokken dierenvrienden dank bracht voor dt geboden hulp bij de „redding" van een tweetal... ezels. De dankbetuiging gold „mede namens" de beide viervoeters, terwijl ten bewijze daarvan het portret der langooren naast den tekst stond afgedrukt. In hetzelfde orgaan troffen we nu weer een ingezondea stuk aan, waarin een klaaglied wordt aangeheven over het feit, dat men een paar bloeiende kastanjeboomen heeft omge hakt. En de inzender vraagt, of men niet reeds lang wist, dat ter plaatse zou worden gebouwd, zoodat men de boomen had kunnen wegruimen voordat de nieuwe lente zo in bladertooi stak. Een konterfeitsel van den beklagenswaar dige kaarsendragers blijft den lezer hier geluk kig gespaard. Met dat al lijken beide uitingen van (Jen zie- kelijken geest, welke in sommige kringen heerscht, ons teekenend genoeg, om er toeloops de aandacht op te vestigen. Het zijn wel krasse staaltjes van de moderne overgevoeligheid merkt, de Msb. terecht op. Urnen gevonden. Op de onder Barneveld gelegen hofstede Sehaffelaar. waar thans de bekende opvoedingsgestievhten zijn verrezen, zijn bij bet. omspitten van den grond twee ur nen, gevuld met asch, gevonden. De urnen, die bij het uitgraven gebroken zijn, waren bedekt met keien. Verder zijn daar bij de plek, waar vermoedelijk het landhuis van Jan van Sehaf felaar gestaan heeft, een paar muntstukken in den grond gevonden, waarvan het eene het -jaartal 1588 draagt. Een pseudo-sergeant. Twee korporaals van het Groninger garnizoen kwamen te Assen in do Infanterie-kazerne. Een milicien-soldaat, die ze zag naderen, wilde een grap uithalen, vertelt het Ctr. Hij schoot vlug een sergeants-tuniek aan en ont ving de korporaaltjes. 't Nieuwbakken sergcan- tje commandeerde, alsof hij 't. dagelijks deed. Ilij deed ze in den houding staan, salueeren en omdat ze '1 niet miiitairiseh genoeg deden, nog eens overdoen. De korporaals begrepen er niet veel van en dachten elk het hunne van den veeleisehenden vreemden sergeant, totdat de toeziende mili ciens het spelletje ineens bedierven, door in luid lachen uit te barsten. Toen kregen de kor poraals in de gaten, dat zij er tusschen gi •"!- men waren, maar de sergeantsstrepen en de krijgstuclitelijk voorgeschreven absolute gehoor zaamheid. door ieder minder aan den meerdere verschuldigd, had lien beet. genomen. Tegen den Köpeniclcer-milicien werd rapt^rt opgemaakt en het grapje kostte hem 16 dagen politiekamer. Groenteventei's en kweekers. Men meldt ons uit Harlingen: De staking der gioentensli.ilers is geëin- Gij zult het verantwoorden, ellendigo. Gij liebt het durven wagen een vrije, edele Gallische vrouw gedurende de afwezigheid van haren echtgenoot ie beschimpen? Minucius stampvoette van woede over deze beleed! ging. Wie geeft u het recht om de handelingen van een romeinsclien consul te beoordeel en? riep hij, en zich daarop tot de soldaten wen dende, liet lui erop volgen: Neemt dezen man m hechtenis! Minucius heeft geen recht meer hier he velen te geven, riep de Galliër den soldaten toe. Ziet hier, Minucius...Claudius César heeft uw ontslag onderteekend, gij zijf geen proconsul meer. Dit zeggende» ontvouwde de Galliër het keizerlijke bevelschrift, waarbij Minucius van zijn post ontheven en tot verantwoordig naar Rome geroepen werd. Wien heeft dp keizer tot mijn opvolger bestemd? vroeg Minucius op vrij wat minder Imogen toon. Mij, antwoordde Leodorich. Het bleek nu dat de proconsul toch nog vrees kon koesteren, want bij viel als door den bliksem getroffen in zijn