Nagekomen Berichten. Pink Pillen. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Uitslag der herstemming voor den Gemeente' raad in District I. Gekozen: de heer J. JOOSTEN. Ingezonden Mededeelingen. (Vacature J. A. WILKENS.) JOOSTEN (S.D.) 380 329 444 1153 M. L. A. KLEIN (R.K.) 457 352 313 1122 Totaal 852 693 764 2309 Ongeldig 15 12 7 34 Geldig 837 68 L 757 2275 PERSONALIA. Tot ontvanger. der directe belastingen en accijnzen te Haarlem (buitengem.) is be noemd de heer D. Fennema, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te' Bergen op Zoom. De heer J. Leijh, arts alhier, is benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2a klasse bij de landmacht hier te lande, „PRINCIPIEELE BEZWAREN." De heer J. H. Visser, lid van den Raad te dezer stede, deelt in „De Maasbode" mede dat hjj met de door hem gebruikte uitdrukking als zou hij „géén principieele bezwaren" hebben gehad tegen de aanneming van den Schouw burg op het Wilsonsplein, bedoeld heeft dat hij in het algemeen tegen „een schouwburg" geen principieel bezwaar heeft. Het zou wel goed geweest zijn als de heer Visser dat ook gezegd had. Het vrijz.-dem. Weekblad „De Uitkijk" zou dan bijv. niet in de gelegenheid geweest zijn om smalend van de tegenstelling te gewagen der beeren Heerkens Thijssen en Visser wegens de „principieele be ginselen." En een verduidelijking van zijn woorden (die echter in den door spr. gebruikten zin vrij on- noodig waren, daar wel niemand onzer een schouwburg een absoluut kwaad noemen 8er eigenlijk iets anders bedoelde dan wij en heer Visser ietwat onaangename uitleggingen van die woorden zouden zijn gemaakt. Wij had den het dus in onze. „Nalezing" wel bij het rech te eind, toen wij onderstelden dat de heer Vis ser eigenlijk iets anders bedoelden dan wij en zal) zou ook hebben voorkomen, dat voor den heer Visser groot genoegen doet. KATH. BIZ. ONDERWIJS. Wij ontvingen het jaarverslag over 1913 der vereeniging van Kath. Biz. Onderwijs, gevestigd alhier, dat versierd is met een por tret van wijlen Mgr. Sloots. Plaatsgebrek: noopt ons een uitvoerig overzicht tot Maandag te laten liggen. DE TWAALF BLOKKEN WONINGEN BIJ MEERENBERG. Door de Commissie van Toezicht op het gesticht Meerenberg is de bouW van twaalf Wokken beambtenwoningen bij het gesticht gegund aan de firma Oudshoorn en Slingerland te Velseroord, wier biljet het eenige der 23 was, dat werd geldig verklaard. WAAR IS FRANS HALS GEBOREN? In de Koninklijke Akademie voor Ar cheologie te Brussel beeft de archeoloog Coninckx mededeelingen gedaan omtrent de herkomst van Frans Hals. De Telegraaf vertelt er het volgende van Drie steden: Antwerpen, Mechelen en Haar lem, strijden om de eer, zei de heer Co ninckx. De voor korten tijd ontdekte ge- ooorteacte van den jongeren broeder Dirk Hals, kan met zekerheid de ouders van den schilder doen vaststellen. Frans Hals be weerde hij was in Antwerpen geboren. Naar aanteekeningen op zijn portret te oordeelen, beeft hij tusschen 1559 en 1581 het licht aanschouwd. De Halsen zijn echter van uit gesproken Mechelsche familie. Ze zijn reeds in de 15e eeuw in Mechelen te vinden in de 16e eeuw zijn ze bepaald talrijk en in liun stamboom gemakkelijk vast te stellen. Plot seling, in den loop der 16e eeuw, zijn ze verdwenen, om eerst weer in' de 18e eeuw te verschijnen. Het is dus zeer waarschijn lijk, dat de Halsen als zoovele