Nagekomen Berichten. STA DS NIEUWS. NIEUWS UIT DES MEK. DE SPAARNEBANK AMSTERDAfchCHE BEURS. belast zich met de uitvoering ven effectenorders. Katholiek bijzonder onderwijs. BEEN GEBROKEN. Wan oitz® ^©cintbank KOERSEN VAN HEDEN, 22 JUNI. Amalgamated, v» Smelting en ReL Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Prei Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum pew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden pa N. W. S. J 3 pCt Cert N. W. a Common Peru Pret Peru Bindley Amsterdam Rubber NederL Rubber Gecons, Petroleum Orion Gew. Dordtsche Intern.. Rum. Petr, United Cigasi Prolongate VJi 41/. 624 l*51/2 J^/s NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, jdellijke omgeving hebben, maar integendeel de jtallooze wielrijders uit Amsterdam, die het Gooi 'plegen te bezoeken. Op hun medewerking doen wij hierbij een ernstig beroep. Van de wielrijders natuurlijk in 'de eerste plaats, doch evenees van de automo bilisten, die er ook belang bij hebben het rijwiel- Verkeer op dien lastigen weg door Eemnes te zien verminderen. Eenige Gooische automobilis ten hebben reeds steun verleend. Laat ieder zijn steentje bijdragen. Moge de penningmeester der Vereeniging, Mr. L. L. F. (André de la Porte, te Baarn, deze week veel 'aangeteekende brieven en postwissels ontvangen, opdat spoedig met de uitvoering der geheel ge- jreed zijnde plannen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Amsterdam vooruit. (De Kampioen.) iVEREENIGING TOT BEVORDERINGr VAN 1 Aan het in druk verschenen.verslag der vereeniging tot bevordering van Katholiek Bij zonder Onderwijs te Haarlem over 1913 is het volgende ontleend Het verslag begint met een herdenking van Mgr. H. L. Sloots, den 3en Juli 1913 te Velsen overleden. Tot zijn opvolger als voorzitter der vereeni ging is door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem" benoemd, de HoogEerw. Heer Th. J. A. Met tevredenheid en voldoening wordt mei- ding gemaakt van het door de leerlingen dei Bisschoppelijke Kweekschool behaalde succes bij - de examens ter verkrijging der onderwijzersacte. Alle candidaten 17 in getal slaagden. In het voorjaar kwamen zich 51 nieuwe kwee- kelingen aangeven voor de laagste klas, waar van, na gehouden toelatingsexamen, slechts 24 geplaatst konden worden. Hierna bedroeg het aantal kweekelingen van de Bisschoppelijke Kweekschool 78 jongelieden, die aldus over de verschillende klassen verdeeld waren Mei 1913: eerste klasse 24. tweede klasse 22, derde klasse 20, vierde klasse 12. De leerschool telde 149 jongens, waarvan in de eerste klasse 26, de tweede klasse 23, de derde klasse 24, de vierde klasse 31, de vijfde klasse 28, de zesde klasse 17. Zoowel aan de Leerschool als aan Kweek school werd met ijver gewerkt en de leeraren ver richtten hun taak met veel toewijding en ijver. Er kwamen enkele veranderingen onder de leeraren. De cursus voor de hoofdacte, die te Amster dam vanwege de Vereeniging gegeven wordt in het Gebouw der St. Vincentius-Vereenigng aan de Kloveniersburgwal, geeft reden tot tevreden heid. De cursus 1912/1913 begon 1 September 1912 met 37 leerlingen. Hiervan waren er geplaatst in af deeling A: 16 leerlingen, nl. 6 vr. en 10 m.; in afdeeling B: 21 leerlingen, nl. 10 vr. en 11 m. In afd. A werden in den loop van het jaar 2 leerlingen afgeschreven wegens ziekte; in afd. B vertrok 1 leerling en werd 1 nieuwe inge- schreven. Aan het examen voor de