TWEEDE BLAD 8 IT INLAND. BINNENLAND. nrnlfii OMTREK Ingezonden Mededeeling. Kerknieuws. Sociale Berichten. Vragen bus. Letteren en Kunst ZATERDAG 20 JUKI 1814 HLOEÏÜEKÜ OWESSliCSHT. tCOIIYE BEHICHYEH heemskerk. Storke Zenuwen. EEN CONFLICT IN VERBAND MET DE ZAANDAMSOHE STAKING. iEUWE HftflRLEMSCHE COURANT Uit ALBANIë geen bijzonder nieuwe. Tenzij men „bijzonder" wil noemen, dat er g;', sieren weer te Durazzo ie geconstateerd, dat tussphen de stad en Rasboel lichtsignalen werden gewisseld!v„„„„ 't Radicaalste zou wezen, om de Italianen, die zich aan dat verraad schuldig maken, maar ineens te fusilleeren! Een Weenscb blad meldt dat de bewijzen van bet verraad van Muricetio nu óók zijn gevonden: de „Code" der vuursignalen is in zijn huis ont dekt. Men mag nu benieuwd zijn wat de Italiaan- sche gezant, die tegen Thomson zulk een hoog woord opzette, doen zal.... Uit een buitenlandsch blad nog de volgende opmerking, die we] op haar plaats lijkt. Het is het ongeluk voor den prins, dat zijn Europeesehe raadslieden het land en zijn be woners en het lieele Oosten niet. kennen en zijn binnenlandsche raadgevers geen raad dur ven of willen geven. Daar de Albaneezon voor het grootste deel geen vaderlandsliefde ken nen, maar slechts door eigenbelang worden gedreven, had men bijvoorbeeld de Mirdieten van Ie voren moeten bcloonen, of hun althans een belooning moeten beloven, gelijk men ook mannen als Issa Boljetinats, die zich in den strijd hebben onderscheiden op het slagveld, zelf een orde had moeten verleenen of een bolooning had moeten geven. Meer en meer komt uit, hoe overste l liom- sou, die bet land wèl kende, bier de eenig- gescliikte man was Voor nader nieuws verwijzen wij eventueel naar onze „Nagekomen berichten". Uit CHINA is er ditmaal eens heel curieus nieuws. De Chineesche regeering heeft namelijk aan de Britsche legatie te Peking medegedeeld, dat Chineezen uit Singapore, ten getale van 30,000 man, van plan zijn een inval te doen in China! De eerste afdeeling zal worden overge bracht in drie stoomschepen, die de invallers aan wal zullen zetten te Swatou, waar zij door 3000 rebellen zullen worden opgewacht. Men vermoedt, dat de revolutionnaire partij in China, die vertakkingen heeft in alle dee- len van de wereld, waar Chineezen gevestigd zijn, in stilte geconspireerd heeft tegen Joean- Sji-Kai, die de verwachtingen der radicale partij in China heeft bedrogen en door zijn jongste besluit een staat van zaken in het leven heeft geroepen, die slechts in naam verschilt van dien onder den laatsten keizer. De Chineezen in de Straits Settlements en te Singapore waren van den beginne af vu rige aanhangers van het nieuwe régime in China, en zullen nu, onder leiding van Soen- Jat-Soen, een krachtige poging doen om den ouden president weg te jagen! FRANKRIJK. De Fransche kamer heeft met 439 tegen 108 stemmen het gelieele lee- ningsontwerp aangenomen. RUSLAND. De koning van Saksen is gis teren te Zarskoje Selo aangekomen. Aan het station werd hij door den Czaar zeer harte lijk begroet. AMERIKA. Een geweldige ontploffing heeft de Hill-Crest-mijn in Britsch Colum bia verwoest. Van de 600 personen, die hij de ontploffing in de schachten waren zijn er 200 gered. Men heeft alle hoop opgegeven de overige te kunnen redden. Vijftig lijken zijn geborgen. Speciale bulptreinen zijn uit Calgary afgezonden. SERVIë. De Koning van Bulgarije is hij zijn doorreis door Servië lastig gevallen. Een conducteur drong den wagen des Ro llings binnen, om, naar hij zeide, zich van diéns aanwezigheid te overtuigen. Om dezen zonderlingen wensch te