Lener en V'oot. Reehtszafeeiii Letteren en Kunst. Van Overal. Sport en wedstrijden. Landbouw en Visscherij. Kwartjes Advertenfiën Kerknieuws. ON D E R W IJ S. DE CATACOMBEN TE VALKENBURG. Van onze plaatsen wij er jaarlijks tiendui zenden. Een bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. iigd; de kweekers hebben toegegeven aan den risch, de groenten behoorlijk uit te stallen. vVoensdagmiddag was de veiling dan ook druk bezocht. Het kort geleden gestichte vei- lingsgebouw is nu vrijwel doelloos geworden, daar de producten er niet kunnen worden uit gestald, zoodat de veiling buiten het gebouw plaats vindt. Verdronken. Woensdagavond 8 uur ging de 24-jarige Jansje R. te Kockengen zich be kwamen in het fietsrijden; zij was vergezeld van een jonger broertje. Plotseling schijnt zij haar stuur te zijn kwijt geraakt en reed zij in de vrij breede doch ondiepe sloot, die langs den stillen weg loopt. Niemand was evenwel in do nabijheid om haar te redden. Toen men haar na een kwark er vond, kon de genees heer slechts den dood constateefen. EEN MILITAIRE OEFENING. Men meldt uit Den Haag- aan de „N. R. O." Van Vrijdag tot Maandag heeft er een mili taire oefening plaats gehad. De deelneming daaraan was geheel vrijwillig: van do onge veer .70 man sterke jagercompagnie, com- •mandant kapitein Wagner, gaven er zich 64 op. Vrijdagmiddag half drie werd er afgemar cheerd, 's avonds 8 uur werd Srssenheim be reikt, waar in schuren op stroo geslapen werd. Zaterdag ging het over. Haarlem naar Am sterdam; te Halfweg stelde de directie der suikerfabriek Holland een groot lokaal ter beschikking voor het middageten (uit den keu kenwagen), hetgeen door den troep zeer werd gewaardeerd. Om half zes 's namiddags werd de Marine werf te Amsterdam betreden, van waar om 3 uur met een afdeeling der Kon. Ned. Weer baarheid (luit. dr. Meijers) en het Amsterdam- sche vrijwilligerscorps een oefening aanving, uie een lading bij Edam bedoelde. Daartoe werd de troep irigescüeept in marincslcepen, die door den sleepboot, bij vrij onstuige zee, naar de plaats van bestemming werden ge voerd; deze werd om half één 's nachts be reikt. In do Fransche school te Edam werd op stroo overnacht; zoowel van 'de zijde der bur gerij als van het stedelijk bestuur werd buiten gewone welwillendheid ondervonden. Nadat aan de militairen van alle gezindten gelegenheid was gegeven hun godsdienst plichten te vervullen, had een landingsoefe- ning plaats, die vlot verliep en eindigde met een aanval op Edam; om half drie werd de terugreis over zee aangevangen, het centraal station te Amsterdam werd ongeveer half zeven bereikt, en de jagers aanvaardden hun terugmarsch. Door Amsterdam werd getramd, te fort Aalsmeer kwam de troep om kwart vóór twaalf 's nachts aan, waar de keuken wagen weer marktte. Na een verkwikkende nachtrust van 7 uur, weer op stroo. werd 's morgens om 9 uur afgemarcheerd en om 12 uur 's nachts defileerde de troep de Oran jekazerne in Den Haag binnen in volkomen gevechtwaardigen toestand zonder één ach terblijver. In 81 uur waren 130 K.M. afgelegd onder moeilijke omstandigheden. Dat de stemming er nog in zat, bewees de troep bij de voor laatste rust om half tien in 't Huis ten Deyl, en vóór het inrukken brachten de mannen een warme ovatie aan hun kapitein, dank wiens bekwame leiding zij in staat waren geweest deze kranige proeve van militaire geoefendheid af te leggen. PRlOEVEN PER VLIEGMACHINE. De luitenant-aviateur Van Heyst vloog Woensdag van Soesterberg naar de legerplaats bij Oldebroek en keerde vandaar te 6.30 in het vliegkamp te Soesterberg terug. De