NIEUWS UIT DEN OMTREK. - Uit Holland's Noorderkwartier. Yerkoopingea Boeihaizeo enz. BINNENLAND. UIT DE ZAANSTREEK. &e&hi$zak@rcB mmzmüE®. K ERK NIEUWS*" ON 0 R W IJ S. Aanbestedingen. KORTE BERIOHTE99 Z. K. H. PRINS HENDRIK EN DE PERS. .De aigeineene toestand is zeer verward Prenk Bib Doda bevindt _zieh met zijn manschappen nog altijd op een afstand van ongeveer vier uur ten noorden van Duraz-i zo. Hij schijnt te aarzelen om tegen Sjak! op te rukken, ten einde de opstandelingen aan te vallen. Ook is het niet duidelijk, welke houding Achmed bei Mati aanneemt. Deze zou over Tirana voortrukken, ten ein de de opstandelingen nauwer in te sluiten. "Eveneens verkeert men in twijfel over de .positie van Aziz pasja Vroni, die met het zelfde doel uit het Zuiden over Fieri op rukt en omtrent wien men geen gunstige berichten ontvangen heeft. Hedenavond zoo meldt dit bericht dat Van gisteren dagteekent vertrokken vrij- willigers-artilleristen op het door de Alba- neesche regeering gecharterde Oostenrijk- sche Lloyd-stoomschip „Gisela" naar het yNoorden in de richting der posities van Prenk Bib Doda, ten einde diens geschut te bedienen en hem van de noodzakelijk heid, dat hij den opmarsch voortzet, te over tuigen. Tegelijkertijd dat Prenk Bib Doda den aanval zal beginnen, zal men te Duraz- zo tot een offensieve beweging tegen de opstandelingen overgaan. De bijzondere correspondent der „Kölni- zche Zcitung" te Durazzo, die de gevechten van verleden week Maandag, in den loop waarvan overste Thomson sneuvelde, heeft bijgewoond en den volgenden dag met dr. Reddingius een gedeelte van het slagveld is rondgegaan, om gewonden te zoeken, pchrijft d.d. 16 Juni, dat de granaten van het Skoda-geschut vreeselijk onder de op standelingen hebben huisgehouden. De bo dem was met lijken bezaaid. Van de mees ten was door de shrapnels het lioofd of het onderlijf afgeschoten. Op dit terrein aldus gaat de correspondent voort heb ben wij meer dan 700 gesneuvelden geteld, terwijl nog 100 andere lijken uit de moe rassen opstaken of reeds op het water rond dreven. Het aantal dooden bij de Porta Ro- mana, aan de Noordelijke zijde van de stad, waar de strijd van 10 tot 12 uur 's mor gens en daarop tegen middernacht zeer ver bitterd was, konden wij niet vaststellen. Men kan aannemen, dat van de opstandelingen Maandag meer dan 1500 man gedood zijn; wat te verschrikkelijker is, waar de onge lukkige slachtoffers niet eens wisten, waar om zij ten strijde getrokken waren. Een drastisch voorbeeld daarvan geeft het ant woord, dat een zwaar gewond Albaneesch hoofdman mij gaf op de vraag, met welk doel bij zich bij den opstand had aangeslo ten. Zuchtend zeide de man: „Een ezel heeft hu eenmaal niet meer verstand, dan Allah hem gegeven heeft." Van de bezetting te Durazzo zijn behalve overste Thomson drie man gedood, o.a. een JAlbaneesch kapitein der gendarmerie, ter wijl tot dusver 48 man gewond werden. DUITSCHEAND. De bekende schrijfster en vredesvoorstandster barones Bertha von Suttner is overleden. Zaterdagmiddag is op de werf van Blohm en Voss te Hamburg het derde schip van het „Imperator"-type te water gelaten. Op verzoek des keizers, die persoonlijk de te waterlating bijwoonde, doopte gravinHan- na von Bismarck, de jeugdige kleindochter van den „ijzeren kanselier" het schip met den naam „Bismarck". GRIEKENLAND. De minister-president heeft zich uitgesproken voor een schikking met Turkije. MEXICO. Villa is nu metterdaad het hoofd van de constitutionalisten geworden. Carran- za is geheel op den achtergrond gedrongen. Als een bewijs hoe Z. K. H. de Prins bij de vervulling van het voorzitterschap in voor de dagbladpers toegankelijke vergade ringen der instellingen die onder, zijn hooge leiding staan, ook aan die pers denkt, en hare taak wil vergemakkelijken, moge die nen, zegit de