Sociale Berichten. Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Letteren en Kunst. Leger en Vloot. 1 Januari 1915 ons dicht nabij 40.000 leden zal brengen. EEN TREURIG FIGUUR. thans HJLVPP... JKÊ (Wordt vervolgd.) VEREENIGING VAN KLEINERE EN PLATTELANDSGEMEENTEN. De heeren H. A. Aalfs, burgemeester en •ecretaris van Vries, J. N. Elenbaas, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, A. H. Gy- zels, burgemeester van Sittard, H. Th. Klein, secretaris en ontvanger van Vrijenban, D. Kooiman, burgemeester en secretaris van Wormer, A. B. Machielsen, burgemeester van Haarlemmerliede c. a. en G. de Vries, burgemeester van Oldebove, hebben aan burgemeester en wethouders der betrokken gemeenten een circulaire verzonden waarin zij erop wijzen dat de vereeniging van Neder- j landsche gemeenten slechts omvat gemeenten van 10,000 inwoners en daarboven, en in hare statuten de mogelijkheid opent hare werkzaam heden uit te strekken tot gemeenten met een geringer zielenaantal. Het komt ons ech ter voor zeggen zij, dat de kleine ge meenten er geen behoefte aan hebben, dat de vereeniging van grootere gemeenten zich met haar bemoeit, maar dat zij haar eigen belang dienen te behartigen in een groote en krach tige vereeniging van gemeenten met platte-, landstoestanden, welke vereeniging stellig menigmaal met de bestaande vereeniging zal kunnen samenwerken. Aan samenwerking in een vereeniging, ter behartiging of bevordering van tal van belan gen, zelfs van de kleinste gemeehten, bestaat groote behoefte. Wij zijn overtuigd, dat voor een vereeniging van Nederlandsche gemeenten, naast de be staande, zonder uitsluiting van de kleinere, een ruim arbeidsveld openstaat. Dan worden een aantal gemeentebelangen opgesomd, welker behartiging door samenwer king beter tot haar recht zullen komen. Ten slotte wordt dan gezegd: De Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten heeft een jaarlijksche contributie van Vi ct. per inwoner, een entreegeld van 1 per 1000 inwoners en dubbel zooveel entreegeld van gemeenten, die na de oprichting toetreden. Het komt ons voor, dat de nieuwe vereeni-1 ging deze regeling ongeveer zal kunnen over- nemen. Indien genoemde heeren voldoende inktem- ming met hunne plannen vinden, zullen zij op een nader te bepalen Zaterdag een vergadering te '8-Gravenhage beleggen van vertegenwoor digers der sympathiseerende gemeentebestu ren. - ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De Ned. Bond van R. K. Handelsreizigers- vereenigingen „St. Christoffel" gevestigd te 's-Hertogenbosch, waarbij aangesloten zijn de vereenigingenSt. Eusebius te Arnhem, St. Lebuinus te Deventer, Leo Kill te Eindhoven, Helmond te Helmond, Columbus te 's-Her- j togenbosch, Dr. Schaepman te Twente, St. Servatius te Maastricht, Keizer Karei te Nij megen, St. Eranciscus van Assisië te Tilburg, St. Maarten te Utrecht, St. Mathias te Venlo, Roermond te Roermond, te samen 700 leden, heeft in een schrijven aan de Tweede Kamer instemming betuigd met het ontwerp-Aalberse 1 tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, daar ook de handelsreizigersstand als tusscüen- persoon in den handel ten zeerste belang heeft bij een wet ter beteugeling van handeldrijven i met oneerlijke middelen. Bedoelde Bond verzoekt de Kamer steun, I opdat het ontwerp met bekwamen ijver moge worden behandeld en tot wet verheven. De regengoot werd van het huis gerukt en door het zijvenster gestoken om te trachten, naar de vrouw des huizes mededeelde, de lamp uit te krijgen. Was hun dit gelukt, dan