tocht, waarbij de aviateur vergezeld was door den luitenant-aviateur Roeper Bosch, had ten doel medewerking te verleenen bij geschutoefe- ningen. Al vliegende boven de batterijen, moest het doel bepaald en de uitwerking van de schoten worden opgenomen en direct van de vliegmachine uit aan de commandanten worden gemeld, Werd bij laatstgenoemd waar nemen de oude, beproefde methode door het uitwerpen van kaartjes gevolgd, de eerstge- melde verrichting geschiedde volgens een nieuw uitgevonden systeem. Hierbij werd na melijk een spiegel met electrische lantaarn gebezigd, waarmede afgesproken lichtseinen werden gegeven naar de bediening van de ka nonnen. Deze wijze van seinen zal bij verkre gen routine van practischen aard getuigen. Het resultaat van de werkzaamheden van den aviateur is hierbij ook weder van on misbaar nut voor het artillerie-vuur gebleken. zegt, dat het met belangstelling heeft kennis genomen van de wijzigingen, welke bij nota van wijzigingen door de regeering zijn aange bracht in het wetsontwerp tot wijziging der leerplichtwet; i dat het echter met leedwezen ziet, dat niet tegemoetgekomen is aan de volgende wen- schen: a. de leerverplichting worde met twee jaar verlengd en eindige nimmer voor het einde van den cursus; b. kinderen van hen, die een vaste woon plaats missen, zijn gedurende een bij de wet bepaald aantal jaren leerplichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald aantal schooltij den het onderwijs moeten bijwonen; c. leerlingen, die bij het lager onderwijs of bij het herhalingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd 'd. de artikelen 13, 14 en 15 vervallen; c. de postvrijdom worde uitgebreid tot de correspondentie van de hoofden van scholen met de oudere en verzorgers der leerlingen en die hoofden van scholen onderling; f. het herhalingsonderwijs worde verplicht gesteld gedurende het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk volgende op het eindigen van den leerplicht wat het gewone onderwijs betreft; g. aan de gemeentebesturen worde de ver plichting opgelegd, voedsel en kleeding te ver strekken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat. Het verzoekt daarom de Tweede Kamer, mede te werken tot een dusdanige wijziging der leerplichtwet, dat ook bovengenoemde wenschen in vervulling komen. zoek, dat de groote prov. tentoonstelling in(Hennion, prefect van politie, met eenige'in- 19116 daar ter stede zal worden gehouden. Ook genieurs in het gat af. Rioolwerkers hadden, heeftt gemeentebestuur zich tot het hoofdbe- onder leiding van een stadsingenieur het stuur der Hollandsche Maatschappij van Land- 1 groote riool afgesloten, dat zich voor de ka- bouw gewend met een schrijven, waarin werd zerne de la Pepinière bevindt. Te middev- verzocht het verzoek aan de „Koninklijke" j nacht bereikten spuitgasten het lijk van den krachtig te willen steunen en waarin het chauffeur dat zij in een zeil wikkelden en gemeentebestuur zich bereid verklaarde tot door het riool naar hoven brachten. Het werd de meest mogelijke medewerking. jan de kazerne neergelegd. Met houweelen In het hoofdbestuur der Hollandsche Maat- balde men daarna de auto los, die bedolven schappij van Landbouw is, naar 'de „Alkm. lag onder aarde en steenen. In het rijtuig Cl." verneemt, na breedvoerige bespreking vond men het lijk eener vrouw, een 48-jarige besloten, dat, indien door de Kon. Ned. Land- rentenierster, in de avenue Friedland woon- bouw-Vereeniging Noord-Holland wordt aan- achtig, gewezen onder nadere goedkeuring der a.s. j Om halftwee 's nachts vonden de brand- algemeene