andere fa milies, de nieuwe godsdienst ideeën toege daan waren en daarom uit Mechelen vlucht ten, om zich naar Antwerpen te begeven, waar de Protestanten de overhand hadden. Gedurende dezen tijd zou Frans Hals dan 'geboren zijn. Na de inneming van Antwer pen door Farnese is de familie vermoedelijk naar Haarlem gevlucht. Mogen dit ook slechts combinaties zijn, aldus Coninckx, talrijke an dere documenten spreken voor hunne waar schijnlijkheid. En even zoo goed als Ru bens, die toevallig in Siegen geboren werd, ondanks dat, Antwerpenaar bleef, zoo kan men onder de vermoedelijke omstandigheden de in Antwerpen ter wereld gekomen Frans Hals een schilder uit Mechelen noemen. Waarmee begrijpelijk, de stad Haarlem, waar Hals reeds voor. 1600 woonde en er zijn heele leven doorbracht, maar weinig inge nomen zal zijn. Aldus de heer Dierickx in de Kon. Aka demie voor Archeologie te Brussel, volgens de Tel. [Wij teek enen hierbij aan: De hypothese dat de Halsen uit Mechelen stammen, is volkomen aannemelijk.'Maar de heer Moes heeft in ieder geval toch bewe zen, dat Frans Hals in 1584 is geboren, en wel te Antwerpen. [Waarom Haarlem niet goed zou kunnen zetten, dat de vader van Hals een Meche- laar was, begrijpen we niet goed: de kun stenaar zélf was dan toch in zijn kunst en door zijn geheele leven hier een Haarlem meren daar komt het op aanl EINDEXAMEN GYMNASIUM. De eind-examens voor het gymnasium, al hier, zijn gehouden op 17, 18 en 19 Juni. Als gecommitteerden, onder wier toezicht het examen werd afgenomen, waren aangewe zen de heeren: dr. J, van Wageningen, hoog- eeraar aan fle Rijksuniversiteit te Gronin gen; dl". G. H. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en dr. F. Schuch, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Geslaagd zijn vooi; diploma A.: S 'Pl H. A. Bijleveld. P, Donker.. F. W:. A. ide Koek van. Leeuwen. F. M. .Westerouen ,van Meetoren, M. J. van Nieuwkuijk, Pb. Raedt. J. H. Thiel. H. M. .Vrijheid. V [Voor diploma B.: 'Job, Robbers. Louise M, Boerlage. Ina Rah- .0e». i v 1 BADEN. iln .hel douchebadhuis aan den Koudenhorn Ijn in de afgeloopen week 883 en in dat aan .et Leidso'he plein 1471 baden genomen. K, ZONDAGSRUST VOOR SLAGERS- GEZELLEN. Het bestuur der Haarlemsche Slagersgezel- ^léfivereeniging „Ons Belang" verspreidt circulaire, waarin opgewekt wordt de Zondagsrust der Slagersgezellen te bevor deren. NAMEN Raadhuis Spaarn- woüderstr. Haarlem- merliede- straat Totaal ORICKET. Morgen wordt op het terrein van Rood en Wit alhier een internationale cricket- wedstrijd gespeeld tusschen de elftallen van Nederland en België. BEZOEK. Gisteren brachten de leerlingen der 2e klas se der Rijkskweekschool voor Onderwijzers onder leiding van den heer Ruinen een bezoek aan de Rezijnazijnfabriek van de firma J. A. Haas en Zoon, alhier. Door den eigenaar van de fabriek werden bereidwillig de verschillende bewerkingen, welke de rozijnen moeten ondergaan om als rozijnazijn in den handel gebracht te kunnen worden, verklaard. Nadat de kweekelingen na een bezoek van een paai' uren van alles op de hoogte waren gesteld en zij verschillende soorten azijn ge proefd hadden, werd hun een glas limonade aangeboden,wat hun blijkbaar nog heter umaakte dan de fijnste rozijnazijn. BEGRAFENIS. Hedenmorgen had op de Algemeene Be graafplaats (nieuw gedeelte) de begrafenis plaats van den 8-jarigen knaap Anton Hen