Msb., dat Z. K. H. zijn ope ningsrede op den Johanniter-ridderdag na sluiting der vergadering, zelf aan een dei- aanwezige verslaggevers aanbood en ter be- Bchikking van de pers stelde. UIT DE STAATSCOURANT. Bjj K. R. is met van 16 Juni prof. dr. W. H. Nolens opnieuw voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid van den Mijnraad en is hij wederom aangewezen als voorzitter van den raad. OVERSTE THOMSON f Naar de M. C. uit Durazzo verneemt, heeft H. M. de Koningin op het door de internatio nale controle-commissie aan Haar gezonden telegram van deelneming over den dood van overste Thomson, aan den president dier commissie het volgende antwoord telegra fisch doen toekomen: „Diep getroffen door de deelneming, welke de internationale controle-commissie in Al banië mij naar aanleiding van den dood van luitenant-kolonel Thomson op het slagveld heeft uitgedrukt, verzoek ik den president dr.er commissie daarvoor wel mijn dankbetui ging in ontvangst te willen nemen. (w.g.) Wilhelmina". Men meldt uit Groningen aan de Msb.: Te Groningen heeft zich een comité gevormd bestaande uit een luitenant, een adjudant, een sergeant-majoor, een sergeant een korporaal en een soldaat, welk comité het voornemen heeft gelden in te zamelen, teneinde in staat te wor den gesteld een blijvende nagedachtenis van hun majoor Thomson te stichten en te onder houden. De bedoeling is de stichting van een 'gedenkteeken, een monument of iets dergelijks. Men stelt zich voor, zich uitsluitend voor de 1 inzameling der benoodigde gelden te wen den tot militairen en oud-militairen en den werkkring van het comité uit te strekken over alle garnizoenen binnen het rijk. Behoudens de góedkeuring van den Minis ter van Oorlog op dit plan, waarvoor bereids de noodige stappen zullen worden gedaan, zal het comité zich per circulaire richten tot de personen, van wie met grond medewerking tot uitvoering van het plan mag worden verwacht. MISHANDELING VAN DWANGARBEI DERS IN INDIë. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint dat de raad van justitie te Padang zeke ren Furrer, beschuldigd van mishandeling van dwangarbeiders, veroordeelde tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. EEN AARDBEVING IN INDIë. De Bataviasche correspondent van Hbld. seint dat de kleine handelsvestigingen Wooi, Ansoes en Poo op het eiland Japan in de Geei- vinkbaai (op de Noordkust van Nieuw-Guinea) door eene aardbevi.ig zijn verwoest. WETBOEK VAN STRAFVORDERING. De commissie van de balies van Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Leeuwarden en Den Bosch, welke tot opdracht had het ontwerp voor een nieuw wetboek van strafvordering te onder zoeken en aan te geven welke wijzigingen zij daarin wensehelijk achtte, heeft, naar liet „Weekblad van het Recht" meldt, haar rapport Dinsdag aan de Tweede Kamer toegezonden. DE TUCHTUNIE. De Tuchtunie heeft te Utrecht een verga dering gehouden waar natuurlijk het gebeur de te Harderwijk eu hetgeen daaraan vastzit, de hoofdschotel vormde. Het schrijven van minister London, waar in deze de hulp der Tuchtunie inroept naar aanleiding van de klacht vau den Franschen schrijver Jules Romain werd medegedeeld. De voorzitter zeide, dat het bestuur zich zal wendeu tot de gemeentebesturen, de ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer, de pers, de wevkliedenorganisaties, tot de auto mobilisten en wielrijders en ten slotte tot de opvoeders der jeugd, om te trachten op die wijze te voorkomen dat dingen gebeuren kun nen als te Harderwijk. Aangenomen werd een voorstel van den heer A. van der Voort Azn., schriftelijk ge steund door pastoor dr. Ariëns en bepalende dat de Unie zich in verbinding zal stellen met de pers, om te bewerken, dat de bijzon derheden van overtredingen en misdrijven niet worden uitgesponnen of uitvoerig