bevredigen, liet hij den trein tusschen twee stations stoppen. De lieden uit de omgeving des kouings wezen den hoofdconductenr op zijn plicht, waarop de trein verder ging. De minister-president beeft dit voorval ter kennis gehraebt van den Servischen gezant, die er zijn diep leed wezen over betuigde, en_ de Servische regee ring zal een onderzoek instellen. nant-gbneraal De Veer voornemensi zijn, bin nen 14 dagen weder naar Albanië te ver trekken. KAPITTEL DER JOïIANNITERORDE. Men meldt aan de Msh. uit 's Gravenhage: Z. K. H. de Prins vergaderde gisteren in bet Pageshuis met het Kapittel der Johan- niterorde. Ten 854 uur woonde Z. K. H. de vergadering dier orde hij, welke gehouden wtird ten Pa- leize Kneuterdijk. Nadat de commendator de vergadering met gebed had geopend, hield Z. K. H. een rede, waarin een overzicht werd gegeven van het geen het afgeloopen jaar door het convent is tot stand gebracht. Bij de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1914/1915 vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op een bedrag resp. van 5850 waar onder een geraamd saldo van 1700 stelde een der leden voor: le. een hospitaalfonds op te rineliten ten einde te komen tot stichting van een ziekenhuis; 2e. in dat fonds telken jare het batig saldo en het opgelegde kapitaal te stor ten. Dit voorstel werd om praeadvies aan het con vent gezonden. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met het Centraal Comité voor dadelijk hulpbe toon der Nederlandsche Diaconessenhuizen. Diaconessenhuizen, krachtens welke de onder genoemd comité ressorteerende ziekeninrich- tingen in oorlogstijd onder het beheer der Jo- hanniterridders zullen komen te staan. Medegedeeld werd, dat met de vereeniging „de Doorwerth" voor 20 jaren, telkenmale voor eenzelfde tijdvak verlengbaar, eene overeen komst is afgesloten, krachtens welke de Com- menderij de beschikking gekregen heeft over en serie van zeven vertrekken in het kasteel De Doorwerth. De vergadering werd gisteravond besloten met een riddermaaltijd in het Hotel den Ouden Doelen, waar het Kruis der instelling den ingang van het hotel illumineerde. Z. K. H. vertrok hedenmorgen van het Hol- ltndsclie Spoorstation naar Bnokeburg en logeert ten paleize van den regeerenden vorst van Schaumhurg-Lippe, aldaar. Vandaar uit zal Z. K. H. een bezoek bren gen aan de belangrijke Landbouwtentoonstel ling te Hannover, georganiseerd door de Al- gemeene Duitsohe Landbouwvereeniging. Van Hannover vertrekt Z. K. H. over Ber lijn naar Sonnehurg, ter hijwoning van de bijeenkomst der Johanniterorde. Donderdagavond 25 dezer, des avonds ten 754 uur, wordt Z. K. H. op Het Loo terug verwacht. Z. K. H. wordt op deze reis vergezeld door zijn adjudant, kapitein Ruys. LOCAL OPTION. Op het adres voor Plaatselijke Keuze, dat thans aan H. M. de Koningin zal worden aan geboden, zijn 670.600 handteekeningen ingeko men. Den uitslag in de verschillende provinciën vermelden wij in onderstaand staatjje. Bij iedere provincie wordt tevens opgegeven, hoeveel per sonen van minstens 23 jaar zij telt. Ter bere kening van dit aantal is 50.9 pOt. genomen van de inwoners op 31 Dec. 1918. In de derde kolom staat aangegeven, welk percentage de verkregen handteekeningen hiervan vormen. Voor Noord-Brabant en Limburg zijn die bere keningen niet gemaakt. Meer dan in de andere provinciën is hier de neutrale houding der R. K. merkbaar geweest, zoodat een percentbe rekening hier van geen beteekenis is. Handt. Inw. van minstens schijnlijk bestaan uit een tocht op een daar voor vrij' te houden middag per extra-stoom tram' naar