ware er zeker nog meer verschrikkelijks gebeurd. Hierna dropen de woestelingen kalmpjes af en ging ieder hunner zijns weegs. Gisteren pl. m. 2 uur werden ze evenwel door de po litie, Spa en Warrink, uit bed gelicht, en in 't arrestantenlokaal gebracht. Doch aan Al- bert werd eenige uren daarna de vrijheid te ruggegeven, daar deze zich, naar wij verne men, buiten het gevecht heeft gehouden. Egbert en Hendrik hebben beide geslagen^ en blijven voorloopig opgesloten. De verslagcne laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Van de vermoedelijke daders is Egbert 23 jaar oud en twee jaar getrouwd, Hendrik 18 jaar en de vrijgelatene 21. De overledene was 85 jaar en een oom van de daders. Een familie-veete moet van dit verschrikkelijke drama de aanleiding, en misbruik van sterken drank de onmiddellijke oorzaak zijn. Naar men verder nog mededeelt, heeft de jongste van bet drietal, de 18-jarige Hendrik, den doodelyken steek in bet hart toegebracht, doch dit deden wij onder alle voorbehoud mede, zegt de Tel., waaraan wij dit ontleenen. Het onweer. Gedurende het onweer en regenslag, dat Zondag boven de streek Ber- gen-Gennep aan beide zijden der Maas los barstte zijn te Afferden en Beukelom o. m. stallen en kelders onder water geloopen. De velden en wegen stonden spoedig blank. De tram van den Maas Buurtspoorstation moest over een afstand van enkele Kilometers stap voets rijden, wijl de lijn ondergeloopen was. Nabij Hegen werden drie koeien, toébehoo- rende aan P. en J. Noy te Gennep, door den bliksem gedood. Te Ottereum trof de bliksem een wiek van den molen van W. Te Boxmeer sloeg hij o.a. in de R. K. kerk zonder echter brand te veroorzaken. Op enkele plaatsen ging bet onweder gepaard met hagelslag. De conducteur aan liet roer. Een van onze Jantjes, vertelt het Hbld., laveerde over den Haarlemmerdijk te Amsterdam en hef scheelde geen haar, of hij was door de tram overreden. Hij raakte daardoor niet van zijn stuk, maar plaatste zich, toen de tram was voorbijgeraden, midden op de rails en begon den kondukteur van den volgwagen in zijn krachtige zeetermen uit te schelden. Deze riep ter verdediging terug, dat hij het niet helpen kon, dat zijn kameraad vóór op den wagen den matroos op de rails niet had gezien. Wat een uitvlucht van een landrot! schreeuwde de matroos hem na: „Jij staat achterop, en dus stuur je!" Wij lezen in de „Haarlemsche Hanze": In de „Middenstandsbond" van 12 Juni j.l. treffen wij aan onder de officieele mededee- lingen, het jaarverslag van den Neutralen Bond over 1918, samengesteld en geteekend door den heer H. Hermens Moons, secretaris van dien bond, kortgeleden nog bestuurslid- bovendien van den R. K. Limburgschen Hanzebond, Wij ontleenen aan dit Jaarverslag een ci taat, dat in 't bijzonder onze opmerkzaamheid en niet minder onze verwondering trok, n.1.: Kort na bet bedanken van den beer van Hout bedankte de Ver. „De Hanze" te Breda, en later heeft de Hanze in bet Bisdom den Bosch ook te kennen gegeven te zullen bedanken; ondergeteekend meent deze afscheiding niet stilzwijgend te mo gen voorbijgaan. 