ver- me'd, terwijl daarentegen aan het optreden van politie en justitie meer waardeering wor de geschonken en daden van moed, men- schenliefdfc en zelfopoffering zooveel moge lijk worden naar voren gebracht, vooral wan neer die betrekking hebben op redding van mensehenleveus. In verband met het voorgevallene te Har derwijk had de heer J. Kleefstra een motie ingediend om zich tot de regeering te wen den, om aan te dringen op krachtiger uil voering van de reeds bestaande wetten er. verordeningen, waarvan de strekking kan zijn de uitingen der tuchteloosheid te verminde ren en zoo noodig te bestraffen en krachtig aan te dringen bjj de burgemeesters, als hoof den der plaatselijke polifci'e, op toepassing en strenge handhaving van reeds bestaande ver bodsbepalingen. Na uitvoerige discussie werd deze motie aangenomen met 124 stemmen vóór en 1 blan co, nadat er aau was toegevoegd: „voorts dringt het algemeen bestuur er op aan, dat de taak der politie niet binnen al ie enge grenzen bij tie uitvoering worde gebonden." Lang werd van gedachten gewisseld over eenige voorestellen tot verzending van ver zoekschriften met betrekking tot de invoering eener korte eu snelle berechting van overtre dingen en misdrijven. Ten slotte werd het door het bestuur voor gestelde adres aan de Tweede Kamer goed gekeurd met 117 stemmen, terwijl 2 en 6 stem men op andere voorgestelde adressen weiden uitgebracht. Nadat nog eenige andere voorstellen be treffende verschillende zaken waren bespro ken en aangenomen werd de vergadering ge sloten. Hoog water. Men meldt uit Zevenaar aan de Tel.: De Rijn begint weerf zoo onrustbarend te wassen, dat op enkele plaatsen de uiterwaarden onder water staan, waardoor de landbouwers hun vee naar huis hebben gehaald. Inbrekers gepakt. Bij den landbouwer T. in Klein-Doehteren, werd Vrijdag ingebroken door een tweetal personen. T. wist een van hen te grijpen en deze werd door hem overgeleverd aan de politie, die er later op den dag in slaag de, ook den tweeden op te sporen, 't Bleken een paar Ensckedeërs te zijn, zegt de Zutph. Crt., die volledig bekenden en naar Zutphen weiden overgebracht. Misdaad? In verband met het verdrinken van zekeren B., onder Compascuum (Dr.) is zekere J. D. aangehouden. Ilij moet bekend hebben op den avond dat B. verdronken is, met dezen ruzie gehad te heb ben. Een ontvanger geschorst. Daartoe in een spoedeischende vergadering bijeengeroepen, heeft de gemeenteraad van Bemmel (Geld.), op voorstel van B. en W., den gemeente-ontvan ger geschorst, voor onbepaalden tijd en met inhouding van salaris. De reden van deze be slissing moet gezocht worden in het feit, dat de ontvanger herhaalde malen geweigerd heeft bescheiden ter inzage te geven en dat hij, niet tegenstaande verbod, aanslagbiljetten gebruik te, afwijkend van de door B. en W. voorgeschre- vene. Door den Raad werd eenigen tijd geleden besloten, den ontvanger ongevraagd ontslag te verleenen, welk besluit door Gedeputeerde Sta tten werd vernietigd. Het is thans bij den Raad van State in onderzoek. Ongewensehtc gasten. Een troep Zigeu ners, doortrekkende naar de Beusichemsche paardenmarkt, heeft in een hooikamp van den lieer M. van Asch te Oulémborg eene schade, aangericht van ongeveer 300, doordat zij eerst liunne paarden daarin lieten grazen en vervolgens nog eene groote hoeveelheid gras afmaaiden en meenamen. Twist. Bij Delden ontstond Vrijdag twist onder eenige bewoners van woonwagens. Een hunner, Jansen genaamd, werd met een oude zeis de rug gekerfd. Per brancard werd hij naar Delden vervoerd. Onweer. Te Groningen heeft gisterenmid dag een hevig onweer gewoed, waarbij de blik sem meerdere malen insloeg. Te Helpman werd een koe gedood, in het Sterrebosch een boom ontveld en in de Kerk- laan het huis van den politie-agent G. Lode ge troffen. Lode's vrouw werd doof van schrik, hetgeen zich echter spoedig herstelde schrijft de M. O. Ook in de Solwerderstraat moet de bliksem zijn ingeslagen. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Het tramverkeer stond op de lijnen Heereweg en Kraneweg on geveer een uur stil. HAARLEMMEBLIEDE CLA. Personalia. De heer J. Vriesekoop alhier is gekozen tot lid der Commissie van Toezicht in de Boerenleenbank, en zulks in den plaats van den heer D. Vriesekoop die als zoodanig bedankt heeft. SCHOTEN. De Sproeiwagen. Zaterdagmiddag is de Ge neraal Cronjéstraat met den nieuwen sproeiwa gen besproeid. De proef voldeed goed. De uit gespoten straal kan alleen een wat breederen omvang hebben. Onder water. Toen Zondagmiddag verschil lende bewoners tehuis kwamen vonden zij de kamers hunner woningen door de hevige regen buien ondergeloopen. Er viel heel wat te red deren voordat aan een rustigen Zondagmiddag kon worden gedacht. BEVERWIJK. Overreden. Zaterdagmiddag geraakte een anderhalf jarig kind, dat op den Alkmaarschen straatweg speelde, onder een met ijs beladen wagen, waardoor het vooral aan het hoofd ern stige verwondingen bekwam, zoodat spoedig geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HEEMSKERK. Door bet onweer. Tengevolge van het hevig onweer, dat zich gisterenmiddag alhier voor deed, was bij verschillende personen de electri- sclie geleiding defect. Een der zware gelei dingsdraden van het bovengrondsch net in de nabijheid van de heer L. Hoogewerf knapte, terwijl de kap van den ijzeren transformator, geplaatst bij den heer P. de Wildt, ingedeukt werd. INWIJK. R- K. Volksbond. Gisterenmiddag hied de afdeeling' Noordwijk van den Ned. R.. K. Volksbond een drukbezochte vergade ring in het vereenigingsgebouw. De vergadering werd ook bijgewoond door den heer J. W, Smit, Centraal President. De voorzitten, de heer Jae. Vink, opende de bijeenkomst met gebed, waarna de no thlen, der vorige vergadering werden gelezen, en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna mede dat er een verzoek was ingekomen van dc onder- .afdeeling „St. Barbara". Deze verecniging heeft gebrek aan dragers, Waarom spr. een beroep deed op de leden om als lid-drager tot die afdeeling toe te treden en zoodoende tot het schoone doel van „St. Barbara" mede te werken. Uit liet halfjanrlijkifohe .verslag van den secretaris bleek, dat het ledental der afdeelingj is gestegen van 240 tot 270. Er werden vier leden-, 5 bestüurs- en 3 feestvergadcringen gehouden. Verder herinnerde het verslag aan het kerstboomfcest voor dc kinderen der leden en het feest der vaandehvijding. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de rekening en verantwoording van den pen ningmeester nog niet was ingekomen en dus tot een volgende vergadering moest worden uitgesteld. Aan de beurt van aftreding waren de be stuursleden de heeren A. v. d. Berg, Jac. Vink, L. Toe bak en S. Langelaan. Hiervan stelden zich de heeren Jac. Vink en Lan- geli^an, niet herkiesbaar. De uitslag vau do stemming was dat tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. v. d. Berg en L. Toebak en gekozen de heeren J. P. Rij aders en W. de Ridder. Uit het volledig aantal bestuursleden werd nu bij meerderheid van stemmen tot voorzit ter gekozen de heer J. P. Rij nsders. Tot afgevaardigden naar de vergadering van den Centralen Raad, in September te houden, werden door de vergadering aangewezen de heeren Th. Angevaare en L. Vink, plaats vervangers zullen, zoo noodig", door het Be stuur worden aangewezen. Hierna kreeg de Centraal-president, de hoer J. W. Smit, het woord, om de vergadering toe te spreken. Spr. begon met de redenen uiteen te zetten, die hem tot het bijwonen in deze vergade ring hadden genoopt. Toen de onaangenaam heden, die zich in den laats ten tijd ia de afdeeling hebben voorgedaan, een ernstig ka