vergadering m 1916 de pro- j weermannen in een instorting bij de kerk gehouden door de Hollandsche Maatschappij'van Saint-Philippe-du-Roule twee vormlooze vinciale tentoonstelling te Alkmaar zal worden massa's vol aarde en slijk. Men vreesde dat met medewerking van de Koninklijke Neder- het twee lijken waren, maar het bleek er landsche Landbouw-Vereeniging. VAN ELDERS. ZIJN DARMEN VLEESCH? slechts één te zijn. De andere was een klomp aarde, waaruit een prop gehavende kleeding- stukken en een gebroken parapluie staken. Het lijk was van een man, wiens hoofd on der een steen half verpletterd was. een 43-ja- r:ge winkelbediende uit de rne l'Argonne. Zijn broeder was op het oogenlblik, dat het In hooger beroep heeft de rechtbank to geW6e6 had Arnhem de vraag behandeld, of darmen onder j 1?n' denvplM™ v 1 eesch mogen gerekend worden. m denzelfden tuü nog het De dannenhandelaar de W„ die door den I'S «en 60-jarige vrouw. Achtereenvol- kantonrechter te Arnhem was veroordeeld tot fa, "g ™]£ende ]«kc11 °Pf" f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis wegens i ZZ] een 65- arxge weduwe uit de rue Ma- het invoeren van darmen in de gemeente Arn- g wiei J herkend werd dooi haar hem. znmler dat de™ „.«n yL schoonzoon; een stalhouder uit de rue de Gre- nelle en een nog onbekend lijk, m het geheel De Brusse's :he correspondent van de Frank furter Zeitung bezocht onlangs de Romeinsche catacomben te Valkenburg en zegt er o.a. het volgende over: Wij meenden een soort kermismerkwaardig- heid te zullen zien en wilden ons aanvanke lijk de ernstige herinneringen niet laten be derven, die het bezoek aan de Catacomben van Rome bij ons had achtergelaten. Slechts aarzelend daalden wij de trappen af, doch werden aanstonds ten hoogste verrast. Met een zorg en getrouwheid zonder weerga, die al leen aan den vroomsten geloofsijver ontsprui ten kan, zijn hier steen voor steen in kilo meterlange rijen de grafgangen van het oud christelijke Rome nagebootst. Urenlang strekt zich dit verbijsterend wonderwerk der na bootsing uit. Met de grootst mogelijke fres co's, die de muurvlakken der Catacomben versieren, door kunstenaarshand gecopieerd en daarna in de Catacombenkapellen te Val kenburg gereproduceerd. En zoo was het ons werkelijk, alsof wij ronddwaalden in de geheimzinnige wereld van het onderaardsehe Rome. En om ten volle het gevoel van echtheid te ondervinden, ont braken eigenlijk alleen de druk babbelende Amerikaansche en de evenmin zwijgzame Trappistenbroeders, die daar den bezoekers tot gids dienen en zich met ijver toeleggen op hun kleinen handel in devote herinnerings- voorwerpen. hem, zonder dat deze gekeurd waren, be weerde, dat zulks niet behoefde to geschic- den, omdat darmen geen vleesch zijn, doch alleen als worst-omhulsel dienen. De ver ordening spreekt alleen van keuring van vleesch. Eenige slagers werden als deskundigen ge hoord, Allen verklaarden, "dat de darmen al leen als omhulsel worden gebruikt en voor zoover hun bekend nimmer in de worst wor den gestopt; dit zou ook te duur zijn, omdat de darmen geen gewicht aanbrengen. D>e officier van justitie meende echter, dat darmen óók de worstomhulsel wel als voedsel gebruikt worden en eischte bevestiging van het vonnis a quo. DE LEERPLICHTWET. Het hoofdbestuur van het Nederiandsch On derwijzers-Genootschap heeft een adres ges- zonden aan de Tweede Kamer, waarin het DWAZE VERTOONING. Tot welke excessen en waaghalzerijen men tegenwoordig gekomen is in de vliegwereld, moge blijken uit het volgende bericht uit Weenen Maandag werd een weddenschap gesloten op het vliegveld te