binnenland. ii€a Mathon HERMANN ALTHOFF, Sociale Berichten. HÜIS UIT DEK OMTREK Stafesi-Ge*ieraa(. IC&HTE BEfilfSHTEÜ BAR ongeloof. Ver kocht. Gisteren .werd alhier in het openbaar verkocht een boerderij met 32(4 H.A. bouwland. Opbrengst f 91.965 IJMUIDEN. Wie drinkt SO0 glazen bier? Wis slikt levende pudvlsgefcen Wie laat levende kikvorschen in zijn maag verdwijnen en weder levend na ksrlen tijd te vsarsehijn komen? het levend aquarium, hst wonder der twintigste eeuw in Circus onderzocht door diverse professoren te Leider, Amsterdam, Utrecht en Berlijn. den dwingen, mede Ie helpen bij het aanleggen van loopgraven! De ïtaliaansebe .controle-commissie zou er aan te pas geko men zijn om de journalisten van deze onge wone taak vrij te stellen. En majoor Kroon zou zich verontschuldigd hebben, dat hij de lui niet kende. Nu jahet zal wel een beetje anders zijn gebeurd, maar kwaad ware het toch niet, als als men die leugenberichtgevers eens liever liet zakkenkruien! DUITSCHLAND. Gisteren was de keizer tegenwoordig bij de ingebruikneming van het vergroote ..Keizer Wilhelm-kanaal." Gedurende reven jaar heeft men er aan gewerkt, om dit kanaal ook voor groote stoomschepen bevaar baar te maken. FRANKRIJK. Minister Thomson heeft voor de saboteerende postmannen gebogenHij heeft een delegatie der postbeambten ontvangen, die na afloop der audiëntie verklaarden, dat. de minister zich verbonden heeft, uit naam der re geering hunne eiscben te ondersteunen, wan neer de begrooting in tweede lezing door den Senaat behandeld wordt. De heer Abel Ferry, die bij de vorming van het kabinet-Viviani benoemd is tot onder minister van buitenlandsche zaken (een nieuw onderstaatsseeretariaat) is, op voorstel van den minister van buitenlandsche zaken in het bij zonder belast met alle internationale quaesties, welke ten opzichte van de Franscli-Afrikaan- sche bezittingen en invloedssferen mochten rij zen. Abel Ferry staat bekend als een uitnemend kenner van de Marokkaansche toestanden en verhoudingen. In koloniale kringen koestert men de verwachting, dat binnen niet al te lau- gen tijd de instelling van een Nöord-Afri- kaanscb ministerie zal volgen, ter behartiging van de belangen van Tunis, Algiers en Ma rokko. SERI lë. De Servische Koning heeft den kroonprins benoemd tot regent, gedurende den tjjd, dat hijzelf tengevolge van zjjn ziekte niet in staat zal zijn te regeeren. Toestanden in Frankrijk. Over de posts takers en hun actie doet de correspondent van het Hbld. liet volgende boekje open in een telegram: Zonder tot een directe staking over te gaan „zoo dom zijn we niet," zeggen ze in de „Bataille Syndicaliste," „we staken met gekruiste amen" hebben de brieven bestellers vandaag door hun houding de grootst mogelijke verwarring gebracht in de verzending en de distributie van de brie ven uit en in Parijs. Inplaats van zich bezig te houden met het uitzoeken van brie ven, die ze bestellen moesten, hebben van morgen de bestellers zich in hun zalen ge- barrikadeerd en verklaard, dat ze niet heen zouden gaan voor ze hun zin hadden ge kregen en ze hun vergoeding voor verblijf kosten van 300 op 400 francs gebracht ge zien zouden hebben. Ten slotte hebben zij hun woord niet kunnen houden en zijn ze omstreeks drie uur, moe en hongerig, toch maar aan het bestellen gegaan. Maar de schade en de Last, op dezen éénen dag aan den Pavijschen handel berokkend en de ver warring in den postdienst, zijn ontzaglijk groot. En wij zijn nog niet aan het einde van de ellende! Heel den dag hebben, terwijl in de distri butiezalen de opstandelingen zongen en joel den, de minister en de chef van dienst tezamen geconfereerd, zonder veel resul taat. Men had een grooten macht van agen ten en soldaten om het postkantoor samen getrokken, maar kon weinig uitrichten, om dat de postmannen zich verschanst hadden, en men hen