St. Michiels-Gestel, ter bezichti ging van de vermaarde Doofstommeninrioh- ting, welker directie zich welwillend bereid heeft verklaard, het congres te ontvangen; uit voordrachten van muziek en zang tijdens eene avondvergadering, wellicht opgeluisterd particuliere voorstellingen. Nadere plannen behoudt de sub-commissie voor de feestelijkheden zich voor. Gelegen heid zal worden geboden om tijdens het congres op daarvoor aan te wijzen tijd on der deskundig geleide de beroemde kathe draal van St. Jan en de andere merkwaar digheden der stad te bezichtigen. Het programma-hoek, dat op 1 Augustus e.k. zal verschijnen, wordt uitgegeven, door de firma G. Mosmans te 's Hertogenbosch. Uit deze voorloopige mededeeling kan reeds blijken, dat de plaatselijke regelings commissies zich bewust zijn van den ernst der taak, die zij op zich hebben genomen^ Als derde in eene zoo fraai inzittende reeks van nationale, Katholieke drankbestrijders vergaderingen, na dat van Utrecht (1898) en Nijmegen (1907), zal ook dit aanstaande 's Hertogenbossche Congres, dat zich ter streng zakelijke en uitsluitende behandeling de alcoholvrije opvoeding van het kind heeft gesteld, mede door een goede voorbereiding evenzeer moeten slagen. De burgemeester van 's Hertogenbosch heeft reeds zijn verlangen te kennen ge geven, het Congres officieel ten stadhuize te ontvangen. ONLUSTEN IN WEST-BORNEO. De correspondent van het Hbld. te Batavia seinde gisteren; Bij een aanval op een door vijanden bezet huis in het landschap Matan sneuvelden tien hunner. Onzerzijds weiden kapitein H. J. Vos kuil (schonderwond) een Amboineescb ser geant en twee fuseliers gewond. Bruggenbouw. Aan de firma C. G. v. d. PoU en A. Leliveld, aannemers alhier is onderhands opgedragen het bouwen eener brug van beton en bijkomende werken aan de Leidsche vaart voor rekening der firma C. Keur en Zonen. SLOTEN. Personalia. Tot inspecteur van po litie is benoemd de heer A. O. Bos, tot dus ver inspecteur te Alkmaar. Raadsverkiezing. Bij enkele can- didaatsstelling, is'tot lid van den Raad dezer, gemeente gekozen, de heer J. C. M. Mensing, candidaat der R.-Kath. kiesvereeniging. op Zondag 28 Juni e.k. voor de Fanf. eni Zondag 5 Juli voor de Harm.-afd. Voor iedere afd. (behalve vele eere-prijzen door Wormerveers ingezetenen e.a, en de ge wone verg. zilv., zilveren en bronzen medail les) door den bond een fraaie Wisselprijs aangewezen voor de corporatie met de hoog ste aanteekeningen van den dag. Als juryleden zullen optreden de heeren C. v. d. Linden, G. H. G. van Aaken en Ch, P. V. Kriens. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is L. Exalto, hoofdopzichter van den Zuidplaspolder, te Moordrecht, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje.-Nassau en ia toegekend de aan die orde verbonden eere-me- daille in brons, aan R. de Vries, te Beemster, en A. Klaassen, te Hoorn, beiden kaaskoopers- kneeht, in dienst van de firma James Laming Sons, te Rotterdam. OVERSTE THOMSON. H. M. de Koningin heeft een telegram van rouwbeklag ontvangen van de Internationale Controle-commissie, onderteekend door den president, den heer Winchel en van den vol genden inhoud: De leden der Internationale Controle-com missie verzoeken Uwe Majesteit eerbiedig wel hun diepgevoelde betuiging van deeneming te willen aanvaarden met den dood van over ste Thomson, gevallen op het veld van eer, bij de vervulling van de taak, waartoe Uwe Majesteit hem geroepen heeft. Albanië verliest in hem een zijner trouw ste vrienden en de Controle-commissie een /medewerker, op wien zij kon steunen by de /Vestiging van den