drik van Waveren, wonende Beeksteeg, die Woensdagmorgen door de electrische tram op de Ged. Oude Gracht werd overreden en gedood. De begrafenis had in allen eenvoud plaats. Ook het stoffelijk overschot van den oud-gezagvoerder der Maatschappij „Neder land" wijlen den heer Uitermark, werd ter aarde besteld. Een vertegenwoordiger der Maatschappij was bij de beaarding aanwezig. CONCURRENTIE 1 Twee rijwielhandelaars uit de Schagchel- straat schijnen scherpe concurrenten te zijn. De een zette op den hoek van de Anegang een man met een bord: Miciieiin-banden a f 2.15; de tweede zette er een ander viak naast met een bord: Michelin-banden af 2.14. Bovendien was de tweede gewapend met een hoorn. ONBESTELBARE STUKKEN gedurende de 1ste helft der maand Juni 1914. Brieven binnenland. Maatschappij Brugzicht, Utrecht. Lena Bijs ter, Schoten Van Dantzig, Hillegom. E. Douma of Dournave, Utrecht. A. G. Dauma, Vlissingen. Ch. de Hoff, Utrecht. Mej. Janse, Haarlem. Mej. A. van Hevert, Haarlem. De Koningh den Haag. Mej. J. E. Kenselaar, den Haag. Mej. H. C. Kieviet, Leeuwarden. Ouwer- kerk, Rotterdam. J. Schut, Haarlem. Mej. A. Veenhoven, Amsterdam. De Vries, Gorinchem. Briefkaarten binnenland. 4 zonder adres. Spaarndammerstraat 93 of 73, Amsterdam. Mej. M. Baas, Amsterdam. Mej. C. Bastiaans, Haarlem of Utrecht. Mej. A. van Beek, id. Ch. v. d. Berg, Noordwijk-binnen. Mej. M. van den Berg, Amesterdam. Mej. E. de Bruin, Santpoort. Mevr. W Deddes, Lochem. Mej. J. M. van Doorn, Amsterdam. Mej. F. v. Driesmn, Amersfoort. Fr. Dijkstra, Amsterdam. Mej. E. v. Emnout, id. Mej. A. H. Erenst, id. S. Groos, id. Juffr. L. S. Grootens, Noordwijk. Expeditie Hageman, Amsterdam. Mej. C. van 't Hoff, id. v. d. Hoors, id. W. Hap, id. Wed. Hoogendoorn, id. Jansen, den Haag. Juffr. J. Kooten, Egmond, 3 stuks. P. Kreizig, Amster dam. Th. Lummers, Haarlem. Lutjeshuisen, Rot terdam. H. W. Nyboer, Amsterdab. Mej. T. van Oorschot, den Haag. T. Pistoor, Haarlem. Mej. Pesch Amsterdam. C. Smit, Amsterdam Mevr. D. Smit, Amsterdam. M. Tels, Amsterdam. Ver- wavragen, W. Vosmeer, Amsterdam. B. de Werken, Rotterdam. Weiland, Amsterdam. H. Witwer, Amsterdam. Buitenland. Brieven. Bierman, Londen. Boes, Gr. Rapids. Mej. L. Callens, bij Buenos Ayres. Dayer, Odessa. Ernst C. Harmsen, Hamburg. Mej. S. Kol, Duitsch- land. Kasten, Hoboken, U. S. A. Scherter of si- herter, Sandoeng. J. Vlieger, Lyon Camby Jowa. Buitenland. Briefkaarten Mej. Math. Bosman, Duisburg. Odonna Lansvvirth, Hongarije?? Phil. Küpper, Coin. B. Lütaman, Brooklijn. G. Langendijk, Duisburg. W. Mohler, Genua. C. Pemss, Putney bij London. Ernst Schrader, Hamburg. J. Snellens, Dorf- veld (Duitschland). M. Weschnak (2 stuks), Danzig. Wenzel of Wessel, Danzig. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. PROGRAMMA' vo.r het concert in het Brongebouw op Maandag 22 Juni, s avonds 8 uur door Haar- lemsch Muziekkorps. 1. Marsch und Chor aus de,: Oper „Tannhauser", R. Wagner. 2. Ou verture „Obéron", O. M. yon Weber. 8. „Dan- za della ore", ballet de l'opéra „La Giocon- da", A. Ponchielli. 4. Grosse Fantasie aus „Königskinder", E Humperdinck. 5. Ouver ture „Das goldene Kreuz", J. Brüll. 6. „Terp sichore," fantaisie-ballet, L. Ganne. 7. Com- tesse [Walzer aus der Operette „Jungfrau Stift", J. Gilbert. 