niet met geweld uit hun lokalen kon verdrijven, zonder dat de brieven, die Ze onder bun berusting hadden, gevaar lie pen. Intusschen bleven alle bestellingen uit, en in steeds grooter getale kwamen de handels lieden zich aan het postkantoor over dezen toestand beklagen en roepen om den minis ter. Deze praatte een oogenblik met hen. maar kon hun slechts verzoeken geduld te oefenen, omdat hij zelf nog niet wist hoe het loopen zou. Toen de bestellers genoeg kregen van hun opsluiting, vroegen ze een onderhoud met den minister. Dit werd hun toegestaan, op Voorwaarde dat, terwijl hun deiegatie ont vangen werd, de overigen weer aan het werk zouden gaan. Dat namen zij aan en zoo kon om drie uur de eerste distributie beginnen. In het onderhoud, dat minister Thomson met de bestellers had, hernieuwde hij de belofte, dat hij er bij den Senaat bij de tweede lezing van de begrooting op zou aan dringen de gevraagde verhooging alsnog toe te staan. De gedelegeerden beloofden daar mede voorloopig genoegen te nemen en gin gen heen. Theoretisch zou men nu zeggen, dat tot het eerstvolgend Senaatsvotum de toestand kalm blijven moest, maar de opgewonden heid is zóó groot, dat liet verre van zeker is, dat de grève perlée nog niet eenigen tijd zal worden voortgezet, en, gegeven de enor me hoeveelheid brieven, die nog opgehoopt ligt en die op eenige miilioenen wordt ge schat, belooft dit nieuwe verwarringen in den meestal tóch al niet bijzonder geregel- den Parqschen postdienst. Z. K. H. PRINS HENDRIK. z. K. H. Prins Hendrik is, vergezeld van Zijn adjudant, den kapitein Ruysch, hedenmorgen per D-trein, die te 7.10 uur aan het station Apeldoorn stopt, uit Duitschland teruggekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is dr. H. A. Weststrate, dir. Chr. normaalschool voor onderwijzeressen te Zetten, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau en J. B. van Dijk, lid van de congr. van O. L. A r., Moeder van Barmhartigheid, te Til burg, tot ridder in die orde. DE „NOORD-BRABANT." Hr. Ms. „Noord-Brabant zal, na te Algiers kolen te heben geladen, naar Durazzo vertrek ken. h a het lijk van majoor Thomson aan boord te hebben genomen, vertrekt het schip naar Malta om kolen te laden en stoomt daarna naar IJmuiden, waar het zal binnenloopen. STAATSCOMMISSIE VOOR HET ONDER WIJS. De Staatscommissie voor het onderwijs heeft in 12 vergaderingen de bespreking ten einde gebracht van een 32-tal punten, betrekking heb bende zoowel op de inrichting en de bekostiging van het openbaar en bijzonder lager onderwijs als op de opleiding en de salarieering van de onderwijzers. Ter uitwerking van de denkbeelden en voor stellen in deze vergadering ontwikkeld, alsmede ter voorbereiding van de redactie van een grondwetartikel, dat daarmede in overeenstem ming is, zijn een viertal subcommissies benoemd, welke zich alreeds hebben geconstitueerd. WAARSCHUWING VOOR WERKZOEKENDEN. Aan personen die naar Chili wenschen te emigeeren wordt aangeraden zich eerst ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden tot het Departement van Buitenl. Zaken. Hiermede wordt niet bedoeld landverhuizers terug te houden van emigratie naar Chili, doch bun de gelegenheid te geven in ieder bijzonder geval de noodige voorlichting te bekomen: („St. Ct.") HET HUIS ROLDUC VERDWIJNT NIET! Naar aanleiding van het bericht van het „Huisgezin" waarin gemeld werd dat het diuis Rolduc zou verdwijnen wegens ondergra ving en gevaar van instorten, wordt uit Rol duc het volgende aan de Msb. bericht: „Het bericht is volstrekt zonder eenigen grond en totaal uit de lucht gegrepen. Van on dergraving door de mijnen of eenig gevaar voor instorting is niet de minste sprake." DE DEMAGOGIE EN WAAR ZE TOE LEIDT In verband met ons hoofdartikel van heden is van groot belang een oordeelvelling, die de correspondent vande liberale „N. R o 11. C