nieuwen' staat. Het gemeentebestuur van Duraazo zond een telegram in gelijken geest. (BORSTBEELD VAN OVERSTE THOMSON f 'Het „Groninger Dagblad" van gisteren morgen schrijft: „Naar verluidt zal op inita- tief van officieren en onderofficieren van het. garnizoen te Groningen, bij alle corpsen geld /worden ingezameld voor een borstbeeld van majoor, Thomson, "hetwelk geplaatst zal wor den voor. de kazerne te Groningen. NAAR ALBANIë TERUG. Naar de Bred. Crt. verneemt, zou Iuite- 23 jaar. Friesland 103760 187356 55.8 Groningen 37840 173168 21.8 Drenthe 23760 94068 25.2 Overijssel 56638 205361 27.5 Gelderland 71364 341159 20.9 Utrecht 88518 153686 25 N.-Holland 140111 598818 23.8 Z.-Holalnd 157724 764572 20.6 Zeeland 23199 120892 19.1 N.-Brabant 15662 Limburg 1734 288 handt, van personen, die buiten eigen ge meente hebben get. handt, van Nederl. onderdanen uit Zwit serland. 870600 DERDE NED. KATHOLIEK CONGRES TOT BESTRIJDING VAN HET ALCOHOLISME. Men schrijft ons: Do werkzaamheden ter voorbereiding van dit Katholieke, nationale zomeroongres, zijn in vollen gang. Het plaatselijke regelings- comitó heeft zich voorzien van de welwil lende hulp van een aantal stadgenooten, die in vijf subcommissies vereenigd, de behar-, tiging der verschillende belangen van het Congres op zich hebben genomen. Zoo zijn er ingericht commissies voor logies, voor de aan hét Congres te verhinden tentoonstelling voor de feestelijkheden, voor de pers, en de uitgaven van hét programmaboek', voor de orde tijdens de verjg&deringen. Met het oog op het aantal der te ver wachten vreemdelingen uit alle oorden des lands wordt moeite gedaan, om voor dezen ook' hij particulieren die daartoe gelegenheid willen geven, logies tijdens" het congres te verzekeren, wanneer de ruimte in de hotels, niet voldoende zal blijken. De kleine zaal van de Sociteit „Casino", waar hét congres zal zetelen, zal worden ingericht voor eene tentoonstelling van al lerlei voor de propaganda der drankbestrij ding belangrijke gegevens. Zij die in deze tentoonstelling willen inzenden, kunnen zich hij de daarvoor samengestelde commissie (secretaris de heer J. van Gent, Peperstraat Den Bosch) aanmelden. De bij" een driedaagsch congres onmis bare ontspanning en feestelijkheid zal waar-. Slaapziekte? In Egmond doet zich een bij zonder geval van slaapziekte voor. Een meisje van 15 jaar begaf zich Zaterdag ter ruste en ontwaakte Zondagmorgen niet. AVelke pogingen men ook aanwendde, men kon haar niet wakker krijgen, Maandagmorgen ont waakte zij, doch voor een korte poos, en is toen weer ingeslapen. Zou dit de beruchte Nona- slaap zijn? Fabrieksbrand. Men schrijft uit Vlissin- gen aan de Msh.: Gisterennacht omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de houtzagerij der Kon. Maatschappij „de Schelde", welke staat aan de Eerste Binnenhaven op een geheel vrij terrein. Door den grooten afstand van de stad naar deze plaats en het late uur duurde het geruimen tijd eer de brandweer aanwezig was; intusschen had men een deel van het op stapels buiten liggende hout in het water ge worpen om het voor vlamvatten te bewaren, want met groote snelheid greep het vuur om zich heen. In zeer korten tijd stonden niet alleen de zagerij zelf, maar ook twee loodsen in brand. Ook van het buiten liggend hout ging nog heel wat verloren. Het verbrande ie over het algemeen duur hout, dat gebruikt wordt hij het houwen Van schepen. Over de oorzaak der brand tast men in het duister. Het vuur was' uren ver in den omtrek waar te nemen. Nerigjens veilig. Een juffrouw liet Don derdag in de R.K: kerk aan de Parkstraat te 's