8. Grande fantaisie de 'opéra „Le Trouvère", G. Verdi. PROGRAMMA' voor het Concert op Zondag 21 Juni 1914 's avonds kwart over 8 te geven door het' Orkest der Concert-.Vereeniging Haarlem's Muziekkorps in de sociëteit „Trou moet Blijcken". 1. Marsch aus der Operette „Ber liner Luft", Linckë. 2. Ouverture „Cosi fan tutti", Mozart. 3. Ballet „D'isoline", Messa- gcr. 4. Grosse fantasie aus „Königskinder", Hümperdinck. 5. Ouverture „La Part du Diable", Auber. 6. Tanzmusik aus der Opei* „Die verkaufte Braut", Smetana. 7, „Fian- failles, valse, Wesly. 8. Grande fantaisie de ['opéra „La Favorite", Donizetti. Voor het concert in Den Hout op Zondag 21 Juni, door het Hadrlemsch Muziekkorps. 1. Im Wichs und Glans, Marsch, Riegcr. 2. Ouverture Sum Namenstage Kaiser Franz, Beethoven. 3. Walzer v. d. operette Dollar - princessin, Léhar. 4. Fantaisie uit de Rus sische opera Het leven van den Keizer, Glintra. 5. Ouverture un Ballo, Sulyvan. 6. Valse de l'opera Casse Noisette, Tschaikows- ky. 7. Grande Fantaisie de l'opera La Reine de Saba, Gounod. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 19 Juni. S. van M. M. Huibers van Looij. d. van S. M. J. Melchior Cornet. 20 Juni. d. van O. G. J. Versteeg Zweeres. z. van A. O. RoestVendrik. z. van A. M. M. Hcsslingvan Opstal. d. van A. HofsteeKees. Overleden: 18 Juni. A. M. E. Kooien Kockelkoren, 78 j. Hagestraat. 19 Juni. P. Hendriks—Lemmers, 80 j. Klein Heiligland. 20 Juni. M. v. d. Heuvelv. d. Bos 87 j. Hagestraat. J. J. 14 j. z. vau M. v. Hierop, Kromme Elleboogsteeg. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 14 timmerlieden, 1 meubel maker, 1 metselaar, 1 witter, 4 machinebank werkers, 9 grofbankwerkers, 2 metaal- draaiers, 2 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 2 bur gensmeden, 6 machinisten, 3 stokers, 1 elec- tlricien, 1 instrumentmaker, 2 schilders, 3 grondwerkers, 1 bakker, 7 magazijnknechts, 13 loopknechts, 5 huisknechts, 6 kantoorbe dienden, 1 letterzetter, 1 lithograaf, 17 loss© werklieden, 1 dienstbode, 31 werksters, 4 naasters, 4 huishoudsters, 6 Vrouwelijke kan toorbedienden, 3 koetsiers en voerlieden, 10 leerlingen voor verschillende ambachten, 5 winkeljuffrouwen, 2 kinderjuffrouwen. I VAN RET LOO. Men seint ons van het Loo: H. M. de Koningin ontving vanmorgen den Minister van Oorlog "en zal hedenmiddag Ge neraal de .Veer in audiëntie ontvangen. BUITENLAND. ALBANIË. ROME, 20 Juni. De toestand in Albanië wordt steeds ongunstiger. De Malissoren heb ben hun wantrouwen uitgesproken tegen de Hollandsche en Oostenrijksche officieren. Het gerucht loopt dat Azis pasja die met hulptroe pen voor den vorst aanrukt, bij Sjak is ge vangen genomen en verslagen. (Wij wijzen er op dat deze berichten uit Rome ko men R e d.) STOKERIJ VAN FRANSCHE ZIJDE! PARIJS, 20 Juni. Uit Durazzo worden aan het Journal nadere mededeelingen bericht om trent de wrijving tusschen Italië en Oostenrijk- Oostenrijksche officieren in burgerkleeren en Oostenrijksche agenten doen alsof zij zich in een veroverde stad bevinden. Bovendien doen de Albaneesche gendarmen onder voorwendsel de hospitalen en gezantschappen te besehermen, geheel wat zij willen. De vorst wordt geheel door hen beheerscht, de ministers zijn feitelijk hunne gevangenen en de Hollandsche officie ren hunne medeplichtigen. De toestand verergert meer en meer. VREESELIJKE BOTSING VAN LUCHT SCHIP EN VLIEGTUIG. WEENEN, 20 Juni. Hedenmorgen 11 uur heeft op het vliegveld van Fischamend een vreeselijke