rakter kregen, werd ook liet Centraal-Be(- sttiur in de zaak gemoeid. Spr. was nu op verzoek van den Centraal-Adv., rector Stroo- mer naai- Noordwijk gekomen, om eenige wol- gemeende wooi-den tot de leden te spreken. Het verheugt spr. dat bl ijkens de aangename stemming op deze vergadering, de zaken een goe'den keer hebben genomen. Het zou jammer zijn, aldus spr., dat een afdeeling die zoo flink is tot Stand gekomen en in de twee ja-ren van haar bestaan zoo hard heeft gewörkt-, nu door oneenigheid haar bestaan op het spel zou zetten. Zulk een afdeeling mag niet verloren gaan. Spreker hoopt; 'dat de pas gekozen voor zitter de rechte man op de rechte plaats mag zijn en dat de leden als goede Katho lieke vereenigingsmannen zich als één man zullen scharen om hun voorzitter. Bij' verschil van meening, gaat spr. voort, moet men zich ten slotte neerleggen bij het advies van den geestelijken adviseur. Spr. spoort ten'slotte de leden aan om alle onaangenaamheden te vergeten en zich te onderwerpen aau het geestelijk gezag. Hierna nam de Ecrw. adviseur het woord om den heer Smit) bedanken. Z.Eerw. hoopt, dat de woorden van den Oen- traal-President ingang mogen vinden bij! de aan wezigen. Wat er ook gebeur©, aldus Z.Eerw. de leden moeten hun geest.-adviseur steeds be schouwen als iemand, die strijdt niet tegen maair met den Bond. Z.EW. hoopt steeds het volle veirtrouwen van de leden te mogen ge nieten. Bij de rondv raag besprak de heer P. jv]an jWeijden de wjensehelijl^ieid, om de secretaris en de penningmeester een kleine te gemoetkoming uit de afdeelingskas te doen genieten voor de vele werkzaamheden aan hun functie verbonden, De voorz. beloofde bespreking in de be stuursvergadering. De heer J. P. Rijnders dankte de vergade ring Ëbor het vertrouwen in hem gesteld, en riep de medewerking in van het bestuur en de leden om do afd. tot hoogen bloei te brengen. 'Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. De bestuursfuncties werden verdeeld als volgt: J. P. Rijnders, le voorz., O. van Zeist, 2e voorz.; G. Heemskerk, le Secr. voorwaardelijk; P. Krol, 2e secr.; W. de Ridder, le penningm.; L. Toebak, 2e pen- ningm.; G. v. d. Weijden, le commissaris; A. v. d. Berg, 2e comm.; L. Alkemade, 3e commissaris. H A A RLEMM ERM EER. Vacature-Kantonrechter. Door de arr.-recht- bank te Haarlem is, ter vervulling der vac. van kantonrechter alhier, de navolgende alpbabe- tische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. J. H. ten Bokkel Huinink, kantonrechter te Lem mer; mr. S. Meihuizen, id. te Scliagen; nu-. C. W. Thöne, adv. en proc. te Haarlem, kanton.- plaatsv. aldaar. ZAANDAM. Eerste steenlegging. Alhier is Zaterdag op officieele wijze de eerste steen gelegd voor het transformatoren-gebouw, ten dienste van de oleetrificatio der gemeente. Behalve het dagelijksch bestuur der gemeen te en enkele raadsleden, waren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van gemeente-, polder- en waterschapsbesturen, uit den omtrek, wier me dewerking noodig was bij het leggen der kabels van Amsterdam (waarvan Zaandam haar elec- triciteit zal betrekken) naar Zaandam. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door het be stuur van de Zaanlandseho Kamer van Koop handel, enkele rijksambtenaren en vertegen woordigers van het wapen der Genie. De eerste steen werd gelegd door den burge meester der gemeente den lieer K. ter Laan, nadat vooraf door den heer J. E. W. Duys, wet houder voor het bedrijf, in een rede een uiteen zetting was gegeven van de gevolge werkwijze en de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, in welk verband hij herinnerde aan de tegenwerking van de Regeering, die niet wilde toestaan, dat kabels door het Noordzee-kanaal werden gelegd, aan welk bezwaar te gemoet ge komen werd, door deze door het IJ te leggen. De