'tZijn nu achtereenvolgens de Hanze te Haarlem, de Leo Ver. te Utrecht, de Hanze te Breda en ten slotte te 's Bosch, die uit onze gelederen traden, om rede nen, die m.L geen redenen hadden mogen zijn. Vroeger hebben deze Vereenigingen onder leiding van Dr. Nouwens den mid denstandsbond mede helpen oprichten en helpen groot maken, en stonden de voor mannen dier vereenigingen steeds op de bres voor de belangen van den Bond. De statuten door die vereenigingen mede sa mengesteld, zijn dezelfde gebleven. Niets is in wezen veranderd, niets, absoluut niets er geschied, waardoor men zich gekrenkt kon gevoelen, en toch wil men blijkbaar niet meer onder de vaan van den Bond voor de middenstandsbelangen mede strij den. Wij hopen, dat alsnog een middel kan gevonden worden om door inniger samen werking de verloren schapen weer bij den Bond terug te brengen. Mocht dit niet gebeuren, dan wensehen wij de afgeschei den Vereenigingen van harte toe, dat bet haar wel ga. De Middenstandsbond zal zijn weg wel vinden. Toen wij dit stukje gelezen hadden, was het ons moeilijk te gelooven, dat bier een katholiek aan 't woord was, zelfs al hielden wij daarbij rekening met de omstandigheid, dat die katholiek een verslag samengesteld had in qualiteit van neutraal-secretaris. Wij begrijpen natuurlijk heel goed, dat de katholieken in een dergelijk verslag geen Is dat voor den katholieken Bontlsverslag- gever ook soms een reden die z.i. geen reden bad mogen zijn? Bovendien komen er meer „onjuistheden" in het door ons geciteerde voor. „De statuten zijn dezelfde gebleven", zoo schrijft hij. Zeker, toegegeven! Altijd op pa pier!! Maar die statuten worden eenvoudig niet gehandhaafd! Te Utrecht is zulks door den Bondsvoorzitter uitdrukkelijk verklaard, en onder diens leiding zijn ze tot een paskwil gemaakt. „In wezen is niets veranderd", zoo wordt betoogd. Wij weten beter. Voor het uiterlijke moge de Bond schijnen een neutraal lichaam, innerlijk is hij den katholiek antipathiek gezind. Ten dien op zichte zijn alle neutrale corporaties vergif tigd, 6inds men den deloyalen strijd tegen Christendom en Katholicisme in het openbaar krachtig is gaan voortzetten. „Absoluut niets is geschied, waardoor men zich gekrenkt kan gevoelen." Die meening moge de heer Hermens-Moons toegedaan zijn; hij moge daardoor bet bewijs willen leveren, dat zijn katholieke gevoels- zenuw tegen veel bestand is; wij voor ons gelooven, dat er zelfs heel wat neutrale bonds leden zullen zijn, die deze voorstelling van zaken vermakelijk naïef zullen vinden. Toch zal men op het aanstaand congres te Dordrecht zich met het verslag zeer ingeno men betoonen. Onder instemmend applaus der vergadering zal de secretaris vast en zeker den dank des voorzitters inoogsten. Dit vooruitzicht gunnen wü den heer Moons echter gaarne als een tegemoetkoming voor de zekerheid, die hem thans kan worden ge geven, dat hij ten overstaan van den gcorga- niseerden Roomseben Middenstand een aller treurigst figuur heeft geslagen. gens de Tel. dat deze Missie zich onttrekt aan de Fransche protectie, om zich ondeH de Duitsche te stellen. 1 De Franciscaner-orde (zoo heet het in dit j bericht) krijgt geen nieuwe leden meer uit .Frankrijk; deze missie heeft langzamerhand al zijn Fransche leden zien verdwijnen en zien vervangen door Duitsche. De nieuw-aan- gekomenen, ontvangen hun paspoorten di- reet van de Duitsche legatie te Peking en de 'pogingen, die mgr. Giesen in het werk heeft gesteld, omi de traditioneele protectie van Frankrijk te behouden, hebben hem, naar hij zegt, heel wat scherpe verwijten op den hals gehaald. Tenslotte heeft de missie eiken band met de Fransche legatie verbroken. Ondanks de aanwezigheid van Canadeesch- Fransche religieusen, dreigt een dergelijke ge beurtenis plaats te hebben bij de missie te Tchefoc, men telt daar onder de leden reèds vier Duitschers. De moord te Nieuw-Weerdinge. Omtrent den moord te Nieuw-Weerdinge (Vledders) meldt men nog nader: Van der Laan kwam in eenigszins