Gravenhage evenli aar portemonnaie met f 21.50 onbeheerd op een bank liggen. Kor ten tijd later was een en ander verdwenen. De juffrouw deed aangifte bij de politie. Dlood gevonden. Een agent van politie ging Donderdag een woning aan de Ternoot- straat te 's Gravenhage binnen op aanwijzing van eenige omwonenden aan wie het vreemd voorkwam, dat de gordijnen der bedoelde woning gesloten waren, terwijl men de eeni ge bewoonster, eene 53-jarige vrouw, niet had zien uitgaan. De agent vond de bedoelde vrouw dood in hare woning. Btfmg, dat zij' te laat kjomenl Volgens de Leeuw. Crt. heeft de afdeeling Kollum der S.D.A.P. thans reeds, voor het geval de Tweede Kamer eens ontbonden mocht wor den, gesteld als voorloopige candidaten voor eene eventueele verkiezing van een lid in ;het district Tietjerksteradeel de heeren: Mansholt te Westpolder, Annema te WijnaL dum, Rugge te Groningen en ds. A. van der Heide te Britswerd. De afdeeling Rottevalle stelde de heeren: P. Koopal te Surhuisterveen en W. H. Vlie gen te Amsterdam. 'I; Gr as ver pachting. Waren 't Vori ge jaajr de prijzen op de grasverpachting niet laag, dit jaar zijn ze aanmerkelijk gestegen, terwijl de hooi-opbrengst niet zoo gropt zal zijn. Zoo bracht een perceel van de Algem. Armen, groot 43,98 Are, Donderdag j.l. voor hef hooi op f voor het etgroen f 21 en een ander perceel van de Alg. Armen, groot 81,97 Aï'e, voor het hooi f 76 en. hefc etgroen f 35, welke prijzen ongeveer de helft meer zijn dan 't vorige jaar. IJMUIDEN. Schietoefeningen. Naar wij vernemen, zul len de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht aanvangen op Woensdag 24 dezer en wel van 5 tot 7 uur nam., op de schietbaan bij het fort, alhier. HILLEGOM. Geslaagd. Yoor hot examen candidaat- Rijklsveearts is Utrecht o.a. geslaagd de heeir H. van Berktim, alhier. Eervol ontslag. Door mej. J. J. Aarts, onderwijzeres aan de R. K. Jongens school alhier is tegen l Sept. e.k. eervol ont slag gevraagd wegens vertrek naar Indië. R. KL K n a p e n v e r ee n i g i n g. Alhier Worden pogingen aangewend 'tot oprichting eener R. K. Knapenvereenigting. Een lijst cir culeert om offertjes voor dit doel in te zame len. zijn de bron van veel levenlust en. levensvreugd. Een gezonde slaap, gezonde werklust, groote werkkracht, vlugheid en veerkraeht van geest zijn de kenteekenen van een gezond zenuw stelsel. Gelukkig wie zulk een gezond zenuw gestel heeft, in dezen tijd waarin zulke groote eischen aan de zenuwen gesteld worden! Maar laat niemand lichtzinnig of zorgeloos daarover denken; want ook de sterkste zenuwen moeten worden gevoed en verpleegd. Sanguinose is het eenvoudigste natuurmiddel dat de zenuwkracht onderhoudt en versterkt. Prof Dt. Nestor Charbonnier zegt van de Sanguinose„Ik aarzel niet te verklaren, dat de Sanguinose het beste middel is dat ik ken tot bestrijding van de neurasthenie (zenuw zwakte) en al hare gevolgen." Wat aan zwakke zenuwen de kracht hergeeft, is van zelf ook in staat om sterke zenuwen op kracht te hou den. Wilt gij sterke zenuwen krijgen, probeer de Sanguinose. En wilt gij een krachtig zenuw gestel behouden, neem geregeld eiken dag ééne lepel Sanguinose, gij zult er U wèl bij bevin den! Prijs per flacon 1.50; 6 fl. 8.— 12 fl. 15-2 maal daags een lepel is voldoende. Bij alle eerste Apothekers en voorname Dro gisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. t PATER OH. DE GREEVE S. J. f Naar de Msb. verneemt is dezer dagen de Weleerw. pater Oh. de Greeve, S.J., kape laan van de bijkerk van den H. Franciscus Xaverius (Krijtberg), te Amsterdam, die in het .Mariapaviljoen aldaar wordt verpleegd, van de laatste H. Sacramenten voorzien. BISSCHOPPELIJKE INSPECTEURS IN UTRECHT. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. heer J. M. Gerrits als Inspecteur der R. K. Bijz. Scholen in het dekenaat Zwolle en aan den Weleerw. heer A. E Rientjes als Inspec teur der R. KL Bijz. 'scholen in de parochiën Vianen, IJisselsteln, Montfoort, Harmeien, Benschop, Kabauw en heeft benoemd tot In specteur der R. K. Bijz. Scholen in het deke naat Zwolle den Weleerw. pater A. Jurrius O. P. te Zwolle; tot idem in het dekenaat Wijk bij Duurstede den Weleerw. heer A. B. Rientjes te Utrecht en tot idem in het deke naat Montfoort den Weleerw. heer G. J. Reinders 'te Zeist. Op de Loon-stoomhoutzagerij en Schaverij „Zeldenrust" aan de Jan Hansenstraat te Am sterdam zou gisteren begonnen worden met het zagen van 400 balken die afkomstig waren uit Zaandam. Ze waren, voordat de staking uit brak door een cliënt van de zagerij gekocht bij de firma Kluyver in Zaandam. De werklieden van „Zeldenrust" waren echter van oordeel dat in gewone omstandigheden de partij in Zaandam zou gezaagd zijn en weigerden het hout te bewerken. De patroon beloofde de zaak te onderzoeken en droeg zijn werklieden op in middels met de gewone werkzaamheden verder te gaan. De partij wordt dus, althans voorloopig, niet te Amsterdam gezaagd, zegt het Hbld. TWEE EEREDOCTDRATEN. Naar „Onze Courant" verneemt, zal ter ge legenheid van het jubilée der universiteit te Groningen, ook een eeredoctoraat worden ver leend aan den heer J. C. van Slee, emeritus predikant te Deventer, en aan den heer Ber- lage, architect te Amsterdam. ROOMSCH TOONEEL. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen Maandag 29 Juni a.s. zal te Utrecht de alge- meene vergadering van den R. K. Tooneelbond gehouden worden in het gebouw der R. K. Werk- liedenvereenigng „St. Joseph", Obrechtstraat, 's namiddags te één uur. Als spreker zal optre den de WelEerw. Pater Fr. Duijnstee, schrijver van „de Triomph des Kruises". Aangezien dezen dag valt op het feest der H.H. Apostelen Petrus en Paulus, is iedere Kath. Tooneelvereeniging in Nederland in de gelegenheid deze belangrijke vergadering bij te wonen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris: C. J. Miermans Jr., Wete ringschans 107, Amsterdam. MUZIEKCONCOURS TE WORMERVEER. Tegelijk met de herdenking van het 10- jarig bestaan der Harmonie „Ons Genoegen" te Wormerveer, zal aldaar het 27e Concours gehouden worden van den Frov. Bond van Harm, en Fanf. Gez. in Noord-Holland en wel Vr. Ik verdien f 1300 per jaar. Hoe hoog is mijn bedrijfs- en inkomstenbelasting? Ik ver woon f 2.70 per week. Hoeveel bedraagt mijn personeele belasting? Ik woon te Velseroord en heb vier kinderen. Antw. Voor de bedrijfs- en andere inkomsten wordt u aangeslagen behalve voor de opcenten van gemeente en provincie voor f 11.Voor de huurwaarde van uw huis, verminderd met het aantal van vier kinderen, voor f 4.16, even eens zonder opcenten. Vr. Bestaat er voor een toekomstig milicien, die ingedeeld wordt bij de infanterie (indienst treding October 1914) gelegenheid om bij de genie te worden ingelijfd om een gewichtige reden? Tot wien moet ik mij wenden, als er kans toe bestaat? Antw. Bij het regiment genietroepen worden in het tijdvak 15 October alleen ingelijfd miliciens bestemd voor opleiding tot telegrafist of telephonist. Een verzoek om alsnog bestemd te worden voor de genie, moet gericht worder tot den Minister van Oorlog. Vr. Er werd mij ter lezing gegeven het laatst verschenen exempl. van het Bloemendaalsch Weekblad, waarin