hoofdacte namen deel 21 cursisten: nl. 9 vr. en 12 m.; hiervan slaag den 6 vr. en 8 msamen 14 candidaten of 67 pCt. In de verslagen van de in 1913 gehou den examens voor de hoofdacte vinden wij, dat in Haarlem en Utrecht, waar onze candidaten examen hebben afgelegd, resp. geslaagd zijn 48 1/3 pCt. en 50 pCt. Voor geheel Nederland was het: 1656 cand. en 722 geslaagden of 44 pCt. De leerlingen betoonen veel ijver en de leera ren vervullen allen met veel lust en opgewektheid hun taak. Het nieuwe cursusjaar is begonnen met 31 leerlingen: in afd. A 16 leerl., nl. 3 vr. en 13 m., in afd. B 15 leerl., nl. 5 vr. en 10 m. Het bestuur hoopt, dat spoedig een Rijkssub sidie zal worden toegekend. Ook de cursus voor de hoofdacte van de Ver eeniging voor Katholiek Onderwijs te Rotter dam, evenals die van de St. Jacobs-Vereeniging den Haag, zijn door de Vereeniging geldelijk gesteund. De laatste telde 12 mannelijke cursis- ten waarvan 3 aan het examen deelnamen en 2 slaagden. Die te Rotterdam werd bezocht door 10 onderwijzers en 2. onderwijzeressen. Het verslag geeft het volgende overzicht der financiën. De uitkeeringen ten behoeve van mannelijke kweekelingen, ter tegemoetkoming bij hunne stu diën, vorderden een bedrag van f 8100. de subsidiën aan onderw.-vereen. 600.— de normaallessen te Amsterdam 500.— de normaallessen te Rotterdam 400. de instandhouding van R.K. Scholen 600.— de hoofdcursus te Amsterdam 1600.— de te 's-Gravenhage 600.— de te Rotterdam 450.— 'de Kweekschool te Beverwijk 16775.— de Leerschool te Beverwijk 6903. de bijdi. i. d. inkoopsom v. pensioen 7535.54 Aan parochiale bijdragen ontving het Bestuur in het jaar 1913 een bedrag van f 4983.65. Waarlijk een veel te geringe som De Rijkssubsidie bedroeg dit jaar, na aftrek van de pensioen-bijdrage voor de onderwijzers: voor de Kweekschool 5 f 14508.— voor de Leerschool 3854. In het bestuur kwamen enkele veranderingen en in de Statuten werd een wijziging gebracht. I Zonder twijfel zal de naaste toekomst groote veranderingen brengen op schoolgebied, zegt het verslag ten slotte en gaat dan voort: f „Terwijl van den eenen kant de door de Regee- ririg benoemde „Bevredigings-commissie" krach tig zal streven om den vrede en de eendracht in de onderwijs-wereld te bevorderen en gelijkstel ling van alle openbare en bijzondere scholen voor de wet en voor het rijkssubsidie te verkrij- f en, is anderzijds een felle strijd ontbrand in het amp der voorstanders van de openbare school, tusschen den leider der sociaal-democraten en iden machtigen Bond, die de meeste openbare onderwijzers onder zijne leden telt. Een man, die de onderwijzers en hun streven zoo door en door kent als Mr. Troelstra, verwijt zijn partijgenoo- jten hun anarchistisch optreden tegen de hoofden, tegen het wettig gezag. ff; Behoeft er nu nog gevraagd te worden, waar- jfieen de openbare school de jeugd zal voeren en |s het ooit duidelijker gebleken, dan bij deze gelegenheid, dat onze kinderen alleen aan het pijzonder, het katholiek onderwijs veilig en ge lust kunnen worden toevertrouwd? Laat allen, die deze overtuiging hebben, het bijzonder on derwijs dan ook bevorderen naar hunne beste krachten. De ouders door hun kinderen op onze Roomsche scholen te doen inschrijven, de belang-1 stellende geloofsgenooten door de Vereeniging voor Katholiek Bijzonder Onderwijs te steunen in het aanwerven van leden, in het schenken van bijdragen aan haar kas, die zoo dringend aan ruime middelen behoefte heeft om met kracht den bloei te kunnen ontwikkelen van de stichtingen die zij in het leven heeft geroepen." Het bestuur der Vereeniging is als volgt sa mengesteld Th. J. A. Bosman, Kan en Bissch.