NIEUWS UIT BEN UITREK. Kwartjes-Advertentiëii. M.J.SCH1PPER, Depót van Wijnen. Maison Antonio Agnilar SAFE-DEPOSIT. "1 j KATHOLIEKEN! J. VAN WIJK, Irouwersvaart 106. VRACHTRIJDER. UIT DE ZAANSTREEK. Van Overal. Advertentien. F. LOS, Dameikapper. Kleine Houtstraat 125 Limonade Stroopen Limonade Essences Citroenzuur. Inspecteur voor Noord-Holland: A. J. WIWEL, Ripperdapark 10, hk. Ripperda^tr.HAARLEM. DE SPAARNE.BANK Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. NIEUWE HOLLANDSCHE MAATJES EN SCHOTSCHE MAATJESHARING. Telephoon 748. BEZOEK STEEDS Café-Restaurant L. JÜÜCKBLOEDT Dejeuners - Lunch - Diners - Soupers! KERKNIEUWS. I Firma Ui R O E 31 A A D E, !€i«iiissii*aai 40, Haarlem. Telefoon 1167. 2 SCHOTEN, PRAATJES UIT SCHOTEN. XII. Beloofde ik de vorige maal wat dieper te zullen ingaan op de kwestie: „Een Zie kenhuis te Schoten", tot mijn spijt kan daar van nu om diverse redenen nog niets komen. Enfin, wat in 't vat is, u begrijpt me wel. Ik was echter op de laatste raadszit ting aanwezig. Op de tribune bijna alle oude bekenden, in de raadszaal m'n vrienden Ver ton en 'Verkooy absent. Ik dacht al direct bij mezelf, hoe moet dat nu? Daar komt vast vanavond niet veel of niets van terecht, maar.... dat is geheel anders afgeloopcn, ja zelfs heel goed Wilt u geloovcn, dat ze best gemist konden worden, de zaken zou den het zoo goed gaan! Wat mij bijzonder interesseerde dat was die kwestie met de laatste kiezerslijst. Kolossaal, wat is daan een herrie mee geweest. Een brief aan Ge deputeerde Staten, een telegram aan den mi nister, weet ik wat meer. En wat is nu gebleken? Aan een boekhandelaar, die de gemeente tot klant heeft, had men verteld, dat men op 'h et raadhuis den drukker de schuld gaf voor de late aflevering. Deze vertelde dat weer aan een school hoofd op het dorp en deze meende op zijn beurt den drukker te moeten waarschuwen. De laatste, verontwaardigd, schreef een brief aan het gemeentebestuur van benadeeling in zaken, enz., en nu is hij bij B. en W. ge lroepen en voerde daar aan, dat ze dat nu juist zóó niet moesten lezen, want zus en zoo had hij dat niet bedoeld. Dus m. a. w. moest er eigenlijk gelezen worden, wat er niet stond. Dat schijnt meer voor te komen. Wat mij het meest trof was dit, dat de 3 personen uit dit treurspel eigenlijk een beet je familie van elkander zijn, altijd op politiek gebied en daarbij nog de S. D. A. P., en nu kan de lezer ervan denken wat hij wil. Gedachten zijn immers tolvrij? Maar laat ik verder gaan. Tot mijn groote vreugde is het percentage van den H. O. verlaagd, dit jaar. Dat gaat goed bij ons, op Schoten! Ik heb al eens gezegd, we krijgen nog eens geld toe, maar als Rechts nog lang in meerderheid blijft, dan zie ik het vast nog eens gebeuren, want, ondanks de gestadige uitbreiding en de vele beslommeringen, is dit toch een verblijdend teeken. Ik zeg maar, de meerderheid regeert en nu hoorde ik al beweren, dat dit er om gedaan was. Ach ja, zoo gaat het meer! Als er zoo iets tot stand komt met een rechtsehe meerderheid, dat is dat wel een feit, maar het kan toch nooit kwaad, als het zoo eventjes maar in bedenking wordt genomen. Dit om te onthouden. Maar nog eens, ik ben er blij om. Tevens krijgen we nu een verplichte keu ring .voor het gemeente-personeel, dat in vas ten dienst komt. Dat kan ook geen kwaad. Daar valt later nog wel eens wat over te schrijven, maar wat het lid Hooy zei, was zeer ad rem. Ook de data voor de nieuwe verkiezingen zijn nog bekend gemaakt. Dat