werd overgenomen een stukje uit de Nieuwe Courant, dat door de hoogere geestelijkheid uit Haarlem het dragen van halve kousen verboden was, als zijnde in strijd met de zedelijkheid. Is dit waar? Zoo ja, wal voor kwaad steekt hier in? Antw. Ons is daar niets van bekend. Vr. van J. K. te H. Antw. Uw vraag is zoo niet te beantwoorden Hebt u het paard nog? Zoo ja, waarom hebt u het dan gehouden? Zoo niet, wie heeft hel dan? De koopman? Dan behoeft u natuurlijk de f 20 niet te geven. Vr. Ik heb jonge lijsters van zes a zevea weken oud. Hoe kan ik zien of er een mannetje bij is? Antw. Dat is nu nog niet te zien. Wacht n nog wat en kom intusschen aan ons bureau, dan zullen wij u inlichten. Vr. Kunt u mij ook het juiste adres opgeven van onzen Haarlemschen vliegtuigconstructeur den heer Fokker, in Duitschland? Antw. Johannisthal bij Berlijn (Duitsch land). Vr. van H. C. L. te H. Antw. De loten zijn niet uitgeloot. De Pana makanaal-loten zijn rentp'w Vr. van F. te S. Antw. U kunt er een rechtszaak van maken, Wendt u tot het Bureau van Consultatie, dat eiken Vrijdagmiddag om half twee zitting houdt in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat. U wordt daar gratis geholpen. U moet voorzien zijn van een briefje van onvermogen, dat u van den burgemeester kunt krijgen. Vr. Ik heb een kloek met kuikens, die last heb ben van luizen. Kunt u mij daar ook een middel tegen geven? Antw. Yereischte is de hokken dikwijls schoon te maken en te boenen met een mengsel van 1 liter ruwe carbol op 25 liter water, wat eveneens met de zitstokken, legnesten enz. dient te ge schieden. Bodembedekking dikwijls ververschen en dunnetjes met tabakstof bestrooien. Bevindt de luis zich op de hoenders zelf, breng dan op de huid een kleine hoeveelheid spiritus, het over vloedige wordt zooveel mogelijk met de hand uit gedrukt. Een weinig tabakszand tusschen de veeren strooien verdient ook aanbeveling. Ook kunnen tvij aanbevelen Desmavin, een poeder tegen luis en andere insecten. Vr. Waar is Ds. Talma, de oud-minister woonachtig? Antw. Tot nu toe in den Haag. Binnenkort komt hij te Bennebroek wonen. Vr. In welk boek wordt de beste beschrijving gegeven van het beleg van Haarlem, daar ik reeds van verschillende schrijvers het „Beleg van Haarlem" heb gelezen, doch de lezingen ver uit- eenloopen. Antw. Een oordeel over de beste en meest juiste beschrijving zullen wij ons niet aanmati gen. Daar valt heel wat over te praten. Een zeer goede beschrijving vindt u echter in „De Ge schiedenis van Haarlem", door Allan. U kunt dat ter lezing krijgen op de Stadsbibliotheek te Haarlem,, waar men u ook verdere inlichtingen kan geven. Wilt u het boek in uw bezit krijsen, wendt u dan tot een boekhandelaar. V r. L Wat de prijs van een H. IJ. S. M.< abonnement HaarlemAmsterdam? Antw. Informeer aan het station der H, IJ. S. M... alhier. V r. Wat is de prijs van een E. S. M.-abon* nement HaarlemAmsterdam? Antw. Informeer bij een conducteur de* tram. V r. Wat is de prijs van eer. abonnement op lijn 4 te Amsterdam? Geeft dit abonnemenl reebt op alle lijnen? Antw. Informeer bij een conducteur det Amsterdamsche tram. V r. Worden bovengenoemde abonnement eiS ten allen tijde verstrekt, of staan daar ba» paalde termijnen voor? Antw. Zie vorig antwoord. V r. Knnt n mij ook het adres opgeven va^ een Londen's warenhuis? Antw. Zulke adressen kunnen wö tdstf niet opgeven. Wij ontvingen vele niet-onderteekende vragen» Daar de vragen bus uitsluitend voor abonné'g bestemd is, kunnen wij deze niet beantwoorden op deze plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 9