- Inspecteur, voorzitter; Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amsterdam, onder-voorzitter; Mr. P. Jos. J. van den Biesen, te Amsterdam, secretaris; R. J. van Dieren Bijvoet, te Haarlem, penningmees ter; A. J. A. Gilissen. te Rotterdam; J. F. M. Sterck, te Heemstede; G. H. F. Stoffels, Deken van Haarlem; P. C. Wijtenburg, Deken van 's-Gravenhage. DE SCHOUWBURGPLANNEN AAN HET WILSON SPLEIN. De eigenaren van de huizen en gebouwen aan het Wilsonsplein, aan de Oranjekade en aan de Leidsche Vaart zullen zich tot Gedep. Staten wenden met het verzoek, het Raadsbesluit in zake de Schouwburg-aanvaarding en de ont trekking van een gedeelte van het Wilsonsplein aan den openbaren dienst niet aan te ne men, omdat zij zich verkort achten in de rech ten, die hun indertijd bij den koop der gronden door B. en W. zijn toegezegd. OPCENTEN VOOR DE PROVINCIE. Onder de voorstellen van Ged. Staten, welke zullen behandeld worden in de zomerzitting van de Provinciale Staten, welke voorstellen aan de leden zijn rondgezonden, is ook een voorstel om te besluiten: ter bestrijding van de uitgaven der Provin cie in het dienstjaar 1915 voor dat jaar te hef fen: Achttien opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen; Achttien opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigendommen; Veertien opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen den Prov. Staten voor: Aan de electrotechnische school te Amster dam 1000 subsidie te verleenen; aan de Vereeniging tot bevordering van het Vak onderwijs in West-Prieeland voor 1915 eene bijdrage te verleenen van ten hoogste ƒ1000, zoomede een bedrag van ten hoogste 120 ten behoeve van elk der teekenseholen harer afdeelingen, onder voorwaarde dat genoemde bijdragen tot geen hooger bedrag zullen wor den uitgekeerd dan voor 't hoofdbestuur door de gemeenten gezamenlijk en voor de afdee lingen door de betrokken gemeenten afzon derlijk wordt betaald en tot niet meer dan de helft van het bedrag door het Riik beschik baar gesteld; een subsidie van 750 aan de vakschool voor meisjes te Den Helder, op te richten door de afdeeling den Helder van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen; de bijdrage voor 1913, 1914 en 1915 ten behoeve van dea handelscursus, uitgaande van den neutralen Middenstandsbond te Enkhnizen te vèrhoo- gen met 50 en dus te bepalen op 275, naar aanleiding van uitbreiding der vakken waar in onderwijs wordt gegeven; aan het schoolmuseum te Amsterdam f 500 subsidie te verleenen voor 1915, 1916 en 1917; aan de varkensfokvereeniging te Hoorn de gevraagde 500 subsidie te weigeren, omdat eene vereeniging, onder wier leden zich vele welgestelde landbouwers bevinden, die met fokken en mesten veel geld verdienen, na het verstrijken van de eerste moeilijke jaren in staat moet zijn zichzelve te helpen; aan de Commissie van Toezicht op de Rijks landbouwproefvelden in Noord-Holland 250 subsidie te verleenen; aan de vereeniging „De Tuinbouw" te Groo tebroek ten behoeve van haren proeftuin 500 subsidie te verkenen; van 100 voor den proeftuin te Avenhorn; voor de openbare leeszaal te Den Helder 400 subsidie te ver leenen; aan de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekbandels te Amster dam ten behoeve van haar op te richten vak school een bijdrage van 225 te verleenen; aan de Vakschool voor verbetering van vrou wen- en kinderkleeding te Amsterdam ƒ200 subsidie te verleenen; aan de Handelsvéree niging IJmuiden en omstreken ten behoeve van haren handelscursus voor 1915 190 sub sidie te verleenen; aan de Algem. Winkeliers- vereeniging te Amsterdam ten behoeve van hare lagere handelsschool voor 1914 een bij drage te verleenen van ten hoogste 2835; alhoewel de rijksbijdrage maar 12,000 is. Ged. Staten stellen voor de gevraagde sub sidie der Propaganda-commissie van den Alg. Ned. Geheel-Onthoudershond en der Noord- Hollandsche Propagandacommissi© der Ne< derl. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken te weigeren. Ged. Sta ten meenen dat de openbare propaganda een vorm van drankbestrijding is, die zich vóór steun nit de provinciale kas niet leent. Deze uitgaven zijn alleen gerechtvaardigd wan neer de propaganda uitsluitend en 0p vol strekt neutralen bodem op het tegengaan van het drankmisbruik is gericht. Dergelijke be perking is hij .openbare propaganda, met name bij openbare meetings uit den aard der zaak en ook blijkens de ervaring onmo gelijk. Wanneer vereenigingen of personen, die zekere politieke of godsdienstige richting voorstaan, openbare propaganda maken voor afschaffing van dranken of geheelonthon ding, dan voelen zij zich als vanzelf gedron gen om mede hun richting aan te prijzen als et meest afdoende wapen in den strijd. Verder wordt dit neutral© karakter ge schonden, volgens Ged. Staten, door het bij die gelegenheden ontplooien der vaandels het dragen van emblemen of het vertoonen 'van leuzen, verder door de vrije colportage van mits niet aan het doel der drankbestrij ding vijandige alle geschriften. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een verordening, houdende algemeene regelen be treffende de snhsidieering van het vakonder wijs in de provincie' Noord-Holland. Behalve de door de heeren Gerhard c.s. gewenschte punten en eenige andere zijn daarin ook be treffende de financieele zijde der subsidiee- ring eenige regelen vastgesteld. Ged. Staten bieden aan: de begrooting van de provinciale inkomsten en uitgaven dienst 1915 tot een bedrag van 4,885,059, met hij die begrootingen hehoorende memorie van toelichting, eveneens een overzicht van de vermeerderingen en verminderingen der ra ming naast de begrooting voor 1914 en eene lijst der provinciale schuld. Ged. Staten vragen machtiging; om ten laste der Provincie aan te gaan een geldlee- ning groot genoeg om 77,000 te verkrijgen, voor buitengewone werken voor de verdedi ging der kust tegen de Noordzee, tegen 4 h' pet. 'sjaars hoogstens. Ged. Staten voor in 1915 te heffen achttien opeenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen. Achttien opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigendommen; veertien opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. Ged. Staten bieden verder aan de rekening van het gesticht Duinenbosch te Castrieum tot een bedrag van 453,798.72 en een (bui tengewoon) batig saldo van 22,656.28/4; een eerste suppletoire begrooting voor 1914' voor hetzelfde gesticht tot een bedrag van 106,000 voor aanleg van buitengewone werken; de hegrooting voor 1915 voor hetzelfde gesticht tot een bedrag van 500,150.40. Ged. Staten bieden ook aan de rekening van het gesticht Meerenberg