t." velt over de oorzaken, die geleid hebben tot liet kabaal der oproerige brievenbestellers te Parijs Die correspondent schrijft o.m. dat dit postka- baal is „een treffend staaltje van den bijzon deren geestestoestand, die hier steeds meer heerscht en die bestaat in de algemeen worden de opvating, dat het er maar op aankomt door een voldoend dreigen, geweld en kabaal, een der wankelende regeeringen van het oogenblik schrik aan te jagen en de demagogen van het parlement een voorwendsel te verschaffen om een portefeuille-aanval te kunnen doen en op die wijze op elk gebied de openbare machten te doen bukken en zijn zin te krijgen. De postboden hopen door hun muiterij er deu Senaat toe te dwingen een vóór de verkiezingen door de Ka mer aangenomen kleine verhooging van een verblijf toelage aan te nemen. De Senaat heeft wel allerlei bepalingen, die voordeelig zijn voor de postbeambten, aangenomen, maar gisteren heeft hij de verhooging van 100 frank als ver- blijfstoelage voor de Parijsclie postbeambten af- gestemd. De postboden hebben er tbans reeds door hun kabaal van gisteren den nieuwen mi- uister van posterijen, Thomson, toe gekregen hun te beloven, dat nij alles in het werk zal stel len om den Senaat nog op zijn besluit van gis teren te doen terugkomen." Ziedaar. Precies de strijdwijze van de socialisten en radicalen ook ten onzent. Hoe grooter keel je opzet redeneeren die hecren des te grooter kans heb je om je zin te krijgen. Dus.... schreeuwen en reclamemaken en kabaal: straat- betoogingen, meeting, optochten, etcetera.... De „N. R o 11. Ot." geeselt terecht dit euvel in Frankrijk, maar hier te lande gaat ze met die kabaaimakers arm in arm uit anticleri- caliteit! EEN BLAAM VOOR EUR AP A. De toestand in Albanië is een blaam voor Europa, zegt Het Centrum. Er behoeft geen twijfel aan te bestaau of met een kleine legermacht van geregelde en goed gedisciplineerde troepen zou spoedig orde en regelmaat in den nieuwen Staat geschapen zijn. De. groote moeilijkheid voor den Vorst en de Nederlandsche officieren is, dat zjj niet kunnen rekenen op hun manschappen, dat zij geen be schikking hebben over soldaten, die in alle op zichten gevechtswaardig en betrouwbaar zijn- Indien Europa wilde, zou het gemakkelijk in die leemte kruinen voorzien. Het is tot de tanden gewapend, het besteedt miilioenen en milliarden aan oorlogs-uitrustin- gen, het heeft dc militaire weerkracht te land en ter zee tot een nooit gekende hoogte opge voerd, en het is niet in staat orde te schep pen op den Balkan, zelfs niet om de anarchie te doen ophouden in een kleinen Staat, dien het zelf te voorschijn riep. Een strijdmacht van een paar duizend, van een paar honderd man, ware daartoe wellicht vol doende. Maar Europa blijft in gebreke. Zijn reusachtige krijgstoerustingen hebben geen andere beteekenis, dan die van een onder- lingen wedloop, en diplomatiek zet men elkan der zooveel mogelijk den voet dwars. Geheel werkeloos is men dus niet, maar juist datgene, wat gedaan moet worden blijft uit. Daarom bestaat er weinig kans, dat er bin nenkort eeuige orde zal komen in den Balkan- ehaos en valt veeleer te vreezen, dat van de verwikkelingen op bet schiereiland nog een al- gemeene oorlog het bloedig naspel zal zijn. Hoe bet „moderne" Protestantisme in som mige kringen tot bar ongeloof 'afzakt, blijkt al zeer droevig' uit het volgende, wat ds, K. Vos, te Middelstum in „de Hervorming" dorst schij ven „Alles wat geschieden kan om dezen dag (n.b. Hemelvaartsdag) in den grond te boren moet worden toegejuicht,".Hemelvaartsdag is kort en goed: een roomsehe feestdag, een herinnering aan het grofste bijgeloof. Dat de roomsehe kerk het hemelvaartsgeloof in stand houdt i» begrijpelijk, maar dat nu nog onder protestanten dit geloof voortleeft, is een droe vig bewijs, hoe taai en hardnekkig het bijge loof voortleven blijft als een haast onuitroei baar onkruidOns streven behoort er op te zijn gericht, dat deze dag niet langer onder de algemeen erkende christelijke feestdagen wordt geteld, dat deze dag een gewone werkdag wordt als andere Donderdagen. 