ramp plaats gehad. Om i0 uur steeg 'het luchtschip „Korting" op. Volgens de eene lezing bevonden zich. in den gondel zeven, volgens een andere lezing tien personen. Nadat het luchtschip was opgestegen, steeg een aeroplane op. Door een defect aan den motor, kwam op 800 M. hoogte de aeroplane met het luchtschip in botsing, waardoor het omhulsel van het luchtschip en het vlieg toestel in brand geraakte. Alle inzittenden van het luchtschip en ook de bestuurder van het vliegtuig kwamen om het leven, s.^i. Aan hen wier spijsvertering slecht is, wordt de genezing verzekerd. Om zich van hunne maagkwalen te genezen hebben velen nutteloos ontzaglijke sommen uitgegeven voor middelen zonder waarde. Som mige bereidingen kunnen wel bij toeval de spijsvertering bevorderen, maar zij kunnen een volhardende moeielijke spijsvertering niet ge nezen. Om een werkelijken uitslag te verkrij gen, moet het middel een werking op de verte ringsorganen en niet op dezer inhoud uitoefe nen. Het geneesmiddel moet niet den arbeid der maag verrichten, maar moet de maag in atast stellen haar eigen werk te doen. Dat wordt door de Pink Pillen verkregen. De Pink Pillen zijn niet saamgesteld uit gistende verte- ringstoffen die een kunstmatige vertering te voorschijn roepen, maar door hunne samenstel ling versterken zij de maag, herstellen zij de krachten der verteringsorganen die lui zijn ge worden en bezorgen een natuurlijke spijsverte ring. Zij zijn ook onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie. HEEMSTEDE. De autobus. Op den weg, die genomen wordt door de autobussen, van hier naar Haarlem, zijn op de balten blauwe emailbordjes aan gebracht, waarop met witte letters: „Halte autobus". Zij zijn geplaatst op lantaarns enz. ZANDVOORT. Aangekomen .Vreemdelingen. J, H. Numan, Amsterdam, Hotel d'Orange, 1 p.; G. van Leer, id., Pension Maregate 5 p.1; P. Maijer, Rudolstadt, id., 5 p.; Domes Rebel, Raaïn Hotel Groot Badhuis, 3 p.; T. Achelis, Bremen, id., 1 p.; P. A. J. Blom, Amersfoort, id., 2 p.; Pb. Zeldenrust, Ant werpen, id|„ 1 p.: J. Stork, Utrecht, id., 1 p.; PL Dwars, Bussum, id., 1 p.; S. Block, Gelsen- kirchen, Noordzee Hotel, 1 p.; Fam. Stock, Haarlem, Pension Adriana Olasina 3 p.; R. [Wetzel, Dortmund, Hotel Gatm 1 p.; Fam. H. Pauw, Amsterdam, id., 3 p.; Fam. Bernet Mainz, Grand Hotel Wust, 4 p.; L. Kuipers Bremen, id., 2 p. VELSEN. Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. berichten van aanneming van benoemin gen; b. dankbetuigingen van enkele personen; c. bericht van de heeren G. F. Perquin en C. de Vries Jr., inhoudende aanneming van de voorwaarden voor het exploitatieplan. De heer Polderman wijst er op, dat er thans in de gemeente twee notarissen zijn en vraagt of het niet mogelijk is, om de aankoopingen over deze twee notarissen te verdeelen. De Voorzitter verklaart, dat er veel voor te zeggen is, maar ook veel tegen. De heer Brink vindt dat het beter is om het archief bij één notaris te hebben. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van den onderwijzer Jansen inzake uit latingen van den wethouder Vermeulen op Mei 1914. To62[cst33ü wordt nsn. den heer H, Vflii Krs* lingen afwijking van de bouwverordening voor het bouwen van een houtloods. Een adres van de bouwvakarbeiders-vereeniging „St. Joh. de Deo" zal door B, en W. worden geprae-adviseerd. Op voorstel van den heer Landeweerd zal dit adres ook in de Commissie van O. W. worden gehoord. Een adres van den gemeente-arbeider B. Ver hoef om schadevergoeding wegens verplaatsing van zijn werkkring. Besloten wordt het stuk aan B. en W. terug te zenden om prae-advies. Aan B. en wordt ter afdoening gegeven een adres van den heer Schüler om ontheffing van aansluiting aan het gemeente-riool. Van den architect Hartmans s ingekomen een adres waarin geklaagd wordt, dat hij dooi den opzichter Beenhakker en eenige gemeente werklieden voortdurend bespionneerd wordt, zoo dat hij Donderdag jl. niet rustig in den tuin kon zitten. De heer Landeweerd vraagt of B en W. dit weten. De heer Vermeulen zegt, dat hierover geen uitgebreid onderzoek kon worden ingesteld, daar het pas is ingekomen. Spreker vertelt, dat hem is medegedeeld, dat Beenbakker was gewaarschuwd, dat iemand zich eenige malen op het gemeenteterrein heeft trachten te begeven. Nu is gisteravond gebleken, dat Verhoef op het terrein trachtte te komen, om het huis van den architect te bereiken. De heer Netscher zegt, dat Verhoef Donder dagavond bij den architect zat, zoodat er van spionneeren door Beenhakker geen sprake was. Spreker vraagt om recht over deim man te spreken, maar hem niet geestelijk te martelen. De heer Vermeulen zegt, dat er intrigues uit gespeeld worden, door de leden van openbare werken. Het spionneeren is begonnen van uit het huis van den architect, zoodat b.v. de vrouw van den architect op haar knieën voor de kieren lag om af te luisteren wat er besproken werd, ja, dat er zelfs nu via het geitenhok een verbinding gemaakt is met den timmerwinkel. De heer Hartmans had zich niet met een ge deelte van het werkvolk in contact moeten stel len; de architect had een hoog standpunt in deze zaak moeten innemen. Het adres wordt in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. De Voorz. doet mededeeling dat van den accountant ingekomen is het rapport over de bekende zaak aan O. W. Op een vraag van den heer Brink of er nu fraude gepleegd is, kan de voorz. geen beslist antwoord gegeven. Spr. zegt, dat den boekhou der geen blaam treft Goedgekeurd wordt het proces-verbaal van kasopname. Interpellatie Netscher. De eerste vraag van den heer Netscher is of het juist is, dat B. en W. tot het lid van hun college bedoeld bij art. 26 van de Verordening op den rechtstoestand der ambtenaren, hebben aangewezen den wethouder F. P. Vermeulen. De Voorz.: dat is zoo. De tweede vraag is of B. en W alsnog bereid zijn een ander lid van hun college aan te wijzen. De Voorz. zegt, dat dit zeer moeilijk is. De heer Netscher is tevreden met dit ant woord. De heer Polderman acht het rapport van de raadscommissie geen rapport in den zin van art. 8. De heer Landeweerd zegt, dat de heele zaak een storm in een glas water is. Spreker verklaart, dat de raadscommissie in besloten vergadering een anoniemen brief heeft overgelegd, van een onbekend gebleven persoon, waarin medegedeeld wordt, dat het schrijver geenszins bevreemdt, dat het zoo met den archi tect geloopen is. Spreker legt nu een viertal brieven over, waar door volgens hem een ander licht op deze zaak wordt geworpen. De heer Vermeulen zegt, dat er straks over tweedracht tusschen de gemeente-werklieden ge sproken is, doch dat de raad nu niet veel blijken gaf, dat zij door de gemeentenaren gekozen waren, om hunne rechten te verdedigen en de belangen van de