heer Duys memoreerde voorts, dat het ook aan deze tegenwerking te wijten is, dat geen uitvoering kon worden gegeven aan het oorspronkelijke plan, om te gelijk met Zaan dam, de geheele Zaanstreek van electriciteit te voorzien. De Burgemeester bracht in een toespraak dank aan zijn ambtsvoorganger, jhr. mr. O. A. Elias, waarvan hij het betreurde, dat deze de plechtigheid niet kon bijwonen. Spr. hoopte, dat de stichting zou bijdragen tot den bloei der gemeente en van de geheele Zaanstreek, waarvan de gemeenten in zoo ve lerlei opzicht gelijke belangen hebben. Ten slotte wensclite de heer E. G. D.uyvis, voorzitter der Kamer van Koophandel, de ge meente geluk met de totstandkoming van het werk, al betreurde hij, dat niet de geheele Zaan streek daarvan de vruchten zou plukken. Tijd. Brand. Men meldt uit Zaandam aan de Tel.: Zaterdagavond 10 uur brak plotseling een hevige brand uit bij de firma A. v. Staat Kz., Zuiddijk, tegenover het gemeentehuis. In een oogenblik stond het perceel, een schoen- en hoedenwinkel in lichte laaie. Gelukkig was de vrijwillige brandweer spoedig ter plaatse, wel dra gevolgd door de overige spuiten. Dank zij de nieuw-ingevoerde spuiten, die enorme massa's water in de vlammen spoten, was men ongeveer 4 uur den brand geheel meester. De belendende gebouwen ondervonden nagenoeg geen schade, zelfs niet door'het wa ter. De oorzaak is onbekend. Het perceel is ver zekerd. Het ansjovisbedrijf. Wegens de goede resulta ten in het ansjovisbedrijf zal door de vereeniging „Visschersbelang" aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid een verzoek worden gericht om het bedrijf ditmaal niet op 1 Juli gesloten te verklaren. BURGERLIJKE STAND. MEDEMBLIK. Geboren: Z. van K. Ligthart en M. Huismans. D. van J. de Leeuw en A. Druijf. D. van H. Lakeman en V. Hoogland. Overleden: Dieuwertje Bakker, 46 jr. echtg. van Cornelis Overman. Elizabeth Bleeker, 45 jaar, echtg. van Cornelis Reus. Alida Cor nelia Koopman, 64 jaar, wed. van J. Vermeu len, eerder van W. van Santen. ren en plaateen vau gaskachels met toebe- lioorei. ten behoeve van de nieuwe H. B. S. De Hoogeerw. Vicaris Kapitulaar van het Bisdom Breda heeft benoemd in plaats van den Zeereerw. heer J. van Hoof, die ontslag heeft gevraagd, tot deservitor te Rijen den Zeereerw. lieer J. Oomen, tot deservitor te Boschkapclle den Zeereerw. heer M. Gou verneur, tui kapelaan te Wouw den Wel- eerw. Jos. Brouwers, tot kapelaan te Klun- dert; den Weleerw. heer J. Schets, en tot assistent te Leur den Weleerw. heer G. Hen driks, beide laalsten priesters van het So minarie. !DE(EERBIEDWAARDIGE PATER I'. DONDERS. Naar de Msb. verneemt zal binnenkort te 's Hertogenbosch het Apostolisch proces be ginnen ter zalig- en heiligverklaring van den bekenden Apostel der melaatschen den Redemptorist Pater Petrus Donders, in 1883 in Suriname overleden. Als post u lat or der zaak zal optreden de Eerw. pater H. Mos mans C. ss. R. uit het klooster van 's Hertogenboscli. EEN BEDANKJE. Prof. G. J. P. J. Bolland te Leiden heeft, naar het Leidsehe Dbld. meldt, bedankt voor een eere-doctoraat van de Groningeche uni versiteit. VAN ELDERS. VISSCHERIJWET. De kantonrechter te Hoorn heeft eea beslis sing genomen inzake de Visscherijwet/ 't Gold een kwestie, die nog nooit is uitge maakt en waarvan thans voor 't eerst uit spraak is gedaan, zegt het „A. H." Volgens de oude visscherijwet was de pach ter van het vischrecht niet de visckrechtheb- bende. De nieuwe wet van 1 Jan. 1911 gyeft geen definitie. Wel wordt de pachter als, visckrechthebbende beschouwd in een con- mentaar op de wet, uitgegaan van het Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Do pachter van het vuschwater moet ver gunning geven; is hij nu de vischrecktheb- bendo of is hij visckrechthebbende, die de beschikking over geheel het water als zoo danig heeft. Het O. M. beschouwde de pachter als de vischrechthebbende en eisclite tegen een Enk- huizer visscher, die in het door een ander gepachte water yischte, 5 dagen hechtenis. De kantonrechter besliste overeenkomstig! die meening en legde een straf op van f 16 boette of 5 dagen hechtenis. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 17 Juni. H. van Ooste rink, timmerman, Sloten. 18 Juni. A. Beersmans, koopman in mode. artikelen, Nijmegen. Tb. A. Donnée Ti el..- Tb. J. Tijssens, zonder beroep, Voorburg. J. Hoosemans, wonende te Blaricum, eigenaar der diamantslijperij Rozengracht 168—178 te Amsterdam. J. L. van Zoolin gen, vroeger diamanthandelaar, thans zet- kastelein, Amsterdam, Gerard Donstraat 149. 19 Juni. H. Keunen, handelende onder den naam Maison Keunen, koopvrouw, 'sHerto- geubosck. P. J. W. W. van Aken, zonder beroep, Amsterdam, Jacob van Lennepkade 167. Geëindigd door homologatie van het ak koord het faillissement N. C. Houwert, zaad- bandelaar, Medemblik (de St.-Ct. maakt te vens melding van de beëindiging door ho mologatie van een faillissement V. C Hou wert, zaandhandelaar, aldaar), door het ver bindend worden der uitdeelingslijst het fail lissement J. Hassing, kleermaker, Ameru- foort. Vernietigd de faillietverklaring van M. A. J. Janssen en J. M. Janseen, kooplieden, "VV"ij>- c'bcn, aldaar, handelende onder de firma Gebr. Jansen en van W. Ritmeester, student, Delft' Voor den inhoud dezer Rnbriek stelt de Hftdactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. TE VERKOOPEN: Dinsdag 23 Juni. BLOEMENDAAL Bloemendaalsch Ver- kooplokaal, nabij de kerk 8 uur 's avonds Not. J. H. Wildervanck de Blecourt Veiling. HEEMSTEDE Hotel Roozen 11 uur Not. J. C. Burkens Verkooping. AAN TE BESTEDEN. Dinsdag 23 Juni. HAARLEM ten Raadhuize 11K uur door B. en W. Perceel I. Het leveren en plaatsen van meubelen; Perceel II: bet le veren en plaatsen van leermiddelen. Perc. III: bet leveren en plaatsen van gordijnen, klein meubilair e.d., Perceel IV: het lev©- DE AANSTAANDE BLOEMENDAG. Ei' zijn reeds verschillende bloemendagen gehouden, dagen waarop bloempjes werden verkocht ten bate van een of ander fonds ter bestrijding der tuberculose. Dat is dus niets nieuws. Maar thans wordt er een ge houden waarvan de opbrengst moet strekken ter oprichting van een Roomsch. Katho liek Sanatorium, van een Sanatorium waar R. K. werklieden een verpleging kunnen ver krijgen, op Godsdienstig gebied, overeenstem- ment met bun huisgezin. Tot dit doel is n.ml. onlangs oen fonds in het leven geroepen, dat den eclioonen naam draagt „Herwonnen Levenskracht". Is het noodig de Katholieken van Haar lem aan te sporen om hun medewerking te geven tot het welslagen van dit schoone werk? De Katholieken van Haarlem die in de schoone „Maria Stichting" een ziekenverpleging heb ben 'die niets te wenschen overlaat. Wij gelooven van niet en beperken ons daarom tot de kennisgeving dat dit fonds, waarvoor, op Z o n d a g 19 J u 1 i aanstaande, een bloemendag gehouden wordt is opgericht door en voor den Roomsch Katholiek en werkman en dat zij die bij den verkoop willen toelpen zich schriftelijk kunnen op geven aau: A'. P. Dammers, Kleine Hout straat 41rood, of mondeling aan het gebouw! „Sint Bavo" Smedestraat 23, op Maandag 22 Juni, Dinsdag 23 Juni, .Vrijdag 26 Juni, tel kens van 7—9 uur. Verder kan men zich nog aanmelden aan onderstaande adressen op Dinsdag 23 Juni en Vrijdag 26 J;uni, telkens van 7—9 uur. A. Hubers, Emmakade 3. Th. Spook, Oranje straat 40, A- Dam, Frankostraat 19, L. v, .Wieringen, N. Kruisstraat 16, Blom, Keizers straat 11 rood, J. Antonisse, Witte Heeren straat 28rood, A|- Buijs, Antoniestraat 61M. (den Igeheelen dag), G. Hom, Bakkerstraat G, H. Boeree, Amsterdamsche vaart 4. EL Q«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2