beschonken toestand des avonds in de woning van zijn tweeden buurman M. Duursema. Hier werd op aandrang van hem nog een fleseh Schiedammer gebaald. Ver volgens kwam de vrouw van der L. ook bin nen, en samen zou men dén inhoud van de fleseh deelen. Onderwijl men lustig er op los dronk, kwamen de drie gebroeders E„ A. en H. van der Veen alhier bij de woning. De vrouw van Duursema, die bniten liep, kreeg eerst een slag van E. op het hoofd. Daarna •vluchtte zij in buis om de deur te grendelen, doch dit mislukte. Hierna werd de deur door de jongens geopend en het gevecht begon. V. der Laan plaatste zich in de deur en kreeg eerst een slag op bet hoofd en daarna werd hem de doodelijke steek, tusschen de tweede en de derde rib van boven, in het hart toegebracht. Zijn vrouw, die hem nog had tegengehouden, toen hij naar de deur wilde gaan had hem in den arm toen hij den laatsten adem uitblies. Hoewel den jon gens gezegd werd: ,gij hebt hem doodgesto ken" gingen zij nog de glazen bombardeeren. Koeien en honden. Twee zoons van den pluimpje zonden krijgen; maar dat een over- landbouwer v. d. P. te Oegstgeest (hij Lel-tnigd katholiek als zoodanig hopen wij den) gingen melken. j toch den heer HermensMoons te mogen De kleine terrier Max was met de jongens noemen zoo spoedig in een neutrale om- mee het land ingegaan, eigenlijk zonder dat S geving zou geleerd hebben de zaken te bezien ze het zelf hadden bemerkt. door een speciaal neutraal brillenglas, trof Een der koeien, die juist een paar dagen'ons uitermate niet alleen, doch was ons een in het gelukkig bezit van een kalf was, had bewijs te meer er voor, dat katholieken in een al spoedig de onrust van haar kind in de ga- j dusdanig neutraal milieu niet tbuisbehooren. ten en met voorovergebogen kop ging zij op J Volgens het inzicht toch van genoemden se- den hond af. cretaris, hebben de katholieken zich van den Max verschool zich achter zijn 15-jarigen i neutralen bond gescheiden „om redenen die baas, zoodat deze door de koe tegen den grond z.i. geen redenen hadden mogen zijn", werd geworpen en met de horens bewerkt. Dit wil dus zeggen: indien een neutrale Op zijn geroep om hulp kwam zijn oud-ere 1 bond ophoudt neutraal te zijn, en behept blijkt broeder aansnellen, die met zijn meiBnlok ermet anti-katholieko neSjsp-nge-n, mag dit mor op lostrommelde, en wien bet gelukte mama-1 katholieken geen reden zijn om zich af te koe tot een beter inzicht te brengen. Ischeiden! Max was 'm natuurlijk al lang gesmeerd! j Indien een neutrale hond de katholieken Rattenverdelging. Thans is vastgesteld j wil spannen voor zijn politieken bijwagen, en aan de verschillende tuinbouwvereenigin-j om daarmede een Tariefwet van de baan te gen aan den Langendijk (N.-H.) meegedeeld,trekken, dan mogen de katholieken zichi aan dat het serum ter verdelging van ratten, af-j dit dw angst uk niet onttrekken. Mocht het komsti-g van de Ryksseruniinrichting te Rot-j zijn dat de katholieken op een Utrechtsehe- terdam, niet gevaarlijk is voor den mensch, Tariefwetvergadering uitgelachen en uitge- welke vrees langen tijd heeft bestaan. Met dit serum zal een ernstige proef wor den genomen, zoodat men hoopt, daardoor van deze lastige vernielsters bevrijd te raken. Ook met „antiratin" zullen proeven wor den genomen. 