Asperen tusschen eenige sportliefhebbers en den vlieger Konschel. Deze nam aan zich tijdens een vlucht zonder hulp j van eeu ander te scheren. Het ging om 500 j kronen. De waaghals steeg op zonder pas sagier tot op een hoogte van 1000 meter. Terwijl hij kringen beschreef om het terrein, zeepte hij zich in en schoor zich. Hij stuurde de machine intussehen met zijn beenen. Hij vloog tamelijk stabiel en landde na 21 minu ten goed geschoren en 500 kronen rijker. Er staat niet bij of 't met een veiligheids scheermes is geweest. Dat zal wel! MET 10 PASSAGIERS OP 2000 METER. Reuter seint uit St. Petersburg: De vlieger Sikorski bereikte met 10 passagiers in 1 uur 26 minuten en 11 seconden 2000 Meter hoogte, daarmede een wereldrecord makende. LANDBOUWTENTOONSTELLING 1916. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft zich onlangs tot de Koninklijke Nederlandsche Landbouw-Vereeniging gewend, met het ver vijf. Op het oogenblik dat hij' de kerk van St. Ph;lippe-du-Roule de grond instortte, had den juist 5 koorknapen de kerk verlaten. De ouders verkeerden in groote ongerustheid, maar 4 hunner kwamen om 9 uur thuis. Een 5e aan den boulevard de Courcelles woon achtig, 11 jaar oud, is niet teruggekeerd. Men vreest dat ook hij is omgekomen. f 12.000 weggeworpen. In een sanato rium te Gharlottenburg bij Berlijn had het bestuur voor 12.000 gulden radium besteld, dooh nog niet betaald, om daarmee een ziek te te behandelen. Een bediende zag het buisje op een schoteltje liggen, en, niet we tende welk een waarde het vertegenwoor digde, wierp hij het in de goot. Toen de artsen kwamen en het radium zochten, was het verdwenen en tot hun ontsteltenis ver haalde nu de bediende, wat hij met liet nie tige buisje gedaan had. Er werd onmiddellijk een belooning van 12O0 gulden uitgeloofd voor hen, die het buisje tereohtbrachten en de Charlottenburgsche gemeentereiniging liet onmiddellijk de riolen nauwkeurig onderzoe ken. Tot heden is echter liet radium nog niet teruggevonden. Een kerk afgjebraml. Te Grossezyste in Hongarije is de Katholieke kerk afgebrand, doordat de organist een zwerm bijen, welke zich in den toren had genesteld, wilde uit-, rooken. Het houtwerk van den toren vatte daarbij vlam en deze ging, met de geheele kerk, verloren. De organist is omgekomen bij pogingen om het vuur te blusschen. Omniensdielijik. Op de spoorlijn Brussel Luik heeft een moeder haar jong kindje vermoord door het uit den trein te werpen. Spoorwegarbeiders, die langs de lijn aan het werk waren, zagen het vreeselijke feit ge beuren en vonden toen de trein voorbij was, een vermorzeld kinderlijkje. Stakingen in Dnitscliland. Het „Reichs- arbeitsblatt" publiceert een statistiek der stakingen, welke in het jaar 1913 inDuitsch- land hebben plaats gehad. Volgens deze statistiek omvatten de 2127 stakingen 254.206 stakers, 9007 bedrijven met 572.842 werklieden werden daardoor ge troffen; 2074 fabrieken moesten het bedrijf geheel neerleggen, waardoor 11.369 werkwil ligen tijdelijk ontslagen werden. Van de 2127 I stakingen slaagden er 356 geheel en 899 gedeeltelijk, terwijl er 872 zonder succes j bleven. Het aantal uitsluitingen beliep in hetzelf de tijdsverloop 337, waardoor 6579 bedrijven, i welke 82.556 arbeiders in dienst hadden, getroffen werden; 56.842 werklieden werden j uitgesloten; 39 uitsluitingen slaagden, en 15 mislukten, terwijl er 283 op een gedeeltelijk succes konden wijzen. Een tunnel door den Kaukasus. Reeds 40 jaar heeft de Russische regeering het plan een tunnel door den Kaukasus te horen voor den aanleg van een spoorweg Wladiswostok