zetel. Met een enkelen slag was niet slechts zijn aanzien en macht vernietigd, maar had hij ook de wraak te duchten, niet slechts van zijn opvolger te gen wiens gemalin hij zich schandelijk bad vergrepen, maar ook van liet volk, dat, naar hij voorzag, zijne woede over den dood der ge vierde priesteres niet zou beteugelen. Er was nog meer wat hem iu dit oogenblik door Ihet hoofd woelde. Zijn vermogen en ook zijn le ven stond op het spel bij de ongenade van een man als keizer Claudius, wien» beter bewust- jzijn nu en dan uit den zwijmelroes der harts tochten ontwaakte, om de vertreden rechten zijns volks te wreken. Ben ik in deze stad nog vrij? vroeg hij na eenige oogenblikken. Gij zult tot aan uw vertrek onder toe zicht gesteld worden. En wanneer ik Senones mocht willen verlaten, om onmiddellijk naar Rome te ver: trekken? Dan zat ik u door mijne wacht tot aan de grenzen der provincie doen brengen. Minucius was zoo zeer gehaat, dat de solda ten met vreugde gehoorzaamden, toen Leodo rich het hevel gaf dat Minucius onder geen voorwendsel zijne woning mooht verlaten. Reeds den volgenden rlag begaf de cx-prs- feet zich op weg naar Italië. Diadumena, op zulk een onverwachte wijze aan het gevaar, waaraan zij blootgesteld was, onttrokken, maakte haar gemaal deelgenoot van hetgeen in de laatste dagen was voorge vallen. Toen zij hem hare vrees over het let van Excelsa te kennen, gaf, trad de nog aan wezige Centnrio nader en verhaalde haar het versehrikkeijke tooneel waarvan hii getuige geweest was. De indruk dien deze mededeeling te weeg bracht was onbeschrijfelijk. Diadumena wist haar echtgenoot te bewegen om haar onmid dellijk naar dep tempel te vergezellen. Wel licht, sprak zij, leeft mijne vriendin nog, en is het mij voorbehouden haar te redden. Leodorich voldeed aan het verzoek zijne gemalin en begaf zich met onderscheidene officieren naar den tempel. Daar heers elite de grootste ontsteltenis en opgewondenheid. I)e priesters eu bewakers liepen verward door elkaar. Middelerwijl sommigen toebe reidselen maakten om de vlucht te* nemen, stonden anderen onderling to beraadslagen. Het ontslag van den prefect Minucius was reeds bekend geworden, en diegenen onder de priesters, die bcm meer gediend hadden dan zij met hun geweten en plicht overeen kouden brengen, hadden alle reden om te vree zen dat zij door zijne vervolgers, wegens liet gebeurde niet de priesteres, gestreng gestra lt zouden worden. Waar is Excelsa? vroeg Leodorich. Niemand antwoordde. Op zijne herhaalde vraag wees een der die- naren naar bet gewoon verblijf der priester res. Doch tot zijne groote verbazing vond Leo dorich wel sporen van bloed op den marmy. ren vloer, maar van Excelsa was niets meer te ontdekken. Nu niet anders kunnende ver moeden dan dat men baar levend of dood naar de woning haars broeders had vervoerd, spoedde hij zich met zijne gemalin naar het1 huis t an Vietorinus. Deze kwam hun met den glans der vreugde op het gelaat tegemoet, Hij meende dat Leo dorich hem zijn gelukkige terugkomst uit Ro- me kwam mededeelen. Spoedig zag hij echte# aan den angst welke Diadumena liet bliikeiqi' dat er eenjg ongeluk had plaats gegrepen. 1 Wat is er gebeurd, mijne vrienden? vroeg hij. Waar is Excelsa? sprak Leodorich, da vraag met een vraag beantwoordende. Hoe kunt gij haar hier zoeken? öfschooiJ haar broeder bier woont, heeft zij nog noolf dezen grond betreden. Waar is Gennorix. .Vietorinus liet hem roepen. De nieuwe pr«<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5