't Is beter op den Hemelvaartsdag pleizier- reisjes te organiseeren of mede te werken aan politieke meetings en doet men aan geen van beide, laat dan op dien dag toch uw Zondag- sehe jas in uwe kleerenkast,." Wel droevig is *t gesteld met vele leiders der protestanten. Wat zal er dan wel terecht komen van de kud den, waarover deze „herders" gesteld zijn. Toch willen dezulken nog christenen genoemd worden, ofschoon er bij hen van geloof en gods dienstzin zoo goed als niets is overgebleven. Verdronken. Gistermiddag ging een twee tal H. Burgerscholieren, de 15-jarige H. Tim mermans en de 13-jarigo J. Steenlcen, op de Nieuwe Meer onder Nieuwer-Amstel zeilen, schrijft bet Hbld. Op een gegeven oogenblik wilde de oudste bet zei] inhalen, doch plotseling schoot de mast uit den koker en mét den jongen overboord. De 13-jarige Steenken, niettegen staande zijn jeugdigen leeftijd reeds een geoe fend zwemmer, bedacht zich geen oogenblik en sprong zijn kameraad na. Hij dook, zwom, doeb alles te vergeefs. Na een kwartier waren zijn krachten uitgeput en moest hij zelf om hulp roepen. De kreten werden gehoord door eenige arbeiders, die in de omgeving werkzaam waren. Niet zonder moeite slaagden zij er in althans dezen jongen, op het droge te brengen. Onmid dellijk werden nog verdere pogingen aange wend, om ook den andereu denkeling te vinden. Niettegenstaande voortdurend dreggen had men het lijk gisterenavond nog niet gevonden. Een noodlottig schot. De heer R. J. Sier man te Steenwijk kreeg, toen hij een revolver wilde ontladen, plotseling een schot in den huik. De man was terstond dood. Een belangrijke diefstal. Op een finan- eieele instelling te Utrecht is een ernstige dief stal gepleegd. Het A- H. schrijft er liet volgende vanBij de stukken, die per post voor deze bank aan het hoofdposkantoor waren aangekomen, bevond zich óók een brief met een groot aantal bankbiljetten van 300. Toen die brief op het kantoor der bank geopend werd, bleek de inhoud niet overeen te stemmen met het aantal bank biljetten, dat in de enveloppe aanwezig moest zijn. Er ontbraken n.l. 18 biljetten van 300 aan do geldswaarde, die ontvangen moest wor den. De vermissing werd ontdekt door den ad ministrateur der bank, toen deze de stukken van de post opende en nakeek, nadat de cor respondentie reeds eenigen tijd op het kantoor had gelegen. Een direct ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat, reden waarom men toen onverwijld van den diefstal kennis gaf aan de politie. Deze verspreidde onmiddellijk op alle banken en effectenkantoren een lijst met de nummers van de verdwenen, bankbiljetten, met liet ge\eidetvde -verzoek, oirv V>ij aanbieding van een dézer biljetten daarvan dadelijk mede- deeling tc willen doen aan de recherche. Reeds werden gisteren op een bankierskantoor te Utrecht zes van de vermiste bankbiljetten van 300 aangeboden, waarvan de politie dan ook bericht kreeg. Intusschen verneemt het „U. D.", dat de po litie er reeds in geslaagd is, den dader te ont dekken en de zaak tot klaarheid te brengen. Een dolle rit. Gistermiddag, omstreeks half vijf waren de bewoners van de Rozen gracht, te Amsterdam getuige van een niet-alle- daagsch tooneel schrijft dc Tel. Een bereden politie-agent rende ventre-a-terre in de rich ting Lijnbaansgracht de Rozengracht, af, om een motorwielrijder, die een overtreding be gaan had, te achterhalen en te arresteeren. De kranige ruiter, wiens waagstuk want dit was deze dolle rit over de drukke Rozengracht algemeen bewonderd werd, kwam, toen hij den motorwielrijder bijna ingehaald, bad, met zijn paard te vallen, doordat, bij