Tiflis. Staaslieden, militairen en economen hebben reeds herhaaldelijk op de uitvoering van dit plan om deszelfs belangrijkheid aan gedrongen, doch steeds had de regeering uit vluchten. Thans publiceert een oommissie van deskundigen haar opinie over de even- tueele moeilijkheden, aan den houw verbon den, hetgeen hier op neerkomt, dat er zoo De straatinstortingen te Parijs. Dezer dagen hebben we bericht gedaan van de ramp want daarvan mag gerust gesproken worden - die Parijs getroffen heeft, tengevolge van een hevig onweer en geweldige regens. Er zijn hij de uitstortingen van straten op verschillende punten der stad vele ongeluk ken gebeurd. Gelijk men weet, wordt Parijs onder den grond doornsenden door tunnels enz. en blijk baar kon de grond op meerdere plaatsen niet weerstaan aan den bevigen druk. Aan het R. Nbld. ontleenen wij nog en kele bijzonderheden betreffende deze instor tingen. Op een plaats waren een kiosk en een lan taarn in een gat weggezonken Iedereen vluchtte heen. Voor de gesloten luiken van de magazijnen hoopt zich de menigte op. De angst neemt nog toe, doordat een groot geraas uit de diep te opstijgt en eensklaps persen er vlammen uit iet water op. Het gas brandt! wordt geroepen en dat brengt een paniek te weeg, wild vlucht men naar alle richtingen, vrouwen worden onder den voet geloopen, een woedend gedrang ont staat hij de afzettingen, men zoekt een toe vlucht in de huizen van de rue Tronéhet en de rne Auber. De politie verricht een reuzen werk om de menschen in bedwang te houden en de orde eenigszins te herstellen. Het blijkt, dat niet de gasbuis is gespron gen, maar dat er kortsluiting is ontstaan in de electrische geleiding. Om 7.40 maakt de brandweer .zich gereed om voorzichtig het gat té naderen, hij het licht der acetyleen-fakkels. Hoog slaan de vlammen uit het gat op, alle electrische ge leidingen branden, een rosse gloed weerkaatst zich tegen de lage regenlucht en in andere wijken van Parijs loopt het gerucht, dat de geheele 6traat in brand staat. Het is geluk kig niet waar. Intussehen is het niet mogelijk in het gat dat een helsche afgrond gelukt, af te dalen en men weet niet of daar lijken liggen. Om 9 uur is men evenwel erin geslaagd, den toe voer van electriciteit af te sluiten, maar nu heerseht er in den geheelen omtrek een diepe duisternis, overal worden de lichten gedoofd. Eerst om 10 uur kan men het water bij het licht der acetyleenvlammen, in den afgrond zien afdalen. Om halftwaalf was het gelukt het water af te dammen, dat in den kuil op de place Saint- goed als geen moeilijkheden te verwachten j Augustin stroomde, zich door de tunnels vanzijn. den Metro verspreidde en ook het plein deed j Stads- en plattelandsjeugd. Dr. Free- onderlocrpen. Op dat oogenblik daalde de heer mantle, een schoolarts in Herefortshire, heeft een onderzoek ingesteld naar den betrekke- lijken gezondheidstoestand van stadsjeugd en plattelandskinderen. Het onderzoek liep ge durende vijf jaar over 75,000 kinderen. Zoo wel wat lengte als gewicht aangaat, winneh dorpsjongens het van stadsjongens, vooral tot het zesde jaar. De meisjes loepen niet veel uiteen, behalve op twaalfjarigen leeftijd: dan winnen de dorpsmeisjes het. 