wordt weer aanpakken! Eveneens lees ik daar het besluit van de gecombineerde bestu ren der rec-htsche groepen. Zeer wijs, vol gens mijn meening. De vorige maal wilden de vrijzinnigen óok een zetel, daar is toen niets van gekomen, nu k r ij g e n ze de ge legenheid! Als ik vrijzinnig was, wist ik het wel! Van de Soci's ben jo toch niets te verwachten. En nu zou ik gevoegelijk kunnen eindigen, doch een ding wil ik, als toeschouwer en observator, nog even nader, beschouwen en dat is het publiek, dat naar ik hoor, meestal ter raadzitting aanwezig, is. Dat schijnt zich nooit te kunnen onthouden van op- of aanmerkingen, en dat moet toch En nu schijnt het, al3 er een roode spreekt, dat het altijd stil is. Dat is te begrijpen. Dan zijn dé „groote mannen" aan het Woord, maar spreekt er een rechtsehe, dan hoor je allerlei geluiden. Een gedropen candi- daat, in zijn jonge jaren liberaal, maar zich nu meer sociaal-democratisch voelend, is de luidruchtigste. Dat zit 'm zeker nog altijd» in dien aanleg van dat heetwaterweeshuis-, apparaat, waardoor hij destijds op den voor grond kwam! Intussschen, er zijn er meer, die het gesprokene meenen te moeten goed- of afkeuren, doch de politie mocht daar wel eens op letten, want Verkooy heeft al eens gezegd, z'n vrienden waren rappe jongens en als ze zich niet goed kunnen bedwingen (men komt van kwaad tot erger) zou er wel eens wat anders kunnen gebeuren. Vermeld ik ten slotte nog, dat het voorstel inzake „afschaffing-ambulantisme" wacht tot een volgende maal, als de voorstellers er ten minste dan zullen zijn, dan geloof ik, dat de lezer van een en andef wocler een beter begrip heeft gekregen! OBSERVATOR. SPAARNDAM. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergader de de raad dezer gemeente onder presidium van den Burgemeester, Baron Pridagh. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren de goedkeuringen van enkele kohieren. Door deze gemeente wordt voor lid der ge zondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal, aanbevolen de heer Dr. Nije alhier. Ingekomen was de rekening der gezond heidscommissie sluitende in ontvangsten en uitgaven met f 1975.2072 en een batig saldo van f 285.15. De kas van den gemeenteontvanger werd in orde bevonden. Er was een bedrag in kas van f 0.13. De pensioengrondslag voor den gemeente geneesheer wordt nader geregeld volgens een salaris van f 900. Tot nu toe was het f G00. Het voorstel om grenspalen te plaatsen, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, werd nu aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De kosten hiervan bedragen f 35. In de vorige vergadering staakten even eens de stemmen over het voorstel-Max om een maximum-snelheid voor automobielen vast te stellen. De heer N ij e merkt nadat de beraad slagingen heropend Avaren op, dat hij het nut van borden die de maximum snelheid aangeven, niet inziet. Vele groote steden hebben ook geen maximum snelheid. De heer Kok vindt het meer dan erg, zooals sommige personen over den dijk rij den. Na eenige discussie wordt het voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Aan de orde kwam het voorstel tot ver hooging van den aftrek voor levensonder houd bij den hoofdelijken omslag. De Voorzitter stelt voor een commis sie te benoemen, die deze zaak nog eens grondig onderzocht. Het voorstel is den af trek te verhoogen tot f 400, doch het ge volg zal zijn dat het percentage gesteld zal Avorden van 3 op 4 pCt. Daarover ontspon zich eenige discussie, met