'tWare te wensehen, dat een afdoend middel gevonden werd. N. v. d. D. HET R. K. VAKBUREAU. In de R. K. Vakbeweging, het orgaan van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, lezen we, dat vroeger dan verwacht was de 30.000 leden het R. K. Vakbureau zijn overschreden. Schreven wij in ons Nieuwjaarsartikel, dat het 5-jarig bestaan van het R. K. Vakbureau op 18 Juli a.s. niet mocht gevierd worden dan met 30.000 leden thans wijst de kwartaalstaat van 1 April j.l. reeds 31.266 leden aan. Schreven wij toen, dat op 1 Jan. 1915 het R. K. Vakbu reau 35.000 leden zal moeten omvatten jouwd worden, dan is dit geen reden om voor het hoffelijk gezelschap te bedanken. Zoo ooit, b.v. tè Middelburg, de gezindheid die er in den neutralen Bond heereebt je gens de katholieken-, tot uiting is gekomen door de ontboezeming: „Wü moeten van al die godsdienstige vereenigingen niets heb ben," dan moeten die katholieken dat, maar goedwillig slikken, en is er volstrekt geen reden om voor verdere kameraadschappe lijke!! omgang te bedanken. Dit zijn alle redenen, die volgens den beer Hermens—Moons geen redenen mogen zijn! Is 't dan te verwonderen dat wü getwüfeld hebben, of dit bondsverslag met bovenver meld citaat werd samengesteld door een ka tholiek? Er is echter meer. Misschien is het den heer Hermens—Moons onbekend-, gezien bet bovenstaande is deze veronderstelling heusch niet, al te gewaagd, dat èn de Haarlemsche Bond, èn de Leo- vereeniging, ook de Bond te Breda, eveneen» die van 's Bosch door hunne afscheiding van den neutralen Bond hebben voldaan aan don bestaat er reeds gegronde hoop, dat dit aantal J wensch, uitgesproken door het Doorluchtig bijna op 1 Juli 1914 zal bereikt zijn en daU Nederlandsche Episcopaat. ZUSTER THERESIA VAN HET KINDJE JESUS. Dezer dagen heeft de Congregatie der Riten de indiening der zaak betreffende de Fransche Karmelietes Zuster Theresia van het Kindje Je zus in onderzoek genomen. Ponens is Z. Em. Kard. Gatti. De secretaris der Congregatie Mgr. La Fon taine, ontving van den H. Vaaer goedkeuring voor het indienen der zaak. Het proces der Za ligverklaring zal dus zijn gewonen loop begin nen. Zuster Theresia werd geboren in 1873 en stier! in 1897 in het klooster van Lisieux (Frankrijk). Op vijftienjarigen leeftijd trad zij in het kloos ter. Door bizondere toelating van Paus Leo XIII mocht zij reeds op dien leeftijd het voorgeschre ven proefjaar beginnen. Het leven in 't Fransch geschreven werd reeds in bijna alle talen overgezet ;HET EUCHARISTISCH CONGRES TE LOURD-ES. Aan het officiëele program van het Eucha ristische congres is nog het volgende ont leend: Voor liet begin zal een triduum gehouden -wkvrden. in h.ot EVaiusch, Itaiiaansch, Spaansch, Dnitiscli en voor de Belgen. D'e plechtige opening van het congres heeft plaats op 22 Juli 3 uur. 's middags, waar bij de Pauselijke legaat, kardinaal Granito di Belmonte een rede houden zal. Dos middaga om 5 uur heeft een plechtige processie met het Allerheiligste plaats. Op 23, 24 en 25 Juli vergaderen van 9 tot 11 de verschillende secties, van 11 tot 12 heeft een conferentie van priesters plaats, en op Zaterdag 25 Juli gelijktijdig een con ferentie van mannen, van 1 tot 3 uur heeft 23 en 24 een conferentie van dames plaats en op 25 van jongelieden, alle dagen van 3 tot 5 uur ten slotte een algemeen© verga dering, omi 5 u|ur gevolgd door een processie Imet het 'Allerheiligste Sacrament. Op Zondag 26 Juli wordt in de grot een pontificale Mis opgedragen door den kardi naal-legaat; in 'den namiddag heeft de slui- tingS-processie plaats. De verschillende secties, die tijdens het congres in allerlei kapellen, kerken en zalen bijeen zullen komen zijn: een Fransche, Ita- liaansche, Tsjechische, Oostenrijksche, Duit sche, Engelsche, Spaansche, Vlaamsche, Waal- sche, Poolsche, Portugeesche