't Aantal geval len van ondervoeding is in de steden dubbel zoo groot als huiten en is onder de meisjes grooter. Tandziekten komen buiten meer voor, vooral onder de meisjes. Opgezette amandelen en adenoïde woekeringen, harü- hoorendheid en kortzichtigheid komen buiten het veelvuldigst voor. Spraakgebreken vindt men vooral in de steden tot het twaalfde jaar doch ook buitenmeisjes van twaalf jaar zijn bijzonder behept met deze kwaal. Zwakzinnig heid komt meer in de steden voor, tubercu lose in stad en land in gelijke verhouding, maar besmettelijke ziekten lieerschen meer buiten. Over vijf jaar zal eenzelfde rapport over dit onderwerp word en uitgebracht. Aardstorting in een mijn. Maandag had er in een kolenmijn hij Cawdor in Wales een aardstorting plaats, waardoor 200 mijnwer kers opgesloten zaten. Men vond na eenigen tijd een spleet, waardoor men voedsel voor hen kon aanreiken, maar spoedig sloot door de persing- van de grondlagen die opening zich weer. Intussehen ging men hard aan het werk om de versperring op te ruimen. Het donker viel in en honderden angstige men schen, bij de schacht verzameld, hieven den ganschen nacht zingen om er bii de opgeslo- teneu den moed in te houden. Woensdagmor gen vroeg was de massa eindelijk uit den weg en de 200 mijnwerkers kwamen ongedeerd weer te voorschijn. Zij waren 20 uur opgeslo ten geweest. Verpleegsters op zee. De Noord-Duitselie Lloyd heeft sedert eenigen tijd ziekenverpleeg sters op zijn schepen aangesteld. Zoo'n scheeps- zuster heeft de zieken gedurende de reis te ver plegen en tevens te zorgen voor 't reinhouden enz. der kinderen van tusscliendeks-passagiers, hetgeen veel tijd in beslag neemt. Dat zij bovendien nog wel eens anderen nut tigen arbeid verrichten kan, moge het feit be wijzen, dat onlangs een dier zusters een meisje uit de handen van een „handelaar in blanke sla vinnen," aan wien het zich had toevertrouwd, lieeft weten te ontdukken. (Nosokomos.) Revolutionaire wijven. In een vergade ring der suffragettes werd een rede van haar leider Revinson levendig toegejuicht, In die rede kwam o.a. voor: „Als ik koning was, zou ik niet altijd zoo met mijn domkoppen van ministers achter de schermen zitten. Als de koning ons niet ontvangt in tijden van crisis, waar dient hij dan voor, waarvoor betalen wij hem, waarvoor houden wij hem er op na? Hij moet toch de plichten vervullen, waartoe God hem helaas geroepen heeft?" In het Lagerhuis vroeg de Schot Cowan den minister-president, of het niet beter .yas den beroemden kroningssteen van Scone in de Westminster abdij, die onlangs door suV- fragettes werd beschadigd, naar Schotland terug te zenden, waar hij beter bewaakt zou worden, evenals de koning onlangs bij zijn bezoek aan Parijs oude ornamenten had te ruggegeven, die vroeger door zijn voorvade ren uit Frankrijk medegenomen waren. As- quith meesmuilde en de Schotten betuigden hun bijval. De waterreservoirs van Londen, waarop de suffragettes het schijnen gemunt te hebben, worden op last der autoriteiten strdng be waakt. Zeker hebben zij iets buitengewoons in den zin, zooals mevrouw Hoilli onlangs te Ports mouth reeds verkondigde. Maar er worden allerlei schijnmanoeuvres ondernomen om de aandacht der politie af te leiden. Op de paardententoonstelling in de Olym- pia-hal werd een als ziekenverpleegster ver- kleede suffragette met een zuigeling op den arm gearresteerd. Bij onderzoek bleek zij een hom onder haar mantel verborgen te hebben. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft, op voordracht van den Hoogeerw. heer Prelaat der Abdij van Berne, benoemd tot kapelaan te Berlieum den Weleerw. heer G. C. Versteeg Ord. Praem. feet doelde den jongeling- het voorgevallene mede, en zeide ten slotte dat alles in het werk gesteld moest worden om haar dood of le vend op tc 6poreu. Gennorix beminde zijne zuster in weerwil van de koele bejegeningen welke hij steeds van haar ondervond. Na eerst eenige oogen- blikken aan zijne smart te hebben toegege ven, beijverde hij zich onmiddellijk maatrege len te nemen, om te ontdekken waar het lijk der priesteres gebleven mocht zijn. De nieuwe prefect beloofde hem met al zijn vermogen te ondersteunen, iets waartoe hij thans meer dan ooit iu staat was. Wat echter ook in het werk werd gesteld om Excelsa dood of levend terug te vinden, het bleek alles te vergeefsch te zijn. Wie zou er toch belang bij kunnen heb ben om het lijk der priesteres weg te voeren? vroeg de prefect aau zijne vrienden. Zonder twijfel Minucius, om de sporen van zijn misdrijf uit te wisschen, antwoord de Victorious. Ik kan het niet begrijpen van welke handlangers hij zich daarvoor heeft kunnen bedienen, want. de soldaten hebben van het eerste oogenblik af van mijn aankomst mijne bevelen gehoorzaamd. De prefect zond terstond soldaten door de geheele provincie, teneinde met de nasporin- geu een begin te maken. De volgende dagen werd Leodorich door zij ne vrienden verzocht hen deelgenooten té ma ken van hetgeen hem op zijne reis naar Ro me wedervaren was. Hij had die reis op last van zijn voorgangen ondernomen. Deze was hij keizer Claudius \an oneerlijkheid in zijn beheer beschuldigd en had dientengevolge Leodorich naar Rome gezonden, om zijn taak met alle kracht te verdedigen. Leodorich vond echter den kei zer zoozeer vooringenomen tegen den procon sul van Senones, dat elke poging om zijn vai to voorkomen ijdel bleek te zijn. Van een zwak verstand, ofschoon niet zonder zekere ontwikkeling, stond Claudius erop dat met; hem alleenheerscher kon noemen. Het was daarom zeer moeilijk hem van eenig besluit af tc brengen, en de geringste tegenspraak bracht hem soms tot dc onmensclvelijkste wreedheden. De vader van Leodorich had reeds onder Tiberius hooge staatsambten in de provin cie bekleedt. De weigering echter van deol te nemen aan den eeredienst van de staats- goden had hem in verdenking gebracht dat hij de romeinsche regeering vijandig was, en hem eindelijk de ongenade des keizers berok kend. De laatste jaren zijns levens bracht hij in 6tille afzondering door, zonder zich met de openbare aangelegenheden in te laten. Bij den diepen weemoed waarmede de grijs aard de verloren vrijheid, zijns vaderlands beklaagde, zocht hij troost in den godsdienst, der Druïden, als het laatste bolwerk der Gal lische nationaliteit. Hij begaf zich meermalen in het jaar naar het gebied der Carnuten en volgde daar de oude zeden eu gebruiken. De eeredienst der Druïden was intussehen bij de Romeinen zeer in verachting. De eenheid en hooghartigheid welke onder de priesters heerschte en vooral hun groote invloed hij 't volk, vervulden de Romeinen met vrees, en lokte dan ook het eerste vervolgings-edict on der keizer Tiberius tegen hen uit. De Druï den bleven standvastig en vervolging diende slechts om hen in de achting des volks to doen rijzen en hunnen invloed te vergrooten. Toen nu ook Claudius trachtte dien invloed van do Druïden op het volk te verzwakken en zij dientengevolge opnieuw aan vervolging blootgesteld werden, verlegden zij hun zetei naar de noordelijke zeeproviuciën des lands en naar de eenzame heidestreken, doch behiel den overal hunne vertakkingen en hieven door het gansche land heen met het volk in gemeenschap, trots de keizerlijke edicten ontzagen zij noch moeite, noch gevaar om overal hun invloed te doen gelden, en na eenige jaren gevoelden zij zich zelfs krachtig genoeg om een opstand tegen Rome te wagen, Het was algemeen hekend dat Leodorich een trouw aanhanger was van den godsdienst en de overleveringen zijns volks, en men kon in zijne benoeming tot stadhouder slechts den