te Santpoort tot een bedrag van 702,001.14; een eerste suppletoire hegrooting Meerenberg voor 1914, groot 95,000 en een tweede voor 1914 groot 160,388.04*4 (voor den houw van woningen); en de hegrooting Meerenberg 1915 tot een bedrag van 755,000. Verder bieden Ged. Staten aan een wijzi ging van het hijzonder reglement van be stuur van den polder de Buitenlander, onder Assendelft; idem van 't bestuur van het Am bacht van West-Friesland; genaamd Geest- merambaeht en voor de banne en den polder ürsem; idem reglement bestuur van den Bin nen dij ksch en Buitenveldschen polder. Ingekomen zijn de rekeningen over 1912; Ged. Staten stellen voor deze goed te keu ren en het voordeelig slot ad 119,146.23 op de rekening voor 1915 te brengen. BOND VAN LICHAMELIJKE OPVOEDING Donderdag houdt de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Lichamelijke Opvoeding eene algemeene verga dering. SCHIETOEFENINGEN. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht zullen voor deze gemeente worden gehouden op de banen te Overveen en wel Zondags voormiddags van 8 tot 10 uur, Dinsdag en Woensdag n.m. van 36 uur. Hoog stens zullen 15 schietdagen worden gehouden en per deelnemer over 150 patronen worden beschikt. Geschoten wordt met scherpe patro nen no. 1 en no. 7. Gedurende de geheele schietperiode kunnen zich deelnemers op de banen opgeven. De toegezonden kaarten zijn het bewijs van toegang tot de banen. Zaterdagnacht half één UeP eel1 ietwat aan geschoten individu in het Kenaupark en viel over een hekje, aldaar. Hij brak vermoedelijk zijn been daarbij. Per brancard werd hij naar 't Gasthuis gebracht. ONTSPOORD. Gisterenavond half acht ontspoorde in het Kleverpark een motorwagen der E. N. E .T. Gedurende een uur ongeveer was liet door-. graande verkeer g-estermd, zoodat de reizigers aldaar moesten overstappen. TREURIG. Gisterenavond ongeveer half twaalf werden de bewoners van de Zijlstraat opgeschrikt door een ongeveer 20-jarigen jongen man uit de Witte Heerenstraat, die waarschijnlijk door drank en zenuwen in een dusdanigen staat van razernij was geraakt dat hij door zijn vader en zes man moest worden in bedwang gehouden. Ten einde raad besloot men hem met geweld naar zijn woning te vervoeren maar op verzoek van den vader (die waarschijnlijk erger vrees de) werd hij geboeid op een handwagen gela den en naar het politiebureau vervoerd. De on gelukkige riep voortdurend om zijn overleden moeder. RECHTERLIJKE macht. - Op de door de arr. rechtbank alhier ter vervulling der vacature van kantonrechter te Haarlemmermeer oPgemaakte alphabetische lijst van aanbeveling komt o.a. voor mr. C. W. Thöne, advocaat en procureur alhier, kan tonrechter-plaatsvervanger, alhier. VTSCHWEDiSTRIJd. Rij' den gehouden visch wedstrijd dér Haarlemsche vischclub was de uitslag als volgt: le prijs J. Prinsen. -2e prijs J. Hulshof, 3e prijs, M. Riebeek, 4e prijs Ottenbroe. ONS GARNIZOEN. Morgen 23 Juni keeren de bataljons I en II van het 10e Regiment Infanterie uit de Leger plaats bij Harskamp naar het garnizoen terug De troep zal om 4.02 uur nam. aan het per sonen-station alhier aankomen. ZOMERWEERTJE! Bij den zwaren regenval, die gisteren, op den eersten zomerdag over onze stad kwam, vergezeld van een par fiksehe donderslagen, bleef de waterschade natuurlijk niet nit. Go ten liepen over, putten etc. raakten verstopt en konden het neerstortende water niet her- hergen. Heden werden op