gemeente te behartigen. De heer Sant stelt voor om f 950 voor een benzinetank te schrappen; daartoe wordt met 12 tegen 4 stemmen besloten Het voorstel van den heer Brink inzake dienstjaren onderwijzers, waarover de vorige week de stemmen staakten, wordt aangenomen Tegen de heeren Vermeulen, Handgraaf, met 9 tegen 7 stemmen. Hoogland, van Rhijn, Huig, Koelemey en Sluiters. Aangenomen wordt het voorstel om een zand pad te Velseroord aan den openbaren dienst te onttrekken. Verordening beheer gasbedrijf. De heer Polderman is tegen het voorstel om de winst van het gemeentelijk gasbedrijf uit te keeren aan de gemeente. De heer Landeweerd wil de kiezers daarover hooren. De heer Netscher houdt een zeer lange rede, waarvan het begin, midden en eind is dat spre ker er tegen is om de winst van het gasbedrijf te storten in de gemeentekas, en er voor is om een gedeelte van deze winst te storten in het waterleidingbedrijf, nadat het reservefonds ge bracht is van f 20000 op f 30000. Over deze zaak voeren nog het woord de heeren: Brink, Netscher, Sluiters, Vermeulen, van Tuyll en Polderman. Het voorstel van B. en W. om de geheele winst in de gemeentekas te storten, wordt ver worpen met 12 tegen 4 stemmen. 't Voorstel, om het reservefonds op f 30000 te stellen, de helft in de gemeentekas te storten en de helft te stellen voor de waterleiding, wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. De heer Polderman bedankt als lid der Gas- commissie. Verbouw Burgeravondschool. De heer Netscher zou, wanneer er nu een tweetal lokalen op de Burgeravondschool zul len worden gezet, er graag een 3e leerjaar aan toegevoegd zien. Besloten wordt de Burgeravondschool te ver bouwen. Aangenomen wordt zonder hoofdelijke stem ming de aanvaarding van eene buitengewone Rijkssubsidie inzake den bouw van een school met onderwijzerswoning te Wijkeroog, en het aangaan van een geldleening tot een maximum vaa diverse werken. De vaststelling van de rooilijn van den Ter- rasweg wordt aangenomen. De heer van Tuyll stelt voor om het adres van de gemeentewerklieden aan te houden, daar er een periodieke verhooging in zicht is. Aldus wordt besloten. De verbetering van den steiger te IJmuiden is in behandeling. Het eerste verzoek van de vereeniging „Bouw- belangen" om een raad van beroep in te stellen, wordt verworpen, en het andere aangehouden. Over het adres om schadevergoeding aan J< P. Zuurbier te geven, zullen B. en W. prae- advies geven. Aan mej. W. P. A. Valstar wordt eervol ont slag verleend als onderwijzeres. De suppl. begrooting, af- en overschrijving onvoorziene uitgaven, wordt aangenomen. Het percentage voor de belasting wordt ge bracht op 1.55, 't vorige jaar was 't 1.50. De laatste betalingstermijn voor de belasting wordt gesteld op 15 Januari. Aan de rondvraag nemen deel de heeren! Landeweerd, Huig, Vooren, Brink, Netscher, v. Tuyll en Vermeulen Hierna sluiting. Zij zijn verkrijgbaar a f 1.75 per deoe en 19 per zei doo- zen bij het Hoeld-depöt der Pink-Pillen, Dacoatakade 15huia, Amsterdam. Voor Haarlem en omstreken bij da firma's 7. 7. GBppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Liase. En verder bij verschillende Apothe kers sa Drogisten. Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming tot verhooging van het crediet voor de inrichting van den reinigingsdienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2