resultaat, dat tot leden der commissie werden benoemd de hoeren Breda, Kok en Veldt. De heer wethouder Nije zal als voor zitter optreden. De Voorzitter betoogt de wenschelijk- heid in de slooten in den polder brandput ten te doen graven, die bij brand gebruikt kunnen Avorden. De heer Veldt verschaft enkele inlich tingen en zegt dat dat hij bij het polderbe stuur zal informceren, of tot het vervaar digen van deze putten toestemming kan ver leend worden. In principe wordt dus tot het maken van deze putten besloten. Later zal een betref fende verordening aan de orde worden ge steld. Van den heer W. Groot was ingekomen een verzoek om kwijtschelding van een boete voor het te laat afleveren van een schuur. Hierover staakten de stemmen de heer Nije bleef buiten stemming. Besloten wordt aan den heer Polderman gedeeltelijk tegemoet te komen in de meer dere kosten, die door hem gemaakt moesten worden daar hij meer werk heeft moeten verrichten. Het voorstel om den reinigingsdienst te regelen werd wegens den slechten finan- cieelen toestand aangehouden tot Jan. 1915. Aan de orde kwam het voorstel om een voorschot te verleencn aan een bouwver- eeniging. De Voorzitter wijst erop, dat door particulieren hierin niets gedaan wordt, en stelt dus den Raad voor, van gemeentewege den bouw van een zestal woningen ter hand te nemen. De huurprijs dezer woningen zal f 2.50 bedragen. Dit voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. De rondvraag leverde niets op, waarna de raad overging in geheime zitting. lezers ook iets te liooren krijgen over de financiën van onze bloeiende tuinbouwver- eoniging „Werk'manskracht." onze ASSENDELFT. E. K. Tuinbouw v e re e u ig i ng „Werkmans kracht". Op initiatief van den onvergetelij- ken Pastoor Schliiter z.g. opgericht den 4en Sept. 1904 mag igenoemde vereeniging zich in een voortdurenden bloei verheugen. Aan vankelijk begon zij met 20 leden en een stuk land van ruim 1 H.A., haar welwil- lend door Pastoor Schlüter afgestaan voor tuindoeleinden. Nu telt de vereeniging 35 leden, iede* betalende 25 ets. contributie per week en heeft zij ruim 7 H.A. in cul tuur. Van deze 7 H.A. zijn er 4 H.A. door aankoop eigendom van de vereeniging ge worden, tenvijl zij 3 H.A. in huur heeft. In 10 jaar tijd is dus Werkmanskracht zóó kapitaalkrachtig geworden, dat zij kon over gaan tot den aankoop van 4 H.A. land. De leden huren den grond van de vereeniging voor den laagst mogelijken prijs, zoodat er onder zeer voordeelige omstandigheden ge tuind wordt. Meest alle leden zijn fabrieksarbeiders te Krommenie, die hun tuintjes vóór en na hun dagtaak in de fabriek, bewerken en daar door gelegenheid vinden, behalve tot nutti gen arbeid, om hun gezin door het ver schaffen van aardappelen, groenten enz. in vele opzichten te bevoordeelen. Wat voor het gezin niet noodig is wordt, gezamenlijk te Beverwijk verkocht. In de laatste jaren zijn eenige leden zich vooral gaan toeleggen op de teelt van aardbeien voor export en dat die teelt loonend is, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat van de 7 H.A. er ruim 21/2 H.A. met aardbeien beplant zijn. De aardbeien op onzen zAvarten grond geteeld vinden op de markt gretige afnemers. Maakt men in dezen tijd een wandeling door ons dorp, dan doet het aangenaam aan als men ziet, hoe oud en. jong met lust en ijver en de tuinen den noodigen arbeid verrichten. Dat er dus met de oprichting van die tuinbouwvereeniging een mooi stuk sociaal werlt' is geleverd en dat het