verschillende plaatsen de telefoon- en electrische geleidingen gerepa reerd en nagezien. He bliksem had hier en daar de leidingonklaar gemaakt. (Zitting van heden.) Heden werd door Mr. Hoyer voor de Arrond. Rechtbank alhier, 6 maanden gev. straf ge- ëischt tegen een slagersknecht uit Hillegom die ten nadeele van zijn patroon 350 had ver duisterd. Hij moest het geld te Haarlem beta len, doch maakte het m 5 dagen op met pretjes. De ambtenaar eisehte 8 maanden tegen een landlooper, die te Velsen uit eenige schuur tjes kleedingstukken bad gestolen. UITSPRAKEN. De Rechtbank deed heden uitspraak van de volgende strafzakenP. V., werkman te Haar lem, diefstal 2 mdn. gev. straf; A. V., arbeider Wijk aan Zee en Duin, mish. ambtenaar 3 Weken gev. strafH. Soh. banketbakkers- knecht t e Hoohn, fliefsffcap, 8 mdn gev. straf met aftrek Idjér prev. hecht.; G. L. St. opper man te Amsterdam, diefstal 6 maanden gev. straf met aftrek 'der prev. hecht.; P. Cl. en J. K. arbeiders te Haarl.meer diefstal, ieder f 15 b., subs, een maand tuchtschool; W. B. en J. H. L. tuinknechts te Wijk aan Zee en Duin, zaakbeschadiging de le f 5 b. of 1 week tuchtschool' de 2e vrijgesproken; P. M. werkman te Haarlem, overtr. Honden belasting f 6 boete of 1 dag hecht.W. v. Z. tuinknecht te Roelofairendsveem, vernieling Vrijgesproken; J W. J. koopman te Oude Wetering mish. f 25 b. of 10 d. hecht.; R. P. en H. P. visschers te Zaandam, mish. f 20 b. of 2 dagen hechtenis de 2e en 3e 10 boete of 10 dagen hechtenis, P. R., werkman te Zaan dijk, wederspannigheid en beleed, ambtenaar 2 dagen gev. straf. C. H., machinist te IJmuiden, mishandeling 1 maand gev. straf. A. W., vis- scher te Up, mishandeling 14 dagen gev. straf. De volgende zaken appèl overtreding loterjjwet. D. O., Zaandam, 10 boete subs. 1 dag hechte nis. O .R. id. 2 X ƒ10 hoeten subs. 2X1 dag hechtenis. C. B., Zaandam, idem. H. V., Zaan dam, idem. A C. O..Zaandam, idem. I.J. J. B. te Haarlem, vrijgesproken. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijH. Peters, Gen. de Wetstraat 62, een hond, J. Drost, Leidsche- vaart 248, een portemonnaie, A. Scherpenhuy- zen, Bakenesserhofje, W. Appelaarsteeg 11 L, een beursje met geld. J. Boude wijn, St. Anto- niesteeg 18, een halsband. D. Eiselin, Kamper- straat 14, een medaillon met portretten. G. de Groot, Esschilderstraat 5, portemonnaie met inhoud. C. de Goede, Nassaustraat 10, eeu ko ralen armbandje. E. Wester, Smedestraat 25, een streng gevlochten paardenhaar en een me daillon. C. Zomerdijk, Jan Nieuwenhüizenstr. 28 rood, een fantasiebroche. A. Postuma, Kerk- hofstr, 35 rood, een rijwieltaschje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 18 Juni. d. van J. D. Schutte de Klein. 19 Juni. z. van B. Provoost de Vries. 21 Juni. d. van E. ten Boom Lennerts. z. van O. H. A. MarsKobs. z. van M. G. d© VosKroon. d. van M. VerloopVernout. d. van P. van Loeve- zijnStaffers. Overleden: 19 Juni. J. H. Knapen, 74 j. Gierstraat. 20 Juni. H. G. van Balen, 67 j. M. v. Heemskerkstraat. T. M. P. de Waal v. Kooten, 74 j. Hooimarkt. H. Prinsen Wijkhuizen, 64 j. Glasblazerstraat. 