wenseh van keizer Claudius zien, om zich, door eerbewijzingen, de machtige Gallische aristocratie tot vrienden en aanhangers te maken. Wat zijn vrienden Victorinus, Sero tinus en Eobald betrof, dezen waren wat men in onzen tijd liberaal noemt. Zij waren den godsdienst der Druïden evenmin toegedaan als dien der Romeinen en twijfelden voor het oogenblik nog aan alles. Zij hadden zonder be zwaar den eeredienst der Druïden voor het veelgodendom vaarwel gezegd, omdat dit de officieele godsdienst der Romeinen was, an met uitzondering van Eobald hadden zij zelfs aan hun naam een romeinsChen uitgang gegeven. Volgens hun gevoelen, was men ver plicht, dewijl Gallië nu toch eenmaal zijne 'vrijheid en nationaliteit verloren had, zooveel I mogelijk hij te dragen tot de samensmelting I tot één volk. Toen nu de keizev op een zeer vereerende wijze daartoe de hand bood, meen den z« dat het onverstandig zou zijn die hand af te wijzen. Zij waren daarom over de be noeming van hun vriend Leodorich tot stad houder zeer verheugd. Een geheim voorge voel zeide hun dat zoodanige uitgebreide macht in zijne handen beslissend zou zijn voor het lot des vaderlands. Leodorich was met het bepaalde voorne men iu zijn vaderland teruggekeerd om, zoo veel dit in zijn vermogen was, heimelijk de vereering der nationale goden te begunstigen. Hij wist dat de oude godsdienst bii bet volk diep ingeworteld was, en hoe hardnekkig 't aan de taal en zeden zijner vaderen gehecht bleef, terwijl de rijke en voorname Galliëig als om strijd om Rome's gunst wedijverden, bij voorkeur de taal der Romeinen bezigden, en de officieele staatsgoden, ten nadeele van godsdienstige gebruiken des vaderlands op den voorgrond stelden. Leodorich wilde zich in de gunst des volks verwerven, en zonder aan zijne plichten als stadhouder des keizers te kort te doen, wilde hij ernaar streven, om de strenge wetten, die tegen de Druïden en hun godsdienst vastgesteld waren, zooveel als hij vermocht te verzachten of geheel bui ten werking te laten. De prefect deelde dit voornemen onverholen aan zijne vrienden mede, die hem daarvoor hunne ingenomenheid te kennen gaven. Ook zal ik, zoo vervolgde Leodorich, alle pogingen in het werk stellen om tot de ont dekking te komen, waar het lijk van de onge lukkige Excelsa gebleven is. Ik zal haar eeno eervolle begrafenis schenken; hare strenge deugd verdiende zulks. Dit laatste werd door al de aanwezigen be aamd. Een hunner zelfs gaf als zijn ineenin# te kennen dat zelfs de christenen den zil veren levenswandel en den moedigen dood vau Excelsa zouden toejuichen. Wat dat betreft, sprak de nieuwe pre fect, zoo geloof ik dat wij te weinig van df leer en zeden der Christenen kennen, or daarover te kunnen oordeelen; doch het za niet lang meer duren, of wij zullen in de gM leger.heid zijn om daarvan heter ingelicht te worden, dewijl wij binnenkort leerlingen van Christus binnen deze muren zullen zien. Is dat inderdaad waar? vroegen als één mond Viet or inns en de overigen. Niets is meer zeker. De zendelingen van het opperhoofd dezer joodsche secte, dat zich te Rome bevindt, zijn met mij in Gallië aan gekomen. Ik verliet hen te Ferières, alwaar zij met de prediking hunner leer begonnen zijn, terwijl zij besloten hebben zeer spoedig deze stad te bezoeken. Ik zal mij de eer veroorloven, bun een verblijfplaats in mijn huis aan te bieden, sprak een der aanwezigen. Niemand van ons zal u die onderschei ding betwisten, edele Victorinus, zeide Leo dorich, die daarmede tevens een einde aar het onderhoud maakte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6