voor beeld op andere plaatsen navolging ver dient, behoeft geen betoog. Het ijverige be stuur, "bestaande uit de heeren M. Gz. Boon, K. Mz. Boon en M. Jz. H'ijne resp. als voorz., penningm. en secretaris, verdient dan ook allen lof voor de schitterende wijze waarop het zijn zeer moeilijke taak ver richt. In financieele aangelegenheden en in practisehe tuinbouwzaken hebben de arbei ders liun adviseurs n.l. voor de eerste on zen Edelachtb. lieer Burgemeester K. Cz. de Boer en voor de tweede den heer, Jacob Stuijt, landbouwer. De Vereeniging bestaat uit Roomsch-Kathoiieken, onnoodig dus te zeggen, 'dat de Z.Eerw. Pastoor nauw aan haar verbonden is en dat het Bestuur steeds in onzen Z.Eerw. Herder een belangstellend raadsman vindt. Gaarne zou ik dit verslag eindigen met een overzicht van den zeer gezonden l'inancieelen toestand der Vereeni ging, doch de gegevens ontbreken mij nog. Zoodra ik daartoe door het Bestur van W-K. in de gelegenheid gesteld wordt zullen de EEN PAUSELIJK SCHRIJVEN OVER HET ARBEIDERSVR A AGSTUK. De „Katholisehe Weltkorrespomlenz" ver neemt uit Rome, dat de II. Vader, ter gele genheid van den feestdag der H.II. Apostelen Petrus en Paulus, een schrijven zal uitvaar digen, waarin, naar aanleiding van de jongste 'revolutionnaire woelingen in Italië, het ar beidersvraagstuk behandeld Avordt. De H. Va der zal in dit stuk de betrekkingen bespre ken Aran kapitaal en arbeid tot het Christen dom en ook practisehe voorstellen doen tot verbetering van de arbeids- en levensvoor waarden der Italiaansche werklieden. JUBILEA. De congregatie der Praters van Tilburg vierde gisteren twee heugelijke feesten, 11.I. het GU-jarig kloosterfeest van den oud-weezen- vader frater Aemilianus en het 75-jarig be staan van het R. K. jongens- weeshuis. Frater Aemilianus Werd te Tilburg geboren den 5en Juni 1831, trad er na zijn verblijf in het weeshuis in de Congregatie der Fraters op den 24sten Juni 1851, Avérd in 1857 ge profest en tot directeur benoemd van het Aveesliuis in 1864, waar hij tot 1904 al zijn krachten aan wijdde. Nadien werd hij tot raadsman van het weeshuisbestuur gekozen en thans .geeft hij in een der parochiescho len van (Tilburg nog dagelijks onderwijs. Nadat des morgens in de kloosterkerk der Fraters te half 6 een H. Mis met algemeens H. Communie had plaats gehad, gevolgd door con plechtige H. Mis van dankzegging en receptie voor de Eerw. Fraters, werd bij het gemeenschappelijk ontbijt door den Hoog- Eerw. Pater Superior het volgende telegram uit Rome voorgelezen: „De H. Vader, Paus Pius X zendt U van harte zijn bij zonderen apostolischen zegen en smeekt 's Hemels guiis- sten oven u af bij gelegenheid van den zes tigsten verjaardag uwer intrede in het kloos ter". Om elf uur had de meer officiëele receptie plaats. De voorzitter van het feestcomité de heer J. van Rijzewijk huldigde den jubilaris na mens de burgerij van Tilburg en bood als sou venir een troonhemel aan voor de processie van het H. Sacrament, benevens de outwerp- teekening van een prachtig Sacraments vaan del. Dan deelde hij mede, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft den eerwaarden broeder bij deze gelegenheid te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nadat de heer van Rijzewijk de geheele Congregatie nog gehuldigd had, kwamen de besturen van verschillende corporaties den jubilaris hunne gelukwenschen aanbieden, ter wijl ook vele autoriteiten op de receptie ver sohenen. Verder werden verschillende feestelijkhe- den