voor een glazen- wasscherskar moest uitwijken en zijn ros op de gladde tramrails uitgleed. Ofschoon man en dier onmiddellijk opsprongen, zag de agent, die weer spoedig in den zadel zat, het nuttelooze van verdere pogingen in en reed, nu kalmer en danig bestoft, naar zijn standplaats terug. De Rozengracht, zag zwart van de menschen. die bet voorval levendig gesticuleerend, bespraken. Droevig. Onlangs vertrok de lieer F. G. Leifh, godsdienstonderwijzer der Ned, Herv. Gem. te Amsterdam, met zijn geheele gezin naar Amerika. Thans verneemt de „Amsterd.", dat, den heer L. een zware slag getroffen heeft. Drie zijner zoons zijn door een sneltrein tegelijk overreden en gedood. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Kleingoed. Aan de orde kwam het wetsontwerp tot wijziging van het Vde hoofdstuk der Staats- hegrooting voor 1913 (divers© onderwerwpen). De heer BOS critiséert het overschrijden van de gemaakte koeten bii de verbouwing van het krankzinnigengesticht te Medemblik met 159,000 en betreurt dat de Kamer zon Iaat van dit feit in kennie is gesteld. De heer HELSDINGEN betreurt, dat. de regeering wel gedacht heeft aan uitbreiding van personeel, doet' geen gelden voor lots verbetering heeft aangevraagd. De Minister van Binnen. Zaken, de heer OORT VAN DER LINDEN wijst er op, dat tijdens den bouw nieuwe eiscben zijti gesteld. De kwestie, door den heer Helsdingen ter sprake gebracht, behoort hij aeze begrooting niet thuis. Het onderzoek naar de arbeids voorwaarden van het personeel is nog niet geëindigd. t Het wetsontwerp wordt vervolgens z. h. s. aangenomen. Wetsontwerp tot overlegging aan het Hoog Militair Gerechtshof van de notulen van het verhandelde door kriigsraden in raadkamer. De Êeer LIMBURG licht een amendement toe. De heer DUYMAER VAN TWIST vraagt nog verlof tot het houden eener interpellatie over het bevorderen van majoor-instrneteur tot adjudant-onderofficier. Nadat besloten is nog eenige kleine wets ontwerpen aan de agenda toe te voegen, zet de heer LIMBURG zijn rede voort. De heer BEUMER bestrijdt de toelaatbaar heid van het amendement en stelt een motie van orde voor, die verworpen wordt met 88 tegen 19 stemmen. Na uitvoerige bespreking en nadat de ML NISTER gezegd beeft dat bij bij aanneming van het amendement schorsing der discussie zal vragen, werd het amendement door den beer Limburg ingetrokken. Spreker hoopt, dat de Minister in bet ont werp zal opnemen de woorden: ..Deze wet vervalt 1 Mei 1915." Na bestrijding en verdediging door eenige leden, wordt deze met 30 tegen 20 stemmen verworpen. Het ontwerp wordt z.b.s. aangenomen. Aan de orde komt, bet Wetsontwerp tot ver klaring van algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbreiding van het Cen- traal-station te Amsterdam. De heer SMEENGE betwijfelt of men hier wel te doen heeft met een noodstnnd. De Minister van Waterstaat, de heer LE- LY, wijst erop, dat het Centraal-station, waar in 1914 niet minder dan 511 treinen per dag aankomen, nog drukker is dan vele stations in het buitenland. De heer SMEENGE repliceert. Het ontwerp wordt aangenomen. Wetsontwerp tot wijziging en verbooging van het Ilde hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned.-Indië voor 1914. (Hervor ming korps inlandscÏÏe schepelingen). De heer HTJGENHOLTZ verwacht, dat slechts weinig Nederlandsche schepelingen zullen worden vervangen. Heden zou de heer DUYMAER VAN TWIST aan het woord komen. STAKING VAN BOUWVAKARBEIDERS. Nog steeds duurt de staking van de arbei ders in de bouwvakken te Sloterdijk voort. Maandagmorgen hebben enkele werklieden, niet-leden der organisatie, zich bii bun pa troons aangemeld en hebben 't werk hervat. Gistermiddag schoolde een veertigtal werk lieden, deels Amsterdammers, deels stakers bijeen voor een perceel waar werkwilligen aan den arbeid waren getogen, om dezen