en Hongaarsche sectie. Een Nederlandsche sectie ontbreekt. FRANKRIJK VERLIEST ZIJN INVLOED1 IN HET OOSTEN. Mgr. Giesen, onze landgenoot, die in de provincie Noord-Sjantoeng in China het Apos tolisch Vicariaat der EE. PP. Franciskaneni beheert (uit de Kath Illustratie weten de lezers van deze Missie meer) meldt, vol-1 KANTOORJASSEN. Het voornemen bestaat het dragen van kan toorjassen voor alle assistenten, hulptelegrafisten kantoorbedienden en schrijvers verplichtend te stellen. Deze jassen zullen evenwel zonder roode uitmonstering, doch van een voor iedere cate gorie van beambten verschillende kleur van lin nen en met een onderscheiding op den kraag verstrekt worden. EXAMEN HULPTELEGRAFIST OF KANTOORBEDIENDE. In het laatst van Augustus of begin van September zal te Amsterdam een examen worden gehouden van candidaten, dingende naar de betrekking van hulptelegrafist of kan toorbediende. Dit examen strekt om het noo- dige personeel van dien rang op te leiden voor den dienst der posterijen en telegrafie te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhago. Van de 150 daarvoor opengestelde plaatsen kunnen 30 door vronwelüke candidaten wor den ingenomen. Het is echter te voorzien, dat te Amsterdam geen vrouwelüke candidaten zullen kunnen worden geplaatst. De candida ten moeten op 1 September tenminste 16 jaai oud zijn en hun 23e jaar nog niet ztin ingetre den. Aanmelding vóór 1 Juli bii den direc teur van het telegraafkantoor te Amsterdam. Voor büzonderheden zie de St. Ct. no. 143. DE WOONPLAATSCOMMISSIE. Bü schrijven, van den directeur-generaal is de „woonplaatscommissie," onder dankbetui ging voor de wyze, waarop zij zich van baar taak heeft gekweten, ontbonden. De voorzitters en secretarissen van alle bü de „woonplaatscommissie" betrokken bonden van het lager personeel hebben adres verzonden aan den directeur-generaal, waarin wordt verzocht wel te willen overgaan tot instelling van een permanente commissie van arbitrage in zake eventueele klachten over de toepassing van de nieuwe, door de „woonplaatscommissie" voor bereide salarisregeling voor bet lagere perso neel. LEIDSCHE VEREENIGING VOOR WETEN SCHAPPELIJKE LEZINGEN. Te Leiden is opgericht een vereeniging, welke zich ten doel stelt, bekende geleerden uit te noo- digen daar ter stede wetenschappelijke voor drachten te houden. De nieuwe vereeniging stelt zich voor jaar lijks vijf sprekers uit te noodigen, beroemde vak geleerden op verschillend gebied van weten schap. De voordrachten zullen zoo mogelijk in het Groot-Auditorium van het academiegebouw gehouden worden en toegankelijk zijn voor alle belangstellenden. De bekende psycholoog prof. Sigismund Freud, uit Weenen, heeft zich bereid verklaard, in September a.s. de eerste reeks te openen. Verschillende hoogleeraren traden reeds toe als lid, terwijl ook uit andere kringen talrijke blijken van sympathie werden ontvangen. Hel lidmaatschap staat open voor ieder be langstellende. Voorzitter van de Leidsche Vereeniging voor wetenschappelijke lezingen is prof. dr. P. J. Blok, secretaris-penningmeester de heer E. H. la Chapelle, med. docts.. Morschweg 20. te Leiden. BLAUWE KLEEDING. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan hen, die tot officier worden benoemd, vergunning wordt verleend de in hun bezit zijnde donkere niet kon begrijpen dat de gansche wereld en vooral zün vriend niet in het geluk deelde. Gü züt jong, mün vriend! jong, rük en bezit veel aanzien in de stad, waarom zult gij u door dezen stap den weg tot hoogére eere- ambtcn afsnijden? Waarom het misnoegen van den keizer op n laden? Waarom uwe vrienden en uw volk van u stooten? Toen Vietorinus dit hoorde verspreidde zich een licht rood over zijn gelaat en zïine oogen schitterden yan vreugde en gelukzaligheid. Leodorieh, riep hij, ik herken n niet meer! kunt gij nog denken dat de keizer in staat is mün hart te bevredigen, mij gemoedsrust te schenken? Waarom herinnert gü mü aan eer en roem die nooit heb gezocht, daar ik het steeds als mijn grootsten roem heb beschouwd met al de krachten mijner ziel naar de waar heid te zoeken?Ach Leodorieh, ver volgde hü na eenige oogenblikken, en er kwa men aaarbü tranen in zyne oogen, er was eens ©en tüd dat gü voor de schatten der aarde, voor den troon van Cesar zelfs, de 6tem van nw hart, met zoodanige gedachten tot rust zoudt hebben willen brengeu! Waarom komt gij mü bitterheid aandoen in de schoonste uren mijns levens, waarom? Leodorieh die insgelyks diep getroffen werd toen hü zag welke uitwerking züne woorden op Vietorinus hadden, viel hem in de rede: Het is niet om nw geluk te veretoren dat ik zóó tot uw spreek. Het is slechts mün trouwe vriendschap, die voorzichtigheid en behoed- zaamhed aanraadt. Sabinianns beeft alles verlaten wat hem dierbaar was ter wille van de waarheid, en bij beeft mij geleerd dat de ziele-vrede niet te verkrijgen :s voor den orris dien gü daar voor aanbiedt; ik gevoel in mü de kracht die het gemakkelijk zal maken müne goederen, ja meer dan dat, zelfs mün leven ten offer te brengen, voor datgene wat ik voornemens ben er voor in te ruilen en gü raadt mij behoedzaamheid aan? Leodorieh gevoelde zeer wel, dat hem ook de meest oprechte vriendschap geen recht gaf, om verder bü Vietorinus aan te dringen; en zweeg. Gennorix had spoedig na den terugkeer der Druïden die naar Ferrières waren gezonden, züne vrühei.d gekregen, en was op den voor avond van den dag, waarop Vietorinus het H. Doopsel zou ontvangen, nog tydig genoeg te Senones aangekomen, om terstond met den prefect naar de villa te gaan, met het doel om laatstgenoemden in zün vóornemen te ondersteunen om dien stap te verijdelen. Afgezien dat de trots, die uit het judaïa- mus voortsproot, er zich: tegen kant te om een heer te dienen, die een beüjder geworden was van den bü züne eigene geloofsgenooten zoo zeer gehaten cbristelüken godsdienst, was Gennorix doordenkend genoeg om het lot van een en godsdienst te knnnen voorzien wien» zedeleer luid de scbandelükbeden en misdrij ven veroordeelt, waaraan de romeinsche maatschappü zich zoowel in de provincie als te Rome schuldig maakte. Hü begreep dat het christendom evenmin de heereehende godsdienst als vernietigd zou worden, zonder dat er stroomen bloede zouden vloeien, zon der dat een vreeselijke worsteling plaats zon hebben. Van zoodanige bedenkingen had hü bü zün heer, dien hij zeer goed kende, niets te hopen. De oprechte liefde en gehechtheid die hem aan zün meester bomden en zijne smart over betgeen te gebeuren stond, had hem echter een gedachte ingegeven welke hem, naar bü dacht, beter tot het beoogde doel zou leiden. Gennorix hield zün oog scherp op zijn heer gevestigd en zeide toen, zonder eenige voorbereiding: Ik bieb Excelsa temggevonr'cn- en wel niet als lijk maar levend als priesteres der Druïden in het land der Carnuten. Zij^ is in dienst van het heiligdom der Maagd,die een Zoon zal baren. Ik breng goede tüding van haar mede. Voor mü? vroeg Vietorinus opgewekt, Ja, voor u. Zoo als gü weet sloeg zü nw aanzoek naar bare hand om twee oorzaken af: dewijl gü den tempel van Vesta niet meer bezocht, en omdat gü. iQ weerwil dat hare vy'andigheid jegens mü u n' onbekend was, mü uw vriendschap niet onttrokt. Deze beide hinderpalen bestaan niet meer: ik ben, voor zoover dit mogelük is met baar verzoend, en zü heeft voor altüd den dienst van Vesta ver- laten. En zy zou er dus in toestemmen müne gade te worden? Ik twüfel er geen oogenblik aan; doch zij zal u een voorwaarde stellen, en daarvan niet afgaan: gü moogt nimmer een discipel van Christus worden. Is dat zeker? vroeg Vietorinus langzaam en met nadruk. Zonder twüfel. Welnu, dan zal ik Excelsa vergeten, want ik moet voor altüd van haar afzien. Ik ben Christen en zal geene vrouw huwen die niet denzelfden godsdienst belijdt Zooveel vastberadenheid en geestkracht had Gennorix zünen heer niet toegedacht. Hy 'was voornemens met andere tegenwerpingen te beginnen, toen Sabinianns aan den ingang der zaal verscheen, waarin dit gesprek plaats bad. De bisschop groette de aanwezigen op ernstigen toon. Gennorix ontstelde, want die stem was hem bekend. Zijne verrassing nam nog toe, toen de bisschop zyn blik op hem vestigde, als wilde hü in züne gelaatstrekken een beeld uit het verleden opwekken. Gennorix trac'tit- te züne verwarring onder eene buiging te verbergen, en daardoor de opmerkzaamheid van den bisschop van zich af te wenden, doch Sabinianus wendde zich, na Leodorieh vrien- delyk de hand te hebben gedrukt, opnieuw tot hem en zeide: Zijn wy geen bekenden, vriend? waart gü niet eens mün gast te Antiochië? Gennorix antwoordde met een toestemmen de buiging. Het verheugt mü u weder te zien. Heeft de goede God ons wellicht weder bijeenge bracht om het tc Antiochië afgebroken ge sprek hier voort te zetten? vroeg de bisschop met een vriend^lüken, dochi veelbeteekenen- den glimlach. Het wederzien verheugt my, sprak Gen norix, doch ik moet bekennen, dat ik geen behoefte gevoel, om met u weder over het geloof te spreken, waarin myn vader my heeft opgevoed. De bittere toon waarop de laatste woor den uitgesproken werden, maakte liet Sab-in!- anus onmogelyk bet aangeknoopte gesprek t3 vervolgen. Hü wendde zich met hoffelijk heid opnieuw tot Leodorieh, die zichl wilde verwijderen, en noodigde dezen uit. den vol genden dag de plechtigheden te komen bijwo nen. Leodorieh en Diadumena kwamen het eerst en wérden door Gennorix naar de eereplaats geleid, die eenigszins verheven was aan den ingang der prachtig versierde kapel. Vie torinus lag reeds voor het altaar neerge knield. Langzamerhand kwam ook al de man nelijke en vrouwelüke dienstboden en slaven ia de kapel, en plaatsten zich aan weerszüden van hun Iheer. Aan Eobald en Eierotinus werd een zetel op de verhevenheid aange boden. Nu verscheen ook Sabinianus in de kapel, versierd met de teekenen züner bisscboppe- lyke waardigheid en den apostolischen her derstaf in de hand. Potentianus volgde hem naar de tafel, welke als altaar diende. Zü knielden eenige oogenblikken neder om hun gebed te doen. Daarop wendde de bisschop zich tot de aanwezigen en maande in eenvou dige, hartelü'ke woorden de katechumenen tot godsvrucht, sprak van de noodzakelükheidi des doopsels, van zyne kracht en fie wyze Ihoe men zich moet voorbereiden, om dat Sa crament waardig te ontvangen. Daarop vol trok hü de heilige handeling aan Victorinua en al zyne hnisgenooten, behalve Gennorix, door hun het water der wedergeboorte over het hoofd te storten en onder het uitspreken van gebeden met gewüden olie te zalven'-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6