in het Weeshuis gevierd en werden gis terenavond zang- en muziekuitvoeringen 'ge geven. Heden zouden een dertigtal van de groote weezen een uitstapje maken, naar Rotter dam, de kleinere naar Ois tor wijk. De keizer zonder een cent op zak. Keizer Wilhelm kwam Zaterdag- te Hamburg met de Hohenzollern, en direct bij zijn landing werd hij door een aantal jongedames omringd, die hem drongen bouquetjes van haar te koopen ten voordeele van het Roode Kruis. De keizer bekende lachend tegenover de verkoopsters, dat hij geen cent op zak had. De meisjes wer den daardoor verlegen, maar de keizer bracht haar spoedig Aveer op haar gemak, door 'haar eenige heeren A an zijn gevolg aan te wijzen, die zij moesten lastig vallen. E11 van een adjudant eenig- goudgeld leenend, verdeelde hij het onder de blozende verkoopsters, 's Keizers laatste koop was een roode bloem, die hij de overgelukkige verkoopster verzocht op zijn admiraals-uniform te spelden. „En weet gij, hoe ik zoo arm hier aankom'?" vroeg de keizer aan de jongedames. „Dezen morgeit ben ik aangehouden door drie „onweerstaan- bare^ roovers", die briefkaarten voor 't Roode Kruis verkochten en die mijn auto deden stilstaan'. E11 de keizer liet een handvol briefkaarten zien, die hem elk zes gulden gekost hadden. „Er zijn er hij", zeide bij fluis terend, „met heel ondeugende jongens erop!" Een rede van keizer Wilhelm. Bij het feestmaal A'an den Nor&d. Regatta venei»! aan boord Arnn het stoomschip „Victoria Luise" heeft de keizer een rede gehouden, waarin hij zeide, dat li ij met genoegen had gezien, dat het. volk zich door sport ontwikkeld tot ern stige praestaties. Zijn nieuw jacht, dat den prijs van Hamburg heeft gewonnen en ge bouwd is op de bekende Averf van Krupp, levert het bewijs voor de ontwikkeling van de Duitsche techniek, die slechts mogelijk was in den langen tijd van vrede, welke aan Duitsehland beschoren was na de veelbewo gen oorlogsjaren. De keizer gewaagde daarna van het te wa ter laten van de „Bismarck," liet grootste schip dat op het oogenblik op het water ligt. „Dat was geen gewoon van stapel loopen. De HamburgAmerika-lijn heeft ons door den bouw vau dit schip gelegenheid gegeven, een gr00ten natioiialen feestdag te vieren. Alle harten «loegeu met feller slagen en men dacht weder aan den grooten tijd van den grooten keizer en ziju ijzeren kanselier. Wij moeten, zoo vervolgde de keizer, zorgen in staal te zijn, een der beste woorden, die de ijzeren kanselier ooit heeft gesproken, op ons toe te passen eu te verwezenlijken, dat wij hem n.l. altijd kunnen nazeggen; „Wij Duitschers. vreezen God en overigens niets en niemand ter wereld." Mannelijk sieraad. De kolonel van een cavalerie-regiment in het Oosten van Frank rijk kan niet verdragen dat zijn mannen zich geheel glad schereu. Bij regimentsorder heeft bij gedecreteerd, dat een huzaar A-olgens oud gebruik zoo behaard mogelijk moet zijn, onder zijn neus zooAvel als in zijn gezicht- Als af schrikwekkend voorbeeld is een huzaar, die zijn knevel had afgeschoren, tot straf in de kazerne opgesloten zoolang tot het mannelijk sieraad weer is aangegroeid. Vlaamsch en Franscli in België. Do Vlaamsche bladen maken met ingenomenheid gewag van het feit, dat de Fransehe lieer Mare Reville, minister van Koophandel in Ihet kabinet van één dag Ribot, te Antwer pen, waar de heeren A'an het internationaal handeiscongres te Brussel te gast zijn geweest, een redevoering in zuiver Nederlandse'! heeft uitgesproken, evenals trouwens