te overreden 't werk weer neer te leggen. Ten einde molestatie te voorkomen, werd zoo deelt het Hbld. merle, door den burgemeester aan de politie bevel gegeven, samenscholingen niet toe te laten, en de aanwezigen tot door- loopen aan te manen, aan welk bevel werd voldaan, zoodat alles spoedig weer rustig was HAARLEMMER LIED E C.A. Gewapende dienst. De collecte voor do geivapeadoB dienst hoeft in deze gemeente opgebracht I 40.78. Nieuwe zeesluis. Omtrent de nieuwe sluizen te IJmuiden wordt het volgende medegedeeld: De regeering' is voornemens, om te II mui- den aan de noorzijde van liet Noordzeekanaal (in de zoogenaamde Breesaap) ten behoeve van den bouw eener nieuwe zeesluis voor schepen van groote afmeting en van de daarmee samen hangende kanaalwerken, over te gaan tot de onteigening van 250 H.A. grond, waarop zich thans honderd woningen met plm. 500 bewoners bevinden. De gemeenteraad van Velsen (waartoe IJmuiden behoort) benoemde het vorig jaar uit zijn midden een oommissie, om dit onteige ningsplan uit een oogpunt van de gemeentebe langen te bestudeeren, en richtte zich, naar aanleiding van een door haai' uitgebracht rap port, tot de regeering met een verzoekschrift om met verschillende belangen van IJmuiden, die er bij betrokken waren, rekening te willen houden. Naar aanleiding van dit verzoekschrift heeft du in de afgeloopen week, op uitnoodiging van den ingenieur van den Rijkswaterstaat, jhr. C. F. van Panhuys, een conferentie over deze aangelegenheid plaats gehad, die werd bijge woond door den burgemeester van Velsen en het raadslid Fr. Netscher, namens genoemde commissie, waarop verschillende besprekingen zijn gehouden. BEVERWIJK. O p e n 1 u ah t - i t v o e r i n g. De Ken- nemer Turnbond geeft, zoo lezen wij in de St. Ed„ op 12 Juli a.s. eene groote oponluoht- uitivoering' alhier om in het algemeen pro paganda te maken, voor de gymnastiek en alles Wat daarbij behoort, doch meer in het bijzonder om de plaatselijke Vereeniging „Turnlust" krachtig te steunen in haar wer- ken voor do goedo zaak der liehamelij c oj 11 °De"uitvoering1, waaraan wordt, deelgenomen door de Vereenigingen Concordia, Bato, Sparta en Germauia te Haarlem, O. S. S. te Zand- voorb, S. S. S. te Santpoort, Sparta te Velsen, IJmuiden tie IJmuiden, Turnlust te Beverwijk, Uitgeest te Uitgeest, de Dames vereen ig ing Uitgeest te Uitgeest en Hygièa te Castrieum, vindt plaats oip een mooi afgesloten terrein gelegen tusschen Baan- en Koningstraat, bij uitstek voor deze gelegenheid geschikt. Volgens de opgaven der vereenigingen zul len op deze uitvoering uitkomen 135 meisjes, 150 jongens, 100 vrouwen en 140 mannen, te zamen 525 medewerkenden. De hoofdleiding berust bij den heer B. J. Wieland Los, turnleoraar te Haarlem, tot voor kort te Beverwijk, terwijl mej. E. Tapipe uit Amsterdam, lid der T. O. van den K. T. R., belast is met de leiding van de oefeningen der meisjes en vrouwen. Het programma vermeldt de volgende num mers halteroefeningen, toesfcelturnen en sprin gen voor de mannen, knotsoefeningen, toestel- turnen en springen voor de vrouwen, vrije oefeningen, springen en spelen voor ;lo meis jes- en johgens-adspiranten. De lialteroefen i11 gen en de knotsoefeningen worden óp muziek .uitgevoerd. Verder is er nog een nummer vereenigings- tulnen om de vereenigingen gelegenheid te geven op te treden met zelf gekozen vrije-, stok- of staaf oefeningen, terwijl liet program ma ook nog een estafetteloop aangeeft met vijftallen, zoowel voor de mannen als voor de vrouwen. 