21 Juni. A. S. Vink, 19 j. Kamperlaan. BINNENLAND. MOORD IN DE DRENTSCHE VEEN- STREEK. Men meldt ons uit Emmer-Compascuun (Van Zaterdag op Zondagnacht is bij' een fa miliefeest te Nieuw Woerdinge door Gebr, vi d. [V. doodgestoken zekere P. van der L., oom Vjan genoemde Gebr. v. d. V. Een oude veete, die tusschen beide par tijen bestond moet, terwijl de hoofden door den drank waren verhit, aanleiding tot den ■twist zijn geweest. D<e daders, waar van 0011 ongehuwd en de ander gehuwd is, zijn door de politie aangehouden. Dè getroffene laat een vrouw en 7 kinde ten na. BUITENLAND. EEN BREUK TUSSCHEN DEN VORST VAN ALBANIë EN DE NEDERLAND- SCHE OFFICIEREN? PARIJS, 22 Juni. De „Matin" ontving on der dagteekening van 21 Juni een draad loos telegram dat algemeen opzien wiekt. Het telegram is uit Durazzo terwijl daarin wordt medegedeeld dat de Vorst van Albanië een wapenstilstand heeft aangegaan zonder daar in de Hollansche officieren te kennen. De Hollandsche Missie heeft daarom verzocht van haar taak ontheven te worden. Het schijnt dat parlementairen reeds bij de voorposten der opstandelingen zijn aangekomen. Door de zen breuk tusschen den Vorst en de Holland- echo officieren is de toestand nog ingewik kelder geworden en verergerd. Volgens andere dagbladberichten uit Du razzo worden ondanks den wapenstilstand de oorlogsvoorbereidingen voortgezet. Gisteren* namiddag is een handelsschip met 500 geweren van Oostenrijksoh fabrikaat aangekomen, en zijn de geweren aan land gebracht. Voor Du razzo werden door de regeeringstroepen loop graven gemaakt. De revolutionaire beweging is door de laatste overwinning aan beteeke- nis toegenomen. Ook p Skoetari is een re volutionaire beweging gaande; aldaar zou reeds door Mohammedaansche priesters de Heilige oorlog zijn geproclameerd.. PARIJS, 22 Juni. In het militaire leger kamp Cereosses bij Orleans zijn gisteren 80 kanonniers van het 45ste regiment artillerie! door den bliksem ernstig verwond. Twee hun ner verkeeren in levensgevaar. DE BLIKSEM IN EEN KAMP. PARIJS, 22 Juni. De „Matin" deelt mede dat 50 leerlingen van een normaalschool uit Douai, 1.1. Vrijdag in gezelschap van eenige leeraren een uitstapje naar Eizas-Lotharin- gen maakten. Te Amanoey werden zij door Duitsche grenscommissarissen gearresteerd en van zeven uur 's morgens tot 's middags vast gehouden. Zij werden toen vrijgelaten na toe stemming van den Minister. Door dit op treden konden zij de slagvelden van St. Pri- vat niet bezichtigen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. LONDEN, 22 Juni. Volgens een telegram uit Qonstantinopel aan de „Times" is er een merkbare ontspanning inzake de Grieksch- Turksche betrekkingen dank zij de pogingen der mogendheden. Het conflict is, aldus zegt het telegram verder, grootendeels uit den weg geruimd. De Turksche gezant te Athene Ga- lib-Rey heeft van zijne regeeri.ng nieuwe instructies ontvangen om de onderhandeling te beginnen. gen met de Grieksche regeering wederom BLOEMEND AAL. Gevonden en verlureD voorwerpen. Gevonden en terug te bekomeneen hondenmuilkorf bij j C. Brandt, Javastraat 33 te Schoten; een gou- j den manchetknoop bij Van Zand voort, Wester* straat 17 te Haarlem; een zwarte handschoen bij W. v. d. Niet, Zijl weg 64 te Overveen; een gouden broche met paarlen bij J. Braber, Witte Heerenstraat 23 te Haarlem; een medaillon met portretten bij O. Steenman, Casteleinstraat 16 te Haarlemeen herdershond bij E. v. Scha- gen, weg langs Oosterduin te Overveen, een zwarte jas, een kerkboek, een buiswerkje, een zwart damestasebje met inbond, een zakmesje, een zilveren dameshorloge, een sleutel en een rozenkrans, alles aan het hoofdbureau van poli tie te Overveen. Verloren: een grijze "parasol en een honden- balsband. HAARLEMMERLIEDE C.A. Levering van S n ik erb iet-en. De Staatscourant bevat de goedgekeurde statuten van de vereeni- j ging tot toezicht op de levering van Suikarbie- j ten te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De j vereniging stelt zich ten doel om de leden be hulpzaam te zijn bij het bepalen van het ge wicht. de tarra en het suikergehalte van sui kerbieten, welke aan beetwortelsuikerfabrie- ken geleverd worden en om de voorwaarden der levering te bespreken. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. Bies- heuvel, D. Houtkooper, A. C. v. Kieuwenhui. I zen, N. T. Geertsema, te Haarlemmermeer, B. I Biesheuvel te Haarlemerliede en Spaarnwoude, W. Nieuwkoop te Nieuwer Amstel en G. Kru- seman te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. XANDYOOHT. Gemeenteraad. De agenda der tegen Dins- dag(3 3 Juni a. s. des avonds 71/2 uur, belegde openbare vergadering luidt: Ingekomen stukken en mededeelingen; Be- j noeming Stembureau; Suppletoire begrootin gen; Betalingen uit de onvoorziene uitga*) ven; Staat van af- en overschrijvingen; Wij ziging verordening jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel; Verordening op het aanplakken; Strandverpachting (verzoek Clarastichting)Reclames hondenbelasting; Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. Gratificatie 1ste steenlegging f enz., bouw arbeiderswoningen. .Wijziging rei nigingsdienst. HEEMSTEDE. Bloembollencultuur. Het Weekblad voor Bloembollencultuur deelt het volgende ver slag over 1913 mede van de afdeeling Heem stede: Deze afdeeling vergaderde dit jaar,' 4 maal. De voorzitter, die het afgeloopen jaar moest aftreden, werd weder met alge* meene stemmen herkozen. Besloten werd, wanneer de kas het toe* liet, een groote afdeeiingstentoonstelling te te houden. Door de meesten der grootere kweekers in onze afdeeling wordt hier aan het broeien der bloembollen gedaan, wat/ als liefhebberij, maar tevens tot vermeerde ring van kennis zeer zeker aanbeveling ver- dient. Bij twee firma's werden dit jaar meer dan 400 soorten Darwintulpen gebroeid. De gemeepte heeft het vorige jaar het mooie landgoed Boschbeek en Groenendaal aangekocht, zeer ten nadeele van de hier gevestigde hollenkweekers, aangezien het terrein ruim 80 H.A. beste bollengrond om- vatte. Er werd nog een adres aan den Raad i gezonden ten einde nog een gedeelte voor bollengrond te houden, maar het verzoek1* werd niet ingewilligd. j Evenals andere jaren, werd ook dit jaar./ het Raadhuisplein weder met bloembollen be,*J plant en dit zal zeer zeker wel een reisje naar Heemstede waard zijn, als de bollen' bloeien, om dan tevens ook eens een kijkje) je te nemen in het mooie Eldorado onzer j gemeente. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOU-] DE. Geborenz. van J. Kortekaas en J. Smit zoon van A. Paap en J. van Dijk. (L van C. J. Wempe en A. M. Thorborg. Overleden: J. Bouwer 86 jaar. J. An- tonisse 56 jaar. J Ondertrouwd: H. van den Brink en E. M. van 'der Putte. Getrouwd: K. Schilder en A. J. Walter. (Opgegeven door -DE SP A A R NEB ANK" Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier).) Koereen van latere ongeveer 2 uur. koersen 713/ 64 5i»/g 287/, S6'/2 1C1S tg HJ/8 18 20 24'/. liVs 3 627/, 99 Vt' 157 146i/g 66 77/, 7 89 93i/j 117 230V, 1871/j 108 48 7G/< 60 516/, 28 V* 103/, 181/, 24i/2 28/4 62'! 41/* A 6221/, 230SL 853/, 1071/j -48 13V«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 7