de Neder- laudselie oud-minister Regout. De heer Re ville is als zoon van den bekenden predikant der Waalsche gemeente, in Rotterdam ge boren. De nederlaag hebben de Vlamingen in Brugge geleden, waar de gemeenteraad be sloten heeft de naamborden der straten in tAvee talen te handhaven en niet alleen do straatnamen in het Vlaamsch te vermelden. Militaire graden voor vrouwen. Bij ge legenheid van den verjaardag van Z. M. den koning van Engeland, is H. M. de Koningin benoemd tot bevelvoerend kolonel van het 18e regiment huzaren; H. M. de Koningin-Moe der Alexandra tot bevelvoerend kolonel van het 9e regiment huzaren en de koninklijke Prinses tot fleiraerraeli graaft hij Tiet 7de re», garde-dragonders. Pr ill SOS Louise, hertogin van Argyll, is tot bevelvoerend kolonel van een reg. Schotsche Hooglanders benoemd. Minder prettig. Een Engelscke kiesrecht juffer, die Lloyd George trachtte te verhin deren om te spreken, werd dezer dagen door het publiek zeer onzacht verwijderd, zoodat haar do kleeren van het lijf gescheurd wer den. Een geestelijke, de heer Wills, die voor de vrouw in de bres sprong, zag de woede van het publiek nu tegen zichzelf gericht, en al spoedig weerklonk de kreet: In het water met hem! De heer Wills verzette zich krach tig. Hij Averd in 't water gesmakt. Toen sprong een man van den kant hem na om hem onder te doen duiken, wat een gevecht in het water ten gevolge had, Avaarnaar het publiek met welgevallen stond te kijken en -waarbij de heer Wills leelijk toegetakeld werd. Eindelijk haalde een man in een bootje den geestelijke af. WARMOESSTRAAT 26, Telef. 383. Haarweikcr an hasrgolver Mat NESTLE'S pernu.cat (electrisch werkand) golfapparaat, walker haargolf bestand is tegen ragea. TELEFOON 850. WERKEND ONDER STAATSTOEZICHT. s-« GEVESTIGD TE ZEIST. VOORBEELD VOOR STUDIEKOSTEN-VERZEKERING MET WEEZENPENSIOEN. Voor een jaar premie van 1264.70 wordt op het leven van een vader, oud 30 jaar, een kapitaal verzekerd van f 5090.betaalbaar na aüoop van 20 jaar in 5 achtereenvolgende jaarlijksohe termijnen van 11000. Deze uitkeeringen zullen hem in staat stellen de studie zijner kinderen te bekostigen. Overlijdt hij binnen 20 jaar, dan èlijoen deze uitkeeringen verzekerd, maar bovendien eindigt de premiebetaling onmiddellijk en ontvangt de we uwe tot hst begin dezer uitkeeringen jaarlijks fliOO.tot dekking van de kosten der opvoeding. INLICHTINGEN EN TARIEVEN WORDEN KOSTELOOS VERSTREKT! k ft ia-w. m VAN t® 's-GRAVEHHAGE. Gevoatigd bij 1. ORiL, CAFE „FLORA" Rsksaing-Couranfj Cradidan, Dtposito'if Ineassetringen, Wis Prolongaties, Effecten, Coupons enx< Firma GUSKENS Matkt 4. Telef. 134. BOURGOGNEWIJNEN. Per flesch f 1.50, 1.80, 2.00, 2.20, 2.50, enz. 3 UI SC 3 ui 3 to ui S 13 UI Bericht de ontvangst dor Smaal daags wersohegarnalen. Prima ge rookte Elft en Zalm. Gemarineerde Ma rines en rolmops en verschillende soorten Tafelzuren. LEVERT AAN BRUILOFTEN en PARTIJEN. H.H. Hotel, Pension, Reetaaronth. extra rabat. Mij minzaam aanbevelend, J» H« HEiJMEM. m c m N O c H m o Lust geen liberale bladen meer Voor D w zaken heeft o deze niet meer noodig. Gij kunt volataan met| BE MAASBODE, Dagblad veor Nederland met Qehiead- ea Arend-editie. Prijs per kwartaal f 4.— Agent voor Haarlem, Overvee», Heemstede: Bijkantoor MAASBODE Jensweg 55, Haarlem. TELEFOON 2807. fa. KUIJPER8, Stationsplein <2, Haarlem. NETTE BEDIENING TELEPH. INTESC, 788 VERZEKERINGSBANK KOSMOS. -Va A®*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8