's Morgens hebben de repetitiën plaats, ter wijl 's middags de uitvoering, welke om twee uur aanvangt, wordt voorafgegaan door een optocht van alle deelnemers met muziek en met ontplooide vlaggen en banieren door de voornaamste straten van Beverwijk. De voorbereiding vordert goed, te Beverwijk zelf bestaat reeds veel animo voor dit feest, nu nog mooi weer op 12 Juli en de Ivenne- mer Turnbond en-met hem de Vereeniging Turnlust zullen zeer zeker op succes kunnen togen. Patrimonium. De St. Ct. bevat de statuten der afdeeling Beverwijk en Omstreken van fliet Nederlandsch Werkliedenverbond „Pa>- trimonium". HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A. van Dijk, Zijlstraat 49 rood, te Haarlem, 1 deeb van van een pliotographietoestel. J. Mul der, Heerenweg, 1 kinderhoed. A. Willemse, Groenendaal, 1 dameshandschoen. Verloren door jbr. H. J. Deutz van Lennep te Heemstede, 1 rood lederen portefeuille met inhoud. Schietoefeningen. De schietoefe ningen tot verhooging van lands-weerbaarheid zullen Zaterdagsavonds van 6,15 tot 8,15 ge houden worden in het hotel „Het wapen var Heemstede" alhier. HILLEGOM. L'Amitié. Wegens drukke bezigheden heeft de heer W. A. F. Murk als president van l'Ami- tié bedankt. In zijn plaats is gekozen de heer C. Seijsener Jzn. Gewapende dienst. De opbrengst der eol- lecte voor den gewapenden dienst in deze ge- roeent© bedraagt 28,35- Gemeenteverslag. Hieraan ontkenen we: 31 Dec. 1913 was de bevolking in totaal 8798 personen, 't Aantal geboorten beliep 294, leven loos 19. Er overleden 100 personen, 't aantal huwelijken, bedroeg 54. In 1913 werden herko zen als raadsleden de heeren J. H. M. Balvers, Tb. Jonkheer, Th. Lommerse en Joh. Gulde- mond. Voor tusschentijdsche verkiezingen wer den gekozen R. V. van Zanten (13 Januari) en J. H. A. Vooren (24 October). In 1915 treden af de raadsleden A. Topper, H. eldliuizen van Zanten, J. H. A. Yooren en H. A.van Waveren. Omtrent den toestand van de wegen van pol derbesturen, eorporatiën en bizondere personen wordt vermeld, dat de begraafplaats der R. K. gemeente in goeden staat is. 't Getal inentin gen beliep 230; de gemeentepolitie bestaat uit' een nachtwacht en 4 veldwachters. De brand weer telt 140 man, er zijn 2 spuiten. Bij de landmilitie werden 29 personen uit deze ge meente ingelijfd. O n d e r w ij s. Op de openbare school gingen 379 leerlingen; op de 3 bizondere scholen gingen samen 907 leerlingen. Op de bewaarscholen gin gen 381 kinderen. De kosten voor het onderwijs bedroegen 13378.29%, aan rijkssubsidie werd 6428.33 genoten. Geldmiddelen. Volgens de laatste door, Ged. Staten afgesloten rekening over 1912 be dragen de ontvangsten 102932.03%, de uit* gaven 95415.92, batig saldo dus 7516.11%. Volgens de begrooting 1914 zullen ontvangsten en uitgaven in dat jaar bedragen 115926.95%. SASSENHEIM. Aanbesteding. Door den beer A. L. Verhoog, is aanbesteed namens de Woningbouwvereni ging „Vooruitgang" het aanleggen van twee straten, met rioleeringen, ophoogingen, bestra ten, enz., op een terrein van de Zanrlslootkadc, in verband met het eerlang bouwen van 56 wó? ningen. De uitslag is als volgt: Gebr. Tromp, Zaandam, 15.685; De Hijder, Leiden, 15.659; Kui en Zandstra, Schellink* hout, 15.480; T. de Waard, Lekkerkerk, ƒ14.985; J. Potman, Haarlemmermeer, ƒ14.198; P. 0. Langeveld, Hardinxveld, 14.760; A. Zon neveld, Haarlem, 14.735; N. N. Kraaijeveld. Utrecht, 14.210; P. Dekenga, Amsterdam, 13.963; J. Oldenburg, Bergen, 13.933; W, Viser, Den Haag, 13.594; J. Saras, Oude V, e- tering, 12.998. De gunning is aangehouden. HAARLEMMERMEER. Bekroond. In het concours eenspannen, hoogte-minimum 1.58 M„ bii het concours- hippique te 's Gravenhage, behaalde Mylord, van G. A. A. Knaap, alhier, den 4en prijs. Door kokend water gebrand. Een jongetje van S. struikelde en kwam tegen een pot ko kend water terecht, die de moeder juist op den grond had neergezet. De kleine jongen werd door het water, dat uit de omgevallen pot gedeeltelijk over hem heen ging, zoodanig gebrand, dat hij naar het ziekenhuis moee< worden vervoerd. De toestand van den klein® is niet zonder levensgevaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2